Reddingsactie ijshal slaat aan iandemtocht Swifttoer net blindenvereniging vas geslaagd evenement mÊËÈm ^Gebroeders Nye doen „kamerbrede" aa op wereldrecord ON MENKEN DOET „LAATSTE WANHOPIGE POGING' Arabische order voor bedrijf uit Zoeterwoude 3IN TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 aagse dieven aangehouden A-tV and; )ORDWIJK De politie van Wassenaar sepi eft in zaterdagmiddag in samenwerking met in politie van Noordwijk drie Haagse winkel- p »ven aangehouden. Het drietal, een echtpaar akei n ongeveer 50 jaar oud en een jongeman van geveer 20 jaar had zich bij de HEMA in lordwijk een aantal dekbedden toegeëigend, rkt armee verlieten zij het warenhuis, maar een a koper, die ze niet vertrouwde kon de politie re i nauwkeurig signalement geven, waardoor cij niet veel later werden aangehouden. Het lu etal had een buit met een waarde van 7000 ntn 1den bij zich, de dagopbrengst van diefstallen het Noordwijk en Haarlem. De buit bestond be- [ve uit de dekbedden vooral uit kleding. Na igdurige verhoren heeft het trio alles bekend is gistermiddag heengezonden. Zakkenroller verdween op trimschoenen LEIDEN Alert optreden van twee nieuwsgieri ge 10-jarige meisjes, hebben ervoor gezorgd dat een bewoonster van de Nieuwe Rijn haar porte monnee en giropasje terug heeft. De inhoud van de portemonnee, groot 175 gulden, was verdwe nen. De twee meisjes zagen zaterdagmiddag een man de Van der Werfstraat inlopen met een schoenen doos onder de arm. Op een hoekje verwisselde hij zijn eigen schoenen met de trimschoenen uit de doos. De doos met daarin zijn oude schoenen liet hij achter. De meisjes keken even later in de doos en ontdekten daarin ook een portemonnee. Ver volgens brachten ze de doos naar de politie. De portemonnee bleek eigendom te zijn van een vrouw, die zaterdagmorgen op de weekmarkt was bestolen. Uit het boodschappennet van de kinder wagen was de portemonnee gestolen. Late aangifte LEIDEN Ruim zes weken nadat voor achtduizend gulden aan sportartikelen werd gesto len, is dit weekeinde aangifte gedaan van de diefstal bij de Leidse politie. Oorzaak van deze uitermate trage aangifte, was een misverstand tussen personeelsleden van de sport- winkel aan de 5 Meilaan waar door iedereen dacht dat de an der al aangifte had gedaan. De diefstal werd gepleegd in de nacht van 12 op 13 juli. Een grote hoeveelheid schoenen, shirts, broeken, tennisrackets en dergelijke werden meege nomen. Kunst gestolen LEIDEN Een aquarel, een ets en een olieverf-schilderij zijn tussen 11 en 20 augustus gestolen uit hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouw- weg. De kunstwerken hebben een gezamen lijke waarde van /3000. De kunstwerken wa ren onderdelen van een expositie in het hotel. Ze waren opge hangen in de publie ke ruimten. Cursussen bij Troef LEIDEN In de week van 30 au gustus beginnen alle cursussen weer bij Troef aan het Noordeinde 2a, het vormings-centrum voor jongvolwas senen waar mensen tussen 17 en 30 jaar terecht kunnen. Er zijn tal van cursussen, zoals taal/typen, klussen, zelfverdediging voor vrouwen, volks schilderen, kleibewerking, fotografie, zefdrukken en schoonheidsverzor ging. Voor inlichtingen: tel. 130494. Het vormingscentrum houdt woens dag 1 september een voorlichtings avond over de reken- en technische lessen die aan buitenlanders worden gegeven. Deze bijeenkomst begint om acht uur. DEN De „laatste inhopige" poging van n Menken om zijn ijs- "jan aan de Vondellaan n m en te houden, lijkt aar- ldei i aan te slaan. „Ik heb weekeinde zeker zestig erg leuke reacties en is het voor m'j wat gemak* Uit de hele streek kelijker accepteren, dat de ;rd gebeld, zelfs vanuit riarlem. Of de actie echt uit n de grond komt, zullen moeten afwachten, tar een begin is er", al- de heer Menken. l'g- IDEN Een imposan- stoet van 25 tandems k zaterdag door Leiden omstreken. Het ging de Lustrumfietstocht de vereniging Swift- ibesir en de Nederlands^ n°rn renigjng voor Blinden 11 Slechtzienden (NVBS). de k idanks het winderige er en het ene buitje re- o 45 n, werd de route met d' el plezier afgelegd. Het ichaj is dit jaar voor de vijfde n tal dat Swifttoer en de 's! /BS een tocht op touw Aan ten, die blinden ■chtzienden de moge- kheid geeft er een dagje de fiets uit te gaan. ter rond de ijsbaan wonen 390.000 mensen. Om een slui tende exploitatie mogelijk te maken zijn 7.000 abonnement houders nodig", heette het in de advertentie. „Zijn die 7.000 mensen er niet, dan is Leiden inderdaad geen ijsbaan waard ;elopen zaterdag plaatste Menken een advertentie deze krant waarin hij aatsliefhebbers smeekte om seizoenabonnement a hon- Scnilld d gulden per stuk te kopen, een straal van tien kilome- ijsbaan dichtgaat", legt Men ken uit. Die 7.000 abonnemen ten zouden uiterlijk zaterdag 11 september verkocht moeten zijn. „Als dat niet lukt, moet de ijsbaan maar dicht. Dat aantal van 7.000 abonnemen ten is erg veel, maar het is echt nodig voor een sluitende exploitatie". De tot voor kort banen van Ton Menken in Ne derland verkeren al geruime tijd in zeer slechte financiële omstandigheden. De belang stelling voor het schaatsen op de baan loopt sterk terug de afgelopen winter was een dieptepunt voor de Leidse ijs baan en ook de gestegen energieprijzen maken het be heren van de Leidse ijsbaan niet makkelijker. „En begin dit jaar vertrok de pachter van de ijsbaan plotseling met het achterlaten van een grote schuld. De gemeente heeft nog achterstallige erfpacht te vor deren", zegt Menken. Menken zou het liefst alleeh zijn Leidse ijsbaan openhouden. De ijs baan in Enschede is inmiddels aan de Westland Utrecht hy potheekbank verkocht. De Westland Utrecht is de hy potheekgever van de ijsbanen van Menken. „De bank pro beert natuurlijk voor alles zijn geld veilig te stellen nu het zo slecht gaat", zegt Menken. De bank probeert dat te doen door de Leidse hal te verkopen. Tot dusver is dat nog niet gelukt. Eén van de gegadigden is de exploitatiemaatschappij Spore- co in Lisse. Maar ook de ge meente Leiden heeft een bod op de hal uitgebracht. De ge meente is bereid de hal voor een bedrag van drie miljoen gulden over te nemen. De hal zou dan omgebouwd moeten worden tot een sporthal om een sluitende exploitatie mo gelijk te maken. Menken zegt over de ideeën om de ijsbaan tot een sporthal om te bouwen: „Ik geef de gemeente groot ge lijk, wanneer ze er een sport hal van zouden maken, want met de huidige publieke be langstelling is de ijshal niet te exploiteren". Ook de stichting Schaatscentrum een samen werkingsverband van ijsvere- nigingen in de regio Leiden heeft een bod op de baan uit gebracht, maar Menken is op dat bod niet ingegaan. De stichting is bereid om de ex ploitatie van de^ ijshal op zich te nemen, wanneer Sporeco alsnog afhaakt. Noodsprong „Deze noodsprong in de vorm van een advertentie was het enige dat we nog kon beden ken", aldus Menken. „De on derhandelingen liggen volko men stil. Niemand doet meer wat. Met de gemeente kan ik op zijn vroegst in maart vol gend jaar tot overeenstemming komen. De provincie moet haar goedkeuring aan aankoop door de gemeente geven en dat duurt maanden. Bij de Westland Utrecht worden ook geen beslissingen genomen, omdat daar iedereen op va kantie is. We concludeerden dat er iets moest gebeuren cm het komende winterseizoen door te komen. Het is erg be langrijk dat er een nieuw schaatsseizoen in de hal wordt opgestart, want dat geeft me kans om de onderhandelingen voort te zetten". Met de adver tentie van zaterdag probeert de heer Menken ook zijn eigen positie te verstevigen: „Daar komt bij dat de Westland Utrecht niet meer om ons heen kan, wanneer ik 7.000 abonnementen heb verkocht". Leden van de NVBS klom men zaterdagmorgen bij het verenigingsgebouw van de vereniging in De Waard op de tandems, die werden be stuurd door leden van Swift toer. De dertig kilometer lange tocht voerde van Lei den naar Leiderdorp, via Oud Ade naar Nieuwe en Oude Wetering, Buitenkaag en via .Oegstgeest weer terug naar Leiden. Nadat de groep fietsers een hapje had gege ten kon ook de Leidse bin nenstad kennismaken met het lustrumfeest van Swift toer en de NVBS. De groep trok door de Haarlemmer straat en de Breestraat met muzikale begeleiding van de Leidse F.B.L Band. „Een fietstocht voor blinden op poten zetten is geen een voudige zaak, maar je doet het graag", vertelt de heer W. Edink, één van organisa toren. Hij heeft zich als lid van Swifttoer ingespannen om de toer rond te krijgen. „Een tandem huren, kost 25 gulden per dag en als je er een groot aantal nodig hebt, moet je naar Den Haag en andere steden om ze te ha len. Dat gaat aardig in de pa pieren lopen. Er wilden meer mensen meedoen dan 25 die zich via de NVBS hebben aangemeld, maar dat was he laas niet mogelijk". Om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen, voetbalden leden van Swifttoer een paar maanden geleden tegen het Nederlands Artiesten elftal De tandems op de Zijldijk. met onder anderen Ben Cra- de opbrengst van deze wed- het Antonius Clubhuis werd mer en de bokser Rudie strijd kon de tocht, die gister- besloten, voor het grootste Lubbers in de gelederen. Uit avond met een feestavond in deel worden bekostigd. VVV-Leiden Het VVV kantoor aan de Leidse Stationsweg gaat weer over op wintertijden. Vanaf vandaag is het kan toor van negen uur 's morgens tot zes uur 'savonds ge opend en zaterdag van tien tot drie uur. Herdenkingsdienst In het kerkelijk centrum De Regenboog aan de Watermo len in de Leidse Me ren wijk wordt zondag 5 september om acht uur een herdenkingsdienst gehouden ter nagedachte nis aan de volgelingen van het Baha'i Geloof, die sinds de 'Islamitische revolutie in Iran om het leven zijn gekomen. De Baha'i zijn sinds de revolutie slachtoffer van een doel bewuste en meedogenloze vervolging onder leiding van de ayatolla Khomeiny. Ruilclub De ruilclub Koningskerk gaat het 20-jarig bestaan vie ren met een jubileumjaar vol verrassingen en nieuwig heden. Het nieuwe seizoen begint vrijdag 3 september met de eerste ruilavond in de Willem de Zwijgerschool aan de gelijknamige laan, vanaf zeven uur. Belangstel lenden voor het ruilen van postzegels, sigarebandjes, munten, suikerzakjes en wat dies meer zij, zijn van harte welkom en kunnen inlichtingen krijgen over de vereniging. Vebo De 46e Fokvee-, Mestvee- annex Zuiveltentoonstelling (VEBO) wordt zaterdag 4 september gehouden in de Leidse Groenoordhallen. De individuele keuringen beginnen om negen uur. Academisch jaar De opening van het academisch jaar '82-'83 heeft plaats op maandag 6 september om vier uur in de Leidse Pie terskerk. Tijdens deze bijeenkomst zal prof. dr. H.G. van Bueren, voorzitter van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid, een rede houden met als titel „Ivoren toren of pharos?". Vervolgens spreekt de voor zitter van het College van Bestuur mr. K.J. Cath over „De uitmuntende universiteit". J.T.J. Brummer Bedrijfsleider J.T.J. Brummer van Peek en Cloppenburg in Leiden gaat de leiding van een filiaal van dit bedrijf in Arnhem op zich nemen. De heer Brummer was in de afge lopen jaren onder meer actief bestuurslid van het Leids City Centrum. Op vrijdag 10 september om kwart over zes heeft een afscheidsreceptie plaats in de modezaak aan de Breestraat. ZOETERWOUDE Het Zoe- terwoudse bedrijf Prince Clad ding bv. heeft de opdracht verworven voor de fabricage en levering van dak- en gevel panelen voor de bouw van een koelhuis in Damman (Saoedi Arabië). Met de order is een bedrag gemoeid van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Het is de eerste order uit het Midden Oosten voor het Zoe- terwoudse bedrijf. De firma, een dochteronderneming van Prince Holding b.v. fabriceert onder meer bedrijfshallen, dak- en wandconstructies. vloerconstructies en profiel- platen. De onderdelen van het koelhuis in Damman worden in Zoeterwoude vervaardigd en daarna verscheept. Onder toezicht van het bedrijf wor den de onderdelen in Saoedi Arabië samengebracht Prince 'Cladding hoopt binnenkort de onderhandelingen af te ron den voor de levering van ma teriaal voor de bouw van een tweede koelhuis. ac m VIJFTIG UUR MINSTENS VEERTIG KILOMETER KRUIPEN LEIDEN Nadat de aanval Dp het wereldrecord kruipen Rooitot twee keer toe werd uitge steld, is het in het laatste weekeinde van augustus dan 3 Ari ïindelijk zover. Een groepje ^rkv® van drie kruipers gaat vrij pion lagavond 27 augustus om acht ODfUur op de knieën zitten en nder ;taat, wanneer alles goed gaat, 14.4 zon vijftig uur later weer op. 3® J1 In die vijftig uur zijn de krui pers, Ronald, Mark en Frans wo Nye, van plan om het wereld- Stud record kruipen, dat met 40,7 ek cilometer in Australischè if. landen is, te breken. Die vrij dagavond vertrekken de ver- netelen uit Leiden en krui- sn «pen naar Noordwijk. Aange- comen op de Wilhelmina r loulevard is dan achttien ki- isvcx ometer afgelegd. Op de bou- 13.1 evard worden de resterende 'fi 1b tilometers bij elkaar gekro- 4 q0 >en. De aanval op het record me wordt gedaan op kamerbreed apijt. Helpers zullen ervoor torgen, dat de kruipers zich voortdurend op een stuk vloerbedekking kunnen 'oortbe wegen. Pop De aanval op het kruiprecord is een vervolg op de tocht, die ine scholieren in februari- Omaakten. Om de krokusva- Dne'jkantie „nuttig" te besteden, w°u' kroop het trio toen van Lei den naar Oud Ade. De acht kilometer werden met enige jke L noeite in acht uur afgelegd. °"«rle toc^t was n'et meer dan :en lolletje. Een van de jon- et"vA>er>s kreeg het idee om een R'kruiptocht te maken en zon- Ov« der veel verdere voorberei dingen werd de reis Leiden- IW Oud Ade al kruipend ge- 0 maakt. Harrie Nelissen, een rT7.3Van de organisatoren van de kruiptocht, bedacht, dat het Vvel aardig zou zijn het krui gemeente Noordwijk was ech ter niet zo vlot met het verle nen van vergunningen, zodat de recordpoging werd uitge steld tot 25 juli. Maar ook toen had Harrie Nelissen nog geen toestemming van het college van B en W. Vorige week was het dan eindelijk zover. Noordwijk stemde erin toe, dat de Noordwijkse Wilhelmi na Boulevard op zaterdag 28 en zondag 29 augustus wordt gebruikt voor het kruipfestijn. Ook gaf de gemeente Noord wijk vergunning voor het af steken van (niet knallend) vuurwerk, het vertonen van een modeshow en het houden van een „Miss Wilhelmina Boulevard" verkiezing. De ge plande disco vond geen gena de in de ogen van het Noord wijkse gemeentebestuur. De Commissie Record mag geen reclame op de boulevard aan brengen. De kruipgroep bestaat uit de gebroeders Nye. Rieco Ver- voorn, Han Snijders en Ton Keilerhuis, die van Leiden naar Oud Ade kropen, zijn er niet meer bij. De kruipers zijn inmiddels druk bezig met de voorbereidingen op de barre tocht. In een gymzaal wordt hard aan de conditie gewerkt en in Leiden wordt regelma tig rondgekropen. Kruip- en opdrukoefeningen moeten de recordjagers goed geprepa reerd aan de start brengen. De begeleiding is bijna rond. Harrie Nelissen is erin ge slaagd een arts van het AZL en een fysiotherapeut als me dewerkers aan te trekken. Nelissen zoekt nog twee fysio therapeuten. Start Vrijdagavond om acht uur is het zover. Gestart wordt op de Hooigracht, voor de winkel van één van de sponsors. Ire ne Maas, miss Leiden, lost het startschot. Dan gaat het door de Haarlemmerstraat en de Steenstraat richting station. De kruipers gaan onder het viaduct door en kruipen via Oegstgeest en Rijnsburg naar Noordwijk-Binnen, waar de viervoeters een tijdlang door de winkelstraten van het dorp kruipen. Daarna gaat het richting Noordwijk aan Zee. Zaterdagochtend om 10.00 uur hoopt men op de Wilhelmina Boulevard te arriveren. Op dat moment zijn er zo'n acht tien kilometer afgelegd en is het Nederlands record inmid dels gebroken. Op de Boule vard maken de kruipers rondjes totdat het wereldre cord, dat 40,7 kilometer be draagt, is geëvenaard en ver volgens verbeterd. Nelissen mikt op een totaal van 42 ki lometer: „Maar als de jongens fit zijn, dan gaan we gewoon door," zegt hij optimistisch. Harrie Nelissen verwacht, dat het record in de loop van zon dagochtend sneuvelt. Hij gaat uit van het gegeven, dat de kruipers ongeveer één kilo meter per uur afleggen. Noordwijk Harrie Nelissen is blij, dat de gemeente Noordwijk vergun ning heeft gegeven voor het houden van de kruiptocht. Hij is echter niet tevreden over het feit, dat de boulevard waarschijnlijk niet wordt af gesloten voor verkeer. Vol gens Nelissen moet de boule vard van de gemeente open blijven omdat er pas nieuwe parkeermeters zijn geplaatst en Noordwijk de inkomsten daarvan niet wil missen. Over inkomsten gesproken. Het be drag, dat nodig is om de po ging te financieren heeft Ne lissen nog niet helemaal bij el kaar. Hij heeft 4600 gulden bijeen gebracht. In totaal heeft Nelissen zevenduizend gulden nodig om het kruipe- venement niet met rode cij fers af te sluiten. De organisa tor is op zoek naar een be drijf, dat voor schoenen wil zorgen. Nelissen verwacht dat de drie kruipers in totaal 80 paar schoenen zullen verslij ten. Ook handschoenen zijn van harte welkom. De drie kruiper? hoeven overigéns niet over de straatstenen te kruipen. Voor hen wordt tel kens keurig een tapijt uitge rold. Helpers zullen constant in de weer zijn om de rollen tapijt te verplaatsen. Nelissen: „Ik heb er nog even over ge dacht om meteen maar het re cord tapijt-leggen te laten verbeteren. Maar daar ben ik van afgestapt. Nu zullen we met verschillende tapijt-leg- ploegen werken". Bokspringen Maar wat er ook gebeurt, de poging om het kruiprecord te verbeteren gaat door, zegt de actieve Harrie Nelissen, die al een nieuw evenement aan kondigt: „Ik ben van plan de zelfde de route door middel van bokspringen af te leggen. Daarvoor kan ik wel een tien tal goede atleten gebruiken. Of er al een wereldrecord bok-springen bestaat, weet ik niet. Dat moet ik nog uitzoe ken." pen wat serieuzer te gaan aanpakken. Eerst was er spra ke van een grote kruiptocht van Leiden naar Brussel. Ne lissen schoof dat plan echter terzijde en vatte het idee op om het wereldrecord kruipen te gaan verbeteren. Harrie Nelissen, die zich zelf commissaris-generaal van de Organisatie Commissie „Re cord" noemt, had de organisa tie van een aanval op het kruiprecord snel rond. In juni zou het spektakel in Noord wijk worden gehouden. De Drie broers doen een aanval op het wereldrecord kruipen. Van links naar rechts happen Ronald, Mark en Frans Nye ter voorbereiding in een stevige boterham.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3