Droomdebuut Keegan bij Newcastle SPORTTRIBUNE Excelsior gelukkig Felheid van Roda JC verlamt FC Groningen FC Utrecht mist Van Breukelen Geklungel Sparta Gerrie Mühren maakt faam waar LEIDSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 10 Eredivisie Roda JCFC Groningen 5-1 PEC Zwolle—AZ '67 0-2 FC Twente—Willem II 0-0 NEC—FC Utrecht 2-1 PSVFeyenoord 1-3 SpartaHelmond Sport 1-2 ExcelsiorFortuna S. 1-0 NAC—Go Ahead Eagles 0-0 HaarlemAjax 0-2 Roda JC Feyenoord Ajax Excelsior AZ '67 SV Eerste divisie Programma Helmond Sport FC Twente GA Eagles FC Utrecht PEC Zwolle 3 3 0 0 6 11-2 3 3 0 0 6 9-4 3 2 0 1 4 3 1 0 2 2 4-6 3 1 0 2 2 5-9 3 0 0 3 0 2-5 3 0 0 3 0 2-8 SC Veendam—Viteaae 0-2 FC Den Haag—SVV 1-1 DS *79Eindhoven 3-2 MVV—FC Den Bosch 0-0 SC Amersfoort—SC Cambuur 1^6 SC Wageningen—De Graafschap 3-2 SC Cambuur 3 2 SC Wageningen SVV FC Den Haag DS '79 SC Veendam FC Den Bosch De Graafschap Eindhoven SC SC Heracles SC Amersfoort FC VVV MVV Telstar 3 1 2 0 4 4-3 2 1 1 0 3 4-2 2 1 1 0 3 5-4 3 1113 3-2 3 1 0 2 2 3-4 3 1 0 2 2 4-6 3 1 0 2 2 4-6 3 1 0 2 2 2-9 3 0 12 10-2 Zaterdag 4 september AZ '67-Roda JC Helmond Sport-PSV Fortuna S.-Sparta Go Ahead Eagles-Excelsior Zondag 5 september Willem II—PEC Zwolle FC Utrecht-FC Twente Feyenoord-NEC Ajax-NAC FC Groningen-Haarlem Eerste divisie Zaterdag 4 september: Telstar-Volendam Vitesse-SC Heerenveen Eindhoven-FC Den Haag FC Den Bosch-DS '79 SC Cambuur-MVV De Graafschap-SC Amersfoort Zondag S september SVV-FC WV SC Heracles-Wageningen Topscorers Eredivisie: 1. Raeven (Roda JC) 4 Eriksen (Roda JC) 3. Houtman (Feyenoord) 3 Strijbosch (Helmond Sport) 5. Mölby (Ajax) 2 Blanker (Excelsior) Van Goozen (Excelsior) Gullit (Feyenoord) Ronald Koeman (FC Groningen) Koolhof (PSV) Lengkeek (Sparta) Ashcroft (FC Twente) Gozems (Willem II) Eerste divisie: 1. Payne (SC Cambuur) 4 2. Rontberg (FC Den Haag) 3 Van der Akker (Vitesse) - 4. Gruters (SC Amersfoort) 2 Salm (FC Den Bosch) Schulting (SC Heerenveen) Schouwenaar (SC Cambuur) Kleefman (SC Cambuur) Evers (DS '79) Van Rijsingen (Eindhoven) Dercks (SVV) Hulshof (Vitesse) Guyt (Volendam) Kramer (Volendam) Norrie (SC Wageningen) Van der Klift (SC Wageningen) Hazeleger (SC Wageningen) Prijsvragen Lotto: 2-4-7-25-30-38. Reservegetal: 34. Deelnemers: 549.463; inleg: f. 3.002.213,00; prijzengeld: f. 1.426.051,00. Cijf#rsp#l:761489. Toto: 1-2-3-1-2-2-1-3-2-3-1-3. Deel nemers: 65.669; inleg: f. 278.643,00; prijzengeld: f. 142.793,00. Toto gelijk: 4-10-17-22-27. Toege voegd: 15. Deelnemers: 6.632; inleg: f. 29.428,00; prijzengeld: f. 13.978,00. Spiel 77: 0741628. 12-16-17-21-22-40. ROTTERDAM Na de zege bij Helmond Sport heeft Excelsior ook tegen de tweede club die het afgelopen seizoen in de eerste divisie ontmoette, Fortuna S, de volle winst gepakt. Dat gebeurde op gelukkige wijze twee minuten voor het eindsignaal toen Van Goozen een voorzet via de binnen kant van de paal in het Lim burgse doel zag belanden. Excelsior verdiende de over winning overigens wel omdat het vooral in de tweede helft Fortuna S het grootste gedeel te op eigen helft hield. Het was een aantrekkelijk duel tussen twee gelijkwaardige ploegen, die allebei wilden voetballen. De stugge Lim burgse verdediging hield de Rotterdamse lichtgewich t-aanval met De Leeuw en Blanker goed in bedwang. De Leeuw was kansloos tegen de felle Maessen en de handige Blanker werd het spelen vrij wel onmogelijk gemaakt om dat hij telkens fors werd aan gepakt. Fortuna S kreeg in het eerste half uur enkele goede kansen door het zwakke optreden van libero Bijl, die in de rust dan ook plaats moest maken voor Nijssen. De op het mid denveld sterk spelende Struis ging naar achteren en de thuisclub raakte daarmee een belangrijk aanspeelpunt kwijt. Omdat Fortuna S de lange Smeets meer belastte met het afstoppen van de opkomende verdedigers dan met aanval len ging er van de Limburgse aanval weinig gevaar uit. Excelsior-Fortuna S 1-0 (0-0): 88. Van Goozen 1-0. Scheidsrechter: Manuel, toeschouwers: 4500. Geel: Ruys. Van de Berg (Fortuna S); Van Tour (Excelsior). Struis, Pattinama; Van Goozen, Blanker, De Leeuw. Fortuna S: Hanssen; Maessen. Van de Berg. Dekker (Mitrovic), Schrij- Johan Tukker had gisteren een zware dag. Liefst vijf maal moest de doelman van FC Groningen capituleren. KERKRADE FC Gro ningen staat sinds giste ren met beide benen op de gjond. Roda JC drukte in sportpark Kaalheide de noordelijke tegenstan der hard met de neus op de feiten. De nederlaag met 5-1, die het elftal van trainer Theo Ver langen in Limburg moest in casseren, was zelfs niet geflat teerd. FC Groningen kon gis termiddag geen moment de indruk wekken, dat hetzelfde elftal afgelopen woensdag landskampioen Ajax éen ge voelige tik had uitgedeeld. Het gehandicapte Roda JC (Ehlen geblesseerd, Van Geel geschorst) trok zich niets aan van de reputatie van de naar Europees voetbal lonkende Groningers. Na ongeveer 20 minuten joeg voorstopper De gens, die de Groningse spits McDonald geen schijn van kans gaf, vanaf dertig meter de bal in de kruising. Vanaf dat moment dicteerde Roda JC het gebeuren. De inzet en felheid van Roda JC verlam den FC Groningen, de twee gevaarlijke spitsen Raeven en Eriksen bezorgden de noorde lijke verdediging een nacht merrie. Rond de 25e minuut moest de verdediging van FC Groningen wederom capitule ren toen Eriksen vanaf de rand van het strafschopgebied de bal via de onderkant van de lat in het doel knalde: 2-0. Na de hervatting walste Roda JC vrij gemakkelijk over FC Groningen heen. Raeven was direct na de pauze weer dicht bij een doelpunt, hij kopte net naast. Na een uur spelen had de topscorer uit de eredivisie meer geluk: 3-0. FC Gronin gen kon daar slechts één schot uit een vrije trap dat door Smit keurig werd ge pareerd, tegenover stellen. Via Cremer, de vervanger van Van Geel, stelde Roda JC in de 78e minuut de zege defi nitief veilig. Hoewel het doel punt van Erwin Koeman in de 85e minuut van grote klas se was, kwam het veel te laat. Bovendien scoorde Eriksen in de laatste minuut Roda's vijf de treffer. Hij veroverde zich daarmee een plaatsje naast zijn medespeler Roger Raeven aan de top van de scorerslijst. en 3-0, 78. Cremer 4-0, 85 E. Koe man 4-1, 90. Eriksen 5-1. Scheids rechter: De Munnik; toeschouwers 5.000 Geel: Raeven (Roda JC) Roda JC: Smits: Klem. Calderwood. Degens. Hanssen; M« Van der Ven: Hofm Enk- Jans, K' FC Groningen: Tukker; Steenge. Hiddink (De Haan). Waalderbos, Keukens: R Koeman. Van Dijk, E. McDonald, Goble. NAC te voorspelbaar BREDA Dat voetbal saai kan zijn, werd zaterdag avond bij NAC-Go Ahead Eagles weer eens bewezen. Want beide ploegen maakten er bepaald geen werve lende show van. Dat kon ook moeilijk, omdat de ene ploeg (Go Ahead Eagles) niet wilde en de andere ploeg (NAC) totaal onmachtig was. Het resulteerde in een partij die nauwelijks het aankijken waard link als laatste tweede te aandacht dat het x vertrek v Jo Jansen liet Go Ahead Eagles Eagles zien dat »r Breda gekomen was. Met Oude Wesse- (aankoop Bischot mag voorlopig in het i aan zijn vorm schaven) werd er overdreven veel n de achterhoede besteed. Dat hield automatisch in r de thuisclub moeilijk voetballen was. Sinds het Vreijsen en Lokhof f is het bij de ploeg van trainer laar magertjes gesteld met de creativiteit. Vandaar dat de oplossingen, die NAC bedacht, te voorspelbaar waren. In het rommelige geheel slaagde NAC er slechts tweemaal in kansrijk voor doelman Van Leeuwen (nieuwkomer Van Enge- i later tegen Van Leeuwen op te knallen. NAC-Go Ahead Eagles 0-0. Scheidsrechter: Keizer, toeschouwers; 7300. NAC: Van Kelle (Von Seydlitz Kurzbach); Janssen, Krijnen, Joore, De Kroon; Waslander, De Schepper, Kraay, Smits (Cornelissen); Van de Borgt, Hovenkamp in hoofdrol ZWOLLE PEC Zwolle is er ook tegen AZ '67 niet in geslaagd de eerste punten van dit seizoen binnen te halen. De Alkmaarders beheersten vrijwel de gehele wedstrijd. De gedevalueerde miljoenen- formatie, met aanvoerder Ho venkamp in een hoofdrol, speelde beter georganiseerd dan de thuisclub en de eind stand van 2-0 had gemakke lijk hoger kunnen uitvallen. Slechts in de eerste twintig minuten van het duel was de balans redelijk in evenwicht. Fühler, die van trainer Bas Paauwe de plaats van Hen- driksen mocht innemen, schoot rakelings over en faal de een tweede maal oog in oog met doelman Treytel. Een dieptepass van Anema op Tol betekende al vroegtijdig de genadeslag voor de Zwolse ploeg. Tol hield het hoofd koel en liet doelman Raven kansloos: 1-0. PEC Zwolle re ageerde chaotisch op de te genslag en wanneer AZ '67 in deze periode iets koelbloedi- ger had geopereerd, was het karwei voor de rust al ge klaard geweest. In de 52e minuut kreeg PEC Zwolle een geweldige kans om de achterstand te verklei nen. Riemens schoot de toege kende strafschop echter op de paal. De tweede helft was verder even saai als eenzijdig. Een machteloos PEC Zwolle tegenover een AZ '67, dat het allemaal wel best vond. Zoals zo vaak werd het publiek de grote verliezer. Talan, die voor de geblesseerde Obera- cher was ingevallen, hield de vaart er nog enigszins in en het was dan ook terecht dat hij de tweede Alkmaarse tref fer produceerde. Weerink; toeschouwers: 6000. PEC Zwolle: Raven; Scheve, Kamstra, Visscher; Weggelaa Fühler (Booy); Rie Weyster (Talan), Anema, Tiktak. Zw FC Twente mist inventiviteit ENSCHEDE Van alle optimistische verwachtin gen, die FC Twente voor het begin van deze com petitie koesterde, is tot nu toe maar bitter weinig te recht gekomen. Na nederlagen tegen Roda JC en AZ '67 behaalde de ploeg van trainer Groener zaterdag weliswaar het eerste punt, maar dat resultaat mocht na een thuiswedstrijd tegen het als degradant aangemerkte Willem II uiteraard niet be paald als een succes worden uitgelegd. De Enschedese ploeg vond geen opening in het woud van verdedigers, dat de bezoekers in het strafschopgebied op trokken. Een te geringe snel heid van handelen en een te kleine dosis inventiviteit la gen ten grondslag aan het uit blijven van Twentse treffers tegen een evenmin scorende opponent, die het eenrich tingsverkeer slechts een en kele keer kon onderbreken met eigen aanvallende acties. Door het ver opdringen van de oostelijke defensie waren de spaarzame offensieve da den van Willem II echter even dreigend als het sper vuur op het andere doel. FC Twente-Willem II 0-0. Scheids rechter: Blankenstein, toeschouwers: 6000. FC Twente: Snelders; Koopman. Ashcroft, Pla: Willem II: Verkerk; Braam. Krijgh, Huybregts, Bijnen; Bastiaansen. Van der Ven, Hoyer; Gozems, Nelemans. Donders (Soffers). NIJMEGEN FC Utrecht is er ook in de derde wedstrijd van de nog prille competitie niet in geslaagd een winst punt te veroveren. Zaterdag avond moest de ploeg met 2-1 zijn meerdere erkennen in NEC, dat zich daarmee voor eigen publiek revancheerde voor de blamerende neder laag tegen Willem II. De afwezigheid van Hans van Breukelen heeft FC Utrecht danig parten gespeeld. Zijn vervanger Jan Stroomberg was er de oorzaak van dat NEC pa 17 minuten de léiding kon nemen. De Utrechtse doelman kon een voorzet van Janssen niet klemvast hou den, waarna het voor De Groot eenvoudig was de bal over de lijn te tikken: 1-0. Ook bij de tweede treffer ging Stroomberg niét vrijuit. Bij een vrije trap van Visser werd hij dusdanig gehinderd, dat het hem niet lukte de bal te onderscheppen. Janssen had vervolgens weinig moeite om 2-0 te scoren. Na de hervatting stond een ander FC Utrecht, dat voor de rust slechts één reële kans had geschapen, in het veld. De gasten veroverden een groot veldoverwicht, maar in de Nijmeegse verdediging ble ven met name Visser en doel man Schellekens ruimschoots overeind. NEC moest uitein delijk toch eenmaal capitule ren. Dat gebeurde vijf minu ten voor het laatste fluitsig naal, toen invaller Grim een kopbal van Van den Akker tegen de arm kreeg. Van Ta- melen benutte de door scheidsrechter Oetelmans ge geven strafschop feilloos. FC Utrecht had nog enkele minu ten om de gelijkmaker te be werkstelligen, maar NEC wist dat geroutineerd te voorko- ielen (strafschop) 2-1. Scheids- FC Utrecht: Stroomberg; Van Ta- nelen. Van den Akker, Duchatinier. Flight (De Kruyk); Wouters, Ver- rips, Kruys, Adelaar; Carbo, Riet- ROTTERDAM Helmond Sport heeft de eerste winst punten de eredivisie bin- evenwel eerder op het ge- Jclungel van Sparta dan op ei gen verdiensten terug te voe- De Rotterdammers begonnen met niet te verdedigen en kregen daarvoor binnen het kwartier twee rekeningen ge presenteerd. Daarna ver dween iets van de opmerkelij ke slordigheid en Sparta bracht daarvoor een lofwaar dige werklust in de plaats. De 3500 toeschouwers ontdekten echter spoedig dat goede wil niet gepaard ging met enig overleg, waardoor nog eens duidelijk werd dat een ons verstand van meer waarde kan zijn dan een pond ijver. De ploeg van Hughes, die ten gunste van de Helmonders was begonnen met open huis te houden, werd in de kaart gespeeld door Helmond Sport. De debutanten in de eredivi sie realiseerden zich dat de treffers uit het eerste kwar tier van Van de Ven en Strij bosch de basis zouden kunnen zijn voor de eerste winstpun ten. Dat was geen uitgangs punt voor beter voetbal. In plaats van rustig door te wer ken aan het niet razendsnelle, maar toch zeer overwogen spel uit de eerste periode (Lubse, Van de Hooft, Strij bosch en De Wert), trok Hel mond Sport zich diep op eigen helft terug en Sparta werd een zee van ruimte gegund. Slechts eenmaal wisten de Rotterdammers het Helmond- se doel te vinden; Olde Rieke- rink scoorde in de 73e minuut tegen. Hughes beklaagde zich na afloop over de vele gemiste mogelijkheden, zijn collega Notermans over het onnodig terugtrekken van zijn spelers op eigen helft, maar de toe schouwers waren het meest te beklagen met voetbal op afde lingsniveau voor hun goede geld. Dijkstra (Helmond Sport). Sparta: Formannoy; Blind. Van den Berg (Heale), Andriessen, Van Tig- gelen; Olde Riekerink, Van Gaal, George; Lengkeek, Holverda, Meij- ;ekc me5erc ee: ijdei DEN HAAG G Mühren heeft bij zijn eeri€ te optreden voor DS '7 meteen zijn faam als doe.' puntenmaker uit doo spel-situaties waargelpi maakt. Met een fraai boog stuurde hij in de 18 minuut van het duel Eindhoven de bal uit vrije trap over doelmaiói Laurs. Het betekende eerste van de drie treffei van DS '79, dat uiteinde^ lijk met 3-2 zegevierde. chr Koploper Veendam verloo van Vitesse, dat in de tweelott< maal scorende Van der Akp v ker een trefzekere spele'oi had. SC Cambuur nam d eerste plaats op de ranglijs over door een overwinning op SC Amersfoort. De foi matie uit Leeuwarden ha veel te danken aan de ijver c ge spits Payne die driema; doel trof. De zege was enig Baa1 zins geflatteerd, aangezien c »aj Friezen in de laatste vijf m nuten driemaal scoorde rj Volendam won met 4-2 va;n'o Heracles en heeft evenvei jnd wedstrijdpunten als Can buur. Doelman Hoek venist zorgde opende de score do( e zijn Almelose collega uit ee oc strafschop te passeren. Fran en) Kramer zorgde voor de w van de Volendammers twee treffers in de tweed^ helft. riad o am; Veendam-Vitesse 0-2 (0-2): 24. Va che de Akker 0-1; 37. Van de Akkr~ n Scheidsrechter Van der Ent schouwers: 4000. Wageningen-De Graafschap 3 lass (1-1): 17. Hazeleger 1-0; 37. Cool e 1-1; 50 Van der Berg 2-1. 77. Schrei 2-2; 78. Van der Klift 3-2. Scheid, rechter: De Schepper; toeschouwei 3500. Geel: Pieneman (De Gra<f»jk schap). MVV-FC Den Bosch 04). Scheid it rechter: Bakker; toeschouwers: 400( e^te 27. Rontberg 1 Scheidsrechter: Gans, toeschouwe: 5500. DS -79-Eindhoven 3-2 (2-2): I Mühren 1-0, 22. Van Leeuwen 2 26. Reijnierse 2-1, 30. Van Rij: NEWCASTLE Kevin Keegan heeft op de eerste dag van de Engelse voet balcompetitie een ware voetbalkoorts veroorzaakt in Newcastle. De Noor dengelse havenstad was uitgelopen om in het St. James 's Park de vorige week onverwacht van Southampton naar New castle United getransfe reerde Engelse internatio nal te zien debuteren te gen Queens Park Rangers. Keegan maakte de enige tref fer in het duel voor de tweede divisie, hetgeen hem prompt de bijnaam van „King of Ty- neside" opleverde. Het duel werd bijgewoond door ruim 36.000 toeschouwers, waarvan velen zich al vijf uur voor de aftrap bij de loketten van het stadion hadden gemeld. Ook Bobby Robson, de nieuwe En gelse bondscoach, woonde het duel bij. Newcastle United had overigens jarenlang een ge middeld aantal toeschouwers, dat nauwelijks boven de 10.000 uit kwam. In de eerste divisie viel een aantal verrassingen te noteren. Aston Villa, houder van de Europa Cup I, verloor thuis met 3-1 van Sunderland. Tot tenham Hotspur kwam tegen debutant Luton Town niet verder dan 2-2, hoewel het met 2-0 had voor gestaan. Watford, een andere debutant op het hoogste niveau, klopte in eigen omgeving Everton met 2-0. Een zeer merkwaar dige treffer maakte Pat Rice voor Watford. De van Arsenal naar de club van Elton John getransfereerde Engelse inter national zag na zijn vrije trap doelman Southall van Everton de bal uit de lucht plukken, maar met lichaam en bal roy aal achter de doellijn terecht komen. De Noordierse inter national Gerry Armstrong had al eerder gescoord. West Ham United moest in het eigen Upton Park met 2-1 zijn meerdere erkennen in Not tingham Forest, waar de van FC Utrecht aangetrokken Hans van Breukelen nog niet onder de lat stond. Liverpool won thuis met 2-0 (doelpunten van Lee en Neal uit een straf schop) van West Bromwich Albion. Manchester United, de nieuwe club van Arnold Müh ren, zegevierde met 3-0 (Mo- ran, Stapleton en Coppell) over Birmingham City. West-Duitsland Bergedorf uit Hamburg zorgde zaterdag bijna voor de grootste sensatie in de geschiedenis van het Westduitse bekervoetbal. Tot dertien seconden voor het einde stonden de amateur vierdeklasser in het duel voor de eerste ronde met 1-0 voor tegen Bayern München. Dieter Hoeness voorkwam een bla mage voor de bekerverdediger door gelijk te maken. Deze te genslag kon Bergedorf, dat werd gesteund door ruim 12.000 toeschouwers, niet ver werken, waardoor het in de verlenging alsnog verloor met 5-1 door treffers van Hoeness (3) en Breitner. Hertha Berlin had ook een verlenging nodig tegen de amateurs van Hertha Zehlen- dorf. Met een countertaktiek kwamen de Berlijnse amateurs tegen hun plaatselijke profcol lega's tweemaal langszij. In de verlenging won Hertha Berlin uiteindelijk met 4-2. Bayer Le- verkusen had een verlenging nodig om met 3-2 te winnen van de amateurs van Hanno ver '96. FC Kaiserslautern vond ook een vroege bekerdood. Hier voor was FSV Frankfurt, pas gepromoveerd naar de tweede Bundesliga, verantwoordelijk. De Frankfurters, die Kaisers lautern aanvankelijk geheel van de mat speelden, wonnen met 3-2. Eintracht Frankfurt ging met 2-0 ten onder bij Waldhof Mannheim. Eerst kopte Bruno Pezzey in eigen doel, Schön gaf de score voor Waldhof een mo< Hamburger SV had bij MSV Duisburg (tweede Bundesliga) moeilijk. Weliswaar gaf de Deen Alan Hansen de West duitse landskampioen de lei ding. Dubski maakte echter gelijk. Ondanks kansen kwam de ploeg van Kees Bregman en Cees Zwamborn ook in de verlenging niet verder. Bekerwinst Dundee United en Celtic, te genstanders van respectieve lijk PSV en Ajax in de eerste ronde van de Europese beker toernooien, wonnen hun duels voor de Schotse League Cup. Dundee United met 3-0 van St. Johnstone en Celtic met 7-1 (vier doelpunten van Charlie Nicholas) van Dunfermline. FC Porto, tegenstander van FC Utrecht in de strijd om de UEFA Cup, speelde in de Por tugese competitie op eigen veld met 0-0 gelijk tegen Spor ting Lissabon. Hennes Weisweiler incasseer de met zijn nieuwe club Grass hoppers Zurich het eerste ver- liespunt in de vierde ronde van de Zwitserse competitie. Grashoppers kwam tegen Sion niet verder dan 0-0. Het staat overigens nog wel op kop met FC Zurich, dat de topper tegen Servette met 2-1 won en Young Boys, waarvan de Ne derlander Bert Theunissen Doelman Uw Zimmermann van Walhof Mannheim neemt Michael Künast (wit shirt) van Eintracht FrankfdJ alle perspectieven. Zijn clubgenoot Sebert is bovendif a£ paraat.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10