Moeder Courage" in tent naast het Congresgebouw Thom Hoffman: Zo'n stille jongen kan vast niet acteren Jane en Peter Fonda: geen cent erfenis van wijlen Henry Er zijn natuurlijk een hoop oorzaken te noemen, maar de film is er zeker één van. Ter wijl toneel toch al voor een kleiner publiek was, kon je de luidruchtigen onder de acteurs er sterk van verdenken een stuk extra publiekswerving te plegen. Het grote publiek dat film en tv daarentegen in ver houding bereiken, maakt het een noodzaak dat acteurs juist wegkruipen uit een te opdrin gerige publieke belangstelling. Hoe het ook zij, Thorn Hoff man is het type acteur dat je waarschijnlijk nóóit van verre zal herkennen. „Op die jongen moet je toch 'ns letten", was me ingefluisterd. „Hij speelt een hoofdrol in de Vara-tv-se- rie „Truckers", speelt een gro te bijrol in Reve's „De vierde man" en in Bas van der Lecq's eerste hoofdfilm „Sprong naar de liefde". Gewapend met een publiciteitsfoto uit die film, be reik ik volgens afspraak het terrasje van het Amsterdamse restaurant De Roode Leeuw, maar een acteur lijkt daar niet aanwezig. Toch wel. De foto toont hem in leren jack met schapenkraag, een sigaret los jes op de lippen en een blik in z'n ogen van: Mot je wat van me. De jongeman die me op het terrasje aarzelend aan spreekt met „Bent u mis schien..." is een vriendelijk be brilde figuur in regenjas. Een acteur, nee, ondanks die ver anderde tijden, in de verste verte niet. Exhibitionisme Thorn Hoffmann (24) schrikt niet van m'n aarzeling. „In Nederland denken ze vaak: Zo'n stille jongen, die kan vast niet acteren. Er wordt meestal gekozen voor acteurs die spon taan en extrovert overkomen. Thom Honman in „Sprong naar de liefde": Mot je wat van me? Rollen in speelfilms Sprong naar de liefde'' „De vierde man" en tv-serie ..Truckers" Toen ik acteur wilde worden, heb ik uiteraard geprobeerd op de Toneelschool te komen. In Maastricht. Ik werd niet toege laten. Ik geloof dat ze al schrokken toen ik vertelde dat ik een boek gelezen had. Ik ben ook geen type dat acteurs- café's frekwenteert. En mis schien ben ik Wel helemaal niet zo'n toneel-acteur. Ik vind dat acteren met die luide stem men en altijd bewust van dat publiek in de zaal toch altijd iets hebben van artistiek exhi bitionisme. De filmcamera ligt me beter". En gek genoeg is het eerste dat de fotograaf op merkt, wanneer hij met Thom Hoffman tussen de duiven op de Dam wat platen maakt: „Hé, die jongen fotografeert Luger Niettemin heeft Thom Hoff man er al een aantal jaren the aterwerk opzitten. Afkomstig uit Wassenaar, liet hij het Atheneum voortijdig in de steek voor ambulante werk zaamheden als varen en bar man-spelen met acteren in het achterhoofd. Maastricht werd dan wel niks, maar de jonge regisseur Peter te Nuyl, die binnenkort bij de Haagse Co- medie mag laten zien wat hij waard is, vroeg hem voor een stuk op de Theaterschool. Er was iemand ziek geworden. Het werd het begin van toch nog een acteursloopbaan: To neelgroep F ACT, Toneelgroep Theater (in scholenprojecten) en Toneelgroep Centrum. Vier jaar theater en dan nu allerlei film- en televisie-aanbiedin gen. Eindexamenfilms van de filmacademie, een hoofdrol in de nogal opschudding verwek kende film „Luger" van zijn vriend Theo van Gogh. Een film die bedoelde neo-fascisti- sche tendenzen in onze samen leving te signaleren, maar door een deel van het publiek juist voor fascistisch werd ver sleten. Hoffman als Chris Lu ger verbijsterde het publiek als de kidnapper van een geeste lijk gehandicapte Wassenaarse INTERNATIONALE NIEUWE SCENE BRENGT VLAAMSE BRECHT KUNST LEIDSE COURANT Hilbert Soudant chef-dirigent USO UTRECHT De Nederlander Hubert Soudant is voor vier jaar benoemd tot chef-dirigent en artistiek leider van het Utrechtse Symfonie Or kest. Hij volgt Cornelius Dombraveanu op, die deze functie de afgelopen drie seizoenen heeft vervuld. Dombraveanu keert bij het USO terug als gastdirigent.Hubert Soudant heeft -tot 1985- ook pen verbintenis als chef-dirigent bij het Nouvel Orchestre Philharmonique in Parijs. Hij treedt vooral regelmatig op als gastdirigent bij het Berlijnse Philharmonisch orkest, de Bam berger Symphonikers, het orkest van La Scala in Milaan en de radio-orkesten van Keulen, Munchen, Frankfort, Hamburg en Saarbruc- ken. Het komend seizoen zal hij ook verschil lende orkesten in de Sowjet-Unie en het orkest van Sydney leiden. Proloog en Nieuwe Komedie krijgen steun van VNT AMSTERDAM De Vereniging van Nederland se Toneelgezelschappen (VNT) heeft de Tweede Kamer in een brief gevraagd de minister van CRM te bewegen zijn plan tot stopzetting van de subsidiering van de toneelgroepen Proloog en Nieuwe Komedie in te trekken. Stopzetting van de subsidie betekent de opheffing van beide gezelschappen.Volgens de VNT zou de minister eerst het advies van de Raad voor de Kunst moeten afwachten. Zou daaruit blijken dat er reden is voor opheffing dan zouden werkzaam heden van de twee toneelgroepen slechts op een termijn van langer dan één seizoen mogen worden beëindigd. Nu staat de minister 1 september 1983 voor ogen.De VNT vindt overigens dat het huidi ge peil van de overheidsuitgaven voor toneel zo niet verhoogd, dan toch gehandhaafd moet blij- Raad voor de Kunst gegeriefd: „SANERINGSPLAN ORKESTEN TE VROEG IN KRANTEN" DEN HAAG De Raad voor de Kunst voelt zich gegriefd nu zij via berichten in de pers heeft moeten vernemen van de saneringsope ratie voor het orkestenbestand in de rand stad. Het saneringsplan werd op verzoek van CRM-minister Hans de Boer opgesteld door een efficiencybureau. Volgens de Raad voor de Kunst, het wettelijk adviesorgaan van de regering inzake de kunsten, is het de vierde keer dat zij via berichten in de pers op de hoogte wordt gesteld van beleidsvoornemens en of denklijnen van de minister op het ge bied van de Kunst. De Raad vindt het gebeuren vooral grievend omdat de Raad kortgeleden zelf ook een ad vies aan de minister heeft uitgebracht over het Orkestenbestel. In dat advies werd ook de positie van de randstedelijke orkesten bespro ken. De Raad verwacht dat in het gesprek dinsdag op het ministerie, dat reeds enige tijd geleden werd afgesproken, het rapport van het efficiency bureau zal worden besproken. De Raad gaat er van uit dat de minister dan ook een adviesaanvraag over het rapport zal Volgens het efficiency rapport zijn de orkes ten in de randstad te groot en moet er wor den ingekrompen. in Brechts „Moeder Cou rage en haar kinderen". De Nieuwe Scène speelt al weer een tijdje theatervoor stellingen in een tent. Een nieuwe „trend" trouwens, zo'n tent, want het Nederlandse Werktheater pleegt op gezette tijden ook op circusmanier to neel aan de man te brengen. De Nieuwe Scène was eerder in Den Haag onder zeil met „De Herkuis", een veel beju belde voorstelling. De tent werd het gezelschap vorig jaar hardhandig ontnomen door een rukwind en inmiddels is er via privé-akties en de ver koop van een gelegenheidsli thografie van de kunstenaar Pol Mara een nieuwe op de planken verschenen. Daarin dus „Moeder Courage en haar kinderen". Een van Brechts beroemdste en moeilijkste stukken. Moeder Courage speelt tijdens de dertigjarige oorlog in de zeventiende eeuw en in het door krijg verwoeste landschap reist de marketent ster Courage rond, haar han del aan de soldaat brengend. Ze leeft van de oorlog, maar ze verliest tegelijkertijd aan die oorlog: Ze jaagt er haar eigen kinderen mee de dood in. Niettemin gaat ze verblind door. --\t kreeg na de oorlog bij Filmacteur Thom Hoffman op de Dam: Hé, die jongen fotografeert goed. (Foto: CEES VERKERK). miljonairsdochter, tussendoor voortdurend homosexuelen, joden en negers beledigend. Druggebruikers „Jammer", zegt Thom Hoff man „dat die film niet begre pen is. CRM heeft Theo van Gogh volkomen links laten liggen. Maar we zijn inmiddels toch met een tweede film be zig. Die speelt in een milieu van druggebruikers. Een. on derwerp dat Theo aan het hart gaat, want ze liggen bij hem in Amsterdam letterlijk voor de deur. We filmen een beetje volgens het Jos Stelling-sy steem. Stapje voor stapje. Wanneer we geld hebben, ma ken we weer een stukje. Dat geld lenen we hier en daar, terwijl we er ook onze eigen verdiensten in steken. Ja ik ook, want he.t is toch een grote hobby. In principe een soort avant-garde-bedrijfje. En ei genlijk veel leuker dan al dat gevestigde en geregelde werk. Bij zo'n film voel je veel nau wer betrokken. Bij de Vara of bij Paul Verhoeven (maker van „De vierde man") wordt je met de auto van de ene lokatie naar de andere gereden. Er staan tienduizend lampen om je heen en alles waar jij op moet letten zijn je eigen woor den. Prima natuurlijk, maar je mist daardoor toch die betrok kenheid". Met pistool spelen Toch is Thom Hoffmann een „betrokken" soort acteur, die de rol die hij speelt zo dicht mogelijk probeert te benade ren. „Voor „Luger" ben ik een heleboel van die oude gang sterfilms gaan zien en tijdens de opnamen heb ik voortdu rend met een pistool zitten spelen. Voor „De vierde man", waarin ik een op de achter grond dreigende rol als misda diger speel, heb ik me afge zonderd op een stil hotelka mertje in Noordwijk. Om me rustig voor te bereiden. Zon der thuis eitjes voor jezelf te hoeven bakken. Zoals jij iets leest of nadenkt over een film voor je gaat schrijven. En voor „Truckers" ben ik bezig met mijn diploma voor vrachtwa genchauffeur. Een spoedcur sus. Maar de moeilijke rij-scè- nes worden door stuntmensen gedaan. Toch helptg het alle maal. Je leert in die andere omgeving bewegen, leven. En dat vind ik het fijne van film. Het steeds weer in een andere wereld stappen. Ik zuig zo'n rol in me op. Vóór je een rol speelt, zou je er eigenlijk eerst twee romans over geschreven moeten hebben. Wat mensen als De Niro in Amerika doen. Voor „Raging Buil" bokslessen nemen, tussen boksers en in sportscholen rondlopen. Je as simileren met je onderwerp. Dat heb je met die serie over vrachtwagenchauffeurs ook. Al treedt er bij televisie een vervlakking op omdat je een zo groot mogelijk publiek moet bereiken. Zo kan ik niet laten zien hoe onbeschoft vrachtwa genchauffeurs in de meeste gevallen zijn". BERT JANSMA DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA J]\f^ -fumlid Interesse van Denen in kunst en tv in ons land Ur c AMSTERDAM - Onder leiding van de Deense minister voéjftjoed cultuur, mevr.dr. Lise Ostergaard, bezoekt een delegatie vai gjs V£ meer dan twintig personen ons land. Ze zijn voornamelijk ge V j ïnteresseerd in het Nederlandse beleid voor de musea en vooi F radio en televisie. De groep telt o.a. achttien Deense parlë ^essi mentsleden. De Denen waren maandag de gasten van het ge r meentebestuuur van Amsterdam. Ze bezochten o.m. het Arrt sterdams Historisch museum en het Stedelijk Museum. Van daag voegde hun minister zich bij hen. Bij Philips en op d Technische Hogeschool in Eindhoven en het Zuidlimburgsi kabelexperiment stelt men zich op de hoogte van kabel- ei satellietzaken. Morgen worden op het ministerie van CRM ii Rijswijk het museumbeleid en het radio- en televisiebeleii toegelicht. Daarna komt de delgatie samen met de Tweede -Kamercommissie voor CRM. Donderdag gaan de Denen n omroepland voor ontmoetingen met de NOS, de STER vertegenwoordigers van omroepen. Filmactrice Ulla Jacobsson overleden WENEN - De Zweedse actrice Ulla Jacobs- ij son, die vooral bekend is geworden door haar i optreden in de film ,Zij danste slechts één zo- mer', is op 53-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Wenen overleden, zo is maandag van haar familie vernomen. Zij leed reeds enige tijd aan gewrichtskanker. Zij was getrouwd met de Oostenrijkse volkenkundige prof. Hans- -Winfried Rohsmann. Na genoemde film van 6 regisseur Arne Mattson, die in 1951 in Cannes i werd bekroond, trad zij o.m. op in ,De glim- lach van een zomernacht' van Ingmar Berg- man en in internationale produkties als .Schuld en boete', ,De laatsten zullen de eers- ten zijn', ,En dat op maandagmorgen' en ,Alle jaren weer'.Voorts speelde zij vele toneelrol- :j len, zowel in Gotenburg als in Berlijn en We nen. Tevens trad zij op voor de televisie. Ulla Jacobsson $$00 DEN HAAG Spelen in een tent naast het Con gresgebouw lijkt een suc cesformule te worden. Paul Acket maakte er ge bruik tijdens zijn North Sea Jazz Festival voor blues- en andere geluiden, inmiddels heeft ook het theater die plek ontdekt. Van 25 tot en met 29 au gustus is het Vlaamse Kol- lektief Internationale Nieuwe Scène er onder het eigen zeildak te zien Moeder Courage in de netten van de oorlog: Hilde Uytterlinden speelt de hoofdrol in de circustent van de Nieuwe Scène. het Berliner Ensemble de kri tiek dat zijn Moeder Courage eigenlijk tot inkeer zou moe ten komen in het stuk. Kritiek die geen begrip had voor Brechts bedoelingen. Hij wilde immers geen theater waarbij je je met de hoofdpersoon kon identificeren. De hoofdfiguren hoefden niet tot inkeer te ko men, ais het publiek dat maar deed via de confrontatie die hij ze voorschotelde. Moeder Courage vervloekt de vrede omdat die haar broodwinning kapot maakt, en het publiek mag zich afvragen hoe iemand zo afgestompt kan raken en dat op zijn eigen situatie 'be trekken. Zoals Brecht het stel de tijdens het Volkerencongres voor de Vrede in '52: „Het ge heugen van de mensheid voor geleden ellende is verbazend 'kort. Haar voorstellingsvermo gen voor komend leed is bijna nog kleiner. De inwoner van Hamburg is nog omringd door ruïnes, en toch aarzelt hij de hand op te heffen tegen een nieuwe oorlog. De wereldwijde verschrikkingen van de jaren veertig lijken vergeten. Er zijn er velen die zeggen dat de re gen van gisteren ons niet nat maakt. Het is tegen die afge stomptheid dat we moeten strijden." Een tekst die nog al tijd opgaat. De Nieuwe Scène wil met zijn LOS ANGELES - Noch Jane noch Peter Fonda zullen ook maar een enkele dollarcent krijgen uit de nalatenschap van hun onlangs overleden vader Henry. In kringen rond de fa milie Fonda kwam de onthulling dat de 77-jarige acteur zelfs geen enkel aandenken aan zijn kinderen had nagelaten als een schok. Fonda's bezit gaat naar zijn aangenomen dochter Amy en zijn vijfde vrouw Shirlee. Al waren er in het verleden moeilijkheden genoeg tussen de Fonda's, ze leken inmiddels bijgelegd. Jane Fonda mochl nota bene dit jaar bij de Oscar-uitreikingen nog vol trots met ontroering aankondigen ^dat haar vader dan eindelijk die hoogste onderscheiding had gekregen voor zijn rol in „On golden pond". Henry Fonda was tijdens de Vietnam- oorlog, evenals een groot deel van het Amerikaanse publiek geschokt door de anti-Amerikaanse opstelling van zijn doch' ter en verweet zijn zoon Peter zijn nogal losse levensstijl en ke sit zijn optreden in allerlei „underground"-films. Na de ere-Os- car vorig jaar voor zijn hele filmcarrière en de echte Oscar dit jaar leek alles vergeten en vergeven Henry Fonda motiveerde zijn beslissing wel in zijn testa ment dat zaterdag j.l. werd geopend: „Ik heb geen voorzie- jemer ningen getroffen voor Jane of Peter en hun gezinnen, enkel en alleen omdat zij naar mijn mening financieel onafhanke lijk zijn, en die beslissing doet niets af aan mijn diepe gevoe- lens van genegenheid voor hen". Niettemin kwam Fonda's'?Jaar< testament als een verrassing. Zijn bezit werd door zijn nota-S-de ris niet nader gespecificeerd, maar zijn landhuis, dat voliud. E staat met kunstvoorwerpen, is zeker tweeënhalf miljoen dol- egorie lar waard. Fonda vermaakte 200.000 dollar aan de door hem rgkke geadopteerde dochter Amy, die in Colorado woont, terwijl zijn laatste, jonge, vrouw Shirlee de rest van zijn bezit zal krijgen. Fonda liet in juli '81 een nieuw testament opmaken. Een eerder testament vermeldde zijn zoon Peter nog als execu teur testamentair. In dat nieuwe testament stelde Fonda bo vendien dat indien zijn vrouw Shirlee binnen negentig da- echtei gen na hem zou overlijden, zijn bezit vermaakt zou moeten n hu worden aan het Community Playhouse in Omaha, Nebras ka, de plaats waar hij werd geboren. !0ngr< ,oud and. lè bi ntern iver c >p ir Veren Nene. usssei «üstus n Dei inedei joude rfeeds villen larde erded en (66 ■veld -.a De Fonda-familie na de dood van Henry, die een testament naliet dat'voor Jane en Peter (op deze foto geheel links en rechts) nogal teleurstellend was. Amy en Shirley (midden) kwamen er beter vanaf. werk toneel brengen dat zo dicht mogelijk bij het volk staat. En daarmee volgt het de theaterideeën van de Italiaan Dario Fo. Er wordt in Vlaan deren veel in fabrieken ge speeld, de vertaling van deze uit Fo's Italiaanse origineel „Courage" is dan ook een ver- een, naar het leek, authentiek vlaamsing door Wannis van de Vlaams volksstuk maakte. On- Velde, net zoals de groep jaren der regie van de Chileense re- geleden met een fantastische gisseur Carlos Medina en in opvoering van „Mistero Buffo" een decor van de Duitser Matthias Stein van het Bei ner Ensemble krijgen we i die manier een ongebruikel ke, Vlaamse, „Courage" zien. BERT JANS» Mondelinge cursussen voor: (heus, daar gaat echt nog niets boven'.) Getuigschrift Bedrijfseconomische Basiskennis Ondcrncmcrsdiploma Detailhandel Ijzerwaren Onderncmcrsdiploma Detailhandel Sportartikelen Informaticacursus 'U en de computer' Talencursussen 'op maat' voor bedrijven Middenstandsexamen Marketing Bedrijfseconomie Algemene ontwikkeling Be roe psgoedcrcnvc rvoc r I Engels Talen- l prans Duits ook overdag! Spaans Praktijkdiploma boekhouden Moderne bedrijfsadministratie Staatspraktijkdiploma Examen Accountant- Administraticconsulcnt 1 Nederlands Engels Frans Duits MIS NIKS!" De lessen beginnen binnenkort! AMSTERDAM Er wa ren tijden dat je van ac teurs mocht verwachten, nee mocht eisen, dat zij als flamboyante flaneurs ook in het dagelijks leven met luider stemme den volke kond deden dat zij in elk geval beslist géén gewone burgers waren. Het waren de dagen dat artiesten er als een kunstwerk uitza gen en je op meters af stand al kon zeggen: Kijk daar gaat meneer Bouw meester, of: Dat móet Ko van Dijk zijn. Niks geen nostalgie hoor, maar een feit is het dat je dat soort acteurs niet meer ziet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6