Eeidóc (BotMOttiB Huur leegkomende huizenjmoet ineens omhoog Studeren wordt veel duurder erzet D'66-ministers egen bevriezing imbtenarensalarissen Spanje vervroegd naar de stembus >alestijnse littocht ook over and probleemloos Rus vraagt asiel in YS Uitgave Westerpere. behorende tot Sijtholl Pers. Apolhekersdiik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.f. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaarZ217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Zaterdag 28 augustus 1982,72e jaargang no. 22358 Kunstprogramma „De uit markt vanavond op Ned. I om 20.35 uur. Op Ned. II om 20.27 uur tv-feuilleton „Pips grote verwachtingen" naar Dickens. Morgen op Ned. I om 20.20 uur tv-spel „Het levende lijk" naar Leo Tolstoi en op Ned. II om 20.15 uur Viet- nam(3). Zonnig en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Matige wes telijke wind. Maandag: wisse lend bewolkt. Zon op: 06.45, onder: 20.35; hoog water Scheven.: 11.09 en 23.36; laag water: 06.14 en 18.56. erplicht korter erken afgewezen •RECHT De werkende igerenorganisaties KWJ NVV Jongerencontact elen niets voor het voor van het CDA om jonge- die op zoek zijn naar •rk slechts een baan van uur te geven met een bij- lorend lager loon. Op die mier blijft er niets meer er van de toch al lage igdlonen en wordt het ïgeren onmogelijk ge takt om een zelfstandig staan te leiden, aldus SVJ en NVV JC. De wrakstukken van de door midden gescheurde auto op de spoorbaan. Vier doden op bewaakte overweg ZWOLLE Vier in Wezep gelegerde militairen zijn giste ren om het leven gekomen, toen hun auto op een met knipperlichten beveiligde spoorovergang in Wezep werd gegrepen door de trein Zwolle- Amersfoort. De auto werd in tweeën gescheurd en het voor ste stuk zo'n 500 meter meege sleurd. De twee slachtoffers die achterin zaten werden uit de auto geslingerd, de voorin gezeten slachtoffers en het voorste stuk van de wagen tot de volgende spoorwegover gang meegesleurd. Tien miljoen voor schilderij Picasso WASHINGTON Het Kimbell Art Museum in Fort Worth in de staat Texas heeft een schilderij van Picasso uit 1906 ge kocht voor, omgerekend, ruim tien miljoen gulden. Het gaat om het doek „vrouwelijk naakt dat haar haren kamt". Alleen in mei '81 bracht een schilderij van Pablo Picas so meer op: veertien mil joen gulden. Dat was een zelfportret. Kabinet akkoord met 30 km in bebouwde kom DEN HAAG De ministerraad is gis teren akkoord gegaan met een voorstel van minister Zeevalking om het de ge meenten mogelijk te maken de maxi mumsnelheid in de bebouwde kom vast te stellen op 30 km per uur. De daarvoor noodzakelijke wijziging van het Wegenverkeersreglement zal voor advies naar de Raad van State worden gezonden. Nu biedt een bord met daar op 30 km geen garantie dat de automo bilist zich aan die maximumsnelheid houdt. Een andere wijziging schept meer duidelijkheid over de positie van verkeersbrigadiers: rijdend verkeer zal verplicht zijn op aanwijzing van de verkeersbrigadier te stoppen. lederijkantoor van umpschip tijdelijk bezet TERDAM Het kantoor van de rederij Wagen- i Rotterdam, eigenaar van het schip Schelde- dat radio-actief afval moet dumpen in de Atlan- he Oceaan, is gisteren tijdelijk bezet geweest door van de anti-kernenergiebeweging. De bezetters i dat de rederij zou toezeggen nooit meer sche- 'oor een dergelijk transport beschikbaar te stel- Toen de directie van het bedrijf de politie vroeg kantoor te ontruimen, verlieten de bezetters vrij- lig het gebouw. Nederlandse consulaat in Las Palmas op de Ca- I -ische eilanden is door een groep van 30 milieube- fiermers bezet uit protest tegen de dumping. Twee schepen zijn naar het dumpschip onderweg de bemanning van Sirius, het schip van Green- te helpen in zijn actie tegen de dumping. De vannacht in het gebied van de dumping aan- comen. DEN HAAG Alle ge meenten en woningbouw corporaties worden aange spoord de huren van in hun bezit zijnde leegko mende woningen in één klap op te trekken tot het zogeheten minimaal rede lijke niveau. Dit staat in een circulaire, die minis ter Nypels (Volkshuives ting en Ruimtelijke Orde ning) heeft doen uitgaan. Het betekent in veel ge vallen een huurverhoging met tientallen guldens per maand. De bewindsman doet deze me dedeling ter voorkoming van misverstanden. Bij zijn aantre den verklaarde hij niets te voelen voor het afdwingen van een dergelijke versnelde huurharmonisatie. De Tweede Kamer dwong evenwel de mi nister het beleid van zijn voor ganger, de PvdA'er Van Dam, op dit punt voort te zetten. Het optrekken van de huren van leegkomende woningen wordt binnen afzienbare tijd ver plicht gesteld, als het parle ment de benodigde wetswijzi gingen zal hebben aanvaard. Nu zijn er nog gemeenten en Minister Nypels corporaties, die weigeren zulke verhogingen toe te passen. Zij huldigen hetzelfde standpunt als Nypels bij zijn aantreden, namelijk dat het vorderen van verschillende huren voor gelij ke woningen grote onrust zal veroorzaken. De gevolgen van zo'n maatregel zullen inder daad zijn dat bijvoorbeeld in één flatgebouw het ene gezin, dat er net is komen wonen, veel meer betaalt dan het an dere, dat er al langer woont. s IIROET De Palestijnse uittocht uit West-Beiroet is teren versneld door het vertrek van 1500 leden van t Palestijnse bevrijdingsleger (PLA) die over land ar Syrië zijn vertrokken. De evacuatie verloopt tot toe zonder problemen. was de eerste groep strijders die over land Libanon verliet, ter op de dag vertrokken nog eens 600 PLO-strijders per lip naar Syrië. Het was de negende keer dat een schip met .Ó-strijders Beiroet verliet sinds het begin van de evacuatie rige week zaterdag. Beiroet en Damascus deden geruchten de ronde dat PLO- orzitter Yasser Arafat met zijn belangrijkste assistenten van- ïg zou vertrekken in een zwaar bewaakt konvooi over de weg a Beiroet naar Damascus. Hij zou één van de laatste vertrek- nde Palestijnen zijn. terugtrekking van Palestijnse guerillastrijders uit Libanon irloopt zonder al te veel moeilijkheden. Voor dit weekeinde jan nog meer konvooien over land op het programma. Intus- p worden, in het zwaar beschadigde Beiroet de opruimwerk- kmheden ter hand genomen. i popularitèit van de Israëlische premier Menachem Begin :n eigen land inmiddels een hoogtepunt bereikt. Dat blijkt opiniepeiling. 82,3 Procent van de ondervraagden meent (t de regering juist handelde met het opdracht geven tot de in- En als er nu verkiezingen zouden worden gehouden zou 18 zetels behalen en zijn Likoed-partij de absolute meer- Fheid krijgen. Leden van het Palestijnse Bevrijdingsleger (PLA) arriveerden gisteren bij de Syrische grenspost Jedeideh, dertig kilometer van Damascus. Deze strijders waren de eersten die over land uit Beiroet evacueerden. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG In het ka- let is gisteren geen ereenstemming bereikt er de wijze waarop de •der overeengekomen ïbuigingen ten bedrage 12,5 miljard moeten irden gerealiseerd. ister van Stee (Financiën) 1,3 miljard gulden bezuini- door de ambtenarensala- ;n te bevriezen, in de hoop het bedrijfsleven dan zal gen. Minister Rood en Jt hem ook de andere D'66- %iisters blijft zich echter zetten tegen het eenzijdig friezen van de amtenarens- issen. In Haagse kringen rdt dan ook serieus reke- ig gehouden met de moge lijkheid dat voor 1983 een loonmaatregel zal worden af gekondigd. Vandaag wordt in de minister raad verder gepraat over de ombuigingsvoorstellen van mi nister Van der Stee. Wel is men het met Van der Stee eens dat er niet verder bezui nigd kan worden op de depar tementale begrotingen, omdat dit alleen verlies aan werkge legenheid zou opleveren. In het kabinet bestaat ook on enigheid over het voorstel van Van der Stee om de gasprijs volgend jaar met 12,5 cent te verhogen (opbrengst 700 mil joen). Minister Terlouw van Economische Zaken, die eer der wel met een dergelijke prijsverhoging had ingestemd, is daarop teruggekomen en wil de gasprijs in '83 niet verder laten oplopen dan de sujging van de kosten van levenson derhoud (3 cent, exclusief BTW). Het voorstel van Ter louw zou echter maar 200 mil joen in de schatkist brengen. Als alternatief wordt nu ge dacht aan een verhoging van de BTW-tarieven. CDA-minister de Graaf (Soci ale Zaken) verzet zich tegen het plan om de opbrengsten van de bevriezing van de laag ste sociale uitkeringen en het minimumloon te gebruiken voor beperking van het finan cieringstekort. De Graaf wil dat geld gebruiken om de soci ale premies te verlagen en daarmee het koopkrachtver lies van de minima beperken tot 5 procent. In de voorstellen van Van der Stee zouden de laagstbetaalden er 7 procent in koopkracht op achteruitgaan. ADVERTENTIE. VOORRUIT STUK...? 24 UURSSERVICE 071-12 0248 Ïdirektsefmcf Straatrovers Filippijnen doodgeschoten MANILLA In het kader van de drie weken geleden door de Filippijnse president Ferdinand Marcos bevolen „ri goureuze uitroeiing" van de misdaad in de hoofdstad Ma nilla zijn daar tot nu toe 47 mensen doodgeschoten. Vol gens de politie waren het straatrovers. Arrestaties vin den nauwelijks plaats. „Er wordt meteen geschoten en er worden geen vragen gesteld", zo luiden protesten onder de burgerbevolking. Volgens het hoofd van de politie waren zijn mannen „uit noodweer" gedwongen hun vuurwapens te gebruiken. MADRID De Spaanse premier Leopoldo Calvo Sote- lo is gisteren gezwicht voor de aanhoudende politieke druk en heeft het parlement laten ontbinden en ver vroegde verkiezingen uitgeschreven. De verkiezingen worden op 28 oktober gehouden, aldus de pre mier in een toespraak voor radio en televisie. Calvo Sotelo ver klaarde dat de parlementaire omstandigheden in de afgelopen weken veranderd waren met de vorming van nieuwe partijen. Er waren al geruime tijd speculaties over vervroegde verkiezin gen na het uiteenvallen van de Unie van het Democratische Centrum (UCD) in vier partijen. De parlementaire basis van de Spaanse regering was daarmee van 168 tot 123 van de 350 zetels teruggebracht. De verkiezingen zouden aanvankelijk pas volgend jaar plaats vinden, maar in regeringskringen vermoedt men ook dat Calvo Sotelo zo snel mogelijk verkiezingen wil om de verdere leegloop van zijn partij tegen te gaan. De opiniepeilingen geven aan dat de socialistische partij van Fe lipe Gonzalez een goede kans maakt de grootste te worden, met 39 procent van de stemmen. De Conservatieve Volksalliantie zou tien procent krijgen, de UCD elf procent, de communisten twee en een aantal andere partijen, waaronder de van de UCD afgescheide, de rest Meineden van een vakbondsbons „De vakbondsbazen hebben het Amsterdamse aanne mersbedrijf van Karl de Werd expres de vernieling ingejaagd", aldus de recon structie van de hoofdstede lijke rechercheurs Piet Keesman en Henk Oud op de voorpagina van Finale. „Als hem niet alsnog recht wordt gedaan, kan dat het vertrouwen in onze recht spraak ernstig ondermij- Hoe kon het gebeuren dat de 39-jarige bouwvakker zo onrechtvaardig werd be handeld? Waarom greep het Gerechtshof in Amsterdam niet in, toen er aan de lo pende band meineden wer den gepleegd? Wat bracht officier van justitie mr. As ser ertoe deze meineden niet te vervolgen. En waaroi van advocaten, de huidige minister Rood, op elkaar? Corry Vis en Willem Scheer fer i het vakbondswezen. Karl de Werd hield de deken van de orde zijn kaken :n slachtof- VERDER IN FINALE „Onder de toren", geen Budelse bluf Honderdduizenden die ren vallen jaarlijks ten offer aan verkeer en massatoerisme. Nieuwe aanpak sleept noodlijdend bouwbedrijf uit het dal. Cas Oorthuys: „Niet de zevenklappers, maar de ge zichten" Pierre van de Akker had willen doorgaan. Kees van der Ven ook crossvedette. DEN HAAG De college- en examengelden voor universiteiten en hogescholen worden met ingang van het cursusjaar '83-'84 met 36.8 procent verhoogd. Ze worden tevens geïndexeerd, d.w.z. dat ze gelijke tred gaan houden met de stijging van de kosten van het le vensonderhoud. Minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit plan gisteren ontvouwd. Deetman wil ook bezuinigen door de opleidingscapaciteit te ver minderen bij, om te beginnen, de studierichtingen geneeskunde, tandheelkunde en farmacie. De machtigingswet inschrijving stu denten, waarmee studentenstops mogelijk zijn, zal daarvoor ver anderd moeten worden door de Tweede Kamer. Uit de plannen blijkt dat de bewindsman een integrale korting wil toepassing op de salarissen van het onderwijzend personeel aan de universiteiten en hogescholen. Hiermee bereikt hij een besparing van jaarlijks 50.4 miljoen gulden. Dit bedrag komt bij de eerder deze week aangekondigde 66 miljoen die hij in '84 wil bezuinigen door verdeling en concentratie van taken en welk bedrag in '87 moet zijn opgelopen tot 258 miljoen. BRASILIA Een Russische politicoloog, die sinds 14 augustus in Rio de Janeiro werd vermist, heeft politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Sevim Gueraibekov (32), die in Rio de Ja neiro een congres had bijgewoond, heeft Brazilië al verlaten. Eerder had de Russische ambassade melding gemaakt van de verdwijning van de politicoloog en gezegd te wachten op gege vens van gebitten uit Moskou om te zien of deze overeen zouden komen met die van een man, wiens lijk met sporen van marte ling was aangetroffen. In Colombia heeft een Oostduitse diplo maat asiel gevraagd op de Westduitse ambassade. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1