bollenstreek stort jaarlijks tonnen ngevoerde mest op geestgronden ■Wow kleine klusjes. jr Ceidóe Sotwö/nt £RMIS INLANGERAAR ïondaankoop voor reconstructie uising Groenestein/Rijndijk Jongetje (7) aangereden Landbouwschap wil snel maatregelen voor tuinders Hoorzitting over samenvoeging van deel Stompwijk bij Zoeterwoude Burgemeester en miss Hazers wo ude openen jaarmarkt Auto in de sloot AGINEGIÖ LEIDSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 ■GERAAR De jaarlijkse kermis in Lan- |ar staat weer bol van de muzikale activitei- "in de periode van donderdag tot en met |ag zullen de bekende groepen Jen Rog en Maar en de volkszangers Nico Haak en jré Hazes optreden in de feesttent bij de bis op het parkeerterrein van Altior. jKog bijt de muzikale spits af op donderdag- •Ad. Deze Volendamse groep is geen onbe- le voor de regelmatige bezoekers van De jkel in Langeraar. De formatie is gespecia- jrd in het spelen van nummers van ande- •jjzoals The Police en de Dire Straits, maar )jkt verder niet terug voor rock en country Avestern, zoals donderdag zal blijken. De fingsprijs is vijf gulden, brmatie Doe Maar is eigenlijk pas dit jaar doorgebroken. De groep brengt swingende mu ziek, met elementen van rock, reggae en ska. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop voor twaalf gulden vijftig. Op zaterdagavond geeft Nico Haak acte de présence. Hij is een zanger die geen nadere introductie behoeft. Zijn optreden wordt afgewisseld met muziek van disco Jansma. De toegangsprijs is vijf gul den. De kermis wordt zondagavond afgesloten met een optreden van André Hazes, volkszan ger nummer 1 in Nederland. Het wordt een op treden in samenwerking met Scouting Groep Welverro. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voor verkoop voor twaalf gulden vijftig. Ale optre dens beginnen om half negen, voorverkoop bij De Schakel en Van der Zwaan aan het Van Wassenaerplein 12. Afscheid van gemeenteraad Hazerswoude HAZERSWOUDE Acht van de vijftien le den nemen aan het einde van deze zittingspe riode afscheid van de gemeenteraad van Ha zerswoude. Aanstaande donderdag komen zij met de zeven personen die ook in de periode 19821986 van de raadspartij zullen zijn, voor het laatst in openbare vergadering in het ge meentehuis bijeen. Voor hetzelfde gezelschap staat dan nog een afscheidsdiner gepland, waar voor men overigens nog een beslissing inzake het financieren hiervan moet nemen. Een voor stel van B en W om de post representatie met 3500 gulden te verhogen, zal het desondanks wel halen. De acht afscheidnemers zijn: C. G. van Spron- sen, B. C. Poot, G. A. Rijkelijkhuizen, R. W. A. van de Berg en M. G. L. de Boer (allen CDA); A. Berlemon en G. de Ruiter (beiden VVD) en C. de Best (PvdA). De blijvers: E. van Elderen, J. D. de Wit en J. W. J. Rietveld (CDA), G. van der Lecq-de Knikker en C. A. M. van Putten (PvdA/PPR), S. J. Fransen (VVD) en J. F. Kaashoek (SGP/RPF). De wethouders De Wit en Berlemon keren niet terug in het college van B en W. De Wit wordt weer gewoon raads lid, ondanks de actie van het CDA-bestuur om hem ook hiervan uit te sluiten. De Wit's grote aanhang besliste anders. Berlemon werd door het VVD-bestuur geen plaats op de verkie zingslijst waardig gekeurd, zoals bekend. Hij verlaat derhalve het raadswerk. Zoals 'bekend heeft de meerderheid van de raad overeen stemming bereikt omtrent de bezetting van de twee wethouderszetels: Van Elderen (CDA) en Fransen (VVD). bij Ti !DEN Wie momen door de Bollenstreek t en op zijn neus af- t, waant zich niet in (Vroi tuinbouw- maar in veehouderij-gebied, den ^ucht ruikt er onmis- t AJkPaar naar verse koei- leefthest. De mest (die er fieme/ïrdaad in grote hoe- volheden ligt) is bestemd eei verstuiving van de ie. voorkomen. ds ommeer de bollen uit de AIMd zijn, is het nodig die *y Lej\d door het spuiten OU li gjer (e beschermen, jgezien de Bollen- ek over weinig vee en over weinig mest be kt, is het noodzakelijk ot het onwelriekende van ihtbare goedje wordt bet Vervoerd. De mest komt sehadgi vandaan. De heer '/zunp15kerk uit Noordwij- komel0ut is een van de per- zretn, die zich bezighou- en ge met de handel in t. Hij koopt het op bij [p" verspreid over Ne-- en verkoopt het de bollenkwekers in yy0)ollenstreek. mestprijzen laat de heer fiskerk zich niet uit. Vol- v-| hem is er sprake van gro- incurrence onder mest- jjpers. Hij zegt dat er zo'n 2 mestverkopers actief TtJ Ti 'n de Bollenstreek. <üflskerk, die de mest tot in ant haalt, schat dat de nstreek jaarlijks honderd en -«ind ton mest afneemt. De U LI wordt vervoerd in tan lens. Het gaat volgens ïskerk om allerlei soor- Kippenmest, vaste en bare koeienmest, com- In de Bollenstreek wordt iaanoest jn jje zomer gebruikt raad je grond vast te leggen. ^1; S'gebeurt met vloeibare -S beknmest. In het najaar ïtbrelt vaste mest met stro in VD-tfond geploegd. Dit dient De jaarlijkse strontrace van Friesland naar Warmond; nu een sportieve gebeurtenis, vroeger bittere noodzaak. de Clemest'n8 van de grond. fj in de Bollenstreek [er Heemskerk. hvoer van mest is niets iekusL >med^ nsbei Zoi het nieuws in deze streek. Jaren geleden al werd begonnen met het invoeren. Men haalde het indertijd'uit Friesland. Dat feit wordt elk jaar nog herdacht door het houden van de tradi tionele strontrace. Vanuit Friesland varen dan houten schuiten vol met mest naar Warmond. Overschot In tegenstelling tot het mestar- me bollenstreekgebied zijn er in Nederland streken waar juist een groot overschot aan mest is. Mestoverschotten zijn er vooral in gebieden waar bio-industrie is. Want behalve vlees voor de export houden we aan onze gigantische sta pels varkens, kippen en kalve ren nog iets over. Namelijk een gigantische kwak mest. Mest, waar de boeren geen raad mee weten en die ze daarom jaar in jaar uit en gier- wagen na gierwagen op hun land dumpen. Tot woede en verontrusting van deskundi gen. die een afschuwelijke bo demvergiftiging vrezen. Wageningse wetenschappers schatten dat alleen al de Gel derse zandgronden, vooral de Veluwe en de Achterhoek, met een jaarlijks mestover schot van één a twee miljoen ton zitten. Praten we nog niet eens van Twente, Salland en Brabant, waar het biovlees ook welig tiert. Wat heet over schot? Eenvoudig gezegd: alle mest die overblijft na aftrek 'van de (geringe) hoeveelheid die de landbouwgewassen no dig hebben voor een optimale groei. Dat is dus heel wat an ders dan de in boerenkring ge liefkoosde norm: alle mest, die mijn grond niet meer kan ver dragen. Prof.dr.irF.de Haan van de Landbouwhogeschool in Wageningen: „Het minera- lenoverschot door overbemes ting van onze zandgronden in Noord-Brabant en op de Velu we is dermate verontrustend dat er dringend ingrijpende Mestbanken Om een halt toe te roepen aan de bodemvergiftiging door overbemesting zijn er in de be dreigde gebieden mestbanken opgericht. De heer Heemskerk uit Noordwijkerhout zegt geen gebruik te maken van de mestbank. Net als zijn dertig collega-handelaren handelt hij uit eigen initiatief. Hij bezoekt boeren, koopt daar mest en laat het met tankwagens naar de Bollenstreek vervoeren. Voor het vervoer van vloeiba re mest ontvangt Heemskerk subsidie als bijdrage in de ver voerskosten. Dat de transportkosten hoog zijn, wordt bevestigd door de heer P.J.M. Boeijen, de (enige) functionaris van de nu tien jaar bestaande stichting Mest bank Gelderland. Samen met twee gelijksoortige banken (in Brabant en Limburg) staat Boeijen voor een ontzagwek kende mesthoop. Of liever: voor een enorme mestplas. Maar anders dan andere bank- beheerders zit Boeijen finan cieel krap. Particulier initiatief Boeijen: „De meeste mest wordt inderdaad nog bij huis gedumpt. Ondanks het bestaan van onze mestbank die ope reert in Gelderland, Utrecht, Overijssel en de IJsselmeer- polders. Vorig jaar is zo'n ■160.000 ton mest via onze bank, dus met subsidie, afge voerd naar de akkerbouwge bieden, vooral naar de veen- kolonieën. Daar moet je dan nog eens 150.000 ton bij optel len. die via het particuliere initiatief, dus zonder subsidie, is vervoerd. Bij elkaar een dikke 300.000 ton. Dat lijkt veel, maar het zou een veel voud kunnen zijn. Het hele mestoverschot zou zonder mi lieubezwaar over de tekortge- bieden kunnen worden ge spreid. Want de vraag in de akkerbouwgebieden naar na tuurlijke mest is sterk toegeno men, nu de kunstmestprijs zo hoog is. i idsvejERsWOUDE Het van het kruispunt Groc er1 ^entebestuur van Ha- nestein/Rijndijk (nabij voude en Rijkswater- Fasson Nederland BV). B hebben een plan op- en W zijn tot overeen- voor reconstructie stemming gekomen be- gell ADVERTENTIE ii Dit handige miniatuur i bankschroefje krijgt u d gevjgestuurd als dank voor Protel het ODaeven van een itcode/Plaats. te prjiald wordt per maand (met automabsche afschrijving) a per kwartaal iur een miniatuur bankschroefje naar: v'jf rtir dezq bon in open envelop - geen postzegel plakken - varlr: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, aniTpVB Le'den- treffende het in eigendom verkrijgen van de beno digde gronden ter verwe zenlijking van het plan. De erven Groen willen elf vierkante meter grond over dragen, voor een symbolisch bedrag van een gulden, mits de gemeente het trottoir op haar kosten (1700 gulden) her straat. Mevrouw A.M. Bakker- Brand wil de grond ook voor een gulden verkopen, als de gemeente een trottoir aanlegt en een hek herplaatst (kosten: 2700 gulden). Een ruil van grond tussen Delta Bouw- en Óntwikkelingsmij BV en de gemeente kan eveneens bij dragen tot de-realisering van de reconstructie van het kruis punt. ZEVENHOVEN De 7- jarige Peter de Groot uit Zevenhoven is gistermid dag op het Noordeinde ter hoogte van de oude r.k. basisschool door een auto geschept en in de Rings- loot terechtgekomen. Het kind wilde voor een daar geparkeerd staande vrachtwa gencombinatie de weg overste ken, toen een inwoner van Nieuwveen vanuit de richting Nieuwveen aan kwam rijden. Hij kon het kind niet meer ontwijken. Het jongetje is met heupletsel en waarschijnlijk een hersenschudding in het Rijnoord ziekenhuis in Alphen ter observatie opgenomen. LEIDEN De overheid dient snel maatregelen te ne men om de tuinders in ons land te helpen. Dit nu een groot deel van de bedrijven in de glastuinbouw en de bloemisterijsector door sterk gestegen energieprijzen en slechte prijzen voor produkten in problemen is geko men. Om de bedrijven te helpen, zal de overheid meer financiële middelen op tafel moeten leggen om de be drijven te helpen bij investeringen. Verder moet de overheid tuinders met subsidies helpen hun bedrijven te verkleinen als zij dat willen zonder dat het bedrijf helemaal wordt gestopt. Deze eisen heeft het Landbouwschap op tafel gelegd bij minister De Koning (Landbouw en Visserij). Het schap is boos op de mi nister omdat hij sinds een gesprek met het schap over de proble men in de tuinbouw, dat op 25 mei plaatsvond, nog niets voor de sector heeft gedaan. Het schap heeft de minister nu te kennen gegéven in een nieuw gesprek op 2 september duidelijkheid te willen hebben. Volgens het schap is de overheidshulp nodig bo venop een programma gericht op het bevorderen van energiebe sparing in de tuinbouw dat in 1981 startte. De overheid trok daar 300 miljoen gulden voor uit. Het schap wil van de overheid ook voorstellen zien over een verbetering van het EG-invoerbeleid voor snijbloemen waar door de EG niet overspoeld wordt met goedkope snijbloemen waarvan ondermeer de Nederlandse tuinders het slachtoffer worden. Uit gegevens die door het ministerie van Landbouw zijn ver strekt, blijkt dat de produktie in de glastuinbouw sinds mei 1981 niet omhoog is gegaan. Sinds mei van het afgelopen jaar zijn wel 230 glastuinbouwbedrijven verdwenen zodat er nog nog 15.350 zijn. Van de bedrijven heeft 77 procent een verwarmde kas (11.840 bedrijven). Omgerekend naar bedrijven betekent dit dat 200 bedrijven met verwarmde kassen sinds een jaar geleden ver dwenen zijn. De teelt Van tuinbouwgewassen op open grond nam sinds een jaar geleden met 400 ha. af, aldus de gegevens. Het totale aantal bedrijven dat bloemkwekerijprodukten onder glas teelt is sinds medio 1981 met twee procent gedaald. De oppervlakte bloem- kwekerijbedrijven bleef gelijk sinds een jaar geleden. De teelt van boomkwekerijproducten bleef sinds een jaar geleden ook onveranderd. Het aantal bedrijven nam sinds een jaar wel met veertig toe tot 4260. LEIDSCHENDAM In het Dorpshuis in Stomp- wijk wordt donderdag avond een hoorzitting ge houden over de suggestie van de provincie een deel van Stompwijk samen te voegen met de gemeente Zoeterwoude. De sugges tie is onderdeel van aan Leidschendam gezonden discussienota's over de ge meentelijke herindeling van noordoostelijk en midden Zuid-Holland. De herindeling sluit aan bij de wens van de rijksover heid te komen tot ge meenten van minstens 10.000 inwoners. In de nota wordt gewezen op de vele maatschappelijke ban den tussen Stompwijk en Zoe terwoude. Verder op het feit dat Stompwijk qua (agrarisch) karakter meer aansluit bij Zoeterwoude dan bij het meer stedelijke Leidschendam. Ook de afstand tot Zoeterwoude is korter dan tot het centrum van Leidschendam. Hoewel Zoeterwoude ook na de ge biedsuitbreiding de gewenste 10.000 inwoners niet zou halen (Zoeterwoude telt 7700 inwo ners en Stompwijk 1800) wordt het draagvlak van de nieuwe gemeente in ieder geval toch vergroot. De provincie wil voor 1 november het stand punt van de gemeente Leid schendam horen. De hoorzit ting begint om acht uur. Na af loop spreekt de dorpsraad zich nog over deze kwestie uit. En kele maanden geleden heeft een meerderheid van de dorpsraad zich in een eerste reactie al tegen de herindeling verklaard. Een beeld van de Hazerswoudse jaarmarkt enkele jaren geleden. HAZERSWOUDE De achtste jaarmarkt, die aanstaande donderdag, vrijdag en zaterdag in Ha zerswoude wordt gehou den, wordt geopend door burgemeester J. ten Heu velhof èn door Wilma Olierook, ook wel bekend als Miss Hazerswoude. Zij verrichten dit karwei donderdagavond om ze ven uur op het Ambachts plein, nadat het Tamboer en Trompetterkorps Ha zerswoude een rondgang door het dorp heeft ge maakt. Een en ander gaat gepaard met het afsteken van (dag)vuurwerk. Tij dens de jaarmarkt, die alle drie de dagen steeds van zeven tot elf uur 's a- vonds open is op het Am bachtsplein èn in de Dorpsstraat, krijgt het pu bliek een aantal attracties voorgeschoteld. Donderdagavond bijvoorbeeld, geeft sportschool Van de Luit uit Leiden een demonstratie teakwon-do, ook wel bekend heid genietend als Koreaans karate. Op deze en de andere, avonden doet ook tafeltennis club Avanti van zich spreken met een surprise van de bo venste plank. Vrijdag is er een show met politiehonden en staat een demonstratie model helikopter vliegen op het pro gramma. Zaterdag is onder meer air-sailing een program ma-onderdeel. De jaarmarkt wordt afgesloten met een vuurwerk. De zestig kramen op de jaar markt zullen worden bemand door een groot aantal onderne mers uit Hazerswoude. Beoefe naren van oude ambachten zullen ook ruimschoots present zijn. Verenigingen uit Hazers- •woude zelf en van elders ge ven eveneens acte de présen ce. Vaste medewerkers aan de vorige jaarmarkten, zoals de boerenblaaskapel De Sprotbui ken en een kameel doen even eens van zich zien, horen en (wellicht) spreken. ZEVENHOVEN Aan de Stationsweg. tegenover de voetbalvelden, is zaterdagmor gen door nog onbekende oor zaak een inwoonster van Nieuwveen met haar auto in de sloot terechtgekomen, na eerst een lantaarnpaal omgere den te hebben die doormidden brak. De bestuurster zat be kneld in de auto en de brand weer van Zevenhoven moest eraan te pas komen om haar te bevrijden. Zij liep letsel op aan haar linkerbeen en heeft ver moedelijk een hersenschud ding. Voorschotenaar krijgt achttien maanden cel DEN HAAG/VOOR SCHOTEN Het Haagse gerechtshof heeft het von nis van de Haagse recht bank, waarbij een 23-jari- ge inwoner van Voorscho ten werd veroordeeld tot achttien maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, wegens zijn deelname aan afpersing, bevestigd. Op de Mulderslaan werd een man aangevallen en onder meer met een Kung-Fu-ster bedreigd, waarna het slachtof fer vierhonderd gulden werd afgenomen. Hetzelfde gebeur de met een ander slachtoffer dat in een bosje werd gesleept en van 175 gulden werd be roofd. De procureur-generaal bij het hof had tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf geëist.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5