Denk je dat wij geen ruiten kunnen ingooien?' INEN0M HET HUIS leren voor de rijpere mens EJAARDENDREIGENMETHARDE ACTIE i: Kettingen als kragen BINNENLAND/LAND EN TUINBOUW' LEIDSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 Congres Oud in Nederland" 'n het Casino in Den 3osch wordt donder- lag een groot landelijk :ongres gehouden over ,oud zijn" in Neder- and. Aanleiding voor le bijeenkomst is het nternationale congres iver de ouderdom, dat ip initiatief van de herenigde Naties in sen Wenen is gehouden usssen 26 juli en 6 au- ;ustus. De manifestatie n Den Bosch is toege- „Jh" neden op de specifie- fen te situatie van de se- lioren in ons eigen scar and en heet dan ook ,Oud in Nederland", sta- to'n duizend mensen zie- iemen er aan deel. hn hen heeft de ene lëlft beroepshalve met igjaarden te maken en ota-s'de andere helft zelf oliud. Dat de laatste ca- egorie fel van leer zal TJ rekken, lijkt geen loude voorspelling, ifeeds meer ouderen dllen actie, desnoods larde actie, onderne- b0. nen om voor hun echten op te komen n hun belangen te lS' 'erdedigen. John Ree- en (66) en Keetje Rui- veld (76), beiden fo- imlid tijdens het con- ;res in Den Bosch: Als de overheid al- naar doorgaat met. het loed onder onze na- vaJels vandaan te halen, vo3f°rden We net 20 ariJfcressief als de jeugd" ALBLASSERDAM Laatst sprak Keetje Ruize- veld een bejaarde dame van wie de man al vier weken in het Dijkzigt-zie- kenhuis in Rotterdam lag. De dame vertelde dat ze alle dagen bij haar man op bezoek ging. Keetjes commentaar: ,,Als je vijftig jaar getrouwd bent, dan mag dat toch wel! Maar met de bus van Alblasserdam naar Rotter dam kost een rijksdaalder. Zeven keer een rijksdaal der is 17,50 in de week. En als je je hele leven sa men bent geweest, wil je ook niet met lege handen aankomen. Voor een bloe metje tel je drie, vier gul den neer. Een trosje drui ven is nog duurder. Ter wijl thuis je uitgaven ge woon doordraaien. Dus hoe moet dat dan, als je alleen aow hebt? En dan willen ze aan die aow nog gaan knabbelen ook. So demieter! Van de aow blijven ze af met hun po ten!" Kee Ruizeveld, 76 jaar, mo dieus gekapt grijs haar, is ac tievoerster. Aanvankelijk bin nen de Bond voor Beeldende Kunstenaars, maar sinds drie jaar in het bejaardenwerk. Sa men met haar 66-jarige com pagnon John Reesen sjouwt ze stad en land af om te strijden tegen achterstelling van de se nioren in onze samenleving. Een achterstelling die zich voordoet op allerhande ni veaus en varieert van de wei gering van de regering om een Raad voor het Ouderenbeleid in te stellen tot de dictatuur van een Brabantse instellings kok, die de bejaarden uitslui tend rauwe kool voorzet. „Vent, gebruik je hersens nu toch", hebben Kee en John de nog jonge man een en ander maal moeten voorhouden. „Jij kan wel dénken dat rauwe kool gezonder is, maar de mensen hier zijn met gare kool inmiddels 70 jaar geworden". De kok is nu om. De overheid nog niet. Het actieve duo: „In heel veel opzichten lapt de re gering de eis van de bejaarden om volwaardig te kunnen meedraaien, volledig aan de laars. En wat wij nu op dat congres in Den Bosch willen benadrukken is dat er rare dingen gaan gebeuren als men blijft weigeren om naar ons te luisteren". Emancipatie Na de emancipatie van de ar beiders, de katholieken, de vrouwen en de homofielen, lijkt aan het begin van de ja ren '80 de emancipatie van de bejaarden te zijn begonnen. Datum die door toekomstige historici vermoedelijk als breuklijn zal worden aangewe zen: 19 januri 1982, toen de se nioren hun eisen voor het eerst kracht bijzetten met een massale demonstratie. Vierdui zend ouderen trotseerden weer en wind om op het Binnenhof aan te dringen op meer mede zeggenschap in het bejaarden beleid en om te protesteren te gen een onrechtvaardig geach- Keetje Ruizeveld: „Maar als die figuurlij ke vuist geen indruk maakt, dan wordt het een echte vuist". John Reesen: „We staan sterker naarma te we beter georganiseerd zijn". te aantasting van de eigen fi nanciële positie. Nog steeds is van inspraak van de bejaarden in het over hen gevoerde beleid nauwelijks sprake: noch op landelijk ni veau noch in bijvoorbeeld de verzorgingstehuizen. En wat de uitholling van de financiële positie betreft, kunnen de bon den van ouderen zo een rits voorbeelden noemen. De plan nen tot verlaging en later wel licht afschaffing van de be jaardenaftrek voor inkomsten en vermogensbelasting. De sterke stijging van premies in de ziektekostenverzekeringen en de ziekenfondsverzekerin gen voor ouderen. De invoe ring van een eigen bijdrage in de ziekenfondsverzekering voor taxivervoer en fysiothe rapie. Etcetera etcetera. Keetje Ruizeveld: „De huidige bejaarden zijn ovér het alge meen nog lankmoedige en meegaande mensen. Ze zijn opgevoed in een tijd waarin men nog respect had voor au toriteten. De mannen konden op hun werk alleen maar „ja baas" zeggen. En de vrouwen op hun beurt mochten alleen maar „ja man" tegen hun echt genoot zeggen. Maar naarmate de tijd verstrijkt, komen er steeds meer ouderen bij die wél hebben geleerd voor zich zelf op te komen. Die meer willen dan een dak boven hun hoofd en een warme hap. Als de overheid die mensen toch blijft betuttelen, ja, dan krijg je botsingen". Wegpoetsen John Reesen: „En vergeet niet dat het aantal ouderen de ko mende tijd sterk toeneemt. Momenteel telt Nederland nog 1,6 miljoen mensen die ouder zijn dan 65 jaar. In het jaar 2000 zullen dat er, zoals het er nu naar uitziet, 2,1 miljoen zijn. Het aantal Nederlanders dat ouder is dan 55 loopt de komende jaren op tot bijna 3,5 miljoen in het jaar 2000. Een groep van zo'n omvang kan je niet meer wegpoetsen". Maar beschikt die groep ook over machtsmiddelen om pres sie uit te oefenen? Keetje Ruizeveld: „We moeten Keetje Ruizeveld:en dan zullen ze er van lusten ook. Dan slaan we erop los, dan John: „Rustig nou Keetje...". meer de straat op. Demonstre ren. Momenteel denken de mensen nog: ik zou best wil len, maar wat zal de buur vrouw daarvan zeggen? Maar als ook de ouderen gewend ra ken aan het fenomeen „de monstratie", kunnen we de overheid echt met zeer massa le betogingen confronteren. Natuurlijk kan niet iedereen meedoen. De mensen die in een bejaardentehuis zitten, zullen meetstal verstek moe ten laten gaan. Maar dat zijn er niet veel, hoor. Zo'n 85 van de Nederlandse bejaarden loopt gewoon vrij rond Demonstraties lijken vaak zo weinig uit te halen. En staken kunnen de bejaarden, die im mers geen baan hebben, ook niet. Kee Ruizeveld nu met prie mende ogen: „Maar we kun nen ook de ruiten gaan ingooi en, hoor. We zijn er niet vóór en we doen het liever niet, maar als ze maar doorgaan met ons het bloed onder de na gels vandaan te halen, worden we net zo agressief als de Moeilijk. „Dan moet je maar eens oplet ten wat er straks nog allemaal gaat gebeuren. En ruit inslaan,, dat is voor mij een kleinigheid, hoor. En als iemand een steen naar zijn hoofd wil hebben, kan-ie 'm ook krijgen. Waar om zouden mensen van dertig en veertig dat wél kunnen en waarom zou ik dat niet kun nen? En trouwens, als wij ou deren zelf de kracht niet meer hebben, kunnen we altijd nog een knokploeg organiseren. Ik heb in het jappenkamp geze ten en ik weet hoe dat moet, een knokploeg op de been brengen. Als ik nu alleen maar even aan mijn familie denk: ik heb drie kinderen plus nog twaalf kleinkinderen. Als ik die tot een knokploeg formeer, nou, dan heb ik een lekker zooitje bij elkaar, dat verzeker ik je!" John Reesen: „Maar natuurlijk moeten we hopen dat het zo ver nooit zal komen. We moe ten de problemen oplossen in open overleg. En dan staan wij ouderen sterker naarmate we beter georganiseerd zijn. Er zijn in Nederland drie oude ren-bonden. De Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen, de Unie van Katholieke Bon den van Ouderen en de Pro testants Christelijke Ouderen bond. Die werken samen in het Centraal Orgaan Samen werkende Bonden van Oude ren. Nu heeft dat Cosbo nog maar 400.000 leden. Maar als alle ouderen zich bij een bond zouden aansluiten, dan kun nen we, in figuurlijke zin, een vuist maken en dat is toch verre te verkiezen". Keetje: „Maar als die figuurlij ke vuist geen indruk maakt, dan wordt het een echte grijze vuist, en dan zullen ze er van lusten ook. Dan slaan we erop los, dan John: „Rustig nou Keetje, rus tig, zover is het nog niet". WILLEM SCHEER Het adres van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen in Ne derland luidt: Postbus 700, 3500 AS Utrecht. adstenue. Deze imitatie suède mantel met gewatteerde voering 'udt het figuur toch slank 850.-). De plooirok heeft een scha- iwruit en met de effen blazer zou je van Jagenlook" kunnen 'reken. Maar zo is het niet. Hier is sprake van een functionele itfit voor koude dagen, die ons zeker te wachten staat. Meneer eft een klasieke, maar up to date jas aan met raglan mouwen 300.-) en een flanell pak met dubbele sluiting en omslag aan pijp 375.-), Westbury collectie C en A. Echtpaar in duolook. Hij draagt een stretchbroek met jasje in Higginsruit. V-hals pullover en bijpassende das. Mevrouw koos voor een mantelpak, waarvan het jasje ook in Higggins- stijl is uitgevoerd. Helemaal Brits!. Dikgevoerde coats voor deze partners. Mevrouw heeft een doorgestikte jas met imitatie bontvoering 180.-). Zijn parka 250.-) is teddy gevoerd en heeft suède elleboogstukken. De ribpantalon van hem kost 85.-. De flanell broek van haar 85.-. Vrouwen die wat ouder zijn dan veertig plus moeten be ducht zijn voor te lange rok ken, te korte rokken, te nau we rokken, te wijde rokken, te strakke blouses, te strakke pullovers, te' drukke prints, te hoge hakken, te felle kleuren, te korte (en zeker) geen mou wen. Voor de man geldt het zelfde, geen schreeuwerige dassen, opzichtige sokken, te slaafs volgen van de nieuwe trends. Het beste bekijkt men de mode van op een afstand. Ie mand, die je op tien meter af stand ziet „aankomen", de vrouw b.v. in een barokke outfit, ontleend aan de stijl 1750 met een overdaad van rijke stoffen, fantasie-details en uitgesproken voorkeur voor pracht en praal ziet er tien jaar ouder uit dan haar zuster die kiest voor de dit jaar zeer actuele „hunting" of „countrylook" als een rustige goedgesneden mantelpak. Daarbij kan best een romanti sche blouse gedragen worden met een kanten kraag, een ru che, een jabot of plissé's en sa tijnen biesjes. Maar de rok mag geen knie tonen, de voe ten niet gewrongen in puntige Mexicaanse half hoge laarsjes. De mode, die sterk op Engels klassiek is afgestemd, biedt het echtpaar van boven de de vijftig verschillende troef kaarten. De mantelpakken, pantalon-ensembles met blou se of trui over het middel, dat niet meer met een wespentail le kan worden vergeleken, staan uitstekend. Maar u moet wel over een zeer goed gepro portioneerd figuur beschik ken wilt u het truitje of de blouse „in" de rok dragen. Vaak krijg je dan een proppe- rig effect, waarin vetrolletjes een rol spelen om het effect te bederven. Bovendien kruipt de rok op zekere leeftijd vaak boven de bips op, wat de lijn van het figuur niet ten goede komt en heeft de buik wat meer ronding, dan krijgt die precies de aandacht door de benadrukte taille. Een lange top is het meest aanbevelens waardig, tenzij u nog een jon- gemeisjes figuur heeft. Voor meneer alweer dezelfde vui stregel. Geen polo in de broek dragen, die maar al te vaak puilt over de door een plaatse lijk teveel aan volume, afzak kende pantalon. Een riem doet er geen goed aan. Inte gendeel, die legt er nog eens de nadruk op, dat de buik niet meer plat is zoals bij een at leet. Kwaliteit van de kleding is voor 50-plussers van belang. Goede kleren zakken niet uit en behouden hun stevigheid en dus corrigerend vermogen. Pas op voor flodderstoffen. Ze verbergen geen figuurfouten, maar laten ze juist uitkomen. Dunne wollen jurken zijn dus alleen aantrekkelijk voor dunne, om niet te zeggen ma gere vrouwen van rijpere leeftijd. Is het gewicht te laag, dat kan ook, kan men beter kiezen voor stoffen met meer „body". De folklorestijl leent zich goed voor het echtpaar, van wie de kinderen al jaren het huis uit zijn. Ze voelen zich nog jong, klimmen nog eens in trein of vliegtuig en mogen zich best een rok met folklore randdessin of een Norfolk jas- <je aanmeten. Het hele uitbun dige, waarbij meerdere kle dingstukken -rokken en broek- over elkaar worden gedragen, kunnen ze beter aan de dochter en zoon over laten. Bescheiden kleurige- en gouden accessoires uit de jon- gerenmode staan erg char mant. De goud-trend van ko mende wintermode zal veel ouderen aanspreken. Ook de broekrok, al is die minder po pulair dan vorig jaar, staat een sportieve wandelaarster goed. Met een paar laarzen er bij en een coltrui kan ze zo het bos in. De broekrokken, die dit jaar in de winkel han gen zijn klassiek van -belijning en zeer geschikt voor de ou dere generatie.De moderne herenmode biedt de sportieve vijftiger ook veel kansen dank zij de toepassing van de stretch materialen. Gedistin geerd moet echter zijn wacht woord zijn. Malle petten, (wel mooie in gedekt ruitdessin) en op-art pullovers sieren de man van gevorderde leeftijd niet. Trek hem een goed pak en een fijne trenchcoat aan en hij oogt tien keer zo char mant. De klassieke snit en stijlvolle dessins zoals visgraat en Higginsruiten doen 't al tijd. In de vrijetijdsector is er voor de AOW-man een enor me keus aan truien en spor tieve coats, tweedjasjes met suède beleg, suède jacks of (dure) suède jassen, alsmede een royaal aanbod aan broe ken. De plusfour uit de derti ger jaren en de knickerbocker staan slanke figuren uitste kend op een fietstocht, op reis of op bezoek bij gezellige vrienden van vroeger. Wie te veel pondjes weegt kan met de klassieke stretchbroek even goed uit de voeten. Het gaat om het „elan" en de hang naar goed verzorgd zijn, die de Engelsman „grooming" noemt. TINY FRANCIS Hans Appenzeller (33), siera- denmaker, die ooit een bril jant vatte in een rubber arm band laat vanaf 27 augustus (tegelijk met de Amsterdamse Uitmarkt, dit jaar voor het eerst in de Nes), zijn vertaling in metaal zien van geweven armbanden in goud en zilver. Ze zijn een voortzetting van zijn voormalige (1981-82) li neaire ontwerpen, (spiraal vormige armbanden en hals kettingen). Appenzeller is in zee gegaan met een fabriek die feitelijk transportbanden van een me ter breed maakt een puur in dustrieel bedrijf. Na veel heen-en-weer gepraat was men bereid zijn nieuwe weefselvormen, die de lijn van het lichaam volgen (een halsketting hangt als een soort shawl om de nek) in messing of roestvrij staal te maken. Het resultaat was een aantal soorten basisweefsels in verschillende uitvoeringen, van heel fijn tot heel grof. Het weefselprocédé in metaal is op zichzelf niet nieuw. In goud en zilver kennen we dit soort armbanden (breed) en kettingen al langer. Ze zijn dan alleen aanmerkelijk duurder. De stalen sieraden komen op rond 95.- tot ƒ500.- voor een zilveren col lier, dat zo groot kan worden gemaakt als een kraag. Ze zien eruit als „gebreid". „Ik vind het erg leuk om te wer ken met s.chakelachtige din gen, die in elkaar grijpen", zegt Hans. „Er is ook een serie van gewezen metaal met scharnierende onderdelen, waardoor als het ware scha kels ontstaan". De collectie wordt in de grote „winkel" van Appenzeller ge toond in samenwerking met Hans Klasema (schilderingen) in de vitrine en stoffen van Koorden van metaal, die kun nen worden omgeknoopt of tienmaal om de pols gedraaid als een armband. Het metaal is zo soepel als zijde en voegt zich naar de lichaamsvormen. Jeroen Vinken. De geweven sieraden zullen nog een tijd na de Uitmarkt vast onder deel van de Appenzeller-col- lectie vormen. De Uitmarkt, georganiseerd door het Amsterdamse Uit Bureau (AUB) zal drie dagen (27 tot en met 29 augustus, de eerste dag alleen in ae avond uren) een presentatie geven van alle culturele organisaties in de hoofdstad. Kraampjes met informatie theater, mu seum, muziek-uitvoeringen geven folders uit, zodat de be zoekers een overzicht hebben van wat hen volgend seizoen aan cultureel amusement in Amsterdam te wachten staat. Metalen „kantwerk" in de vorm van een halsketting.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7