LiesbethEugenie en Alexandra Cleopatra9s of vrouwtjes ff.txmfjwb Fantasierijke modecollectie» bij C en A ,>KLEINTJES" I 071-122244 MEUBELEN KOPEN. de nieuwe manier van fotograferen: Kodak Disc Söfsc BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA 'O ter g tenni i inde hoofi Egb K>rtc< ddels ;ekoc ie ks [>mst maai schie de h edraj deze yert< anks Van pijn ..Ik AMSTERDAM Terwijl kleine donkere vleermuizen zich zv doeli vend uit de geheimzinnige kasteelpoort bewogen werden gec ,gger rende de modeshow van de wintercollectie van C en A op 1 jer podium daaronder fantastische wijde capes getoond. De ca yj met capuchon voor de vrouw die het deze winter behaag! arm wil hebben. Zo'n cape is toch wel een mysterieus gew; i daardoor tegelijk ook een blikvanger. Daarom: wie ii koningsblauwe of cerise cape in de kou staat te wachten het onbelangrijk of de tram weer eens te lang weg blijft. Ook feestelijk getinte blouses met ballonmouwen en veel strookjes' deze collectie verschaft vrouwen overigens een apart gevoel eigenwaarde. Daar horen dan romantische klokrokken van toenfluweel bij gedragen te worden. En liefst een brede sierci tuur in de taille. Voor de vrouw met weinig tijd zijn de fra ien parelgrijze pantalonpakken eindeloos. Pantalons met blazers n ik laagvallende een-knoop sluiting. Graag gedragen op een su| vrouwelijke blouse met jabot of stroken. Een comfortabele slankmakende combinatie. Perfect punkachtig is een serie zv, leren mantels, jassen en jacks. Onmisbaar behoreh daar sjaalsfn beenwarmers in fluoriserend geel en oranje bij. Kleuren w; door je er tenminste tegelijk behoorlijk imposant als ook schrikwekkend uitziet. Die beenbekleding is verder deze wii ware rage aan het worden. Door hele jonge meisjes in nijurkjes worden maillots en een soort molton jogging panta steeds meer met beenwarmers gedragen. En oudere jongens i met vest en kniebroek daarbij dragen ook maillots, beenwarmer, maar soms zelfs ook in plaats daarvan me kleurde sokjes. Heel geinig. Het bijzondere van deze collect! dat rtien als men over weinig geld beschikt alleen al door aanschaf van bepaalde accessoires er totaal anders kan uit;' Er zijn veel ceintuurs en riemen opgenomen vooral spijke: men en brede omslagdoeken of sjaals. Soms met een lurex dr; doorweven. Die sjaals worden dan los over een schouder peerd en een simpele trui met rok lijkt hierdoor totaal andt In de schoenencollectie vielen de vrolijk gekleurde goudkleu afgebiesde suède damesschoenen op. En de meeste len zich prettig correct gekleed voelen in een trenchcoat, twi gei colbert, flannel pantalon en het iets geruwde overhemd. M i ver de fantasierijke kleurencombinaties van pantalons en blazers wat sportievere stijl zullen de meeste mannen ook send goed staan. Het is vaak een kwestie van even durven dan de eigen smaak volgen. Voor de avond zijn hier voor c geraffineerd afkledende jumpsuits van glansstof te vinden bleu, blauw en zwart. De avondkleding voor heren is selec chique. En de collectie kindermode, die steeds uitgebrei wordt, heeft een duidelijk eigen signatuur. Met gezellige ien in alle kleuren, jeans met bretels of riemen, cc broeken en nickebockers, schattige jurkjes voor kleine mei t een versierde ronde pas, minimode, jacks en gevoerde bi ken en weer dikke sjaals, hoofdbanden en beenwarmers, top tot teen ingepakte kledingbergen kwamen soms over he' dium voorbij wandelen. Soms kon je alleen het puntje vai mand's neus nog maar zien! Maar warm en comfcortabel het zeker. PHIA BARUCH _3 in n,°cordu !mJ. u Een VOOR BETERE GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN 3909A-3 VROOMS DREESMANN Het kan best zijn, dat u bij ons niet meteen slaagt. Dan heb ben wij een prima suggestie voor u: de Nationale Meubel show in Hoevelaken. Dat is een gigantisch interieur- tionale meubelbeurzen kunt bekijken en kopen. Onder onze volledige service en garantie. Kom bij ons uw gratis toe gangskaarten ophalen of laat ons voor gratis vervoer zorgen en u ontvangt van ons een aan trekkelijke korting. PROFITEER HIERVAN!!! IN ONZE AFDELING WOONTEXTIEL KUNT U TERECHT VOOR: TAPIJTEN- GORDIJNEN- VITRAGES ZONWERING EN MATRASSEN. VOOR DE NIEUWSTE MODE IN DAMES- EN KINDERKLEDING MOET U BESLIST EENS LANGS KOMEN, DE KOLLEKTIE ZAL U VERRASSEN. UW WONING- EN MODEADVISEUR NOORDEINDE 17 TEL. 0I7I5-24D4 ROELOFARENDSVEEN Ford Taunus 1600 L Combi1980 12.750.- Ford Flësta 1300 S 39.000 km 1979 11.500.- Volvo 66 L1979 8.950.- VW Golf M nov1978 8.950.- Ford Taunus 2000 L LPG aut1978 7.500.- F.S.O. 125 P Combi1980 5.950.- Honda Civic1977 4.950.- Citroön LN1978 5.450.- Renault 6 TL als nieuw1977 4.950.- Renault 5 TL-1976 3.950.- AudieOLS1975 3.750.- Austln Allegro 1300 super1977 3.750.- Mazda 9291976 1.750.- Motor KTM-GS 400 off the road 1980 3.250.- Auto's vanaf 5000.- met Bovag-garantie. Zaterdag tot 5 uur geopend. DEN HAAG De geschiedenis kent tal van vrou wen, die door invloed op hun echtgenoot of minnaar, een rol in de politiek hebben gespeeld. Denken we aan Cleopatra, madame De Pompadour, Josephine de Beauharnais, Evita PeronZou dat nu ook gelden voor Liesbeth den Uyl, Eugenie van Agt en Alexan dra Terlouw? Een mevrouw Nijpels is er (nog?) niet. Die vraag is niet geheel onbelangrijk, nu de verkie zingen ook die van 8 september aanstaande steeds meer om personen en steeds minder om partij en, laat staan de inhoud van hun verkiezingspro gramma's, lijken te gaan. Het onderstaande is een po ging tot een antwoord. ders" door de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires om ophel dering te eisen over het lot van de vele verdwenen mannen en jongens. Ook vandaag de dag is Liesbeth niet naast Joop den Uyl weg te denken. Weliswaar neemt zij niet elke dag deel aan de ver kiezingscampagne. zoals in 1972. maar waar mogelijk draagt zij haar steentje bij. Volgens mensen die het weten kunnen, is zij Joop zeer tot steun geweest toen hij het als minister yan Sociale Zaken moeilijk kreeg, eerst met de FNV en vervolgens met zijn eigen partij. „Zonder Liesbeth zou Joop de strijd mis schien wel opgegeven hebben", weet iemand te melden. „Nee, ik word geen tweede Liesbeth den Uyl". Dat was één van de eerste dingen, die Eugenie van Agt-Krekelberg in het nog minder ziet dan anders al het geval zou zijn. Van maan dag tot en met vrijdag heeft Van Agt zijn domicilie in het Catshuis (in tegenstelling tot Den Uyl, die vrijwel altijd naar Amsterdam terugging). Mevrouw Van Agt komt alleen naar Den Haag, als dat nodig is voor representatieve doeleinden, bijvoorbeeld als er hoge buitenlandse gasten ontvangen moe ten worden. Eugenie vindt wel dat haar taak als moeder daardoor ver zwaard is. Zij vertelde ooit: „Vooral toen de (drie) kinderen nog jong waren, was het erg moeilijk de problemen te laten liggen tot het weekeinde. Nu ze wat ouder zijn, is het allemaal veel gemakkelijker. We bespreken de problemen in het week einde". Dat weekeinde is heilig. „We proberen zo min moge lijk afspraken te maken. We betreuren dat wel, omdat onze gezamenlijke sociale contacten hierdoor in de verdrukking ko- Liesbeth den Uyl strijdlustig De eerste dame, die wij onder de loep nemen, is de echtgenote van PvdA-lijstrekker Den Uyl. Liesbeth van Vessem, zoals ze voor haar huwelijk heette, lijkt ons niette gaan teleurstellen. Ingewijden beweren dat zij voor en niet gering deel de reden is van het succes van haar man. Vanaf 6 november 1956, toen - Joop den Uyl zijn entree maakte in het parlement, zou zij zich met steeds toenemende strijdlust hebben ingezet voor de car- In de afdelingen en op de congressen van de Partij van de- Arbeid was zij niet bij iedereen even geliefd. De tong waarmee zij Joop aanprees en verdedigde, zou soms wat al te scherp zijn geweest. Toen op 14 april 1965 het kabinet-Cals aantrad en Joop daarin de portefeuille van Economische Zaken kreeg, doofde het vuur in Liesbeth niet. Integendeel, de secretaressen aan de Bezuidenhoutseweg herinneren zich nog altijd dat me vrouw Den Uyl voortdurend geïnformeerd wilde worden over de activiteiten van haar man. Op 22 november 1966 maakte Norbert Schmelzer een einde aan het ministerschap van Den Uyl, doordat hij het kabinet naar huis stuurde. Een zwarte dag voor Liesbeth, beweren sommigen. Maar op hetzelfde moment zou zij zich hebben voorgenomen dat Joop zou terugkomen en hoe! Volgens haar was het nodig dat Joop aan populariteit zou winnen en meer op de voorgrond zou treden. Zelf zou zij daarbij haar partijtje meespelen. In' inderdaad, bij de eerstvolgende verkiezingen was het niet Anne Vondeling, die de PvdA voorging, maar drs. J.M. den Uyl. Kans op een premierschap zat er die keer natuurlijk niet in. Ex-duikbootkapiteit Piet de Jong werd minister-president en hield het de volle vier jaar uit, waarna het pas opgerichte DS'70 opnieuw een rechts getinte ministersploeg mogelijk maakte. Maar de verkiezingen van 1972 legden de grondslag voor het tot nu glanzendste 'optreden van Joop den Uyl. Na een formatie van 163 dagen trad op 11 mei het kabinet-Den Uyl aan. Daarmee werd Liesbeth „First Lady" van Nederland en Ne derland zou het weten. Waar voorheen de vrouw van de mi nister-president een figuur op de achtergrond was wie her innert zich iets over mevrouw Drees of mevrouw Zijlstra was Liesbeth vrijwel wekelijks in het nieuws, in haar ogen ter ondersteuning van Joop. Er zullen dpn ook niet veel mensen zijn, die haar niet kennen, waarbij nog'kwam dat ze „shocke rende" gewoonten bleek te hebben, zoals het roken van lange sigaartjes, en een voorvechtster bleef van emancipatie van de Ook nu Tijdens het eerste kabinet-Van Agt. dat de dromen van een tweede kabinet-Den Uyl aan scherven smeet, wist Liesbeth den Uyl toch nog één keer alle vaderlandse kranten te halen.' Op 1 mei 1981 trok zij aan het Tioofd van 2000 „Dwaze Moe- Compliment De invloed van Eugenie op Dries kan dus alleen al doordat zij hem weinig ziet, niet erg groot zijn. Dat blijkt ook uit wat zij zelf eens gezegd heeft. Zij vertelde toen dat alleen de beslis sing van haar man om minister van Justitie te worden (1971) in overleg met haar was genomen. „Al die andere benoemin gen zijn daar het uitvloeisel van geweest". In die gevallen had het echtpaar Van Agt geen keus. „Er werd een dusdanig appèl op mijn man gedaan Mag uit dat alles worden afgeleid dat Dries zijn Eugenie ziet als zijn „vrouwtje", zoals hij haar eens tot grote woede van alle feministen omschreef. „Het is voor mij een compliment als hij dat zegt. Ik weet dat hij daarmee een hele hoop gevoelens tot uitdrukking brengt. En dan wordt er wel gezegd dat het af breuk doet aan de positie van de vrouw en anderen zeggen weer: waarom moet hij zijn gevoelens in de openbaarheid brengen? Mijn man zegt: Ze kunnen me wat. Ik zeg wat ik wil! En gelijk heeft hij". Alexandra Terlouw geen lid van D'66 Van Alexandra van Hulst, de vrouw van D'66-voorman Jan Terlouw, is ook niet zo erg veel bekend. Ook niet bij mensen in de omgeving van haar man. Illustratief daarvoor is de op merking van een medewerkster van de D'66-fractie, die wij om informatie over Alexandra vroegen: „Welnee, die infor matie hebben wij niet. Wij houden ons bezig met de politiek en niet met de vrouwen van kamerleden en ministers". Hel partijbureau bleek die inlichtingen evenmin te kunnen ver strekken. Maar hoewel zij dus de grote onbekende achter Jan Terlouw is, weten ingewijden toch te melden dat haar invloed op de minister van Economische Zaken en lijsttrekker van D'66 niet opvallend is. Op partijbijeenkomsten zit zij nooit bij haar man als ze er überhaupt al verschijnt maar ergens verscho len in de zaal. Des te opmerkelijker was het dat Jan Terlouw onlangs op het D'66-verkiezingscongres, waar hij besloot toch maar weer lijsttrekker van D'66 te worden, nadrukkelijk en in het openbaar de mening van zijn vrouw vroeg. Alexandra noemde het besluit van haar man .jammer voor mijzelf maar goed voor de partij". Uit de schaarse publieke uitlatingen van Alexandra valt af te leiden dat zij haar man waardeert. Zij vindt Jan slim, intelli gent. trouw aan zijn eigen ideeën, ongelooflijk ijverig en een harde werker. Net als Eugenie van Agt is Alexandra politiek niet actief. Zelfs is zij geen lid van D'66. Dit laatste omdat zij zich dan verplicht zou voelen vergaderingen af te lopen, hetgeen zij, met de posi tie van haar man, te veel vindt voor de kinderen. De Ter- louws hebben vier kinderen, drie meisjes en een jongen. Alexandra maakt haar dag in de woning te Amersfoort vol met het doen van het huishouden, het corrigM-en van door Jan geschreven boeken en het doen van allerhande klusjes voor familieleden zoals het inlijsten van gemaakte spullen. Verder speelt zij cello. Gratis filmschijf Bij aankoop van een Kodak Disc camera ontvangt u een gratis film twv. 9 75 (of de helft in contanten). Bov.g AUTOBEDRIJF Bovag VAN BERGE HENEGOUWEN B.V. Hogewoerd 56-58, Leiden. Tel. 071-120206. Eugenie van Agt: andere aard Corrigerend In een interview schilderde ze het verschil tussen zichzelf en haar man: „Jan zit veel minder over de dingen in. waar hij geen invloed op uit kan oefenen; hij is een man die niet onno dig tobt". Terlouw tekende Alexandra eens „als een sterk cor rigerende factor" die hem vraagt of zijn overwegingen wel even zuiver zijn als toen hij aan iets begon en of het partijbe lang in bepaalde zaken niet teveel meespeelt. Volgens D 66'ers, die bijjde Terlouws over de vloer komen, be perkt Alexandra zich echter tot het geven van een mening over een interview en andere optredens van Jan in de media. Zij pleegt dan te zeggen: „Dat vond ik goed" of „dat vond ik slecht". vanaf volgende week bij Vroom Dreesmann Kodak introduceërt een nieuwe manier van fotograferen: Kodak Disc. Kom volgende week naar de foto-afdeling van uw warenhuis en probeer ze zelf. Met de nieuwe Kodak Disc camera's maakt u meer geslaagde foto's. Zo makkelijk als 't maar kan, dankzij het automatische filmtransport en de ingebouwde electronenflitser, die vanzelf flitst wanneer het nodig is. Ongekend bedienings gemak dankzij moderne computertechniek. Met ultra-life energiebron. Ja, de Kodak Disc camera r die aan alles denkt! I w0i>?£®5r'J 2 nieuwe wintercollectie van C en A: Sjaals worden los over schouder gedrapeerd en een simpele trui met rok lijkt hierd tofaal anders. LEIDSE COURANT VAKANTIEVERBL. BINNENLAND Gratis weekend Boek nu 2 weken vakantie, dan hebt tis weekend (niet in herfst- en dijk (met verwarmd overdekt zwembad), Boschberg meer. Ponderosa op Veluwe, Yerseke a/Oosterschelde Koog op Texel. Jarino Rekreatle, 05908-16866. 05908-19598. Eind augustus naar Texel Nog beperkt hotelkamers, appartementen en bungalows baar. Belt u wql metéén Jarino t.u.: 05908-19598. Mu met hoge korting tot 10 sept. te huur in Overloon (N.Br.): luxe vrijst. 5 sterren BUNGALOW. A.N.W.B. classificatie, met c v. open haard, k-tv, badkmr. ligbad, luxe keuken, temid- Kanovaren op de Nieuwkoopsc Plassen, roeiboten en kanover- de ziende! Alicante Berlijn Barcelona Ook goedkope vluchten Mnders Magie Bua - Nieuwstraat 2511 AV Deo Haag: 654824. Rotterdam: tel. 0l0-13230f^las8€ Utrecht: tel. openbaar opmerkte, nadat haar Dries op 19 december 1977 mi nister-president was geworden. Ze bedoelde dat niet verwij tend. „Als het een verlengstuk is van wat je vroeger hebt ge daan, is het (echtgenote zijn van de premier) de kans van je leven". Maar zelf blijkt Eugenie absoluut geen plannen te hebben voor enige politieke activiteit. „Het strookt niet met mijn aard. Ik ga niet naar demonstratieve bijeenkomsten. Ik ben niet zo'n clubtype. Veel meer ben ik bezig met individuele contac ten. Men kan van mij niet verlangen, dat ik dingen doe die niet in mijn aard liggen. Ik geloof ook niet dat het een politiek succes zou worden". Weekeindhuwelijk Het gevolg daarvan is overigens wel dat Eugenie haar Dries Eugenie en Dries van Agt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16