Italiaanse sterren krijgen neigingen Run op Nieuwe Banco Ambrosiano blijft uit Bouwfonds stort zich op de automatiseringsmarkt Leidse Hout in teken van Masters-toernooi Voor kleine a i«S«isjes. j] Ja Alphense Boys geeft Feijenoord goed partij Onderzoek naar dood zijspancoureur Tips voor Duindigt Boete Hinault SPORT/ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 PAGINA N (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse spaarders en houders van lopende rekeningen zijn gisteren niet en masse af gestormd op de loketten van de Nieuwe Banco Ambrosiano opm het geld terug te halen dat ze bij de oude Banco Ambrosia no hadden gedeponeerd. Integendeel: de nieuwe bank heeft ondanks de li quidatie van de oude bank, haar rechtsvoor- gangster, al zoveel ver trouwen gewekt bij het Italiaanse publiek dat nieuwe klanten zich heb ben gemeld en nieuwe re keningen zijn geopend. Vorige week vrijdag werd met een pennestreek van de Ita liaanse minister van Financiën de grootste privé-bank van Italië, de Banco Ambrosiano. opgeheven en met een volgen de beweging van zijn pen haar rechtsopvolger, de Nuovo Ban co Ambrosiano, in het leven geroepen. Deze opende gister ochtend. nog steeds onder de oude uithangborden, de deu ren van de ruim honderd filia len in het hele land en het was weer business as usual. Geen paniek, en geen rijen zenuw achtige spaarders in deze def tigste der Italiaanse banken. De klanten hadden eigenlijk reden te over om de lotgeval len van hun bank met enige zorg te beschouwen. De zelf moord van bankpresident Cal- vi in juni had een „gat" van drie miljard gulden aan het licht gebracht en sindsdien was de handel in bankaande len geblokkeerd en hadden velen borgen (onder wie het Vaticaan zelf) getracht het zin kend schip te verlaten. De bank, die in 1981 nog een „om zet" had van 13 miljard gul den, ging onherroepelijk naar de knoppen. Opheffing van de gerenom meerde bank. met achterlating van al zijn schulden, dreigde en dat zou zeker de hele Ita liaanse bankwereld in diskre diet hebben gebracht. Vandaar dat zeven collega-banken diep in de beurs hebben getast en samen onder toezicht van de regering een nieuwe Banco Ambrosiano hebben op gericht die de normale bank zaken van de oude bank, met name het beheer van spaargel den en lopende rekeningen zal voortzetten. Wat niet overgaat naar de Nieuwe Banco Ambrosiano zijn de schulden aan het bui tenland en daar is het eigen lijk allemaal om begonnen. De „filialen" of liever de doch ters van de oude Banco Ambrosiano in Luxemburg, de Bahama's en in Latijns-Ameri- ka, blijven buiten de nieuwe bank en voor hun schulden wordt dus geen verantwoor ding meer genomen. Deze banktruc van de Ita liaanse financiële autoriteiten heeft in buitenlandse bank- kringen bepaald geen bewon dering gewekt. Luxemburg heeft terstond maatregelen ge nomen om te voorkomen dat andere bank-multinationals in de toekomst haar hetzelfde kunstje gaan flikken. De liquidatie van de oude bank is niet alleen uiterst na delig voor de grote schuldei sers, maar ook de Italiaanse aandeelhouders beloven in de kou te blijven. De Banco Am brosiano, vanouds (sinds 1896) een bank van kleine aandeel houders, telde in mei nog 39.000 aandeelhouders, van wie er niet één meer dan vier procent van de eigendomsbe wijzen in bezit had. Eén van de grootste aandeelhouders is het Vaticaan, met 1,6 procent (waarde in mei 30 miljoen) van de aandelen. Al deze ei gendomsbewijzen hebb J1 voorlopig slechts de waar van oud papier. Onder de aandeelhouders halve het Vaticaan dat zo gebruikelijk zwijgt) heeft gang van zaken tot aangrijp de taferelen geleid, maar h bank blijft dood en begrav< [j. Zij. de aandeelhouders, hadd Calvi en zijn medewerkers r tuurlijk nooit die vrijhi moeten geven waarmee ze renlang hun fatale financij escapades hebben kunnen 'P^jrse I tnd HOEVELAKEN Het cess Software (90 werkne- Bouwfonds Nederlandse mers) de automatisering Gemeenten gaat samen bij circa 600 kleine ge- met het in Amersfoort ge- meenten ter hand nemen, vestigde bedrijf Data Pro- Tevens zal het Bouwfonds de automatisering bij de grotere gemeenten en in tergemeentelijke automa tiseringscentra begelei den, zo is vanmorgen LEIDEN Het tennis toernooi van Leidse Hout belooft deze week een spannende aangelegen heid te worden. Belang rijk is niet alleen wie de eerste prijs zal pakken, niet minder interessant is de strijd om de verdeling van de laatste plaatsen voor het Match-Masters toernooi. Marinus Brooshooft moet het toernooi winnen om zich te kwalificeren. Bob van Over- beeke zal in de kwarteindstrijd van Hans Tönjann moeten winnen om nog een minieme kans te houden. Tönjann is als eerste genoteerd voor Jos Koe mans, Frans Grimbergen en Dick Bouman. Bij de dames wordt het zo mo gelijk nog spannender. Zowel Liselotte van der Bijl als Nan cy Toole kunnen zich via een halve finaleplaats kwalifice ren. Bij de dames zou het zelfs wel eens op beslissingswed strijden kunnen uitlopen, wie zich als zesde bij de deelneem sters aan het finaleweekeinde mag voegen. Jacquelien van Wijk voert de lijst aan, voor Marijke Guyt, Henny Fehling en Annette van der Mey. In de eerste ronde in B won Har Meyer van Hans Ekker. In deze partij bleek, dat Mey ers belangrijkste wapen, de fo rehand, mede dankzij gebruik van een ander racket weer te rug is: 6-4, 6-4. Een andere oudgediende, Jaap Temminck, terug na armblessure, maakte Thijs Steensma gek met zijn top-spin forehands: 6-0, 6-2. Arnold van der Capellen, ook niet meer één van de jongsten. had het tegen youngster Mar cel Gerritsen éen set knap las tig: 4-6, 6-3, 6-3. Van der Ca pellen speelt nu tegen Broos- hooft, die Luike Tjebbes met 6-3, 6-0 aan de kant zette. Joost van Leeuwen klopte Waldo Jansen: 6-3, 6-2. In de damesenkel B leverde Margot van Overloop een goe de prestatie door Ingrid Vos kuil met 6-4, 6-4 te verslaan. Petra Velzel had het in de par tij tegen Ellen de Groot moei lijker met zichzelf dan met haar opponente. Ellen de Groot buitte dit kundig uit en won met 6-1, 6-4. De ongetwij feld langste partij van de dag was die tussen Leontien Poots en Ellen Geresse. De kersver se B-speelster, Leontien Poots dus, werkte tweemaal een uit zichtloze achterstand weg - 2-5 in de tweede set en 1-4 in de derde set - en overleefde in de tweede reeks zelfs een matc hpoint. Haar op vastheid geba seerde spelletje bracht haar uiteindelijk toch de overwin ning: 4-6, 7-5, 7-5. In het herenkel C kwam Lo- dewijk Kallenberg, genezen van een bij het voetballen op gelopen knie-blessure, weer in actie. Hij won met 6-1, 6-2 van Dirk van Iterson. De als eerste geplaatste Mark Mellema won met dezelfde cijfers van Leid- se-Hout speler Erik-Jan Schu- ringa. Mattie Kantebeen en Ton Crépin bereikten de vol gende ronde door zeges op res pectievelijk Pim Koemans en Frans de Weger. In het dames enkelspel C stelde Anneke van Overloop op Roomburg nog halve finaliste, teleur te gen Eveline Krul: 6-4, 2-6, 6-4. In hetzelfde onderdeel klopte Simone den Hollander Leidse Hout speelster Esther van Zuuren met 7-6, 6-3 en ver sloeg Hetty Bosch Ans Vink in twee sets: 7-5, 7-6. WILLEM SPIERDIJK meegedeeld. Het Bouwfonds, dat zich tot nog toe voornamelijk bezig hield met woningbouw en de verkoop van hypotheken, heeft een meerderheidsbelang gekregen in de Nederlandse vestiging van Data Process in Amersfoort. Het bedrijf blijft als een zelfstandige onderne ming opereren. Het Bouw fonds participeert wel in de bedrijfsvoering met een gede legeerd commissaris. De samenwerking komt beide partners goed uit. Het Bouw fonds, dat de toenadering heeft gezocht, onderkent dat gemeenten een groeiende markt vormen voor software pakketten (computer-randap- paratuur) om hun diensten te automatiseren en wil op dit terrein zijn dienstverlening aan de gemeenten verbreden en intensiveren. Vooral nu de bouwmarkt terugloopt en ook de hypothekenmarkt niet rooskleurig is, betekent deze vorm van dienstverlening een welkome nieuwe activiteit, die overigens geen effect zal heb ben voor de werkgelegenheid bij het Bouwfonds. Door het afschuiven door het rijk van meer taken naar de gemeenten, worden die verde re automatisering opgedron gen, aldus gedelegeerd com missaris de heer Stal. Deze au tomatisering en de dienstver lening van het Bouwfonds daarbij maakt het onnodig voor al die nieuwe taken meer ambtenaren aan te trekken. Data Process heeft speciaal voor de sociale diensten, het grootste knelpunt bij de mees te gemeenten, computerappa ratuur ontwikkeld die stap voor stap ingevoerd en uitge breid kan worden. Volgens di recteur Pronk van het bedrijf is het aldus mogelijk om des noods „loket voor loket" te au tomatiseren. De heer Pronk: „Onlangs heeft een rapport van de NE- HEM en Economische Zaken uitgewezen, dat de groei in de software-industrie explosief is, maar dat het aan kapitaal ont breekt om nieuwe investerin gen te doen en om zo met de nieuwe ontwikkelingen bij te blijven. Ook voor ons bedrijf was een investering van twee a drie miljoen gulden niet haalbaar". Data Process blijft als onaf hankelijk systeemhuis werk zaam en blijft ook voor parti culiere bedrijven systemen ontwerpen. Door de samen werking met het Bouwfonds versneld en gebaseerd op nie zullen toepassingen voor ge- we concepten, ontwikkel*, meentelijke automatisering kunnen worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphense Boys heeft Feijenoord gister avond tijdens een oefen wedstrijd in de Rotter damse Kuip prima partij geleverd. De Alphenaren verloren wel. Het werd 5- 0. Halverwege leidden de Rotterdammers met nog slechts één doelpunt ver schil. Een stand, die voor de aanwe zige trainer Hans Kraay aan leiding was zijn plaats op de tribune te. verlaten en de Rot terdammers in de kleedkamer op een donderspeech te trakte ren. Kraay bracht tevens een aantal wijzigingen aan; Van Hanegem, Valke, Houtman, Gullit werden ingebracht. Een ingreep die effect had. Aan het voor rust door Kazcor ge scoorde doelpunt werden tref fers toegevoegd van Duut, Gullit en Houtman (2x). En Alphense Boys? De Alphe naren speelden zoals gezegd een prima eerste helft, waarin ook de nodige kansen werden gecreëerd. Feijenoorder Duut moest zelfs een keer aan de noodrem trekken om Frank Bakker van een doelpunt af te houden. In de tweede helft werd Alphense Boys vooral op het conditionele vlak geklopt. Ook al omdat er zondag nog tegen HOV was gespeeld. Er waren nog wel kansen (Nick Verwoerd en Frank Bakker), maar die bleven zonder succes. Op 28 september ontvangt Al phense Boys Feijenoord. Die wedstrijd zal ongetwijfeld door heel wat meer dan de gister avond aanwezige 200 overwe gend Alphense toeschouwers worden bezocht. ADVERTENTIE Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee i de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) l per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar Naam Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden ROME De sterren krij gen neigingen. Rossi, Tar delli en Gentile, de ster ren van het Italiaanse na tionale team dat in Spanje de wereldvoetbalbeker won, weigeren hun ar beidscontract met hun club Juventus te tekenen. Reden: het salaris dat al voor „Madrid" was vast gelegd, is veel te laag. „Wereldkampioen zijn is een grote eer", vindt Pao lo Rossig bijvoorbeeld, „maar van eer alleen kun je niet leven". Rossi, Tardelli en Gentile staan op de voorlopige loonlijst van Juventus voor elk fl. 260.000,00 per jaar. Als voet balsalaris is dat laag, maar Ju ventus tracht zijn weknemers extra te stimuleren door zeer hoge premies uit te betalen. Rossi en de zijnen willen 200 miljoen lire, dus vier ton, als basisloon, want „wij als we reldkampioenen zijn minstens zo goed als Platini en Boniek, onze teamgenoten, die - alhoe wel geen wereldkampioen - toch twee keer zoveel basissa laris opstrijken". De drie dissidente voetballers laten het niet alleen bij woor den en dreigementen aan het adres van het clubbestuur. Vo rige week weigerden ze zelfs mee te spelen in een vriend schappelijke wedstrijd, spe ciaal georganiseerd om de we reldkampioenen te huldigen. Rossi, Tardelli en Gentile ble ven op de. tribunes zitten en moesten de hele wedstrijd de hoon en scheldpartijen van het publiek dat extra had betaald om de helden te kunnen zien, in ontvanst nemen. Juventus houdt zijn poot stijf, en constateert met tevreden heid dat de ploeg ook zonder de drie wereldkampioenen ovgr elke tegenstander heen- walst. Hier is Rossi nog blij, want hij heeft net het eerste doelpunt het wereldkampioenschap tegen West-Duitsland gescoord. XUiiLr. voor Italië in de finale IMATRA De internationale motorsportfederatie (FIM) gaat een onderzoek instellen naar de dood van de Schotse zijspancou reur Jock Taylor op het circuit van Imatra. Taylor kwam zon dag tijdens de zijspanrace om de Grote Prijs van Finland om het leven, toen zijn machine op de door regen overspoelde baan van het gevaarlijke stratencircuit slipte en een telegraafpaal raakte. De paal stond aan de binnenkant van de baan en was niet met strobalen beveiligd. De FIM heeft een commissie ingesteld, die moet onderzoeken of Taylors dood werkelijk werd veroorzaakt door de aanraking met de telegraafpaal. In Finland wordt aan genomen, dat de twee ronden na het ongeval op dezelfde plek uit de baan gevlogen Fin Niinivaara ook schuld treft. Niinivaara reed op de groep helpers rond de in hun span vastzittende Tay lor en bakkenist Johansson in en beweerde niet de gele vlaggen te hebben gezien. WASSENAAR Negen draverijen en twee rennen staan er morgenmiddag op het programma van de Wassenaar baan Duin digt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. OVERVLIETPRIJS: Video Buitenzorg. Udo Tonka en Udo Scotch. HORSTENPRIJS: Timbre. Vannsja er. Urseline W BIJHORSTPRIJS: Uhlan D, Sjalom Antole en Upperpnde B. ALASKAPRIJS: Mickemans, Crimson en Afentoe RAAPHORSTPRIJS: Uria Westfrisia, United Fortuna en Uce du Bois. NOORDHEYPRIJS Uvelia Hanover. Sylvian Hanover en Sally Scott. VANCOUVERPR1JS: Savel. Capital City en Robbedoes ALLOUEZPRIJS: Siegfried Dakota. Top Rotary en Sipo du Bois. EIKENHORSTPRIJS Parioca S. Sirikit van A en Sam Avon. BACKERSHAGENPRIJS: Une Jeanmne, Udo Boy en Tiger Hanover NOORDHEYPRIJS: Usta Hanover. Terry d'Aster en Upsalin Fortuna. PARIJS De Franse wielerbond heeft Bernard Hinault, de winnaar van de Tour de France, en vier andere Franse wiel renners gisteren een boete van 3300 francs (ruim 1200 gulden), alsmede een voorwaardelijke schorsing van een maand opgelegd. Dit naar aanleiding van de weigering van het vijftal om zich op 27 juli na afloop van een criterium in het Franse Callac te onderwerpen aan een controle op het gebruik van stimulerende middelen. De Franse wielerbond heeft Bernard Hinault en de vier andere weigeraars - Jean- -René Bernaudeau, Bernard Vallet. Patrick Clerc en Pierre Le Bigault - conform de reglementen van de UCI behandeld alsof ze positief zouden hebben gereageerd op een dopingtest. Het vijftal kreeg tenminste dezelfde straf als een op doping be trapte renner. Hinault weigerde aan een doping-onderzoek mee te werken. - Saronni leidt in West-Duitsland MUNCHEN De Italiaan Giuseppe Saronni heeft gisteren door een overwinning in de eerste etappe de leiding genomen in de Ronde van West-Duitsland. De eerste rit, over 182,5 kilometer in en rond München, eindigde in een massasprint. Door een ver goeding van twintig seconden nam Saronni de gele trui over van de Belg Ludo Peeters, van de ploeg Post, die zondag de pro loog gewonnen had. Excelsior leent Sjaak Storm van Ajax ROTTERDAM De Rotterdamse eredivisieclub Excelsior heeft met Ajax overeenstemming bereikt over het lenen van de derde doelman van de Amsterdammers, de 21-jarige Jacques Storm. Excelsior was in de problemen geraakt doordat eerste doelman René Vermunt bij een botsing een ernstige knieblessure had op gelopen, waarvan het herstel tenminste zes weken zal vergen. De Rotterdammérs hadden kort daarvoor reserve-doelman Pe ter Bruenings uitgeleend aan stadgenoot Feyenoord. Storm keert wanneer Vermunt hersteld is, terug naar Amsterdam. Ruime winst FC Groningen DEN HAAG FC Groningen heeft de amateurclub Appinge- dam gisteravond met 5-1 verslagen. Waalderbos (2), Erwin Koe man (2) en Jans zorgden voor de doelpunten. SC Cambuur wees WKE met 5-0 terug. Peltzer (2), Veldmate (2) en Booij waren produktief. Roda JC was succesvol tegen Bekkerveld: 10-1. Doelpunten Roda JC: Raeven (3), Van der Ven (2), Van Geel (2), Calderwood (2) en Ehlen (strafschop). Herstel hockeyteam Jong Oranje KOEALA LOEMPOER Het Nederlands hockeyteam van Jong Oranje heeft zich gisteren hersteld van de nederlaag tegen Pakistan in het openingsduel van poule B van de strijd om de wereldbeker. Op de tweede speeldag versloegen de junioren in Koeala Loempoer gastheer Maleisie met 4-3. Bij de rust leidde Oranje met 2-0. Scoreverloop: Nederland - Maleisie 4-3 (2-0), 19. Simon Zijp 1-0, 32. Mark Lennen 2-0, 41. Rex Lennen 3-0, 45. Chai Seng Yu 3-1, 46. Michael Keong 3-2, 52. Hidde Kruize 4-2, 62. Chai Seng Yu 4-3. Sportwereld DEN HAAG Hans SalfiJkri berger, de middenvelder het laatst voor NEC speelv— heeft voor twee jaar een i tract getekend bij South na, dat uitkomt in de comp tie van Hong Kong. DORTMUND Dortmund heeft gisteren 26-jarige middenvelder Mirl lav Vota va voor ander hl miljoen gulden aan Atletfl Madrid verkocht. De gevlud te Tsjech speelde vijf keerj het nationale elftal van Wéf -Duitsland. HUIZEN Het zeilduo van der Steeg en Mal Nieuwpoort heeft gisteren j derde race van de strijd het open Nederlands kam oenschap in de Vaurien-klai gewonnen. DEN HAAG De Nederlai se Boks Bond (NBB) hej voor de Europese kampio» schappen voor junioren, van 3 t/m 13 september i Schwerin (OD1) worden a houden, Jan-Hubert Willen Monto Oosterchrist en ArnqJ van der Lijde aangewezen. UPPSALLA Het Nedi lands dames volleybalteÉ heeft gisteravond in UppsaT de eerste van vier oefenints lands tegen Zweden met w moeite gewonnen: 3-2. De s standen waren: 8-15, 9-15, 15-10 en 6-15. ZWOLLE PEC Zwolle verdediger John Scheve van FC Twente hebben ov< eenstemming bereikt over eenjarig contract. KAMPEN De tweede pi fronde van Kampen is gist avond gewonnen door A< van der Poel. ATLANTA Chris Lloj Evert heeft het tennistoerni van Atlanta op haar naam schreven. Zij won in de fii met 6-3, 6-1 van Susan Mas rin. CARLSBAD Johan Kri| won in de finale van het in' nationale tennistoernooi Carlsbad van Roscoe Tannj 6-0, 4-6, 6-0, 6-4. TORONTO Vitas Gerulai is winnaar geworden van strijd om de open Canadt tennistitel. Hij wees Lendl in de eindstrijd met 6-1, 6-3 terug. DEN BOSCH De basketl speler Kees Akerboom is dag bij een oefenwedstrijd België ernstig geblesseerd raakt. De speler van Bosch heeft wellicht een niscus. DEURNE Wereldkampi. vierspan mennen, Tjeerd stra, wordt morgen in woonplaats Deurne uitgebi gehuldigd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6