lempeist vrijlating Walesa aus acht reis naar Polen zijn plicht fS zetten twee ranse bedrijven p zwarte lijst Israël laat Palestijnen naar kamp terugkeren 3n uit 2C. Laat eens wat van je Ware veldslag om publikatierechten Jimmy Carters memoires 1UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG27 AUGUSTUS 1982 PAGINA IS komo: laat gijzelaars vrij ico Sc we C ARARE De Zimbabwaanse opposi- leider Joshua Nkomo heeft de dissi- ite guerillastrijders, die vijf weken ge- buitenlandse toeristen in de eek Nkayi hebben ontvoerd, gevraagd gijzelaars vrij te laten. Volgens Nko- i, die de streek woensdag bezocht, zijn ,dat waaronder een Nederlan- nog in leven. Wel zijn ze erg zwak, weigeren het plaatselijke voed en. 2000 Soldaten en politie- enten zijn op zoek naar de ontvoer- 1 rs, die vroegere volgelingen van Nko- zouden zijn. De ontvoerders zijn on- vreden over het regeringsbeleid van emier Mugabe. Sinds het ontslag van uit de regering zijn in het gebied ker 40 mensen vermoord, talloze bus- mi! n en vrachtwagens overvallen en vele :ej gingen geplunderd. lijm en ingooi zich' Argentinië legaliseert politieke partijen BUENOS AIRES De nieuwe Argentijnse president, gene raal Bignone, heeft de politieke partijen in zijn land, die zes jaar lang verboden zijn geweest, gelegaliseerd. Bignone, die twee maanden geleden met hulp van het leger de macht overnam van generaal Galtieri, ondertekende een statuut, waarin geen enkele partij ook de communistische niet verboden wordt. De president, die benadrukte dat gematigd heid het sleutelwoord van zijn regering zal zijn, wil in 1984 verkiezingen uitschrijven. Hij zei dat „de mensen moeten erkennen dat iedereen het recht heeft anders te zijn en an ders te denken". „Het is verkeerd eigen meningen met ge weld aan anderen op te dringen", aldus Bignone met een duidelijke verwijzing naar eerdere militaire regimes in Ar gentinië, die een groot aantal mensen hebben laten ver moorden en martelen. De regering heeft gisteren ook veer tien politieke gevangenen vrijgelaten. „Terreurbendeleider wil zich overgeven" PARIJS Jean-Marc Rouillan, de oprichter en leider van de Action Di recte, de meest gevreesde terreuror ganisatie in Frankrijk, heeft de auto riteiten per brief laten weten dat hij zich over wil geven. De 31-jarige Rouillan wordt gezocht in verband met zijn mogelijke aandeel in een aantal terroristische acties, waarbij negen mensen om het leven kwamen en vijftig mensen gewond raakten. Hij zou bereid zijn „de verantwoorde lijkheid voor zijn daden te aanvaar den". Wel ontkent hij iets te maken te hebben met de op 9 augustus ge pleegde aanslag op een Joods restau rant in Parijs, waarbij zes doden vie len. Doden bij aanslagen in Noord-Ierland BELFAST In en bij Belfast zijn gisteren bij. aanslagen een dode en twee gewonden gevallen. De 45-ja- rige Francis McCloskey werd op straat bij zijn huis in een katholie ke wijk doodgeschoten. Bij een bomaanslag in Millford, in het zui den van Noord-Ierland, is gisteren een man gedood door een auto bom. Een agent van de Noordierse veiligheidstroepen raakte bij een bomontploffing gewond, toen hij zijn huis verliet. Een andere man in Belfast werd in zijn benen ge schoten. Er heeft zich nog nie mand gemeld om de verantwoor delijkheid voor de aanslagen op te Rode Brigades slaan weer toe SALERNO De Italiaanse Rode Brigades hebben gisteren een mi litair konvooi in de buurt van een kazerne in Salerno aangeval len. Bij de schietpartij kwam een politieman om het leven en raak ten vier mensen gewond, waar van twee ernstig. Het is de twee de terroristische aanval op mili taire doelen binnen een week. Vorige week maakten de Rode Brigades wapens buit bij een overval op een 'luchtmachtbasis bij Rome. De Rode Brigades heb ben aangekondigd op vier televi siezenders aanslagen te zullen plegen. RUSSISCHE TROEPEN IN DDR VERSTERKT BONN De Sovjet-Unie is in Oost-Duits- land al geruime tijd bezig aan de herop bouw van de Russische divisies. Daarbij stelt men zich ten doel de vuurkracht van de troepen met dertig tot veertig procent te verhogen. Bovendien wordt beoogd de doeltreffendheid en de uitrusting van de Russische divisies (385.000 man sterk) te verbeteren. De Sovjet-Unie acht dit vol gens de Westduitse militaire kringen no dig om de „versterking van de NAVO op het gebied van de anti-tankwapens het hoofd te bieden". In Bonn meent men echter dat de Russen niet in de positie zijn om de NAVO te veroordelen voor het plan drie Amerikaanse brigades (14.000 man) dichter bij de grens met de DDR en de Tsjechoslowakije te legeren. ZESTOCHOWA-WAR- L (U 'HAU De rust in Po li zal pas terugkeren, in- en Leeh Walesa en de rerige geïnterneerden orden vrijgelaten. Ook j oeten onderhandelingen orden geopend over het lortbestaan van de onaf- inkelijke vakbond Soil- iriteit. Dit heeft de Pool- primaat, aartsbisschop zef Glemp, gisteren ge- igd in een preek, die hij tor een menigte van im 300.000 pelgrims in der ifcestochowa heeft gehou- /indjj u. rodi primaat deed ook een drin- mPinf nd beroep op de Poolse -oent( jders om hun „gerechtvaar- er*'gde toorn en woede" niet de elK« aat op te brengen. De aarts- "1* schop verzette zich hiermee feite tegen de plannen van illegale leiding van Solida- 01 eit om volgende week dschi lensdag in heel Polen vreed- am te demonstreren. De i n CR ring heeft reeds met J"' ;d optreden tegen eventuele lonstranten gedreigd. Poolse primaat, die giste- uitdrukkelijk betreurde, de autoriteiten de paus ^^'en toestemming hebben ge- balkten om je eerste dag i >ring van het zesde est van de Zwarte Madonna van n Czestochowa •egew n, liet doorschemeren, dat te hannes Paulus II bij de slot- plan fring. over precies een jaar I ter aanwezig zou zijn. De ee» olse bisschoppen, aldus de 'oorjmaat, gaan nu jn eik geval I de voorbereidingen vooi pauselijk bezoek beginnen Aartsbisschop Glemp sprak voor een gehoor, dat opmerke- lijk veel jongeren telde. Onder de bedevaartgangers waren ook veel mensen, die het speldje van Solidariteit droe gen. Zij werden door de talrijk aanwezige militie en de vele militairen ongemoeid gelaten. De Poolse spoorwegen hadden een groot aantal extra treinen ingezet om de pelgrims uit alle delen van het land naar Czes tochowa te vervoeren en ze gisteravond weer terug te brengen, want er is in deze be devaartplaats een groot gebrek aan overnachtingsmogelijkhe den. Veel bedevaartgangers, ook de sympathisanten van Solidari teit, waren zeer ingenomen met de preek van de Poolse primaat. Aartsbisschop Glemp, die de afgelopen maanden veel kritiek te verduren heeft ge had vanwege zijn weifelende houding, werd nu alom gepre zen en men vergeleek hem zelfs met de vorig jaar overle den kardinaal Wyszynski, die tegenover de autoriteiten nooit Dreigementen De dringende oproep van de Poolse primaat om volgende week dinsdag, op de tweede verjaardag van de onderteke ning van de Akkoorden van Gdansk, niet massaal de op te trekken voor vreedzame demonstraties, kwam een dag, nadat de minister van Binnen landse Zaken, generaal Kiszc- zak, een dreigende toespraak voor de televisie had gehou den. De generaal beschuldigde tij dens zijn televisie-optreden de ondergrondse leiding van Soli dariteit ervan, dat zij op een confrontatie aahstuurt. Er zou den opslagplaatsen met explo sieven zijn gevonden en Soli dariteit zou zelfs reeds medi sche centra hebben ingericht bij straatgevechten eerste hulp te kunnen bieden aan de slachtoffers. Dat Solidariteit over explosie ven zou beschikken, werd door de verboden vakbond zelf inmiddels met klem te gengesproken. En wat de in richting van medische centra betreft, werd spottend gezegd, dat er momenteel in Polen zelfs in de ziekenhuizen nau welijks verband aanwezig is, zodat men niet eens in staat zou zijn om illegale verband- spraak als een aankondiging van een hardere houding wordt beschouwd, zei, dat de militie en de militairen voor de komende dagen een duide lijke opdracht hebben. Zij moeten eerst proberen even tuele demonstranten te over tuigen, doch zullen, indien hen dat niet lukt, onverbiddellijk en hard toeslaan. ,In Warschau hebben vrome vrouwen inmiddels hun bloe- menoorlog tegen de autoritei ten voortgezet door hun front te verplaatsen en te verbre den. Nu het grote bloemen- kruis ter herinnering aan kar dinaal Wyszynski en als pro test tegen de oorlogstoestand niet meer op het Plein van de Overwinning gelegd kan wor den, omdat dit voor zoge naamd noodzakelijke werk zaamheden aan de stadsver warming grotendeels is afge sloten, heeft men uitwijkplaat sen gezocht. Op het plein voor het voormalige Koninklijk Pa leis (eveneens een geden kwaardige plaats) heeft het bloemenkruis het niet lang uitgehouden, ómdat de militie het elke nacht weer verwij derde. Nu ligt er een groot bloemenkruis naast de Uni- versiteitskerk, op kerkelijk terrein, en op een plein voor een andere kerk in het cen trum van Warschau. De hele dag komen vrome vrouwen en kinderen met (op het ogenblik zeer dure) bloemen naar de kruisen toe om ze groter en groter te maken. Er worden door de omstanders, waaron der ook opmerkelijk veel jon geren, kerkelijke en patriotti sche liederen gezongen. De militie, die wel voor beide ker ken patrouilleert, heeft tot toe niet ingegrepen. imkM i~ï u L noiu",oai jrotjriiatv», uic LidansK, niet massaal ae straal sche centra nebben ingencnt ixommeis ie vuuen. vjeneraai ^auuuniccu, '3 pauselijk bezoek beginnen tegenover de autoriteiten nooit Dp te trekken voor vreedzame om bij straatgevechten eerste Kiszczak, wiens televisietoe- toe niet ingegrepen. (Van onze correspondent Cees Manders) jVTICAANSTAD Paus Johannes Paulus II acht het zijn icht de plechtigheden in Polen ter gelegenheid van de zeshon- OOi Rte verjaardag van de Madonna van Jasna Gora bij te wonen. zei dit gisteren tijdens een mis die hij in CastelgandoRo ter van de Zwarte Madonna van Czestochowa opdroeg. Dpen hern iden itember. feestelijkheden in Czestochowa duren nog tot volgend jaar r'e"iber, maar wanneer de paus zijn reis wil ondernemen, pakte hij niet bekend. Vast staat in elk geval dat hij gaat. „Ik it het mijn plicht gevolg te geven aan de uitnodiging die mij [edaan de laatste keer dat ik m Polen was, een plicht ten op- de Koningin van Polen, en ook een plicht ten opzich- van mijn land en de Kerk". Gri gisteren een zichtbaar moeilijke dag voor paus Johan nes Paulus II, volgens velen de moeilijkste sinds zijn verkiezing tot paus en het afscheid van zijn vaderland. Een katholieke Pool mist de 26e augustus, het feest van de Zwarte Madonna en de Koningin van Polen, nu eenmaal nooit, laat staan een Poolse paus. Maar als gevolg van de politieke ontwikkelingen in het land moest de paus vier weken geleden al zijn reisplannen opge ven („uitstellen", zoals werd gezegd). Om zijn lichamelijke afwezigheid enigszins te compenseren zond Radio Vaticaan gisterochtend rechtstreeks de mis uit die paus Johannes Paulus II voor deze speciale gelegenheid in zijn privé- -kapel op het landgoed van Castelgandolfo opdroeg. Omringd door slechts de vertrouwdste van zijn medewerkers zat de paus tientallen minuten in gebed verzonken voor het altaar. Dit al taar wordt opgeluisterd door een waarheidsgetrouwe kopie van de Madonna van Jasna Gora, aangebracht op last van paus Pius XI, die de afbeelding cadeau had gekregen van de Poolse bis schoppen ter gelegenheid van zijn afscheid van Polen als pause lijk nuntius in 1920. Naar de preek van de paus was in Rome met spanning uitgeke ken, maar hij ging slechts zijdelings in op de sociale situatie in zijn vaderland. Hij riep opnieuw op tot de dialoog om de maat schappelijke wederopbouw te bewerkstelligen. „Geweld is niet het juiste middel, maar de welsprekendheid van de rede, die ie dereen kan overtuigen omdat die uitgaat van het respect voor de mens". Volgens de paus moeten de „moeilijke problemen" van zijn land worden opgelost door een voorbeeld te nemen aan de Poolse pater Kolbe, die in Auschwitz zijn leven gaf om dat van een -ander te redden. Pater Kolbe, van wie de paus een groot vereerder is, wordt volgende maand heilig verklaard, „en dit is hei beste cadeau dat wij allen aan de Madonna van Jasna Gora voor haar 600e veijaardag kunnen geven". fni I WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gis- disonren twee Franse bedrijven tijdelijk op de zwarte lijst 0nj izet omdat die bedrijven die dag goederen naar de „at^ ^t-Unie hebben verscheept voor de bouw van de Mai rdgaspijpleiding van Siberië naar West-Europa. Uit Franse havenstad Le Havre vertrok gisteren het •000 achtschip Borodine met aan boord drie compressors *iag n k0t bedrijf Dresser France en een aantal onderde- tefl op de levering van de goederen heeft de regering agan besloten dat Dresser France voorlopig geen goederen ag ontvangen van het Amerikaanse moederbedrijf Dresser In- stries in Dallas. Het andere door de maatregelen getroffen be- ijf is Creusot-Loire, dat onderdelen voor de pijpleiding fabri- ert. In een verklaring stelde het ministerie van handel dat ar beide bedrijven een onderzoek wordt verricht door het lerie van handel vanwege de levering van drie gascompres- i de Sovjet-Unie, hetgeen een overtreding is van de Ex- rt Administration Act. Minister van Handel Malcolm Baldrid- verklaarde dat de nu genomen maatregelen voldoende zullen iden n om andere bedrijven de lust tot levering van materiaal voo t gis' pijpleiding te ontnemen. Volgens woordvoerder Larry Speé i mi van het witte Huis tast het Frans-Amerikaanse geschil over g 011 embargo op materiaal voor de gaspijpleiding de betrekkkin- i> tussen beide landen niet reg - ptt telecommunicatie 't Is wel even wennen hoor, de kinderen weer naar school." Buiten je regio bel je binnen Nederland na 18.00 ui De Palestijnën op weg naar Damascus JERUZALEM Jeruzalem heeft gisteren het groene licht gege ven voor de terugkeer van ongeveer veertigduizend Palestijnse vluchtelingen naar een kamp in Zuid-Libanon in de buurt van Sidon. Volgens de Israëlische minister Jacob Meridor kan. de VN-organisatie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen UN- WRA met onmiddellijke ingang beginnen met de wederopbouw van het kamp en het opzetten van achtduizend tenten, die de UNWRA uit Pakistan naar Libanon heeft laten komen. Het vluchtelingenkamp werd tijdens de Israëlische invasie verwoest. Israël zal ovens en mobiele behandelingscentra leveren. Israël was tot gisteren tegen de wederopbouw van het kamp omdat het door de PLO tot „broeiplaats van terrorisme" was gemaakt. Na- I dat de Libanese regering geweigerd had land beschikbaar te stellen voor een nieuw kamp in het noorden van het land heeft x Israël zijn standpunt veranderd. Volgens Meridor betekent het weer opbouwen van het kamp in de buurt van de Israëlische grens nog steeds een bedreiging voor de veiligheid van israël, „maar met de winter voor de deur kunnen we ze niet in de kou laten staan", aldus minister Meridor. Vanmorgen is het eerste konvooi Palestijnen dat onder Syrisch commando staat, over de weg uit Beiroet vertrokken naar Da mascus. Het vertrek van de 1500 verzetsstrijders werd twee da gen geleden uitgesteld omdat de Palestijnen weigerden onder rechts-Libanees en Israëlisch toezicht de aftocht te blazen. Een groep van vijfhonderd Palestijnen, bestemd voor Syrië ging daarom eerder per schip naar de Syrische havenstad Tartus. Vanmorgen had het vertrek plaats onder toezicht van van Fran se en Italiaanse soldaten, die met pantserauto's meereden. De stoet bestond uit meer dan vijftig jeeps en vrachtwagens. Som mige Palestijnen waren in volledige gevechtsuitrusting en som mige voertuigen waren afgeladen met munitie, beddegoed en persoonlijke goederen. Alle strijders hadden hun Sovjet-geweren bij zich, maar er waren geen tekenen dat ook zware wapens worden meegevoerd. Er zullen vanuit West-Beiroet ook Syrische soldaten vertrekken die daar zes jaar geleden werden gelegerd als onderdeel van de Arabische vredesmacht. Door de afscheidsschoten die de Palestijnen afvuren zijn tot nu toe negen mensen om het leven gekomen, terwijl zeventwintig mensen werden gewond. Vreugdeschoten die leden van de christelijke militie afvuurden ter viering van de verkiezing van hun leider Gemayel tot president van Libanon hebben aan vijf mensen het leven gekost Jimmy Carter via memoires terug in de politiek Terug in de politiek Na negentien maanden als een kluizenaar te hebben doorge bracht in zijn huis in Plains Georgiamaakt ex-president Jimmy Carter zich op om terug te keren in het openbare leven. Begin november verschijnen zijn memoires en hoe wel zijn presidentschap door lang niet iedereen als een suc ces werd ervaren en hij na zijn verkiezingsnederlaag snel vergeten was, wordt een grote publieke belangstelling voor verwacht. WASHINGTON Het boek begint met de laatste en meest dramatische dag van Carters presidentschap. Tot enkele mi nuten voor de inauguratie van Ronald Reagan zaten presi dent Carter, vice-president Mondale en enkele hoge rege ringsfunctionarissen in de Ovale Kamer van het Witte Huis te wachten op het bericht dat de Amerikaanse gijzelaars van de luchthaven van Teheran waren vertrokken. Maar de ay atollah Khomeiny die niets had nagelaten om Carters her- 'verkiezing te verhinderen, bleef tot het einde toe dwars lig gen. Pas toen president Reagan de eed had afgelegd en met zijn inaugaratietoespraak was begonnen, kwam voor Ameri ka een eind aan 444 dagen spanning en angst. Een nationale golf van emoties en vaderlandslievendheid overspoelde het land. Maar de man die zich volledig had ingezet om zijn ge gijzelde landgenoten uit de handen van de ayatolla te krij gen, was toen door de meesten al vergeten. Nu staat Carter op het punt opnieuw in het licht der schijn werpers te treden. De lange, moeilijke uren aan zijn tekst- verwerkende machine zijn voorbij. De ex-president is vast van plan zijn come back te maken als schrijver en ervaren Staatsman. Op 2 november brengt de Amerikaanse uitgever Bantam Books Carters memoires op de markt. Het boek heet „Kee ping faith: memoires of a president" (Woord houden: me moires van een president) en telt 480 pagina's waarin Carter persoonlijk verslag doet van zijn dagen in het Witte Huis. In de boekwinkels zullen Carters memoires een plaatsje krijgen tussen de persoonlijke herinneringen van zijn naaste mede werkers. Carters staf-chef, Hamilton Jordan, heeft een boek geschreven met de titel „Crisis: het laatste jaar van Carters presidentschap" en ook de adviseur voor nationale veilig heid, Zbigniew Brezinski, en perssecretaris Jody Powell hebben een boek in de maak. Allemaal besteden ze veel aandacht aan de inmiddels al weer bijna vergeten gijzelings crisis in Iran. Gezien de snelheid waarmee Carter in Washington werd vergeten, zou men denken dat de wereld niet bepaald op deze overvloed aan leesvoer over het Carter-tijdperk zit te wachten. Toch hebben de Amerikaanse uitgevers een felle strijd geleverd voor een aandeel in de buit. Bantam Books, dat naar schatting een miljoen dollar heeft moeten neertel len voor de publikatierechten, zegt „nog nooit zoveel te heb ben uitgegeven voor een boek met een harde kaft". Ware veldslag Volgens Bantams directeur voor reclame, Stewart Apple- baum, begint dé investering in de reclamecampagne voor het boek nu reeds profijt op te leveren, 's Werelds toonaan gevende kranten en tijdschriften hebben een ware veldslag geleverd voor de rechten om gedeelten vooraf te publiceren. Verder wordt het uitgevershuis overspoeld met bestellingen van de twee luxe-uitgaven van het boek, de in leer gebon den „presentatie-uitgave" die 300 dollar (ruim 800 gulden) gaat kosten en de wat bescheidenere, in blauw linnen uitge voerde „uitgave de luxe" die zestig dollar (ongeveer 165 gul den) gaat kosten. Het grootste deel van het boek gaat over het Midden-Oos ten, o.a. de Camp David-onderhandelingen die uiteindelijk resulteerden in het historische Israëlisch-Egyptische vredes verdrag en de redding van de gijzelaars. Al eerder lekte uit dat president Carter de raad had gekregen om bepaalde pas sages over de Israëlische premier Begin wat in te tomen. Men was bang dat Carters ongezouten taal over Begins star re wijze van onderhandelen de toekomstige betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten zouden schaden. Deze onthulling wekt de indruk dat de memoires niet het tamme leesvoer zullen zijn dat eerdere presidenten hebben gepro duceerd. Veiligheidsmaatregelen Maar afgezien van enkele fragmenten blijft de inhoud van het boek een goed bewaard geheim Er zijn uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen om voortijdig uitlekken van de inhoud te voorkomen. Het boek wordt in verschillende drukkerijen vervaardigd, zodat niemand een volledig beeld kan krijgen van de inhoud. Men wil voorkomen dat er ge deelten zullen uitlekken zoals in 1978 gebeurde bij de me moires van H.R. Haldeman over het Watergate-schandaal. Bij Haldeman waren gedeelten van zijn memoires via de drukkers bij de Washington Post terecht gekomen. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15