Marinetop: Orion heeft kernbom nodig ieuw garantiefonds voor reiswereld Sharon dreigt Syrië met nieuwe oorlog Minister verzekert: geen verlaging AOW Ëeidóe Goma/rti Donderdag 26 augustus 1982, 72e jaargang no. 22356 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Ad Langebent en Ton Verlind praten in „Brandpunt" met den Uyl op Ned. II om 21.15 uur. Voordien om 29.27 uur se rie „Centennial". Op Ned. I om 19.00 uur het hollandse lied in „Op volle toeren" en om 19.55 uur start nieuwe serie "Beulah Land". Enkele buien, maar ook af en toe zon. Minimumtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Zon op 06.42, onder 20.39. Schev. hoog water 9.32 en 22.00. Laag water 5.03 en 17.31. mi 5T; mpact Disc klapstuk op Firato 'ERDAM De Fi- 82, de tentoonstelling im de twee jaar laat 'wat nieuw is op het ied van radio, televisie geluid, wordt morgen de Amsterdamse RAI >end. De expositie rt voort tot en met 5 ember. Klapstuk van Firato wordt de npact Disc met afspe- die dit jaar in ons land le handel komt. ir er is aanzienlijk meer op deze tentoonstel die wat oppervlakte en aantal exposanten be- groter is dan ooit. fcna 7: Oogstrelende ontwikkelingen GENEESMIDDELENBESLUIT UITGESTELD TOT 1 OKTOBER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het besluit van minister Gardeniers om 1.200 geneesmiddelen niet meer voor vergoeding door het ziekenfonds in aanmerking te laten komen is nood gedwongen met een maand uitgesteld tot 1 oktober. De zogeheten „negatieve lijst" van medicamenten, die on langs in de Staatscourant werd gepubliceerd, bleek'te veel onjuistheden te bevatten. De Ziekenfondsraad heeft deze week ongeveer 200 wijzigingen geadviseerd en ook de apothekerso^ganisatie KNMP heeft een groot aantal wijzigingen voorgesteld. Voor de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) betekent dit uitstel een financiële strop van 70 mille: de 5,2 miljoen exemplaren van het voorlichtings blad van de VNZ moesten op het nippertje worden ge wijzigd en 25.000 duizend posters waren al gedrukt met voorlichting voor buitenlandse werknemers. Dumpschip niet teruggeroepen DEN HAAG Staatssecretaris Ineke Lambers (Milieu) heeft geweigerd het schip de Scheldeborg, dat 3000 ton radio-actief afval in de Atlantische Oceaan bij Spanje gaat dumpen, terug te roepen. De gemeente Den Helder heeft aangeboden het afval tijdelijk op te slaan op een industrieterrein totdat er een definitieve oplossing voor het afval probleem gevonden is. Volgens Lambers is het plan van Den Helder echter onuitvoerbaar omdat de vergunningen enkele maanden op zich laten wachten. Het later dumpen van het afval is onmo gelijk omdat de zee dan 'te ruw is. „We konden niet afwachten of het terrein in Den Helder ge- sdhikt te maken was voor de opslag", aldus de staatssecretaris. Getuigen van moord vluchten NEW YORK Talrijke pas- sagiers van een metro in New York die getuigen waren van een roofmoord, hebben het slachtoffer in de steek gelaten en zijn er even snel als de moordenaar vandoor gegaan. Dat hebben de weinige getui gen die niet zijn weggehold te genover de politie verklaard. Het slachtoffer was een 16-ja- rige geestelijke gehandicapte jongen, die van zijn pas ver diende geld een radio had ge kocht. De moordenaar, die zijn slachtoffer doodschoot, is er met de radio vandoor gegaan. VALKENBURG De Orion, het nieuwe on- derzeebootbestrijdings- vliegtuig van de Mari ne Luchtvaartdienst, heeft niet genoeg aan zijn huidige bewape ning, een torpedo. De Orion heeft een nucle aire dieptebom nodig, wil het in staat zijn een diepvarende en snelle Russische onderzeeër van de Typhoon-klasse na opsporing ook te vernietigen. Een torpe do zou op een dergelij ke diepte door samen drukking worden ver nietigd, alvorens de on derzeeër te hebben be reikt. Dit is de mening van kapi- tein-ter-zee J. Bottema, hoofd van de afdeling luchtvaart van de marines taf. Tegen de nieuwe Rus sische onderzeeërs die zeer lang en zeer diep onder water kunnen blijven, is geen conventioneel wapen beschikbaar. De Marine hoopt dat een dergelijk wa pen toch beschikbaar komt. Een nucleaire dieptebom als enig geschikt wapen zou immers de atoomdrem pel, het moment waarop men Besluit atoomwapens in te zetten, aanzienlijk verlagen. De Marine TORPEDO ALS WAPEN ONBRUIKBAAR Luchtvaartdienst heeft mo menteel een atoomtaak, die is toebedacht aan de inmid dels vervangen Neptune en de Breguet. Of die op de Orion moet overgaan, is nog niet beslist. De Orion, waarvan morgen de eerste vier exemplaren op het vliegkamp Valken burg in gebruik worden ge nomen, heeft voorzienin gen om de Harpoonraket tegen vijandelijke schepen te gebruiken. Deze raket biedt grote voordelen ten opzichte van de Franse Exocet-raket, die tijdens de Falkland-oorlog bekend heid kreeg. Pagina 15: Al honderd miljoen compensatie-or ders Dag auto! Het was niet zo veel wat overbleef van een solide personenau to, toen deze in de Austra lische stad Melbourne letterlijk een vrachtwagen op zijn dak kreeg. Een zware kraan moest er aan te pas komen 5: at t r- 01 Ede N HAAG_In de reis- reld zal op 1 april 1983 nieuw garantiefonds erking treden, dat de ats gaat innemen van tegenwoordige garan- inds van de Algemene lerlandse Vereniging Reisbureaus (ANVR). QHAOS ister Uaraeniers stregel om 1200 genees- Idelen niet onder het zie- (onds te laten vallen.. Bij dit nieuwe fonds kan iedere organisatie die op de Nederlandse reismarkt werkt zich aansluiten. Acht „partijen" in de reiswe reld hebben sinds 1 januari ge werkt aan een rapport waarin de opzet van het nieuwe ga rantiefonds is neergelegd. Het rapport zal 2 september aan staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken worden aangeboden, waarna de in houd ervan bekend wordt ge maakt. Volgens voorzitter A. Blok van de ANVR zal het nieuwe fonds meer garantie geven dan het oude, met name op het gebied van vervoer en accomodate. Bij invoering van het nieuwe fonds zal een „publieksbijdra- ge" verplicht zijn, die als on derdeel van de post admini stratiekosten tien gulden per boeking zal bedragen. Naast de publieksbijdrage zal de reis branche zelf een jaarlijkse bij drage van ongeveer een half miljoen moeten opbrengen voor een bureau voor het nieuwe fonds. Bij de nieuwe regeling zal de klant via het fonds een goed gekeurd garantiedocument ontvangen, dat hij in geval van een faillissement met zijn betalingsbewijzen kan overleg gen om terugbetaling van zijn reissom te krijgen. Verwacht wordt dat tussen de 300 en 400 individuele deelne mers aan het nieuwe fond^ zullen deelnemen. Alle tegen woordige deelnemers van de ANVR zullen automatisch naar het nieuwe fonds over gaan. Na een jaar zullen de nieuwe deelnemers aan be paalde voorwaarden, onder meer op het terrein van de kredietwaardigheid, moeten voldoen. _;maceutische grootnan- d'ie om drie maanden had aagd, is daar blij mee..... ©KbOT'i ziekenfondsen, die voor 000 gulden, voorlichtings- teriaal hadden laten druk- minder Een groepje Amerikaanse mariniers wandelt in de straat die de scheidslijn vormt tus sen West en Oost-Beiroet. Kleuter verdronken ALPHEN AAN DEN RIJN Rutger Assirik, een kleuter van twee en een half jaar oud is gisteravond verdronken in een sloot nabij zijn ouderlijk huis aan de Akkerweide in Alphen. De jon gen moet spelenderwijs te water zijn geraakt. Toen zijn moeder h.*m uit het water haalde was hij reeds overleden TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Ariel Sharon, heeft gisteren bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten in bedekte termen Syrië gewaar schuwd dat het Israëlische leger tegen Syrië in actie komt wanneer dat land probeert in Libanon een nieu we oorlog te ontketenen. Syrië zou daartoe kunnen overgaan indien de nieuwe Libanese, rechts-christelijke president Gemayel een vredesverdrag met Is raël tekent, iets waarop Gemayel al herhaalde malen heeft ge zinspeeld. „Als Gemayel een vredesverdrag met Israël sluit, zal Syrië zich in staat van oorlog met hem beschouwen", zo ver klaarde een hoge Syrische functionaris. De Syriërs kregen giste ren bezoek van een hoge Russische delegatie. In de Russische pers heeft men zich zeer bezorgd getoond over een nieuwe Sy- risch-Israëlische oorlog. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren de nadruk gelegd op de „gevaarlijke gevolgen" van het zenden van een militair contingent naar Beiroet van de VS, „een land dat zich openlijk aan de kant van de Israëlische aan valler heeft geschaard". De Amerikaanse mariniers namen gis teren in het havengebied de plaats in van de Franse legionairs, die nu zijn gestationeerd op de scheidslijn tussen westelijk en oostelijk Beiroet. Op die plaats werd gisteren een Israëlische mi litair door een sluipschutter neergeschoten. De Italiaanse mili tairen, die eveneens deel uitmaken van de vredesmacht, bewa ken vanaf vandaag de zuidelijke toegangswegen naar Beiroet. De evacuatie van de Palestijnen naar Syrië gaat nu over zee, omdat zij niet onder het oog van de Israëliërs naar Damascus willen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd TUMULTUEUS SPORTAVONDJE Venix wereldkampioen DEN HAAG Zelden zal de Nederlandse sportwereld zo'n tumultueus avondje hebben meegemaakt als gisteren. Om te beginnen werd Martin Venix in Leicester totaal onverwacht wereldkampioen bij de profstayers Achter gangmaker Koch, die voor de tiende keer wereldkampioen werd. ver baasde Venix iedereen. A jax lijdt nederlaag Vervolgens beleefde het betaald voetbal een enorme verras sing, omdat Ajax (zonder Johan Cruijff) voor het eerst sinds negen maanden verloor: met 2-1 van FC Groningen. Feest bij Groningers derhalve, omdat zij voor het eerst in hun be staan de Amsterdammers een nederlaag toebrachten. AZ'67 herstelde zich van de nederlaag bij NEC door op de valreep FC Twente met 3-2 te verslaan. Bettine Vriesekoop stopt En tot slot moest de tafeltennis wereld kennis nemen van de schorsing van twee jaar van coach Gerard Bakker, naar aan leiding van een handgemeen kortgeleden met jeugdinternatio- nal Ron van Spanje. De beslis sing van het tuchtcollege van de bond betekent zo goed als zeker het einde van de loopbaan van Europees kampioene Bettine Vriesekoop. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verlaging van het niveau van de AOW is voorlopig volstrekt niet aan de orde. Minister De Graaf (Sociale Zaken) heeft dat gisteren in de Tweede s Kamer met nadruk verzekerd. De bewindsman nam daarbij afstand van de interpretatie van een brief die hij onlangs naar de Tweede Kamer had gestuurd over de betaalbaarheid van de AOW in de toekomst. Door de toenemende vergrijzing zou die in de komende jaren erg problematisch worden. De bewindsman ontkende de mogelijkheid van dergelijke pro blemen gisteren niet. Hij wees er echter op dat die vergrijzing ook bijkomende voordelen kent, zoals minder uitgaven voor de kinderbijslag en het onderwijs. Het is nog zeer de vraag of per saldo dan zulke grote tekorten zullen ontstaan dat de hoogte van de AOW-uitkering in gevaar komt. De Graaf kon zich-de paniek die over zijn brief is ontstaan wel enigszins voorstellen. Hij weet haar aan de „beknoptheid van de tekst", die blijkbaar tot de ver warring aanleiding heeft gegeven. Het aanleggen van reserves nu om de AOW straks te kunnen betalen, zoals D'66 wil, wijst De Graaf af. Daardoor zouden de premies nog meer omhoog moeten en in een tijd waarin allerwe- ge wordt gepoogd de collectieve lasten juist te verlagen, is dat niet passend, meent hij. Pagina 9: Kamer sterk verdeeld Bromfietser verongelukt HAZERSWOUDE De 18-jarige R. van Triest uit Koudekerk aan den Rijn is vanmorgen om tien over acht om het leven ge komen op de Hoge Rijndijk bij de voormalige melkfabriek. De jongen reed tegen een vrachtwagen die de inrit van het voorma lige fabriekspand wilde oprijden. De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1