Yeldhandbal: „surrogaat" voor gebeuren in de zaal... lJiet Liebregts laakt Organisatie profronde 'alken '68 te sterk voor VNA FC Den Haag ongewijzigd Mini-toernooi AZC Liefhebbers koersen in Lisse om nationale titel Monty Buitenzorg favoriet in kampioenschap van Nederland pagmjqrt LEIDEN LEIDSE COURANT VRIIDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA 19 DEN In de gecombineerde prcompetitie van de Afdeling len werd gisteravond één wed- li gespeeld. Valken '68 bleef de baas over VNA. Theo van (voor rust) en Ab van der Meij lemaal na de hervatting) bepaal de eindstand op 3-0. hense Boys oefende bij eersteklas- Aalsmeer en bereikte daar een ver dienstelijk 1-1 gelijkspel. Aalsmeer kwam via Van Wouden al spoedig op voorsprong, maar nog voor de pauze ni velleerde Ton van der Laan die achter stand. In de tweede helft waren de be tere. maar niet benutte kansen voor Al- phense Boys. ROAC '79 ontmoette za terdagvierdeklasser Oegstgeest en won met 2-0. Albert Bolle en Gé van der Star scoorden. Voor Bernardus en Randstad Sport bleken gisteravond forse nederlagen gereserveerd. Bernar dus kwam er bij het Zoetermeerse DWO niet aan te pas (0-7 verlies), ter wijl Randstad Sport in Rotterdam dien de te erkennen dat het zondagteam van Xerxes echt te sterk was: 0-5. SJZ klop te Woubrugge met 3-0. Wim Bos, Cor van Tongeren en Jan Buitendijk zorg den voor de Zoeterwoudse goals. ALPHEN AAN DEN RIJN AZC/Microlife houdt zondag, in verband met het vijfentwintigjarig be staan van het openlucht zwembad De Hoorn in Al phen een mini-waterpolotoernooi. Behalve gastheer AZC nemen ploegen van De Zijl/LGB en HZC/De Robben aan dit toernooi deel. Het gebeuren begint om elf uur voor de jeugdteams van de drie clubs. Vanaf 13.00 uur spelen de heren- ploegen een halve competitie tegen elkaar. AZC zal het toernooi dan starten met een wedstrijd tegen De Robben. 'EN De handbal- lebbers uit de Leidse zullen het gevoel [end weekeinde „ein- weer kennen. Na iltijd te lange zomer- e zullen de jeugd- morgen weer in ac- unnen komen, terwijl (eldcompetitie voor de ren zondag van start Een begin dat door overigens als een „valse start" wordt louwd. Immers: de tussen handballen (n, op een al dan niet •ptabel verhard veld, —randballen binnen, in iltijd droge en indien mpn Izakelijk, verwarmde thai, is al enige tijd in voordeel van „bin-. uitgevallen. De veld- petitie is aardig om de ren weer aan het spel- I te laten wennen, om ^sternen voor „later in laai" uit te proberen.' r daar houdt het voor jneesten dan ook wel op. Het echte hand- ebeuren begint pas oktober. Dat dat niet i zo is geweest maakt hu volgende histori- 11 terugblik op de ont- seling van de hand- port duidelijk. MAI ed „debuut" Archipel HAAG Archipel, gedegradeerd uit de e klasse KNVB, heeft goed „gedebuteerd" in jofdklasse HVB van het zondagvoetbal. Gis- ■■■■■^Dnd won de ploeg met 2-0 bij Westerkwartier ■%Mldoelpunten van Attie Batelaan en Henk PlUom-Soedee. De andere degradant, Naaldwijk, ninder gelukkig. Oranje Blauw was op eigen "ïterker: 2-1. De broers Ron en Jan van de. rgden voor de treffers van de formatie van den Engelsen. Overige uitslagen: Kranen- 'ippolder 1-2, Cromvliet-SOA 2-0. Graaf. jin-De Flamingo's 0-2. Oefenwedstrijden: )-HVV 3-2 (Job den Dulk-beker), S/DHB-OranjepJein 2-4. DSO-RAVA 2-2, De luiven-Scheveningen 2-4 (Madesteinbokaal), C van Holland-PDK 2-1, De Jagers (za)-Vre- f lf.dytirch 1-3, Scheveningen (za)-DUNO (za) 4-6 ngserie), Wassenaar-SVV-combinatie 2-2, )-Westerkwartier (za) 8-0, Noordwijk (reg. -ADO (reg. juegd) 1-5. nds Om tijdens de zomerperiode in de buitenlucht een balspel te beoefenen werd door turn kringen in het noorden van het land het elf-handbal van uit Duitsland overgenomen. In die kringen bleek het handbal al spoedig populairder dan an dere zomerspelen als vuistbal, slagbal, grensbal en slingerbal. In 1924 werden voor het eerst wedstrijden gespeeld en in 1930 organiseerde het Konink lijk Nederlands Gymnastiek Verbond de eerste nationale handbalkampioenschappen. Het aantal beoefenaren groei de sterk waarna in 1942 het Nederlands Handbal Verbond werd opgericht. Het elf-hand- bal werd op een veld ter groot te van een voetbal terrein ge speeld en was verdeeld in drie vakken. In elk vak mochten zich niet meer dan zes aanval lers en evenzoveel verdedigers bevinden. Voor het doel was een cirkel met een straal van dertien meter getrokken. In dit doelgebied mocht uitslui tend de doelverdediger vertoe- Zaalhandbal In de Skandinavische landen had zich inmiddels een andere spelvorm van het handbal ont wikkeld: het zaalhandbal. Dit werd op een half zo groot veld gespeeld, terwijl de teams „slechts" uit zeven spelers be stonden. De cirkel voor het doel had nog maar een straal van zes meter en de vakken Zaalhandbal: attractiever voor spelers(sters) en publiek. waren afgeschaft. De spelers mochten zich vrij over het veld begeven, met uitzonde ring van de doelgebieden. Pas in 1952 deed deze vorm in Ne derland offjcieel zijn intrede. om attractiever voor beoefe naars en toeschouwers. Dit geldt heden ten dage nog steeds, ondanks grote verande ringen in het veldhandbal en op het hoogste niveau wordt tegenwoordig alleen nog maar aan de zaalcompetitie deelge nomen. Buitenhandbal is meer handbal. Zelfs zddanig dat te genwoordig bijna geen wed strijden meer volgens de oude regels gespeeld worden. Uit gaande van zaalhandbal had men voor jeugdwedstrijden buiten al nieuwe regels opge steld, een beslissing die in feite het begin van het einde van het elf-handbal betekende. De jeugd werd ouder en voorstan ders van het zeven-handbal wonnen terrein in de discussie met het NHV-Bondsbestuur om ook voor de senioren een dergelijke competitie, buiten, op te zetten. Enkele jaren werd het been stijf gehouden, onder meer met het argament dat elf-handbal gezonder zou zijn voor de lichamelijke ont-, wikkeling. Met de invoering van de ver harde velden was de kopiëring van het zaalhandbal vrijwel volledig. Die verharde velden kwamen niet alleen de snel heid van het spel ten goede, maar maakten het spel ook schoner. Het spel bij zeven- handbal concentreert zich im mers rond de cirkels voor het doel. Het gras aldaar was al spoedig weggelopen en met een beetje regen gaf dat een surrogaat gewor- geweldige modderpoel Ook die vrijwel volledige gelijkenis echter, heeft de laatste jaren niet kunnen verhinderen dat het veldhandbal meer en meer aan populariteit heeft inge boet. Veranderingen Die aantrekkelijkheid van zaalhandbal heeft zijn invloed ook niet gemist op het elf- PETER WAALWIJK LEIDEN Voor de eerste maal in het 31-jarig bestaan van de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek uit Lisse heeft de KNWU, de Nederlandse wielrenunie, haar de organisatie van een nationaal kampioenschap toebedeeld. Morgen zullen ruim honderd liefhebbers uit alle windstreken op het 4450 meter lan ge parcours op en rond de Spekkelaan strijden om de rood-wit- blauwe kampioenstrui. Hieraan voorafgaande zullen zo'n zeven tig veteranen rijden om de "Veteranen Erebeker", terwijl tussen deze wedstrijden in de jeugdige leden van de Fietscrossafdeling hun kunnen zullen tonen. Het zal zaterdag niet alleen op organisatorisch gebied zijn dat De Bollenstreek een voorname rol zal spelen. Zowel in de wedstrijd voor veteranen als in het kampioenschap van de liefhebbers heeft de organiserende vereniging meerdere ijzers in het vuur, niet in de laatste plaats omdat deze renners het parcours natuur lijk van haver tot gort kennen. Bij de liefhebbers draait alles dan om Gerrit Kleinveld. Hij zal als voornaa'mste tegenstanders o.a. Klaas Duivenvoorde, oud-lid van De Bollenstreek en wonend in Noordwijkerhout, Piet v.d. Velden (Beinsdorp) en Bessems en Leo Wassenburg (Amster dam) ontmoeten. Van Duivenvoorde is bekend dat hij bijzonder goed kan sprinten, wat op het geheel vlakke parcours een groot voordeel is, terwijl Leo Wassenburg de laatste weken al regel matig trainingskoersjes rijdt op het parcours van het kampioen schap. Wat de veteranen betreft hoopt de organisatie op de eigen ren ners Arie van der Burgen Sjaak van der Meer, die op hun weg de eerste plaats bijvoorbeeld oud-kampioen Jan van der Horst (Haarlem), Henk Buis (Vijfhuizen) en Fennis (Haarlem) tegen zouden kunnen komen. Het programma ziet er als volgt uit: om 12.45 uur starten de ve teranen voor een wedstrijd over 48,9 km. Na de huldiging van erste drie renners wordt van 14.00 uur tot 15.00 uur een fietscrossdemonstrattie gegeven, in verband met een voetbal toernooi van FC Lisse, waarvan de velden middenin het circuit liggen. Om 15.15 uur start dan het hoofonderdeel: het Neder lands Kampioenschap voor liefhebbers over 71,2 km. waarvan de finish rond 17.00 uur verwacht wordt. Het startschot van het kampioenschap der liefhebbers zal worden gegeven door burge meester Gerrits van Lisse, terwijl Rob ten Hage de gehele dag als speaker zal optreden. De toegangsprijs bedraagt ƒ2,50, waar bij een programma is inbegrepen. Record-deelname aan LOI-schaaktoernooi LEIDERDORP Burgemeester M.A. van der Have opent mor gen om tien uur in de tennishal „De Munnik" aan de Hoogma- deseweg het LOI-schaaktoernooi. Aan dit toernooi dat voor de vierde maal in successie in Leiderdorp wordt gehouden is het officiële jeugdsnelschaakkampioenschap van Nederland verbon den en wordt georganiseerd door de Leidse schaakbond. Er is een groot aantal inschrijvingen voor het toernooi binnen gekomen. In totaal hebben zich 325 deelnemers aangemeld die uit het hele land afkomstig zijn. Een absoluut record. Vorig jaar telde het toernooi 220 deelnemers. De deelnemers spelen in totaal twintig wedstrijden en zijn in drie leeftijdscategorieën ingedeeld: tot 13 jaar, tot 16 jaar en tot 20 jaar. Er zijn aparte groepen voor jongens en meisjes. De jeug dige Leiderdorpse schakers Marcel en Jeroen Piket worden tot de favorieten gerekend. Beiden behaalden vorig jaar al een kampioenschap maar moeten het dit jaar in een hogere categorie opnemen tegen oudere tegenstanders. De 13-jarige Jeroen in de categorie van 13 tot 16 jaar en Marcel die 16 is in de hoogste categorie. De prijsuitreiking wordt om 17.00 uur gehouden. M5.50t! HANDBALSHOW VAN VASAS BOEDAPEST DEN HAAG In een bjjna uitverkochte sporthal Ockenburgh hebben de handbaldames van Duijve- stein Wintersport Hellas gisteravond de oefenwed strijd tegen Vasas Boedapest met ruim verschil (29-12, na een ruststand van 14-6) verloren. De Hongaarse formatie, houder van de Europa Cup voor landskam pioenen en in dat verband een oude bekende voor de Haagse ploeg (vorig seizoen ontmoetten beide teams elkaar in de tweede ronde toen Hellas de thuiswed strijd met 40-20 verloor), zorgde voor een ware hand balshow met het ene doelpunt nog fraaier dan het an dere. Voor de nog wat-onsamenhangend opererende thuisclub viel tegen deze opponent van wereldklasse opnieuw weinig eer te behalen. De doelpunten van Hellas werden gemaakt door Hannie de Kok (5 waar van 4 uit een strafworp), aanwinst Ursula Degeling (3), Margreet Enhus, Jacqueline Kok, Anneke Nie- berg en Anja Vink. Succes voor achtervolgers LEICESTER De vierde dag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Leicester is net als de tweede van dinsdag verregend. Alleen een gedeelte van het middagpro gramma kon worden afgewerkt. Met een Nederlands succes. Het viertal van de ploegenachtervolging, bestaande uit Peter Pieters, Ron Groen, Albert Harren en Dick van Egmond kwalificeerde zich voor de kwartfinales, die in de avonduren door de regen kwamen te vervallen. De vier Oranjerijders, het voornaamste objekt van de nieuwe bondscoach René Pijnen, haalden de laatste acht als zesde in 4.33.46. In een rechtstreeks duel werd Italië verslagen. De ko mende tegenstander Tsjecho Slowakije ging als derde over in 4.31.45. Met die twee seconden verschil kan er hoop voor een plaats bij de laatste vier zijn. In 1977 haalde Nederland voor het laatst de kwartfinales van het wereldkampioenschap. In San Cristobal in Venezuela bestond het Oranje-kwartet uit Ponsteen, Schipper, Slot en Jacobs. Naast de ploegenachtervolging kwam er een vervolg van het sprinttoernooi voor amateurs. De tweede Nederlandse deelne mer Ton Vrolijk werd uitgeschakeld. Toto DEN HAAG De resultaten van de toto en het cijfer- spel van woensdag zijn: Toto 33 a: Eerste prijs: 2 x f 8886,40; tweede prijs: 47 x f 252,-; derde prijs 671 x f44,10. Cijferspel 33 a: 6 goed: geen win naar; 5 goed: geen winnaar; 4 goed: geen winnaar; 3 goed: 11 x f 100,-; 2 goed: 134 x f 10.-. ïgen DB jfDERT Nico de s, de directeur van de (ronde van Nederland, tte bevestigend toen vegen ml technische manager 200 Liebregts in een woe- 'eepvelofr, Leren ledigde. e'^Vpelpen de ronde naar de k. 'rSUnen. Ze saboteren onze iliem b» ^ie Goud (assistent- 17 xrijdleider en lid van de - red.) heeft iets tegen 3 en De Vries". En ver- =nten 'ns sPron6 hij bijna voor 1__iuto van wedstrijdleider 3 piflnO'S^burg. om ook daar zijn i piano'snoe^en inbaar te ma- van de opwinding dat de jury inderdaad its spaarzaam doorgaf wat in het peloton allemaal af- Urk re* waarc*oor wederom de /k werd gevestigd, dat de profs aan een wandelé- •010"36! bezig waren. Niets was ren echter minder waar. Ie derde rit van Noord- rwoude naar Zundert lig: overijen de coureurs een ge- itwerk strijdlust. Met name' Schipper onderscheidde en autoijaar^jj wercj ^an 00k rt3 id ht tot de strijdlustigste jnd-mafr nageroepen, maar dat 8 3Q-tPe ts een troostprijs. was de onbekende Belg i'N KEUlWijnants, die de meeste ing-, wn tot lachen had. In Zun- Noo dÜ'6t k'j z'ck> na tweede te sterxsie pioegen waren in uc« lèveringfewo en achter Kim An- kopgroep vertegenwoordigd, RAPPORT VOOR UCI ZUNDERT Jean Court, de door de UCI (Internationale Wielrenunie) aangewezen voorzitter-wedstrijdleider van de jury, zal een uitvoerig rapport maken over de profronde van Nederland. Met name de in Edam opgedane ervarin gen, dat de Nederlandse jury het peloton enkele ronden voor het einde liet afsprinten, zal uitvoerig worden ver meld. „Ik had zoiets nog nooit meegemaakt. Het was uniek. Ik kende deze oplossing niet. Ik zal de UCI hierover rapporteren. Het is wellicht een nieuw idee, zodat ook el ders in Europa tijdens meerdaagse wielerwedstrijden aan de eisen van de zo nodige sponsors kan worden tegemoet gekomen". dersen, als de nieuwe leider van het klassement huldigen. Eerlijk verklaarde hij niet echt geprobeerd te hebben ook nog de étappe te winnen. „Kim werkte goed mee. Bovendien had ik zitten rekenen. Ik be sefte alles te moeten geven om uit de greep van het peloton te blijven". Inderdaad moesten daarvoor grote inspanningen worden geleverd. Nadat de derde étappe al in de vroege .uurtjes was gekenmerkt door felle aanvallen, uitgevoerd in een hoog tempo, werd ook de finale een alleszins acceptabel gebeuren. Jos Schipper zette op de dijk bij de Lekbrug aan voor zijn vierde poging om te ontsnappen. Ditmaal kreeg hij Anderson, Van der Wiele, Adje Wijnands, Etienne de Beule, Van Ger- wen en Jan Wijnants mee. De sterkste ploegen waren in deze alleen de mannen van ploeg leider Roger Swerts hadden de boot gemist. Een kwalijke zaak, omdat zij op die manier een kopman en Oranjetrui drager Adrie van Houwelin- gen een slechte dienst bewe zen. Toch was het ditmaal geen kwestie van onwil. Adrie van Houwelingen later: „Ik had ze al een paar keer het verwijt gemaakt dat er niet voor me werd gereden. Ik wilde evenwel geen ruzie ma ken, want over enkele weken valt de ploeg vermoedelijk uit elkaar. Het had voor mij geen zin om met de vuist op tafel te slaan. Nu ging het ook fout, maar ik moet eerlijk zeggen, dat de jongens daarna alles hebben geprobeerd om mijn trui te redden". Op de plaatselijke omlopen in Zundert, een traditioneel beeld in deze meerdaagse wedstrijd, moest Schipper wederom het hoofd buigen. Op het moment dat Schipper zijn illusies defi nitief moest vergeten, demar reerde Kim Andersen. De Deen, de meesterknecht van Zoetemelk, kreeg Jan Wij nants mee. Het bleek de beslis sende slag. Het peloton mocht de andere vluchters nog inre kenen, Andersen en Wijnants bleven buiten bereik. Nie mand van de echte top lag daarvan wakker. De ploeg van Ad Wijnands (rechts) voert In Ulvenhout de kopgroep aan, met links de Belg Jan Wijnants, die de leiderstrui zou veroveren. Hennie Kuiper, die de hele dat het uiteindelijke verschil dag had gekoerst om Adrie met Jan Wijnants slechts ge- van der Poel in de leiderstrui ring was. Het was ook in Zun- te helpen, accepteerde de te- dert nog altijd een kwestie van genvallers. Ook al in het besef, seconden. DEN HAAG FC Den Haag treedt zondag in het Zui derpark tegen SVV wellicht met dezelfde formatie aan als tegen Vitesse. Met uitzondering van de nog met een gebroken middenvoetsbeentje tobbende Arie van der Zwan telt de selectie van trainer Cor van der Hart geen geblesseerden. René van Delft, enige tijd uit de roulatie wegens een dijblessure, is deze week weer be gonnen met de training. De eerste ontwikkelingen in de eerste divisie hebben in het voordeel gewerkt van FC Den Haag, dat zelf de competitie is begonnen met een zege van 3-1 op Vitesse. Alle clubs in de eers te divisie hebben inmiddels al puntenverlies geleden, behalve FC Den Haag, dat overigens, evenals DS '79, pas één keer in actie kwam. Ander opmerkelijk nieuws is, dat voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag wordt genoemd als opvolger van Jaap van Praag in het bestuur van de KNVB sectie betaald voetbal. Den Duik desgevraagd: „Vertegenwoordigers van een aantal clubs hebben mij een beetje gepolst. Ik heb hen gezegd, dat ik er over wil nadenken. In de eerste plaats vind ik, dat FC Den Haag voor moet gaan, juist nu het een periode van opbouw is ingegaan. Ik. verwacht overigens, dat er meer duidelijkheid komt bij de na jaarsvergadering van de sectie betaald voetbal". Inmiddels heeft het gemeenteraadslid van het CDA Guido Hal leen zijn plan voor de bouw van een nieuw stadion zoals dat van FC Utrecht samen met zijn fractiegenoot Dijkhuizen weer opge rakeld. Het stadion zou volgens dat plan moeten komen op de plaats, waar nu de Houtrusthallen staan. Den Duik hierover: „Je moet in de realiteit staan. Dan denk ik in eerste instantie, en als het kan op korte termijn, aan de herbouw van de eretribune in het Zuiderparkstadion. Aan dat andere denk ik pas op een veel langer termijn. We zullen misschien ooit wel voor de keuze wor den gesteld of het een of het andere te nemen. Mijn voorkeur gaat uit naar de herbouw van de eretribune". Kort geding tegen Binkhorst MEDEMBLIK De Iscyra (star-klasse-organisatie) heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse zeiler/bootont werper Boudewijn Binkhorst. Binkhorst liet maandagmiddag beslag leggen op de enige bezittingen van de Iscyra in Neder land: de trofeeën bestemd voor de winnaars van de wereldtitel strijd in de starklasse, die deze week op het IJsselmeer bij Me- demblik wordt gehouden. Binkhorst kreeg op 5 augustus van de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank toestemming voor het beslag. De rechter oor deelde. dat de Leusdense zeiler bij de verwezenlijking van een veiliger type starboot door de Iscyra onrechtmatig behandeld was. WASSENAAR In het kam pioenschap van Nederland ko men zondagmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt zestien dravers aan de start. Monty Buitenzorg, met de Limburger Sjeng Hendrikx, moet zijn titel verdedigen. De hengst is de snelste Neder landse draver van het ogen blik met een kilometerrecord- tiid van 1.14.7 minuten. Ook in 1980 werd de inmiddels tienja rige oud-derbywinnaar Monty Buitenzorg kampioen van Ne derland. Een derde overwin ning behoort zondag zeker tot de mogelijkheden, want de hengst is in goede vorm. Bij de volbloeds staat de St.Le- ger centraal. Naast de derby kampioenschap amatrices. De de belangrijkste klassieker eerste start is zondag om 13.00 voor de driejarigen waarin uur. Onze tips voor deze mee- derbywinnaar Boxberger ting luiden: Speed als favoriet uit de start- ELANDPRIJS: Uniu Onwaard, boxen zal vertrekken) Interna- Unette Bush en Vonac. tionale amatrices komen aan MONTY BUITENZORGPRIJS<eer- de start in de ren om de Gou- "e *"fllnS.): ,Uria Westfrisia, Utopia den Speld, een onderdeel van GOUDEN PPELD?Sacha, Redress en de strijd om het Europees Lustv. H. FELIXPRIJS: Vriend, Ucuhuba du Bois en Tommy. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER-' LAND: Monty Buitenzorg, Rainier Gallant. Uno Hazelaar en outsiders: Karim de La Motte en Udo Quick. ST,LEGER: Boxberger Speed. Rom- ney's Aid en Aiglon.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19