IN EN OM DE KAS Druiventeelt: aflopende zaak Vereenvoudigd en goedkoper onderhoud bij VW/Audi GEEN VERANDERINGEN BIJ TOMATEN Klassiekel auto's vragen aandacht LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSECOURAN' ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 PAGINA; Niet moeilijk klanten te winnen voor hovenier Het moet niet zo moeilijk zijn nieuwe klanten voor de hove nier te winnen. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat in opdracht van de Marketing en Promotiecommissie voor het Hoveniersbedrijf van het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) is ingesteld door het marktonderzoekbureau „Ogil- vie" te Amsterdam, naar de aanleg en onderhoud van parti culiere tuinen in ons land. Ogilvie voert ieder jaar in maart en april het nationaal tuinonderzoek uit onder 800 bezitters van een eigen tuin. Genoemde commissie heeft een aantal vragen gesteld in dit nationaal onderzoek. Vrijwel alle ondervraagde tuinbezitters kennen het begrip „hovenier". Verreweg de meesten van hen hebben een vrij juist idee over hetgeen een hovenier doet. Hij legt tuinen aan zo deelt 50% van de ondervraagden mee, en hij onderhoud eveneens tuinen. Een minderheid van 18% wijst op de oplei ding die nodig is om „hovenier" genoemd te worden, terwijl slechts 12% zegt dat de hovenier tuinen ontwerpt en schetsen maakt. Nog eens 13% zegt dat je voor adviezen en inlichtin gen bij de hovenier terecht kunt. Een niet onaanzienlijke groep ziet de hovenier ook als kwe ker en verkoper van planten en bloemen en verdere tuinbe- nodigdheden. Slechts 6% van de tuinbezitters vindt „hove nier" een deftige naam voor „tuinman". Geconcludeerd kan worden dat ruim tweederde van de tuinbezitters een duidelij ke indruk heeft van de werkzaamheden die de hovenier ver richt. Bij éénderde van hen bestaan wat vage ideeën. Ruim zeventig procent van de ondervraagden kent in zijn omge ving één of meer hoveniers. In de grote steden ligt dit percentage wat lager, namelijk 54%. Het valt hierbij op dat naarmate men een grotere tuin heeft, ook beter op de hoogte is. Er kan dus worden geconcludeerd dat ruim een kwart van de tuinbezitters niet weet waar in zijn omgeving een hovenier is gevestigd. Dit zijn over het al gemeen de bezitters van kleinere tuinen. Verreweg het groot ste deel van de mensen, namelijk 61%, beschouwt zijn tuin als een „leeftuin". Op verre afstand komen pas de funkties, zoals hobbytuin, 19%, en „kijktuinen" met 17%. Hetgeen niet wil zeggen dat tuinieren niet als een hobby wordt gezegd. Liefst 70% van de mensen ervaart zijn tuin als een „prettige vrijetijdsbesteding". Door 20% van de onder vraagden wordt verklaart tuinieren niet leuk te vinden, maar doet het omdat achteraf het bereikte resultaat wel voldoening geeft! Door 10% wordt het tuinen een dure aangelegenheid genoemd terwijl slechts 5% het een blok aan het been zegt te vinden. Aan de ondervraagden werd een lijst met werkzaamheden voorgelegd met o.a. de vraag of men de werkzaamheden vo rig jaar zelf in de tuin heeft verricht. Het blijkt dat die zelfwerkzaamheid in de tuin nauwelijks grenzen kent. Twee van de drie tuinbezitters heeft vorig jaar bollen geplant, heesters gesnoeid, de tuin voor de winter klaar gemaakt en bemest. De helft van genoemd aantal heeft klimplanten opgebonden en vaste planten verplaatst. Ruim een kwart bracht een tuinafscheiding aan of legde een terras, vijver, pad of iets dergelijks aan. Vanzelfsprekend is niet be kend in hoeverre deze activiteiten deskundig zijn verricht en hoe de resultaten daarvan zijn geweest. De „zelfdoeners" vin den echter wel dat zij het óók kunnen, misschien zelfs wel even goed als de hovenier, zo delen zij mee. Een gebrek aan zelfkritiek en zelfkennis, zo meent het rapport. Wil men hier in verandering brengen dan moet men beginnen met de con sument „op te voeden", waardoor hij kritischer wordt op ei gen tuinprestaties. Gevraagd werd ook welke werkzaamhe den men incidenteel best door een hovenier zou willen laten doen. Daarbij bleek dat 58% van de tuinbezitters er niet over denkt om naar een hovenier te gaan, maar de overige 42% voelde er wel iets voor, mits het niet teveel kost! Op de tomatenmarkt hebben zich de afgelopen week geen grote veranderingen voorge daan, die het tij in gunstige zin deden keren. Tegen het eind van de week viel er een licht prijsherstel te bespeuren, maar nog niet in die mate dat het veel vertrouwen schonk. De aanvoer van natuurtoma- ten in Duitsland is in volle gang en de aanvoeren zijn groter dan vorig seizoen. Daarnaast beweegt de export van de Kanaaleilanden naar Engeland zich in een opgaan de lijn. De concurrentie van buitenlandse tomaten op de West-Duitse markt is aanmer kelijk kleiner dan vorig sei zoen. Op donderdag 26 augus tus liep de prijs voor de A-L- export op naar 4 gulden per kistje. De gemiddelde prijs bleef bij 58 cent per kilo ste ken en was nauwelijks beter te noemen dan in de vooraf gaande week. Bij de vleesto maten kwam het herstel dui delijker uit de verf. Voor de sortering BBB liep de gemid delde prijs op naar/1.13 per kilo. In zijn totaliteit neemt het aanbod van tomaten af en mag er op een bescheiden prijsherstel gerekend worden. KOMKOMMERS Op de komkommermarkt la gen de kaarten duidelijk heel anders. Hier was er sprake van een verdere ontwikkeling in gunstige zin. Dit werd vooral mogelijk door een ver dere inkrimping van het aan bod. De aanvoeren zijn de laatste paar weken, in verge lijking met vorig seizoen, kleiner. Dit mag waarschijn lijk toegeschreven worden aan het feit, dat de herfstteel- ten later van start gegaan zijn. Het vroeg aanvoeren in de maanden augustus en septem ber was voorgaande seizoenen financieel niet zo aantrekke lijk. In de afgelopen week lie pen de prijzen voor de sorte ring van 36 t/m 76 van 45 tot 71 cent per stuk op. (vorig sei zoen van 24 tot 51 cent). Het aanbod lijkt niet verder af te nemen. Er mag binnen niet al te lange tijd gerekend worden op het op gang komen van de oogst van de herfstteelten. De prijs zal gelijk blijven of iets dalen. SPREKENDE BOORDCOMPUTER WAARSCHUWT AUDI-RIJDER Na weken hoogzomer nu ineens regen, regen en nog een an: genDaarbij de mededeling van Jan Pelleboer, dat de tw eni helft van augustus nogal eens nat wil wezen.... De landbou1 die wekenlang getobd hebben met te grote droogte, krijge overvloedig water, uitgerekend nu overal in de velden de bines ronken. Als dat zo een poosje doorgaat, wordt in de tuin gauw een van herfstsfeertje opgeroepen. Veel bloeiende planten rea§ nd niet zo gunstig op overvloedige regen. Toch zijn er nog wt mj ken, waarvoor dit weer in augustus uitermate gunstig is. D lge bijvoorbeeld het geval, als we een nieuw gazon willen aai j gen. Augustus is daarvoor een goede tijd, vooral als die maand nattig is. chl Het oude gazon wordt eerst terdege omgespit en egaal gem rs We laten het zo een tijdje liggen, opdat eventuele onkrt qj kunnen ontkiemen; die we natuurlijk stuk voor stuk veru ren, evenals scherven, steentjes en soortgelijke ongerecht den. Nu kunnen we twee dingen doen: we kunnen grasz „aan de rol" kopen en die uitleggen; dat is een zekere en si maar duurdere methode. We kunnen ook eenvoudig gras kopen en dat uitzaaien, dat is de voordeliger methode. Gras kunnen we kopen in diverse soorten, er is zowel zaad van fijn gazongras als zaad, waaruit een gazon ontstaat waaro| desnoods een partijtje kunnen voetballen zonder dat ons gra delijk het loodje legt. Op een windloze dag gaan we zaaien vergt een beetje handigheid het zaad zo goed mogelijk veri uit te zaaien. Een trucje is: verdeel het zaad in twee gelijke ties, zaai eerst de ene portie zo goed mogelijk uit en daarn tweede. We kunnen dan de plekken, waar het zaad wat terechtgekomen is, wat dichter zaaien. Het kan goed zijn, na het zaaien de grond wat aan te druk dat kan met de rol van de grasmaaier; het kan ook door paar plankjes te maken, die als schaatsen onder de schoeni gebonden worden en dan maar trappelen... Binnen niet te lange tijd zullen we al een groen waasje kui onderscheiden. Tot het volgend voorjaar zullen we weinij ders te doen hebben als elk onkruidplantje, dat we zien men temidden van ons jonge gras, zorgvuldig te verwijd „met wortel en tak". Treffen we toevallig erg droog weer moeten we niet alleen regelmatig wat sproeien; we moeten licht ook iets tegen vogelschade doen. Mussen baden gra het warme zand en en passant pikken ze ons graszaad op kunnen wat van die aluminium strips plaatsen hoewel wi idee hebben, dat de rakkers daar heel gauw aan gewend Ook kunnen we misschien ons gazon afdekken met takke rijshout, dat natuurlijk moet worden weggenomen, zodri JJJ gras opkomt. Bij de weersomstandigheden van deze augu|ns< maand zal het echter met die vogelschade wel meevallen. Een week of zes na het zaaien kan ons jonge gras al een meter of vier, vijf hoog zijn. Dan kunnen we voor het eerst voorzichtig!) maaien met een goede, scherpe grasmaaiei ass eerste keren maaien met een zeis is eigenlijk nog beter, n wie heeft nog een zeis en kan daar mee omgaan? De eerst ren maaien we het gras niet al te kort af, dat komt later. |je] gras moet namelijk „uitstoelen", elk gezaaid grasplantje worteltjes vormen en vooral in de breedte uitgroeien, zó kr ze we gaandeweg een dichte grasmat. Maai niet als het gras er !n Oogst-fruitcorso De stichting 4-stromenland te Tiel organiseert op zaterdi september weer een groots Oogst-fruitcorso. In vele dorp/, stadjes in hét gebied tussen de rivieren de Waal, Maas, Rij Linge vindt men nog de saamhorigheid en de bereidheid o( n, zamenlijk „iets" tot stand te brengen. Het ruime en over zich g ke afgezette pasrcours bevindt zich in de nabijheid van he tion Tiel-West. Op de corsodag zetten de Nederlandse Spofl gen extra treinen in om de vele liefhebbers naar de Betu' vervoeren. Ook voor automobilisten is er voldoende pari ruimte. Men kan de praalwagens van beide zijden bewom omdat de stoet twee keer voorbij komt. Aanvang kwart twee. $IV MO De druiventeelt is een groot aantal jaren een van de belangrijkste visi tekaartjes en trekpleisters van het Westland ge weest. In de afgelopen 10 jaren heeft het rooien van druivenbomen de opper vlakte geducht doen in krimpen. Zo werd er te gen het eind van de jaren zestig nog zo'n 200 ha met druiven beteeld. Op het ogenblik is het nog maar de vraag of de teelt een oppervlakte van 40 ha haalt. Er wordt nog steeds geprobeerd om het beeld levendig te houden door verkiezingen van d rui venprinsessen en ko ninginnen. De harde cijfers tonen echter helaas aan dat het om nog maar een kleine teelt gaat. De waardering voor het Holland se produkt is er echter niet minder om, gezien de prijzen die er voor betaald worden. Vorig jaar kwam de gemid delde prijs uit op ƒ5.64 per kilo. In vergelijking met de ingevoerde druiven was er sprake van een prijsverschil van maar liefst ƒ3.91 per kilo. Er is natuurlijk wel een aan tal oorzaken aan te wijzen voor de inkrimping van het areaal. De teelt vindt voor het belangrijkste deel plaats in verouderde glasopstanden die niet meer voor de druiven teelt vervangen worden. Ook stand, gemiddelde snelheid, gemiddeld verbruik, olietem- peratuur en buitentempera tuur kan aangeven. Er zijn twee geheugens, een „lang" en een „kort"; maar het mooi ste is dat dit alles met slechts één knopje op het ruitewisser- hendel bediend wordt. Alle gegevens die weergegeven kunnen worden houdt de computer automatisch bij, het enige wat de bestuurder moet doen is door een druk op de knop het gewenste gegeven te laten verschijnen. Het „korte" geheugen houdt alle gegevens twee uur vast en telt vanzelf door als de rit binnen die tijd hervat wordt. Het „lange" ge heugen wordt pas gewist na 10.000 km, 1000 liter brand stofverbruik of 100 uur rijden. Met een knop op het dash board kan uit het lange of het korte geheugen geput wor den. Sprekende Audi Nog verder gaat de boordcom puter van ae Audi Quattro, want deze ontplooit eigen ini tiatief. Door de nagebootste stem van een omroepster van de (Duitse) radio-verkeers dienst wordt de bestuurder geattendeerd op dringende za ken als een bijna lege benzi netank of een heetlopende motor. Overigens is ook het normale dashboard van de Quattro geheel elektronisch geworden. Snelheid en toe rental worden in getallen weergegeven, benzinevoor raad, watertemperatuur en turbo-laaddruk leest men af van in lengte variërende balkjes. Daarnaast is er dan nog een beeldschermpje dat vergelijkbaar is met wat voor de VW GTI werd beschreven. De sprekende computer kent twee categorieën van gege vens: dringende en minder belangrijke. Zoiets als een bij na lege benzinetank wordt kortstondig vermeld na het aanzetten van het contact. Za ken van levensbelang zoals „te weinig remvloeistof" wor den voortdurend herhaald, tot het euvel is verholpen. Nieuw gazonnetje deren die dit geduldwerk tot een goed einde weten te bren gen. Tot slot heeft ook de con currentie van de importdrui ven een belangrijke rol ge speeld bij de inkrimping van het areaal. Het doet echter ve len nog steeds zeer, als de druivenbomen omgezaagd worden en per kilo verhan deld worden om in de bloem- sierkunst hun laatste diensten te bewijzen. Klassieke en zeldzame to's genieten in ons la grote belangstelling, te o delen naar het ledental de zeer vele merk clubs. Sinds enkele jaren is voor die clubs een overk pelende organisatie, de HAC, die onder meer mens alle klassieke-au liefhebbers contact ond houdt met de overheid, moderne autowetgevjas dreigt namelijk regelmi het rijden met klassieke it to's (en dan heus niet alljht die van voor de oorlog) mogelijk te maken. Om nu meer landelijke kendheid te verkrijgen, tevens om de overheid eens opmerkzaam te malfrs op de populariteit van kl et sieke auto's wordt een 1 ioi delijke demonstratie geh rei den. Die zal plaatsvint ,j, op zaterdag 11 september de veilinghallen te Nieuv gein (Utrecht). Voor kan iedereen die lid is v een merkenclub zijn kl G nrfiaie sieke auto of motorfiets schrijven (giro 4295l( t.n.v. penn. meester Fe ratieve Oldtimerdag, Vel Het is geen tentoonstelli maar een demonstrate bijeenkomst, waar m liefst 1000 deelnemers v wacht worden. Nietten biedt dit natuurlijk voor dereen een unieke gelegi heid om zoveel, vaak h fraai gerestaureerde kl sieke voertuigen te kon bewonderen. De vele de nemers zullen in color vanuit een aantal plaat in het land naar Nieui gein rijden, zodat al moois in de omgeving Utrecht zelfs rijdend te z zal zijn. Voor hen die nog willen schrijven: vermeld op girootje wel van welke u lid bent, alsmede kenteken en bouwjaar uw voertuig. Import De belangrijkste leverancier van druiven aan Nederland blijkt, uit de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit, Griekenland te zijn. Het aandeel van de Grieken was in 1979 11,3 miljoen kilo. In 1981 was dit gegroeid naar 21,4 miljoen kilo. Italië stond met 9,2 miljoen kilo op de tweede plaats. Nu is het niet zo, dat de totale import in Ne derland blijft. Een gedeelte vindt via doorvoer zijn weg weer naar andere Westeuro- pese landen. Italië is echter de grootste producent van tafel druiven en tevens de grootste exporteur. Dit land heeft zijn afzet vooral gericht op West- Duitsland. In 1981 werd er in Italië maar liefst 1436 miljoen kilo aan tafeldruiven geteeld, waarvan 402 miljoen kilo als export het land verliet. Naast de Zuid-Europese landen be staat er ook import uit Zuid- Afrika en Chili. Chili wist, ten koste van Zuid-Afrika, een grotere markt te verove- De Audi Coupé GT 5E heeft een ander front gekregen. Daarbij werd vooral uitge gaan van de langzaam aan zeer uitgebreide race-ervaring met opgevoerde GTI's. Daar uit resulteerde een volledig nieuw krukasdrijfstang-zuiger mechanisme en een andere ci- linderkop, waardoor tevens de motorinhoud opliep van 1588 tot 1781 cm3. Het maxi mum vermogen liep daardoor nauwelijks op, maar wel wordt een lager toerental be reikt. Het maximum koppel viel wel hoger uit, en alweer bij een belangrijk lager toe rental. Zodoende kon de eind- reductie veranderd worden, met als netto resultaat van dat alles een duidelijke vooruit gang in de belangrijkste moto rische eigenschapen. De GTI werd stiller, soepeler, sneller en zuiniger, met els enig nadeel daar tegenover dat hij natuurlijk ook weer duurder werd. Wel krijgt men voor dat geld nog een nuttige nieuwigheid: een werkelijk voorbeeldige boordcomputer, bestaande uit een tussen snel heidsmeter en toerenteller in gebouwd digitaal klokje, dat verder nog rijtijd, gereden af- Polo Classic, vroeger genaamd Derby Toekomst is begonnen De achtergrond van deze Audi-computer en het GTI- 'scherm is het verstrekken van informatie, die de be stuurder anders niet zou krij gen of misschien niet tijdig zou opmerken. Bij veel toe komst-auto's en prototypen hebben we dat al gezien. Het probleem met alle boordcom puters was en is dat ze de be stuurder zo min mogelijk moeten afleiden; daarom vol doet het „zakrekentuigje" op het dashboard ook niet. VW- Audi is nu de eerste, die een hoogontwikkelde boordcom puter in produktie brengt, die niet alleen meer informatie verstrekt dan een normaal dashboard, maar dat ook doet met een minimale inspanning van de bestuurder. Natuurlijk kan de meer dan een ton kos tende Audi Quattro niet direct een omwenteling in het auto rijden veroorzaken, maar hij betekent wel de ontsluiting van een stukje automobiel toekomst. Jeans-Kever Heeft u toch liever wat min der buitensporig nieuws, dan kan VW-Audi ook dat leve ren. Bij Volkswagen lopen historie en toekomst als het ware parallel: er is niet alleen een boordcomputer, maar ook de wederopstanding van de Kever. Voor de tweede maal wordt een serie van 750 Ke vers uit Mexico geïmporteerd, deze keer in Jeans-versie. Als u heel snel bent krijgt u er voor 13.500 nog een te pak ken. Audi heeft nog klein en groot nieuws: alle coupé-modellen (dus GT 5S, GT 5E en Quat tro) kregen verbeterde kop lampen en daardoor een iets ander front. Groter nieuws vormt een nieuw model Audi 100, waarover ook deze week de gegevens bekend zijn ge worden. Daarover een vol gende keer. Het zoge naam de lucht-in- steken in een drui- speelt de faktor arbeid een belangrijke rol in deze ont wikkeling. Er kan zonder overdrijven gezegd worden dat het telen van kwaliteits druiven specialistenwerk is, zonder afbreuk te doen aan andere teelten. Een zeer be langrijk en specialistisch werk als het krenten levert een ar- beidspiek op, die door veel be drijven niet meer op te van gen is door het gebrek aan vakbekwaam personeel. Vaak verstoort deze arbeidspiek ook de teeltplanning van an dere teelten op de bedrijven. Het druivenkrenten is van lieverlee een uitstervend be roep aan het worden. Veel jongeren zijn er niet mee ver trouwd. Het zijn veelal de ou- Zojuist hebben we de jaarwis seling weer gehad, tenminste op autogebied, waar traditio neel het „modeljaar" begint na de fabrieksvakanties in au gustus. Na de zomerse rust komt het autonieuws weer de fabriekspoorten uitrollen, want het nieuwe autojaar be gint altijd met tenminste een serie kleine wijzigingen. Din gen, die het 1983-model weer iets perfecter maken dan het '82-model, zonder dat er uiter lijk direct iets te zien is. Toch leverden die kleine dingen vaak een hele lijst op, zoals bij VW-Audi, waar een pak van vijftig vellen nodig is om ze allemaal de revue te laten passeren. nieuws in de vorm van de Polo Classic, vroeger ge naamd Derby. Deze sedan op basis van de nieuwe Polo is nu leverbaar geworden in C-, CL- en GL-versie. Er is keus uit uit twee motoren, van 1093 cm3 met 37 kW-50 pk of van 1272 cm3 met 44 kW-60 pk. De kleinste Polo-motor met 1043 cm3 en 29 kW-40 pk is dus niet voor het sedanmodel beschikbaar. Niet zichtbaar, maar wel interessant nieuws voor de hele VW-lijn met benzinemotoren is het ver eenvoudigd onderhoud: dat houdt in: minder servicebeur ten, dus goedkoper onder houd. Zelden wordt er over die wij zigingen veel ophef gemaakt. Zoiets als een iets gewijzigde transmissieverhouding bij de Audi 80 C, waardoor hij bij middelmatige snelheden wat beter trekt. Er is echter ook veel groter nieuws, zoals een nieuwe motor voor VW's GTI-typen, of een sprjekende computer voor de Audi Quat tro. Ook is er „uitgesteld" Boordcomputer Het succes van de sportieve Volkswagens, en dan met name van de Golf GTI, kwam eigenlijk onverwacht. Niette min groeide dit kleine gifkik kertje uit tot een begrip en een voorbeeld voor andere merken. Na zes jaar is de con currentie dan toch zo dichtbij gekomen dat men een motori sche wijziging nodig achtte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8