RAGTIME ij Floriadeh vol kleine tuintjes Come-back van 83-jarige Hollywoodster James Cagney Tsjech Milos Forman verfilmt het verscheurde Amerika van Doctorow Jan Nico Scholten houdt voet bij stub i!»l Evelyn Nesbitt (Elizabeth McGovern): Amerika's eerste sex- bom-in-opleiding. „Kortgeknipt" in een Tsjecho- slowaakse filmweek, liet zelfs weten „One flew over the cuckoo's nest" een „typisch Tsjechische film" te vinden. Misschien dat daarom de Tsje- choslowaakse autoriteiten die film van hun landgenoot niet importeerden, maar slechts voor groepjes genodigden en kenners vertoonden. Menzel staafde zijn mening met de woorden: „Het is eigenlijk een heel zachte film. De manier van kijken naar mensen, het begrip voor die mensen, dat is iets dat Tsjechische films ken- Politieke druk „In Amerika is een film niet de uitdrukking van het talent van een filmer, maar het ge leverde bewijs van de com merciële plooibaarheid van de filmmaker". .Woorden van de kersverse „Amerikaan" For man in een artikel in de New York Times toen zijn eerste film maar niet van de grond wilde komen. En later: „In de filmwereld sta je overal en al tijd onder druk van een sy steem. In het Westen sta je onder commerciële druk, in het Oosten onder ideologische druk. De positie van de filmer wordt door het toeval be paald, alles hangt af van wie op dat moment de touwtjes in handen hebben. In Tsjecho- slowakije waren de macht hebbers gedurende een be paalde periode zo soepel dat je de druk niet voelde. In Ame rika is politieke druk als zo danig niet of nauwelijks aan wezig, maar vermomd als commerciële pressie. Ik heb, voor ik naar Amerika kwam, nooit begrepen dat alles daar echt bepaald wordt door de macht van het geld. Iedereen die filmmaken financiert wil dus controle hebben, om poli tieke of om commerciële re denen. Als je verder wilt fil men moet je dat onder ogen zien". Een realistisch stand punt. Nu zegt hij: „Het is een mythe dat Hollywood slecht voor een regisseur zou zijn, of juist goed. Hollywood is alles tegelijkertijd. Het geeft je een breed scala aan mógelijkhe den om films te maken. Maar hoe, dat hangt toch van jou- zelf af. Van je kracht, je stijf koppigheid, je geduld en je bereidheid om op je gezicht te vallen". Regie uit bed Vóór „Ragtime" werkte For man samen met scenario- en toneelschrijver Michael Wel- Ier. Die samenwerking da teert van „Hair", en het duo Weller-Forman won het daar van de nogal boze schrijvers- eigenaren van de oorspronke lijke musical. Met Doctorow zouden soortgelijke moeilijk heden volgen. In het Tsjechi sche blad Kino zei Forman over „Hair": „De auteurs Rado en Ragni vielen over elk woord, over elke verande ring. Er was geen scène of hij moest en zou ook in de film voorkomen. Ze hadden duide lijk het idee dat wij een pas kwil aan het maken waren en hun Werk verkrachtten. Toen het scenario uiteindelijk klaar was, spraken ze hun veto uit. Daar hadden ze volgens de contracten het recht toe. Het was voor mij erop of eronder. Ik heb een vergadering bij el kaar laten roepen van au teurs, advocaten, managers, agenten en producenten en gezegd: „Kijk 'ns hier: er zijn twee manieren om die film te maken. Of we zetten tien ca mera's neer en we verfilmen een perfecte toneelvoorstel ling. Van mij geen kwaad woord. Ik ben in twee maan den klaar, strijk m'n honora rium op en zeg adieu. Of u laat me de vrijheid mijn per soonlijke versie te maken van uw toneelstuk. Eèn andere weg is er niet". Forman en Weller wonnen. Vooral toen ook nog de kassa's gingen rin kelen. Vandaar ook Formans trouw aan het vakmanschap van Michael Weller bij zijn verfilming van „Ragtime". Een boek dat feiten en fictie op een prachtige manier door een mengt, een combinatie van „long shots" en „close ups" uit Amerika's geschiede nis, het pure journaal gemon teerd tegen de „fabel" van de roman in. Gecompliceerd, on haalbaar om van a tot z ver filmd te worden. Je zou er waarschijnlijk tien uur voor nodig hebben. Forman moest dus weer kiezen en zijn keus streek in dit geval Doctorow tegen de haren in. Maar die had zelf de eerste versies van het filmscenario mogen schrijven, en was er niet uit gekomen. In eigen vlees snij den is moeilijk. Dus mochten Weller en Forman ook nu weer hun gang gaan. Forman is de eerste om het belang van een goed scenario te onderkennen: „Scenario en rolbezetting zijn voor mij het allerbelangrijkste. Als je een goed scenario hebt en de juis te acteurs, kun je geen slechte film maken. Met een perfect scenario kun je de film vanuit je bed regisseren". Films met eigen, persoonlijke thema's ziet hij in Amerika niet zitten: „In een land waar je niet bent geboren en opgegroeid kun je je films niet zelf schrijven. Want het belangrijkste en on- vervreemdbaarste van een li terair werk is de jeugd en het volwassen worden van de au teur. Ik ben niet in Amerika groot geworden. Daarom werk ik met scheppingen van anderen die dat wel zijn. Zij hebben de wortels die ik mis". Coalhouse Walker (Howard Rollins): de neger die zijn recht zoekt via terrorisme-avant-la- lettre. Gangster Cagney Opvallendste acteur in de verfilming van „Ragtime" is de nu 83-jarige James Cagney. Eens de glorie van de Ameri kaanse filmindustrie, de man van de energieke wilskracht of hij nu de „song and dance man" speelde of de gangster. De meest geïmiteerde man van het witte doek, met een stem die klonk alsof je er messen op kon slijpen, teksten eruit gooiend met de kracht van een machinegeweer. Met een wilskrachtige kin, hoog voorhoofd en karakteristieke scheiding in het midden, de ster van de beste Warner Bros gangsterfilms. Hij brak door in „The Public Enemy", de film met de befaamde scène waarin hij een grapefruit uit perst in het.gezicht van tegen speelster Mae Clarke. Hij be reikte de absolute top in de oorlog met onder andere zijn vertolking van George M. Co han in „Yankee «Doodle Dan dy". Van vierhonderd dollar per week in 1930 was hij op geklommen tot een jaarsalaris van 362.500 dollar. De een na best betaalde man in de Vere nigde Staten van toen. In 1961 hield hij op met filmen, na voor Billy Wilder de komedie „One, two, three" gemaakt te hebben over de problemen van een colafabrikant in Oost- en West-Berlijn. „Voor dit soort werk moet je enthou siast zijn" vertelde hij News week in 1968, „en ik kan dat enthousiasme voor acteren niet meer opbrengen. Acteren is echt niet alles". Hij trok zich terug op zijn farm, wijd de zich aan landbouw en vee teelt, verdiepte zich in de Amerikaanse burgeroorlog, ging schilderen, maar trainde elke dag nog een beetje: „Ik trek me terug in een kamer, zet een oude plaat op, doe m'n dansschoenen aan en dans een paar nummers tot ik geen adem meer heb" zei hij toen. Die Cagney is na twintig jaar teruggekomen uit zijn isole ment. Een bezienswaardig heid, want voor het grote pu bliek dat bij de buitenopna men toestroomde, bleek zijn naam nog altijd magische kracht te hebben. Forman: „Als hij weg reed, renden de jongens achter z'n auto aan voor een handtekening. Alsof het om een popster ging". Ja mes Francis Cagney jr, gebo ren op 17 juli 1899, over zijn come-back: „Ik had in m'n leunstoel kunnen blijven zit ten en langzaam kunnen ver vagen. Maar drie jaar geleden heb ik een kleine beroerte ge had en daarna diabetes gekre gen. Ik moet voortdurend op mijn dieet letten. Geen suiker, geen zout, geen drank. Mijn vrouw en mijn dokter kwa men tot dezelfde conclusie: ik moest er een interesse" bij krij gen, iets dat me goed bezig zou houden. Dat dansen heb ik tot voor kort nog gedaan, maar dat gaat nu niet meer. Ik heb nooit gedacht dat ik weer zou kunnen gaan wer ken. Ik voelde me gelukkig. Ik heb nv'n farm, negen paar den waar ik gek op ben, ne gentig stuks vee, schilderen en poëzie. Milos Forman kwam als grapje met „Ragti me" op de proppen. Net dat soort grapje waarop mijn vrouw en mijn dokter hadden zitten wachten. Toen ik na twintig jaar weer terug was op de set, make-up op kreeg, naar de aanwijzingen van de cameraman luisterde, leek het alsof ik niet weg geweest was. Maar dat ik nog altijd zo'n op winding zou veroorzaken, had ik niet gedacht". Van de jon gere generaties kende in elk geval John Travolta Cagney's naam en faam uit z'n gang- sterrollen zéér goed. Travolta bekende Cagney dat, wanneer hij als jongen zijn tanden niet wilde poetsen, zijn moeder de telefoon pakte en zei: „Pas op hoor, of ik ga meneer Cagney bellen. Bent u dat meneer Cagney?". Het was voldoende om Travolta aan het borstelen te zetten. James Cagney als boeman. In de film speelt hij de sluwe Newyorkse politie commissaris Rheinlander Waldo. Sexbom „Ragtime" telt verder weinig grote sterren. Milos Forman is gewend om met minder be kende gezichten te werken. In Tsjechoslo wak ije gebruikte hij veel amateurs, in Amerika is de overvloed aan minder bekende acteurs zo groot, dat hij met professionele mensen eenzelfde soort effect kan be reiken. Een van de twee hoofdlijnen in de film is het verhaal van Evelyn Nesbit, het prototype van de sexbom door alle tijden heen, van Ma rilyn Monroe tot Bo Derek. Elizabeth McGovern speelt Evelyn, wier carrière als Amerika's eerste „sex god dess" simultaan loopt aan het verhaal van Coalhouse Wal ker „die niet wist dat hij een neger was", maar bij wie de ontdekking van zijn lot tragi sche gevolgen heeft voor hemzelf en New York. Voor insiders wél een ster is came raman Miroslav Ondricek, die Forman voor zijn film uit Praag haalde. Ondricek was bij de Tsjechische Forman- films zo goed als altijd pre sent, ook bij „Taking off" en „Hair" stond hij achter de ca mera. Alleen bij „One flew over the cuckoo's nest" ont brak hij. Juist zijn visuele vakmanschap krijgt grote waarde in deze „Ragtime", waarin het New York van be gin deze eeuw in Amerika en in de Londense studio's met veel gevoel voor perfectie wordt verbeeld. Want perfectie kenmerkt het werk van Forman: „Voordat ik „Cuckoo's nest" ging opne men, heb ik zelf drie weken in het Oregon State Mental Hospital gezeten. Ik moet al tijd de mensen die ik wil fil men, leren kennen en hun leefklimaat zelf ondergaan, voor ik kan draaien. Toen ik in Tsjechoslowakije bezig was „Het brandt, m'n liefje" voor te bereiden, heb ik een tijd tussen een groep brandweer lieden in de Krkonosje-ber- gen bij de Poolse grens ge leefd. Met ze gegeten en ge dronken. Vooral dat laatste. Ik kwam er bijna als alcoho list vandaan". BERT JANSMA „Do not play this piece fast. It is never right to play Ragtime fast". In muziekkringen befaamde woorden van de vader van de ragtime, Scott Joplin. Ze zijn tevens het motto van de bestseller van E. L. Doctorows „Ragtime". Voor wie Doctorows boek, zestig weken op de Amerikaan se bestsellerlijst, in drie miljoen paperbacks ver spreid en nu meer dan zes jaar na verschijning nog steeds in druk, niet heeft gelezen: het gaat niet over muziek. Doctorow geeft een panora misch beeld van het Amerika uit de tijd van de ragtime, zet blank tegenover zwart, arm tegenover rijk. en de carrière van een glamourster tegen over het gevecht om recht van een opstandige neger die in wanhoop naar het terroris me grijpt. Scott Joplins piano muziek kreeg zijn naam door de uit elkaar getrokken bege leidingsakkoorden in de lin kerhand tegenover de sprin gerige rechter, de „ragged time", de uit elkaar gescheur de maat. Maar je kan het net zo goed vertalen als „de ver scheurde tijd", en dan weet u waarom Doctorow zijn boek zo noemde. Het is inmiddels verfilmd. De film ging eind vorig jaar in Amerika in pre mière. Nederland heeft lang op de film moeten wachten. Pas medio september is hij te zien in tien of meer steden. Filmverhuurder Hafbo, die de film al sinds begin van dit jaar in huis heeft, kon bij de grote bioscoopconcerns niet eerder een gunstig onderdak vinden. Ondanks dat de film geregisseerd is door niemand minder dan de zo langzamer hand veramerikaanste Tsjech Milos Forman. Forman ver filmde van de 270 pagina's van Doctorows boek nauwe lijks de helft, maar die helft was wel goed voor 155 minu ten film. Schrijver Normal Mailer, die in „Ragtime" zijn eerste filmrol speelt als de be faamde schatrijke Ameri kaanse architect en levensge nieter Standford White, vond een hem typerende kwalifica tie voor het boek: „Het heeft van alles wat. Geest, durf, mazzel, glamour, en een ge zonde dosis corruptie". Milos Forman heeft zich on der de topregisseurs van de Verenigde Staten geschaard. Met twee films. „One flew over the cuckoo's nest" werd in 1976 een superhit, Forman kreeg zelfs een Oscar voor zijn regie en drie jaar later had de musical „Hair" een zelfde succes. Met beide films bewees Forman de sceptici dat het voor Europese klasse- regisseurs toch niet ondoen lijk is om overeind te blijven in het door geld beheerste Hollywood. Niet dat Forman het niet moeilijk genoeg had. Hij was in 1968 op uitnodiging van Paramount in Amerika, in '68 stonden de Russen in Praag en al veranderde daar het klimaat, Forman mocht van zijn autoriteiten voorlopig buiten blijven spelen. Mits hij zich van politiek onthield. Het zou echter nog drie jaar duren voor zijn Amerikaanse eerste ling er was, „Taking off", een mooie kleine komedie waar mee hij eigenlijk een vervolg maakte op zijn Tsjechische films. In Nederland voorna melijk door een publiek van filmliefhebbers bekeken meesterwerkjes als „Zwarte Peter", „Het brandt m'n lief je", „De liefde van een blond je" hadden immers één ding gemeen: Formans scherpe oog voor het tekenende detail, voor de kleine menselijke in cidenten die tezamen een beeld van een samenleving kleurden. Vaak humoristisch, maar nooit satirisch. Want Forman was nooit de scher prechter van een samenle ving. Integendeel, hij lachte met smaak om wat hij zag en keek daarbij niet néér op zijn onderwerp. Het publiek lach te met hem mee en accepteer de hem als een van henzelf. „Taking off" had datzelfde: het verhaal van een ouder paar op 'zoek naar hun in het hippie-milieu van New York zoekgeraakte dochter. De ge neratiekloof smakelijk gerela tiveerd, met ouders die uit on macht ook maar met het ro ken van stickies beginnen en uiteindelijk in een spelletje strippoker al hun eigen frus traties blootleggen. Formans Tsjechische collega-regisseur Jiri Menzel, op bezoek in Am sterdam ter gelegenheid van de vertoning van zijn film VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGIP (Van onze parlementaire redactie) DEN ÖAAG Het Tweede-Kamerlid Jan Nico Sc ten houdt vol dat een minderheid in de nieuwe C r,c •fractie het recht heeft de wil van een meerderheid; blokkeren. Wel onderschrijft Scholten de conclusie partijvoorzitter Bukman dat het loyalisme niet herhaling vatbaar is. ent Maar wat daar nu uit moet volgen, daarover staat hij lijniem tegenover Bukman. Scholten concludeert dat twee meningi ton één fractie niet kunnen en dat dus een meerderheid zich i kei bij de wil van een minderheid moet neerleggen. Als een miun f heid „uiteraard om zwaarwegende redenen" neen zej oni gen een voorgestelde coalitie, dient de gehele fractie op zo gaan naar een andere oplossing. Bukman daarentegen meen het omgekeerde een feit is. De woordvoerder van de CDA f tie meent dat formeel genomen Bukman en Scholten beide lijk hebben. „Er is unaniem vastgesteld dat het loyalismt 1977 nu geen begaanbare weg meer is. Wat daarvan de c quenties moeten zijn, is een zaak voor de nieuwe fractie". AMSTERDAM Het Ex- lijk omdat ze zelf hun jiim posarium, de grote ten- bepalen", aldus Van der 1 tesi toonstellingshal van de In,het Exposarium vind, conder andere een rod< Flonade is tot en met 5 drontuin een heidetuin, september veranderd in kindertuin, een campinj nd een overdekt tuinencom- een volkstuin, en groenti jde: plex. Er zijn zo'n dertig een bolbloementuin en He verschillende tuintypen te andere tuintypen. Bij elke aat zien. Elke tuin vertoont overeenkomst met een be type is te krijgen. Ook paald gedeelte van de daar de voor aanleg en o Floriade. „Wij willen de houd vereiste gereedsch; mensen laten zien dat zij te zien. am de Floriade in het klein Minister De Boer van CR rin| naar hnn piapn tuintip in zlJn openingsrede dat rd naar hun eigen tuintje nieren een uchtend voor mo kunnen halen zegt js van het goed Nederl; - Arend Jan van der Horst, gezegde: wie het kleine de tuinarchitect die ver- eert, is het grote niet we antwoordelijk is voor de natuur begint immeien artistieke vormgeving van de plantenbak, het balkcV( de expositie die danook Verscheidend bedrijven; 't als motto heeft meegekre- ^n aan de inrichting van gen: „Mijn tuin, een Flori- tentoonstelling meegew n ade in het klein". Om slechts een greep te De firma Griffioen, pl( „Ik houd van tuinen waarin kwekerij in Voorburg, de verrassing een' belangrijke een schaduwtuin aan, ee rol speelt. Aan de ene kant ,Plantfn die voor heb je er verschillende kleine schaduwrijke plekjes z hoekjes in nodig om je gebor- de firma_Moons, Boomkv gen te voelen, maar aan de an- f'J en Tuincentrum te dere kant moet er een duidelij- koop, heeft de rododer ke lijn in zitten. Ik gebruik azaleat"'" 8elev®r1; geen wilde planten, maar ge- £ubergen BV, Bloembol! kweekte. Daarmee roep ik wel Zaadhandel in Lisse z een sfeer van verwildering op. V00j bloembakken met Met wilde planten is dat moei- Eoed- James Cagney, nu 83, maakt zijn come-back in „Ragtime". FILM LEIDSE COURANT Dissidente factie van CIA zou iti Marilyn Monroe hebben vermoo ver SANTIAGO Presidenior nochet van Chili heeft gis f zijn uit 16 burgers en m 5 va ren bestaande regering oiten gen. Het is de tweede ke 1 tu vier maanden dat zijn reg het bijltje er bij neer gooien. Er is geen redei noemd, maar Chili steeds harder geraakt dcx economische crisis en het tal faillissementen i neemt sterk toe. De eca| sche groei van Chili bojE van 1975 tot 1981 zeven cent per jaar, maar nu-| ommekeer zichtbaar doc I inzakkende export en df I minderde internationals» I dietverlening. Pinochet, volgende week een ni ploeg gaat benoemen, w economie nu laten aantre door de overheidsuitgavi te voeren. 10 ei Ie Regisseur Milos Forman aan het werk: „Bereid zijn om op je gezicht te vallen". LOS ANGELES De actrice Marilyn Monroe is vermoord door een dissidente factie van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA om te voorkomen dat zij een complot zou onthul len tegen het leven van de Cu baanse president Fidel Castro. Dat heeft de privé detëctive Milo Speriglio gisteren op een persconferentie in Los Angeles verklaard. De detective, die een onder zoek instelt naar de omstan digheden rond de dood van de Hollywoodster twintig jaar ge leden, zegt te beschikken over bewijs dat de toenmalige mi nister van justitie Robert ken- nedy, Monroe heeft verteld over een complot tegen Castro. Monroe heeft dit volgens Spe riglio opgetekend in haar dag boek. De privé-detective zei in het bezit te zijn van een bandop name van de telefoongesprek ken van Marilyn Monroe, die zij voerde op de dag van haar overlijden. Uit die gesprekken zou onomstotelijk vast komen -te staan dat zij is vermoord en geen zelfmoord pleegde. De privé-agent vertelde dat hij de banden binnen een week zal var overdragen aan het Open Ministerie. Volgens hem met dit materiaal de iden van de moordernaar wo iajl, vastgesteld. Op de persconferentie w. de vroegere assistent va! lijkschouwer, Lionel Gr< son. Volgens Grandison it rapport van de lijkschoi veranderd en is het dagi t van Monroe uit een brant verdwenen. Grandison ze hij in het dagboek had gi derd en zinspelingen hadi getroffen op een plan Cast vermoorden en ook op mei gen over Robert Kennecjïï* president John Keni Grandison herhaalde dat was gedwongen een certif te tekenen, waarin staat Monroe aan slaapmiddelen is overledi De autoriteiten van het di Los Angeles heeft om een derzoek gevraagd naar dt waringen van Grandisoi ren de procureur van Los Ar heeft aangekondigd te c. zoeken wat er in de laats uur van het leven van Ma Monroe is gebeurd. Onlan F een beloning van 100.000 ach lar in het vooruitzicht ge n voor degene die het dap van de filmster kan ter zorgen. AS Chileense regering ontslagen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14