Bezuinigen belangrijker dan verlies van banen ^lubsidiestops bij gemeenten voor kinderopvang niversiteiten loeten meer aken verdelen Politie krijgt 20 miljoen voor toeslagen Unifillers waren het zat 'KN EIST UNIFORME REGELING lein Roethof (PvdA): niet- onfessionelen moeten zonder et CDA zaken kunnen doen KIEZEN 0PH ELK Oproep PPR aan Den Uyl Schoolzwemmen volgend jaar niet vergoed NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 chitccten vragen extra impuls bouw N HAAG De Bond van Nederlandse Architecten A) wil dat de overheid maatregelen neemt om te rkomen dat het architectenbestand zo afkalft dat er enkele jaren, als de economie weer wat beter dt, niet genoeg kennis en ervaring meer in de ar- ectenbureau over is om dan aan de vraag te vol- n. Er werken nu nog zo'n 10.000 mensen bij de bu is, maar voor de komende jaren wordt verwacht, achttien procent van het aantal arbeidsplaatsen verdwijnen. De BNA wil daarom dat de overheid jouw een extra stimulans geeft. Verder pleit de or- isatie voor hei,afschaffen van de overdraehtsbelas- verlaging of afschaffing van de btw, fiscale af- ibaarheid van het onderhoud aan de huizen, bevor- ng van de doorstroming in de woningbouw en sti- ering van restauratie van monumenten. Volgens JNA kost een bouwvakker op een restauratiepro- de overheid evenveel als een werkloze bouwvak- Missionaris niet wegens propaganda'' veroordeeld ANDIJK De 24-jarige Paul de Kloe uit Capelle aan de IJssel is niet veroor deeld omdat hij in Marokko folders met christelijke „propaganda" heeft ver spreid, maar omdat hij zonder toestem ming van de autoriteiten lectuur heeft uitgedeeld. Dat zegt de christelijke stich ting voor hulp aan gewetensvervolgden in Andijk. De stichting baseert zich op mededelingen van de als missionaris in Marokko werkende priester Ton Stor- ken. Volgens de stichting hebben De Kloe en vijf anderen twee bijbelgedeel ten gegeven aan twee Marokkanen. Dat leidde op 4 augustus tot de arrestatie van De Kloe, die als leider van de groep werd gezien. Hij kreeg twee jaar cel, de anderen zijn vrijgelaten. Ombudsman: ook klachten over CBR DEN HAAG Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) valt onder de Wet Nationale Ombudsman. Daarmee kan ombudsman Rang klachten over het CBR in behandeling nemen. Minister Zeeval- king van Verkeer heeft dit erkend, nadat' Rang zich met klachten over het CBR tot hem gewend had. Zeevalking had eerder verklaard dat het bureau niet onder de Wet Nationale Ombudsman valt. Het CBR zou geen administratief orgaan zijn in het kader van de wet en ook geen onderdeel vormen van het ministerie. Rang heeft veel klachten binengekregen over de lan ge wachttijden bij de afgifte van genees kundige verklaringen bij het CBR. SCHIPHOL De twee Nederlandse Unifillers die vorige week in het Nederlandse Unifil-gebied wer den aangehouden nadat ze in burgerkleding op weg naar huis waren, zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Ze hadden schoon genoeg van hun Unifil-tijd en wilden via Israël wegkomen. De Unifillers werden echter door de radar ontdekt. Op dat moment was de avondklok van kracht, zo dat er geen burgers buiten mochten zijn. De twee, 19 en 21 jaar oud en afkomstig uit Nijmegen en Zwijndrecht, zijn in voorlopig arrest gesteld en worden voorgeleid. Wat hen ten laste wordt gelegd is nog niet bekend, maar de auditeur-militair acht te het wel duidelijk dat het tweetal niet van plan was geweest om zich bij de troepen van majoor Haddad aan te sluiten. HAAG De uitvoe- van de in maart dit bijna unaniem door Kamer aangenomen tie Van Es/Ter Veld r een wettelijke rege- iu 25°/i» en een financiële ba- voor de kinderopvang en van de belangrijk- rsinge eisen die vandaag door Werkgemeenschap idercentra in Neder- (WKN) in een hoor- ig met de vaste ka- ommissie voor Cul- Recreatie en Maat- schappelijk Werk naar vo ren is gebracht. Zo'n dui zend ouders en medewer kers, betrokken bij de cir ca 3200 kinderdagverblij ven en peuterspeelzalen, waren uit het hele land naar Den Haag gekomen om in een demonstratie de eisen kracht bij te zetten. De WKN streeft al jaren naar een wettelijke regeling voor de kinderopvang en de erkenning als basisvoorziening. Een in juni genomen besluit van mi nister De Boer van CRM om de gehele kinderopvang onder de rijksbijdrage Sociaal Cultu reel Werk te laten vallen is echter volgens een woordvoer der van de WKN „wel een heel eigen interpretatie van de in de Kamer aangenomen mo tie". Het gevolg is dat het aan ge meenten is te beslissen of en hoeveel subsidie er aan de kin dercentra wordt toegekend. De eerste berichten wijzen volgens de WKN op subsidies tops, terugdraaien of afschaf fen van personeelssubsidies tot en met ontslag en sluiting. Het voorbestaan van kindercentra wordt door het besluit van De Boer afhankelijk gemaakt van de financiële positie van de af zonderlijke gemeenten. Van een uniforme wettelijke rege ling kan volgens de WKN op deze manier geen sprake zijn. De woordvoerder van de WKN voegt er aan toe dat sluiting van kindercentra ten koste gaat van het tot nu ge voerde cmancipatie-beleid. „Voor veel vrouwen wordt het op die manier onmogelijk om nog buitenshuis activiteiten te ontplooien". Ook met de in juni door De Boer aangekondigde bezuini gingen ten koste van experi menten kinderopvang is de WKN het niet eens. Buiten schoolse opvang werd hierdoor geheel onmogelijk en interna tionale kinderopvang moest gedeeltelijk worden stopgezet. Twee jaar geleden werden deze experimenten gestart met de bedoeling om na vier jaar te bekijken of ze zouden worden voortgezet. Vooral voor de buitenlandse kinderen beteke nen deze bezuinigingen een geringere kans om te ontko men aan hun achtergestelde positie. Geldgebrek voor aanleg van wegen DEN HAAG De rijksover heid komt de komende jaren honderden miljoenen guldens tekort om de wegenplannen uit te voeren. Volgend jaar is het tekort bijna 300 miljoen gulden en het loopt op tot ruim 470 miljoen gulden in 1986. Dit stelt het ministerie van financiën. Overwogen wordt tol te gaan heffen op een aantal verbindingen over het Noordzeekanaal en ver bindingen in de regio Rotter- Volgens het ministerie kan in voering van een tolheffing een besparing van 1150 miljoen gulden opleveren in de perio de '83-'93. Ook mogelijk is het schrappen of uitstellen van de aanleg van een oeververbin ding over de Westerschelde. Financiën meent dat de tekor ten niet opgevangen kunnen worden door minder autobezit of een afname van de groei van het autoverkeer door de economische crisis. Het auto bezit is op dit moment al hoger dan waarbij in de plannen re kening is gehouden. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De universiteiten en hogescholen, in- lef de academische ziekenhuizen, krijgen tot 1 bt 1983 de tijd om zelf met een plan te komen tot eling van taken, teneinde de bezuinigingen, waar- het wetenschappelijk onderwijs de komende jaren it, te realiseren. Minister Deetman van Onderwijs ft dit gisteren in het overleg met de instellingen wetenschappelijk onderwijs meegedeeld. wetenschappelijk onderwijs zal de komende vijf jaar een be- moet inleveren dat oploopt van 66 miljoen gulden .in '84 tot niljoen in 1987. Hiermee zijn naar schatting een paar dui- arbeidsplaatsen gemoeid. •ens de minister doen de colleges van bestuur er goed aan commissie te vormen, die dit concentratieplan gaat Voorbe en. Ook de academische ziekenhuizen zullen aan de bespa- en moeten bijdragen. Komen de instellingen op 1 maart van volgend jaar niet met een gedegen plan, dan zal Deetman een plan vaststellen. ME gebruikte „transport stokjes" De Mobiele Eenheid heeft bij het wegslepen van demonstranten te gen het ECN-transport gebruik gemaakt van speciale „transport stokjes", waarmee de demonstranten gemak kelijk uit elkaar kunnen worden getrokken. Het gebruik van deze 37,5 centimeter lange stok jes is aan regels ge bonden. Het is niet de bedoeling dat ermee geslagen wordt. Wel zou het uit elkaar wrik ken van demonstranten voor hen vrij pijnlijk zijn. Anders dan bij de gummiknuppels (die buigen) kan een agent met deze stokjes zijn kracht op eenvoudige wijze vergroten en ver delen. De wapenstok is al jaren onderwerp van studie. Zolang het on derzoek niet is afgeslo ten, mogen de stokken worden gebruikt. Een demonstrant in Den Helder wordt door een ME'er met behulp van een „transportstokje" wegge sleept. Dat gebeurde afgelopen vrijdag bij de acties tegen het kernafvaltransport. n één cel wee gevangenen ^an onze parlementaire redactie) EN HAAG Als een an de middelen om op et gevangeniswezen te Ipzuinigen stelt een ipep topambtenaren por gevangenen ar- jüdstijdverkorting te ge- gp. Ze zouden nog maar ên halve dag mogen jrken en zich verder luedig moeten houden iet scholingsactiviteiten, lat scheelt 70 formatie- laatsen in de gevange- issen en vier miljoen ulden. De meest opval- bezuiniging die 'ordt voorgesteld is ech- „het structureel on- erbrengen van twee ge- etlneerden in één cel", lat noemen de ambtena- n beleidsalterna- ef dat op het eerste ge- 'ht relatief snel en een- udig zonder zwaarwe- nde consequenties kan prden gerealiseerd". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Tegenover betrekkelijk geringe om buigingsresultaten staan in de heroverwegingen enorme aantallen arbeids plaatsen die door het be zuinigen zullen - verdwij nen. Minimaal zou een kleine 10.000 werknemers in de collectieve sector hun baan verliezen. Maxi maal 71.400 in de collec tieve sector en nog eens 3480 banen in het particu liere- bedrijfsleven. De ambtenaren die de hero verweging hebben uitgevoerd wijzen er echter op dat bezui nigen een noodzaak is om de economie uit het slop te halen. Bovendien kunnen veel van de nadelige effecten op de werkgelegenheid teniet ge daan worden door succesvolle aanwending van de doorge voerde ombuigingen. Bejaardenzorg Naast het onderwijs vormt de bejaardenzorg een belangrijke bron van mogelijke bezuini gingen. Ze hebben echter niet alleen financiële gevolgen, maar zijn ook zeer nadelig voor de werkgelegenheid. Zo wordt er bijvoorbeeld gedacht aan een totale bouwstop voor de (ver)bouw van bejaarden oorden dié 146 miljoen zou be sparen. Door beperking van de renovaties in de verpleegte huizen, het schrappen van de personeelsuitbreiding daar en het verhogen van de eigen bij drage voor de verpleegden zou er nog eens bijna 600 miljoen kunnen worden bezuinigd. Het terugdringen van de capa citeit met 35.000 in 1986 zou een besparing opleveren van 239 miljoen. In totaal zou er op de bejaardenzorg ruim 1200 miljoen te snoeien zijn, wat maximaal 15.500 mensen hun baan zou kosten. Defensie Ook de defensie-uitgaven zijn door de topambtenaren door gelicht. Zij komen tot mogelij ke bezuinigingen tussen 40 miljoen en 1,3 miljard. Voor een deel zijn deze echter schijn, omdat de ambtenaren de extra kosten die gemoeid zijn met het plaatsen van or ders in eigen land voortaan niet meer willen toerekenen aan de begroting van defensie maar op conto willen schrijven van economische zaken. Het groot onderhoud van defensie materieel zou meer door parti culieren moeten worden ge daan. Door de bezuinigings voorstellen op defensie zouden 250 tot bijna 18,000 manjaren werk verloren gaan. Bezuinigingen op de straf rechtspleging worden voor ruim 100 miljoen aangedragen. Ze zouden leiden tot een per- soneelsbesparing van bijna 1700 man. Naast het gevange niswezen zou ook de reclasse ring hierdoor worden getrof fen. Ook op de rijkspsychiatri- sche inrichtingen zou kunnen worden bezuinigd, volgens de werkgroep. Het grootste deel van de ar beidsplaatsen in de marktsec tor die als gevolg van de be zuinigingen verloren zouden gaan wordt veroorzaakt door besparingen bij de Rijksgebou wendienst. In dit kader stellen de ambtenaren voor de nieuw bouw te temporiseren en ver soberingen toe te passen. Om buigingen op de monumenten zorg zou ruim 1000 man in de marktsector treffen. Hier wordt gedacht aah het schrap pen van de fiscale kostenaft- rek voor monumentenwonin gen het beperken van het aan tal monumenten, toepassing van het profijtbeginsel en het verlagen van een aantal subsi dies. moment dat de niet-con- fessionelen daartoe beslis sen. Dit zegt het PvdA-ka- merlid Hein Roethof naar aanleiding van zijn van daag verschenen boek „De abortuskwestie en meer dan dat". Roethof, die door „zijn" dis trict Utrecht op een niet ver kiesbare plaats op de PvdA- lijst is gezet, komt tot de stel ling dat de niet-confessionele partijen (lees: PvdA, VVD en D'66) ongeacht hun deelne ming aan een kabinet met het CDA. zaken moet kunnen re gelen zónder de christen-de mocraten. Hij verwijt de chris ten-democraten dat ze hun normen exclusief willen opleg gen aan de hele samenleving. De abortuskwestie staat in verschillend opzicht model voor de politieke besluitvor ming in Nederland, zo meent Roethof. Hij vergelijkt de hou ding van de christen-democra ten met die van de meer fana tieke feministen. ZAANSTAD Nadat eerder CPN-lijsttrekker Ina Brouwer de linkse partijen al had opgeroepen de rijen te sluiten, is het nu haar PPR-collega Ria Beckers die haar nek wil uitsteken voor een vergaande samenwerking na de verkiezingen. Ze heeft gis teren de lijsttrekkers van PvdA, PSP en CPN D'66 ontbreekt in dit rijtje een brief gezonden, waarin zij het voorstel doet om daags na de verkiezingen te gaan praten over een gezamen lijk optreden tijdens de formatie. Beckers maakte dit gister avond bekend tijdens de start van de PPR-verkiezingscampagne in Zaanstad. Bij dat gezamenlijk optreden moet het gaan om za ken als een eensluidend advies aan de koningin over de te be noemen informateur en gezamenlijk overleg van fractievoorzit ters en fracties in de Tweede Kamer. Ook lanceert de PPR in haar brief het voorstel om een gezamenlijk kernwapenoverleg voor te stellen voor de gehele komende kabinetsperiode. Centrumpartij wil heruitzending DEN HAAG De Haagse advocaat mr. L. van Heijningen heeft namens de Centrumpartij een procedure bij de Raad van State aangespannen tegen het ministerie van CRM. Hij eist dat de mi nister de NOS opdracht geeft een verkiezingsuitzending van de Centrumpartij alsnog en nu onverminkt uit te zenden. De afge lopen week vielen tijdens het verkiezingsprogramma van de Centrumpartij alle ondertitels, adressen, gironummers etc. weg. Volgens de NOS gebeurde dit niet met opzet. Het Greenpeace-actieschip Sirius vertrok gisteren uit de haven van Amsterdam naar Den Helder om het dumpen van 3000 ton radioactief afval in zee te vertragen of te beletten. Schip met radioactief afval vertrokken DEN HELDER Het vrachtschip „Scheldeborg", geladen met ruim 3000 ton radioactief afval, is gisteren vertrokken naar de Atlantische Oceaan om het afval daar te dumpen. Het schip wordt geschaduwd door het actieschip „Sirius" van de milieu organisatie Greenpeace. De vaten, afkomstig van het Energie Onderzoek Centrum Nederland, worden 800 kilometer ten noordwesten van Spanje in zee gestort. Greenpeace wil proberen dat te voorkomen. Het ECN heeft een kort geding aangespannen tegen Greenpeace om te bereiken dat Greenpeace wordt verbo den de dumping van het afval te hinderen of te beletten. Het geding dient morgen. Een week later zullen twee boten uit Zwitserland en België nog eens 7000 ton radioactief afval bij Spanje in zee dumpen. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Tijdens de overlegvergadering gisteren konden de ministers De Ruiter en Rood wel 15 a 20 miljoen op tafel leggen voor het verlenen van toesla gen voor onregelmatige en zware diensten aan rijks- en gemeentepolitiemensen, daaronder ook begrepen het inzetten van de mensen als ME'ers. De komende maand zal cr technisch overleg over worden ge pleegd en op 6 oktober zullen dan beslissingen worden genomen, die terugwerken tot 1 januari jongstleden. De bonden hebben gesteld dat de politiemensen er wezenlijk op vooruit moeten gaan. Terug gaan in salaris, zoals in een eerder plan van de mi nisters soms zou kunnen gebeuren, wijzen zij nadrukkelijk af. Tenslotte zal een werkgroep worden gevormd, die zich zal bezig houden met de veiligheid van de politie-ambtenaren. Dit dan te verstaan als veiligheid in het algemeen en dus los van de recen te incidenten waarbij politiemensen waren betrokken. In een brief aan de Tweede Kamer, waarin mr. Rood zijn beleid betreffende de politiesterkte uiteen zet, herinnert de minister er aan, dat zijn voorganger Van Thijn reeds de sterkte van alle po litiekorpsen met uitzondering van die van de vier grootste ge meenten bevroor tot eind 1983. Van Thijn beloofde die vier ge meenten gedurende vier jaar een uitbreiding van 125 man per jaar tezamen mits de financiële middelen beschikbaar zouden zijn. Die middelen blijken er niet te zijn. zo schrijft Rood en dus moest het voorbehoud realiteit worden. Overigens hebben de vier gemeenten van de 125 toegezegde extra plaatsen voor 1982 (boven de normale uitbreiding met 100) er al 75 toegewezen ge kregen en dat blijft zo. Ook nu betoogt de minister, dat de korp sen het vooral in reorganisaties zullen moeten zoeken om het werk beter aan te kunnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal randvoorzieningen bij het lager onderwijs, waaronder het schoolzwemmen, wordt volgend jaar niet langer vergoed uit het gemeente fonds. Hiermee bespaart het ministerie van binnen landse zaken 18 miljoen gulden. Gehandhaafd blijven de vergoeding voor culturele vorming, voor medezeg genschap en schoolonderzoeken. Het schoolzwemmen bij het buitengewoon onderwijs en eventuele vervoers kosten worden volgend jaar slechts gedeeltelijk door de overheid betaald. De uitkering uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs wordt voor volgend jaar in totaal met ruim 120 miljoen gulden verlaagd, zo blijkt uit een brief van minister Rood van Binnen landse Zaken aan de gemeentebesturen. Voor dit jaar bedragen de uitkeringen aan de gemeenten in totaal 2,3 miljard gulden. Volgend jaar zal 17 miljoen worden bespaard op scholennieuw- bouw en het niet langer vergoeden van de kosten voor onnodige noodlokalen en dependances. Verder wordt bespaard door ver traagd vervangen van niet-onderwijzend personeel en verlaging van het bedrag voor schooltandartsendiensten. Volgend jaar zul len deze uitkeringen niet langer door Binnenlandse Zaken wor den gedaan, maar worden overgenomen door het ministerie van Onderwijs. Koele oceaanlucht iHet weer wordt de komende dagen bepaald door een de pressie die nu ten westen van Schotland ligt en via de Shet- lands en het noorden van de Noordzee naar Skandinavië gaat trekken. Eerst trekt in de avond en nacht een regenzone over, daarna stroomt koele oceaanlucht over ons land bin nen. Daarin worden opklarin gen afgewisseld door enkele buien. Vannacht daalt de tem peratuur tot ongeveer 14 gra den en in de middag wordt het circa achttien graden. Niet al leen in ons land maar ook bo ven de Britse eilanden. Duits land en de andere Beneluxlan- den brengt de depressie de ko mende dagen wisselvallig

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9