ibanese joden in de knel weden bezorgd om golf an vreemdelingenhaat TJ HEBBEN GEEN GELD OM TE VLUCHTEN' loeder Teresa redt kinderen it tehuis in West-Beiroet Poolse primaat pleit voor boeren-vakbond Negentien doden bij vliegramp in Nicaragua [ITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 Briefkaart zonder postzegel mag bij atoomoorlog in VS WASHINGTON Mocht er onverhoopt een atoombom vallen op de Verenigde Staten, dan zullen de Amerikaanse posterijen expresbrieven en aangetekende stukken achterhouden, brieven blijven accepteren die niet zwaarder zijn dan 200 gram en ervoor zor gen dat post die vernie tigd moet worden om te voorkomen dat ze in handen van de vijand valt, „niet wordt geopend en gelezen Deze geruststellende de tails staan vermeld in een rampenplan voor de burgerbevolking, dat deze week aan een com missie van het Huis van Afgevaardigden werd ge presenteerd. President Reagan had onlangs op dracht gegeven dit plan op te stellen, nadat hij tot zijn schrik had bemerkt dat de Sovjets wel een plan klaar hebben liggen om de burgerbevolking te verspreiden en de Verenigde Staten niet. De federale organisatie voor crisisbeheersing kreeg opdracht de zaak te regelen, maar nu het rampenplan van enkele honderden pagina 's is ge publiceerd blijkt dat hier en daar nog wel wat vouwtjes moeten worden gladgestreken. De inwo ners van Minneapolis bij voorbeeld wordt aange raden om in geval van een atoomoorlog te vluchten naar de plaats St. Paul aan de andere kant van de rivier. De inwoners van St. Paul wordt geadviseerd de ri vier over te steken en naar Minneapolis te gaan. Maar afgezien van dit soort foutjes moet de op stellers van het plan worden nagegeven dat ze niets aan het toeval over laten. Het hoofdstuk ge wijd aan de posterijen is daarvan wel het beste voorbeeld. Als de direc teur van de posterijen onverhoopt wordt uitge schakeld, zo staat in het plan, moet zijn taak wor den overgenomen door de vice-directeur. Mocht ook hij niet meer in staat zijn zijn werk te doen, dan gaat de leiding over op de hoogste ambtenaar en diens plaatsvervan gers, net zolang totdat de verantwoordelijkheid in handen is vijf regionale PTT-directeuren. Dit vijftal moet er onder meer voor zorgen dat, zo dra dè bommen beginnen te vallen, verhuiskaartjes worden uitgedeeld aan de mensen die de steden ontvluchten. Als de mili taire autoriteiten op dracht geven alle post te vernietigen, zal een spe ciale commissie schrifte lijk bijhouden hoeveel geld er in de pakketjes zat. Niet helemaal duide lijk is echter hoe de pos terijen dit willen aanpak ken, aangezien ze ook hebben beloofd geen post te zullen openen. Verder zal post uit verwoeste steden worden onder zocht op radio-actieve straling en zullen de dienstdoende postbodes „zo goed als onder de omstandigheden mogelijk is" tegen radioactieve straling worden be schermd. Als pleister op de wonde beloven de posterijen om in rampgebieden brief kaarten zonder postzegel te accepteren. HAROLD JACKSON Copyright The Guardian Paniek door aardschokjes in Zuid-Italië NAPELS Het zuiden van Italië is gistermiddag opgeschrikt door twee korte aardschokken, die wel wat schade hebben aangericht maar geen slachtoffers hebben geëist. Volgens de politie vluchtten hon derden mensen in paniek de straat op, maar konden zij na enige tijd weer in hun huizen terugkeren. Het gebied waar de schokken (kracht 4.2 op de schaal van Richter) zich voordeden, was hetzelfde gebied dat in november 1980 door een hevige aardbeving werd getroffen. Toen vielen er meer dan 3.000 slachtof fers. Turkije vraagt uitlevering „misdadigers" ANKARA De Turkse rege ring heeft aan viiftien landen gevraagd om uitlevering van 116 Turken die zij beschouwt als misdadigers. Aan Neder land is gevraagd om twee per sonen uit te leveren. Bij de uit leveringsverzoeken zou het voornamelijk gaan om „misda digers" van na de militaire machtsovername op 12 sep tember 1980. Zij zouden wor den gezocht wegens aanslagen op de „interne en externe vei ligheid" van de staat, zoals omschreven in een decreet van 1981. Protest-actie tegen kernafval treft Nederland MADRDID Negen milieubescher mers hebben zaterdag bij de Neder landse ambasssade in Madrid een protestactie van een uur gehouden tegen het storten van kernafval door Nederland, België, Engeland en Zwit serland voor de kust van het Spaanse Galicië. Volgens de milieu-activisten wordt de zee daar tot een mestvaalt ge maakt. Met het oog op de aanwezig heid van talrijke Spaanse politieman nen zagen de betogers af van een dergelijke manifestatie voor de Britse ambassade. Engeland is bezig met de stort van 2700 ton atoomafval voor de kust van Galicië. otbzadeh in Teheran Lr rechter [ERAN In de Evin-gevan- in Teheran is vanmorgen e,■proces voortgezet tegen de jgere Iraanse minister van nlandse zaken, Sadegh jtbzadeh. Hij wordt beschul- J van samenzwering tegen de pitische republiek. Op de zittingsdag, zaterdag, gaf [x-minister de samenzwering Hij ontkende van plan te zijn jest de Iraanse leider, Kho- py, te vermoorden. Ten tijde de islamitische revolutie in J (begin 1979) was Ghotbza- "„nog een van de vertrouwe- van geestelijk leider Kho- Ontvoerde Duitser dood teruggevonden (Door onze correspondent -fv Ami van Vree) J BONN De 62-jarige conservenfabrikant H? t Wilhelm Brassel die donderdag voor een week werd ontvoerd, is dit weekeinde dood teruggevonden in het stadspark van zijn woonplaats Bad Honnef bij Bonn. Hij lag op zijn buik en zijn handen waren op SajaPBf jfr de rug gebonden. De dood moet kort na ||||||k §|C§| de ontvoering zijn ingetreden; onderzoek P||8jj8ji Jre! moet uitwijzen of Brassel vermoord is of dat hij als ernstige suikerpatiënt gestorven is door gebrek aan insuline. Inmiddels Wilhelm Brassel heeft de politie een groep buitenlanders gearresteerd, die ervan wordt verdacht bij de ontvoering betrok ken te zijn geweest. Voor de vrijlating van Brassel was telefonisch DM 1 miljoen geeist, die de zoon van de fabrikant bereid was te betalen als de ontvoerders zijn vader medisch wilden verzorgen. Vliegtuig!abrikan t wordt schoenenverkoper MADRID De internationale handel volgt vreemde wegen. Zo heeft de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnell-Douglas zich ertoe verplicht in de VS voor 100 min dollar aan Spaanse schoenen te verkopen, om een Spaanse order voor de levering van 84 ge vechtsvliegtuigen binnen te kunnen slepen. Het aankopen van de partij schoenen was een van de voorwaarden voor het verkrij gen van de order, die een waarde van drie miljard dollar vertegenwoordigd. Deze vorm van „ruilhandel maakt een sterke opmars nu de industrielanden meer moeite hebben hun exportprodukten te slijten. Het gevolg is wel dat grote concerns uitdragerij en dreigen te worden van de méést uiteen lopende produkten. Teresa met een van de kinderen, die zij naar het veilige Oost-Beiroet bracht. lijks 1 BEIROET Khuder Mah- moud zat in een oude pyama op de rand van zijn bed en verschafte zich wat koelte met een oude krént. „Daar zijn ze, daar boven", riep hij opgewon den terwijl Israëlische vlieg tuigen overscheerden. Zijn ge zicht en emoties verraadden zijn 84 jaar. „Luister, de Israëliërs schie ten". De familie Mahmoud is een van de zeven joodse fami lies, die in het belegerde West- Beiroet zijn achtergebleven in de Wadi Abu Jamil, die ook wel „Vallei van de joden" wordt genoemd. De indruk van de vuile, drie kamers bevattende flat wordt alleen verlicht door foto's van pin-ups die aan de muur han- 8en. „De rijken konden naar et Oosten gaan toen de oorlog uitbrak", zei Mahmouds zoon, Ibrahim, die zijn baan als biersjouwer kwijtraakte toen de Israëlische invasie in Liba non begon. „Wij hebben het geld niet te vertrekken. We hebben geen voedsel, geen wa ter, geen elektriciteit en geen geld. Het is niet goed. Je moet twee of drie uur in de rij staan voor brood". Thuis De Oudere joden in Wadi Abu Jamil wonen al lang in Liba non en voelen zich ef thuis. Ze zijn verbaasd, kwaad over de voortdurende Israëlische aan vallen op Beiroet. De jongeren, die minder weten van Liba non vóórdat het de schuil plaats van de guerrillastrijders van de PLO werd, lijken meer sympathie té hebben voor Is raël. „Wij zijn hier een familie, moslims, joden en Palestijnen. Ik kan overal heengaan - Sa- bra, Verduft, Hamra", zei Ibra him. doelend op het Palestijn se kamp bij Beiroet, de woon wijk en de belangrijke winkel straat. „Niemand valt me las tig. Maar Israël bombardeerde ons gisteren en ze bombarde ren Ons vandaag weer". De Israëlische aanvallen heb ben veel schade aangericht aan veel van de huizen in de oude uit gepleisterde huizen opgetrokken buurt. Vorige week zondag viel een Israëli sche granaat door het dak van de synagoge Maghen Abra ham. Het puin ligt verspreid door het hof. „Ik ben oud" Achter de synagoge, onder een lelijke zuilenrij, zat de 77-jari- ge Esther Sarur kip te eten uit een plastic bekertje. Ze is een kleine, kalende oude vrouw, die op een vreemde manier lijkt op de Israëlische premier Begin. „Ik ben oud", schreeuwde ze, dovig. Esther lijkt zich niet druk te maken om de Palestijnen. Ze vindt het gewoon dat ze niets met haar te maken willen hebben. „De Palestijnen zijn boos op Is raël", zei ze. „Ze praten niet tegen joden. Ze praten niet te gen mij".Maar de ouderen lij ken zich niet te kunnen iden tificeren met Begins strijd voor de joden. „Wat deed hij ooit voor mij", schreeuwde Es ther. Khuder Mahmoud, een graf delver tot zijn pensioen, herin nerde zich dat zijn Libanese Franse meesters hem water en voedsel brachten tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Israël heeft ons niets gegeven", zei hij. „Het is niet goed, deze oor log. Niet op deze manier". De 25-jarige Liza, de jongste in de familie, ziet de dingen an ders. „Natuurlijk houden wij van Israël", zei ze. „We heb ben er familie, tantes, hoewel wij de buren vertellen dat ze in Amerika, Frankrijk en En geland wonen...." „De Israëliërs weten waarop ze schieten. Misschien is het de andere (Palestijnse) kant die de synagoge beschoot", zo filo sofeerde ze, hoewel dit onaan nemelijk is aangezien de gra naat uit het oostelijke stads deel kwam waar de Israëliërs, en niet de Palestijnen, zich be vinden. „Het zou goed zijn naar Israël te gaan als er geen oorlog is. Het weer is er goed. Begin is goed. Van de oorlog hebben we nu genoeg gehad". ntelijkl •BEIROET Moeder in 1979 winnares van ^•OOrfobélprijs voor de Vrede, 6600 I zatei"dag persoonlijk zorg gen voor de evacuat-'e jge Ri|37 geestelijk en lichame- 75. Ka|ehandicapte kinderen uit ,12]rBei roet. De kinderen be- :n zich in een vleugel Spjeen bejaardentehuis, dat weken verschil- malen onder Israëlisch SS1»"1 I Teresa kwam woens- r>°«f n$an 'n Beiroet, na een be- 45] aan de paus. Zaterdag en begaf zij zich naar het ïlijke stadsdeel, waar met van het Rode Kruis de .30 u.J el. 32t* TIEDIB i. Teil sterk ondervoede en in zeer slechte conditie verkerende kinderen werden opgehaald. In Oost-Beiroet zijn zij onder gebracht in een school, die moeder Teresa daar twee jaar geleden zelf heeft gesticht. In een ziekenhuis in West-Bei roet zouden zich nu nog bijna 400 gehandicapte kinderen be vinden. „Ik heb honger en dood gezien, maar ben nog nooit in een oorlog geweest. Ik vraag mij af wat de mensen voelen als zij dit hier teweeg brengen. Ik begrijp dat niet aldus moeder Teresa. Gisteren heeft Israël voor het eerst in drie weken toegestaan dat verse groenten en fruit naar West-Beiroet werden ge bracht. De elektriciteits- en brandstofvoorziening blijft echter afgesloten. Volgens de Libanese radio zijn duizenden PLO-strijders in West-Beiroet bezig te pakken. In PLO-com- mandocentra zouden tonnen aan documenten worden ver nietigd. Bij een bomexplosie in een stadje aan de weg van Beiroet naar Damascus zijn zaterdag zeker negen mensen om het leven gekomen, onder wie drie Israëlische militairen. Meer dan dertig mensen heb ben verwondingen opgelopen. PvdA en Arbeiderspartij oneens over positie PLO SCHIPHOL De Israëlische oppositieleider Peres (Arbeiders partij) heeft zaterdag, tijdens een kort bezoek aan Nederland, met PvdA-leider Den Uyl gesproken over het beleg van Beiroet en de politiek van de regering Begin. Na afloop van het onder houd bleek dat er een groot verschil van mening is tussen beide partijen over de rol van de PLO. Volgens Den Uyl. die er bij de Israëlische zusterpartij op heeft aangedrongen scherp te blijven protesteren tegen het beleg van West-Beiroet, is de PLO een be langrijke politieke kracht, waarmee onderhandeld moet worden. De Arbeiderspartij wijst een dialoog met de PLO van de hand. CZESTOCH A WA/WAR SCHAU Het hoofd van de rooms-katholiekè kerk in Po len, aartsbisschop Glemp, heeft gisteren het recht op een eigen organisatie verdedigd voor de particulieren bóeren. Hij noemde de verboden onaf hankelijke vakcentrale Solida riteit niet met name in zijn preek voor meer dan 120.00 gelovigen die als pelgrim naar Czestochowa waren gekomen. Wel riep hij de autoriteiten op tot hervatting van de dialoog en tot de verwijdering van on zichtbare haat. Glemp sprak de hoop uit dat de verdergaande normalise ring in het land (door generaal Jaruzelski als voorwaarde ge steld voor de geleidelijke "af schaffing van de staat van be leg) een heroptreden van boe- ren-Solidariteit mogelijk zal maken. Volgens de aartsbis schop is „een eigen vakbond voor boeren noodzakelijk om hen als producenten te verde digen tegen de staatscoöpera- ties als kopers van hun ren". Na de incidenten van vrijdag was het zaterdag en zondag i Polen rustig. Zaterdag al had den de eerste berechtingen plaats van Polen die vrijdag aan de demonstraties hadden deelgenomen. In een geval werd een gevangenisstraf van drie maanden opgelegd. De overige gearresteerden kregen boetes van tussen de 6000 en 12000 zloty (het doorsnee loon in Polen ligt tond de 10000 zlo ty. Het ondergrondse comité van Solidariteit in de havenplaats Gdanks heeft de bevolking op geroepen rond 4 uur vanmid dag weer samen te komen bij het monument voor de slacht offers van het politiegeweld van 1970. Solidariteit heeft voorts aange kondigd binnenkort in Brussel een bureau te openen waar zij al haar activiteiten buiten Po len gaat coördineren. MANAGUA Bij een vliegtuigongeluk in Nicaragua zijn zater dag 19 mensen, onder wie 14 militairen, om het leven gekomen. Twee militairen overleefden de ramp. Het vliegtuig stortte kort nadat het was opgestegen neer, vlakbij een dichtbewoonde wijk van de hoofdstad Managua. Onder de omgekomen passagiers bevindt zich de vroegere gue- rillaleider Marcos Somarriba, onder-minister voor ontwikkeling van het Atlantische kustgebied. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht heeft het transportvliegtuig waarschijnlijk een defect aan een van de motoren gehad. Aartsbisschop mgr. Miguel Obando y Bravo van Managua heeft de sandinistische regering ervan beschuldigd de katholieke kerk opzettelijk in een vals daglicht te stellen. Vorige week publiceer de het regeringsdagblad Barricada foto's van een naakte geeste lijke, Bismarck Carballo, waarbij gesuggereerd werd dat deze een affaire heeft met een getrouwde vrouw. Carballo verklaarde dit weekeinde dat hij door regeringsfunctionarissen gedwongen werd zijn kleren uit te trekken. CKHOLM Door trekt een golf vreemdelingenhaat, levensmiddelenzaak tit met hakenkruisen ,heurd, voor het huis een Chileens gezin dt een brandend hou- jkruis geplant, het te- Jvan de Amerikaanse 3 time organisatie Ku fjjc Klan. Een meisje een skinheadbende sskt een buitenlander ^achteren met een mes 1, jongeren slaan een 1 fc kort en kiein en be lagen de Turkse eige- 23) met de dood en een lp waarschuwt op Sletten de Zweedse ig rs, hun dochters geen elgoed van negers" te 661 worden. ijn voorvallen van de af gelopen dagen die zich in Stockholm en omgeving heb ben afgespeeld. Zij vormen een aanwijzing dat de sociale vrede tussen de Zweden en vreemdelingen, die het land tientallen jaren heeft geken merkt, is verstoord. De politici zijn geschrokken. Oppositieleider Olof Palme zei gisteren in een kerk in Stock holm: „ik ben zeer ongerust over de vreemdelingenhaat die de laatste tijd openlijk zijn kop heeft opgestoken. Het is beschamend dat zoiets in ons land kan gebeuren". Bo Swendin, secretaris van. een staatscommissie die aan een rapport over discriminatie van vreemdelingen in Zweden werkt, maakt zelfs bezorgd een vergelijking met de ernsti ge rassenonlusten in Groot- Brittannië. „Een waarschu wend voorbeeld, al zijn wij nog ver verwijderd van de daar heersende toestanden". Tot dusver waren de vooroor delen tegen de ongeveer 420.000 buitenlanders in Zwe den niet zo openlijk naar vo ren gekomen, aldus de voor malige directeur van de Zweedse staatsinstelling voor immigranten, Kjell Oeberg, die nu voorzitter is van de „discriminatiecommissie". Op subtielere wijze zouden de vreemdelingen zich wel bena deeld gevoeld hebben door wetgever en rechtbanken. Po litie en officieren van justitie zouden geneigd zijn gevallen van vreemdelingenhaat te ba gatelliseren. Zo leidden sinds 1973 van meer dan honderd bewezen overtredingen van het wettelijke verbod op dis criminatie slechts acht tot een proces. De jongste incidenten hebben echter weer aan het bestaan herinnerd van de ongeveer tien rechts-extremistische par tijtjes, die de rassenhaat aan wakkeren. Naast het fascisti sche „Zweedse Nationale Ver bond" en de „Noorse Rijkspar tij" bestaan er obscure groepies zoals het „Narvaverbond", dat de herinnering aan de laatste grote Zweedse oorlocskoning Karei de Twaalfde levendig houdt, en de „Nieuw-Gustaaf- se verenicing" die dat doet met het beëindigen van de toenmalige liberalisering door koning Gustaaf de Derde eind achttiende eeuw. Een Vrijzinnige Uniepartij Nationaal-Socialisten" is afge scheiden van de Noorse Rijks partij, een nu nog actieve „Nieuwe Zweedse beweging" verspreidde in het neutrale Zweden al anti-semitische ideeën toen de nazis in Duits land heersten. De vereniging „Open Forum" heeft invloed op een locaal radioprogramma geëist en voert via de ether hetze tegen buitenlanders. Het ergste is echter wel de vereniging „Houdt Zweden Zweeds", waartegen de justitie Ozcan Sen, de eigenaar van de vernielde kiosk in Stockholm, ruimt de ergste ravage op. nog niet is opgetreden en die pamfletten kan uitdelen met teksten als: „Zweden voor de Zweden of wil je dat binnen gekomen negers, mongolen, zi geuners en joden de baas wor den in ons geliefde vader land?" of „stop de immigratie, bescherm ons Noordse ras, stop de vrije abortus die Zwe den doodt voordat zij geboren zijn, stop de invoer van ge kleurde adoptiekinderen". Geen van deze verenigingen jongste aanslagen van Mlin- chen, Parijs en Milaan het toe zicht verscherpt. „Het zijn er niet veel, maar voor het uit lokken van gewelddadigheden zijn een paar gekken al vol- heeft meer dan duizend leden, doende", aldus hoofd van poli- mégr de politie heeft sinds de tie Hans Zelmerloef.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7