ff Lugdunum verslaat Rijnsburgse Boys Canadees Donnellas winnaar lustrumronde Hazerswoude driemaal is sch eepsrech t. Vijftig jarig Foreholte: TONY HOEBERICHTS VROEG IN VORM GWS tracteert zaterdagteam van Unitas op monsterverlies: BRYAN FAVORIET IN VIERDE BOLLENSTREEK-MARATHON SPORT LEIDEN LODSE COURANT DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1982 PAGINA if)JJ LEIDEN De marathon is uitgegroeid tot een van de populairste atletiekonderdelen. Steeds meer wedstrijdatleten en trimmers gaan van start op dit zware loopnummer. Ook de organi satoren van de vierde Internationale Marathon Bollenstreek zijn geconfronteerd met de groei ende belangstelling. Komende zaterdag worden niet minder dan 250 deelnemers, een record, in Noordwijkerhout aan de start verwacht. De In ternationale Marathon Bollenstreek is dit jaar niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief goed bezet. Grote favoriet voor de eindzege is de Engelsman Paul Bryan, twee jaar geleden derde met 2.30.20. Onder de deelnemers bevin den zich voorts lopers uit België, West-Duits- land en Nederland. Nederlandse topatleten zijn helaas niet aanwezig. De concurrentie van Am sterdam, Rotterdam, Westland, Enschede en ook Athene is hier vermoedelijk debet aan. Be kende namen ontbreken daarentegen niet. Zo zullen Egbert van 't Oever, de vroegere schaatscoach, en Cees Duijn, wethouder van Noordwijk, aantreden en zeker veel aandacht krijgen van het publiek. Een bijzonderheid is verder de aanwezigheid van Johan Steenkist, Gerrit Harthoorn, Jan van Vliet en Michèle Lukkien. Zij zullen in oktober onder begelei ding van de Nijmeegse psycholoog Jan Vos Ne derland in Hawaï vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen triathlon. De vierde Internationale Marathon Bollen streek start om 13.00 uur aan de Viaductweg in Noordwijkerhout. Een kwartier later gaat een halve marathon (geen voorinschrijving) van start. LEIDEN In Leiden Zuid-West en Leider dorp zijn de bowlingleagues weer van start gegaan. De meest opvallende prestatie kwam uit de BBLD. Tony Hoeberichts, ook uitkomend in de Bowling Bond Leiden (Ho liday Inn), startte voor zijn ploeg De Voor dorpers met een sterke 638-serie. Zijn games waren 235, 231 en 172. Jan Snik, lid van vijf mansformatie Hans Menken, die debuteert in de eerste klasse van de Bowling Bond Leiden Zuid-West wierp een prima totaal van 600. Overigens won die debuterende ploeg met 3-1 van Pintrotters. Grootste ri vaal Fitnesscentrum Leiderdorp, het voor malige Strike-kwintet, pakte de volle winst tegen Baronnen van Münchausen en leidt dus het zojuist gestarte veld. Ook de tweede klasse trio's gingen van start. Hans Menken 2 gaat daarin aan kop na een 3-1 zege op Se cond Arrow. In Leiderdorp wonnen Fran- sche Brug, Tettero 8, Tettero 4, Les Imbatta- bles 1 en Tettero 10 de vier punten. Tettero 6 en De Voordorpers deden dat dinsdag, ter wijl LOI 3 en 4, NDB 1 en 3 gisteren alle ga- mepunten pakten. Johan de Kroon was gisteravond de uitblinker van Rijnsburgse Boys In het treffen met Lugdunum. Hier haalt hij hard uit. Angstige Wlm Ligtvoet (ex-Roodenburg) tracht het schot te blokkeren. LEIDEN Lugdunum slaagde er in Rijnsburgse Boys op eigen terrein te verslaan: 1-2. De kikkers kwamen in de eerste helft op voorsprong door een doelpunt van Frans Sjar- dijn uit een strafschop. Na rust bouwde Lugdunum die score via Henry van der Weijden uit naar 0-2, voordat Rijnsburgse Boys via Rob Gillissen kon te- genscoren. Johan de Kroon speelde namens Rijnsburg een uitstekende partij. UVS bereikte voor de derde maal in de oefense rie een 5-1 overwinning. Nu was derdeklasser Sint Martinus het slachtoffer van de blauwwitte daden drang. Overigens werd de ruime winst pas in de tweede helft een feit. Aad Neuteboom en Theo van Seggelen doelpuntten bei den tweemaal, Mario Fa- ber verzorgde de vijfde goal. VUC vormde voor RCL een aantrekkelijke tegenstander. Het werd in Leiderdorp dan ook een leuke partij, die tien minuten voor tijd door de Lei derdorpers werd beslist: 2-1. Ben Heemskerk en Pierre van Gemerden scoorden. Quick Boys ontmoette gister avond een verdedigend Ter Leede. Het was Frank van der Kley die desondanks de score opende voor de kustploeg. Via een strafschop breidde Huug Aandewiel de voorsprong uit, waarna Sassenheimse aan voerder Nico van der Fange eveneens van elf meter te- genscoorde. In de tweede helft schoot Jaap van Duyn de Kat- wijkers naar een 3-1 overwin ning. In Hoofddorp speelde de zater- dagploeg van FC Lisse tegen de club van die naam. Na een goede start kwam Lisse dit maal niet uit de verf'en ver loor derhalve met 3-1. Ruud Bröring nam het enige Lisser doelpunt voor zijn rekening. Het zondagteam van Lisse ging met dezelfde score ten onder. HBC was op het nieuwe Lisser complex de betere ploeg. And ré van Beelen zorg de voor de thuistreffer. SJC was duidelijk de sterkste in het duel met Randstad Sport. Jaap Smit, Ruud Alke made, Joop van der Zalm, Piet en Jos Alders, Bennie van der Zalm zorgden voor de 6-1 zege. Alkemade werd overigens metj>ltse een oogblessure naar het zie-h a»l kenhuis afgevoerd. flet Op sportpark De Mors ver-J10 1 sloeg LFC DOCOS met 2-3.J m< Nico van As, Wallie Gallert enj®n een eigen doelpunt van JohnWorc van Haastrecht brachten def'°ne kanaries op voorsprong, waar-f1 w- na de roodwitten via Ed Dub-^ beldeman en Sjaak Rietbergen^ nog tot 2-3 kwamen. L UDO had geen enkele moeite met gastéquipe DIOS. Nadat de eerste helft een achterstand van 0-1 opleverde, kwamen dek Oegstgeestenaren in het tweef de deel pas goed los. Wilbertf Witteman (driemaal) en Con, Strijk (tweemaal) bepaalden de eindstand op 5-1. VVSB ging naar Zandvoort erf verloor met 1-0 van de plaat? selijk Zandvoortmeeuwen. T SIZO ontmoette Katwijk. Daii op Hillegommers wonnen. Na eeiio Al< 0-0 ruststand werd het 2-rp voor SIZO, dankzij twee tref? fers van Gert Kardol. Voo^^t; Katwijk schoot invaller Jaife.77. van Dijk raak. .3. Concordia Hillegom ging ofrsM bezoek bij vierdeklasser^ Schooten. De HillegommertY verloren met 2-0. Bij rust waÜ.-Nrt nog niet gescoord. VOORHOUT Eigenlijk vond men dat Voorhout helemaal geen voetbal club nodig had. Reden waarom twee pogingen om tot de oprichting van een dergelijke club te ko men op niets op uitliepen. In augustus 1932 kwam een vereniging van de grond, die het wel zou ha len. Twintig Voorhouters sloten zich aan bij de Rooms Katholieke Sport- verenging Foreholte. Een halve eeuw later vieren 420 spelende leden het gouden jubileum van de Voorhoutse club. De voorloper van Foreholte was Rood en Wit. Deze vereni ging werd kort na de Eerste Wereldoorlog opgericht. Een lang leven was Rood en Wit niet beschoren. Binnen vier jaar hield de club op te be staan, de witte overhemden met de daarop genaaide rode lappen behoorden tot het ver leden. Ook een in 1922 opge richte voetbalvereniging maakte het niet lang. Vooral omdat men in Voorhout van mening was, dat er aan een voetbalvereniging helemaal geen behoette was. Die ge dachte weerhield een aantal doordrammende voetballers er niet van in 1932 een derde po ging te ondernemen. Het nieuwbakken Foreholte speel de onder zeer primitieve om standigheden zijn eerste wed strijden op een terrein aan aan de Rijnsburgerweg. Een jaar later kwam er verbetering in de speelomstandigheden. Fore holte verhuisde naar het Kie vitspark. Daar vierde Foreholte ziin eerste successen als vierdek lasser in de D.H.V.B., de Dio- cesaanse Haarlemse Voetbal bond de bond waarin louter katholieke clubs uitkwamen. In 1933 eindigde Foreholte op een gedeelde eerste plaats. De beslissingswedstrijd tegen het Langeraarse Altior bracht pro motie naar de derde klasse. Feest Niet lang daarna werd weer een kampioensfeest gevierd. Foreholte werd tweedeklasser. Lang duurde dat echter niet. De oorlog gooide roet in het eten. Het ledental van Fore holte liep terug naar dat van het eerste uur en het tweedek lasserschap werd verruild voor de eerste klasse van de afde ling Leiden. Dit, omdat de ka tholieke voetbalbond ver dween. Toch werd er geduren de de oorlogsjaren nog gevoet bald. Ook al verliep dat niet altijd even simpel. Tot twee maal toe kwam het tijdens een wedstrijd tot een razzia. Om aan de Duitse bezetter te ont komen vluchtten de spelers de bollenvelden rond het dorp in. Een jaar na de bevrijding werd Foreholte kampioen van de Afdeling Leiden. De vierde klasse werd echter niet ge haald, daar de promotiewed strijden niet het gewenste re sultaat hadden. Tien jaar later was dat wel het geval. Onder leiding van de toenmalige trai ner Leo van der Lans boekte Foreholte een 2-1 zege op SVLV, hetgeen de promotie veilig stelde. Derdeklasser Eenmaal in de vierde klasse ging het Foreholte voor de wind. Niet alleen kreeg de club de beschikking over een nieuw sportcomplex, ook spor tief gezien was er vooruitgang. Met de vier gebroeders Van Dijken als pijlers van het eers te team en onder de bezielende leiding van de nieuwe voorzit ter Eitel Homan en trainer Jac. Sloos werden uitstekende resultaten geboekt. In 1960 be reikte Foreholte het derdek lasserschap, na een zinderende beslissingswedstrijd tegen Lugdunum. En dat de tijden veranderd zijn, blijkt wel uit het feit dat maar liefst 8000 mensen die partij bijwoonden. Het verblijf in de de derde klasse duurde zes jaar, Fore holte degradeerde naar de vierde klasse en een paar jaar later zelfs naar de afdeling. Aan trainer Bas Wallaart uit Leiden toen de taak Foreholte weer snel terug te brengen naar een hoger plan. Dat ge lukte al na twee seizoenen af delingsvoetbal. Komend sei zoen gaat Foreholte wederom op jacht naar een plaats in de derde klasse. Grootste club Foreholte heeft inmiddels het predikaat „RK" laten vallen. De vereniging telt 420 spelen de leden en is daarmee Voor- hout's grootste vereniging. De ruim vierhonderd leden zijn verdeeld over negen senioren-, twaalf junioren- en drie da meselftallen, die wekelijks in actie komen op de drie velden, waarover de vereniging in het Gemeentelijk Sportcomplex LEIDEN De gecombineerde bekercompetitie van de Afdeling Leiden die gisteravond van start ging, bracht diverse overtuigende overwinningen. SV Voorschoten bijvoorbeeld, overklaste het zaterdagse team van Meer burg met 5-0, terwijl TAVV met vrijwel identieke cij fers (5-1) de baas bleef over Leiden. De grootste zege kwam echter op naam van GWS. Unitas Leiden zater dag werd op een 2-14 monsternederlaag getracteerd. Alphia en Warmunda kwamen als enige teams in poule A in actie. Beide ploegen scoorden niet. Zondagploeg VNL doelpunt te wel tegen MVKV. Leo Compere (2x) en Peter Bakker zorg den voor een VNL-totaal van drie. Rob Onderwater scoorde te-^cq gen. In poule C was SV Voorschoten oppermachtig bij Mcer-F™1 burg zaterdag. Cor Pot (2x), Hans Konings, Roel Veloo en Ro-Fn nald de Visser brachten dat krachtsverschil ook in de eindstandwer tot uitdrukking: 0-5. Ook het zaterdagteam van ZLC won infofsl deze groep zijn eerste wedstrijd. Twee treffers van Ton Soudan hij waren voldoende voor de 2-0 winst op zondagse afdaler MMO., SVOW ging op bezoek bij LDWS zaterdag. Hoewel LDWS viatL'. Henk Radhoe tot twee doelpunten kwam, won SVOW door-'1^ goals van Rick Balkenende en Frank van Onna (2x). In de E-f*ms poule schoot SJZ tekort bij KRV zondag. Een eigen Zoeter-de woudse treffer en twee doelpunten van Willem Dullemond be-)nd( paalden de eindstand op 3-0. Unitas Leiden zag aan het eind^QQ van vorig seizoen z'n complete eerste zaterdagelftal naar LFC_ vertrekken. GWS ontmoette van het oude Unitas drie dan ookj" geen tegénstand van betekenis. Alfred van der Plas en Cas Bis-par|. schop (beiden 3x), Jaap de Best, Piet Knetsch, Chris Does (allenjnal 2x), Dick Boekee en Aad Braam leefden zich uit: 2-14. Leidsef st£ Boys en het zondagteam van Kickers '69 maakten er eveneens Vei een doelpuntrijk duel van. De treffers werden hier echter watLr eerlijker verdeeld. Leidse Boys driemaal via Marcel Groenen-L dijk (2x) en Ed Ouwerkerk; Kickers viermaal door Carlo van' der Muiden (2x), Henk van der Zwaan en Jan de Wolf. De za-»an terdagformatie van Kickers '69 verloor (in poule G) wel. Dein h goal van Tjeerd Gédanus bleek niet voldoende tegen het mid-e k( dels Theo van den Bosch (2x) en Peter van Viegen driemaal sco-k nj rende Stompwijkse Boys zondag. De Sleutels boekte eenLj krappe 0-1 zege op VVSB. Na een hoekschop van Sjaak van derr Reiden scoorde Peter Boot de enige treffer. In de H-groep bleekr Leiden tegen TAVV nog niet klaar voor het echte werk. KeesfctS Hogenes (vier doelpunten) en Kees van Veen maakten dat dui- wei delijk. Herman Lafeber redde de eer: 1-5. Het zaterdagteam vani zij LFC maakte tegen SVLV geen slechte indruk. Desondanks wonkj; SVLV via doelpunten van Leo Zandbergen en Henk Lelieveld!^ fcn 1 rdie De winnaar van de lustrumronde van Hazerswoude,. de Canadees Donnellas, aan de leiding van de tienmans kopgroep. De Vos volgt. HAZERSWOUDE De vijfde ronde van Hazers woude is vanaf start tot fi nish beheerst door ren ners uit de Canadese en Noorse selecties voor het W.K. in Goodwood. Al na drie van de zestig te rijden ronden veroorzaakten zij de beslissende slag, die tien man voorop bracht. Naast drie Canadezen en twee Noren, had de Al- phense wielervereniging Avanti met vier man het grootste aantal renners voorop. Van het viertal Meere, De Bruin, Janszen en Ben Zaal zouden ech ter slechts twee man voor aan stand houden. Van hen bezette Leen Janszen de vijfde plaats, terwijl een moegesteden Jos de Bruin achter de Canadese winnaar Donnellas als ze vende de meet van het 1500 meter lange, zeer bochtige rondje zou passe ren. Daarvoor waren Meere (lekke band) en Zaal (valpartij) al afgeval len. De zeer vroege beslissing in de goed bezochte lustrumronde, georganiseerd door de Leidse Ren en Tour vereniging Swift in samenwerking met de win keliersvereniging Mico, toonde eens te meer aan, hoe belang rijk het in de korte rondjes rond de kerk is om voorin te starten. Daar stonden de Cana dese en de Noorse ploeg, en meerdere Avanti-renners, die het peloton meteen een zeer hoog tempo oplegden. Toen van hen tien man wegspron gen. waren de op dat moment voornamelijk achterin rijden de „kleppers" niet in staat in de achtervolging te gaan. Terwijl deze kopgroep aan een gestadig groeiende voorsprong bouwde, duurde het een half uur voordat enkele renners een poging ondernamen de achterstand te verkleinen. Katwijker Hermans en Swift- renner Kok hielden echter niet lang stand. Ook een groepje met Hans Steekers, Axel Hermans, Alex Jansen en Peter Hogervorst slaagde niet, waardoor de kopgroep onbedreigd bleef. Het duurde tot zo'n 15 kilome ter voor de finish voordat er weer echt leven in de brouwe rij kwam. Nadat het peloton de vooraan geloste Canadees Pulfer had ingelopen was het Axel Hermans die het hazepad koos toen hij direct na een premiespurt doorreed. De sterk uitgedunde groep rea geerde te laat, waardoor Her mans achter de tot zeven uit gedunde kopgroep de verdien stelijke achtste plek in de wacht zou slepen. De finale werd nog even opge fleurd door een demarrage van Jos de Bruin, maar nadat die tot de orde was geroepen, was het gedaan met de regio nale inbreng. De Canadees Donnellas besliste de korte spurt in zijn voordeel, en ver wees de Noor Gjengaard naar de tweede plaats, voor Wil- loch, De Vos en Janszen. De spurt van het peloton werd ge wonnen door de Amsterdam mer Van der Weide, die daar mee de negende plaats bezette. De eerste tien: 1. Donnellas (Canada); 2. Gjengaard (Noor wegen); 3. Willoch (Canada); 4. De Vos (Zeddam); 5. Leen Janszen (Alphen a.d. Rijn); 6 Odegaard (Noorwegen); 7. Jos de Bruin (Boskoop); 8. Axel Hermans (Katwijk aan Zee); 9. Johan van der Weide (Amster dam); 10. C. SLinger (Zwanen burg). Het „sterrenteam** van Foreholte dat In 1956 promotie van de Afdeling Leiden naar de vierde klasse van de KNVB afdwong. aan de Sportlaan de beschik- kamers die van een recenter king heeft. Foreholte's onder- datum zijn. Herman Goddijn, komen bestaat uit een in 1961 al 22 jaar deel uitmakend van door de eigen leden gebouwde het bestuur legde hiervoor in kantine en een tiental kleed- 1976 de eerste steen. Ter gelegenheid van het vijf- Oud-Foreholte komt dan omjasse tigjarig bestaan van Foreholte één uur in actie tegen oud-j gel zijn de afgelopen dagen tal SJC, daarna (om half drie) ko-^est van festiviteiten gehouden, men de huidige eerste elftallen'hiel Zondag is de sluitingsdag, tegen elkaar uit. jzijn ■kei

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12