„Op het stadhuis was het vroeger een beetje deftig Scheidende wethouder haalt uit naar bestuur ,,'t Mallegat" Noordwijk-Binnen gaat oranjefeesten vieren IEGIO Spinneweb wil nauwere samenwerking met Swetterhage m.. TOOS KOP 37 JAAR TELEFONISTE GEMEENTEHUIS LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA S KATWIJK „Een ander beleid en een nieuwe be stuursvorm zouden het functioneren van 't Mallegat aanmerkelijk verbeteren." Dit is de mening van de scheidende wethouder J. Vink die hiermee gisteravond in de raadsvergadering reageerde op kritiek van met name D'66/Gemeentebelangen op zijn beleid ten aan zien van het open jongerencentrum. Volgens de wet houder wijst het bestuur van 't Gat te veel naar de ge meente wanneer er moeilijkheden rijzen zonder eerst de hand in eigen boezem te steken. Het feit dat het jongerencentrum slecht functioneert, heeft volgens de heer Vink niet alleen te maken met de slechte huisves ting, zoals wordt beweerd, maar veel meer met de or ganisatiestructuur en het beleid zoals dat wordt ge voerd. De wethouder trok in dit geval de vergelijking met de jongeren- sociëteit De Schuit die ondanks het feit dat zij eveneens uiterst bouwvallig gehuisvest is toch goed floreert, ,,'t Mallegat zou het eigen beleid en de organisatie eens onder de loep moeten ne men", meent de wethouder. „Een flinke dosis zelfkritiek zou hier zeker op zijn plaats zijn." De heer Vink wees op de tekorten die in de afgelopen maanden (opnieuw) zijn ontstaan en kondig de aan dat deze slechte resultaten wel eens beslissend zouden kunnen zijn voor het al dan niet toekennen van subsidie voor 1983. De heer Vink wees kritiek van D'66-voorman H. van Mierlo, al zou de gemeente er de oorzaak van zijn dat de relatie met 't Gat tot het minimum is gedaald, volstrekt van de hand. „Het ge meentebestuur is nog steeds op zoek naar een vervangende huis vesting voor het jongerencentrum maar iedereen weet hoe moeilijk dat in Katwijk is. Met de lokatie Jan Evertsenlaan is een serieuze poging gedaan om dit probleem op te lossen en ook wij betreuren het nog steeds dat de buurt zo massaal in verzet kwam." Goede huisvesting is echter volgens de wethouder wel belangrijk, maar veel belangrijker is volgens hem „wat er in het huis gebeurt." Hij werd hierin gesteund door de CDA-fraktie die te kennen gaf eerst een discussie over het functioneren van 't Gat te willen voeren voordat er een beslissing over een vervan gend onderkomen valt. ZOETERWOUDE De vrije clubs van jeugdsocië- teit Spinneweb gaan het nieuwe seizoen in. Morgen start 't Spinneweb met een open middag in het clubhuis aan de Zuid- buurtseweg naast de St. Janskerk. Deze middag is bestemd voor alle Zoeter- woudse jeugdigen in de leeftijd van 6 t/m 15 jaar. De open middag begint om half twee en het einde is circa half vier. Er zijn dan allerlei leuke activi teiten, zoals boegsprietlo pen over de Zuidbuurtse- vaart, stickers maken, hout branden, sieraden maken, met kosteloos ma teriaal en met brooddeeg werken en zo meer. Er is ook een wolkraampje waar wuppies gemaakt kunnen worden. Voor ie dereen die deze middag komt, zijn er pannekoe ken en limonade. De toe gangsprijs is vijftig cent. Het komende seizoen wordt de opzet van de vrije clubs iets gewijzigd. De clubs worden niet meer per klas ingedeeld maar er worden drie grote groepen gevormd, namelijk de lager schoolklassen 1, 2 en 3 gezamenlijk, 4, 5 en 6 even eens en één groep jongens en meisjes van 12 t/m 15 jaar. Dit jaar wordt ook begonnen met gemengde groepen. Éénmaal per week gedurende anderhalf uur is club in actie. Op welke dag is thans nog niet bekend, maar tijdens de open middag zal er meer duidelijkheid zijn. Het lidmaatschap van de club bedraagt 35 gulden voor een half jaar. Voorts wordt het komende sei zoen een begin gemaakt met de samenwerking met Swet terhage. Na een eerste kennis making op de open middag tussen de bewoners van Swet terhage en kinderen van 't Spinneweb wordt gekeken of het door beide partijen als leuk ervaren is. Daarna wordt voorzichtig geprobeerd met een aantal bewoners van Swetterhage aan de clubs deel te nemen. Hiermede proberen Swetterhage en 't Spinneweb weer een stapje verder te ko men met de integratie van Swetterhage in Zoeterwoude. Naast het wekelijkse clubge- beuren gaat 't Spinneweb het komende seizoen ook iedere maand een disco draaien en wel op de donderdagavond. Overigens kunnen vrijwilli gers die graag bij het jeugd werk betrokken willen wor den zich nog aanmelden als leider of leidster. Belangstel lenden worden verzocht con tact op te nemen met Rosalien van der Poel, Zonnegaarde 17, telefoon 3364. Kleuterschool in Joegoslavië gereed KATWIJK De kleuterschool in Ulcinj/Vladimir in Joegosla vië, waarvoor de bevolking van Katwijk in 1979 geld bijeen heeft gebracht tijdens de actie „Katwijk helpt Ulcinj" is voor ge bruik gereed. In september zullen de eerste 25 Joegoslavische kleuters, in de leeftijd van drie tot vijf jaar, de schoolbanken betreden. Nadat in april van 1979 Ulcinj door een zware aardbeving werd getroffen, besloot Katwijk hulp te bieden in de vorm van een noodschool voor kleuters. Via diverse acties werd er 175.000 gul den opgehaald. Dit bedrag werd later door het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking verdubbeld. Van dit bedrag kon den ze iri Ulcinj in plaats van een noodschool een veel steviger gebouw neerzetten, dat jarenlang meegaat. COLLEGEVORMING IN KATWIJK SGP steunt Van der Plas KATWIJK Met de mededeling van de SGP-fractie dat bij de wethoudersverkiezingen op 7 september steun zal worden gege ven aan de CDA-er W. van der Plas is aan de onzekerheid rond de samenstelling van het Katwijkse college een einde gekomen. Met dé tien stemmen van zijn eigen fractie, de twee van de PvdA en de vijf stemmen van zijn eigen fractie, de twee van de PvdA en de vijf stemmen van de SGP beschikt de heer W. van der Plas nu over een ruime meerderheid. Het afspiegelingscolle ge, een wens van alle Katwijkse politieke partijen, is hiermee definitief van de baan. franciscus herdenking a IIEIDEN Ter gelegenheid van het 800-ste geboortejaar van m^franciscus van Assisi houden de Raad van Kerken, Verbum Dei HHjn.de Hervormde Diaconie een Franciscusweek in Leiden van ]9 augustus tot 5 september. Met name op zaterdag 4 september rorden tal van activiteiten gehouden in de Hooglandse kerk an tien tot vijf uur. Het leven van Franciscus van Assisi werd terk bepaald door het zoeken naar vrede tussen mensen, zorg n respect voor de natuur en solidariteit met de armen. De the- d op la's vrede, milieu en gastvrijheid staan centraal tijdens de fees Noi -lijkheden in de Hooglandse kerk op zaterdag. Aansluitend op draa e wekelijkse markt rond de kerk wordt in de kerk een zoge- edag aamde Santenkraam georganiseerd met tentoonstellingen, dia wdw resentaties, informatiestands, een levend ganzenbord, een •mat eurs etc. Om negen uur 's avonds wordt in het koor van de erk het mysteriespel „Sacrum Commercium" opgevoerd door e groep Pipelare uit Utrecht. Zondag 5 september wordt in de iensten aandacht geschonken aan Franciscus en zijn betekenis oor onze tijd. Om tien uur gaan voor ds. A. Dronkers en pater van Vliet ofm. Medewerking wordt verleend door de Leidse antorij onder leiding van Joop Brons. egen> Haz m Mr. Pieter krijgt boek LEIDEN Mr. Pieter van Vollenhoven neemt dinsdag 31 augustus in zijn hoedanig heid als voorzitter van de raad voor de ver keersveiligheid het eerste praktijk-hand boek voor de motorrijder in het verkeer in ontvangst. Een en ander geschiedt dinsdag morgen om elf uur in het Holidome van Ho liday Inn in Leiden. Het boek is een uitgave van het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging. De heer A.G. van de Leest, de vice-voorzitter van de vereni ging zal het boek overhandigen aan de echt genoot van prinses Margriet. Voordat deze overhandiging plaats heeft, houdt de heer F. Taalman, lid van de werkgroep voortgezette rijopleiding, een lezing over de inhoud van het boek. Krakers verlaten Clos en Leembruggen LEIDEN De krakers van het fa briekscomplex Clos en Leembruggen aan de Langegracht zullen het niet op een ontruiming laten aankomen. Ze hebben aangekondigd het pand vrijwil lig te zullen verlaten. De krakers wil len niet wachten op de uitslag van het kort geding, dat vanmorgen voor de Haagse rechtbank dient. Zij zijn teleur gesteld in het besluit van de gemeente raad, dat het fabriekscomplex nog dit jaar wordt gesloopt en vinden dat ze van de gemeente geen kans krijgen om hun woon- en werkproject op te zetten. De huidige bewoners van het complex willen hun ideeën in een ander pand ten uitvoer gaan brengen. Koninklijke onderscheiding KATWIJK Bij zijn vertrek uit de gemeenteraad is de CDA-fractieleider H.J. Grimbergen gisteravond benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De heer Grimbergen ontving zijn onderscheiding voor het feit dat hij dertig jaar deel uit heeft gemaakt van het Katwijkse gemeentebestuur. Behal ve van de heer Grimbergen nam de raad gisteravond afscheid van de wet houders J. van Dijk (SGP) en J. Vink (CDA), en de raadsleden W. Schaap (CDA), R. D. Buitendijk (VVD), J. Min- nee (Gemeentebelangen), D. van Duyn (VSD), J. J. van Oosten (PvdA), J. Guyt en H. J. den Haan (beiden SGP). OORDWIJK De ranjevereniging Noord- aald rijk-Binnen start morgen dsl11 iet haar jaarlijkse vier- ""^lagse festiviteiten. Tradi- t' egetrouw vinden deze v|laats rond het eind van maand augustus. Wat in die vier dagen te oen is, staat in een lijvig ogramma, dat deze keer "p oorzien is van een intro- e uctie van loco-burge- b eester Cees van Duyn. g' n oor morgen vermeldt het 1 ogramma een viswedstrijd K>r dames en heren boven jaar en een ringrijderij op se paarden en pony's op (i terrein aan de Nieuwe ie weg. De viswedstrijd indt plaats in de Katwijkse atering en staat onder lei- ng van „De Sportvisser". insdag 31 augustus worden 1 feestelijkheden voortge- t. Om 16 uur gaan de ver- akelijkheden bij het ge le eentehuis open. 's Avonds waiö uur) maken de muziek- nai wpsen „Excelsior" en Irescendo" een muzikale ndgang door het dorp. aarna vermeldt het pro- amma twee prestatielopen: mei n over 2,5 km. voor Noord- vel ijkse jongens en meisjes vol In 6 tot en met 14 jaar en 0 n loop over 5 km. voor Noordwijkers vanaf 14 jaar. itiefe festiviteiten op die dag ;etetorden besloten met ringste- tem >n op de fiets (aanvang uur). Een beeld van de schlet-wedstrijden enkele jaren geleden op het plein van de Wilhel-minaschool. Woensdag 1 september, gaan raadhuis om 13 uur open. 's Avonds staan weer het mastklimmen (aanvang 21 de vermakelijkheden op het Verder zijn er die middag traditionele tobbetje steken uur) op het programma, parkeerterrein naast het verschillende kinderspelen, (aanvang 19.30 uur) en het Donderdag 2 september is het de gehele dag volop feest. Voor dag en dauw (6 uur) trekken de hengelliefhebbers naar de Leidsevaart om deel te nemen aan een viswed strijd. „De Sportvisser" heeft hierbij de leiding. Om acht uur luiden de klokken van de beide kerktorens en daar na maken de dames en heren schutters zich 'op voor een schietwedstrijd op het plein van de Wilhelminaschool (aanvang half negen). Ver der is er die morgen weer het ringrijden met paard en wagen en met ponywagens. Vooral worden de wagens op de laan van Huize „Offem" gekeurd op de versieringen, waarna de wagens, bégeleid door het Fanfarekorps „Ex celsior", een rondgang door het dorp maken. De deelne mers aan het ringrijden moe ten om half negen op „Of fem" aanwezig zijn. Wie om negen uur niet present is doet aan de keuring niet meer mee. 's Middags wordt de Ronde van Noordwijk verreden. Deze bestaat uit drie onderdelen: een Jeug- dronde (aanvang twee uur) voor Noordwijkse jongens en meisjes van 12 tot en met 15 jaar, een Seniorenronde (aanvang kwart voor drie) voor alle Noordwijkers of oud-Noordwijkers boven de 35 jaar en de Grote Ronde (aanvang half vier) voor Noordwijkers van 16 tot en met 35 jaar. De feestelijkhe den worden besloten met het spel „Auto duwen" en mu ziek van „Crescendo". Het spel begint om acht uur. ki d pai - LEIDEN „Vroeger leek het me vreselijk als ik niet meer zou kunnen werken. Maar nu ik zo'n jaartje thuis ben, vind ik het heerlijk. Als je 62 bent, moet je er mee kun nen stoppen, vind ik. Maar ik heb het altijd heel erg naar mijn zin ge had hoor, op het stad huis". Aan het woord is Toos Kop. Een „oude" be kende voor velen in het Leidse gemeentehuis. Toos Kop is 37 jaar telefo niste geweest en vooral in haar begin periode een centrale figuur, want elk inkomend of uitgaand ge sprek moest via Toos. Vandaag wordt ze een beetje in de bloemetjes u gezet. Zoveel jaar trouwe dienst is tenslotte niet niks en Toos hééft ook wat. Het is een leuk 'vért mens, maar ook heel aar dig en gevoelig. Je kan met Toos lachen en hui len. Ze schrijft ook al haar hele leven gedich tjes. Een flinke boeken kast staat ermee gevuld ^en ze zijn wekelijks in vele kranten te lezen. Toos Kop kreeg vandaag uit handen van „haar" vierde burgemeester, de heer Goekoop, de Jan van Houtpenning over handigd tijdens de recep tie ter ere van het af- i?f( scheid. „Ik was heel trots dat ik een eigen kamer kreeg, toen ik d oi op 16 juni 1947 in dienst Er was toen maar één klein zwart telefoon toestelletje met tien lijnen, waarvan zeven in gebruik. Privé gesprekken kostten 4 cent per minuut. Alles moest toen via de telefoniste. Er waren geen directe lijnen. Alles was heel gemoedelijk op het stadhuis, een beetje deftig ook. Als je zei dat je op het stadhuis werkte, dan boezemde dat een bepaald ontzag in. Je maakte ook leuke dingen mee. Dan wis ten mensen niet precies wie ze moesten hebben op het stadhuis of ze wisten niet hoe je een afdeling moest noèmen. Dan kon het voor komen dat iemand aan mij vroeg: „Mevrouw, ze zeggen dat mijn vader dood is, kunt u dat even nakijken" of „Ben ik met de gaskamer verbonden". Dan moesten ze de gasfabriek hebben. Leuk hé. Ook het feit dat alles via de telefoniste ging, gaf wel eens problemen. Dan vroeg iemand bijvoorbeeld: „Me vrouw, kan ik over u heen naar de vlikobakken". Dan moesten ze de gemeenterei niging hebben afdeling vli kobakken. O ja, wat je 'ook wel hoorde als er kuilen in de straat kwamen, dan bel den ze op met: „Mevrouw, ik heb last van een verzak king". £Iou, dan verwees ik ze meestal maar door naar het Academisch Zieken huis". Versleten Toos Kop heeft in haar loop baan vier burgemeesters versleten. Burgemeester jonkheer Van Kinschot, burgemeester Van der Willi gen, burgemeester Vis en nu dus Goekoop. Toos heeft 22 jaar alleen gezeten in haar stadhüiskamertje. Dat vond ze heerlijk. Af en toe kwam er eens iemand koffie bij haar drinken of maakte een praatje. Tussen de bedrijven door schreef ze dan gedich tjes, die werden altijd ge plaatst in het toenmalige stadhuisblaadje „Contact". Na die 22 jaar werd het te druk bij de telefooncentrale en kreeg Toos assistentie. Er waren toen al 22 inkomende en uitgaande lijnen. Nu zijn er 56 lijnen waarvan 40 in gebruik. Miljoenen keren heeft Toos Kop „stadhuis" geroepen, maar nu hoeft het niet meer. Ze stopt er definitief mee. Ze was er al een jaartje mee opgehouden, omdat ze last had van astmatische bronchitus. Dat is nu over en Toos kan zich geheel gaan wijden aan haar groot ste hobby: gedichtjes schrij ven. Ze schrijft voor ieder een. Voor blaadjes van be- 1'aardentehuizen, huis-aan- ïuis bladen, een school krant, bedrijfsblaadjes, ge dichtjes op overlijdingskaar- ten en ga zo maar door. Een hele boekenkast staat ermee gevuld. Al 7880 gedichten zijn er uit haar pen gevloeid. Er is vorig jaar ook een boekje van haar verschenen over Leiden. „Leiden, mijn stad" vond gretig aftrek, maar Toos is er geen type voor om achter uitgevers aan te lopen. Als haar ge dichtjes hier en daar maar geplaatst worden, is zij al lang blij. Ze schrijft haar proza meestal in de serre achter haar huisje aan de Lage Rijndijk. Dan zit ze tussen de vele koekoeks klokken, planten en bloe men en tikt haar spinsels neer. Voor Toos geen gebel meer aan haar hoofd, maar prachtige ideeën en gevoe lens, die in vorm van ge dichtjes het daglicht zien. sylvia van leeuwen Mevrouw Toos Kop in haar serre, waar veel gedichten worden geboren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5