(Bowuvnt Duizenden ambtenaren dreigen baan te verliezen Van Agt spreekt zich uit voor kabinet met VVD Politiebonden en minister lijnrecht tegenover elkaar Meubelfabriek Oistervvijk^ Dinsdag 24 augustus 1982, 72e jaargang no. 22354 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 11. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Agape Singers uit Indonesië op tournee door ons land op Ned. I om 20.30 uur. Om 22.20 uur gesprek met doorbraak man dr. J. Tans. Op Ned. II om 22.30 uur in „Televizier" chemotherapie, kankerbehandeling met be hulp van geneesmiddelen. HET WEER Koel en onbestendig. Aanvan kelijk vooral buien, later wat meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zon op 06.39, onder 20.44. Schev. hoog water 7.48 en 20.12. Laag wa ter 3.48 en 15.53. eenmalige uitkering Bnieuw naar postkantoor jjEN HAAG Voor het verkrijgen van de inmalige koopkrachtuitkering voor mensen Set een minimuminkomen moet men zich in komende herfst evenals vorig jaar bij het kstkantoor melden Dat blijkt uit het wets- htwerp dat minister De Graaf gisteren aan 1 Tweede Kamer heeft gestuurd. Zoals be- 1 krijgen mensen met een minimuminko- opnieuw een eenmalige uitkering: 300 [llden voor alleenstaanden, 400 voor eenou- 'ezinnen en 450 gulden voor echtparen en enwonenden. Alle bedragen zijn netto. niet naar het postkantoor kan is aange- en op de PTT-klantenservice 0017. Even- s vorig jaar zullen de formulieren naar de_ tiale diensten van de gemeenten moeten 'eh gezonden. Voor buitenlanders lcomen 6 de postkantoren formulieren in hun eigen Zonnebloem op nieuw biljet van 50 gulden Op 7 september zal de Neder- landsche Bank het nieuwe bil jet van 50 gulden in omloop brengen. Het wordt een geel- oranje-kleurig biljet in de af metingen 76 bij 148 millimeter. Op de voorkant staat een bij op een zonnebloem. De achter kant bevat een paneel met de len van de IJsselmeerpolders, een veld zonnebloemen en een wolkenlucht. Op het biljet staat als datum 4 januari 1982, de dag waarop dit model werd goedgekeurd door de directie van de bank. Verder staan er handtekeningen op van dr. Duisenberg, de president, en de secretaris Posthumus Mey- vergroot. Het schaduwwater- jes. Gekozen is voor een zon- merk stelt een bij voor. Voor nebloemafbeelding omdat deze visueel gehandicapten bevat evenals de snip op de 100 gul- het biljet linksonder een her den-biljetten de herkenbaar- kenningsteken in de vorm van heid, ook in het buitenland een driehoek. Frankrijk „vordert" Amerikaans bedrijf PARIJS De Franse minister van Industrie heeft het filiaal van het Amerikaanse bedrijf Dresser gevorderd omdat het bedrijf het Ameri kaanse embargo op het materieel voor de Siberi sche gaspijpleiding wilde eerbiedigen. De maat regel is nagenoeg ongekend in vredestijd en be tekent een niet te misverstane uitdaging aan Washington. Dresser-France zou 21 gascompres- soren voor de pijpleiding tussen Siberie en West-Europa bouwen en is nu door de Franse regering gelast de eerste drie gereedgekomen eenheden binnen 28 uur af te leveren en aan boord te brengen van een Russisch schip in de haven van Le Havre. Parijs is vastbesloten de contracten met de Sovjets te eerbiedigen en had al op 10 augustus in een brief aan de voornaam ste ondernemingen die daarbij betrokken zijn gewaarschuwd dat het tot een vordering kon komen. De woordvoerder van het Witte Huis verklaarde dat de VS nog steeds studeren op mogelijke sancties tegen Frankrijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bovenop de 25 mil jard gulden aan bezuinigingen waarvoor al eerder mogelijkheden werden aangedragen heeft de amb telijke werkgroep nog eens voor 6 miljard gulden aan overheidstaken gevonden die zouden kunnen wor den geschrapt. Alleen al in het on derwijs zouden hierdoor 8500 tot 34.000 mensen hun baan kunnen verliezen. De bezuinigingsmogelijk heden staan opgesomd in een rap port over de tweede ronde van her overwegingen dat vandaag werd ge publiceerd. Bij die heroverweging werd voor in totaal voor 35 miljard gulden aan rijksuitgaven doorgelicht. Volgens een werkgroep van topambtenaren kan er minimaal 900 mil joen en maximaal 6 miljard van dit bedrag af. Daardoor zouden echter in totaal tot 1986 10.000 tot 75.000 mensen hun baan kunnen verliezen. In de tweede ronde van heroverwegingen wordt evenals in de eerste een reeks varianten aangeduid met de mogelijke besparingen en de gevolgen voor de werkgelegenheid. De zwaarste variant is die, waarmee een besparing van 20 procent wordt bereikt ten opzichte van de verwachte uitgaven. Dit keer is onder meer gekeken naar deregularisering en privatisering van overheidstaken. Onder het eerste wordt verstaan het schrappen van een groot aantal ge- en verbodsbepa lingen in onze economie die extra kósten met zich meebrengen. Het tweede behelst vooral het overhevelen van rijkstaken naar particulieren. Bovendien js de finan ciële relatie tussen rijksoverheid en ge meenten opnieuw bekeken. In dat kader worden voorstellen gedaan voor het hef fen van gebruikersbijdragen door ge meenten (toepassing van het profijtbegin sel) waardoor 1750 miljoen gulden zou kunnen worden bespaard. De belangrijkste bezuinigingen zijn in het onderwijs te vinden. Door schaalvergro ting (meer leerlingen per klas) zou een 'aanzienlijke besparing op de personeels kosten kunnen worden geboekt. In het gunstigste geval zou daardoor in 1986 2,2 miljard gulden bespaard worden. Daar staat echter wel een verlies aan werkgele genheid van ruim 34.000 banen tegenover. Door beperking van de cursusduur in het voortgezet en wetenschappelijk onderwijs "zou ook nog eens twee miljard gulden kunnen worden bezuinigd. Bij een minder rigoreus ingrijpen zou er ruim een half miljard worden bespaard, maar dan nog zouden er 8460 mensen in het onderwijs ■hun baan kwijtraken. Gedwongen ontsla gen zijn dan zeker aan de orde, want de bezuinigingen komen bovenop de vermin dering van het aantal leraren als gevolg van het teruglopen geboortecijfer. Andere terreinen waarop ingrijpende om buigingen worden voorgesteld zijn: de uitgaven voor defensie (materieel): maximaal 1,2 miljard gulden ten koste van 17.890 banen strafrechtstoepassing: 100 miljoen en 1680 banen groeikernenbeleid: 60 miljoen en 130 ba- rijksgebouwendienst: 180 miljoen en 1750 banen regionaal-sociaal-economisch beleid 200 miljoen en een nog onbekend aantal ba- land- en tuinbouw: 164 miljoen en 100 banen monumentenzorg: 47 miljoen en 1040 ba nen bejaardenbeleid: 1282 miljoen ten koste van 15.500 banen Zie verder pag 9: Bezuinigingen be langrijker dan banenverlies 'olitie r* Tweede Kamer is het niet eln it hem eens. De belastingbe- de ter waarschijnlijk ook niet. ADVERTENTIE [Ml Het Motor huis vondellaan80. Leiden Tel 071-769313 ADVERTENTIE Politie bijna afgesloten van gas ROOSENDAAL Enkele bu reaus van de rijkspolitie ir West-Brabant zijn onlangs ter nauwernood ontkomen aan af sluiting van het gasnet. De re keningen waren ondanks ver stuurde aanmaningen niet be taald. Telefonisch spoedover leg tussen de politie en de di recties van de gasbedrijven heeft voorkomen dat de bu reaus van Oud-Gastel. Nieuw Vossemeer en Steenbergen werden afgesloten. Oorzaak van alle problemen: vertraging bij de inspectie van de rijkspo litie in Voorburg. Zandschip slaat lek onder Leidse Wilhelminabrug Het scheepvaartverkeer op het Rijn- en Schieka- naal is gisteren vanaf 's morgens half twaalf tot 's avonds acht uur volle dig gestremd geweest. Dat kwam doordat een te zwaar beladen zandschip lek was geslagen op de drempel van een sluis on der de Wilhelminabrug. Lange tijd zag het er naar uit, dat de Hoge Rijndijk, één van de belangrijkste verkeersaders van Leiden zou moeten worden afge sloten om het schip te kunnen lichten. Om tien minuten over zes bleek echter, dat een provisori sche afdichting van het lek voldoende drijfvermo- gen gaf zodat het schip van de bodem losschoot. In de loop van de dag bleek een handvol sche pen gedwongen nabij de brug af te meren. De po gingen om de Spee Salu- tis los te krijgen trokken gisteren veel belangstel ling op en om de Wilhel minabrug. Pag. 3: Te zware lading veroorzaakt lekslaan zandschip KORT GEDING KOMT DICHTERBIJ (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Als minister Rood (Binnenlandse Za ken) deze week tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer over de politiesterkte zijn besluit tot bevriezing der korpsen niet intrekt, IN TOEKOMST GRAAG GOUVERNEUR VAN LIMBURG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/HILVERSUM Nadat hij over dit onderwerp tot dusver slechts in vage ter men had gesproken, heeft pre mier Van Agt zich nu voor stander verklaard van een ka binet van CDA en VVD. In een tv-programma van Vero nica („Remmers ontmoet....), dat morgenavond wordt uitge zonden. zegt de CDA-lijsttrek- ker onder meer: „Wat zich niet laat wegpoetsen is dat ik vier jaar heel prettig met de VVD heb geregeerd. Wat je zelf hebt ervaren, laat je niet meer los". Van Agt zegt zich wel te reali seren dat het CDA geen prin cipiële voorkeur heeft „en dus zijn lijsttrekker ook niet". Maar als mensen in zijn partij hem daarop wijzen, geeft hij ten antwoord: „Het is toch ge bleken we weten het toch, hoe goed de samenwerking kan verlopen met de VVD". Ook vraagt de premier aan dacht voor het feit dat de ver kiezingen van 8 septémber ge houden worden, „omdat de coalitie met de Partij van de Arbeid niet functioneerde". Naar zijn mening zou het dan wel heel vreemd zijn. als het CDA onmiddellijk weer zou gaan „pacteren" (verbond slui ten) met de sociaal-democra ten. Bovendien zou het vol gens hem „deksels moeilijk" zijn om na alles wat er ge beurd is een kabinet te vor men met de PvdA. Gouverneur Van Agt verwacht dat hij na 8 september weer minister-pre sident* zal worden. Volgens hem zal hij dat dan weer voor een „hele poos" zijn. Hij rept met geen woord over de voor waarde. die hij aan zijn lijst trekkerschap heeft verbonden, namelijk dat hij zich het recht o/rbehoudt tussentijds af te haken. Maar mocht zich na de volgende regeerperiode de kans voordoen, dan wil hij graag Commissaris van de Ko ningin worden, bij voorkeur in Limburg. Van de geruchten dat hij met Sjeng Kremers, die nu gouverneur is van Lim burg. heeft afgesproken van plaats te wisselen, klopt overi gens niets, aldus Van Agt. „Er is geen enkel plan om dit soort spelletjes te spelen". Pagina 2: Remmers onthult waarom Van Agt pukkels liet weghalen ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oistenvijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. ADVERTENTIE Na onze publikatie naar aanleiding van hef AANDUIDINGENBESLUIT (WARENWET) aangaande de opdruk van teer- en nicotinecijfers is de vraag enorm gestegen naar PETER STUYVESANT ULTRA MILD Oi mg nicotine en 1,0 mg teer Geen enkel merk sigaretten in Nederland geeft lagere cijfers dan PETER STUYVESANT ULTRA MILD Kijk op uw eigen pakje en vergelijk. Jaruzelski: acties van Solidariteit worden gebroken WARSCHAU De Poolse partij- en regeringsleider, ge neraal Jaruzelski, heeft onder streept dat zijn bewind even tuele onrust krachtig zal be strijden. „De nieuwe aanvallen van de politieke tegenstander moeten en zullen worden ge broken". aldus Jaruzelski in een toespraak, die vooral ge richt leek aan het adres van de leiding van Solidariteit. Jaruzelski doelde in zijn rede op de recente acties van aan hangers van Solidariteit en de oproep van deze verboden vakbond tot massale demon straties op 31 augustus, de tweede verjaardag van de on dertekening van de akkoorden van Gdansk. De Poolse regering heeft de afgelopen dagen bij de ambas sadeurs van de VS. Frankrijk, Engeland en West-Duitsland officiële protesten ingediend tegen de activiteiten van in het Pools werkende radiozen ders uit deze landen. Geëist werd dat de „brutale inmen ging in de interne aangelegen heden van Polen" door „Radio Vrij Europa", de ..Voice of America" en' de „BBC" wordt beëindigd. De zenders zouden pogingen steunen om de Pool se regering ten val te brengen. zullen de politiebonden onmiddellijk een kort ge ding tegen de bewinds ven gisteren tijdens het perio dieke georganiseerde overleg lijnrecht tegenover elkaar staan. Zij willen, dat Rood de door zijn voorganger gewekte verwachtingen inlost. VVD en PvdA hebben vanmiddag te kennen gegeven, de minister hierover deze week nog te wil len aanspreken. De bonden en de ministers Rood en De Rui ter (Justitie) bereikten gisteren wel een principieel akkoord over het verlenen van toesla gen aan rijks- en gemeentepo litie met terugwerkende kracht. Van Thijn had als minister uitbreiding van de politiekorp sen in de vier grote steden in het vooruitzicht gesteld, maar Rood kwam hier op terug. De bonden waren des duivels, ze ker omdat er met hen geen overleg over was gepleegd. Rood's standpunt is, dat de sterkte der korpsen niet in het georganiseerd overleg thuis hoort. Hij toonde zich gisteren wel bereid erover te praten, maar de bonden verlangden echt overleg, dat wil zeggen de mogelijkheid om invloed te kunnen uitoefenen op het be leid. Daarom zou Rood eerst zijn besluit tot bevriezing der korpsen moeten intrekken. Rood op zijn beurt vreesde doorwerking naar andere overlegstructuren. De bonden wezen er evenwel op, dat op bijna alle plaatsen in het over leg tussen ministers en ambte narenbonden de werkgelegen heid en de daarmee verband houdende arbeidsomstandig heden tot het normale overleg behoren, ook als het gaat om de rijkspolitie. Ze hebben mi nister Rood met een geding gedreigd als hij zijn besluit niet intrekt en niet alsnog overleg opent. Zie verder pag. 9: Twintig miljoen voor toeslagen Leo van Vlijmen Leo van Vlijmen in Polen Verslaggever Leo van Vlij men. die vorig jaar met zijn se rie reportages onder het motto „Met Ludmilla onder de Rus sen" de Prijs voor de Dagblad journalistiek won, is afgereisd naar Polen voor de verslagge ving van de eeuwfeestviering van de Zwarte Madonna en de tweede verjaardag van de on dertekening van de akkoorden van Gdansk. Zoals bekend heeft de ondergrondse leiding van Solidariteit voor de laatste augustusweek grootscheepse acties aangekondigd. Op pagi na de eerste bijdrage van Leo van Vlijmen vanuit Warschau

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1