Leven komt weer op gang in puinhopen van West-Beiroet Contrarevolutionairen rekken Poolse crisis" f Grootste Italiaanse reder door eigen kinderen ten gronde gericht! VS ontwikkele an voor overwinning in kernoorlog Reagan draaift klok terug t JARUZELSKI: Pl FEL PLEIDOOI VOOR g BELASTINGVERHOGING^ Procureur-generaal brengt Ierse regering in opspraak I BUITENLAND LOOSE COURANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 PAGINAL Bij anti-joodse aanslag gebruikt wapen gevonden (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een van de machinepistolen waarmee een week geleden de aanslag op restaurant Goldenberg in Parijs werd gepleegd, waarbij zes doden vielen, is in het Bois de Boulogne teruggevonden. Volgens de politie vond een tuinman van de gemeente Parijs vrijdagmiddag een witte plastic zak met een WZ-3 type machinepistool van Pools fabrikaat, waarvan er maar zeer weinig in het Westen zijn, en vier magazijnen. Volgens de politie werden op het wapen tal van vingerafdrukken gevonden. Verder ver moedt de politie dat de daders Parijs niet direct na de aanslag hebben verlaten, zo als aanvankelijk aangenomen werd. Roemenen na hongerstaking naar Israël WENEN Een Roemeens echtpaar heeft na een hongerstaking van 36 dagen toestemming gekregen naar Israël te emigreren. Ruxandra Rates- cu (34) en haar 36-jarige man, een joodse architect, hebben twaalf jaar lang pogingen in het werk gesteld om te emigreren. Nu de vader van de vrouw, een generaal in het Roe meense leger, zijn verzet tegen het vertrek van zijn dochter heeft opge geven, lijkt de weg naar Israël vrij. In de afgelopen 25 jaar zijn meer dan 350.000 Roemeense joden geëmi greerd. De meer dan acht eeuwen oude joodse gemeenschap in dat land I bestaat nog maar uit 40.000 mensen. Fransen ontevreden over Mitterrand (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De meest recente poli tieke opiniepeiling in Frankrijk heeft uitgewezen, dat de helft van de bevolking ontevreden is over het bewind van president Mitter rand. In hoeverre de recente golf van aanslagen in Parijs het presti ge van de regering verder heeft verzwakt, is niet na te gaan. In Pa rijs wordt al gespeculeerd over het eventuele vertrek van premier Mauroy, het komende najaar. Maar in de socialistische partij is men het nog geenszins eens over de figuur die Mauroy zou moeten opvolgen. Duizenden arrestaties in India NEW DELHI In de Indiase stad Bom bay zijn meer dan 4.000 demonstranten door de politie opgepakt. De betogers de den mee aan acties in verband met een al zeven maanden durende arbeidsstrijd in de textielindustrie. De textielarbeiders eisen hogere lonen en betere arbeidsvoorwaar den. Stakingen in Bombay hebben al tot verliezen van meer dan anderhalf miljard gulden geleid. De centrale regering in New Delhi heeft niet ingegrepen, omdat het om Earticuliere ondernemingen gaat. De sta- ingsleider, de 49-jarige Datta Samant, wordt door de arbeiders als een soort heils- brenger gezien. Alleen al afgelopen jaar leidde hij meer dan honderd stakingen en dwong hij ondernemingen de lonen met meer dan vijftig procent te verhogen. Succes Italiaanse lijmpoging mogelijk ROME De pogingen van de Italiaanse premier Spadolini om de twee weken oude breuk in zijn kabinet te lijmen, ma ken redelije kans op succes. Volgens president Pertini zal Spadolini op korte termijn met een nieuwe regering komen. Het optimisme van Pertini is het gevolg van de houding van de Italiaanse Socialistische Partij (PSI), die heeft inge stemd met een hervormings programma van premier Spa dolini. De PSI trad twee we ken terug uit de regering, toen een aantal belastingvoorstellen niet werd doorgevoerd. Inwoner van West-Beiroet zoeken in de puinhopen van hun huizen naar bezittingen die nog bruikbaar zijn. BEIROET Het gewone leven in het zwaar geteis terde westelijke deel van de Libanese hoofdstad komt weer langzaam op gang, nu met het uur dui delijker wordt dat het ko mend weekeinde een be gin zal worden gemaakt met de aftocht van de dui zenden PLO-strijders uit West-Beiroet. Temidden van de puinhopen van de eens zo luxe stad heb ben straathandelaren hun plaatsen weer ingenomen. Winkels die de bombardemen ten hebben overleefd, zijn weer opengegaan. Doordat de Israëliërs de aanvoer van groenten en fruit toestaan, zijn de bewoners van West-Beiroet na lange tijd weer in staat zon der gevaar voor eigen leven in hun dagelijkse levensonder houd te voorzien. Bij de scheidslijn („Groene Lijn") tussen Oost- en West- Beiroet is het momenteel een drukte van belang. Dagelijks keren honderden vluchtelin gen terug naar het westelijke stadsdeel, op zoek naar achter gebleven familie of om te zien wat van hun bezittingen is overgebleven. Ook vrachtwa gens van het Rode Kruis vol hulpgoederen en medicamen ten steken keer op keer de Groene Lijn over. Aleen de aanvoer van de brandstof en de elektriciteitsvoorziening zijn nog steeds door de Israë liërs afgesloten. In Israël heeft de minister van gezondheid, Modan, bekendge maakt dat als alle PLO-strij ders uit Beiroet zijn vertrok ken, Israël de verzorging van de duizenden gewonden op zich zal nemen. Patiënten die er erg slecht aan toe zijn, zul len naar Israël worden ge bracht. Intussen gaan de onderhande lingen over de PLO-aftocht door. Volgens Libanese politici zal de zaak morgen beklonken zijn. Zaterdag zouden dan de eerste troepen van de interna tionale vredesmacht in West- Beiroet kunnen arriveren. Het grootste struikelblok lijkt momenteel de houding van Syrië. Israël eist dat PLO-strij ders en Syrische militairen naar Syrië vertrekken en niet in Oost-Libanon achterblijven. Maar Radio Damascus maakte gisteren bekend dat de Syri sche strijdkrachten zich niet uit Libanon zullen terugtrek ken. Tegelijkertijd kwam het bericht dat zowel de Israëli sche als de Syrische troepen in en rond de Beka'a-vallei hun posities zouden versterken. Uit een opiniepeiling in Israël is gebleken dat een grote meerderheid (76 procent) van de Israëliërs meent, dat de oorlog in Libanon geen eind heeft gemaakt aan het „Pales tijnse terrorisme". Uit een an dere peiling is gebleken dat een meederheid van de Israë liërs tegen annexatie van de bezette gebieden (Gazastrook en westelijke Jordaanoever) is. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In zijn gesprekken met president Leonid Brezjnev bespeur de Jaruzelski weliswaar enige positieve verande ringen als gevolg van de noodtoestand, maar van een snelle verbetering van de situatie in Polen is geen sprake door het op treden van „elementen die geïnspireerd worden door het buitenland". De crisis wordt gerekt door een „contra-revolutionaire ondergrondse", aldus Ja ruzelski. Dit meldde het Russische persagentschap Jaruzelski kwam gistermiddag aan voor wat werd genoemd een „kort werkbezoek' bij Brezjnev in diens buitenver blijf op de Krim. Het was hun eerste ontmoeting na zes maanden. Vlak na de instel ling van de noodtoestand in december hadden beide heren ook een ontmoeting met el kaar. Het Russiche persbuerau Tass maakte geen melding van de botsingen tussen de Poolse f»olitie en aanhangers van So-- idariteit, die op hetzelfde mo ment in Warschau plaats had den. De Russiche media probeerden ook in hun berichtgeving de aandacht af te leiden van het militaire karakter van Jaru- zelski's bewind. Televisiebeel den toonden de Poolse gene raal in burgerkleding en di- rechte verwijzingen naar zijn militaire regering werden ver meden. Tass legde de nadruk op de rol van Jaruzelski als hoofd van de regering en lei der van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij en maakte geen melding van het krijgs- bewind. Volgens Tass heeft Jaruzelski Breznev ervan ver zekerd dat de Poolse samenle- De Russische leider Leonid Brezjnev ontmoet de Poolse leider, generaal Jaruzelski. ving rust en een gevoel van het overwinnen is, dit in te- vaderlandslievende verant- genstelling tot de arbeidson- woordelijkheid tentoonspreidt rust waardoor de Poolse eco- en de bestaande moeilijkheden nomie vorig jaar werd ge- door geregeld te werken aan plaagd. LOS ANGELES Het Ame rikaanse ministerie van defen sie heeft een strategisch plan voltooid dat de VS in staat moet stellen een kernoorlog tegen de Sovjet-Unie te win nen. Dat meldt het blad Los Angeles Times. Het plan is opgesteld in op dracht van het Witte Huis en moet nog door de president worden goedgekeurd. Volgens een regeringsfunctionaris wordt in het plan gesproken van een langdurige kernoorlog die wel zes maanden kan du ren. Wel is er volgens het blad voor uitvoering van het plan nog 18 miljard dollar nodig om een communicatiesysteem op te bouwen dat kan blijven hui functioneren tijdens zo'n kernoorlog. r— De krant zegt verder d opdracht van het Witte|f( deel uitmaakt van een zet heim document dat afgek)/ herfst werd opgesteld ter vanging van een plan dj onder Carter was opgi Volgens de Los Angeles gaat het strategische doei van Reagan verder dai van Carter, omdat nu vo eerst het doel van een winning in een langr kernoorlog wordt uitg ken. In het plan kan een oorlog over een periode^V enkele maanden worden? gevochten met selectieve]1 F ird WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft vannacht een fel pleidooi gevoerd voor zijn om streden plan dat voorziet in belastingverhogingen tot een bedrag van 93,8 miljard dollar in de komende drie begro tingsjaren. In een tv-uitzen- ding vanuit de Ovale Kamer, het presidentiële werkvertrek in het Witte Huis, gaf Reagan toe dat het plan politiek om streden is maar „noodzakelijk en billijk". In Reagans eigen Republikein se partij bestaat veel kritiek tegen de belastingverhogin gen. In zijn rede verwees hij ook daarnaar. Naar zijn me ning moet het Congres kiezen tussen de impopulaire verho gingen en voortdurende eco nomische tegenspoed. Het Amerikaanse parlement stemt deze week over de voorstellen. Het voorstel de belasting te verhogen komt bijna op de dag af een jaar nadat Reagan er in was geslaagd zijn grootscheep se en ongekende project voor belastingverlaging door het Congres te jagen. Conservatieve Republikeinen die het plan niet zien zitten, ner vinden dat Reagan er „mPei ene hand wegneemt, wa met de andere heeft gegekt in een verwijzing naar d( rig jaar goedgekeurde t)js tingverlagingen. In zijn e woord zei de president daücte het bedrag van 93,8 mjjtb „slechts" 19 miljard «fme nieuwe belastingen betrficii De restende dollars zijn d aa derfde inkomsten van d[de cus door mazen in de wjlop door fraude. Een aantal D^te craten is van plan React 1 plannen te steunen. „MaaiKN zeggen zij, „het is nietf^o doende om de economftZ moeilijkheden op te lossere ni De president heeft de hg dagen druk gelobbyd inina; partij in het Congres. FuiPpt narissen van het Witte fter zeiden dat hij echter nogn voldoende stemmen had \*nd te winnen en dat hij da?e 1 zich rechtstreeks tot het i w rikaanse publiek had ge^g* Hij deed een beroep op de^ai visiekijkers geen geloofcnc hechten aan beweringenkan critici en uit de pers dat dr^v lastingverhogingen de hoflaa in de Amerikaanse gesehl" nis zouden zijn. fê.1 De van twee moorden verdachte Malcolm MacArthur wordt on der een deken weggeleid uit de flat van procureur-generaal Co- nolly. DUBLIN De Ierse procu reur-generaal Patrick Connol ly heeft gisteravond laat ont slag genomen nadat in zijn ap partement een man was gear resteerd die ervan verdacht wordt twee moorden te heb ben gepleegd.' Dat is door de Ierse regering bekend ge maakt. De 55-jarige procureur- generaal, die in deze hoedanig heid deel uitmaakt van het ka- .binet nam ontslag na een on derhoud met premier Charles Haughey, een persoonlijke vriend van de procureur-gene raal. Conolly moest daarvoor zijn vakantie in de Verenigde Sta ten onderbreken. Op vrijdag was ontdekt dat de verdachte, de 36-jarige Malcolm McArt- hur, verbleef in de flat van Conolly in de kustplaats Dal- key in het graafschap Dublin. McArthur zou sinds 4 augustus bij Conolly hebben gelogeerd. op een verpleegster en een boer. De minderheidsregering van Haughey zou door het schan daal in gevaar kunnen komen, maar omdat het parlement met vakantie is tot oktober, bestaat er geen direct gevaar ROME Nog heel even, en het scheepsimperium van Achille Lauro is niet meer. Wat eens de groot ste particuliere vloot ter wereld was, is nu ineen geschrompeld tot enkele verwoeste passagierssche pen, afgetakelde vracht schepen en lege olietan kers. Achille Lauro, de reder, 95 jaar oud, zit nu in een rolstoel op het ter ras van zijn huis, de be faamde villa van Massa- lubrinse die uitziet op de Golf van Sorrento waar het allemaal begon, en te gen ieder die het horen wil zegt hij dat die „stom melingen van kinderen" zijn hele rijk naar de kel der hebben gejaagd. Dit imperium, of liever wat er nog van over is, gaat deze week onder de veilinghamer, inclusief de villa van de be jaarde reder, zodat hij naar een andere behuizing moet uitzien. Het rijk van Achille Lauro was zo groot dat inderdaad de zon er niet in kon ondergaan. In de jaren vijftig en zestig bevoeren honderden schepen met het familiewimpel van Lauro in top de wereldzeeën. Achille Lauro concurreerde met mensen als Paul Getty, Onassis, Niarchos en andere klinkende namen in de inter nationale scheepvaartwereld. Lauro gold als voorbeeld van een inventief en moedig Ita liaans ondernemer, op wie het land trots kon zijn. Lauro's schepen namen een indruk wekkend deel van de handel tussen Noord-Amerika en West-Europa voor hun reke ning, hij voorzag Rotterdam van olie, en ook vele Neder landse emigrantengezinnen hebben nog een foto van zijn passagiersschepen „Achille Lauro" of zijn „Angelina Lau ro" in hun foto-album. Lauro was specialist in het vervoer van emigranten naar de „nieuwe" landen. Op het ogenblik zijn nog acht tien schepen van Lauro in de vaart, maar hun bestemming onder de Lauro-vlag staat vast. Een tiental schepen ligt in verre landen aan de ket ting, omdat „Napels" de beta ling van de havengelden niet eens meer kan garanderen. Het vlaggeschip, de „Achille Lauro", is niet meer. zeewaar dig, en ligt weg te roesten in een Italiaanse haven. De ban ken hebben een half miljard gulden te vorderen, maar de kassa van de rederij is leeg. De oude reder heeft beloofd dat hij zijn schulden zal beta len, ook als dat verkoop van zijn laatste bezit, zijn eigen villa, inhoudt, „omdat alle verplichtingen nu eenmaal in mijn naam zijn aangegaan." Historici zullen elkaar gemak kelijk kunnen vinden in de conclusie dat het Lauro-impe- rium als geen ander aan slecht management, drank en vrouwen kapot is gegaan. Als de „oude commandant" zijn bedrijf op tijd had openge gooid, immuun had gemaakt voor de slechte eigenschappen van zijn bloedverwanten, hadden de drank en de vrou wen van zijn nakomelingen geen kans gekregen zoveel schade aan te richten. Vissersschuit Achille verliet de lagere school, monsterde aan, erfde van zijn vader een vissers schuit, en maakte carrière. Hij had iets meer geluk, durfde ook iets meer dan anderen, en vooral aarzelde hij nooit zo veel mogelijk geld te verdie nen aan alle kwalen die Italië destijds teisterden (verloren oorlogen, mislukte koloniale avonturen en de nationale af braak onder het fascisme). Als notoir fascist bracht hij enige maanden door in een geal lieerd interneringskamp, maar wellicht dankzij die er varing kon hij even later schatten verdienen aan de nieuwe Italiaans-Amerikaan se samenwerking. Lauro kocht afgedankte schepen van de Amerikaanse marine op en vervoerde daarin de Mars hall-hulp. Zijn hoofdkwartier was Na pels, en dat heeft de stad ge weten. Vijfduizend, tiendui zend Napolitanen werkten voor Lauro, en hij werd als maar groter. Toen zijn leest hem te eng werd, kocht hij banken, kranten en voetbal clubs op. De „onderkoning van Napels" noemden ze hem. „Koning" wilde hij niet ge noemd worden, want daar was hij te monarchistisch voor. Volgens Lauro was er in de republiek Italië maar een koning, de verbannen Um- berto. Om deze koning terug te halen en uiteraard ook om zijn economische activiteiten van enige rugdekking te voorzien, ging Lauro ook in de politiek. In een handom draai werd hij gekroond tot burgemeester van Napels, en parlementslid voor de rechtse monarchisten in Rome. Ze zeggen dat hij in de jaren vijf tig zoveel invloed had dat vele christen-democratische regeringen van zijn steun af hankelijk waren. Misbruik Maar Achille ging te ver. Er ontstonden geruchten over malversaties en misbruik van het burgemeestersambt. Er kwam een onderzoek, en in 1958 werd hij als burgemees ter door Rome afgezet. Sinds dien ging het bergafwaarts met Lauro de politicus, en weldra ook met Lauro de za kenman. Lauro was een selfmade-man en geloofde niet in modernis men als management, marke ting, reclame en automatise ring. Hij behield zijn eigen stijl, nam alle beslissingen zelf, meed vliegtuigen en als hij toch zijn stad Napels moest verlaten, ging zijn vertrouwde Napolitaanse maaltijd met van 420.000 ton) noemde L» m to „Coraggio" (Moed), maarfcrbi plaats van een aanmoedigii was deze Coraggio een nag aan de doodskist van de re<' rij. Het enorme schip ligt 1 voor anker in de Bahama'sl huis omdat Italië voor kanjer geen accomodaj heeft. mie en biologie van de vrou wen met wie ze zich omring den. Ferrari's en plezierjach ten verschenen op de balans, niet automatische boekhoud machines en eigentijdse com municatiemiddelen. Het verhaal ging dat het kan (als de schuldeisers hoofdkantoor van de rederij ^1 laten gaan) niet vaak ontoegankelijk was van wege al die sportwagens die de aanbidsters van Gioacchi- no voor de ingang hadden ge parkeerd. Dat was in de tijd waarin de zoons hun contac ten verstevigden met nieuwe auto's en verre reizen, alles ten laste van de kas van de onderneming. Deze vrijgevigheid van 't nak roost, zijn eigen verouderde manier van zaken doen, de oorlogen in het Midden-Oos ten en de schommelingen op de valutamarkt, sleurden de rederij van Achille naar de ondergang. Juist op het mo ment waarop het Suezkanaal openging en de dollar steeg had hij mammoettankers in bestelling. Deze werden na tuurlijk veel te duur en bo vendien onbruikbaar. De pas sagiersschepen, eens de trots en de glorie van de rederij, werden afgekeurd omdat ze niet meer voldeden aan de strenge eisen van comfort en hygiëne. En geld voor de ver bouwing was veel te duur. Branden braken uit om assu- hem mee. Toen hij de pensi* rantiepenningen te innen. In oengerechtigde leeftijd al ge-* het buitenland ondervonden passeerd was, nam hij zijn zoons in de zaak. „Mijn groot ste blunder", zo vindt hij nu. Zijn zoons Ercole en Gioac- chino geloofden nog minder in de moderne economie dan hun vader, meer in de anato- zijn containerschepen steeds meer moeilijkheden omdat de naam Lauro zijn degelijkheid verloor en op de lijst van du bieuze debiteuren verscheen. Zijn laatste en grootste aan winst (een mammoettanker Andere leiding De beroemde rederij is dusjE last, en om te redden watb nog te redden is heeft de ifen gering een bewindvoerdjeb aangesteld. Hij moet er in fi geval voor zorgen dat de pqaar sioenen en het salaris van nuii laatste personeelsleden (onjyie veer 1300 man) veilig worjlver gesteld. Bekeken zal ook wdoch den of de rederij in sterk rekc reduceerde vorm en uiteraafaai onder andere leiding en naaras kan worden voortgezet. Hng betekent dat in elk geval luis passagiersdiensten en laid tank vaart moeten worden |uni liquideerd. Alleen voor enlfiek le moderne containerschepiele van de rederij zou nog tdesu komst zijn. Maar alles hailu r af van de banken. rolg Achille Lauro zelf gelooft [en niet meer in. Zijn totale bepr na aftrek van de schuldben wordt nog op vele miljoewoor guldens geschat, als er teen minste kopers voor te vinóm i zijn. „Verkoop alles maat si; heeft de gedesillusioneeffl)e zakenman gezegd, „als er dfcn nog wat overblijft, geef d dan maar weg aan een g(fiet doel." (NI Jmt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8