Alleen de Zwarte Madonna heeft in Polen nog gezag iJ Gemayel nieuwe Libanese president Palestijnen laten legerjeeps achter Giovanni Spadolini nog steeds knapste jongetje van deklas buitenland !p VERSCHEPING KERNAFVAL VIA ZEEBRUGGE GAAT DOOR Czestochowa symbool van vrijheid en nationale trots LEIDSE COURANT DINSDAG 24 AUGUSTUS 1982 PAGINA 1 Voorlopig geen onderhandelingen over Falklanden LONDEN Groot-Brittannië zal voorlopig geen onderhandelingen be ginnen met Argentinië over de soe vereiniteit over de Falkland Eilan den. Dit heeft de Engelse VN-verte- genwooordiger. Sir John Thomson, geschreven in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad. Er is veel tijd voor nodig voordat het ver trouwen in de Argentijnse bedoelin gen is hersteld, aldus de brief. Pre mier Margaret Thatcher heeft in een interview met het blad ..Women's own" gezegd dat zij ten tijde van de Falkland-crisis soms haar tranen niet kon bedwingen. „Maar je beheerst je snel, je moet wel", aldus de premier. Belgische regering: deze kwestie al een boze brief geschre ven aan burgemeester Van Acker. Hij schreef dat de inwoners van Brugge, als het erop aankomt, geen tegenstanders zijn van kernenergie. „Of willen de Bruggelingen zes cent per kilowatt-uur meer betalen en aanvaarden dat zo nu en dan de stroom uitvalt bij gebrek aan energie". Commentaar van een woord voerder van de gemeente Brugge: „Knoops heeft een nogal ongelukkig voorbeeld gekozen. Vorige maand viel de stroom uit in bijna heel België. En dat kwam door een storing in de kern centrale van Doel". BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren het verbod vernietigd dat burgemeester Van Acker van Brugge vorige week op alle vervoer van radio- -actief materiaal door zijn gemeente had afgekondigd. Het laden van schepen met kernafval in Zeebrugge kan nu doorgaan. De burgemeester nam de maatregel omdat hij tegenstander is van het dumpen van stralingsstoffen in de oceaan. Vorige week had staatssecreta ris voor energie Etienne Knoops over Japan: Conflict om geschiedenisboekjes uit de wereld helpen TOKIO De Japanse premier Zenko Suzuki heeft te kennen ge geven dat hij wil toegeven aan de kritiek van China en Zuid-Korea op de herziening van de geschiede nisboekjes. In de boekjes worden de gruwelijkheden door Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog begaan als minder erg weergegeven. Giste ren dreigde China in nauwelijkse verhulde bewoordingen met afge lasting van een bezoek dat Suzuki in september aan China wil bren gen. Suzuki zei dat hij de zaak wil de oplossen „op een manier die voor China aanvaardbaar is". (Van onze speciale verslagge ver Leo van Vlijmen) WARSCHAU Hon derdduizenden Poolse pelgrims zullen morgen in Czestochowa de zes honderdste geboortedag van de koningin van Po len gedenken. En in het hele land gaan zeker der tig miljoen Polen in ker ken en op straat zingend en biddend het eeuwfeest van de Zwarte Madonna meevieren. De Poolse paus moet verstek laten gaan. hij heeft voorlopig een inreisverbod gekregen En Polens sterke man. gene raal Jaruzelski. zal evenmin aan de feestelijkheden deelne men. Hij heeft zelfs geen groet gestuurd naar de tien duizenden pelgrims die de af gelopen dagen na een tocht van soms honderden kilome ters het laatste stuk vaak voortkruipend op de knie- en in Czestochowa zijn aangekomen om er bij te zijn. Generaal Jaruzelski heeft overigens alle reden om zich afzijdig te houden. De bede vaart naar Czestochowa is nu immers, meer nog dan andere jaren, een demonstratie van katholiek-nationale trots en een roep om onafhankelijk heid. Vorig jaar kwamen er ruim vier miljoen pelgrims naar Czestochowa en wie meent dat het merendeel van hen uit kwezels, oma's en vrome priesterstudenten bestond, wordt door een sociologisch onderzoek terechtgewezen. Zeker 76 procent van de pel grims was jonger dan 45 jaar. 68 procent was afkomstig uit de grote steden en 51 procent had minstens een middelbare schoolopleiding. Dit jaar is het aantal jongeren weer aanmer kelijk groter dan vorig jaar. Kerk in de lift Ook de meest verstokte Pool se communist durft bij een dergelijke stormloop naar Czestochowa niet meer ont kennen. dat de Poolse katho lieke kerk in feite nog de eni ge morele kracht in het land is. De belangrijkste kerk-des- kundige in het centrale comi- tée van de Poolse communis tische partij. Myslew. geeft zelfs openlijk toe dat het Pool se communisme de afgelopen twintig jaar een uitverkoop van ideologische waarden heeft gehouden en dat de kerk het door de partij ver oorzaakte vacuüm uitstekend heeft opgevuld. En. aldus Myslew. sinds anti-clericale dissidenten als Kuron en Michnik een boodgenootschap met de kerk hebben gesloten, is'de situatie voor de commu nisten nog beroerder gewor den. Het uiteindelijke resul taat is geweest, aldus nog steeds Myslew, dat de vorig jaar overleden kardinaal Wyszynski aan de wieg heeft gestaan van een nieuwe ar beidersbeweging, de onafhan kelijke vakbond Solidariteit. Myslew geeft in feite toe, dat het marxisme-leninisme in Polen een grote nederlaag heeft geleden. Hij constateert dat de Poolse katholieke kerk zich van een devotionele volkskerk tot een politiek-so- ciaal machtscentrum heeft ontwikkeld dat op arbeiders en intellectuelen, op de jeugd en de oudere generaties een gelijke aantrekkingskracht lijkt te hebben. Myslew's onverdachte analyse blijkt in zoverre op de werkelijkheid te steunen, dat ook na de afkondiging van de oorlogstoestand, ruim acht maanden geleden, alle de monstraties tegen het regime nog steeds bij de kerk begin nen of eindigen. En het dui delijkste teken van verzet was tot voor enkele dagen het voortdurend weer opnieuw gelegde bloemenkruis ter her denking aan kardinaal Wys- zinski, op het Plein van de Overwinning, pal tegenover het monument voor de Poolse gevallenen. Katholiek-natio- nalistischer kan men het nau welijks bedenken. Hart van Polen Het schilderij van de Zwarte Madonna dat zich nu zes eeu wen op de Jasna Cora (Helde re Berg) in Czestochowa be vindt, past precies in dit beeld. Want hoewel rond deze afbeelding van de Moeder- Gods historie en legende on ontwarbaar met elkaar ver weven zijn, wordt het steeds duidelijker, dat dit nationale heiligdom veel meer is dan louter een object van volkse vroomheid. In Czestochowa, waar volgens de grote nationale schrijver Henryk Sienkiewicz „het on sterfelijke hart van Polen slaat", gaat het niet alleen om hartstochtelijk bidden en luid keels zingen of om een portie kerkelijk triomfalisme. De ei genlijke inzet van de verering van de Zwarte Madonna is Polen zelf, het voortbestaan van de natie, het overleven van het volk. Er is dan ook vrijwel geen Poolse woning De kerk van de Heilige Maagd van Czestochowa waar niet een plaatje van de Zwarte Madonna hangt, van het schilderij dat in 1337 door Wladyslaw van Opole als krijgsbuit uit de Oekraïne mee naar huis werd gebracht en dat al in 1383 de omgeving van Czestochowa tegen inval len van de „Zweedse barba ren" beschermde. Koning Kan Kazimierz riep in elk ge val bij die gelegenheid de maagd van Czestochowa tot „koningin van Polen" uit en sindsdien heeft zij Poolse ko ningen, buitenlandse bezet ters, landverraders en tenslot te ook een jammerlijke com munistische partij glansrijk overleefd. Driehonderd jaar geleden schreef de Poolse koning Jan Sobieski zijn overwinning op de Turken bij Wenen (waar mee hij Europa voor overwel diging' door de Islam behoed de) aan deze koningin toe: toen Polen van de landkaart was weggevaagd vormde zij het symbool van een volk dat weer een natie zou vormen; tijdens de Tweede Wereldoor log vonden de Polen bij dit beeld de moed om vol te hou den en sinds 1945 vormt dit heiligdom in Czestochowa het centrum van het geestelijk verzet tegen partijdictatuur. Geen wonder dat generaal Ja ruzelski juist nu liever niet de paus in Czestochowa ziet. Per slot van rekening heeft Karol Wojtyla met zijn Zwarte Ma donna twee jaar geleden al voor de nodige onrust in Po len gezorgd. Sinds de triomf tocht van de paus door Polen, die in Czestochowa zijn hoog tepunt kreeg, heeft de Poolse kerk immers haar vroegere machtspositie herwonnen. Middenpositie De koningin van Polen moge op dit ogenblik dan al machti ger zijn dan ooit tevoren, het stelt de bisschoppen en met name primaat Glemp voor grote problemen. Want de kerk is zich weliswaar bewust van haar machtspositie, zij ziet 2ich tegelijkertijd ook ge confronteerd met de verant woordelijkheid voor Polens toekomst. Sinds de militairen in Polen de dienst uitmaken lijkt aarts bisschop Glemp steeds meer naar een middenpositie te nei gen, hetgeen hem noch door de partij noch door het volk in dank lijkt te worden afge nomen. Generaal Jaruzelski heeft de Poolse primaat al tweemaal voor het hoofd gestoten. De eerste keer gebeurde dit toen aartsbisschop Glemp begin april een concreet plan voor een nationale dialoog lanceer de; de tweede maal dat Jaru zelski geen gehoor gaf was toen de primaat voorstellen deed voor economische en so ciale hervormingen. De bereidheid van aartsbis schop Glemp om samen met het regime naar oplossingen te zoeken om de huidige crisis te overwinnen, heeft hem echter ook al veel kritiek op geleverd van de zijde van zijn eigen priesters en van de on dergrondse leiding van Soli dariteit. Sommigen verwijten de primaat dat hij een oppor tunist is of in elk geval een te zwakke vuist maakt tegen over het regime. De critici voelen zich kennelijk gesterkt door twee hoge instanties: de Poolse paus. die ook voorstan der is van een strakke koers tegenover generaal Jaruzelski (als voorwaarde voor zijn be zoek aan Polen stelde hij vol ledige afschaffing van de oor logstoestand) en de Zwarte Madonna. Want van haar ver wachten de Polen als gewoon lijk weer alle steun nu op nieuw vrijheid en onafhanke lijkheid in het geding zijn. Verwachting Die verwachting (hoe onwer kelijk misschien ook) zal mor gen luid uitgsproken en uitge zonden worden, in Czestocho wa en in heel Polen. Want wat de komende dagen in Po len demonstreert is een volks kerk, die het met de Zwarte Madonna in haar vaandel durft op te nemen tegen een ogenschijnlijke overmacht. En indien de bisschoppen zich als scheidsrechter tussen par tij en volk gaan opstellen, zal die volkskerk zich waar schijnlijk ook tegen haar ei gen bisschoppen gaan keren De enige autoriteit die in Po len nog werkelijk gezag heeft is de Zwarte Madonna; zij geldt al zes eeuwen als garan tie voor de vrijheid den ken de Polen. Het Poolse volk heeft in zijn geschiedenis als vaker een iilusie in rook zien opgaan, maar slaagde er soms ook in zijn droom te verwe zenlijken. LEO VAN VLIJMEN BEIROET De 34-jarige Bechir Gemayel, leider van het christelijke Liba nese front, is gistermiddag in het Libanese parlement tot de nieuwe president van het land gekozen. De oud-advocaat en leider van een coalitie van chris telijke partijen werd in de tweede stemmingsronde, waarin een eenvoudige meerderheid voldoende was, gekozen met 57 stem men. In de eerste ronde van stemmen behaalde de omstreden rechtse presi dentskandidaat 58 stem men, wat vier stemmen te weinig was voor verkie zing ineens, waarvoor een tweederde meerderheid noodzakelijk was. Gemay el is voor zes jaar gekozen. De linkse en islamitische lei ders van Libanon hadden hun afgevaardigden in het parle ment opgeroepen niet op Ge mayel te stemmen of weg te blijven. Dertig moslim-afge vaardigden boycotten de stem ming. Walid Joumblatt, leider van de linkse Druzen-gemeen- schap, verklaarde dat een pre sidentschap van Gemayel zou ontaarden in een „dictatuur van Gemayel", Afgelopen donderdag was de presidents verkiezing uitgesteld omdat de veiligheid van de parlements leden in het tijdelijke parle- Bechir Gemayel mentsgebouw. Villa Mansour, niet kon worden gegaran deerd. Kort nadat Gemayel was gekozen, werden de hui zen van twee leden van het Libanese parlement door anti- -tankgranaten opgeblazen. Niemand werd gewond. Bechir Gemayel heeft gezegd dat de terugtrekking van de Israëlische en Syrische solda ten uit Libanon een zaak is die zijn grootste aandacht zal krij gen. Verder noemt hij de aan wezigheid van de „honderd duizenden" Palestijnse vluch telingen in zijn zaak een „tij- delijke"zaak. In een vragge- sprek met de Washington Post liet Gemayel doorschemeren dat hij er begrip voor had dat de Israëliërs net zo lang zou- zijn sioldaten in de zou houden. Bechir Gemayel is de j<Lif zoon van Pierre Ger stichter en leider van de tij van de Kaeb", de r jdh falangistische partij. In ren zeventig ging hij steeds meer met de p< bezig houden. Als fel stander van de Palestijn: wezigheid in Libanon Gemayel verscheidene aan de gevechten tegen lestijnen deel. Dat Ge een doortastende persoo I heid is bleek in 1980 toe alle christelijke groepei met grove machtsmid onder zijn controle wist len. Hij heeft een poti van 40.000 man onder zi heer, die hij wilde gebi om „bezet gebied te bevrijden van Pali aanwezigheid waarmee wel de PLO als de 300.0( lestijnse vluchtelingen b de Gemayels ambities, jeugdige overmoed en zi hele temperament v verwarring in de hand een deel van de Libanes blieke opinie, zowel chri als islamitisch. Velen zich af of Gemayel de man is om president t over een land met zo idee'en en meningen Israël, dat de milities va mayel van grote hoeveel le wapens heeft voorzien, welkomde zijn verkieziiiij noemde het een succes vi democratie Ook de VS h Gemayel gelukgewenst. ï'p [el< DOj -van BEIROET Militairen van het Cypriotische leger hebben gisteren in de ha venstad Limassol 21 mili taire voertuigen van de veerboot gehaald waar mee ruim duizend Pales tijnen zondagavond na een urenlange vertraging uit Beiroet waren ver- trokkken. De voertuigen, voornamelijk jeeps van Russische makelij, waren door geëvacueerde PLO- strijders tegen de zin van Israël in de haven van Beiroet ingescheept. De Amerikanen hadden ge garandeerd dat de Pales tijnen zonder militair ma terieel zouden vertrekken. In Limassol hieven de guerril lastrijders strijdliederen aan, zwaaiden met Palestijnse vlag gen, maar er werd ook woede geuit over de passieve rol van de Arabische landen. Op een spandoek werden ze ervan be schuldigd „nog nooit in de ge schiedenis iemand zo te heb ben laten zitten" en op een an der spandoek werd de Arabie ren geadviseerd „rustig in je eigen olie te verzuipen". Nadat de voertuigen waren verwijderd vertrok het schip naar Tunesië, de uiteindelijke bestemming van de guerrilla strijders. De PLO-leden zullen in Tunesië noch de status van vluchtelingen noch die van immigrant krijgen, zo is uit Tunis vernomen. PLO-leider Arafat zal aan het eind van de aftocht volgens plan op 3 sep tember naar Tunis vertrekken nng en daar met zijn topfunc rissen aan de rand hoofdstad gaan wonen. I 'ini van de PLO-troepen w Ps in een kamp op tachtig 13 meter noordelijk 00 gelegerd. Zij zullen het pement vermoedelijk alk groepen en met bijzonder *e' stemming mogen verlate L" Een derde groep Pale!6" guerrillastrijders heeft ^er< middag Beiroet verlaten, groep is via Cyprus Noord- en Zuid-Jemen trokken. De vertrekk zijn voor het merendeel van het radicale volksfn Israëlische functiona hebben de Palestijnen ge schuwd het staakt-het- oostelijk Libanon n STI hm? In de haven van Limasol (Cyprus) worden de jeeps uitgeladen die de PLO uit West-Beiroet heeft meegenomen. schenden. Gisteren wereze nieuw melding gemaak :tw schermutselingen met se tijnse verzetsstrijders. Vi'ddi een Israëlische mi u woordvoerder hebben nen de afgelopen naclA zooka's afgeschoten op e< s'r raëlische stelling in de E°P vallei. De Israëliërs schot 3ir rug. Ook op andere pl< vonden schermutsel plaats. ent Israëlische functionaa toonden zich gisteren ver;n over de verklaring va Per Amerikaanse minister vi na fensie, Weinberger, dat r 'n niet het recht heeft de I na; van Beiroet te blokkerei gens vermeende schend van de afspraken doc PLO. „Wij zijn in staa oorlog. Wij hebben inge met een gedetailleerd pf er is een zeer duidelijke 9 ding geweest", aldus de Hasj-oma De 82-jarige Laura E. Clark verlaat het ge rechtsgebouw van Houston na een zitting, tijdens welke de Jury voor haar proces is beëdigd. De bejaarde oma moet binnen kort terecht staan op be- schuldiglng van het in haar tuintje telen van hennep, de plant waar van hasj wordt gemaakt. Vol gens de Ame rikaanse wet is dat verboden. Maar Laura Clark zegt dat zij de hennep nodig heeft bij het maken van een medicijn tegen reuma. Nieuwe regering, oude ministers ROME Sinds gistermiddag vier uur heeft Italië weer een nieuwe regering, maar de samenstelling is een foto- -copie van de vorige. Spado- lini-II is gelijk aan Spadoli- ni-I, met als enig verschil een uitbreiding van het rege ringsprogramma. Drie we ken geleden veroorzaakten de socialisten de crisis omdat zij de parlementaire spelre gels willen veranderen. Dat moet nu gaan gebeuren, maar hoe die wijzigingen ge stalte krijger), staat nog niet vast. Commentatoren hebben er weinig vertrouwen in dat de wijzigingen ook daadwer kelijk zullen worden doorge voerd. De nieuwe regering zal de volgende week het vertrou wen vragen aan het parle ment. Maar voordat de nieu we ploeg gisteren beëdigd was, barstte het politiek ge ruzie tussen socialisten, soci aal-democraten en christen- -democraten al weer los. Men houdt er dan ook se rieus rekening mee, dat de tweede regering van Spadoli- ni geen erg lang leven be schoren is. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italiaanse rege ringsleiders hebben in het buitenland nooit veel be kendheid genoten. Vreemd is dat niet. De he ren komen en gaan in zo'n hoog tempo, dat de bui tenlandse krantelezer nauwelijks aan een eerste kennismaking toekomt. Italië loopt al geruime tijd ongeveer één op één (elk jaar een nieuwe regering). Als je dit in aanmerking neemt steekt Spadolini, die gisteren na een be wind van dertien maan den aan een tweede re geerperiode is begonnen, gunstig bij zijn voorgan gers af. Spadolini is leider van de Re publikeinse Partij, met twee procent van het electoraat een splinter in de Italiaanse poli tiek. maar invloedrijk vanwe ge het gewicht van haar verte genwoordigers in de weten schappelijke en industriële we reld. Omdat christen-democra ten en socialisten (de twee grootste coalitiepartners) el kaar het premierschap mis gunnen, is dit aan Spadolini toegevallen. Hij mag de coali tie voorzitten tot op het mo ment waarop de strijd in het voordeel van een van de twee groten is beslecht. De afgelopen maanden is ge bleken dat Spadolini er wel wat van kan. Hij heeft er steeds voor gezorgd dat de ploeg, die voortdurend ruzie maakte, ook nog wat werk heeft verzet. Kort samengevat heeft Spadolini-I de inflatie te ruggedrongen, het terrorisme beteugeld en het land interna tionaal weer enig aanzien ge geven. Er blijft nog steeds heel wat puin te ruimen, maar de Italianen hebben de indruk dat er in Rome's fraaie rege ringsgebouwen weer iets ge beurt. Het succes is de 57-jarige pro fessor in de vaderlandse ge schiedenis niet komen aan waaien. Drie keer moest hij daarvoor rechtstreeks op radio en tv, om de Italianen op te roepen achter hem te staan „in deze uitzonderlijk moeilijke tijden". Dergelijke optredens hebben Spadolini grote popu lariteit gegeven bij het pu bliek, dat wel van zijn doce rende manier van spreken en vooral van zijn klare taal houdt. Tussentijdse verkiezin gen hebben de aanhang van zijn partij verdubbeld en het Spadolini-effect is nog lang niet uitgewerkt. In zijn jeugd was Giovanni al tijd de knapste van de klas, het type jongetje dat boeken las terwijl anderen buiten speelden. Op zijn negentiende had hij de Italiaanse klassie ken al achter de kiezen en be gon hij artikelen te schrijven, die in zijn officiële biografie niet staan vermeld. In Europa zullen weinig eerste ministers rondlopen die er toen zulke fascistische ideeën op nahiel den en deze via de drukpers verspreidden als Spadolini. Anno 1982 heeft een commu nistische splinterpartij gepro beerd daar een schandaal van te maken, maar tevergeefs. Nu, veertig jaar later, gedraagt Spadolini zich als een voor treffelijk vaderlander. Sinds die oorlog heeft Spadolini in alles uitgeblonken. De vrijgezel Spadolini staat be kend als een keiharde werker, die zeven dagen per week veertien, vijftien uur per dag aan zijn openbare ambt be steedt en intussen ook nog we tenschappelijke artikelen voor tijdschriften dicteert. Hij komt op de Italianen over als een eerlijk man, zonder de voor liefde voor komplotten en in- Giovanni Spadolini triges die 2ijn medep'J kenmerkt. Bij alle schar die Italië de laatste jare troffen hebben, is de van Spadolini alleen ruchten genoemd, een zaam feit in de bonte Ita se politiek. Maar de rijkste reden van zijn wel dat president Perti grote verzetsheld, en de lairste man van Italië, voor het ambt van premi schikt heeft geacht. „II het volste vertrouwen h in mijn vriend Spadolin president Pertini enkel^' ken geleden na de va Spadolini's eerste regerii dit betekent voor de partijen niets anders ze Spadonini nog enige hun eerste-minister moeten tolereren. K ïjn

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10