aculteitsraad akkoord met bezuinigingen van biologie mposium over zelfdoding ^ZEKERHEID OVER NIEUWE PLANNEN MINISTER 'óó-kamerlid slaat füiildere toon aan nieuwe vragen _ver universiteit erdwijn truc zakkenroller slaagt Matilotunnel krijgtvorm BURGERLIJKE STAND CeiddcSoiPtant PvdA wint op alle fronten ==n «3IN LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3-' it ligt elk keek v. Als op de we DEN Naar aanleiding van overlijden van prof. dr. N. -er, pionier op het gebied van zelfdodingsonderzoek in Ne- and, houdt het Algemeen Ne- ands Gezelschap voor de stu-v van zelfmoordproblemen en de p groep klinische psychologie de Leidse Universiteit een posium met als thema „Zelfdo- en hulp bij zelfdoding". Het njiposium wordt op vrijdag 1 ok- r gehouden in de foyer van de Isgehoorzaal. Leidse hoogleraar Speyer be- ectief ROS ilal w n een je zoi we in iet hi gek studii lf en Dat tits, en k isse c geldifo Ni steedde een groot deel van zijn le ven aan de studie van zelfdoding en het onder de aandacht brengen ervan aan het grote publiek en bij de overheid. In zijn laatste levens jaren maakte hij zich ernstig zor gen over de toename van zelfdo ding onder jongeren en in psychia trische ziekenhuizen. Voor inlich tingen over het symposium: het Algemeen Nederlands Gezelschap voor de Studie van Zelfmoordpo gingen, Zoeterwoudsesingel 64, Leiden. Secretaris: mevr. drs. M. van Egmond tel. 148333, tst. 6348/4010. Twee camera's gestolen LEIDEN Uit een fotozaak aan de Haarlemmerstraat zijn gistermiddag omstreeks half twee twee foto-camera's gestolen. De verko- pers(sters) in de winkel zagen nog net een ongeveer 25-jarige man er mee verdwijnen. De camera's vertegen woordigen een waarde van 3500 gulden. Geertsema in Leiden LEIDEN Mr. W.J. Geertsema. commis saris van de koningin in Gelderland, houdt dinsdagavond 21 sep tember een spreek beurt in „In den Bierdeghel II" aan de Nieuwe Rijn 52. De bijeenkomst begint om acht uur. De bij eenkomst wordt ge houden door de Leid se afdeling van de VVD. Modeshow in Antonius Clubhuis LEIDEN De stof- fenzaak Gronheid houdt maandagavond een modeshow met stoffen en modellen voor najaar 1982. Dit gebeurt in samenwer king met Neue Mode. De show heeft plaats in het Antonius club huis aan de Lange Mare 43, aanvang acht uur. V erpleegkundigen geslaagd LEIDEN In het Academisch Zieken huis Leiden zijn geslaagd voor het di ploma A-verpleegkundige de dames P.M. Burema-Baayens, A.M. Eijlers, M.P.A. Huijsman, A.A.J. de Jong, C.C.M. Lagerberg, M.R. Lemmers, C.M. Lenssen, J.N.H. Luyken-van der Werf, P.C. Ouwehand, C.M.M. Pannebakker, M.Y. Rombouts, A.A.A. Ruigrok, J. Schuitemaker, A. van Steenis-den Hol lander, D.T.P. Veenenbos, M.J.M. Ver kerk, A.T.M. van Viersen Trip-Bookel- mann, I.C. de Vreugd, J.M.B. Bakker. En de heren: D. van Groeningen, G. Hamoen, H. Hogendorf en A. Teljeur. DEN De faculteits- wiskurïde en natuur- mschappen heeft gis- ;i liddag vrijwel una- ingestemd met het ganisatieplan van de aculteit biologie. In >lan wordt onder meer ■gesteld om het aantal groepen in te krimpen elf tot vijf, waarbij entien personen ont- zal worden aange- Volgens dit idee, dat ge maand al werd Igekeurd door de sub- lteitsraad biologie, de p len elf van hen later i een andere functie terug kunnen keren. Daardoor blijven „netto" acht ontslagen over. Op de raadsvergadering gis termiddag bleek overi gens dat de terugkeer van de „ontslagenen" niet voor honderd procent kan worden gegarandeerd. Te vens werd duidelijk dat tot 1985 zelfs vijf extra mensen hun ontslag krij gen aangezegd. Ook is er geen waterdichte garantie dat de subfaculteit in de toekomst verschoond blijft van verdere bezuinigings maatregelen door de mi nister. doen dan haar „inspanning" beloven om de open te vallen plaatsen opnieuw te laten be zetten", verklaarde een woordvoerder van het college op de vergadering. Hij doelde daarmee op de zeer reeële mo gelijkheid dat de minister van onderwijs extra bezuinigingen zal vragen van het weten schappelijk onderwijs in de naaste toekomst. Toch hield het faculteitsbestuur, bij mon de van voorzitter W.R. van Zwet staande, dat een gereor ganiseerde subfaculteit als bio logie een betere kans heeft om bezuinigingsmaatregelen te overleven dan andere. Dit standpunt kon niet ieder raadslid overtuigen. Eén van hen, de heer W.P.van Benne- kom wees erop dat de minister afgelopen week nog van de universiteiten had gevraagd om snel met centrale plannen te komep. De bedoeling hierbij is dat elke instelling bepaalde specialisaties gaat opbouwen. Vakgroepen, die géén speciali saties vormen, worden dan op geheven. Biologie in Leiden is de eerste die zich door het op heffen van een groot aantal vakgroepen op deze manier gaat specialiseren, echter zon der dat er overleg is geweest met andere biologie-subfacul- teiten in Nederland. In de wandelgangen wordt dan ook wel de opmerking ge maakt dat de reorganisatie van de Leidse biologie-afdeling niets anders is dan een politiek spel: zich bij voorbaat sterk te maken zodat de Leidse univer siteit vrijwel verzekerd kan zijn van behoud van haar bio- logie-subfaculteit. Om dit te staven wijst men op het gebeu ren rond de toewijzing van de leerstoel „wetenschapsdynami- ca". Deze zou niet Leiden maar Amsterdam toe gekomen zijn omdat daar al een struc tuur was gecreërd waarin die leerstoel prima paste. De voorzitter van de subfacul teitsraad biologie, de heer F.Dullemeijer legde ter verga dering nog eens uit dat biolo gie bij het opstellen van het reorganisatieplan 18 maanden geleden bewust niet gekozen had voor de gebruikelijker in krimpingsmethode: het instel len van vacaturestops: „Dit zou ons de helft van ons kroondocentenbestand hebben gekost. Daarmee zou de gehele structuur van de subfaculteit zijn ingestort en zouden we veel kwetsbaarder zijn voor eventuele bezuinigingen van de minister. Nee, ondanks het feit dat we vanwege de ontsla gen die zullen vallen geen re den hebben om de vlag uit te steken ben ik gelukkig dat we dit plan hebben". De subfaculteit biologie is de eerste die binnen de faculteit van wiskunde en natuurwe tenschappen met een nieuwe structuur op tafel is gekomen. Op 27 september zal het plan door de universiteitsraad, het hoogste universitaire orgaan, worden behandeld. Aanstaan de maandag 30 augustus wor den de toekomstplannen van de subfaculteit scheikunde be kend gemaakt. i! 1DERE VRAGEN WEGENS JUISTHEDEN INGETROKKEN ebkn 9 onze parlementaire re dactie) )EN/DEN HAAG Het i-kamerlid mevrouw Wes- ïinstra heeft in nieuwe ;en aan minister Deetman derwijs) over de reorgani- (plannen van de Rijksuni- iteit Leiden, een belang- mildere toon aangeslagen zij in eerdere vragen over zaak deed. Deze vragen t het kamerlid echter we- onjuistheden ingetrok- 1' 2 le nieuwe vragen aan de ister vraagt Wessel Tuin- alleen nog het oordeel van i over de plannen van de rersiteit een profileringsbe- nnra op te zetten om zo structu- te bezuinigen. Wordt lio I daarbij de onderwijsinspan ning ten opzichte van de on derzoeksinspanning vermin derd of ontstaat er juist een evenwicht, aldus vraagt me vrouw Wessel zich af. In de eerdere vragen hekelde het Kamerlid het beleid van de universiteit waarbij zij meende dat het onderwijs ge schaad werd. Ook stelde zij dat de universiteit onderzoekspro jecten schrapte waarop men geen subsidie van de rijksover heid kreeg. Wessel handhaaft wel haar eerdere vragen over de proce dure met betrekking tot over leg met de ambtenarenorgani- saties en de direct betrokke nen alsmede de vakgroepen over de reorganisatieplannen. "hec 'akkenroller Charlie Borra. LEIDEN Tussen half twee en twee uur gister middag kon men de auto eindelijk eens parke ren zonder direct een bekeuring te krijgen. Alle parkeerwachters zaten namelijk in de kantine van het Leids politiebureau. En met hen vele an dere politionele belangstellenden. De befaamde zakkenroller Charlie Borra van het circus Holi day dat de Leidse regio bezoekt, zou een demon stratie zakkenrollen geven. Hij zou enkele leden van korps eens letterlijk in het hemd zetten en daar was natuurlijk veel belangstelling voor. Helaas, helaas. De zakkenroller voerde een ge slaagde verwijntruc uit. De man werd helemaal niet gesignaleerd in de kantine. Na een half uur wachten, werd de op sensatie beluste Herman dad weer aan het werk gestuurd. De zakkenrol ler kwam niet tijdig opdagen, De wereldberoemde zakkenroller, die blijkens eigen mede delingen beroemdheden als Henry Kissinger en prins Rai nier van Monaco tussen de vingervlugge vingers had ge had, bleek in de tussentijd te verblijven in Leiderdorp. „Het berust allemaal op een misverstand. Ik meende, dat de politie me hier zou kunnen ophalen. Na een kwartiertje wachten ben ik zelf maar naar Leiden gegaan, maar ik kwam daar te laat en zag alleen nog maar een paar boze gezichten", aldus Charlie Borra. De demonstratie op het Leidse politiebureau was overigens niet het enige optreden dat in het water viel. Ook de twee voorstellingen in Leiderdorp gingen niet door. Hier waren wel alle artiesten, maar liet het publiek het afweten. Een koekje van eigen deeg dus voor Borra c.s. Vandaag pro beert het circus het opnieuw om zowel artiesten als publiek gelijktijdig bijeen te krijgen. Dat gebeurt vanavond op het parkeerterrein van de Groenoordhallen om acht uur. Mor gen en zondag zijn er dagelijks twee voorstellingen om drie uur 's middags en acht uur 's avonds. De bouw van de fiets- en voetgangerstunnel „De Ma tilotunnel" zoals de nieuwe verkeersvoorziening ge doopt worden onder de Hoge Rijndijk schiet al aardig op. Gisteren Is begonnen met het plaatsen van de zoge naamde kokers van het tunnelgedeelte aan de kant van de Lekstraat. Een koker is een stuk tunnelbuis van on geveer een halve meter lang. Met vrachtwagens werden de kokers aangevoerd waarna een zware kraanwagen de stukken beton met uiterste precisie op hun plaats til de. De operatie verliep zoals de bedoeling was en het verkeer ondervond nauwelijks hinder van de aanvoer van de tonnen zware stukken beton. LEIDEN Geboren: Maria Marga- retha, d.v. J. C. Smit en M. M. van Deuren; Martijn, z.v, R. Overdijk en C. H. M. Kampinga; Yvonne Maria d.v. A. W. J. van der W^ide en O. M Boes; Zakaria, z.v. C. Elablouni en K Larhouti; Fatna, d.v. A. Abed en Khadija; Jasper, z.v. R. J. Poort en M. Pruijs; Peter Henrik, z.v. P. J. M Nas en M. S. van Rossen; Myra, d.v H. P. H. Voskuil en E. H. C. D. dc Beer; Arjan, z.v. C. C. Prudon en M Mulder; Frederik, z.v. J. C. van det Plas en T. M. Meijer; Leendert Jo hannes Pieter, z.v. C. van den Berg en J. van Beelen; Monica, d.v. J. C. van Duijvenbode en E. van den Oever; Jolanda, d.v. J. C. van Duij venbode en E. van den Oever; Bah- riye, d.v. O. Güzel en K. Ozturk; Ce line Merian. d.v. G. A. R. Tummers en L. de Haan; Alexander, z.v. P. M. Pronk en J. J. van Kuyeren; Jean- A. Saad Abd Rabou Has- Roode; Sander Marinus, z.v. M. A. de Bie en K. J. van der Bent; Marinus Marie, z.v. M. M. H. Meevissen en U van Reeken; Jacob, z.v. J. Heems kerk en M. G. van Duijn; Richard; z.v. J. Heemskerk en M. G. van Duijn. Overleden: A. H. J. A. G. C. M. He- niger, geb. 23-4-1953, man; A. Riet vink, geb. 8-3-1909, vrl., geh.gew. met G. W. Laros; H. J. Speel, geb. 25- 4-1935, man; J. H. Hannaart, geb. 12- 12-1891, vrl., geh.gew. met C. R. Re geer; A. A. Spierenburg, geb. 28-10- 1905, man; P. Kruijk. geb. 21-11-1906, man; M. J. A. van den Burg, geb. 23- 4-1901, vrl., echtg. van H. van Ham; H. M. Koster, geb. 16-10-1913, vrl., echtg. van P. J. Vente; C. van der Voort, geb. 20-6-1902, man; H. Kui per, geb. 14-6-1931, man; N. Drieber gen, geb. 7-5-1912, man; N. H. Hey- nis, geb. 12-4-1908, vrl., echtg. van E. F. Kouthoofd; J. Kager, geb. 20-3- 1985, man; H. Barmentlo, geb. 8-5- 1906, man; A. Loeber,.geb. 1-9-1909, man; L. P. Groenewegen, geb. 6-9- 1921, man; J. Smit, geb. 20-8-1905, man; J. Ouwehand, geb. 29-1-1900, man; J. C. Ruijgrop, geb. 11-1-1945, man; M. de Mooy, geb. 15-2-1925, vrl.. echtg. van A. J. H. Kuiit. Gehuwd: H. van Voorthuijzen en G. S. M. Dessens; P. E. Doderer en A. van Kooperen. De Leidse collegevorming heeft niet tot een politieke aard verschuiving geleid. PvdA en VVD gaan samen rustig ver der op de weg, die vier jaar geleden al werd ingeslagen. Toch kan niet worden gezegd, dat recht is gedaan aan de uitspraak van de kiezer. De PvdA blijft als grootste partij in het colle ge, maar op basis van de verkiezingsuitslag had er een be stuur moeten zitten met een duidelijker liberale invloed. De PvdA is er met niet al te veel moeite in geslaagd om haar meerderheid in het college te handhaven. Daarvoor mogen de socialisten niet alleen de VVD dankbaar zijn, maar zeker ook D'66. Het warrige gedrag van D'66 het aanbod van Jan Hoekema aan de VVD om met het CDA een rechts col lege te vormen, werd door de ledenvergadering van D'66 omver gehaald heeft geleid tot handhaving van de huidige coalitie. D'66 maakt het de liberale onderhandelaar Fred Kuijers daardoor ook erg gemakkelijk om zijn morrende ach terban tot zwijgen te brengen. De leden van D'66 hebben een rechtse coalitie, waarin de VVD de grootste inbreng zou heb ben, immers onmogelijk gemaakt, zal de verdediging van de VVD-top zijn. De liberalen hoeven niet meer bang te zijn, dat ze van kiezersbedrog beschuldigd worden, ook al hebben ze programmatisch zeer veel ingeleverd. Kernpunt in de Leidse collegevorming was de vraag in hoe verre de VVD haar enorme zetelwinst (van 7 naar 10) zou vertalen in meer politieke macht. Achteraf kan worden vast gesteld, dat de liberalen daar nauwelijks in zijn geslaagd. De PvdA levert weer vier wethouders en ook bij de portefeuille verdeling zijn de socialisten als de onbetwistbare winnaar uit de bus gekomen. Bouwzaken en de LDM werden weliswaar ingeleverd, maar daar stond emancipatie tegenover. Alleen in het collegeprogramma en in de overeengekomen bezuini gingen is een (zeer lichte) liberale winst te herkennen. De VVD-fractie heeft de vrijheid om bij voorkomende gelegen heden vóór kernenergie te stemmen, maar de liberale wet houders hebben zich op het tegendeel vastgelegd. De socialis ten hebben hun bezwaren tegen de bouw van twee parkeer garages ingeslikt, maar daarbij bedongen dat er geen ge meenschapsgeld voor de exploitatie beschikbaar wordt ge steld. Over de afsluiting van de Marktenroute voor het door gaand verkeer, de rioolbelasting en de sluitingstijden van de café's zijn dermate vage teksten in het collegeprogramma op genomen, dat pas in de loop van de komende raadsperiode zal blijken, of de PvdA werkelijk overstag is gegaan. Ook bij de onderhandelingen met de PvdA over de bezuini gingen is de VVD er niet in geslaagd de volle buit binnen te halen. Bij de reiniging, de portefeuille werkgelegenheid, de sector cultuur en de sector volksgezondheid werden de scherpe randjes van de voorstellen afgehaald. Maar de PvdA kreeg de financiële middelen voor de anderhalve arbeids plaats die ten behoeve van de emancipatie wordt gecreëerd. Ook het voorstel om iedereen, die bij de gemeente als wo ningzoekende staat ingeschreven 12,50 per jaar te laten be talen is van tafel. Voor de verkiezingen werd voorspeld, dat de partij die zetels zou verliezen bij de PvdA in het college plaats zou mogen nemen. Het zou de enige manier voor de socialisten zijn om de meerderheid binnen het college te behouden. De VVD won stevig, maar bleek toch bereid genoegen te nemen met maar twee wethouderszetels en de bestaande portefeuillever deling. Afgezien van wat marginale winstpuntjes voor de VVD is alles bij het oude gebleven. Uit de onderhandelingen kwam naar voren, dat de VVD ook niet naar meer leek te streven. De samenwerking tussen PvdA en VVD was de af gelopen jaren vrij soepel en ook de persoonlijke verhoudin gen binnen het college waren niet van dien aard, dat een breuk in de rood-liberale coalitie er in zat. De VVD durfde de grotere verantwoordelijk van een meederheid in een rechts college en zwaardere wethoudersposten kennelijk niet Het CDA is als grootste verliezer uit de onderhandelingen over het nieuwe college gekomen. Dat het CDA er niet in is geslaagd om eindelijk weer eens te mogen meebesturen, zal door deze fractie als uiterst zuur worden ervaren. Aan de christen-democraten heeft het in elk geval niet gelegen. Hel- muth Driessen, de voormalige fractievoorzitter van de CDA- fractie zag zijn harde oppositie-strategie, die bij de PvdA al leen maar tot irriatie leidde, beloond met een afscheid uit de Leidse politiek. CDA-onderhandelaar Joop Walenkamp heeft er nagenoeg alles aan gedaan om zijn partij op het plu che te brengen. Hij offerde programmatisch zeer veel om in de gunst van de PvdA te komen en dwong de VVD daarmee om zich zeer behoudend op te stellen. Nagenoeg alles werd in het werk gesteld om de PvdA vriendelijk te stemmen. Wa lenkamp creëerde daarmee voor Kuijers wel een probleem. Hij maakte het de liberalen onmogelijk om de zetelwinst in macht om te zetten. Als enige winst kan worden vastgesteld, dat het CDA zich weer duidelijk in het politieke midden heeft genesteld. De constatering, dat het CDA de VVD rechts zou hebben ingehaald, is verleden tijd. Dat het CDA het initiatief van D'66 overnam om een ge sprek met de WD te beginnen over een college zonder PvdA en met een duidelijke meerderheid voor de liberalen, moet worden gekenschets als een te late noodsprong. Mis schien is het voor het CDA een schrale troost, dat de PvdA- fractie zeer verdeeld was over de uiteindelijke keuze voor de VVD. Het CDA zal zich daarbij blijven verbazen over de handelwijze van de liberalen om de onderhandelingen met de PvdA niet af te breken en de aangeboden machtspositie niet in te nemen. De PvdA is als de grote overwinnaar uit de strijd gekomen. Onderhandelaar Dick Tesselaar speelde het spel voorzichtig en behoedzaam. Hij wist door een subtiele vertragingstech niek de VVD en CDA uit elkaar te drijven. Hij sloeg een verdere wig tussen de VVD en het CDA, die nog lange tijd voelbaar zal blijven. Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3