ontwikkelingen op Firato 82 Oogstrelende COMPACT DISC BLIJFT HET GROOTSTE NIEUWS JS 19- [NNENLAND LEIDSECOURANT/ DONDERDAG26AUGUSTUS 1982 PAGINA7 27 augustus |m 5 september! komt op de markt met tangentaal aftastende pla- speler. AMSTERDAM Gevraagd naar de uit vinder van de Compact Disc moeten Phi- lips-woordvoerders het hoofd schudden. „Er bestaat geen man in stofjas, die op een middag „Mien, ik hèb het" riep en met zijn werktekeningen voor een nieuw soort grammofoonplaat en afspeler rechtstreeks naar de hoogste baas stormde. Technici van Philips: „De tijd van de man die op eigen houtje iets uitvindt is voorbij. w Wanneer een bedrijf als het Ovf»r-7ir»Vit onze iets nieuws brengt, is daar team-work aan vooraf gegaan, hebben specialisten op verschillende gebieden hun bracht. Wat de Compact Disc betreft moet je terug gaan naar de tijd waarin de laserstraal werd ontdekt. Die straal werd een gegeven waar je wat mee kon doen. De laser, een licht straal die in een messcherpe punt eindigt, bevatte tal van mogelijkheden; met groot ver mogen konden brandkasten worden opengesneden. Bij' Philips werd een meer huis houdelijke toepassing van de laser ontwikkeld voor de beeldplaat; daarna zijn we an dere mogelijkheden gaan on derzoeken en kwamen we ook op een geluidsplaat, die werd ontwikkeld tot wat we nu de Compact Disc noemen". Eén systeem Zoals op de komende Firato 82 (27 augustus tot en met 5 sep tember in de Amsterdamse RAI) is te zien, is Philips er met Sony in geslaagd het sy steem voor de Compact Disc (CD) tot .wereldnorm te ver heffen. Tot stand is 'gekomen één afspeelsysteem over de hele wereld voor plaatjes die overal verkrijgbaar zullen zijn. De belangstelling voor de CD is groot; fabrikanten bestrijden elkaar alleen op het vlak van vormgeving en snufjes die el kaar niet veel ontlopen. Eind van dit jaar komt de CD en af speler op de markt en daar richt de consument zich tijdens de Firato 82 op: nieuw, een wezenlijke verbetering en re delijk betaalbaar. De prijs van de afspeler zal in het begin lig gen rond de tweeduizend gul den, de plaat op ongeveer veertig gulden. Nieuw De introductie van de Com pact Disc is het enige echte nieuws dat de Firato biedt. Nieuw, maar voor de consu ment nog niet van groot be lang is de Laservision, de beeldplaat en zijn afspeler die begin volgend jaar in de win kel is te vinden voor een prijs die rond de 1500 gulden zal liggen. De eerste beeldplaten zullen voornamelijk in op dracht van grote bedrijven zo als IBM worden gemaakt, met educatieve programma's voor intern gebruik. Later in het volgend jaar kun nen Nederlandse speelfilms worden verwacht en platen met opera's en popgroepen, omdat niet alleen de kwaliteit van het beeld, maar ook van het geluid erg hoog zal zijn. Omdat de beeldplaat nauwe lijks te beschadigen is, wordt verwacht dat verhuurbedrij ven sterk geinteresseerd zul len zijn. Nog dit jaar zal Phi lips de beeldplaat tijdens de monstraties tonen, om het pu bliek aan het nieuwe medium te laten wennen. Voor het overige zijn het de oogstrelende ontwikkelingen die de liefhebber van beeld en geluidsapparatuur doen wa tertanden. De respectieve fa brikanten hebben zonder uit zondering uitmuntende vorm gevers in dienst, waarbij kan worden gesteld dat uiterlijk en het (technische) inwendige uit stekend met elkaar overeen komen. Verbeteringen De verbeteringen, voor zover die voor het gehoor nog te be reiken waren, zijn in vrijwel alle apparatuur met kwartsge- stuurde precisie-instrumenten verkregen. De fabrikanten lij ken de concurrentiestrijd voornamelijk uit te vechten in het alleen meetbare bereik, dat in gedeelten van promilla ges is uit te drukken. Het oor vond het veel eerder allang best. De precisie echter die achter de frontplaat is bereikt, houdt ook een langere levens duur dan voorheen in en een uiterlijk waarin nauwelijks verbeteringen zijn te bereiken. Dat betreft de absolute top merken, maar ook de minder kostbare, zoals Audio Sonic waarvoor niemand zich hoeft te schamen. Grof genomen kan men op de komende Fira to constateren dat het beste nog beter is geworden en het redelijk goede uitstekend. Als op alle exposities van beeld- en geluidapparatuur is nauwelijks van een overzicht sprake. Waren er tijdens de vorige Firato 125 exposanten, het zijn er deze keer 152. Alle fabrikanten garanderen de al lerhoogste kwaliteit tegen re latief lage prijzen en omdat in wezen niets meer te verbete ren viel, de vormgeving vrij wel uniform werd, moest de fabrikant wel zoeken naar snufjes om zich nog te kunnen onderscheiden van de concur rent. Om de meeste snufjes die ter dege moeten worden betaald, zullen de meesten niet ge vraagd hebben. Veel appara tuur kan op afstand worden bediend en sommige platen spelers zoeken eveneens op afstand bediend een be7 paald muziekstuk op. Het bedieningscomfort van alle geëxposeerde apparatuur is aanzienlijk verbeterd, de vi- deo-apparatuur kan ais vol maakt worden beschouwd. Groter „Groter dan ooit", wordt de Firato 82. Philips beslaat in de RAI 4000 m2, dat is twee keer zo veel als tijdens de vorige Fi rato in 1980. En het zijn niet alleen de wondernieuwtjes die Philips laat zien. Draagbare radio's blijken de laatste jaren stormachtige ontwikkelingen te ondergaan, zegt Philips. Voor een deel zou dit te dan ken zijn aan de populariteit van Radio Nederland Wereld omroep op de korte goif-band (met Pelleboer als zon- en re gen-profeet tot in de verste vakantielanden). Maar ook buitenlandse landgenoten kunnen nu beter dan ooit uit zendingen uit het moederland ontvangen (Spanje, Marokko, Turkije etc.). De tegenwoordi ge draagbare radio biedt opti male ontvangst op de korte golf. Onder de titel „doublé sound machine" worden apparaten in de handel gebracht met een dubbel cassettedeck. Hiermee Langzamerhand onvermijdelijk in de huiskamer, de hifi-hoek. kan op twee snelheden van het ene deck naar het andere worden opgenomen met vele mogelijkheden, als dubben (via microfoon of externe ge luidsbron). Een discjockey kan nu geleidelijk van deck wisse len waarbij de microfoonfunc tie in gebruik blijft. Verschuivingen Beeld en geluid geven ver schuivingen te zien die teza men kunnen komen rond 1985, wanneer er geen tv-toe- stellen meer worden gemaakt, maar beeldschermen die het middelpunt zullen vormen in de toekomstige hi-fi-hoek. Dit beeldscherm kan de gebruike lijke tv-programma's tonen, maar ook als monitor dienst doen voor video-apparatuur. Op dit scherm kunnen tiental len spelletjes worden gespeeld. Het verband tussen beeld en geluid wordt duidelijk, wan neer men denkt aan de beeld plaat, of aan televisie met ste reo-geluid. Hoofdzaken in de nu wel onvermijdelijke hi-fi- hoek in de huiskamer worden de monitor (beeldscherm), de versterker en de weergevers (luidsprekerboxen). Op de ver sterker kan alles worden aan gesloten wat maar versterkt moet worden, het zij beeld of. geluid: video, beeldplaat, Com pact Disc, grammofoon, elec- tronisch orgel en de inmiddels tientallen tv-spelen, met inbe grip van de schaakcomputer. Met de aanschaf van de Com pact Disc hoeft men de nog voortreffelijk werkende pla tenspeler niet weg te gooien als zijnde overbodig. Deze pla tenspeler wordt, als het goed is, aangesloten op de „phono"-, ingang van de versterker. Al leen déze ingang in de verster ker brengt correcties aan, om dat bij de fabricage van de grammofoonplaat op bepaalde passages noodzakelijke trucjes zijn toegepast die in de ver sterker worden opgeheven. Cassettes, banden en tuners, maar straks ook de Compact Disc, hoeven niet te worden gecorrigeerd en kunnen der halve worden aangesloten op alle overige ingangen. Philips adviseert de gebruiker van de CD dan ook de ingang „aux" te nemen die doorgaans niet wordt begrepen en dus niet wordt gebruikt. Over de vlucht die de Com pact Disc zal nemen, is de top van Philips het nog niet eens. Maar afgezien daarvan mag men aannemen dat de gebrui kelijke grammofoonplaat nog vele jaren wordt geprodu ceerd. In elk geval is de indus trie er nog niet op uitgekeken, worden dagelijks nieuwe pla ten op de markt gebracht en Staat de ontwikkeling van de platenspeler nog lang niet stil. Platenspelers De komst van de Compact Disc heeft bij vrijwel alle fa- Het enige echte nieuws: de Compact Disc, als boven- en frontlader. De Walkman, niet meer weg te denken. Helaas, volgens sommigen. brikanten een tweeslachtig heid te weeg gebracht; ener zijds worden de voordelen van de CD krachtig onder woor den gebracht, anderzijds doet iedere fabrikant moeite nieu we en verbeterde platenspe lers zo aantrekkelijk mogelijk voor te stellen. Een gerenommeerde fabrikant van platenspelers, Dual brengt een geheel nieuwe afspeler. met een nieuwe ULM-toon- arm (Ultra Low Mass) op een volledig nieuw chassis. Een en ander moet hoorbaar betere resultaten opleveren. Revox, tot dusver vooral be kend door de uitstekende spoelenrecorders, heeft een tangentiaal aftastende platen speler op de markt waarvan de prijs er niet om liegt (bijna tweeduizend gulden) maar dan ook alles uit de groef haalt wat de groef te bieden heeft, tot de CD de functie van de tot dus ver gebruikelijke plaat heeft overgenomen. De tangentiaal aftastende toonarm wint ove rigens bij de meeste fabrikan ten van platenspelers terrein: geen fouthoek en lichter te construeren. Het is opvallend dat de snaar aandrijving van de platenspe ler niet is verdrongen door het „direct-drive" systeem, dat en kele jaren geleden met véél tamtam werd geïntroduceerd. Bij „direct-drive" is het pla teau direct gekoppeld aan de motor. Gebleken is, dat de snaar een goedkopere aandrij ving biedt dan „direct-drive" en een toch ten minste even goed. „De rumble motorge- stommel zit tegenwoordig meer in de plaat zelf dan de motor voortbrengt", schrijven de fabrikanten. Cassette In tegenstelling tot de spoelen- (band)recorder met twee tot vier snelheden, kende het cas settedeck altijd maar één ge- standariseerde snelheid: 4,75 cm/sec. Zo standaard was deze snelheid, dat de meeste appa raten daar geen melding van maakten. Sommige fabrikanten (Ma- rantz, Dual) gaan de techniek van de spoelen recorder ach terna en met een cassettedeck op twee snelheden: de gebrui kelijke 4,75 en de nieuwe 9,5 cm/sec. Zoals gebruikers van de spoelenrecorder weten, is met deze hogere snelheid meer (cassette)band kwijt, maar kan een betere geluidskwaliteit worden verkregen, vooral in de weergave van het hoog. Met deze verhoogde snelheid lijkt de bruikbaarheid van het cassettedeck het maximum te hebben bereikt. Alle tot dus ver mogelijke features zijn toe gepast, zoals het opzoeken van bepaalde muziekpassages. Technisch zorgen de twee mo toren voor onberispelijke bandloop en de bandjes zelf bieden zonder meer hi-fi kwa liteit. Toepassing van het Dol by C-ruisonderdrukkingssys- teem (nr betekent niet 'num mer', maar noise reduction) draagt daar het nodige toe bij. Niettemin weet de spoelenre corder zich te handhaven, on danks tegengestelde verwach- lingen van misschien nog maar een of twee jaar geleden. Wellicht is het wantrouwen tegen dat kleine cassettebandje onuitroeibaar gebleken en wil len sommige muziekliefheb bers zelf uitmaken hoe lang hun opnamen duren. Band is niet gebonden aan de (C) 60, 90 of 120 minuten speeltijd van de cassette. Akai, met z n on berispelijke recorders, verbe terde de kwaliteit van de band nog eens door Cobalt-Ferriet tape te introduceren. Feit blijft ook, dat tape meer kan verdu ren dan cassetteband en in de recorders ook de micro-com puter is verwerkt voor verfij ningen. Met name de bandin- leg, voor velen destijds een gruwel, levert geen problemen Dat de cassetterecorder de spoelenrecorder de baas blijft, zal in de eerste plaats te ma ken hebben met het grotere bedieningsgemak van de cas sette en de op alle terreinen kleinere formaten. Video Zeker nu het video-filmen door de lichtere en kleinere formaten van de camera meer toepassingsmogelijkheden biedt, neemt de populariteit van het video-apparaat toe. Voeg daarbij de stereo-mu- ziekweergave en sommige fil mers zijn niet meer te houden. De videorecorder, die aanvan kelijk nogal wat storingen kon opleveren en niet altijd een zo schitterende beeldkwaliteit <had, is thans volwassen. Voor velen ligt de aantrekkelijkheid van de videorecorder in het feit dat men op televisie kan kijken naar een speelfilm en de recorder op een willekeurig net een ander programma op neemt. Tijdens vakanties kan, binnen redelijke grenzen, een timer programma's opnemen terwijl de bezitter in het Gar- dameer rondspartelt. Speelfilms op alle mogelijke gebied kunnen worden ge huurd, ongeacht het systeem van de videorecorder; stil- staandbeeld, slow-mo(ion en versneld op- en terugspoelen vormen geen problemen meer, in tegendeel. In kwaliteit doen de fabrikanten niet voor el kaar onder; de prijsverschillen ontstaan vooral door toebeho ren en het aantal kanalen. Draagbaar Tijdens de komende Firato zal blijken dat alles draagbaar is gemaakt, tot de zwaarste hi-fi- keten toe. Dat de diverse com- onenten tot mini-formaten onden worden teruggebracht, is al enkele jaren bekend. Pro bleem vormden in hoofdzaak de weergevers, de luidspreker boxen. Door gebruik van nieu we materialen kunnen kleine boxen een zelfde geluidskwali teit voorbrengen als destijds de zware jongens. Enigszins los hiervan staat de Walkman met z'n prima oorte lefoon die in verrassend korte tijd volwassen is geworden. Niet draagbaar, maar wel zeer mini is geworden de appara tuur voor in de auto, die de ruimte van de kleinste bolide in een concertzaal kan veran deren. Het gebruikelijke ver mogen van twee maal zes Watt veroudert: twee keer rond de 40 Watt is geen zeldzaamheid meer. Ter vergelijking: twee keer drie Watt is een redelijk huiskamer niveau... c'RITS BROMBERG slen met beeld en geluid, steeds eenvoudiger door de itief lichte apparatuur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7