Paul Smit:Achtervanger moet rust uitstralen' Paul Schockemöhle zorgt voor een dubbel Westduits succes Stalman ontloopt atletiekmalaise f Show van Boet van Duimen TWELLO - Boet van Duimen heeft gisteren bij wegraces in Twello de strijd in de 500 cc-klasse gewonnen. Van Duimen kwam tot winst na een fraai duel met Rinus van Kasteren. Bij afwezig heid van de geblesseerde Jack Middelburg ging Van Kasteren in de slag met de oude meester uit Ammerzoden, die via pitsignalen technische pro blemen voorwendde. Van Duimen liet Van Kaste ren lange tijd in die waan. maar maakte in de slot fase een eind aan de show door gemakkelijk naar de overwinning te rijden. In Twello was de publieke belangstelling matig. Vijfduizend kijkers passeerden de kassa's, terwijl de begroting op zevenduizend toeschouwers was gebaseerd. De overwinningen in de andere klas sen waren voor Spaan (50cc). Straver (125cc), Van Logchem (250ce) en Beek (350cc). Bij valpartijen brak zowel Jan Enthoven uit Hillegom als Peter Lemstra uit Zaandam een sleutelbeen. Hockeyjeugd uitgeschakeld KOEALA LOEMPOER Nederland is er niet in geslaagd de halve finales van het tweede toernooi om het wereldkampioenschap hockey voor junioren, dat in Koeala Loempoer wordt gehouden, te bereiken. De winst op Nieuw-Zeeland (3-2 in twee sean ces omdat de eerste wedstrijd acht minuten voor tijd wegens duisternis moest worden afge broken) was niet toereikend aangezien Maleisië in de laatste wedstrijd in de voorronden gelijk speelde tegen Pakistan: 2-2. Met Pakistan en Maleisië kwalificeerden zich West-Duitsland en Australië bij de laatste vier. De Engelse kampioen Southgate heeft het in ternationale toernooi van Laren gewonnen. In de finale werd het Westduitse Limburg met 2-1 verslagen. PIA uit Pakistan greep de derde plaats door met 3-0 van gastheer Laren te win nen. Portisch leidt TOLUCA De Hongaar La- jos Portisch heeft, na een zwakke start, in het interzona le schaaktoernooi in Toluca al leen de leiding genomen. Door zijn zege op de Argentijn Jorge Rubinetti in de achtste ronde kwam hij op vijf en een halve punt. Vier spelers volgen hem met vijf punten. Uitslagen afgebroken partijen achtste ronde; Scirawan Vst)-Joesoepov (Sov) 1/2-1/2 Portisch (Hon)-Rubinelti (Arg) 1-0. Stand: l. Portisch 5.5 punten; 2. Iva- nnv. Spasski. Seirawan. Torre 5; 6. Balasjov. Adorjan. Nunn 4.5; 9. Joc- soopov. Hulak 4; II. Polocgajcvski 3.5; 12. Rubinetti. Rodriguez 2,5; 14. Kouatly 1.5. Portisch Henk van Spanje kopman tegen China DEN HAAG Henk van Spanje voert het Nederlands tafeltennis- team in beide vriendschappelijke interlandduels tegen China als kopman aan. Vanavond wordt de nationale kampioen in Weert geassisteerd door broer Jaap van Spanje en Han Gootzen. Een dag later staan in de sporthal Overbosch te Den Haag René Hijne en Anne Vlieg de 17-jarige speler van De Veluwe terzijde. Henk van Spanje verloor overigens afgelopen weekeinde van Sjoerd Meijer van Scylla. Met De Veluwe won Van Spanje wel het toptoernooi in Middelburg door een zege op Scylla. ROTTERDAM Tot tweemaal toe kreeg Paul Schockemöhle het afgelo pen weekeinde de gele genheid om rustig de kat uit de boom te kijken. Zo wel zaterdag tijdens de Jandenwedstrijd als giste ren bij het hoofdnummer van het matig bezette 35e CHIO van Rotterdam kon de Westduitser tevreden constateren hoe al zijn concurrenten één of meerdere malen in de fout gingen. Zaterdag hoefde Schockemöh le als laatste deelnemer van de Westduitse équipe niet eens meer te starten omdat na het optreden van zijn landgenoten Norbert Koof, Peter Luther en Fritz Ligges de hoofdprijs al veilig in Westduits bezit was gekomen. Gistermiddag vol tooide Schockemöhle als enige het eerste parkoers zonder fouten, waardoor hij zich daar na zelfs nog een tijdfout kon veroorloven om naaste rivaal Lionel Dunning op veilige af stand te houden. Paul Schoc kemöhle stuurde zijn li-jarige, viervoeter Deister feilloos en zelfs nog binnen de toegestane 75 seconden over de hinder nissen, daarmee een dubbel Westduits succes in het Kra- lingse Bos bewerkstellend. Dat laatste was trouwens be paald geen verrassing, want West-Duitsland was eigenlijk het enige land dat ditmaal op volle sterkte naar Rotterdam was gekomen. De afwezigheid van een groot aantal toppers was ook merkbaar in de pu blieke belangstelling. Vooral zaterdag was het bijzonder kil in het Kralingse Bos en ook gistermiddag was een sfeervol le ambiance meestal ver te zoeken. De opgewonden reac tie van het publiek, toen Schockemöhle ook zijn tweede parkoers foutloos had afge legd, behoorde tot de uitzonde ringen. Paul Schockemöhle zelf reageerde op de rug van Deister met een brede grijns. Achteraf klonk het: „Ik was' erg blij dat er geen barrage meer verreden diende te wor den. Want dan was Dunning waarschijnlijk als eerste geëin digd. Deister is namelijk niet zo snel. Ik voelde me bijzonder opgelucht dat alle balken ble ven liggen". Toch kon ook Paul Schocke möhle er niet om heen, dat de apotheose in Rotterdam al weer werd gekenmerkt door allerlei toestanden rond de driesprong. Twee jaar geleden, tijdens het alternatief Olym- Eisch festival, kreeg parkoers- ouwer Sieto Mellema veel kritiek te verwerken, toen de driesprong onder meer leidde tot een valpartij van Piet Ray- makers, die zich ook nu wei nig gelukkig toonde met het werk van de in het dagelijks leven als burgemeester van het Groningse dorp Stedum fungerende Mellema. De af stand tussen de eerste en twee de hindernis van de drie sprong bleek te gering. Van de 28 combinaties kwamen er welgeteld vier zonder straf- punten aan het per traditie voor de eretribune gestatio neerde obstakel voorbij. Schockemöhle: „Een wedstrijd mag niet worden beslist op één bepaalde hindernis. Behalve op de eerste, wanneer de paar den nog even aan de sfeer kunnen wennen, moeten op alle hindernissen fouten ge maakt kunnen worden. In Rotterdam werd de strijd de laatste jaren steeds op de drie sprongen beslist. Gelukkig heb ik in Deister een paard dat goed voor het springen van combinaties is geschikt. Maar desondanks blijf ik het een slechte zaak vinden". De erva ren Westduitser liet niets aan het toeval over. Hij begon als' tiende aan het eerste parkoers en tot dan toe had nog nie mand de driesprong bedwon gen. Schockemöhle onderzocht eerst kalm waar de schoen knelde en oogstte prompt suc ces. Henk Nooren eindigde met Orpheus als beste Nederlander op de zesde plaats. Willy van der Ham, de inmiddels bij stal Zangersheide in het Belgische Lanaken teruggekeerde ruiter uit het Twentse De Lutte, ver speelde ziin kansen op een eervolle klassering in het tweede parkoers met twee missers op de driesprong, waardoor hij op het talentvolle paard Feinschnitt met een ne gende positie genoegen diende te nemen. Paul Smit: „Ik stop onmid dellijk zodra ik als tweede of derde man in de dug out moet gaan zitten". Bleef het individuele hoofd nummer aldus gespeend van enige aardige opwinding, de zaterdag afgewerkte landen- wedstrijd was helemaal arm aan spannende taferelen. De Westduitsers toonden zich op permachtig, waardoor geen moment aan hun zege getwij feld behoefde te worden. Evenmin verrassend was de tweede plaats van de Britse equipe. Nederland verloor de strijd om het brons met België op een half punt. Maar gezien de huidige situatie bij de Ne derlandse springruiters mocht feitelijk niet op enig succes worden gerekend. De beste paarden zijn verkocht en al leen kunnen zelfs de beste rui ters nu eenmaal weinig uit richten. Weliswaar is er enig jeugdig talent in aantocht, maar de aansluiting bij de in ternationale top neemt nog wel enige tijd in beslag. Dat bleek ook bij dit CHIO. In de minder belangrijke rubrieken- waren Nederlanders steevast bij de eersten te vinden, maar eenmaal op topniveau ont stond de verwachte kloof. DICK KIERS DRIESPRONG LEVERT IN ROTTERDAM WEER PROBLEMEN OP HAARLEM Het Neder landse honkbal verkeert in jubelstemming. Toch won de nationale verte genwoordiging in de Haarlemse honkbalweek maar één wedstrijd en verloor er vijf. Niet hét moment voor een feestje, lijkt het. Van alle kanten echter wordt de vooruit gang bezongen en in dat koor zitten dan ook nog eens Amerikaanse coaches yan naam, voor wie reali teit zwaarder weegt dan beleefdheid. Het wereld kampioenschap volgende maand in Korea moet uit wijzen in hoeverre die laatste plaats in het immer sfeervolle Haarlem een vertekend beeld geeft. Dan hebben alle werpers de rust gehad die volgens iedereen zo hard nodig is en dan ook speelt het team tegen aanzienlijk ge lijkwaardiger tegenstan ders. Nu al zegt achter- vanger Paul Smit, zonder enige aarzeling: „Ik ver wacht ontzettend veel van het WK. We zullen klap pen krijgen, maar genoeg wedstrijden heel goed spe len én winnen". Paul Smit (29) is onderhand een van de weinige oudge dienden in het Nederlandse honkbalteam. De veijonging heeft flink om zich heen gesla gen en onder meer talenten opgeleverd als Marcel Joost, Frank Bos en werper Haitze de. Vries. Vooral de eerste twee, van wie Joost zich een machtig slagman toonde, na men de afgelopen week alle twijfel weg bij coach Jim Stoeckel. De positie van cat cher is nog niet in het geding, maar Ron Stoovelaar en in iets mindere mate Ron van Zuyli- chem hebben Paul Smit al la ten merken dat hij niet meer dq enige is. Smit („Ik heb geen superarm, ik compenseer veel door mijn snelheid") presteer de achter de thuisplaat beter dan ooit, had daar enkele ui terst spectaculaire acties, maar kwam als slagman iets minder uit de verf. ..Omdat ik ouder ben gewor den. ben ik ook rustiger", zegt Smit, in de competitie spelend voor Amstel Tijgers. „Voor een achtervanger is dat heel BIRMINGHAM Minder dan een jaar geleden mis te de Nederlandse dames- atletiekploeg in Edin burgh op één punt de A-f inale van de strijd om de Europese beker. Afgelo pen zaterdag waren de Nederlandse dames op nieuw op bezoek in Groot-Brittannië, voor de drielandenwedstrijd tegen Engeland en België. „La ten wij deze wedstrijd maar zo snel mogelijk ver geten", was na afloop van de zeer matige vertoning in het Alexander-stadion in Birmingham het com mentaar van KNAU-trai- ningscoördinator Herman Buuts. De wedstrijd tussen de drie landen was een van de laatste mogelijkheden voor kwalifica tie voor de Europese kampi oenschappen, die van 6 tot en met 12 september in Athene worden gehouden. Aan limie ten viel in het open stadion in Birmingham, waar de harde wind vrij spel had. niet te vol doen. Met uitzondering van de verspringsters Ciska Janssen en Edine van Heezik was er ook niemand die in deze stad in de Midlands aan de niet ge ringe eisen van de KNAU zou kunnen voldoen. Van de twee dames, die na de nationale kampioenschappen in Amster dam de zekerheid kregen van een reis naar Athene, voldeed Ria Stalman op niet mis te verstane wijze. De 29-jarige Haagse, die in het voorjaar in de Verenigde Staten via 63.60 meter en 64.52 meter het na tionale record discuswerpen op 66.58 meter, zorgde in Bir mingham voor de enige Ne derlandse overwinning in vijf tien nummers. Sprintster Els Vader, hoewel zij niet aan de minima van de KNAU op de 100 en 200 meter heeft kunnen voldoen toch voor de Europese titelstrijd aangewezen, kon niet impone ren. De Zeeuwse, die enkele weken uit de roulatie is ge weest door een blessure, is nog lang niet in topvorm. Op de 100 meter werd zij weliswaar nog tweede, maar op de dub bele afstand had zij ondanks een rugwind van ruim 1,3 me ter niets in te brengen tegen haar Engelse tegenstandsters, van wie Kathy Smallwood met 22,60 seconden tot de ech Bakosi ver bij driesprong BOEDAPEST De Hongaar Bela Bakosi heeft zater dag in Boedapest zijn kandidatuur voor de Europese ti tel op het onderdeel hinkstapspringen gesteld. Tijdens de landenwedstrijd tegen Tsjechoslowakije reikte Bak osi tot 17,20 meter, een nieuw nationaal record. De zege bij het kogelstoten voor dames ging naar de vroe gere wereldrecordhoudster Helena Fibingerova. De Tsjechoslowaakse atlete stootte 21,11 meter. Ook deze prestatie betekende een nieuw nationaal record. Ljoedmilla Kondratijeva heeft tijdens de nationale titelstrijd van de Sovjet-Unie in Kiev de 100 meter gelopen in 11,28 seconden. Bij de heren ging de titel naar Andrej Prokofijev in 10,33. De hordensprint leverde bij de dames een overwininig op voor Ma ria Mertsjoek in 12,87. Noenoe Abatjidze stootte de kogel het verst: 21,20 meter. De Brit Steve Ovett is voor de rest van het seizoen uitgescha keld. Tijdens een tesloop in Brighton verrekte de wereldrecord houder op de 1500 meter een spier in het rechterdijbeen. Daventria-atleet Roelof Veld won zaterdag de jaarlijkse Punter loop in Giethoorn, een halve marathon. Veld }cwam in de win derige omstandigheden tot de uitstekende tijd van 1 uur 6 minu ten en 56 seconden. De enige vrouwelijke deelneemster, de Amerikaanse Pamela Smith, finishte in een voortreffelijke 1.13,19. Ook op de achthonderd meter volop malaise voor de Nederlandse atletes. Winkein (derde van links) en Monsma (In laatste positie)komen niet verder dan een derde vierde plaats. belangrijk, die moet rust uit stralen naar zijn werper. Ik probeer een werper altijd te overtuigen van zijn kracht, zeg altijd dat hij zijn eigen spel moet blijven spelen. Al onze werpers kunnen een slagbal gooien, dat is het probleem niet, ze moeten alleen niet bang zijn dat ze eens een keer geslagen worden. Dat merken ze vanzelf wel. Zaterdag in de laatste wedstrijd, tegen de Sul- livans, heb ik Wim van de Heuvel ook zo toegesproken. Hij kreeg heel wat vervelende opmerkingen naar z'n hoofd, hoofdzakelijk omdat hij een moeizame start had. Maar hij heeft het daarna voortreffelijk gedaan. Stoeckel noemde Van de Heuvels prestatie niet voor niets een van de meest hoop gevende lessen die hij deze week heeft geleerd. Logisch, want juist het pitchen van ons is in Haarlem niet sterk ge weest. we hebben daardoor veel te veel punten tegen ge kregen". „We hebben een goed team. misschien wel het sterktste dat Nederland ooit heeft gekend, maar we moeten niet op een te grote achterstand komen. En dat is de afgelopen dagen nu juist veel te vaak wel gebeurd. Daarnaast zijn de prestaties aan slag afhankelijk geweest van te weinig mensen. Alles bij elkaar zeg ik daarom, dat de kwaliteiten er nog niet zijn uitgekomen. Maar we zijn nog wel steeds overtuigd van onze kracht. Dat merk je aan de stemming in de selectie, er is geen wanklank gevallen en dat is vroeger wel anders ge weest. Ik ben er van overtuigd dat we in Korea minder onder druk zullen spelen. In Haar lem gebeuren zoveel dingen die niets met honkbal te ma ken hebben. Wel prachtig en sfeervol, en dat moet ook zo blijven, maar voor je concen tratie vaak funest". „Wat ik bij alles niet vergeet, is dat ik een baan heb. En die weegt altijd het zwaarst. Vorig jaar moest ik drie dagen op een parfumeriebeurs staan, ik ben vertegenwoordiger, waar door ik het WK in Tokio heb gemist. Dat vind ik dan jam mer, maar de keuze is voor mij niet moeilijk. Dit keer heb ik geluk, ik kan naar Korea, maar ik blijf honkbal zien als een hobby. Helemaal nadat ik een half jaar werkloos ben ge weest". Paul Smit („Achtervanger zijn is soms levensgevaarlijk, maar ik ken geen angst") beseft dat het einde van zijn loopbaan in zicht komt. Maar ook het hoogtepunt. „Er staan talenten te dringen en ik stop onmid dellijk zodra ik als tweede of derde man in de dug-out zou moeten gaan zitten. Dan ga ik iets doen in de jeugdopleiding en de pitchers- annex cat- chersschpol. Daarvoor wil ik me graag bij de bond aanbie den. Ik heb er overigens geen moeite mee als ik straks plaats moeten maken voor een an der. Nu al bereid ik die jonge ren voor door veel met ze te praten. Ik vind, dat je niet al leen aan jezelf moet denken. Wat niet wegneemt, dat ik graag nog eventjes wil door gaan. Als Nederland volgend jaar weer Europees kampioen wordt, spelen we in 1984 in een soort proeftoernooi van de Olympische Spelen met de Verenigde Staten. Cuba en Ja pan. Dat zou voor mij het hoogtepunt betekenen, daarna moet ik dan stoppen". DICK HOFLAND te Europese topklasse beha Honkbal team laatste Enthousiasme Ria Stalman bracht de spe« in het stadion iedere keer groot enthousiasme. De Ne< landse recordhoudster kampioene discuswerpen zo de voor 3000 toeschouvi voor de internationaal ge beste prestatie met 65,28 ter. Het was de vierde pog in een imponerende serie. Toch was Ria Stalman, die haar prestaties de malaise liep, niet helemaal tevrè De Haagse, die de afgeh veertien dagen met haar A rikaanse trainer Roy Agi in Den Haag heeft kun trainen: „Er zitten nog paar technische foutjes in n werpen en ook de timinj nog niet ideaal, maar dat k< voor de EK in Athene nog goed", aldus Buuts. Ria S man heeft in haar hoofd gi als eerste niet-Oosteuropese discus over de zeventig mi te werpen. Haar optreden Birmingham, waar zij beste worp na de nationale cordafstand van 66.58 m produceerde, lijkt die wachting te rechtvaardij De loopnummers, met uit] dering van de 100 meter I den (Marian Olieslager, dei en 400 meter horden (E Spierenburg, eveneens der hadden bij Nederland nau lijks niveau. Elly van Hulst, sinds korti nationaal recordhoudster of 1500 meter, was niet in mingham, omdat de intet tionale wedstrijden zondag Keulen van groter belang vi haar zijn. De atlete van Ol pia'48 won daar in een tijd 4 minuten en 7,53 secom Voor 40.000 toeschouwers Van Hulst een taktische i Bij het ingaan van de 300 meter nam zij de en maakte zich los van de currentie. Alleen de se Brigitte Klaus haar te volgen. De se sloeg alle aanvallen Klaus echter fraai af. nummer was de 400 de heren, waar de Bert Cameron won in conden. Overtuigend het lopen van Sebastian die op de 800 meter zijn wedstrijd in vijf dagen (1.45,10). HAARLEM Het Ne derlands team is de twaalfde Haarlemse honkbalweek als laatste geëindigd, door in de laatste wedstrijd uit het troosttoernooi met 6-3 te verliezen van de Sul- livans. De eerste inning was desastreus voor de nationale ploeg. Werper Jan Hijzelendoorn had geen enkele controle en moest de eerste vier slagmensen een home run en drie honkslagen toestaan. Dat leverde de Sullivans al meteen een voorsprong van 3-0 op. Wim van de Heuvel, die na twee innings de taak van Hijzelendoorn overnam, moest in het resterende ge deelte nog drie punten toe staan. De Spartaan maakte een bijzonder sterke indruk. Nederland dankte zijn pun ten aan goed slagwerk van Tom Steinback glijdt een punt binnen voor de Verenigde Staten. Mississippi's achtervar ger Pete White (rechts) wacht nog op de bal. Urbanus en de nieuwelin gen Bos (homerun en twee- honkslag) en Joost (drie- honkslag). Volgens verwachting won het nationale amateurteam van de Verenigde Staten het toernooi, dat in totaal maar liefst 97.000 toeschou wers trok (een record). De studenten van Mississippi moesten ook in de laatste twee wedstrijden van de fi nale een nederlaag incasse ren: 17-7 (7 innings) en 16- 15 (11 innings). De kans is groot, dat de Sul livans niet meer terugkeren in volgende edities van de honkbalweek. Het team van de Amerikaanse multi-mil- jonair stelde danig teleur en leek de wedstrijden nauwe lijks serieus te nemen. Bob Sullivan zelf schaamde zich dermate, dat hij gisteren al zo snel mogelijk met zij: spelers huiswaarts vloog, i: plaats van morgen, zoals h van plan was. Werpcijfcrs Nederland: Hijzi doorn 1-2-4-0 (2 inn.); Van de He 2-3-8-1 (7 inn.). Eindstand: 1 Verenigde Mississippi; 3. Sullivans; 4. Nederland.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14