2 '67 wijkt liet voor Honkbalteam wisselvallig Aanvallend Ajax de show ènnistitelstrijd, lies is anders MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 *••*- Werper Bart Volkerijk (rechts), die de plaats van achtervanger Paul Smit heeft over genomen, tikt Brad Winkler van Mississippi uit op de thuisplaat. HAARLEM Na de eerste de beste wedstrijd van de twaalfde Haarlemse Honk- balweek leek er voor het Nederlandse team nog maar weinig verkeerd te kunnen gaan. Een onver wachte overwinning (9-8) tegen de redelijk hoog In geschatte universiteits- ploeg van Mississippi, was precies het succesje waar op zeker de organisatie had gehoopt. Want hoe pijnlijk zou het niet zijn als Oranje de acht dagen lou ter figurerend zou moeten doorbrengen. De angst daarvoor bestond wel degelijk, want op papier wachtte Haarlem één van de sterkst bezette toernooien sinds jaren. Bovendien is het gebrek aan diepte in de wer persstaf een bekend Neder lands euvel, dat zich vooral wreekt in langdurige toernooi en. Maar nu kon al voor het duel van gistermiddag met de Verenigde Staten worden vast gesteld dat de helft van de be groting (40.000 toeschouwers) was overschreden. Dat een paar uur later bondscoach Jim Stoeckel wat triest moest mel den dat zijn team de slechtste wedstrijd sinds zijn komst had gespeeld, kon bijna niemand meer verontrusten. Toch gaf de prestatie tegen Stoeckels landgenoten te denken, want de nederlaag van 11-4 was het gevolg van uiterst pover honk bal. Hijzelendoorn faalde als star tende werper, Giroldi (van eer steklasser Odiz) deed het nau- welijk beter en Erik de Vries en Tromp konden de schade niet meer herstellen. Urbanus maakte evenals tegen Missis sippi geen sterke indruk op het eerste honk, waar hij eigenlijk niet thuishoort, maar toch werd verkozen boven de niet eens geselecteerde Bill Groot. Daarnaast had de slagploeg weinig in te brengen tegen pit cher Swift, die de Amerikaanse nationale ploeg op z'n akkertje leidde. Drie van de vier Neder landse punten waren ook nog eens het gevolg van Ameri kaanse fouten, waarbij achter vanger Bell zich onderscheidde door het eerste honk met een aangooi op meters te missen. Trouw Het Nederlandse honkbalteam toonde zich dus uiterst wissel vallig in het eerste weekeinde, waarin de traditionele regen bij elkaar voor ruim anderhalf uur oponthoud zorgde. Honkbal- publiek is echter nogal trouw en zeker daarom was het niet zo plezierig om te zien hoe weinig geïnspireerd er tegen de Verenigde Staten werd ge bald. Goed daarom, dat er za terdag was gewonnen van Mis sissippi, al behoeft die presta tie wel enige kanttekeningen. Half juni eindigde de universi- tietscompetitie in Amerika en daarna dwarrelden de spelers van Mississipi wat rond door vooral Venezuela. Pas in het vliegtuig naar Schiphol zagen de speler elkaar weer. Dat ge brek aan ritme en voorberei ding werd door Nederland meteen in de eerste inning af gestraft: 5-0. Verbazing alom. Misstap maar naarmate de strijd vor derde, werd Mississippi weer een beetje een team en moest de goed werpende Bart Vol kerrijk (veertien honkslagen te gen, maar erg verspreid over de innings) plaats maken voor Bertil Haage. Toen was Missis sippi al teruggekomen tot 8-7 en Haage kon de gelijkmaker niet tegenhouden. In de verlen ging sloeg Urbanus tweede- honkman Bos na diens drie- honkslag over de thuisplaat. Een aantrekkelijker start van de Haarlemse Honkbalweek was nauwelijks denkbaar. Ne derland kon zich daardoor bo vendien nog wel een misstap tegen de Verenigde Staten veroorloven, maar dient zich morgen (Tokió) en woensdag (Sullivans) wel degelijk te reha biliteren. Jim Stoeckel voelde dat ook aan. ,,lk denk, dat de Verenig de Staten het beste team van dit toernooi is, maar toch ben ik teleurgesteld over een paar dingen. Ik had niet verwacht, dat Jan Hijzelendoorn zo zwak zou werpen, waardoor we al snel met 4-0 achterstonden. Met dit soort sterke tegenstan ders kom je dan vrijwel nooit meer terug. Bovendien móet je nu je sterkste spel spelen, wil je meekomen. En dat bete kent. dat in elk geval de wer pers geen fouten mogen ma ken. Maar we moeten ons ver der maar niet te veel laten be ïnvloeden door dit soort wed strijden. De ploeg moet nu to nen wat ze werkelijk waard is". DICK HOFLAND f Ver. Staten 1 -3-2-1-2-1-1 -0-x 11 Werpcijfers: Werpcijfers: Nederland: Volkerijk (8 1/3 Inn) 11-3-14-3; Haage (2 2/3 Nederland: Hijzelendoorn (1 2/3 inn 2 man) 1-1-4-1; Gl- inn) 2-2-1-0. roldi (1/3 inn 2 man) 1-0-2-0; Eric de Vries (4 2/3 Inn Mississippi: Herzog (5 inn) 2-1-9-2; D'ercole (2 inn) 0-2-0- 2 man) 5-3-5-2; Tromp (1 1/3 Inn) 1-0-0-0. 0; Smith (4 inn) 4-1-3-0. Ver. Staten: Swift 7-6-6-3. Stand: 1. Ver. Staten 1-2; 2. Nederland 2-2; 3. Sullivans 2- ten aanval. De verdediging werd bij tijd en wijle knap ver waarloosd, wat uiteraard inher ent was aan de offensieve da dendrang van de Amsterdam mers. Van Veen, aangetrokken als libero, stond meer in de spits en de Deense aanwinst Mölby, normaal voorstopper, joeg eveneens achter zijn voor hoede aan. Slechts Molenaar en Ophof moesten de razend snelle uitvallen van AZ'67 zien te elimineren. Dat maakte de klus voor Galjè er natuurlijk niet gemakkelijker op. Ajax had geen andere keus en dwong het geluk af. Snel stond het door een kopbal van Rijk aard al 3-1 en toen Schoena ker in de 26e seconden van de tweede helft, na een slippertje van De Koning 3-2 liet noteren, stond het Olympisch Stadion definitief op zijn kop. AZ'67 werd af en toe wegge speeld. Het wachten op de ge lijkmaker was trouwens een kwestie van minuten. Rijkaard ramde de pal na een schitte rende combinatie Olsen-Mölby en ook Vanenburg had een kans op de gelijkmaker. Een uitblinkende Olsen nam die voor zijn rekening. Doelman De Koning kwam in zijn eigen strafschopgebied met gestrek te been in op Van Basten (in gevallen voor Vanenburg). Geurds besloot tot een indi- rekte vrije trap. Lerby gaf het tikje en Olsen draaide de bal keurig tegen de touwen. De strijd om de derde en vier de plaats tussen FC Köln en Tottenham Hotspur moest ook door strafschoppen worden beslist. Doordat Tony Schuma cher, de meest verguisde goa lie van dit moment, drie penal ties stopte, werd de equipe van Rinus Michels uiteindelijk derde. HENK WAGEMAN Ajax—AZ '67 3-3 (1-3). 7. Oberacher 0-1. 14. Anema 0-2, 28. 0-3, 33. Rijk aard 1-3, 46. Schoenaker 2-3, 79. Ol sen 3-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 34.500. Gele kaart: Reijnders (AZ '67). AZ '67 wint door strafschoppen. Ajax: Galjè; Molenaar. Van Veen. Mölby. Ophof; Rijkaard. Vanenburg (Van Basten). Schoenaker. Lerby; Kieft (Van 't Schip). Olsen. AZ '67: De Koning; Van der Meer. Reijnders. Eigenbrod. Steinmann; Weysters. Arntz (Filippo), Anema. Tik tak; Oberacher. Tol. MLOGIE VOOR HUUB VAN BOECKEL IVO SCHEVENINGEN Zelfs de weergoden begrepen uiteindelijk dat de Neder landse tenniskampioen schappen te lang in het zonnetje hadden gestaan. Zoals een donkere wolk reeds lang over het slappe beleid van de KNLTB trekt, zo meldden zich gisteren op de Metsbanen keer op keer regenbuien die het kampioensfeest van Astrid Suurbeek (35) (enkelspel en damesdubbel met Tine Zwaan) en Huub van Boec- kel (enkelspel, gemengd- dubbel met Marcella Mes- ker en herendubbel met Marc Albert) tot een som ber gebeuren degradeer den. Jammer voor Suur beek, die na zeges op de „bondsdames" Marcella Mesker en Karin Moos, ten slotte Marianne van der Torre met 6-4, 6-3 over klaste. Spijtig ook voor Van Boeckel, die een per fect toernooi speelde en tegen de verrassende fina list Ton Sie de winnende cijfers 6-3, 6-0, 6-1 liet no teren. Het weer dwong de te vroeg uitgeschakelde favorieten en de bestuurs leden van de KNLTB zich te verstoppen onder para plu's, de resultaten dwon gen hen zich te verschuilen achter excuses. Scheve- ningen beleefde de Alles is Anders-Show. Aan het tijdperk Louk Sanders kwam dank zij Ton Sie einde lijk een einde, maar dat hield helaas niet in dat de Neder landse top nu op een hoger plan is gekomen. Sanders lijkt het nu wel zat te zijn. Na zijn nederlaag met 6-4, 2-6, 6-4, 6- 4 in de halve eindstrijd, zei de nauwelijks aangedane San ders: ,,lk speelde mat, was moe in m'n hoofd. Ik kon me niet vastbijten in de -bal. Acht jaar lang was ik kampioen. Ik weet nog niet wat nu over heerst: opluchting of teleurstel ling". Een mentaal vermoeide Ton Sie kon daarna met zijn door gaans rustige spelletje niet op tegen Huub van Boeckel, die de finale had bereikt door het talent en zijn vaste trainings partner Menno Oosting met 6- 3, 6-0, 6-3 de les te lezen. Sie speelt niet spectaculair, maar bereikte alles op eigen kracht. Fred Hemmes verklaarde dat de bond de 26-jarige bedwin ger van Albert, Wilborts en Sanders voor de fase 7-trai- ning zal uitnodigen. Selecteren voor internationale wedstrijden is pas in januari aan de orde nn kon de bonds coach op dit moment nog niets zinnigs zeggen. Vlak daarvoor, in december, komt de kersverse kampioen Huub van Boeckel uit militaire dienst. Een contract met de bond zal de Haagse soldaat eerste klasse dan niet meer aangaan. „Ik heb duidelijk een keus gemaakt en blijf bij Henk van Hulst. Deze heeft mij in de afgelopen twee jaar enorm ge holpen. Vroeger kende mijn spel pieken en veel dalen. Nu mijn techniek is bijgeschaafd, voel ik me veel zekerder, ook als het even tegenzit. Vooral mijn forehand gaat geweldig. Daarmee kon ik de supersnelle Ton Sie vandaag drie sets lang volkomen onder druk houden. Hij moest daardoor veel lopen, waardoor de natte baan in zijn nadeel werkte". „Er zit veel progressie in mijn spel en ik bekijk tot volgend jaar augustus ik ga op eigen houtje naar het buitenland of die lijn zich voortzet. Dan weet ik of ik full-proftennisser blijf of er wat ga bijdoen, een studie afmaken of zo". Van Boeckel gaat nu op zoek naar een sponsor. Veel spelers keerden de bond- straining of begeleiding al de rug toe. Zonder verplichtingen betere resultaten boeken, heette het. Eric Wilborts bleef bij Hemmes en schijnt daar nu eindelijk spijt van te hebben. Hij overweegt zich te wenden tot de Tsjechische trainer Si- mek, die ook Michiel Schapers, Frits Don en René en Karin Moos bezielend bijstaat. Het grote talent Judith Warringa is pas 17 maar wil ook van de bond niets weten en kiest voor de vrijheid bij Henk en Janice van Hulst. En dan kampioene Astrid Suurbeek. Haar spel werd al lengs beter en zij speelde de fi nale tegen Van der Torre, die zei zich niet te kunnen concen treren, zelfs erg goed. Maar wat hebben zij (35) en de KNLTB nog aan elkaar. Suur- beeks terugreis naar haar huis in Amerika is al betaald door haar competitieclub Leeuwen- bergh. HERMAN JANSEN men U .00 tol "STERDAM Aan de ravond van de compe- hebben Ajax en AZ'67 visitekaartje afgege- In een moordend tem en de bij vlagen schit- 'ind staaltjes voetbal met name Amster- ise zijde, blijkt voetbal zonder Johan Cruijff te leven in Nederland, na het nemen van ttien strafschoppen 'e AZ '67 beslag op het iterdam 707-toernooi. 't Schip, ingevallen Wim Kieft, miste de ttiende strafschop, na- in de normale speeltijd stand op 3-3 was blij ven steken en de verlen ging ook geen uitsluitsel bracht. AZ '67 stond binnen zeven mi nuten al op een voorsprong. Een voorzet van de voortreffe lijke Weijster liet Hans Galjè uit de handen glippen en Obera cher was ter plekke om het karwei af te maken. De fout van de Ajax-doelman was een kostbare. Trainer Aad de Mos had zowel hem, als Piet Schrij vers, die vrijdag tegen de Spurs stond opgesteld, een duel de kans gegeven zich te bewijzen. Galjè sprong zeven minuten later opnieuw in de fout. Een knal van Van der Meer liet hij van zijn borst springen, waarna Anema voor 2-0 zorgde. Daarmee lijkt de keus voor de Ajax-coach niet moeilijk meer, ofschoon Galjè later in de wedstrijd nog enke le keren fraai redde. De snelle voorsprong gaf de Alkmaarders het nodige zelf vertrouwen om het uitgekiende counterspelletje slim te blijven uitvoeren. Met snelle mensen voorin als Oberacher, Tiktak en Tol (later Zwart), bleef de druk op het Amsterdamse doel onverminderd voortduren. Oberacher profiteerde daar la ter knap van, hoewel aan zijn doelpunt een buitenspel-luch tje zat. Arbiter Geurds, die goals van Kieft, Olsen en Va nenburg wél had afgekeurd, wenste op de Amsterdamse protesten niet in te gaan. Daarna trok Ajax nog furieuzer chteijdrievoudige triomftocht van Huub van Boeckel werd lechile finale tegen Ton Sie liefst zevenmaal onderbroken ibracBevolg van regenval. t°.p»(5-jarige Astrid Suurbeek wijst naar de bal terwijl zij pannekoekracquet zwaait om te smashen. Zij is te- Marianne van der Torre op weg naar een Neder- Tennisstrijd triester dan ooit tevoren Juist in de week dat dan eindelijk het geboorte kaartje van de tennis- school door de KNLTB werd afgegeven leverde de nationale titelstrijd een triester beeld op dan ooit. Twee volslagen outsi ders, Astrid Suurbeek bij de dames en Ton Sie bij de heren, legden de ongelooflijke bloedar moede bloot van wat doorgaans gemakshalve wordt aangeduid als va derlandse top. Wat daar onder moet worden ver staan is de afgelopen week op de Metsbanen in Scheveningen pijnlijk duidelijk geworden. En wat nog het meest pijn lijk was, was de verkla ring van de 35-jarige Suurbeek na het beha len van haar tweede ti tel. In tegenstelling tot wat jarenlang ars vast staand gegeven in ons land werd aangenomen, namelijk dat het door gaans aan de techniek van de Nederlandse ten nisster niet mankeert maar dat het aan de juiste mentaliteit schort, verklaarde de nieuwe ti- telhoudster dat in ieder geval bij de dames het slagenrepertoir tekort schiet. De Nederlandse speelsters (en reken daar ook de heren maar bij) zijn niet in staat om vanuit een verdedigende positie voldoende tech- nisch-tactische maatre gelen te nemen om on der de druk uit te ko men, verklaarde Suur beek. Daarmee de diverse coaches een niet onaan zienlijke portie kritiek toezwaaiend. Coaches, die het toch al redelijk zwaar te verduren heb ben, want aan de „ge vestigde orde" is de vo rige week behoorlijk ge knaagd. Suurbeek toon de mentale zwakte aan van achtereenvolgens Mesker, Moos en Van der Torre, Sie deed dat zelfde met Albert, Wil borts en Sanders. De laatste mag nu gevoe- geljk worden be schouwd als uitgeran geerd. Op grond van zijn reeks nationale titels, die tenminste nog de schijn hadden bij de beste speler van het land te zijn terecht ge komen, dwong de Leide- naar de laatste jaren nog plaatsen in verte genwoordigende teams af. Na de laatste deba cles tegen Rusland en Denemarken riep zelfs bondscoach Fred Hem mes al dat het passé was met Sanders. Die niet van emotionele ele menten ontblote opmer king moet nu als defini tief worden aangemerkt. Maar wat te doen met aanzienlijk jongere spe lers als Wilborts en Al- bert? Als opvolgers of plaatsvervangers nu zouden staan te trappe len zou de beste oplos sing zijn met anderen door te gaan. Maar er is niemand. Zelfs de vorige week doorgebroken Menno Oosting verklaart nu al dat hij zijn studie laat prevaleren boven een sportcarrière. Op zo'n manier komt er nooit en te nimmer iets terecht van het Neder landse (heren)tennis. Een gang van zaken waaraan de bond ook danig zijn steentje bij draagt. Een buitenland se coach voor tweemaal vier weken aantrekken heeft, het zij herhaald, geen enkele zin. Ook Wilborts liet zich in die richting al uit. De Neder landse coaches vinden het best, hun positie komt in zo'n opzet niet in het geding. Maar het tennis is er niet mee ge baat en de bond beseft dat niet. Het is toch ty perend genoeg dat de nieuwe Nederlandse kampioen Huub van Boeckel (door zijn titel het enige lichtpunt van de nationale kampioen schappen) nu al zegt dat hij een bondscontract onder geen beding ac cepteert, omdat dit zijn ontplooiing zou stagne ren. Op zich een goed argument, maar zijn be slissing om onder de hoede van tennisschool- baas Henk van Hulst (die toch gebonden is aan zijn standplaats) te blijven opereren zou een beletsel kunnen zijn bij langdurige buitenlandse trips. Met als mogelijke consequentie dat ook Van Boeckel een poten tiële kandidaat is voor de inmiddels lange lijst van nationaal geslaag den maar internationaal nooit doorgebroken Ne derlandse spelers. m

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9