anaken kennis met Leiden Proefkonijnen" e: Bezwaren tegen plan voor Industriekade afgewezen ■jjEL CID-WEEK IN TEKEN VAN TWEEFASENSTRUCTUUR (roon op liesloop an Dingstee keert politiek de rug toe Wethouder Van der Klaauw onderscheiden Ontslagen dreigen bij Duif Convenience Foods ?EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 17 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 lewoners willen binnenstadsschool op ir. Driessenplein KIDEN Diverse bewonersorga nisaties dringen er bij het gemeen tebestuur op aan de nieuwe openba- basisschool in de binnenstad te •uwen op het ir. Driessenplein. m zou een koppeling tot stand ge bracht kunnen worden met de ieuwbouw van het Leidse Volks- is. De organisaties zien grote tordelen in een dergelijke combi- latie. plaats van een toekomstige jenbare binnenstadsschool is mo menteel onderwerp van gesprek in politiek Leiden. Men moet kiezen bit vier lokaties: Garenmarkt, Kaas markt, Gerestraat en ir. Driessen plein. Wethouder Van Dam heeft recent nog laten weten vanuit on derwijskundig oogpunt voorkeur te geven aan de Garenmarkt en de Kaasmarkt als alternatief te be schouwen. De Gerestraat en het ir. Driessenplein werden door hem als ongeschikt terzijde geschoven. Vijf buurtcomités hebben zich nu gewend tot de gemeenteraad. Men stelt vast, dat een openbare school in dit noordelijk en oostelijk deel van de binnenstad zeer wenselijk is, vooral gezien de concentratie van wonen rond het ir. Driessenplein. Ook ziet men grote voordelen in een combinatie van de bouw van de school en het nieuwe Volkshuis. Voordelen zijn het gemakkelijker op gang brengen van samenwer kingsprojecten tussen school en buurthuis, onderwijsopbouwwerk en afstemming en aansluiting op el kaar. „Daarnaast zijn er mogelijkhe den voor betere voorzieningen. Het moet toch mogelijk zijn om een sa menhang te realiseren waarbij ge dacht kan worden aan de sport- ruimte, grote zaal, kinderkantine en speeltuin/buitenspeelruimte", aldus de buurtcomités. Pleidooi voor snelheidscontroles op meer plaatsen WASSENAAR Het raadslid A. Lod- der van Partij Wassenaar wil dat er ook 's avonds door de politie op snel heidsovertredingen wordt gecontro leerd. Lodder voerde dit gisteravond aan tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Daarin werd het voorstel van B en W behandeld om nieuwe radarappa- ratuur voor snelheidsmetingen voor de politie aan te schaffen. Lodder vindt dat op de Storm van 's Gravesandeweg. de Schouwweg (waar hij zelf aan woont) en op de Johan van Oldebarne- veldweg tussen negen uur 's avonds en half één 's nachts te hard wordt gere den. Cocheret nieuwe fractie voorzitter VVD-Wassenaar WASSENAAR De VVD in Wassenaar heeft gister avond tijdens een fractievergadering unaniem de heer A.F. Cocheret de la Moriniêre tot fractievoorzitter ge kozen. De hiermee aftredende heer K. Nieuwzwaag had zich niet herkiesbaar gesteld. Tot vice-voorzitter koos de fractie de heer C.H. Aptroot. Afgelopen juni konden binnen de VVD kandidaten zich aanmelden voor deze functie. Nieuwzwaag:„Ik ben nu vier jaar fractievoorzitter geweest. In die tijd heb ik erg hard gewerkt. Ik houd het voor gezien. Een ander mag het proberen". Geruchten als zou hij zich niet meer herkiesbaar stellen omdat hij het niet eens is met de samenstelling van hetnieuwe college, waar bij het CDA buiten spel is gezet, wijst hij resoluut van de hand. Muziekfestival in Lisse LISSE In het kader van de festiviteiten rond de harddraverij wedstrijden in Lisse wordt zater dag 25 september een muziekfestival gehouden. De inschrijving voor dit festival, waaraan door amateurs kan worden deelgenomen, is inmiddels gestart. Inschrijfformulieren zijn te krijgen bij het VVV-kantoor aan de Grachtweg en bij de mu ziekscholen in Lisse en Hillegom. Het festival, dat wordt gehouden in de Pauluskerk aan de Ruis- hornlaan vanaf -een uur 's middags, bestaat uit twee delen. Het eerste deel wordt gevormd door het optreden van diverse muziekgezelschappen en solisten. Het festival wordt afgesloten met het optreden van diverse popgroepen. ridge vingt zijn ;ebui REIDEN De Leidse iniversiteit is sinds giste- en weer zo'n 2000 stu- lenten rijker. Dit aantal eerstejaars meldde zich /e/beigisterochtend op het huttersveld voor deel name aan het kennisma- ings-programma „El l !id". De aankomende stu- inten werden daarna i for het eerst na de vol- ooiing van de restauratie, /eer officieel welkom ge- ieten in de bomvolle Pie- erskerk. In de toespraken r A1 ,verheerste dit jaar de be- orgdheid over de komen- le ingrijpende verande- ing waarvoor de univer- iteit staat: de invoering 'an de tweefasenstructuur ler 1 september. Nieuw -oor zowel de universiteit ils de aankomende stu-- lenten, „de proefkonij- len", zoals zij tijdens de cennismakingstijd van ;udentenvereniging Mi nerva heel toepasselijk zullen worden genoemd. De invoering van de tweefa senstructuur houdt in dat men niet langer dan zes jaar over de doctoraalfase mag doen. Daarna mag een select aantal de studie voortzetten in de tweede fase. Door de minister van Onderwijs en Wetenschappen is berekend dat een student per jaar ge middeld 42 weken van 40 uur aan de studie wijdt. Dit is een verzwaring ten opzich te van de oude structuur. Rector magnificus prof- .dr.A.A.H.Kassenaar over het komend studiejaar, spre kend tot de studenten vanaf de kansel: „We zijn samen pioniers. Ook wij als univer siteit hebben geen zekerheid over de toekomst. We weten bijvoorbeeld nog steeds niet welke de selectie-criteria zul len zijn voor toelating tot de tweede fase. Een voordeel van de nieuwe structuur voor de studenten is wel dat zij na het eerste jaar op eigen houtje een programma, een soort vakkenpakket, kunnen samenstellen. Volgens mij moet ieder die een vwo-di- ploma op zak heeft, zijn of haar studie in zes jaar kun nen volbrengen". Marktkoopman Meer nog dan de rector mag nificus benadrukte burge meester mr. C.H.Goekoop de noodzaak voor de aanko mende studenten om naast hun studie tijd te vinden voor ontspanning. Met de verve prees hij het Leidse le ven aan, zoals een markt koopman zijn waar, maar dan vanaf een kansel. De musea, de vele monumenten en natuurlijk niet te verge ten de terrasjes en de café's passeerden de revue. Naast deze vrolijke kanten van de Sleutelstad vergat hij niet de wat somberdere zijden te noemen. Met name op het gebied van de huisvesting kon hij geen optimistische geluiden laten horen, op een klein lichtpunt na. De burge meester zei te verwachten dat met de gereedkoming van de bouw van dertig pro cent één en tweepersoons huishoudens in de Stevens hof er wat meer kamers en etages in de binnenstad vrij komen voor studenten. Programma Na dit traditioneel wat lang durende en zakelijke begin van de introductieweek kon den de studenten hun eerste kennismaking 's middags voortzetten met een speur tocht door Leiden. De rest van de week wordt een uit gebreid programma geboden van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Overdag komen de wat serieuzere zaken aan bod zoals nadere informatie over de tweefasenstructuur, de gemeente, cultuur en sport. In de avonduren zijn de meeste verenigingsgebou wen open en verzorgen film- muziek en informatievepro- gramma's. Vrijdagochtend is er de traditionele uitgebreide informatiemarkt op de Hoog landse Kerkgracht. Vrijdag middag is er voor iedere be langstellende muziek-, zang en dansuitvoeringen. Vanaf een uur is er op de Burcht toneel en folkmuziek; op het Koetshuisplein jazz, volks dansen met de Leidse groep Krici Krici Ticek en ook zit ten er twee sneltekenaars; het Stadhuisplein wordt in beslag genomen door de pop groepen Black Rose, Hegt, Next Crisis en Munk, gepre senteerd door de Leidse dichter J.P.Abrahams. Deze groepen spelen respectieve lijk jazz-funk, een combina tie van muziek en theater, new wave en „the Cure-ach- tige" muziek. De organisatie is in handen van de Leidse Vereniging van Popmuzi kanten. Voor de studenten wordt de introductieweek besloten met nog meer mu ziekspektakel, maar dan in de diverse verenigingsgebou- t df Vanaf de kansel in de Pie terskerk werden de eerste jaars verwelkomd door rector magnificus Kasse- naar en burgemeester Goekoop. ikt »t °P«Met het neerhalen van de iabrieksschoorsteen heeft wethouder C. Waal giste- ln? 'en de laatste fase van de ng „floop van de voormalige i meiBanders zeepfabriek aan "kingKet Levendaal in gang ge- 'toenjet. ai enige tijd geleden is £ordtrn begonnen met gede?e' slopen van de fabriek, kostJie plaats moet maken de aaroor een parkeergarage de hoek van het Leven- il en de Jorissteeg. Wat te stil, naar het idee van gemeentebestuur. Per it van rekening was ook overjier eigenlijk sprake van doorbraak. Vandaar ^Ijat wethouder Waal, als ls brijen volleerd kraanmachi- lopigfist, de schoorsteen van Sanderscomplex van jloopte. De wethouder liet kogel, die aan de top Mrdlan de kraan hing, met atc. Joffe dreunen tegen de steid (choorsteen aan klappen. it donderend geraas, 'am het gevaarte daarna stukken en brokken laar beneden. Opblazen ras dit keer niet nodig, idat de schoorsteen van ,.Jn formaat was en de 0 praan daardoor net tot aan top reikte. Wanneer het iln is afgevoerd, worden funderingen van de 1 lude fabriek weggehaald, 'laarna een tijdelijk par- leerterrein wordt aange- egd. Het parkeerterrein k za1i0rdt met een slagboom Ahf9eSl0ten' ildenl lindej 'f ASSENAAR Wethou der Van Dingstee maakte ifisteravond tijdens de naatste vergadering van de ^oude" raad bekend dat 'lij niet meer als CDA-ge- Jieenteraadslid terug- fomt. Na een aantal een- ansacties had de ex-wet houder voor technische liensten zich onmogelijk ]emaakt in de Wassenaar- politiek en voor het DA. Daaruit trok hij zijn nclusies en vertrok. De er V.W.J. Wensveen is isteravond als zijn opvol- jer aangewezen. De moeilijkheden rond de per soon van Van Dingstee ont stonden vlak na de gemeente raadsverkiezingen. CDA-frac- tievoorzitter C. van Rij was door de partij aangewezen als onderhandelaar voor bij de collegeonderhandelingen. De christen democraten hielden tijdens de onderhandelingen onverkort vast aan de eis van twee wethouders. Van Dings tee schreef echter een brief aan onder andere de VVD'er C. Barning die als formateur voor het nieuwe college werk te. Daarin stond dat hij ook wel genoegen zou nemen met één CDA-wethouder. Wel bleef hij dan zelf wethouder voor Technische Diensten. De andere CDA-wethouder, Van der Klaauw, had al toegezegd te stoppen. Verbijstering De christen democraten in Wassenaar waren verbijsterd over deze eenmansactie. De brief werd naar buiten ge bracht en uitgelegd als „ver raad" aan onderhandelaar Van Rij. Nu schrijft Van Dingstee in een persoonlijke verklaring dat hij nooit had kunnen we ten dat de brief ter kwader trouw door het CDA gebruikt zou worden. In de verklaring schrijft hij nog verder dat de brief aan Barning alleen was bedoeld om een bijdrage aan de besprekingen voor de colle gevorming te leveren. Na lang overleg besloot het CDA vorige week dat de hele zaak zou worden vergeten. „Zand erover. Uithuilen en opnieuw be ginnen" zoals een CDA'er het noemde. Met Van Dingstee als raadslid. Af gesproken was dat hij on verkort zou worden ge steund. Afgelopen zater dag maakte Van Dingstee echter aan zijn partij be kend ook maar af te zien van raadslidmaatschap. SASSENHEIM Bedrij ven, die denken dat zij schade zullen lijden door de vaststelling van het be stemmingsplan „Indus triekade" kunnen via de Wet op de ruimtelijke or dening een schadeclaim indienen. Dat antwoorden B en W van Sassenheim op twee bezwaarschriften. Het bestemmingsplan en de bezwaren worden van avond behandeld in de raadscommissie ruimtelij ke ordening. Het college stelt voor alle drie de in gediende bezwaarschrif ten ongegrond te verkla ren. Het plan voorziet in de vesti ging van niet-milieuhinderlij- ke bedrijven, hetgeen inhoudt dat alleen lichtere vormen van bedrijvigheid daar mogen ko men naast de al bestaande ves tigingen. Ook bedrijven, die in belangrijke mate voor geluids overlast zorgen, mogen niet op het terrein worden gevestigd. De bestaande bedrijven blijven gehandhaafd. Drie van die be drijven hebben bezwaar ge maakt tegen het plan. De glas- import-verffabriek A. van der Kwast, de Coöperatieve land en tuinbouwersaankoopvere- niging „Ons Belang B.A." en het chemisch technisch bedrijf I. van der Zee b.v. Uitbreiding Het glasbedrijf vindt dat de mogelijkheden tot uitbreiding op het terrein beknot worden. Volgens B en W heeft het be drijf echter binnen de aange geven grenzen nog uitbrei dingsmogelijkheden genoeg. „Ons Belang" verwacht dat door de beperkingen, die nieu we bedrijven worden opgelegd in het gebied, de verkoopmo gelijkheden ernstig terug zul len lopen. De aankoopvereni ging dreigt de schade op de ge meente te verhalen. B en W antwoorden daarop dat tal van verschillende bedrijven aan de normen van vestiging voldoen en verwijst „Ons Belang" naar de Wet op de ruimtelijke orde ning, die het mogelijk maakt aan de gemeenteraad een schadevergoeding te vragen als men nadelige gevolgen overhoudt aan het plan. Datzelfde geldt volgens het college voor het Chemisch Technisch Bedrijf. Dit stelt na melijk dat het in zijn mogelijk heden wordt beperkt door de normen van het bestemmings plan. Het bedrijf vindt het juist daarom oneerlijk, omdat het in het verleden door de gemeente naar de Industriekade is ver plaatst. WASSENAAR Tijdens het afscheid van de oude gemeenteraad van Wasse naar, werd wethouder A.J.M. van der Klaauw gisteravond benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van der Klaauw neemt na 23 jaar raadslidmaatschap af scheid van de Wassenaar- se politiek. Sinds 1974 was hij wethouder maatschap pelijke voorzieningen. Volgens burgemeester K. Staab, die hem de onderschei ding opspeldde, is Van der Klaauw een wethouder ge weest die in zijn carrière over al zonder kleerscheuren uit kwam, „Want hij had, of hij kréég altijd gelijk. Wassenaar mag deze man dankbaar zijn voor het werk dat hij heeft verricht", aldus de burgemees ter. Net als de andere schei dende raadsleden, kreeg de wethouder een gemeentelijke bokaal als dank voor de bewe- zèn diensten. In totaal ver trokken negen van de tweeën twintig Wassenaarse raadsle den. Ook de VVD'er A. van Vuure, die bijna 30 jaar in de raad zat, kreeg als scheidend nestor van de gemeenteraad een gedenk teken. Over scheidend wet houder Van Dingstee wilde Staab nog wel kwijt dat deze het „Helèmaal niet slecht heeft gedaan voor iemand die geen ervaring met dit werk had". Mevrouw Van der Heij den van de Partij Onafhanke- lijken, voorheen Werkend Wassenaar, nam gisteravond ook afscheid van de raad. De laatste jaren was haar achter ban zodanig geslonken dat ze haar raadswerk niet meer ge steund zag. De scheidende wethouder met zijn onder scheiding. KATWIJK Dertien werk nemers van de Katwijkse fir ma Duif Convenience Foods dreigen te worden ontslagen. Dit in verband met de overna me van een gedeelte van de produktie van het bedrijf door Saté International BV in Lei den, hetgeen gisteren officieel zijn beslag kreeg. Afgelopen vriidae werd de Voedingsbond FNV op eigen verzoek geïn formeerd over de produktie van saté en sjaslik bij deze fir ma. Toen bleek dat de gehele pro duktie door het Leidse bedrijf werd overgenomen en dat er slecht vijf van de achttien werknemers mee naar Leiden konden verhuizen. Voor deze vijf werknemers moesten vrij dagmiddag nog halsoverkop de arbeidsvoorwaarden worden geregeld. De overige dertien werknemers weten nog ner gens van omdat ze met vakan tie zijn en pas op 30 augustus terugkeren. De Voedingsbond FNV heeft tegen deze gang van zaken ernstig geprotes teerd. De hond is van meninc dat bij de overname van de produktie alle werknemers mee over moeten gaan. De Voedingsbond vindt het ver dacht dat de betrokken bedrij ven de vakbonden niet zelf hebben willen informeren. Donderdag zal er desondanks overleg worden gevoerd met

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5