Nederlandse glastuinbouw kan concurrentie aan Van Melle neemt aantal merken van Gilda over W est-Duitsland leent "aanzienlijk van Saoedi-Arabië Beurs van Amsterdam B g|L rONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA 13 SURSKENNER: WEINIG TEKENEN \N ECONOMISCHE HERSTEL VS (SHINGTON - Er zijn maar heel weinig tekenen die op i herstel van de economie in de VS duiden, ook al zijn aandelenkoersen op de Newyorkse effectenbeurs de af- pen week fors gestegen. De stijging van de Dow Jone- dex met 81 punten is weliswaar een record, maar eer een uitschieter dan een aanwijzing voor economisch stel. Dit heeft Alan Greenspan, indertijd economisch iseur van president Ford, gezegd. Greenspan is ook een i de niet-officiele adviseurs van president Reagan. economie zal zich de komende zes tot twaalf maanden ar heel langzaam weten op te werken, aldus Greenspan. Daaij is van mening dat de opleving op Wall Street een ge- gel g is van de aanvaarding door het Congres van de belas- »plannen van Reagan. De financiële experts beginnen an overtuigd te raken dat Reagan en het Congres se ns het begrotingstekort willen verkleinen, maar reden optimisme is er niet. Historisch gezien zijn de koersen "'all Street nog vrij laag, zo betoogde Greenspan. Frankrijk bouwt mogelijk kerncentrale voor China PEKING Frankrijk gaat mogelijk voor China een kerncentrale bouwen in de Chinese provincie Kanton. Afgelopen week einde zijn voorbereidende besprekingen afgerond. De centrale moet o.m. de Brit se Kroonkolinie Hong Kong van electriciteit gaan voorzien. Voor de bouw van de kerncentrale bestaat ook belangstelling bij ondernemingen in Groot-Brittannië, de Vere nigde Staten en Japan. IJslandse kroon opnieuw gedevalueerd REYKJAVIK - De mun- teenheid van IJsland, de kroon, is gisteren voor de tweede keer dit jaar gede valueerd. Nu met dertien procent. De IJslandse re gering heeft aangekon-, digd, dat de lonen met tien procent worden verlaagd. Er komt bovendien een tijdelijke extra invoerbe- lasting en het is de ko mende twee jaar verboden nieuwe vissersschepen te kopen. Ook zal de krediet verlening door de banken aan banden worden ge legd. Heerema neemt Schotse werf over LEIDEN De Heerema- -groep, die onder meer grote belangen heeft in de off-shore- -activiteiten op de Noordzee, heeft de activa overgenomen van een werf op het eiland Lewis ten noordwesten van Schotland, Lewis Offschore. Heerema is van plan op de werf fabrikage-activiteiten te gaan ontplooien met 100 tot 150 man personeel, aluds ver klaarde een woordvoerder van de groep desgevraagd. Forse stijging goudprijs AMSTERDAM Gistermorgen zijn de goudprijzen in de diverse financiële centra in West-Europa fors gestegen terwijl de dollar overal flink terrein moest prijsgeven. De Londense goud prijs steeg kort na de opening met 23 dollar tot bijna 381 dollar per ounce (31,1 gram). In Zurich gaf de goudprijs een verbetering van 13 dollar te zien na een opening op bijna 367 dollar. Op de wisselmarkt in Amsterdam begon de handel in dollars gisteren op een koers van 2,6980 gulden. Donderdag was bij de fixing een notering van 2,7375 gul den uit de bus gekomen. De koersda ling van het Amerikaanse geld wordt in verband gebracht met de aanvaar ding van de belastingvoorstellen van president Reagan in het Congres. gesel estland - U trecht nabbelt uit dal er'lan STERDAM - De Westland- 't gel recht Hypotheekbank ijke a bbelt weer uit het dal. In eerste helft van dit jaar ft de bank nog een netto lies geleden van 21,1 I. maar voor heel 1982 ver- •ht de bank weer een be- positief resultaat, v ïr geheel 1981 bedroeg het 'gr lies J 122,7 min. De eerder „IV tgestelde verbetering in de re1'nëmar^t 8aat door, aldus zij het langzamer en dan verwacht. Op markt voor bedrijfsmatig oerend goed is echter een k(Jggang te constateren kort W( ein winstje 2or Van Schuppen ehjkt te ;]ENENDAAL - Koninklijke van Schuppen (Scheepjes- en Jago-Shawls) heeft de „jet in het op 30 april geein- ie boekjaar 1981-82 zien van 81,3 min tot min. Het verlies van 17 min werd omgebogen in winst van f 87.000, zo ft het bedrijf bekendge- 'ct. Het bedrijf stelt de aan- Ihouders voor de winst toe oegen aan de reserves. De vergadering 21 oktober. tttowinst AUDET iaald MEGEN - AUDET (Asso- ie van Uitgevers van Dag- len en Tijdschriften) heeft iet eerste halfjaar de netto- ist met 7,6 pet zien dalen 5,6 tot 5,2 min. De et steeg met 2,3 pet van 4,2 tot 137,3 min, zo ft de maatschappij bekend- naakt. 3 age en advertentievolume in de eerste zes maanden respectievelijk 2,1 en 10,7 daalden zullen naar ver- ,^r® :hting in de tweede helft het jaar niet verbeteren 5-^5/ G? ha 0-20. ■I Sprei St Dat over geheel 1982 een la- e winst dan over 1981 klasse -dt verwacht. Tijdens de ^hafve "vergadering op 11 juni ver- :htte het bestuur dit jaar op het winstniveau van f 9,1 min) te kunnen uit- Dei „en, phrmann-Tetterode h, nt 50 miljoen izoekt STERAM Buhrmann- dag tterode heeft bij de Natio- nA Investeringsbank een ,ntergestelde lening opgeno- van in totaal 50 min een looptijd van vijftien Het bijzondere van de le is. dat de rente afhanke- is van de winst. Dit is een be ïwe door de overheid geïn duceerde vorm van risico- 3 'end vermogen, het zgn. itaalkrediet („E-krediet"), heeft Buhrmann-Tetterode jr alle endgemaakt. Het bedrijf is een, van de eerste, dat van ka- alkrediet gebruik maakt. ittowinst NCB alt 40 procent deind STERDAM - De Neder- pse Credietbank heeft over eerste halfjaar van 1982 40 pet lagere nettowinst ingb aald van 5,7 min tegen ri?°i 5 mln in dezelfde periode IENS1 981. Deze daling is het ge- van de sterke toeneming de risico's in de krediet- rP- 0 ening, waardoor een aan- iterwc jjjk hogere toevoeging aan voorziening algemene risi- van 27 min (1981: 17,7 noodzakelijk was, zo ft de NCB bekendgemaakt. nst Toyota groter, iduktie kleiner Toyota, de grootste •fabrikant van Japan, heeft afgelopen boekjaar (juli tot en met juni 1982) een st na belastingen behaald 5,7 procent groter is dan •ver het voorgaande boek- De produktie was echter ner, zo is gisteren bekend- aakt. De winst na belastin- bedroeg 141,59 miljard yen 1 veer 1,4 miljard gulden). NKFORT - De Westduit- chemische onderneming chst heeft de eerste helft aar een concernwinst voor stingen behaald van 558 »en mark. 20,5 procent ier dan in de eerste helft vorig jaar. De winst van moedermaatschappij be- g 365 miljoen mark, 13,1 ent minder, zo heeft de irneming bekendgemaakt. UTRECHT De concur rentiepositie van de Ne derlandse glastuinbouw lijkt redelijk sterk tegen over de glastuinbouw in de andere Noordwest-Eu- ropese landen. Ze lijkt dat ook tegenover de tuin bouw in zuidelijker lan den, behalve in de winter periode, waarin tekort aan licht de kwaliteit van het Nederlandse produkt on gunstig beinvloedt. Dit zijn de belangrijkste con clusies uit een door de Rabo bank Nederland uitgebracht rapport over de concurrentie positie van de Nederlandse glastuinbouw. Deze conclusies, zo schrijft hoofddirectielid van de Rabobank drs. H. H. Wijf fels in een inleiding tot het rapport, sterken het vertrou wen van de Rabobankorgani- satie in de glastuinbouw. Wel blijkt uit de bevindingen van de auteurs dat diepte-investe ringen in déze tijd voor de sec tor als geheel beter zijn dan uitbreidingsinvesteringen. Ook is uit het rapport af te leiden dat men voorzichtig moet zijn met energiebesparende maat regelen die de lichtinval in de kassen beperken en tot latere groei van de gewassen leiden. De auteurs zijn dr. W. H. Kemmers, voorzit ter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen; ir. D. Meijaard, hoofd van de afdeling Tuinbouw van het Landbouw-Economisch Insti tuut LEI; ir. W. van Soest, voormalig directeur Akker- en Tuinbouw bij het Ministerie van Landbouw en Visserij. Zij hebben het rapport „op per soonlijke titel" samengesteld. Eind vorig jaar hebben ze al een interim-rapport uitge bracht, gebaseerd op een ana lyse van de in Nederland be schikbare informatie. Voordat ze de definitieve versie opstel den hebben ze het afgelopen voorjaar nog werkbezoeken gebracht aan teeltcentra in Zuid-Frankrijk, Spanje, Kreta, West-Duitsland en België. Het drietal verwacht dat de vraag naar tuinbouwprodukten in Noordwest-Europa, het voor naamste afzetgebied voor de Nederlandse glastuinbouw, in haar totaliteit stabiel zal blij ven, al zullen er dan onderlin ge verschuivingen zijn. Bij zo'n stabiel blijvende vraag zal aanhoudende toepassing van technische en teelttechnische vernieuwingen, leidend tot grotere produktie per hectare, per man, per calorie e.d., het uitvallen van producenten no dig maken. Slachtoffers, voor spellen de drie deskundigen. zullen de bedrijven zijn die wat vakkennis en outillage be treft op het laagste peil staan. Binnen die stabiele totale markt zal volgens de drie rap porteurs de vraag naar nieuwe soorten, naar goede kwalitei ten en naar produkten die het verbruiksseizoen verlengen, nog wel enigszins groeien. Daartegenover zal de vraag naar sommige van ouds be kende produkten, vooral die van lage kwaliteit, enigszins afnemen. De sector potplanten kan misschien nog wat uit groeien, in de sector snijbloe men lijkt stabiliteit te gaan overheersen, terwijl de sector kasgroenten haar periode van krachtige groei alweer een tiental jaren achter zich heeft. De daling van de koopkracht, zo menen de rapporteurs, tast deze sectoren niet in belangrij ke mate aan. Vollegrond- s-tuinbouwprodukten uit de landen rond de Middellandse Zee, aldus de rapporteurs, kunnen het Noordwest-Euro- pese kasprodukt niet direct be concurreren. In Noordwes t-Europa slaat men namelijk de kwaliteit van het duurdere eigen kasprodukt veel hoger aan dan die van de over grote afstand aangevoerde zuidelijke vollegrondsprodukten. Deze zijn alleen in het voordeel als het noordwesten zijn donkere tijd heeft. Inmiddels is er een grote ver schuiving aan de gang van de zuidelijke vollegrondsteelt naar de teelt in onverwarmde plastic kassen langs de noord zijde van de Middellandse Zee, op de Canarische Eilanden, in Israël en in Columbia. De kwaliteit van wat daar gepro duceerd wordt ligt ook achter bij die van het Noordwest-Eu- ropese kasprodukt, maar het verschil is toch al minder. In de winter en het vroege voor jaar, als deze beide kasgebie- den tegelijk aan de markt zijn, is het door lichtgebrek getrof fen noordwestelijke produkt kwalitatief zelfs niet tegen het zuidelijke opgewassen.Op dit punt, aldus de rapporteurs, staat de markt voor de noord westelijke kasprodukten dui delijk onder te grote druk en de toevoer uit zuidelijke lan den in Noordwest-Europa lijkt nog te zullen toenemen. Als echter in het voorjaar de lieht- -handicap van het noordwes ten wegvalt komt dit gebied weer met het sterkste produkt. Tegenover het nadeel van toe genomen brandstofkosten heeft de glastuinder hier'-de grote mogelijkheid, de aanhou dende vooruitgang in teelt- en andere techniek toe te passen. Er blijft dus een grote markt bestaan voor het Noordwes- t-Europese kastuinbouwpro- dukt, aldus de rapporteurs. Waarschijnlijk zal tegenover enige marktverkleining bij de produkten die last hebben van het winterse lichtgebrek enige marktvergroting staan bij nieuwe en/of kwalitatief ver beterde produkten. De teelt in de lichtarme periode, waar toch altijd nog geldopbreng- sten mee zijn te bereiken, zal in Noordwest-Europa echter ook nog wel doorgaan. Bloe misten aan de noordrand van de Middellandse Zee telen ook wel in kassen die verwarmd kunnen worden. Gezien hun kosten hebben zij echter vol gens de rapporteurs geen we zenlijke concurrentievoorde len tegenover Noordwest-Eu ropa. Tegenover de tuinbouw gebieden elders in Noordwes t-Europa heeft Nederland vol gens de rapporteurs een rede lijk sterke positie, ook al zijn de kosten hier gemiddeld niet lager dan elders in het gebied. De kracht van de Nederlandse tuinbouw is vooral het hoge gemiddelde niveau met een goede onderlinge uitwisseling van kennis. Voor de kwantita tieve marktverhoudingen bin nen Noordwest-Europa zou dit in de toekomst wel eens een beslissend voordeel kunnen zijn. BAHREIN - West-Duitsland zal dit jaar een „aanzienlijk be drag" kunnen lenen van Saoedi-Arabië, zo heeft de Westduitse minister van financiën het afgelopen weekeinde in Bahrein ver klaard. Om welk bedrag het gaat wilde hij niet zeggen. In bank- kringen wordt echter gezegd dat Saoedi-Arabië de Bondsrepu bliek in 1980 5,5 miljard mark heeft geleend. Vorig jaar heeft Saoedi-Arabie een groot deel van de dertien miljard mark die West-Duitsland van de landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) heeft geleend, voor zijn rekening genomen. Mexico krijgt uitstel van betaling NEW YORK - Mexico heeft van de internationale banken uit stel gekregen voor de betaling van de hoofdsom van kortlopen de leningen, die worden geschat op zestig miljard dollar. De ren te moet gewoon worden betaald. Het gaat om betalingen die bin nen negentig dagen hadden moeten geschieden, zo is vernomen van Franse bankiers in New York. De banken blijken geenszins het vertrouwen in het land te hebben verloren. Ze gaan ervan uit dat Mexico tijdelijk te kampen heeft met een gebrek aan li quide middelen en dat het uiteindelijk in staat zal zijn schulden te voldoen. Mexico is een rijk land, het heeft voldoende inkom sten uit zijn olie-export en de situatie is nog niet zo slecht als in andere landen, zo zei de Franse bankier Jean Marce. Japan leent China honderden miljoenen TOKIO -- Japan heeft besloten China in het op 1 april begonnen begrotingsjaar 1982 overheidsleningen te verstrekken tot een be drag van 65 miljard yen (ongeveer 690 miljoen gulden). De le ningen hebben een looptijd van dertig jaar, waarvan de eerste tien jaar vrij van aflossing zijn. De rente bedraagt drie procent. Het geld is bestemd voor de financiering van haven- en spoor wegprojecten. Japan heeft China in het afgelopen begrotingsjaar soortgelijke leningen verstrekt tot een totaal van zestig miljard yen (omstreeks 635 miljoen gulden). British Leyland geeft personeel twee weken vakantie LONDEN British Leyland (BL). het Britse staatsautoconcern, geeft 7500 van zijn werknemers twee weken extra vakantie. De produktie zal worden verkleind in verband met het verminde ren van de afzet. Er zullen dit jaar 8000 Metro's en 2000 Mini's minder worden gemaakt dan de bedoeling was. Volgens BL is de markt voor kleine personenwagens verminderd van 300.000 stuks vorig jaar tot 275.000 stuks dit jaar. Bankbiljetten mogen in reclame (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Onder be paalde voorwaarde mogen af beeldingen van bankbiljetten voortaan gebruikt worden voor reclamedoeleinden. De Nederlandsche Bank, die het auteursrecht van de Neder landse biljetten bezit, heeft hiertoe een regeling opgesteld. Reproducties mogen uitslui tend eenzijdig worden afge drukt in een vergroting of een verkleining en moeten uitge voerd zijn in zwart-wit, al dan niet in combinatie met één kleur. De regels gelden alleen voor Nederlandse biljetten. Voor het gebruik van geldpa- pier uit andere landen gelden regels van de betreffende na tionale bank. Lijfrenten worden minder belast f DEN HAAG Ontvangen termijnen van lijfrenten en andere periodieke uitkeringen die nu volledig zijn belast, worden voortaan alieen nog in de belastingheffing betrokken als zij de daarvoor opgeofferde bedragen (betaalde premies, lijfrenten en dergelijke) over treffen. Dit staat in een memorie van antwoord en een nota van wij ziging over het wetsvoorstel tot beperking van de aftrek baarheid van termijnen en verstrekkingen in de inkom sten- en loonbelasting die mi nister van der Stee van Finan ciën gisteren aan de Tweede kamer heeft gestuurd. Het failliete Rotterdamse dropbedrijf Gilda, waarvan nu is komen vast te staan dat het in afge slankte vorm niet kan worden voortgezet. ROTTERDAM De curator in het faillissement van de Rotterdamse dropfabriek Gil da, is er niet in geslaagd se rieuze gegadigden te vinden voor een voortzetting van de produktieactiviteiten bij dit bedrijf. Volgens de curator, mr. E. de Liagre Bohl, is nu ook komen vast te staan dat het plan van de Gilda-direc- teur Gillet, het bedrijf met zes tig van de honderdtachtig werknemers in afgeslankte vorm voort te zetten, finan cieel niet haalbaar is. Volgens mr. De Liagre Bohl is met de Rotterdamse snoepfabriek Van Melle overeenstemming be reikt over de overname van een aantal Gilda-merken, het geen kan leiden tot een zekere verruiming van de werkgele genheid bij de Van Melle-ves- tiging in Breda. Het is overi gens nog niet bekend of Van Melle inderdaad, zoals de Voe dingsbond FNV vorige week verklaarde, veertig Gilda- -werknemers zal overnemen. Directeur J. P. van Melle van de gelijknamige snoepfabriek in Rotterdam bevestigde gis termiddag dat met de curator overeenstemming is bereikt over de overname van een aantal merken van het faillie te Gilda-bedrijf. Als die over name snel kan worden gerea liseerd betekent dat volgens Van Melle een niet onaanzien lijke uitbreiding van de activi teiten van zijn bedrijf. Hij achtte het mogelijk dat veertig van de 180 Gilda-werknemers bij Van Melle geplaatst kun nen worden. Daarover zal op korte termijn gesproken wor den met het gewestelijk ar beidsbureau in Rotterdam en met de vakbonden. Van Melle verklaarde nog eens dat van het begin af aan een overname van Gilda er niet in heeft ge zeten, vanwege de overcapaci teit op de dropmarkt: een situ atie waaraan Gilda ten gronde is gegaan. De mogelijkheid be staat dat behalve de veertig die eventueel naar Van Melle gaan, nog meer ontslagen Gil- da-medewerkers op korte ter mijn aan de slag kunnen. Vo rige week liet Jamin weten ruimte te hebben voor maxi maal vijftig mensen in de fa briek in Oosterhout. Ook bij de Bredase dropfabriek Faam is belangstelling voor het aan trekken van een aantal Gilda- -mensen. Het faillissement van Gilda kwam eind juli in de publici teit nadat de personeelsleden tijdens hun vakantie een ont slagbrief in huis hadden ge kregen. De Rotterdamse drop fabriek raakte in moeilijkhe den als gevolg van overcapaci teit op de Nederlandse drop- markt, waardoor de prijzen sterk onder druk kwamen te staan. De fabriek, die al jaren lang verlies leed. werd ge dwongen faillissement aan te vragen toen de bank niet lan ger bereid bleek kredieten te verstrekken. Het al in februari opgestelde saneringsplan, dat ontslag van 23 van de 180 werknemers zou inhouden, kwam te laat.In de weken na de faillissementsaanvraag kwamen achtereenvolgens de Haagse belegger Stevers, Ja- min en Van Melle in beeld als gegadigden voor (gedeeltelij ke) overname van het bedrijf. Daar tussendoor bleef steeds het plan van Gilda-directeur Gillet spelen om 'het bedrijf met zestig van de 180 werkne mers in afgeslankte vorm voort te zetterr. Uiteindelijk bleek dat idee financieel niet haalbaar. Districtsbestuurder Piet Lo- diers van de Voedingsbond FNV in Rotterdam is uiterma te teleurgesteld over de afloop van het Gilda-drama. Hij ver wijt de curator dat hij Van Melle in staat heeft gesteld al leen de krenten uit de Gilda- -pap te kopen. „Alleen Van Melle wordt er beter van. De belangen van de Gilda-werk- nemers zijn volstrekt op de achtergrond gebleven", aldus Lodiers. Hij zegt verder over aanwijzingen te beschikken dat Gilda-directeur Gillet de overige Gilda-merken en de receptuur van de produkten heeft ondergebracht in de nieuwe Consultance BV, om daarmee in het buitenland za ken te doen.Volgens Lodiers zou de zaak heel wat gunstiger voor de Gilda-werknemers zijn afgelopen als er door di recteur Gillet en de curator se rieuzer was gepraat met de door de voedingsbond aange dragen potentiele overname kandidaten als Jamin en de Haagse belegger Stevers. Naar het oordeel van Lodiers zou den dan zeker honderd van de 180 arbeidsplaatsen gered zijn. „Stevers en Jamin zijn gewoon weggejaagd. Er is gesjoemeld met de arbeidsplaatsen bij Gil da", aldus Lodiers. hoofdfondsen beurs 23-8 ba** 24-8 beurs 23-8 öa*s24-8 Amr o-bank Boekalis Wesim Dordtsche petr Etoevier-NDU FGH Gist Brocades 80,50 79.40 152,50 122.50a 34.50 78.60 65.70 61.20 72.30 14.80e 87.20 36.00e 78.80 65.70 61.10 Kon. Olie Nat. Ned. NedRoyd Gr. v. Ommeren 87,40 113.80 99.50 37.50 35.20 24.60 205.00 124.50 197.50 163.50 99.70 104.50 22.50 Ver.Bej.VNU Volk er Slavin 14.00 154.70 overige aandelen A»d Rubber Asd Rijt. Ant. Brouw. Ant. Verl Assist. R'dam 78,00 174.90 78.00 53,00 16.00a 350,00 54,00 15,00a 365,90 54.00 325.50 20.00 770.00e 66,50 209,00 1405.00 76.10 76.50 155.00 155.00 10.00 69.60 46.50 15.10 185.00 43.50 soioo 70.00 25.10 57.00 129,00 38.00 195,00 126.00 295e 7.90 51.50 16.50b 13,00 98.50 95.20 Macintosh 93,10 Btydensl C Calve D eert ld 6 pel cerl CSM CSM cri Ceteco Econoeto Gel. Delfl c Gerofabr HoH.SJoos' Holl. Sea Searc 184.00a 58.90 76,00b 562.00 61,90 22.50 325.00 76.00 100.00 50.00a 67.00 56,00 92.20 62.00 97.00 95,00 150,50 150.50 29.20 25,00 210.50 1405.00 76.90 76,60 154,00 153,50 12.30 Ned Crediet NEFIT Ned. Scheep Ned. Springst. 295,00 23,20 140.00 21.00 154.00 26.50 1070.00 190.50 3040.00 630.00a 55,10 57.00e 50.50 117.00 25.40 57.40 130.50 72.00 85.00 107,50 16.70 60.00 200.00a 51.50 16,00 12.50 98.50 95.00 94.00 209.10 RIVA Rohte Jlsk Rommenholl. Ri|n-Schelde Sanders Sarakreek Schlumberger Slavenb. Bank Ver Glast. Vmt-Stork Vihamij Buil Binn. Bell. VG B.O.G. Goldmines Holland F 146,00 30.30 73.00 19.10 71.30 101,00 115,20 94.00 73.80 42.20 125.00 178.00 94.50 94.00 91.80 580.00 295.00 23.00 140.00b 21.00 1.75 150.00 27.50e 1070,00 190.50 3030.00 600.00 55.10 56.80 53.50 119.40 130.00 51.50 2.00 14.00 204.50 328.00 325.50 102,00a 290.00 23.60 60.10 65.50 475.00 61.00 92.00 140.00 46.20 24.90 1.001 27.20 19.10e 71,50 23.00 101.50 115,20 95.50 161,00 137.00 106.00 137.50 900.00 107.50 543.00 255.50 75.50 42.20 183JX) 94.50 beurs van New York 29 1/8 33 3/8 28 3/4 3 3/8 29 1/2 33 5/8 30 3 1/2 Int. Harv. ITT KLM Mc.D. Douglas Merck Co. 26 1/4 34 71 1/8 4 1/8 26 7/8 33 1/2 74 3/8 Bethl. Steel Boeing Can Pac Chrysler Citicorp Cons. Edison 24 5/8 16 3/4 20 23 3/4 8 3/8 26 1/2 19 1/2 25 1/2 16 3/4 21 1/4 23 3/4 8 3/8 26 3/8 19 1/2 Nabisco Brands RCA Rep.Steel Royal Dutch S. Fe Shell Oil 35 20 1/4 17 32 3/4 18 1/2 22 30 1/4 35 20 3/8 16 3/4 32 5/8 18 3/4 23 31 7/8 Du Pont Exxon Ford Gen. Electric 34 78 1/4 27 3/8 25 3/4 70 34 7/8 79 7/8 28 27 1/4 71 1/8 Soulh. Pac Standard Oil Texaco UnHever 27 1/8 29 3/8 27 7/8 54 7/8 19 1/2 27 3/4 30 1/2 57 1/2 18 7/8 Goodyear ICI. Central Inco Lid. 24 26 1/8 8 7/8 25 7/8 26 3/4 8 7/8 69 1/4 Westlnghouse 30 000 19 3/4 46 3/8 30 7/8 20 buitenlands geld Amerikaanse dollar Belgische* Ir (100) Hal lire (10 0001 Portugese esc (100 Canadese dollar (Prijs In guldens) 2.65 2.75 Zweedse kroon (100) 4.55 4.85 Noorse kroon 100) 5.28 5.58 Deense kroon (100) 108,25 111.25 Oostenr sch (100) 18.00 21.00 Spaanse pes (100) 2.80 3.50 Griekse drachme 100 2.13 2,23 Finse mark (100) 38.00 41.00 Joegosl dinar (100) 128,75 131.75 ier*e pond 42,50 39.25 30.00 55.50 58.50 Damrak rustig stroomopwaarts AMSTERDAM - De nieuwe koersexplosie afgelopen vrijdag in Wall Street was er mede oorzaak van dat het Dow Jones-gemid- delde voor industriële fondsen in één week met ruim 80 punten steeg, een ontwikkeling die haar weerga in de historie van de Newyorkse beurs niet kent. Amsterdam kwam maandag wel ho ger voor de dag, maar evenals na de eerste explosie hield men hier het hoofd koel. Een vaste stemming was maandag wel ka rakteristiek voor de markt. Internationals en banken en met name ook Pakhoed. Ahold en Van Ommeren waren gevraagd. Van de internationale aandelen won Unilever rond twee gulden op 154,50. Akzo werd een halve gulden hoger gewaardeerd op 25,80. terwijl Philips en Hoogovens op J 25,20 en 14,80 elk drie dubbeltjes aantrokken. Olie en KLM stelden teleur, want nadat beide in de vroege ochtenduren twee gulden waren opge lopen bleek hiervan rond het middaguur weinig meer te zijn overgebleven. De bankaandelen waren iets in herstel. ABN kon een winst van 3,50 niet handhaven en noteerde rond twaalf uur 245.50 of twee gulden hoger dan vrijdagmiddag. NMB klom twee gulden tot 103. De WUH trok zich niets aan van het verlies in het eerste halfjaar en de forse toevoeging aan de stroppenpot, want de prijs lag een gulden hoger op 72. Collega FHG schoot drie gulden vooruit op 35,50. In de bouwsector werd Volker Stevin een gulden hoger gewaar deerd op26 en ging Boskalis 80 cent vooruit tot 37. Zeer vast in de markt lag Pakhoed. Vooruitlopend op de halfjaarcijfers, die waarschijnlijk vandaag bekend worden, werd op een gege ven moment bijna drie gulden meer betaald op 39,50. Later staken winstnemingen de kop op en daalde de koers tot 38,70. Van Ommeren werd twee kwartjes duurder op 23.--. Gist-Bro- cades werd ruim een gulden hoger uit de markt genomen op 78,50 en Ahold was beleggers een gulden meer waard op 92,30. Nedlloyd kon een aanvankelijk herstel niet behouden. In de loop van de middag daalde de notering van Nedlloyd zelfs sterk. In snel tempo ging het terug naar de grens van 100,-- en deze barrière werd genomen zodat uiteindelijk 99,50 werd geno teerd of 4,50 onder het slot van vrijdag. De flauwe stemming hield verband met de verwachting dat de maatschappij spoedig met halfjaarcijfers zal komen die volgens de beurs niet best zul len zijn. Desgevraagd heeft een woordvoerder van Nedlloyd meegedeeld dat de halfjaarcijfers vrijdagmiddag worden gepu bliceerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13