J IDA wil plicht tot in dienst iemen werkloze jongeren och meer )olitie in (rote steden Industriebond: Uitkeringen niet langer onaantastbaar Binnenland e: 50 IE OK VERPLICHTING TOT HERSCHOLING p Engwirda: VVD is bang voor D'66 KIEZEN OPM ELI STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 1982 PER1988/1992 Bezoek van in Nederland gewonde oorlogsveteranen CcidóG Qowumt Rapport onzuiver F abrikanten eisen vernietiging van medici jnenlijst weer Goed weer in weekeinde LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA 13 inister Rood: Duobaan thouderschap kan nog niet J HAAG Hoewel minister Rood (binnenlandse in) in beginsel tot de voorstanders mag worden ge ïnd van het vervullen door twee personen van een houderschap zal de gemeente Den Helder op 7 sep- ber waarschijnlijk nog niet kunnen overgaan tot liging van twee vrouwen die samen het wethou- ichap zullen bekleden. Tijdens het vragenuurtje ;ren in de Tweede Kamer betoogde de minister op »en van mevrouw Laning-Boersema (CDA) dat on- andere de Emancipatieraad en de Vereniging van erlandse Gemeenten (VNG) zich nog moeten uit- ;en over een nota van het ministerie van binnen- Ise zaken. Als nadelen van de duobaan voor wet- ders merkte de minister aspecten van communica- >n coördinatie aan. Voordelen betreffen de emanci- irische aspecten en de grotere selectiemogelijkhe- voor de vervulling van het wethouderschap. tord igen AT 20. E 23. Voor zeven miljoen aan „koetjeszegels" vervalst HAARLEM De politie van Haarlem heeft naar nu pas bekend is geworden, vori ge week de 27-jarige drukker M. K. en de 56- jarige ontwerper C. B. opgepakt wegens het vervalsen van postzegels met een filatelisti sche waarde van zeven miljoen gulden. Zij zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie. Op het moment dat de politie een inval deed werd gewerkt aan de ver vaardiging van vijfduizend vellen zoge naamde „koetjeszegels", zegels die in 1974 door de PTT zijn uitgebracht. De in beslag genomen zegels waren nog niet klaar „voor de handel". De illegale drukkerij werd ont dekt op aanwijzingen van voorbijgangers die het vreemd vonden dat regelmatig vel len postzegels tegen het licht werden gehou den. Caravan verdwenen DEN HAAG Een aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag gepar- keerde caravan is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen. De caravan was volledig ingepakt voor een vakantie. De schade be draagt eenentwintigduizend gulden. Aanrijding met ambulance DEN HAAG Een achtjarig voet- gangertje is gistermiddag op de Delftselaan in Den Haag, nadat hij onvoorzichtig was overgestoken, door een ambulance van de GG en GD aangereden. De jongen werd met dezelfde ambulance naar het Westeinde Ziekenhuis gebracht, waar hij aan een hoofdwond werd behandeld. Korting op onderwijs- salarissen moet tekort dekken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door een korting toe te passen op de onderwijssalarissen wil minister Deet- man een gat van 300 miljoen gulden op de on derwijsbegroting voor '83 dekken. Dat gat is het gevolg van een tekort op de begroting van dit jaar en staat los van de 400 miljoen aan be zuinigingen. De bewindsman liet dit gisteren voor de AVRO-radio weten. Volgens hem ver dient het de voorkeur die 300 miljoen met een salariskorting op te vullen, dan dat daardoor een verdere vermindering van het aantal ar beidsplaatsen zou worden veroorzaakt. De on derwijsbonden hebben inmiddels negatief gere ageerd op Deetmans' plan. Het tekort op de on derwijsbegroting mag niet worden afgewenteld op een deelgroep in de samenleving, zo menen de bonden. Fractievoorzitter Lubbers en minister De Graaf maken hun visie bekend op de bestrijding van de Jeugdwer kloosheid. i onze parlementaire redactie) HAAG Jongeren sen 16 en 20 jaar die zes anden werkloos zijn eten verplicht worden om-, her- en bijscho- j op straffe van het ies van hun uitkering, irnaast zullen werkge- verplicht moeten worden'een bepaald aan tal werkloze jongeren in dienst te nemen. Dat zijn twee belangrijke punten uit het plan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid dat het CDA gisteravond heeft gepresenteerd. Tijdens de verplichte scholing houden de jongeren recht op hun uitkering. Ook kunnen zij met behoud daarvan arbeids ervaring opdoen bij de over heid en in het bedrijfsleven. Overigens wil het CDA dat elke nieuwkomer op de ar beidsmarkt, van schoolverlater tot academicus, voortaan ge noegen neemt met een 32-uri- ge werkweek en een overeen komstig salaris. De overheid zou zichzelf een verplichting daartoe moeten opleggen, waarna het bedrijfs leven, zo verwacht het CDA, wel zal volgen. Deze beper king van de werkweek voor nieuwkomers op de arbeids markt staat overigens ook in de komende begroting van het CDA/D'66-kabinet. Het CDA wil de werkloze jon gere verder intensief gaan be geleiden op zoek naar een ar beidsplaats. Als hij drie maan den de kans heeft gehad zelf werk te zoeken en dat zonder resultaat, gaat de overheid hel pen. Tegelijk kan de werkloze jongere vrijwillig mee gaan •doen met scholingsprojecten. Wie dat na zes maanden niet vrijwillig doet, riskeert het verlies van zijn uitkering, zo wil het CDA. Vindt de jongere ondanks alles nog geen baan, dan mag hij verder werkervaring op doen met loonsubsidies waarbij het bedrijfsleven wordt verboden hem te ontslaan. Wie na negen maanden nog geen baan heeft, wil het CDA er gewoon een geven. Om werk te scheppen zou het bedrijfsleven wettelijk verplicht moeten worden een bepaald aantal werkloze jonge ren in dienst te nemen. Minister Rood (I) na afloop van het debat over de politie in gesprek met de kamerle den Kohnstamm, Brinkhorst (beide D'66) en Stoffe- len (PvdA). RIE be< (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De vier grootste gemeenten mogen vol- id jaar toch hun politiekorpsen uitbreiden, tesamen 125 agenten. Minister Rood van Binnenlandse Za- is wat dit betreft gezwicht voor de aandrang van Tweede Kamer. Alle politieke partijen waren het eren tijdens een spoeddebat met de bewindsman is, dat de korpsen en daarmee het publiek meer ge- zijn met reorganisatie en opvoering van de effi- :y dan met uitbreiding, maar de meesten vonden dat de minister te hard van stapel is gelopen door ;orpssterkten volgend jaar reeds te bevriezen. ivriezing was ook een geldkwestie. Daarom maakte Rood •nige gretigheid gebruik van de suggestie van de CDA'er sr tot het indienen van een zogenaamd stopwetje. Daardoor 'en gemeenten op het moment dat zij een inwonerstal van 00 bereiken, geen eigen gemeentepolitie meer. Een nieuwe tiewet, die onderweg is, verandert toch alles. Het stopwetje >aart echter niet voldoende om de 125 man uitbreiding van [end jaar te bekostigen. Rood heeft daarom van het kabinet extra bedrag gekregen. minister werd ook vrij algemeen verweten, dat hij zijn ber zingsbesluit buiten de politiebonden om heeft genomen, id beloofde, dat hij in voorkomende gevallen uitgebreid met >onden van gedachten zal gaan wisselen. Minister motiveerde zijn bevriezingsbesluit met onderzoekin- waaruit blijkt, dat slechts ruim een kwart van de politie- ist op straat wordt uitgevoerd. Waarop de kamer verlangde, de 125 politiemensen extra inderdaad de straat op zullen Rood ging niet in op Fabers suggesties om de taak van de tie te verlichten door het (vaker) inzetten van reservepolitie iet inzetten van burgerpersoneel voor puur administratieve kzaamheden. Formeren moeilijker dan u denkt" DEN HAAG D'66 heeft een ludiek legpuzzeltje ont worpen, dat de kiezer duide lijk moet maken dat de De mocraten een coalitie met CDA en VVD niet zien zitten en dat bovendien een rege ringscombinatie zonder D'66 niet past. „Formeren is moei lijker dan U denkt", zo heet het. Op het eerste gezicht is het niet zo'n moeilijke puzzel, merkt de partij zelf op. „U neemt de partijen van uw keuzemaar krijgt u de zaak ook sluitend Sluitend is de zaak na enig heen en weer schuiven in derdaad te krijgen. Dan blij ken de stukken met partijna men twee regeringscombina- tics mogelijk mogelijk te ma ken: CDA /PvdA /D 66 en' Pvda/VVD/D'66 Een kabi net van CDA/VVD/D'66 past echter niet. Het officiële D'66-standpunt sluit zo'n combinatie echter niet uit. Hoe dan ook: het puzzeltje is in een paar minuten op te lossen. Dat lukt met kabi netsformaties allerminst. EINDHOVEN Het lijkt erop dat, gezien de weigering van Nijpels om met Terlouw op tv in debat te gaan, de VVD bang is voor een inhou delijke confrontatie met D'66. Deze kritische opmerking moest de financieel specialist Engwirda van de VVD, Rudolf de Kor te, zich gisteren in Eindho ven laten welgevallen van zijn D'66-collega Maarten Engwirda. Beide heren gin gen daar 's avonds met el kaar in debat. De VVD zou de mogelijkheid van een coa litie van PvdA, VVD en D'66 serieus onder ogen moeten zien; „wanneer dat niet ge beurt, dan is het niet D'66, maar de VVD verantwoorde lijk is voor het onregeerbaar maken van ons land", aldus Leuzen „Samen verantwoordelijk' (CDA), „De PvdA heeft geko zen. En U?" (PvdA), „Mindei praten, meer doen" (VVD), '„Morgen is nu" (DS '70), „Op dat het U wèl ga" (GPV). En kele verkiezingsleuzen, die te vinden zijn op affiches en stic kers 'die de partijen met het oog op de verkiezingen gul om Engwirda. Hij reageerde daarmee op het verwijt van de liberalen, dat D'66 niet wil meewerken aan een kabinet met CDA en VVD. zich heen verspreiden. Maar de meest spitsvondige leus is in deze verkiezingscampagne op een CPN-sticker te vinden: de kleuren van de partijen (CDA em D'66: groen, VVD: blauw) zijn verwerkt in de slo gan: „Groen geërgerd? Blauw betaald? Rood gestemd!" (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Van de Industriebond FNV mag er bezuinigd worden op de sociale uitkeringen, als men maar afblijft van de AOW en de bijstand. In een gisteren door de bondsraad vastgestelde beleidsnota wordt erkend, dat door de sombere eco nomische situatie niet te ontkomen valt aan pijnlij ke ingrepen in de sociale zekerheid en dat de uitke ringen wellicht verlaagd moeten worden om de so ciale zekerheid betaalbaar te houden. In de nota „Aan de slag in de industrie - programma voor vooruitgang" pleit de Indus triebond nog krachtiger dan voorheen voor uitbreiding van de werkgelegenheid. In de strijd tegen de werkloosheid heiligt het doel vrijwel alle middelen, zo zegt de bond van Arie Groenevelt. Als belang rijkste middel wordt arbeids tijdverkorting gezien. Als de werkgevers die operatie niet kunnen betalen zullen de werknemers ervoor moeten inleveren. Tegenover dat offer moeten dan wel harde en in de uit werking controleerbare af spraken met de werkgevers staan - centraal en op bedrijfs tak- en ondernemingsniveau - dat er inderdaad naar evenre4 digheid nieuwe banen bijko men. Tot dusver heeft arbeids tijdverkorting - doorgaans in de vorm van vervroeging vut- leeftijd, meer vakantie, uit breiding van ploegen - niet tot meer banen geleid, zo wordt vastgesteld. De Industriebond wil van nu tot 1986 een ar beidstijdverkorting met 10 pet en in 1990 een werkweek van 32 uur gerealiseerd zien. De bondsraad, het parlement van de Industriebond trok gis teren fel van leer tegen het bondsbestuur, omdat het zich vlak voor de vakantie opeens bereid toonde het voortbestaan van de prijscompensatie ter discussie te stellen. De toen opgestoken storm daarover leek intussen gesust, maar gis teren werd in de bondsraad een motie van-wantrouwen in gediend naar aanleiding van die kwestie. Die motie werd op het nippertje verworpen: 30 te gen 25, met elf stemonthoudin- gen ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 31 augustus 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 oktober in 5 jaarlijkse termijnen van 1 oktober 1988 af 31 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 oktober 1982 kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG De Stichting Nederland-Verenigde Sta ten heeft zestig bij de bevrijding van Nederland in 1945 blijvend gewond geraakte Amerikaanse oorlogsvetera nen met hun echtgenoten uitgenodigd voor een bezoek van twee weken aan ons land. De veteranen worden zondag verwacht in het kader van de viering van 200 jaar diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De Stichting wil „in een tijd van groeiend anti-Amerikanisme" benadrukken wat Nederland aan de VS te danken heeft en de positieve betrekkingen tussen beide landen bevorderen. De veteranen, die door de stichting uit vele aanvragers geselec teerd zijn, variëren in leeftijd van ongeveer 57 tot 63 jaar. Ze zijn afkomstig uit de zes divisies die bij de bevrijding van Nederland direct een rol hebben gespeeld. Er zijn zowel gewone soldaten als een drie-sterren-generaal bij. Ze komen niet in uniform, maar nemen wel hun decoraties mee. Iedereen is min of meer gehandicapt. Wel valt het aantal „rolstoelers" mee. Op het pro gramma staan onder meer ontmoetingen met premier Dries van Agt en met prins Bernhard. Dolman kapittelt Van Agt over late antwoorden DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman, heeft minister Van Agt (Buitenlandse Zaken) ge kapitteld over het uitblijven van antwoorden op door Ka merleden schriftelijk gestelde vragen. Het is de voorzitter ge bleken dat het ministerie van Van Agt soms zonder bericht Kamervragen pas na bijna een jaar beantwoort. Volgens de geldende regeling tussen de Kamer en de ministeries die nen vragen binnen drie weken beantwoord te worden. Lukt dat niet dan dient het ministe rie een mededeling daarover aan de Kamer te zenden. Ver der vraagt Dolman de verze kering van Van Agt dat derge lijke vertragingen niet meer zullen voorkomen. Ambtenaren van het ministerie van financiën hebben eind vorige week via een uitgelekte en daarna integraal ge-- publiceerde nota als hun mening kenbaar gemaakt dat de vier grootste politieke partijen er met hun verkiezingspro gramma's sociaal-economisch gezien een gigantische puin hoop van maken. Dat is althans het beeld dat is blijven over heersen, enkele dagen na de publikatie van de aanvankelijk voor intern gebruik bedoelde nota. NaDERE lezing van de nota leert echter iets anders. Wat blijkt namelijk? Inderdaad zitten er in de vier programma's gaten van vele miljarden, vergeleken bij de zeer sombere fi- nancieel-economische cijfers van dit moment. Maar wanneer we die cijfers van dit moment vergelijken met de cijfers van enkele maanden geleden, dan laat zich een miljardengat be rekenen van ongeveer dezelfde omvang. Dat betekent dus, dat in die enkele maanden de cijfers gigantisch verslechterd zijn en dat daarin de oorzaak moet worden gevonden van de gaten, die de verkiezingsprogramma's nu reeds laten zien. Met dat concluderen kan helaas niet worden volstaan. Twee opmerkingen moeten nog worden gemaakt. Ten eerste moet worden geconstateerd dat de ambtenaren van Finan ciën de politieke partijen in een kwaad daglicht hebben ge steld zonder dat daarvoor enige reden was. De topambtena ren van Financiën immers zijn slim genoeg om te weten dat de oorzaak van het miljardengat niet zit in versluierende „struisvogelpolitiek", om een term uit de nota te gebruiken, maar voor verreweg het belangrijkste deel gezocht moet worden in de sindsdien verslechterde omstandigheden die de politici enkele maanden geleden evenmin als de financiële topbambtenaren konden voorzien. De verdachtmaking die uit de nota naar voren komt is zeer ernstig. Het versterkt de toch al hier en daar de kop op stekende onlustgevoelens te genover de politiek en is daarom een slechte zaak. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat minister Van der Stee van Financiën heeft meegewerkt aan het in diskrediet brengen van zijn ei gen stiel, de politiek. Nu mag worden aangenomen, dat daar een goede bedoeling achter zat. En daarmee komen wij bij onze tweede opmer king. Financiën heeft ongetwijfeld willen bereiken dat politi ci en burgers doordrongen raken van de sombere financieel- economische situatie. De positie van ons land is veel slechter dan menigeen vermoedt. Ook de laatste maanden weer is, zo blijkt, het probleem aanmerkelijk vergroot. Maar als het de partement van financiën de bevolking daarvan wil doordrin gen, dan zal het in het vervolg toch zuiverder methoden moeten kiezen. Want nu is én de politiek ten onrechte in dis krediet gebracht, én de aandacht afgeleid van waar het wer kelijk om gaat, namelijk de allerbelabberdste financiële situ atie. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, zal 16 september antwoord geven op de vraag of de zogeheten negatieve medicijnenlijst van minister Gardeniers van Volksgezondheid moet wor den ingetrokken. Namens 23 farmaceutische onderne mingen bepleitten vier advocaten gisteren in een kort geding vernietiging van de maatregel. De maatregel van Gardeniers houdt in dat ziekenfondsverzeker den na 1 oktober geen aanspraak meer kunnen maken op ver goeding van 300 merkgeneesmiddelen en 500 drogisterij-artike len. Voor 400 andere preparaten geldt dat het ziekenfonds een machtiging moet geven. De farmaceutische industrie stelde bij monde van haar raadslie den dat de besparingen die Gardeiniers voor ogen heeft niet in verhouding staan tot de omvang van de schade die de industrie daardoor lijdt. Het zou gaan om vele tientallen miljoenen. De maatregel is verder volgens de fabrikanten in strijd met zowel het Europees als het Nederlands recht. Ook overleg met betrok ken ondernemingen zou achterwege zijn gebleven. In het feit dat de minister afgelopen woensdag besloot de invoe ring van het besluit, wegens onvolkomendheden op de lijst, een maand uit te stellen zien de fabrikanten een erkenning van hun grieven. Namens de Staat bracht mr. Wubs naar voren dat de minster gezien de financiële toestand van de ziekenfondsen wel gedwon gen was een dergelijke maatregel te nemen. Het jarenlang uit blijven van een overeenkomst tussen ziekenfondsen en artsen maakte eigenhandig ingrijpen noodzakelijk, aldus Wubs. DE BILT (KNMI) In het zeegebied tussen Schotland en Noorwegen bevindt zich nog steeds het centrum van een aanhoudende depressie. Rond dit lage-drukgebied circuleren tamelijk koude luchtmassa's. Vooral in de hogere delen van de atmosfeer is de tempera tuur belangrijk gedaald. Boven <ie Noordzee, waarvan het wa ter in deze tijd van het jaar ge middeld zijn hoogste tempera tuur heeft, ontstaan dan on weersbuien. Een dergelijke on weerszone lag de afgelopen nacht voor de kust van Noord- -Holland en boven de Wad deneilanden. De buien trek ken vandaag verder het land in. Een hogedrukgebied, dat nu nog ten westen van de Britse eilanden ligt, doet de buien in het weekeinde ver dwijnen en zal voor een ver dere verbetering van het weer zorgen. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Nmt- tamp temp elag Amsterdam regenb. 19 12 1 mm inbew. 20 12 Genóve regen 28 Helsinki h.bew, 18 Innsbruck regenb. 26 Klagenlurt onbew. 26 Kopenhagen geh.bew. 19 regenb. 31 18 h.bew. 26 200.2 n Stockholm regen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13