00ma/nt ruilen voor werk ekten door naar NSB FNV wil koopkracht Wilhelmina Uitstel van betaling voor Heidemij: 1200 banen op de tocht ONRUST IN POLEN HOUDT AAN RAPPORT NA VEERTIG JAAR VRIJGEGEVEN classic gedwongen ïxÈieregevecht of ijsrevue Minder kleuters op de scholen Woensdag 18augustus 1982,72e jaargang no. 22349 Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middag- temperatuur rond 18 graden. Matige westelijke wind, aan de kust nu en dan krachtig. Zon op 06.30, onder 20.57. Schev. hoog water 3.38 en 16.18. Laag water 12.00 en 0.26. Springende paarden in NCRV- springtrofee op Ned. I om 20.35 uur. Om 21.55 uur „Afre kenen met het verleden", do cumentaire over leed in Jap penkampen. Op Ned. II om 20.32 uur Rob de Nijs in muziekland en om 22.10 uur tv-serie „Magnum". DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Gemeente koopt subsidie regeling FC Den Haag af DEN HAAG Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben de gemeenteraad voor gesteld de nog tot en met het voetbalseizoen 1983-1984 lopende subsidieregeling voor FC Den Haag af te kopen en wel zodang, dat FC Den Haag praktisch schuldenvrij aan het nieuwe seizoen kan beginnen. Wat resteert is dan een langlopende schuld van 330.000. Met deze afwikkeling is een bedrag gemoeid van 1,47 miljoen. De gemeente heeft in de loop der jaren ruim vijf miljoen gulden direc te subsidie in FC Den Haag gestken en hoopt derhalve op behoud van de clubnaam. De eerste-divisieclub, op zoek naar sponsors, hout vanavond open huis voor het bedrijfsle ven. Zie verder pag.ll: FC Den Haag tevreden over afbouwregeling ARNHEM Problemen bij Heidemij Beheer (advies, uitvoering en beheer en grondzaken) en Vihamij Buttinger (groothandel in bouwmaterialen) zul len de werkgelegenheid in Nederland een forse slag toebrengen. Heidemij Beheer heeft vandaag uitstel van beta ling aangevraagd, hetgeen zeker 1200 banen gaat kosten. Vihamij, dat een faillissement verwacht, heeft een ont slagaanvraag ingediend voor alle 465 werknemers. De raad van bestuur van Hei demij Beheer maakte gisteren bekend dat onrendabele on derdelen moeten worden afge stoten om de toekomst van de hele onderneming niet in ge vaar te brengen. Via een inge wikkelde juridische procedure worden de omzet en het perso neelsbestand (3.600 mensen) tot tweederde van de huidige omvang teruggebracht. Heidemij Nederland BVC en Hejdeco (adviesactiviteiten buiten Europa) blijven buiten de surceance. Er is een Heide mij Holding opgericht, waarin concern-onderdelen met totaal ruim 1200 werknemers wor den ondergebracht, vooral werkzaam in de sectoren vast goed en projectontwikkeling. Voor deze holding is uitstel van betaling aangevraagd. Vorig jaar leed Heidemij een verlies van bijna 15 min. De resultaten in het eerste haf jaar zijn volgens het bestuur zo te gengevallen, dat uitstel van betaling ontontkoombaar was. De schuldeisers Amro, ABN en NIB zijn akkoord met de regeling. Zie verder pag 13: Heidemij: treurige rit bergafwaarts Staf Vihamij verbijsterd over debacle Zuidafrikaanse verzetsleidster door bom gedood LISSABON De blanke Zuidafrikaanse verzetsleidster Ruth First (51) is gisteren om gekomen bij een bomexplosie in de Mozambikaanse hoofd stad Maputo. Mevrouw First kwam om het leven toen een pakje dat ze openmaakte ex plodeerde. Ze bevond zich op dat moment in haar kantoor op de universiteit van Maputo. Drie mensen raakten bij de explosie gewond. Mevrouw First was een ban neling uit Zuid-Afrika en een prominent lid van de bevrij dingsbeweging ANC (African National Congres). Zij was ge trouwd met Joe Slovo, een marxist van de harde lijn die als de belangrijkste ideoloog van het ANC wordt gezien. De Zuidafrikaanse veiligheids dienst beschouwde het echt paar als de belangrijkste blan ken in de ANC-leiding. Ze zouden achter de organisatie van talrijke ANC-aanslagen in Zuid-Afrika hebben gezeten. Pagina 10: „Zuid-Afrika ach ter aanslag" WARSCHAU De politie van Warschau heeft gister avond opnieuw een betoging uiteengejaagd op het Plein van de Overwinning in het cen trum van de stad. Enkele hon derden mensen riepen leuzen als „Solidariteit" en „Weg met de junta". Eerder op de dag hadden aanhangers van de verboden vakbond tussen twee hoge gebouwen in het centrum van Warschau een reusachtig spandoek gehangen en van de daken strooibiljetten uitgewor pen waarin de bevolking werd opgeroepen op 31 augustus massaal de straat op te gaan, wanneer het twee jaar geleden is dat Solidariteit werd opge richt. De Poolse militaire leider, ge neraal Jaruzelski, is gisteren na een bezoek van nog geen dag aan het vakantieverblijf van Sovjet-leider Leonid Brezjnev op de Krim in War schau terugekeerd. Het pers bureau Tass meldde dat beide leiders het volledig eens wa ren. Jaruzelski had onder meer verteld dat de steun van de VS aan de „contra-revolu tionaire ondergrondse" in zijn land de crisis rekte. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Alan Romberg, verklaarde in reactie op de uitlatingen van Jaruzelski dat de gebeurtenissen in de afgelo pen twee jaar hebben aange toond „dat de Polen zeer wel in staat zijn zelf te denken en daarvoor de hulp van de VS niet nodig hebben". MUITERS SEYCHELLEN DREIGEN GIJZELAARS TE DODEN NAIROBI In de hoofdstad Victoria op de Eilanden groep van de Seychellen in de Indische Oceaan hebben vanmorgen vroeg schotenwisselingen plaats gevonden tussen regeringsmilitairen en muitende militairen die gisteren een gewapende opstand waren begonnen om gedaan te krijgen dat een aantal hoge officieren wordt ontslagen. Onderhandelingen hierover met de alerijl naar Victoria teriuggekeerde president Rene waren gis teravond mislukt, omdat de president er niet over denkt op hun eisen in te gaan. De muiters hebben on der meer gedreigd hun gijzelaars in het door hen bezet te radiostation en in hun kazerne te doden als het rege ringsleger een aanval doet. Tot hen behoren de vier huurlingen, een Zuid-Afrikaan, een Brit en twee Zim- babwezen, die vorig jaar een poging dedfen het bewind van president Rene omver te werpen. Pagina 10: vervolg 1978 0-68* i-journalisten werden gisteren op Huis ten Bosch in de -genheid gesteld de koninklijke familie te fotograferen in ongedwongen sfeer. Prins Johan Friso maakte daarvan uik door zijn vaardigheid als golfspeler te tonen. Daarbij Prins Claus, zelf een enthousiast beoefenaar van deze goedkeurend toe. Samen met zijn broer Constantijn den op de foto poseerden de prinsjes en hun ouders ilgens aan het biljart. (Van onze sociaal- sche redactie) AMSTERDAM De vakcentrale FNV heeft haar leden duidelijk ge maakt, dat in de eerst komende jaren de koop kracht van de werkne mers niet op peil kan worden gehouden. We1 zal aan het systeem van de prijscompensatie door en dik en dun worden vastgehouden. Een deel echter van het hierdoor gevormde in komen wil de FNV be schikbaar stellen om meer werk te scheppen en het niveau van de uitkeringen in stand te houden. Werktijdverkorting met het doel meer banen te creëren is het belangrijkste actie punt van de FNV, zo blijkt uit de gisteren gepresen teerde discussie-nota „Maak werk". Vice-voorzitter Her man Bode zei gisteren in een toelichting, dat men uit eindelijk tien procent kor ter wil gaan werken. Welk inkomensoffer daarmee ge moeid is, valt niet te zeggen, zo legde hij uit, want er zijn bedrijven die de kosten ge heel of gedeelteijk nog wel uit de rendementen kunnen betalen. Bovendien levert het scheppen van meer ba nen ook kostenverlichting op, onder meer minder uit keringen. In het actiepro gram staat.dan ook niet, dat tegenover arbeidstijdver korting steeds een evenre dige loonkostendaling mag staan. Maar er wordt in be ginsel wel uitgegaan van een kostenneutrale operatie. Pag.9 „Teveel inkomens daling is ook desastreus" ter Co i onze parlementaire re dactie) ag Het hoofd- Jj*jrtier van de NSB In icht blijkt tijdens de ogsjaren volledig op ïoogte te zijn geweest beslissingen, die des tijds door koningin Wil- helmina vanuit Londen werden genomen. Welke functionaris verantwoor delijk was voor het „lek" is echter nooit achter haald. Dit blijkt uit een geheim rap port van de commissie War ners, dat onlangs pas is vrijge geven door het Kabinet der Koningin. De commissie-War- ners werd in 1942 door de toenmalige premier, prof. Ger- brandy, geïnstalleerd. Die commissie kreeg tot taak een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van het zogehe ten „Englandspiel" en naar de gedragingen van de particulier secretaris van koningin Wil- helmina, F. van 't Sant. De commissie-Warner heeft nooit een overtuigend bewijs kun nen vinden voor de verden kingen tegen Van 't Sant. Vooraanstaande verzetsmen sen meenden dat Van 't Sant verantwoordelijk was voor de arrestatie van een groot aantal agenten van de groep Hazel- hoff Roelfzema, die meteen na hun aankomst in Nederland door de Duitse bezetters wer den gearresteerd. 2-4i ES In de Zuidfranse Nimes is een conflict 9ereo aan tussen burgemeester OUWeife Jourdan, die in de Romeinse arena het rikaanse gezelschap .00-1 'day on ice" wil laten Le fden, terwijl de directeur i v*het amfitheater in de- tijd de traditionele stieregevechten op het pro gramma heeft staan. De di recteur, de gewezen matador Simon Casas, die zegt te strij den tegen het „Amerikaanse culturele imperialisme", be zette eind vorige week de arena met drie stieren. Hij wilde daardoor voorkomen dat het Amerikaanse gezel schap voorbereidingen zou treffen voor een reeks op voeringen van 20 tot en met 25 augustus. De burgemees ter liet echter een eind ma ken aan deze bezetting. Van daag bepaalt de rechter of de arene plaats moet bieden aan een stieregevecht of aan de ijsrevue. DEN HAAG Het aantal leerlingen bij het kleuteron derwijs is in de periode tussen januari 1981 en januari '82 met 9.800 gedaald tot 399.800. Het aantal scholen nam in deze periode toe van 8.050 tot 8.108. De gemid delde school had 49 leerlingen, tegen 51 vorig jaar. Het aantal full-time leidsters bedroeg 18.460, 410 minder dan vorig jaar. Er zijn meer leidsters in deeltijd geko men, namelijk 3.290 tegen 2.260 in 1981. Op het Plein van de Overwinning In Warschau maken aanhangers van Solidariteit het overwinningsteken. Zij staan langs het bloemenkruis dat na de dood van kardinaal Wyszynski werd aangeled en nu symbool van het verzet is geworden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. I I I I I I I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1