Jeugdherberg swingend door de jaren tachtig De Ruiter wil eigen bijdrage bij rechtshulp EVP propageert economie van „het genoeg" INTERNA TIONALE CENTRALE VIERT 50-JARIG BESTAAN te Gaay Fortman leunt kritiek op houding an dissidenten Spoorwegen bedreigd met aanslagen Rijk moet paters schade van twee ton vergoeden weer sin; NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 przitter NVU-R'dam valste handtekeningen P|*TERDAM De Rotterdamse Hie heeft vrijdag de 43-jarige zitter van de Rotterdamse afde- van de NVU aangehouden om- hij alle handtekeningen van de J-kandidatenlijst voor de Twee- Camer-verkiezingen van 8 sep- >er vervalst zou hebben. Vijf sen van wie de handtekening op jst vermeld stond hebben de po- over de vervalsing ingelicht. De didatenlijst van de NVU in Rot- am is onlangs door het hoofd bureau ongeldig verklaard, om- tenminste zeven van de dertig Jtekeningen ongeldig waren, ijl minimaal 25 handtekeningen g zijn. De man is bekeurd. Stevers ziet af van bod op Gilda ROTTERDAM Het Haagse onroerend- goedbedrijf Stevers doet geen bod op de failliete Rotterdamse dropfabriek Gilda. Ste vers wil niet „te kijk staan als iemand die wordt nog steeds ge zocht naar alternatie ven om zoveel mogelijk werkgelegenheid bij Gilda te behouden, maar voor zover be kend heeft alleen de snoepfabriek Van Mel- le nog belangstelling. Winst DSM slaat om in verlies HEERLEN De forse winst die DSM het eerste halfjaar van 1981 boekte 91,2 min) is de eerste zes maanden van 1982 omgeslagen in verlies: 22,2 min. De omzet steeg door prijs stijgingen nog met 10 procent tot 10.324 min, de afzet in hoeveelheden liep terug. Het staatsbedrijf wijt de slechtere resultaten aan het feit dat de gestegen grondstoffen- en energieprijzen slechts gedeeltelijk konden worden doorberekend. De export van kunst mest viel voorts praktisch weg. Het bedrijfsre sultaat was 52,1 min negatief tegen 195,4 min positief in dezelfde periode van 1981. Deze verslechtering trad op bij nagenoeg alle divi sies, aldus DSM. Vooral op grond van de verwachte verdere te ruggang in de afzethoeveelheden en door hoge re rentelasten wordt ook voor het tweede half jaar gerekend op een beperkt verlies. Proefvaart Na een restauratie die negen jaar heeft geduurd maakte de zeewaardige klipper Zeewolf zaterdag op het IJsselmeer zijn eerste proefvaart. Het zeilschip heeft In 1909 nog succes vol meegewerkt aan de Invasie In Nor- mandiö. De klipper beschikt over 12 ca bines met centrale verwarming, stro mend water, com plete bar en moder ne snufjes waaron der communicatie systemen. 6-LIJSTTREKKER RLOUW BIJ IRT CAMPAGNE: erinrichting menleving jodzakelijk onze lactie) HAAG De samen- ng moet anders inge- t worden, omdat onze sorgingsstaat onbetaal- r is geworden. Doen niets dan zullen de ksten in de samenle- de eenzamen, de on- gepasten en de econo- ch zwakkeren het ge betalen. Dit heeft 6-voorman Jan Ter- iv gezegd bij de start de D'66-verkiezings- ttpagne in het Scheve- fgse Kurhaus. de samenleving dan inge- moet worden zei Ter- er niet bij. Hij liet zijn erg talrijke gehoor wel in dat D'66 de herinrich- de samenleving aan pakken vanuit vier crite- solidariteit met de zwak- het bevorderen van tiviteit, eigen verantwoor- kheid en het scheppen keuzemogelijkheden, zijn solidair met de zwak- n in de samenleving, wij waarheidsgetrouw, wat seggen doen we ook al gaat ten koste van de macht, en :ijn ondogmatisch, wij zoe- naar nieuwe oplossingen", is Terlouw. D'66-lijsttrekker verweet kabinet Van Agt-Wiegel i te hebben gedaan aan nieuwe inrichting van de rf o enleving, terwijl men de bij ilemen zag aankomen, gebe kabinet heeft helemaal bezuinigd'*. Daarom heeft zoveel en zo snel moeten inigen in het tweede en e kabinet-Van Agt. ouw erkende dat daar veel ek op gekomen is. De voorman verklaarde veel le kritiek door het feit dat „bijna met geweld" het de kabinet-Van Agt tot heeft gebracht. jrdenking Indische llogsslachtoffers :HEDE Met een een' dodenwacht, eggingen en een ;e toespraak van voor- er ir. G. S. Vrijburg ift de „Stichting Her- king 15 Augustus zaterdag de vele duizenden Nederland- n Indonesische militai- en burgers herdacht, in de jaren 1941 tot en 1949 bij de oorlog in verre oosten zijn om- 'imen. Eiechtigheid vond plaats bij llndië-monument in En- lde, waar zich enkele hon- [en mensen hadden verza- I Namens acht organisa- 6ijn kransen gelegd aan de I van het monument. Me- |w Spoor, de weduwe van "toenmalige commandant j het KNIL-leger, deed dit lens het veteranen-legioen federland. Het bolwerk tegen tuberculose en alcohol in de jaren vijftig AMSTERDAM „Te rug naar de natuur". Dat was in 1929 het motto bij de oprichting van de Nederlandse Jeugdher berg Centrale. Dat idee komt weer wat terug, maar overheersend in de jeugdherbergen van tegenwoordig zijn toch de disco's en de flipper kasten. En ook andere „vrijheden" moesten in de loop der jaren wor den toegelaten. De dege neratie van de jeugdher berg? „Je moet tegemoetkomen aan de wensen van het pu bliek", verontschuldigt Theo Palstra, voorlichter van de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Hij zegt dat bij de met een aan tal festiviteiten omlijste vie ring van de 50e verjaardag van de internationale jeugd herbergcentrale. Koningin Beatrix en premier Van Agt wisten tijd vrij te maken voor dit „circus". De konin gin brengt aanstaande vrij dag een bezoek aan het in ternationale jeugdherberg festival en de minister-presi dent verrichtte vandaag de opening van het jubileum congres. De jeugdherberg is géén krachtig bolwerk meer te gen „tuberculose en alco hol", en bevordert niet meer „de zelftucht van rondtrek kende jongeren en meisjes", zoals dat bij de oprichting de bedoeling was. Een tiental jaren terug moest de koers radicaal gewijzigd worden: Een enquete had aangetoond dat de jeugdherberg voor veel jongeren „ouderwets", „te onvrij", of „gewoon waardeloos" was. Dat maak te maatregelen dringend noodzakelijk. „We proberen nu alles ge woon zo soepel mogelijk te regelen. Alles kan (in over leg), als het maar geen over last voor andere mensen veroorzaakt", zo verklaart Palstra de veranderingen. De oprichter van de interna- tionsde jeugdherbergcentrale zal dat allemaal bepaald niet zo bedoeld hebben, maar Palstra zegt terecht dat de (nu 52) jeugdherbergen met de tijd en de wensen van de mensen moeten meegaan. „Anders konden we meteen wel opdoeken". Uitvloeisel van de gedachte „met de tijd meegaan": er wordt bier geschonken en roken is toegestaan. Ook ge scheiden slapen staat niet meer bij voorbaat vast. Dit alles onder het motto „als er maar niemand lastig geval len wordt". Een voordeeltje is, dat er nu over het alge meen kleinere kamers geko men zijn, zodat er meer pri vacy voor de jongeren is. Overigens kunnen de her bergiers, die meestal in dienst van de NJHC zijn, ook niet in élle behoeften voorzien: „Jongeren die gaan stappen en de volgende ochtend erg lang uitslapen willen nog wel eens bot van gen. Want de kamers moe ten ook schoongemaakt wor den", vertelt Palstra. „Maar zelfs bij de grote schoon maak is misschien nog wel wat te regelen". Bier, sex en alcohol. Dat al les was vroeger taboe en te gen „de ethiek" van de jeugdherberg. Palstra: „Ja, die ethiek, overigens nog van voor de oorlog, is na tuurlijk ook afgesleten. Vroeger lag de nadruk op het verenigingsleven en het „terug naar de natuur". En het volksdansen was erg po pulair. Tegenwoordig kan je niet zonder disco. Overigens zie je nu toch wel weer, dat grote groepen mensen „te rug naar de natuur gaan". Het gaat goed met de jeugd herbergen. Waren er enkele jaren geleden nog maar 700.000 overnachtingen per jaar, nu zijn het er 900.000. Uit het buitenland bezoeken jaarlijks 400.000 mensen onze herbergen en daarnaast zoeken meer en meer Ne derlanders het in eigen land. Wel besteden de kostgangers minder dan vroeger. „Dat komt natuurlijk", legt Pal stra uit, „door de economi sche recessie. Maar er is al lerminst reden voor paniek". De NJHC-herbergen, waar je voor 11,50 tot vijftien gul den kunt overnachten en een ontbijt krijgt (afhanke lijk van het aantal sterren) trekken veel nieuw publiek jonge gezinnen met kinde ren (van zes tot veertien jaar). Voor trektochten per fiets en korte verblijven. Hóe komt dat? „Er zijn meer herbergen ge komen en die herbergen zijn voorzien van kleinere ka mers. Maar we hebben ook nooit officieel bekendge maakt dat de ouders welkom waren. We hebben prioriteil gegeven aan jongeren. De formele mogelijkheid voor jonge ouders hebben we ja renlang doodgezwegen, om dat we het een beetje onver enigbaar met de gedachte van een jeugdherberg von den. Daarom was het niet al gemeen bekend en dacht ie dereen dat alleen jongeren tot pakweg 25 jaar hier kon den komen". Het gaat goed met de jeugd herbergen, maar de bezuini gingen kunnen ook hier de subsidie ernstig aantasten. CRM-minister Hans de Boer zit erg krap en zou kunnen besluiten de subsidie over 1983 in te trekken of (dras tisch) te verlagen. Tot nu toe heeft de Kamer daar altijd een stokje voor gestoken, maar ja, 's lands financiële problemen zijn groter dan ooit... Wat zou stopzetting van de subsidie voor de jeugdher bergen betekenen? „Dat zou betekenen dat de minder rendabele jeugdherbergen opgedoekt moeten worden om de goede in stand te hou den. Tot nu toe hebben we altijd goeie en minder goeie herbergen gehad. Wat de goeie overhielden ging naar de minder goeie. Als het to taal het maar kan dragen". MARTIN VOORN reeg) onze parlementaire re- 8 dactie) tere« HAAG CDA- Tjpman prof. W.F. de ^r'ortman *s met Lub de eens dat er na de Kamerverkiezin gen van 8 september geen i°n.Mts mag zijn voor dissi- in de nieuwe Zij P-fractie, lotjel ft de NCRV-radio stelde aay Fortman vanmorgen lordeel te zijn dat zij die blijvend verzetten tegen (menwerking van CDA 'D niet in de fractie zou- logen gaan zitten respec- lijk blijven zitten als de meerderheid van de CDA- fractie eenmaal voor zo'n poli tiek Samenwerkingsverband heeft gekozen. Doen zij dat wel dan zouden zij niet meer als lid van de CDA-fractie kunnen worden beschouwd. Vorige week liet CDA-fractie- leider Lubbers zich al in deze zin uit. Die reactie vindt De Gaay Fortman zeer begrijpe lijk. Hij noemde de uitlatingen van het zittend Kamerlid en kandidaat Jan Nico Scholten over blijvend verzet tegen een coalitie van CDA en VVD „zeer onverstandig". Ander zijds had De Gaay Fortman ook kritiek op Lubbers. „Als ik fractievoorzitter was ge weest had ik deze zaak eerst eens in de fractie besproken alvorens daar nu al in het openbaar dergelijke politieke uitspraken over te doen", al dus De Gaay Fortman sr. Niet dwingen Nadat Scholten vorige week al reageerde hebben ook de CDA-Kamerleden Beinema, Couprie en De Kwaadsteniet alsmede staatssecretaris Van Houwelingen dit weekeinde CDA-fractieleider Lubbers la ten weten dat hij zijn uitspra ken, dat er in de nieuwe CDA- fractie geen ruimte is voor dis sidenten, niet hard kan ma ken. Hij kan individuele Ka merleden niet dwingen zich bij de meerderheid van de fractie neer te leggen, aldus de vier Kamerleden. De Grondwet en het staatsrecht verhinderen dat. In beide wordt de indivi- De Gaay Fortman duele verantwoordelijkheid van ieder Kamerlid vastge legd. De houding van de vier wordt interessant bij een hernieuwde samenwerking van CDA en VVD in een te vormen kabi net alsmede bij een besluit over de plaatsing van nieuwe NAVO-kernraketten in ons land. Alle vier hebben bij het CDA-bestuur een voorbehoud ingediend tegen die plaatsing. Het CDA-bestuur heefi dat in zoverre geaccepteerd dat de vier hun paats op de kandida tenlijst van het CDA niet be hoefden op te geven. Wel wordt van hen verwacht in de toekomst positief bij te dragen tot een eensluidend standpunt over de zaak in het CDA. UTRECHT Spoorwegen en politie blijven de ko mende dagen het spoorwegnet in het hele land nauw lettend in de gaten houden op de aanwezigheid van bommen en ander explosief materieel. Dit naar aanlei ding van een anonieme brief die vorige week donder dag op het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwe gen in Utrecht werd bezorgd en waarin werd gedreigd met aanslagen op enkele baanvakken. In de brief, waarvan de afkomst tot nu toe onduidelijk is, werd twee miljoen gulden geëist. Vorige week vrijdag werden de baanvakken die niet recent wa ren geschouwd nog eens extra nagekeken. Normaal schouwt de N.S. de baanvakken zo'n drie keer per maand. Volgens een woordvoerder van de gemeentepolitie in Utrecht is daarbij niets gevonden wat in verband met een eventuele aanslag zou kun nen worden gebracht. De politie neemt de inhoud van de brief ernstig op en daarom blijft men de komende dagen alert, zoals de politiewoordvoerder het uitdrukte. Volgens de politiewoordvoerder had men de zaak graag uit de publiciteit willen houden om onrust onder de reizigers te voor komen. De genomen veiligheidsmaatregelen zijn volgens hem van dien aard, dat reizigers daar tot nog toe niets van hebben kunnen merken, of het zouden wat mensen moeten zijn die baanvakken controleerden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een eigen bijdrage bij proceskosten voor gerechtelijke hulp is nodig omdat de overheid niet steeds meer kan gaan uitgeven voor de risico's die eenieder loopt in een proces verwikkeld te raken. Door de steeds stijgende uitgaven voor rechtshulp dreigen andere terreinen van het justitiebeleid het kind van de rekening te worden. Een en ander heeft minister De Ruiter (Justitie) laten weten voor de AVRO-radio. De minister deed dit in een toelichting op zijn plannen de uitgaven voor rechtshulp op het huidige niveau te gaan beperken. Mensen met een netto inkomen tot 1750 gul den per maand zullen in de toekomst indien zij hulp willen heb ben bij een proces, voor die hulp 50 gulden moeten betalen. Mensen met een netto inkomen tot 2000 gulden zullen 100 gul den voor de gerechtelijke hulp moeten betalen. Dit jaar is voor rechtshulp 230 miljoen gulden uitgetrokken, een bedrag dat jaarlijks met 30 tot 35 miljoen gulden stijgt. Deze stij ging van uitgaven is volgens de minister te groot en onrustba rend. De minister wees erop dat het aantal zaken bij de rechters per jaar met zes procent toeneemt maar dat het onbetaalbaar is om de rechtelijke macht ieder jaar met zes procent uit te brei den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zolang niet iedereen aan zijn levensbe hoeften toekomt, zal niemand zijn overvloed vermeer deren. Deze inhoud geeft de Evangelische Volkspartij (EVP) aan het door haar voorgestane economisch be leid, waar „het genoeg" centraal in staat. Blijkens het verkiezingsprogramma, dat de EVP vanochtend pre senteerde propageert de partij een nieuwe orde waarbij het voorzien in de werkelijke behoefte de plaats in neemt van het streven naar winst. De uitwerking van de economie van het genoeg eist volgens de EVP dat iedereen vijf procent in zijn inkomen teruggaat en ver volgens voor een reeks van jaren op hetzelfde peil blijft. Naast een minimumloon zou er een maximuminkomen moeten zijn dat hoogstens vijf maal zo groot is. De werkloosheid zou moeten worden bestreden door de werkweek terug te brengen tot 36 uur verspreid over vier dagen. Een evenredige inkomensdaling hoeft volgens de EVP niet nodig te zijn als met inverdieneffec ten rekening wordt gehouden. Minstens 50 procent van de vaka- tures bij de overheid zouden in deeltijd moeten worden opge vuld. De EVP neemt de wens van de CNV-jongeren over en wil de invoering van een sociale dienstplicht voor jongeren. Verder wil de partij het belastingstelsel grondig gaan herzien en vooral de aftrekposten voor de inkomstenbelasting rigoreus verminderen. Hypotheekrente zou boven een bedrag van 250.000 gulden niet meer aftrekbaar mogen zijn. De meeropbrengst van het aardgas wil de EVP niet naar het bedrijfsleven laten vloeien, maar zou volledig ten goede móeten komen van de overheid. Plaatsing van nieuwe kernrakketten is voor de EVP uit den boze. Nederland zou ook geen verantwoordelijk moeten aan vaarden voor productie en plaatsing van deze wapens elders in Europa. ARNHEM Het rijk moet de paters benedictijnen van de Willibrordusabdij in Doetinchem een bedrag van bijna 222.000 gulden betalen als vergoeding voor de schade die is voortgevloeid uit het feit dat zij ongeveer twee jaar geleden ten onrechte zijn verdacht van het inspuiten van hun veestapel met het verboden Des hormoon. Dit heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren bepaald. Ten ge volge van de verdenking legde justitie in april 1981 beslag op de 680 runderen van de paters. Drie maanden later bleek dat ech ter onterecht te zijn omdat inmiddels wetenschappelijk was vast gesteld dat de door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid ge hanteerde methode om het des-hormoon op te sporen, niet deug de. Ook veel „schonde" runderen werden als „besmet" aange merkt. De eis van de paters om een symbolisch smartegeld van één gulden te ontvangen werd afgewezen omdat dit bij onte-. rechte verdenking van economische delicten nooit gebeurt. Wisselvallig weer DE BILT Ten zuiden van IJsland bevindt zich een de pressie. Rond deze depressie circuleren van de oceaan af komstige luchtmassa's die ta melijk vochtig zijn. Er komt dus veel bewolking in voor. De oceaanlucht laat ook geen bijzonder hoge middagtempe- raturen toe. De depressie brengt ons bovendien vrij veel wind. Een regengebied dat met de depressie samenhangt, trekt momenteel via de Britse eilanden naar het oosten. Dit regengebied komt vannacht in ons land aan. Morgen zal het dan weer op de meeste plaat sen droog zijn en mag er zelfs gerekend worden op af en toe wat zon. De Bilt Eeide Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vhssingen Barcelona onbew Berlijn onbew Brussel rw bew. Innsbruck KlagenfuH Kopenhagen Luxemburg Weersgesteldheid v Weer Amsterdam zw.bew. 20 16 7 n n gijteren^ Stockholm Casablanca onbew. 27 20 - rr onbew. 21 7 0 rr zw bew 22 12 2 rr onbew. 31 17 0 n zw.bew 18 70.2 n regen b 28 200.1 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5