„Symposium moet het effect hebben van een steen die in water wordt gegooid" Volksfeesten in De Zilk morgen weer van start IDEALISTISCHE VEERSTICHTING MEENT: Open week in vormings centrum „de Mast". GEÏLLUSTREERD 3c üeicbch-e contant REGIO LEIDSE COURANT LEIDEN Je hoeft geen deskundige te zijn om te zien dat steeds meer men sen problemen hebben met de maatschappij. Ve len vinden de samenle ving steeds complexer en ondoorgrondelijker wor den. Groepen zetten zich tegen elkaar af en er rij zen steeds meer vragen. Waarom gaat het Neder land zo slecht? Waarom ontstaat er plotseling angst voor de nieuwe technologie? Waarom hebben de vakbonden zo'n moeite hun ledenbe stand op peil te houden? Waarom hebben actie groepen en bedrijfsleven over en weer zo weinig begrip voor eikaars posi tie? Velen zijn geneigd de maatschappij te zien als iets dat buiten hen om gaat, maar uiteindelijk vormen we zelf die maat schappij. Wellicht had men de huidige situatie kunnen zien aankomen als men beter op de signa len vanuit de maatschap pij had gelet. Moedeloos heid en doemdenken is nergens voor nodig als de organisaties van vandaag maar beter luisteren naar het geluid van hun omge ving. Dit vonden in 1978 drie idea listische studenten van de Leidse universiteit. Hoe zou je problemen in de maatschappij vóór kunnen zijn, dachten zij. Zij meenden dat als de dialoog tussen verschillende verant woordelijke instanties op gang zou komen, er meer doordacht te werk zou kunnen worden gegaan. Een dialoog tussen universiteit en vele organisa ties bijvoorbeeld. De drie stu denten richtten de Veerstich- ting op. Elk jaar organiseert deze Veerstichting nu een symposium, waarbij studenten en mensen van velerlei groe peringen, waaronder het be drijfsleven en de vakbonden, over bepaalde problemen pra ten. De bedoeling is dat de mensen die aan het symposi- Vier sprekers op het symposium: Van links naar rechts: Geert Hofstede, Gerard Brenninkmeijer, Josehp Jaworski en Jay Ogilvy. um meedoen, een mentaliteits verandering ondergaan en flexibeler over dingen gaan denken, rekening houdend met de .vele kanten van een zaak. Het gevolg zou kunnen zijn dat, nu nog onbekende problemen, ons in van de toe komst bespaard blijven. Elk jaar gaat het symposium over wat anders en ook elk jaar wordt het gèorganiseerd door een andere club mensen. Dit jaar heet het symposium, dat op dinsdag 31 augustus en woensdag 1 september wordt gehouden „Inhaken of afha ken". Er nemen 150 studenten en 150 vertegenwoordigers van bedrijfsleven, overheid, vakbonden, universiteit en media aan deel. Het symposi um wordt georganiseerd door het bestuur van de stichting, dat dit jaar uit vier studenten bestaat: Godert Tegelberg, Maurice Eykman, Hugo Boreel en voorzitter Hendrik Goeman Borgesius. Creativiteit ,,De eerste twee thema's gin gen over hoe men tot een ver hoging van de creativiteit komt en hoe men beter gemo tiveerd zou kunnen raken. Door meer creatief te denken kunnen oorspronkelijker op lossingen gevonden worden. Door meer betrokkenheid, meer motivatie, kan het kli maat verbeterd worden. Wat blijft is de vraag hoeveel en wat er moet veranderen om dat doel te bereiken. Veel pro blemen hebben met cultuur te maken. Simpel voorbeeld: als iemand werkloos is, geeft dat reakties. Het wordt meestal als erg naar ervaren. Men wordt een parasiet genoemd. Waar om is dat zo? Dat heeft met ge groeide waarden te maken en dat is cultuur. Die cultuur moet dus bekeken worden en daar gaat onder andere dit symposium over. Misschien lost het al veel op als er een klimaat gecreëerd kan worden waarin mensen het niet erg vinden om werkloos te zijn", aldus Godert Tegelberg. Go dert studeert rechten. Het werken aan de voorbereiding van het symposium kost hem één jaar van zijn studie. Dat geldt voor alle leden van het bestuur. Maurice Eykman studeert so ciologie. Zij ziet veel in het elk jaar houden van een dergelijk symposium. „Het is als een steen in een vijver. De rimpels in het water rijken steeds ver der. Bij het symposium zijn veelal gezaghebbende mensen aanwezig. Zij die een beleid moeten voeren. Verandert het denken van zo iemand, dan werkt dat zeker door. Alleen het organiseren van dit sym posium en het opwerpen van vragen die besproken gaan worden, heeft er al toe geleid, dat er verschillende publika- tie's zijn verschenen. Alle over onderwerpen, waar het hier 31 augustus en 1 september over zal gaan. Er wordt dus over gedacht. Het symposium is er om de communicatie tussen universiteit en de verschillen de instanties te bevorderen. Als dat al eerder was gebeurd, hadden we nu misschien min der problemen. Neem nu bij voorbeeld de kerncentrales. Als degenen die ze destijds moest invoeren, meer bedacht zouden zijn op de risico's en het maatschappelijke verzet ertegen, zouden ze er vandaag misschien niet zijn of veel minder in aantal. Voordeel van iets vroeg onderkennen is, dat er uiteindelijk een beter resultaat geboekt wordt, het geen veel kosten bespaart. Nu kan men meestal na een be paald stadium niet meer terug en dat kost alleen maar geld en roept meer weerstand op", aldus Maurice Eykman. „Een probleem van deze tijd is de angst voor de groeiende auto matisering. De hele werkende bevolking voelt dat als een be dreiging voor de werkgelegen heid. Als er nu overlegd wordt, kan er mogelijk nog een oplossing komen. Bijvoor beeld vormen van automatise ring die juist werkgelegenheid creëren. Zo zijn er zoveel voorbeelden te bedenken", al dus Maurice. Kopstukken Er zijn veel mensen die inte resse hebben in het symposi um. Vele kopstukken uit bin nen- en buitenland komen er spreken, tegen slechts een on kostenvergoeding. Twee spre kers vanuit de Verenigde Sta ten en vier Europeanen leggen tijdens de ochtendbijeenkom sten van het symposium uit, waarom de organisatie van vandaag niet succesvol kan opereren zonder rekening te houden met haar omgeving. Wat voor mensen zijn er nodig om de huidige ontwikkelingen in goede banen te leiden? Op het symposium dinsdag 31 augustus en woensdag 1 sep tember spreekt onder anderen dr. Geert Hofstede, directeur Institute fot Research on In- tercultural Cooperation. Hij stelt dat belangrijke organisa- tionele variabelen, zoals het ervaren van machtsverschil len, onzekerheidsvermijding, prestatiegerichtheid en indivi dualisme, cultureel zijn be paald. Het tijdig onderkennen van deze culturele verschillen vergroot de mogelijkheid te anticiperen op te verwachten conflicten. De heer Gerard Brenninkmeyer, voorzitter van de Academische Raad, vraagt zich in zijn lezing af: hoe kan de universiteit de so ciaal-maatschappelijke veran deringen zo snel opnemen dat ze creatieve, maatschappelijk bewuste en onafhankelijk den kende academici aflevert? Jo seph Jaworski (USA), oprich ter en directeur van het „American Leadership Fo rum", heeft een succesvolle ca- riëre als adocaat opgegeven om door middel van het ALF en vele publicaties zijn visie op het leiderschap meer bekend heid te geven. Hij stelt dat de leiders die op dit moment no dig zijn, naar maatschappelijk succes en tegelijkertijd naar innerlijke bevrediging moeten streven. Jay Ogilivy (USA), stafmedewerker van het Stan ford Research Institute Inter national en auteur van onder meer „Many dimensional man" en „Seven tomorrows", zal laten zien hoe de toekomst er uit zal gaan zien en wat de rol daarin zal zijn van univer siteit en bedrijfsleven. SYLVIA VAN LEEUWEN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1982 PAGINA 4 NOORDWIJKERHOUT Vormingscentrum de Mast in Noordwijkerhout houdt van 30 augustus tot 3 september een open week met veel openbare cursussen en ande re activiteiten. Zaterdag 4 september is er een talenten jacht met veel regionaal be kende popgroepen zoals Hur- bie and the Gang uit Rijns- burg, Miamy Beach Girls uit Leiden en Parbleu uit Sas- senheim. Groepen die mee willen doen aan deze talen tenjacht dienen zich spoedig aan te melden. Tel. 02523- 2931. De kruiwagenrace trok enkele Jaren geleden grote belangstelling. DE ZILK Vanaf mor gen tot en met donderdag worden in De Zilk weer de jaarlijkse school- en volksfeesten gehouden. Het feestcomité De Zilk heeft een gevarieerd pro gramma samengesteld waarbij alle bevolkings groepen worden betrok ken. Morgen is er in Bree- land ringsteken met aan gespannen wagens. De wagens komen vanaf half één het dorp binnen zodat het publiek ze uitgebreid kan - bekijken. Om twee uur begint het ringsteken onder leiding van de Ver eniging voor aangespan nen wagens „In het Ga reel" uit Rijnsburg. Om vier uur heeft de prijsuit reiking in De Duinpan plaats. Maandag wordt in het Van Nispen-gebouw een klaverjas- wedstrijd gehouden vanaf acht uur. In café 't Bubsie worden vanaf half negen de Zilker dartkampioenschappen gehou den. Dinsdag is er in de Duin pan een bejaardenmiddag met medewerking van Klaas Tas en een conferencier. Het op treden begint om twee uur, alle bejaarden zijn welkom. Dinsdag gaat ook om half vier de kermis in Breeland van start. Om acht uur begint de Zilker stratenloop. Iedereen kan meedoen. Deelnemers kunnen kiezen uit een afstand van vier of een van acht kilo meter. De woensdag staat in het te ken van de activiteiten voor kinderen. Deze zullen in de omgeving van de kermis wor den gehouden. 's Morgens staan kinderspelen op het pro gramma. Voorts is er een vlie gerwedstrijd. 's Middags rijdt er een huifkar met paard rond. Ieder kind kan meerij den van twee tot vijf uur. Om vier uur begint ook de puzzel wandeltocht voor de school jeugd in de Beukenlaan bij de school. Op de speelplaats van de Maria-Kardinaal Alfrink- school wordt een straatteken wedstrijd gehouden. Woens dagavond is er een muzikale show, de afsluiting van de vie ring van het 10-jarig bestaan van drumband Altesa uit De Zilk. Op het trainingsveld van Van Nispen komen vijf mu ziekkorpsen bij elkaar na van af zeven uur eerst door de straten van De Zilk te hebben geparadeerd. Dat zijn Altesa, Liefde voor de Harmonie uit Roelofarendsveen, Crescendo uit Hillegom, Canita Tuba uit Lisse en Jong DVS uit Kat wijk. De show begint om kwart over zeven. Woensdag avond is er vanaf half negen tevens een disco-avond in het dorpshuis. Donderdag worden de volks spelen gehouden, 's morgens doeltrappen en tonknuppelen op het kermisterrein, 's mid dags de puzzelrit vanaf de Beukenlaan, karikatuur-voet bal en tobbetje steken in Bree land. De festiviteiten worden donderdag afgesloten met een dansavond in het dorpshuis met medewerking van de Ben- ninies. Op dezelfde dag, die „de Vlag in de top"-actiedag wordt ge noemd, worden motorbehen- digheidswedstrijden gehouden. De organisatie van dit evene ment gebeurt in nauwe sa menwerking met verschillen de motorclubs uit de regio. Wie zin heeft om een paar staaltjes van het motorrijden te laten zien kan zich telefonisch opgeven, tel. 02523-2931. Op vrijdag en zaterdag 3 en 4 september worden ook touwt rekwedstrijden gehouden tus sen teams van het voortgezet onderwijs, jongerencentra, sportverenigingen en cafés. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Peter Andrik 02523-2931. Naast de bovengenoemde acti viteiten is er tijdens de open week in het vormingscentrum de Mast, gelegen aan de Vlas hoven 21, nog een grote kunst manifestatie, een rommel markt. een fotowedstrijd en een kindermarkt. Op vrijdag 3 september verzorgt de disco .Sweet Illusions" voor een muzikaal prima verzorgde swingavond in de Mast. De toegang bedraagt ƒ2,50 per persoon. Voor inlichtingen over de open week kunt u zich wenden tot het vormingscen trum de Mast tel. 02523-2931. Onder redactie van Ton Pieters. Augustus 1912 werd uit geluid met een orkaan. Het was zo erg, dat zelfs de viering van Koningin nedag op de 31ste (voor de ouderen onder ons nog de „enig echte" Ko ninginnedag, met Leve de Willemien) helemaal in het honderd liep. Dat verneem ik althans uit het „Geïllustreerd Zon dagsblad". Leest u maar mee. „Het is geweldig geweest, hoe in den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week de orkaan weer heeft gebulderd over ons vaderland! De kracht van den wind, zoo meldden de weerberichten, kwam die van den ontzetten- den 1 Octoberstorm van het vorig jaar, die overal zulk een ruïne heeft opgeleverd, haast nabij. En ook de gevol gen, de uitwerkselen van de zen storm, zijn ernstig ge weest. Het Haagsche Bosch, dat zoo schrikkelijk is geteisterd bij den genoemden 1 October storm, dat een vierde deel van zijn reuzenboomen toen werd ontworteld, verloor al weer honderden stammen die in een onbeschrijfelijke verwarring over en op elkaar gestapeld lagen, den door tocht overal versperden, en dan ook de gewone, traditio- neele feestviering van 31 Au gustus, op Koninginnever- jaardag, althans wat betreft de beroemde illuminatie in het Bosch, volkomen hebben verhinderd. En buiten het Haagsche Bosch was het al evenzoo: van alle kanten stroomden de berichten van ongevallen en vernielingen toe: het ka naal van Den Haag naar Scheveningen was versperd in de Maashaven zonk een schip, in Nijmegen woei het Oud-Heidelbergsche slot dat er stond opgericht, als een kaartenhuis in elkaar, boomen werden ontworteld en schoorsleenen moesten het ontgelden. Men heeft den storm van Dinsdag het afscheid van den zomer genoemd, een zomer trouwens waarvan we dit keer de geneugten hebben kunnen tellen! Het is te ho pen, dat die pessimistische beschouwingen wat overdre ven blijken, en de natuur, wat uitgeraasd na al dat fel lawaai, ons nog wat mooie dagen moge schenken". Johan de Raadselredacteur doet een duit in het zakje met Anecdoten. Matroos: „Kapi tein, als men weet, waar een ding is, is het dan verloren?" Kapitein: „Natuurlijk niet, je lijkt wel gek om dat te vra gen!" Matroos: „Nu, dan kunt u gerust zijn, kapitein, uw zilveren theepot is zooeven over boord gevallen!" En wat zond A. van Leeu wen, Zoeterwoude in? „Huis vrouw tot vriendin: „Onze Paul is pas zes jaar, maar hij past op zijn zusje als een vol leerd kindermeisje. Paul. kom eens hier!" Paul: „Ja moe!" Moeder: „Wat doe je?" Paul: „Wij spelen barbier, moe, en ik scheer Marietje met Papa's nieuwe scheer- B.A. te R. „Mijn hartelijken dank" Johan dus weer „dank voor uw schrijven. De inzendingen zullen, zoo mo gelijk, vroeg of laat wel ge plaatst worden. De vacantie is nu zeker voorbij, nu maar weer flink studeeren, niet waar?" EEN PARK...OP EEN DAK: „Een mooi voorbeeld van een daktuin, Ingericht een bekend Berlijnsch Warenhuis. De z.g. bovenlichten en dakvensters, met wingerd omgeven, geven aardige rustpunten voor het oog, en heel deze is een voorbeeld van goeden smaak". VEERTIG JAAR GE TROUWD: „Het echtpaar M.Schouten- van Ewijk te Sassenheim vierde voor eenige dagen onder groote belangstelling den veertigsten gedenkdag van hun huwelijk". EEN AANDOENLIJKE HERINNERING: „Het kerkboek, waarin de ongelukkige Konin gin Marie Antoinette den 16en October 1793, 's morgens te half vijf, een laatst vaar wel aan hare kinderen schreef alvorens het schavot der revolutiemannen te bestij gen". EEN WEL TYPISCHE VOORZORGSMAATRE GEL: „hebben de Ameri- kaansche haven-autoritei ten genomen, en op onze foto is die te ontdekken. Men weet dat de scheeps- ratten de groote voort planters zijn van de pest: om nu te voorkomen dat scheepsratten als ze eventueel aan boord aan wezig zijn, soms aan land komen, moeten alle vaar tuigen die in Amerikaan- sche havens meren, voor zien worden van groote blank-metalen schijven op de meer-touwen of kettin gen, die verhinderen dat de ratten langs de kabels of kettingen naar den wal klauteren".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4