eyenoord mist een an Hanegem-tweeling Vanenburg helpt Ajax over streep Shirtreclame redelijk succes MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 Geen plaats voor Cruijff AMSTERDAM Jo- han Cruijff was gis teren niet aanwezig bij Ajax-Go Ahead Eagles. De vedette van de Amsterdam mers bleef thuis om dat er voor hem en zijn gezin geen plaats op de tribune was. Zoals bekend rezen vorige week problemen over de zitplaatsen van de Ajax-vrouwen. De stoelen-kwestie zal deze week bij Ajax worden uitgepraat. NEC ziet af van Colombain NIJMEGEN NEC ziet af van Jean Colombain. De overgang van de Lim burger naar de Nijmeegse club leek rond, maar de bevestiging van de voor malige werkgever van Colombain, Sei ko uit Hong Kong, ontbrak nog steeds. Omdat Colombain enige tijd niets van zich heeft laten horen, heeft het bestuur van NEC besloten geen gebruik van zijn diensten te maken. Een en ander staat niet los van een po ging van de voormalige trainer van Willem II, Georg Knobel, Colombain naar de Tilburgse ploeg te halen. NEC heeft inmiddels als vervanger van Co lombain Piet Wijnberg van Ajax over genomen. De verdediger debuteerde za terdag in de wedstrijd tegen AZ '67. min, )TTERDAM Ab Fafié toonde zich tenslotte tóch n solidaire collega. Bijna was de plaatsvervanger van nog buiten het directe spanningsveld verblijvende- ans Kraay zijn superieur in het openbaar afgevallen, aar bijtijds hervond Fafié zich. Hij schoof alle verant- oordelijkheid af op Kraay en slikte de kritiek die op ft puntje van zijn tong had gelegen juist in. Fafié, zo 'ft hij echter toch wel doorschemeren, is er geen voor- der van dat Wim van Hanegem als middenvelder >rdt ingezet. De tijdelijk tot het hoogste ambt geroe- n hulpcoach ziet de oudste Feyenoorder veel liever laatste man en organisator van de defensie. „Maar", zei Fafié, Kraay wil Van Hanegem op het midden- ld en vindt Stafleu dan als libero de beste oplossing, heb niets te willen". een architect van allure, in Van Tour een goed diepgaan de middenvelder en de na de rust ingevallen Van Goozen de grondlegger voor twee tref fers. „We hebben in de tweede helft goed gespeeld", meende trainer Rob Jacobs terecht. „Het is gebleken dat we toch iteren, in het duel met Ex- sior. bleek dat beide trai 's het gelijk aan hun zijde jben. Maar bij Feyenoord is n Van Hanegem-tweeling •handen, zodat voor welke ossing er ook wordt geko- het behelpen blijft met de «terdammers. Wat gebeurde gisteren namelijk in de met meer dan 20.000 kijkers ;ht gevulde Kuip? Tot het ment dat Willem van Ha- ;em zich in het veld bevond een overigens verre van ots spelend Feyenoord de zaken op het mid- veld redelijk onder contro- Waar de oude maestro was fen minuten na de rust niet vervangen, mede wege een kleine dijbeen- «ure. of Feyenoord stortte een kaartenhuis ineen. Er van het een op het andere lent totaal geen sprake van enige vorm van or- lisatie en Excelsior toonde manco bijna spelenderwijs En in die fase, die nota begon met een voor lig van 3-0 voor Feye- ird. trad de zwakte van de 995 ensie van de Kuipploeg nóg istiger aan het licht. De toch niet overtuigend spelende dré Stafleu verzuimde Bemaal zijn linie te organi- en het „thuis" spelende celsior strafte die slordig- d met twee uit stane treffers af, 3-2. ilemma armee was het gelijk van vel Kraay als Fafié aange- ind. De defensie van Feye- >rd zou aanzienlijk aan rust •ganisatie hebben gewon- r ials Van Hanegem daarin kaatste man zou hebben ge- jeerd. Maar dat zou dan tr ten koste zijn gegaan van evenwicht op het midden- Een dilemma voor de jhnische leiding, maar te ns een illustratie van de akte van een ploeg die het st begonnen seizoen weer extra kleur zou moeten ?n. Tegen Excelsior liep allemaal uiteindelijk nog 1 af, hoewel een gelijkma- tot de mogelijkheden heeft ïoord. Maar in de laatste nuut ontbrak het Leenheer De Leeuw aan rust en frzicht om die dreun uit te en. Waardoor Feyenoord zijn eerste duel naast de ïstatering dat Van Hanegem steeds onmisbaar is voor ploeg toch nog twee punten erhield. nzichtbaarheid Wim van .Hanegem droeg bij aan de overwinning van 3-2, die Feyenoord boekte op stadgenoot Excelsior. aardig uit de voeten kunnen en dat we straks tegen andere mindere ploegen punten moe ten kunnen pakken". Waar mee Excelsior-Feyenoord voor de ene partij (Excelsior) een lichtpunt opleverde en voor de andere (Feyenoord) de nodige onzekerheid. FRANK WERKMAN Excelsior-Feyenoord 2-3 (0-3): 29. Van Hanegem 0-1; 36. Gullit 0-2; 42. Houtman (strafschop) 0-3; 60. Van Tour 1-3; 62. Rutjes 2-3. Scheidsrech ter: 'Van Ettekoven; toeschouwers: 20.101. Gele kaart: Pattinama (Excel sior) en Gullit (Feyenoord). Excelsior: Storm; Leenheer, Bijl, Ru tjes. Ridderhof; Pijpers (Van Goozen), Struis. Van Tour, Pattinama; Blan ker, De Leeuw. Feyenoord: Hiele; Troost, Stafleu, Nielsen. Brard; Hoekstra, Van Hane gem (Van Til), Valke, Jeliazkov; Gul lit. Houtman. als gezegd opereerde Feye- ird ook nog mét Van Hane- a verre van overtuigend, tgeen deels werd veroor- 'kt door het feit dat aan- nsten Gullit en Valke goede ies te veel afwisselden met 'ioden van "onzichtbaar- n bovendien door het en van Houtman en Jeliaz- De eerste kon zich niet de druk ontworstelen, die )aard gaat met zijn tweede itree in de Kuip en de Bul- ir toonde nog een onthut- ide conditie-achterstand, ardoor zijn gebrek aan be- eglijkheid en acceleratie- mogen nog schrijnender i het licht trad. rtom, Feyenoord is er nog 'g niet (uit). Excelsior daar tegen toonde zich zijn twee iwinsten van het laatste spits Blanker en doelman »rm, vooralsnog geen degra- iekandidaat. De Woudes- ibewoners hadden in Struis Nadenken John McEnroe heeft nog precies tien dagen om na te denken waaraan zijn tanende vorm te wijten is. Daar na begint de US Open op Flushing Meadow, waar de Amerikaan zijn ti tel verdedigt. Af gelopen zaterdag ging de nummer één van de wereld ranglijst in Mason (Ohio) echter nog ten onder tegen Steve Denton, die daarmee de eind strijd bereikte te gen Ivan lendl. De cijfers waren 7-5, 6-4. Het is bekend dat McEnroe en Denton, die meer furore maakte als dubbelspeler, het niet te best met el kaar kunnen vin den. Dat leidde in het recente verle den al tot heftige discussies en scheldpartijen op de baan en in de kleedkamers. Za terdag in Mason hielden de kemp hanen zich even wel rustig. McEn roe moest ook wel, want hij had alle concentratie nodig voor de wedstrijd. Na de nederlaag, verklaarde het en fant terrible van het internationale tennis: „Ik ben slechts bezorgd om mijzelf. Dat is altijd zo, maar op het ogenblik is er veel om goed over na te denken. Het gaat niet goed, dus er zal Iets moeten gebeu ren". Op de foto lijkt de ballenjon- gen te delen in de- ontreddering van McEnroe. Zie verder pagina jq Met nota bene eerste-divisionist SC Amersfoort als voorlo pig laatste club die zich meester heeft gemaakt van een spon sor voor shirtreclame is afgelopen weekeinde de nieuwe voetbalcompetitie van start gegaan. Nota bene, want tot voor kort stond SC Amersfoort te boek als één van de meest arm lastige leden van deze bedrijfstak, maar het feit dat oud- voorzitter Vahstal de nieuwe sponsor is maakt veel duidelijk. Dat er uiteindelijk dertien betaalde clubs in zijn geslaagd een sponsor te vinden mag een redelijk succes worden ge noemd voor het zo in financiële problemen verkerende prof voetbal. Dat er echter bij dat een derde deel van al die clubs slechts één in de eerste divisie uitkomt is echter tegelijkertijd typerend. Niet zo vreemd overigens, want elke sponsor zal zich er rekenschap van geven hoe vaak de club van zijn keuze op het televisiescherm verschijnt. Pas dan namelijk wordt de shirtreclame echt interessant. Het sectiebestuur betaald voet bal heeft zich er voor ingespannen om de NOS zo ver te krij gen dat er meer eerste divisievoetbal op de buis zou komen, maar Studio Sport wenste daar niet op in te gaan. Daar zen den ze liever voor de dure centen aantrekkelijke beelden van Ajax e.d. uit dan het veelal grauwe eerste-divisievoetbal. Gelukkig voor al die minder fortuinlijke clubs dan SC Amersfoort is er het vereffeningsfonds, waardoor uit de tota le sponsorpot toch nog een deeltje terugvloeit naar die clubs. Dat echter veel meer teams in de eerste divisie SC Amers foort zullen volgen lijkt twijfelachtig. Het betaalde voetbal heeft ondanks de Mundial, waardoor het publiek vanuit de gemakkelijke leunstoel het voetbalge- beuren kon gadeslaan, meer toeschouwers getrokken dan vo rig jaar in de openingsronde. Ruim 12.000 kijkers méér trok ken langs de loketten, maar voor het merendeel kon die gro tere schare belangstellenden niet zulk érg spectaculair voet bal aanschouwen. Er kunnen daarom nog geen serieuze ge volgtrekkingen worden gemaakt. Over enige weken kan de balans wat dat betreft wat beter worden opgemaakt. EEN andere balans kan dan ook worden opgemaakt, die van het Nederlands elftal. Kees Rijvers maakte vorige week een gedeeltelijke selectie bekend, waarin voornamelijk jon gere spelers waren opgenomen. Wat de bedoeling is van slechts een deel van de benodigde spelers oproepen is niet helemaal duidelijk. Rijvers heeft opnieuw verklaard dat hij met de jeugd verder wil in verband met het toernooi om de wereldtitel in 1986 in Colombia. Maar dat heeft Rijvers al eens eerder gezegd om daar dan vervolgens weer even ge makkelijk van af te stappen. Met de nu gevolgde procedure kan Rijvers in elk geval nog alle kanten uit. En dat zal zijn bedoeling ook wel zijn geweest. AMSTERDAM Er kwam tenslotte een „nor male" uitslag Ajax-Go Ahead Eagles op het bord: 4-1. Het normale voetbal, in ieder geval het spel van Ajax waar de toeschou wers op rekenden, bleef achterwege. Ajax had daaraan zeker zo veel schuld als de gasten uit Deventer, die het de Am sterdammers door een verdedigende, maar zeker niet negatieve instelling lastig maakten. De lands kampioenen speelden een klasse minder en enkele tempi lager dan in het Amsterdam-toernooi. Trainer Aad de Mos noemde daarvoor als eers te verklaring het goede verweer van de Eagles, die pas in het laatste kwartier helemaal „uit gevlogen waren. „Ver der", stelde De Mos, „zijn wij er van uit gegaan dat primair de verdediging georganiseerd moest zijn en dat pas daarna aan aanvallen kon worden ge dacht". lukufmaar (n^ig^nufotTVan Wim Kieft w'n* een kopduel van Fred Bischot, de man die de score tijdens Ajax-Go Kooten letterlijk èn figuurlijk Ahead Eagles opende door In eigen doel te schieten. een kop boven Rijkaard uit stak. De opbouw van de aan val stokte omdat Van Veen een slecht beginpunt voor aan vallende acties bleek, Lerby door zijn voetblessure het vuurtje niet kon opstoken en meer tegen zichzelf dan tegen de Eagles liep te voetballen. Ajax kon een uur lang geen vaart maken, speelde risicoloos breed te voetbal en bewees daarmee met name spits Wil lem Kieft een slechte dienst. De kandidaat van Oranje heeft een duwtje in de rug nodig om een slechte periode af te slui ten. Dat bleef op de eerste competitiedag achterwege, om dat scheidsrechter Mulder, weer op het irritante af een kleingeestige Pietje Precies, al in de vierde minuut een tref fer van hem afkeurde en om dat hij zelf nimmer de plekken kon vinden, waar hij zich kon invoegen in de combinaties. Kieft, in alle opzichten over troffen door de oude Kees van Kooten, was vrijwel nimmer een schakel in de acties, hij was en bleef afwezig. Het zou Ajax werkelijk slecht zijn vergaan als ook een derde kandidaat international, Ge rald Vanenburg, zich als een onzekere jongere zou hebben verstopt. Vanenburg echter manifesteerde zich als de eni ge die voor Ajax lijnen kon uitzetten en hij sleepte tenslot te zijn elftal mee naar een overwinning, die gezien het vertoonde voetbal, te ruim uit viel. Trainer Bob Maaskant van de Eagles was tevreden over zijn spelers, die de moei lijkst denkbare seizoenstart, een uitwedstrijd bij de gedood verfde landskampioen, rede lijk hadden doorstaan. „Vorige week bij het Amsterdam-toer nooi was ik geschrokken van de snelheid die Ajax kan ma ken. Wij hebben ons er op in gesteld en ik vind dat het ze ker onze verdienste is dat Ajax dit keer niet in zijn spel is ge komen". De Mos: „Het kostte ons te veel moeite het spel te maken op de helft van de te genstander. Daarvoor is toch Johan Cruijff onmisbaar. Ik weet nog niet wanneer hij te rugkomt, dat is een medische zaak] misschien woensdag al in Groningen". Bijna een uur lang werd er dus gevoetbald tussen een elftal dat eigenlijk niet durfde (Go Ahead) en een ploeg die het feitelijk niet kon. Slechts om dat de Adelaars te weinig ver trouwen hadden in de zondag uitstekend spelende invaller- -doelman Van Leeuwen kon Ajax een voorsprong nemen. Bij een poging tot onderschep pen kopte Bischot de bal zelf langs zijn doelman. Go Ahead, dat voor rust de betere kansen kreeg, kwam door Witbaard op gelijke hoogte. Na rust brak Vanenburg met een schitte rend doelpunt de ban voor Ajax, Lerby besliste de wed strijd na precies een uur en kort voor tijd bewees Mölby zijn waarde voor Ajax, waar mee de eerste wedstrijd van het seizoen van de Amster dammers meer positiefs heeft opgeleverd voor de coach van het Deense nationale elftal dan voor Kees Rijvers. Ajax-Go Ahead Eagles 4-1 (1-1): 21. Bischot (eigen doel) 1-0; 38. Witbaard 1-1; 51. Vanenburg 2-1; 60. Lerby 3-1; 41. Molby 4-1. Scheidsrechter Mul der; toeschouwers: 17.000. Ajax: Schrijvers; Ophot, Van Veen, Rijkaard, Boeve; Vanenburg. Molby, Schoenaker. Lerby; Olsen, Kieft. Go Ahead Eagles: Van Leeuwen; Schrijver. Bischot. Oude Wesselink, Witbaard; Woudsma. Lodeweges (Bosveld). Voskamp. Ten Cat« (Schuurmans); Van Kooten, Eykel- P0L0TUSK0DA? Fastiit heelt van élk automerk de uitlaat in voorraad. U wordt direkt geholpen En tot 30% voordeliger Met 1 ja schriftelijke garantie John Lamine overleden EINDHOVEN In Eindhoven is zaterdagavond op 58-jarige leeftijd John Lamine overleden. Gedurende vijftien jaar is Lami ne verzorger geweest bij de KNVB, waar hij o.a. het Neder landse elftal, Jong Oranje en het nationale amateurelftal onder zijn hoede had. In die tijd was Lamine ook verzorger bij de Eindhovense eredivisieclub PSV. Lamine was in de regio Eindho ven zeer actief en onder meer voorzitter van de vierde klasse amateurvoetbalvereniging Tivoli. Een jaar geleden had Lamine al zijn activiteiten met het oog op zijn gezondheid moeten staken. Supporters aangehouden ROTTERDAM Na afloop van de voetbalwedstrijd Sparta-FC Utrecht heeft de Rotterdamse politie za terdagavond 27 Utrecht-supporters gearresteerd, die in drie bussen van de gemeentelijk openbaar ver voerbedrijf RET ernstige vernielingen hadden aan gericht. Twintig van hen werden door de politie vastgehouden en krijgen volgens een politiewoord voerder proces-verbaal wegens openlijke geweldple- ging.De 27 gearresteerde supporters, die in leeftijd variëren van 15 tot 18 jaar, zijn aangehouden bij het Centraal Station in Rotterdam toen zij de drie bus sen waarin zij zaten wilden verlaten. Volgens de po litiewoordvoerder zorgden vooral deze jongelui er tijdens de korte rit van het Sparta-stadion naar het Centraal Station voor dat van het interieur van de drie bussen vrijwel niets meer overbleef: ruiten werden ingeslagen, de bekleding van de banken werd stukgesneden en de binnenverlichting werd vernield. De schade loopt in de vele tienduizenden guldens. voor Sparta Met de 24-jarige Heale heeft Spar een nieuwe spits- Heale, die re- voor de derde divisieclub uitkwam, tekende een con- een jaar. Barry Hughes zich content met de aan- die volgens hem ook op het inzetbaar is. Of Heale tegen Feyenoord al van wordt begin deze week „Ik wil eerst met om te kijken hoe hij is. Ik ben in elk geval blij hij gekocht is, want op deze ma- er is mijn selectie wat breder. En et 33 wedstrijden voor de boeg is dat hard nodig".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9