Tuinders moeten voorschotbedragen gaan betalen Moeizaam akkoord college- vorming in Valkenburg Bezwaarschriften tegen plan .Zuideinde 1982'" sT SZ REGIOIJOURINAAL Hertelling stemmen Voorschoten hoeft niet Springfestijn in jarig Alexanderbad REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 PAGINi ?E( Langebaan zwemtochten Nieuwkoopse Plassen NIEUWKOOP De Stichting 700 jaar Nieuwkoop houdt komende zaterdag in samenwerking met zwemvereniging De Plas een langebaan zwemtocht op de Nieuwkoopse Plassen. Bij jachthaven Tijsterman aan de Dorpsstraat in Nieuwkoop is een 250 meter lange baan uitgezet, waar de deelnemers uit ver schillende afstanden kunnen kiezen. Dat zijn de 250 meter met een mini mumleeftijd van 8 jaar, de 500 en 1000 meter vanaf 10 jaar en de 2000 meter vanaf 16 jaar. Als de deelnemer of deelneemster in het bezit is van een geldig KNZB startnummer mag al vanaf 12 jaar aan de 2 kilometer worden meege daan. Het evenement begint om 14.00 uur. Inschrijven is mogelijk aan de kassa van het zwembad aan de Julianalaan in Nieuwkoop en op de dag van de langebaan vanaf 12.30 uur ook op het terrein van de jachthaven tot een half uur voor de start van de betreffende afstand. Iedere deelnemer die de zwemtocht tot een goed einde volbrengt krijgt een leuke herinnering. Voor de school en de vereniging met de meeste deelnemers is een speciale groeps- prijs beschikbaar. COLLEGE ALPHEN IN ANTWOORD OP VRAGEN: Krakers terecht verwijderd ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft terecht ge handeld door zes krakers, die in een pand aan de St. Jorisstraat za ten, uit het pand te verwijderen. Dit antwoorden burgemeester en wethouders van Alphen op vragen die hierover door de PvdA zijn gesteld. Het pand, dat op 17 maart gekraakt en op 18 maart weer ontruimd werd, werd door de eigenaar als opslagplaats gebruikt. Volgens B en W gaat het bij het pand in de St. Jorisstraat niet om een „schrijnend geval van leegstand" zoals de PvdA in haar vragen suggereert, maar is het pand als bedrijfsruimte in gebruik. De gemeente acht het niet noodzakelijk het pand te vorderen als woonruimte. Daarbij komt nog dat de gemeente een actief beleid inzake het doen bewonen van woningen alleen voert als het om huurwoningen in de sociale sector gaat In Alphen is het in geen jaren nodig geweest woonruimte te vorderen. Tafeltennis voor Hazerswoudse schooljeugd HAZERSWOUDE Tot en met 3 sep tember houdt tafeltennisvereniging Avanti bijeenkomsten voor de kinde ren van vijf van de zeven lagere scho len uit Hazerswoude. De jongens en meisjes, van de derde tot en met de zes de klas, krijgen „les" van niemand minder dan de Europese kampioene Bettine Vriesekoo en van haar clubge note Brigitte Kooter, tot voor kort speelster van het damesstandaardteam en tegnwoordig vooral actief als train- ster. Zaterdag 4 september worden de instuiven besloten met de Hazerswoud se schoolkampioenschappen, die om tien uur 's morgens beginnen in het clubhuis van Avanti. Kaasmakersin huwelijksbootje Niet met een koets, niet in een automobiel maar met een heuse rondvaartboot. Dat is dè manier om te trouwen als je aan het water woont en het gemeentehuis en de kerk aan dezelfde stroom zijn gehuisvest. „We moeten wel met een boot", vertelt de 25-jarige bruidegom uit Woubrugge, Gijsbert van Leeuwen. „Zolang het water de enige verbinding is van ons huis tot het dorp, zijn we verplicht nog heel wat keertjes in ons bootje te stappen". Zijn bruid, de 20-jarige Margriet van Rijn uit Hoogmade, die hij drie jaar geleden op een carnavalsfeestje ontmoette, bevestigt dit. „Onze grote droom is, dat we ooit nog eens met de fiets en auto naar huis kunnen komen. Met slecht weer is het vreselijk op het water". Het echtpaar, dat het kaasmakersbedrijf van Gijsbert's vader heeft overgenomen, hoopt dat de gemeente snel een beslissing neemt over de nieuwe hoofdweg door Woubrugge, die waar schijnlijk achter de boerderij van de kaasmakers komt te liggen. Een verbindingsweg vanaf die hoofdweg naar de boerderij moet dan de oplossing bieden. Maar ondanks dit probleem van het echtpaar was het feest er gisteravond niet minder om. Na een rondvaart op de Braassem, Ringvaart en de Kagerplassen werd er tot diep in de nacht doorgefeest in een onderkomen in Oud Ade. En daarna natuurlijk weer met de boot naar huis. RAAD VAN STATE: DEN HAAG/VOORSCHOTEN De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft besloten dat er geen hertelling van de bij de gemeenteraadsverkiezingen in Voorschoten uitgebrachte stemmen hoeft te komen. D'66 in deze ge meente had om een hertelling gevraagd, omdat ze zes stemmen tekort kwam om een tweede gemeenteraadszetel te bezetten. Toen deze partij merkte dat één van de stem biljetten tijdens de verkiezingen op onrechtmatige gronden ongeldig was verklaard, vond de partij dat ook de andere stembiljetten aan een nader onderzoek moesten worden 'onderworpen. Het gemeentebestuur van Voorschoten wees dat verzoek af. Nu de Raad van State heeft besloten dat de gemeente daarmee een juiste beslissing nam, betekent dit dat het CDA in deze gemeente inderdaad met zeven leden in de gemeenteraad mag plaatsnemenn, en niet met zes, zo als D'66 had geëist. ALKEMADE Tuinders die van energie voorzien worden door het Energie bedrijf Rijnland krijgen, net zoals de particuliere verbruikers voorschotre keningen. Het energiebe drijf wil daartoe overgaan omdat er in toenemende mate sprake is van wan betalingen als gevolg van bedrijfssluitingen en fail lissementen. Met het maandelijks in rekening brengen van vaste voor schotbedragen stelt het Energiebedrijf Rijnland in ieder geval een gedeelte van de betaling zeker. De maatregel geldt alleen voor nieuwe aansluitingen en wanbetalers. De suggestie om met voor schotten te gaan werken is ge daan door de Coöperatieve Bloemenveilingvereniging Flora in Rijnsburg. Dat is het gevolg van overleg tussen het energiebedrijf en de veiling vereniging. Als de zaak niet door middel van voorschotten op te lossen zou zijn zou het Energiebedrijf Rijnland over moeten gaan tot het vragen van bankgaranties of waar borgsommen. De exploitatie van het energiebedrijf begint ernstige tekorten te vertonen als gevolg van de wanbetalin gen. Rijnland stelt in een brief die aan alle gemeenten is ge stuurd dat de 90.000 afnemers in het voorzieningsgebied niet (door middel van hogere tarie ven) de dupe mogen worden van een aantal wanbetalers. Emotioneel In de Alkemadese gemeente raad kwam het onlangs tot heftige discussies over dit on derwerp. Met name de heren D. Akerboom (CDA) en A. Verdel (VVD) uitten zich in emotionele bewoordingen. Zo noemen zij de handelwijze van het Energiebedrijf „onrecht vaardig" en spraken zij van „machtsmisbruik". Zij hadden er bovendien bezwaar tegen dat de rente op de waarborg som die ten goede komt van de desbetreffende kweker 3% la ger is dan bij de bank. J. Kret (CDA) vond het onacceptabel dat iedere kweker al bij voor baat beschouwd wordt als po tentiële wanbetaler. Het Energiebedrijf Rijnland echter beweert iri toenemende mate geconfronteerd te wor den met wanbetaling door be drijfssluitingen en faillisse menten. De exploitatie van het Energiebedrijf zou daarvan ernstige gevolgen ondervin den. Deze ontwikkeling heeft er inmiddels toe geleid dat de in de leveringsvoorwaarden opgenomen mogelijkheid om financiële zekerheid van afne mers te vragen, actief wordt benut. Deze zekerheidsstelling werd volgens Rijnland reeds voor enkele honderden aan sluitingen gehanteerd, voordat de economische situatie zoda nig achteruitging dat op dit punt een nog aktiever beleid' moest worden gevoerd. De di- rektie van het Energiebedrijf was zich ervan bewust dat het omstreden beleid consequen ties had voor de financiële po sitie van tuinders die ermee geconfronteerd werden. Verrekening Nu het Energiebedrijf dan overstag is gegaan door over te gaan op het maandelijks in re kening brengen van vaste voorschotbedragen in plaats van eenmalige waarborgsom-, men wijst de directie van het Energiebedrijf er wel nadruk kelijk op dat wijzigingen in het verrekeningssysteem geen nadelige gevolgen mogen heb ben voor Rijnland. Met „nade lige gevolgen" wordt ook ver hoging van het risico van on inbare vorderingen bedoeld. Overigens hanteert het Gasbe drijf „Delfland" geheel andere leveringsvoorwaarden dan „Rijnland". Delfland sluit met grootverbruikers en kwekers contracten af, waarin is be paald dat pas direkt na het tot- standbrengen van een aanslui ting de kosten betaald moeten worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iiimmiiiiiiiiiinimriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Fietstocht De Alphense afdeling van de Nederlandse Hartstick ufp ting houdt in samenwerking met Avanti zaterdag ee- fietstocht over naar keuze 30 of 60 km. De opbreng, komt ten goede aan de Nederlandse Hartstichting. G start wordt tussen negen en twaalf uur vanaf de kanti ne van de Alphense Boys aan de Sportlaan. Het schrijf geld bedraagt vier gulden vijftig voor volwasse ,nu«- nen en drie gulden vijftig voor kinderen t/m l9 Voor inlichtingen: R. v.d. Streek-Oudshoorn, straat 217, tel. 01720-75807. Reünie Sociëteit Artemis opent zaterdag het nieuwe seizoen mei een reünie in de feestkelder van „De Nachtegaal" aan d Heereweg 10 in Lisse. De reünie begint om half tien. E worden veel oude bekenden verwacht. Alle Artemis-disi jockeys draaien de populairste platen uit de afgelopen veertien Artemis-jaren. Tussen de platen door is er een echte rock-and-roll wedstrijd. neen verhc londei eeft Nieuwkoop 700 jaar Voor de historische optocht die zaterdag 11 septembëi wordt gehouden in het kader van het 700-jarig bestaa van Nieuwkoop hebben zich nog niet voldoende dee nemers aangemeld. Verenigingen en clubs kunnen zie nog tot en met morgen opgeven bij de heer Kuyf, te 01725-2298, de heer van den Helder, tel. 01724-8622 en dt heer Vink, tel. 01724-8397. Vanavond wordt de grote ze» kamp gehouden op het oude voetbalveld aan de Ach terweg. Dick Passchier geeft commentaar en iedereen kan vanaf half acht gratis terecht Morgenavond treedt het Nieuwkoops en Noord ens talent op in de bo- tenloods van Tijsterman. Tien groepen zullen vanal acht uur zang, dans, muziek en declamatie voor hei voetlicht brengen. De toegangsprijs is twee guldt vijftig. 2 L bo Lenteklokjes De repetities van het christelijk jeugdkoor De Lenteklokje in Sassenheim gaan maandagmiddag 30 augustus weer van start onder leiding van Henk Trommel. Om vier uur iro<eids men de koorleden van 6 tot 9 jaar aan bod, om kwart voor port vijf de 9-12-jarigen en om half zes de leden van 12 jaar en eeft ouder. De repetities worden gehouden in het Jeugdhuii an H Hl - H 'IJ en g aver et r and. Bedevaart Op zaterdag 4 en zondag 5 september wordt er va/iuiljronc Noordwijk, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Gouda en0or het Westland een tweedaagse bedevaart gehouden naat jjiye Maria's genade-oord in de Belgische Ardennen. De pel- ft grims vertrekken op zaterdagmiddag rond het midda- guur uit bovenvermelde plaatsen. Belangstellenden uit i omliggende plaatsen worden verzocht zich hierbij aan m te sluiten. De kosten voor deelname bedragen /105,- per persoon i inclusief logieskosten. Belangstellenden voor de tocht kunnen zich inschrijven bij Diocesaan Banneuxsecrt tariaat, Meeuwenbeemd 1 in Nootdorp tel: 01731-8335 c! 9125, of bij de volgende adressen: Leiden: Conradn, Huijgensdreef 5 tel: 893621; Noordwijk: Mevrouw van Houten, Jeroenspark 38 tel. 16706; Leidschendam: Hr. van Roon, Juliana van Stolberglaan 465, tel. 070-274746; i Langeraar. Mevrouw Volgering, Langeraarseweg 16i tel. 01722-2674; Lisse: Mevrouw Lubbers, Ooievaarstra* 48, tel. 02521-14328 Dik Staatssecretaris ir. W. Dik van economische zaken spreekl vanavond op een verkiezingsbijeenkomst van D'66 Oegstgeest. De afdelingen Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude organiseren de bijeenkomst, die in het gemeentecentrum aan de Lijtweg 9 wordt gehou den. De heer Dik zal het hebben over de bijdrage van D'6f aan de oplossing van problemen van vandaag. Aanvang kwart over negen. NIEUWKOOP De ge meenteraad behandelt vanavond 21 bezwaar schriften die zijn inge diend tegen het bestem mingsplan „Zuideinde 1982". Het plan is tot standgekomen na een schriftelijke inspraakpro cedure waaraan in totaal 84 personen hebben deel genomen. Daarnaast zijn op het voorontwerp nog 42 reacties ingediend. Aan de hand hiervan is het plan hier en daar bijge steld. Tevens zal de gemeenteraad zich vanavond uitspreken over het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Pro testants Christelijk Onderwijs om de lagere school „Marana- tha" te mogen uitbreiden met een gemeenschapsruimte. Het college van B en W komt tot de conclusie, dat er geen rede nen zijn om de gevraagde me dewerking te weigeren. Onder de te behandelen onderwerpen bevindt zich verder een voor stel tot het treffen van een groot Aantal voorzieningen aan 70 gemeentewoningen aan de Larixstraat, Kastanjelaan, Bernhardlaan, Anemonen- straat en Chrysantenstraat. Aan deze woningen zijn on derhoudswerken gaande en de- bewoners hebben verzocht om gelijktijdig enige geriefsverbe- teringen aan te brepgen. Zo willen 10 huurders een centra le verwarmingsinstallatie met warmwatervoorziening, 11 huurders een extra groep in de electriciteitsinstallatie en 55 huurders vragen dubbel glas als isolatievoorziening aan. Ook spouwmuurisolatie wordt door 27 huurders gewenst. Burgemeester en wethouders willen aan deze verzoeken meewerken en vragen de ge meenteraad om de benodigde kredieten van totaal ruim 300.000.- beschikbaar te stel len. De kosten zullen na aftrek van rijkssubsidies in de isola tievoorzieningen op de huur ders worden verhaald in de vorm van huurverhogingen. Honderdduizendste bezoeker bij circus Karl Kossmayer Precies een week voordat het circus'Karl Kossmayer uit het Dierenpark Wassenaar ver trekt, werd deze week de 99.999e en 100.000e bezoeker begroet. Het waren de heer en mevrouw J.H. Hummen, een gehandicapt echtpaar, dat deelnam aan het jaarlijks uit stapje van de Zonnebloem uit Den Haag. Natuurlijk werd er van het echtpaar samen met Karl Kossmayer en zijn echtge note, de bekende ex-schaats ster Sjoukje Dijkstra een foto gemaakt. Aan het einde van de dag ontvingen mevrouw en meneer Hummen uit handen van directeur Louwman van het dierenpark ter herinnering de bewuste foto op poster-for maat. Wielrenner ernstig gewond RIJNSBURG Een 17-jari- ge wielrenner uit Leiden is' gisteravond ernstig gewond geraakt op de Klooster- schuur in Rijnsburg. De ren ner nam deel aan een testra ce van zijn wielervereniging op de rondlopende polder weg. Om kwart over acht kwam hij te vallen. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. In het kader van de viering van het vijftienjarig bestaan van het Prins Willem Alexanderbad heeft de Koudekerkse jeugd gisteren uitbundig gesprongen op het 80 vierkante meter gro te luchtkasteel „Castilla de Mallorca". De kleine springer tjes waren onderverdeeld in verschillende leeftijdscatego rieën. zodat ook de kleineren zich onbekommerd konden uit leven, zonder letterlijk onder de voet te worden gelopen. Onder luid applaus van wat wel half Koudekerk leek, steeg gis teravond eveneens een hete luchtballon van het zwembad-' terrein op. Vanavond g4a Kunst na Arbeid vanaf on|? veer kwart over zeven show in het zwembad en genavond worden de feei d lijkheden na de zwemvierda se besloten met een groo barbecue. loc VALKENBURG De heer M. Vos en de heer H. Nagel zijn de nieuwe wet houders van Valkenburg. De nieuwe gemeente raadsleden van Valken burg zijn maandag- en gis teravond bij elkaar ge weest om te spreken over de verdeling van de wet houderszetels en over die van de raadscommissies. Aanvankelijk leek het erop dat men niet tot een akkoord zou komen over de verdeling van de wét- houderszetels. Het CDA, dat over zes van de elf zetels in de nieuwe raad beschikt, eiste de twee wet houderzetels voor zich op. De PvdA en VVD konden daar niet mee akkoord gaan. Vooral het feit dat beide wethouders geen bestuurlijke ervaring hebben vonden PvdA en VVD een argument om blanco **te stemmen. Het GP V-raadslid ging daarentegen wel akkoord met de twee wethouders van het CDA en er werd aldus be sloten. Er is ook besloten een nieuwe werkwijze in de gemeenteraad in te voeren en zoveel moge lijk belangrijke bestuurszaken via commissies te regelen. Men kwam overeen dat er zes com- nc missies in het leven woi )u geroepen, elk bemand d twee CDA-raadsleden en van de overige partijen, dit het feit dat er twee CDA-i ;m houders zijn enigszins te c< ;t penseren. De bedoeling va deze commissies is de raau* den meer te betrekken bij langrijke bestuurszaken inrr gemeente.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4