eids V olksdansf estival s niet meer stuk te krijgen |ocden# fieidaeSomant Ecbb Leids Plein jn(2) slaat goed aan Minister Gardeniers ontkent verlies van arbeidsplaatsen BURGERLIJKE STAND ,TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 16 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 VD wijst aanbod CDA en D'66 niet af JIDEN De VVD heeft dit weekeinde niet L/ijzend gereageerd op het voorstel van CDA ID'66 om gedrieën een nieuw college te vor- fen. Dit met uitsluiting van de PvdA. Een Jorstel hiertoe werd de VVD-onderhandelaar Kuijers dit weekeinde gedaan, et aanbod van CDA en D'66 volgde op de be- ssing van de PvdA om met de VVD verder te an onderhandelen over de vorming van een euw college. CDA en D'66 werden daarmee ijdagavond als onderhandelingspartner reso- ut terzijde geschoven. Door de uitnodiging n CDA en D'66 is een college zonder de rdA, als alternatief voor de voortzetting van huidige coalitie, nu reëel. initiatief van het CDA is gisteren een be- reking gehouden tussen CDA, VVD en D'66 i de fractie van de christen democraten het formele aanbod heeft gedaan om een colle ge te vormen met liberalen en democraten. De VVD zou daarbij drie wethouders krijgen, het CDA twee en D'66 één. De fractie en steunfrac-, tie van D'66 hebben zich bij dit aanbod aange sloten. CDA en D'66 verwachten dat het te ont werpen collegeprogramma met inbegrip van de bezuinigingen de vorming van het college niet in de weg zal staan. Indien de fractie van de VVD niet tot overeenstemming kan komen met de fractie van de PvdA zullen CDA en D'66 niet ingaan op uitnodigingen van de PvdA en andere partijen totdat gebleken is dat bovenge noemde combinatie niet mogelijk is. De fracties van CDA en D'66 zullen een dergelijk akkoord in hun ledenvergaderingen verdedigen, aldus CDA en D'66 in een officieel communiqué. Leidse heler aangehouden LEIDEN De politie van 's Graven deel heeft woensdag met assistentie van de Leidse politie een 36-jarige win kelier uit de Haarlemmerstraat aange houden. De man werd verdacht van heling van een tableau met gouden rin gen en groeibriljanten. De sieraden waren de winkelier aange boden door drie Hagenaars, die het ta bleau hadden gestolen in Puttershoek. Na de arrestatie van de Hagenaars kwam de rijkspolitie in 's Gravendeel de Leidenaar op het spoor. Nadat de winkelier woensdagavond was aange houden, werd vrijdagnacht ook zijn 23- {'arige vriendin gearresteerd. Beiden lebben inmiddels de heling bekend. Weer inbrekers Concertweg ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de twee de keer in korte tijd heeft de politie van Al- Ehen aan den Rijn in- r^kers betrapt in het winkelcentrum aan de Concertweg. Twee in woners van Alphen, 18 en 19 jaar oud, hadden vrijdagnacht bij super markt Centra een ruit ingegooid en zich 335 pakjes sigaretten toege ëigend toen de politie arriveerde. Het tweetal is na verhoor ingeslo ten. Voetgangsters bedreigd LEIDEN Een automobilist heeft gisteravond een poging gedaan twee voetgangers om ver te rijden. De vrouwen, één uit Leiden en één uit Zeist, staken op het Stationsplein op een zebra de weg over. De au tomobilist kon het niet ver kroppen dat da vrouwen hem geen vrije doorgang lieten, hij reed vlak langs ze, stopte en reed vol gas achteruit. De voetgangsters konden nog net achteruit springen. Het num merbord van de auto is bij de politie bekend. Orgelconcerten Behalve de pauzeconcerten die dit zomerseizoen op woensdagmiddag worden gegeven, worden ook nog drie orgelconcerten in de Hooglandse kerk gehouden. Vrijdagavond 20 augustus bespeelt Peter van Dijk bet orgel, op 3 september Vincent van Laar en op 17 sep tember Joop Brons. De orgelconcerten beginnen alle om kwart over acht Op het programma van 20 augus tus staan werken van Pietro Cornet, Heinrich Scheide- mann, William Byrd, Johan Sebastiaan Bach enz. Or ganist Peter van Dijk is cantor-organist in Utrecht, waar hij wekelijkse zaterdagmiddagconcerten geeft in de Domkerk. Een vrouw als Era De LVL houdt vrijdagavond 20 augustus een filmavond. De film, „Een vrouw als Eva", begint om acht uur. Belang stellenden kunnen terecht in de Caeciliastraat 18. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden. Molen wandeltoch t De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt zaterdag 21 en zondag 22 augustus de 25e Rijnstreek Molen wan deltocht. De route voert de deelnemers door het molen- gebied ten noordoosten van Leiden. Belangstellenden kunnen kiezen uit vijf afstanden: 5,10, 15, 25 en 40 kilo meter. Voor de afstand van 40 kilometer kan van 9.00 tot 10.00 uur worden gestart Voor de overige tochten is dat van 9.00 tot 14.00 uur. Gestart wordt vanaf het ter rein van de voetbalvereniging Meerburg aan de Laan' de Goede Herder in Zoeterwoude-Rijndijk. In de kanti ne kan men zich voor de wandeltocht inschrijven. Voor de afstanden 5,10 en 15 kilometer moet een rijks daalder worden betaald, deelname aan de tochten van 25 en 40 kilometer kost f4,50. LEIDEN Geboren: Serkan zv. O. Bilki en H Telli; Quintus Gilbertus zv. G. J. P. Bosch en J. M. G. van Schagen; Maria Elisabeth Quirina dv. K. C. van Huis en G. F. C. Caspers; Simone Jacobine Geessiene dv. J. Visser en A. H. A. Schriever; Wilhel mus Jacobus Cornelis zv. G. J. Mur en I. Feringa; Martine Simone Maria DOOR SAMENVOEGING RUKINSTITUTEN VOLKSGEZONDHEID (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er wordt geen vermindering van arbeidsplaatsen verwacht door het samengaan van het Rijkinstituut voor de Volksgezondheid in Bilt- hoven, Rijkinstituut voor Drinkwatervoorziening in Leidschendam en het In stituut voor Afvalstoffen in Amersfoort in een Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Dit hebben minister Garde niers en staatssecretaris Lam- bers, bewindslieden op het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne middels een persbericht meegedeeld. Bei den doen dit naar aanleiding van berichten vanuit vak bondskring dat het samengaan van de drie instituten enkele honderden arbeidsplaatsen zou „Ten departemente en ook bij de betrokken rijksinstituten is met verwondering kennis ge nomen van de berichten in de media dat het tot stand komen van een rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieug- hygiëne zou leiden tot het ver lies van enkele honderden ar beidsplaatsen. Integendeel: een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen wordt hierbij niet verwacht", aldus de tekst van de mededeling van beide bewindslieden onder het hoofd „Geen verlies van arbeids plaatsen". Uit de mededeling blijkt wel dat beide bewindslieden vast besloten zijn het RIVM op 1 november tot stand te bren gen. Zo wordt te verstaan ge geven dat de leiding van het RIVM al vaststaat. Zo zal dr. H. Cohen het nieuwe instituut gaan leiden. In oktober zal het besluit tot oprichting van het RIVM formeel bekend ge maakt worden. Isabella dv. J W. M. Overdevest en A. A. M I. Vink; Joyce Margaretha d.v. W. Moerkerk en M. H. I. Wouds- ma, Hanneke d.v W Passchier en W. Algera. Sharron Alida Johanna Catanna d.v. S. van der Zwart en A. Noest. Johannes Martijn z.v. J. Wan- sink en M. G. Leget, Thea Dora Mar garetha d.v. A. Hillebrand en T D M. Tisseur. liana Elisabeth d.v. G. J Rakhorst en Y. H. F Havermans. Ro bert Jan z.v. J. C. Willemse en G. J. J. Potijk. Reina Bertina d.v. J. S. de Jongh en K. R. Heimig. Philip Sandy Marvin z.v. M D. de Lima en A. Sa- pulete, Julia Mintje d.v. K. T. van Lier en C. M van de Velde, Eveline Miranda d.v. W. Roest en A. G. M. Philippi, Susanne Margaretha d.v. D. J. van den Hoonaard en S. M. van Egmond. Reinate d.v. J. Guijt cn I. Messemaker, Danielle d.v. H. Does- berg en A. Deurloo, Patricia Joanna d.v. P. Ouwehand en J van der Bent. Bike Charlotte d.v. E. F. F. van Schijndel en I. M. van der Reijden, Olga Gijsberla d.v. S. J. den Haan en C. van de Wetering, Maarten Michlel z.v. C. L. Witteman en T. M. T. van der Poel, Ronnie z.v. L. P. van Alte- na en Y. J. M. Nederstigt. Overleden: F. J. van Wijngaarden, geb. 21-3-1912 man, C. Zierikzee, geb. 27-4-1919 man; G. S. de Knegt, geb. 4-4-1930 man; H. A. Velvis. geb. 26-1- 1970 man; W. Neuteboom, geb. 26-10- 1898 vrl.; A. M. Caspers, geb. 31-8- 1909 vrl. geh. gew, met T. van den Berg; H. C. Snelderwaard, geb. 14-10- 1905 man; R. C. M van Bommel, geb. 30-9-1952 man; M. Hoogstad, geb. 16- 12-1905 man; J G. M. Riske, geb. 28- 5-1920 vrl. eehtg. van A. J. Poots; J. C. Visscher. geb. 16-8-1904 vrl. geh. gew. met P. C. Damen; E. C. Kuip, geb. 21-10-1934 vrl. echtg. van G J Sijts; M. van der Pompe, geb. 22-8- 1905 man; M. J. A. E. Leurs. geb. 16- 2-1900 vrl. geh gew met M A. I M Geurts; C. J. M van Vliet, geb 24-8- 1903 vrl. geh. gew. met J. L. van der Zwet; W. P. van der Hoeven, geb. 23- 3-1901 man; P. C. van Resteren, geb. 10-3-1909 man C Regeer, geb 26-3- 1888 man, W. Slavleu. geb. 11-2-1899 man, G. Meijer, geb 27-7-1939 man. B. F. Klutman. geb. 9-1-1923 man, A. Blanker, geb. 19-6-1914 man, D. van der Vis. geb. 22-8-1910 man, J. H. Unland. geb. 29-3-1896 vrl. geh gew. met N. J. Westerbeek, P Mechelse, geb. 23-10-1914 man, A Boer, geb 24- 4-1942 vrl. J. de Wolf geb 18-9-1923 man, A. van Veen. geb. 6-5-1918 vrl. echtg. van C. van Weeren, H. Paauw, geb. 3-11-1914 vrl. echtg. van N ten Donkelaar. M. E. S. Vegtcr. geb. 28-7- 1982 vrl., C. M van der Men, geb. 6- 7-1901 vrl. echtg. van G van Eg- mond, N. Rosier, geb 31-8-1896 man. F. Sanders, geb. 26-7-1940 man. F. Nievaart, geb. 17-7-1903 man, E. J. Bossink, geb. 1-12-1921 vrl. geh. gew. met F. T. Vermond. ZOETERWOUDE Overleden: J. Waijenberg, L.L M. Soedc; Clazma Maria Van der Mcer-Van Geijlswijk. lezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant i ordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal mini-damspel naar: I ige ^Postcode/Plaats bon in open envelop - geen postzegel plakken - Ise Courant, Antwoordnummer 10070, LEIDEN Het tweede deel van de Derde Leidse Plein Festijn, dat afgelo pen zaterdag werd afge werkt verliep beter dan het eerste deel dat een maand geleden werd ge houden. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Het feit dat veel mensen weer terug zijn van vakantie bijvoor beeld en het feit dat de zon zich zaterdag weer eens wat langer van zijn beste zijde liet zien. Feit is ook dat het Derde Leidse Plein Festijn deel II in Ritmico Especial een pu bliekstrekker van de eers te orde had die tevens een waardige afsluiting van het festijn in de avond uren was. Het swingende optreden van deze Latijns- amerikaanse band liet weinigen op het afgeladen Stadhuisplein onberoerd. Het dagprogramma was niette min ook -«-w. de moeite waard. In het gevarieerde programma kwamen de meeste toeschou wers wel aan hun trekken. Het Stadhuisplein liep steeds weer opnieuw vol na de optre dens van een uur. Voor de verrassende combinatie van folk en barok die regioforma tie Bries op het podium legde bijvoorbeeld, of voor het altijd weer originele theater van Gruppo Trutto Dramatico, dat zijn „Trein" door het publiek liet lopen. De Turkse muziek groep Gurbetciler vond even eens een warm onthaal nadat de toeschouwers even aan de Oosterse muziek hadden moe ten wennen. Muziekinstru menten als de mandoline-ach- tige „saz" en de van veel belle tjes voorziene „def" hoor je immers niet elke dag. Ook de Leidse banjospeler Jerry Gout die met zijn groep Jerrycan de bluegrassmuziek naar voren bracht, kon op warme bijval rekenen. Gedichten Het Trio Ricosa moest het met zijn minder makkelijk verteer bare komische en serieuze ge dichten in theatrale en muzi kale omlijsting met een wat se- lecter gehoor doen, maar het was beslist geen optreden voor louter stadhuismuren. De pop muziek van de Leidse Decent People en de aan de weg tim merende band „W.W. en de steunzolen" trok vanzelfspre kend zijn eigen enthousiaste publiek, maar waarschijnlijk ook veel nieuwe aanhangers. ^gleinfestijn De komst van een vierde Leidse Plein Festijn lijkt bijna zeker, al is men natuurlijk met gratis attrakties altijd afhanke lijk van gemeentelijke subsi die. Hoe het festival er vol gend jaar gaat uitzien is nog niet bekend. De formule wordt jaarlijks veranderd. Er bestaan in ieder geval plannen om het geheel nog wat meer aan te kleden, zodat het gebeuren niet meer tot het podium be perkt blijft. Een beeld van het pleinfestijn. i. Hi :waal ïstop figuiEIDEN Het Leidse eerzefolksdansfestival is een lst( renement dat niet meer De''Pot te krijgen is, dat p' eek ook weer het afge- r on pen weekeinde. On- •a inks de hogere toegangs- 1 ijzen bevolkten ook dit ir rond de 12.000 dans- ifhebbers de Groenoord- sójllen en waren alle >orstellingen nagenoeg tverkocht. Een bijna 'l ^%rfecte organisatie en f n aantrekkelijk geva- eerd programma vormen ingrediënten van het icces. Wie het festival mist heeft, kan er nog s van zien op de televi- De KRO maakte gis- ,c, rmiddag opnamen tij- eer ins de slotvoorstelling, itgeen zal resulteren in tn uur durende uitzen- ing op 6 september, ia opzet verschilde het der ide festival niet zoveel van |t vorige, dat twee jaar jaar leden werd gehouden, (uw was dat de danslessen, iarvoor altijd overweldigend (1 belangstelling bestaat ook jiten werden gehouden. Za- [rdag kon dat prima, en ook werden op het nipper- de regenbuien omzeild. Op- i I/end was ook het grote aan- J stands met souveniers, mu- ■Bi kinstrumenten, grammo- mplaten en meer zaken die 3 02* ier of minder met het volks- yisgebeuren samenhangen. lturen Suiiivfiksdansgroepen uit acht Thea| erlani verschillende landen; dat bete kent dat er acht verschillende culturen aan bod komen. Ne derland was rijk vertegen woordigd met drie kleine ge zelschappen, Radostan uit Rot terdam, Phoenix uit Apel doorn en Nitsanim uit Den Haag. Fraaie oude kleder drachten, de typische rustige Nederlandse danspassen. Op vallend is dan een onverwach te versnelling die gepaard gaat met een indianenkreet, wel licht toch een onbewuste in vloed uit Oost-Europa. Het razendsnelle voetenwerk van de Italiaanse groep Golfo degli Angeli uit Sardinië riep herinneringen op aan het op treden van het Italiaanse voe telftal op het wereldkampioen schap in Spanje. Die voetbe wegingen gingen zelfs nog door toen een volksdanser on dersteboven werd getild. De ook zingende Italianen, gehuld in fraaie mediterane dracht uit de zeventiende eeuw hadden als enige dansende kinderen in de groep, hetgeen een aardi ge afwisseling mogelijk maak te. Cambodja Geheel nieuw was het optre den van de Cambodjaanse groep Cedoreck, die bestaat uit vluchtelingen die zich in Pa rijs hehben gevestigd. De groep is onder meer opgericht met het doel de Khmerbescha ving te behouden. De gracieu ze hoofdbewegingen met hoofd en handen, de oosterse muziek eri de uitbeelding van een, verhaal zullen wellicht bij veel mensen associaties met Indonesië hebben opgeroepen. Van de gelegenheid om zelf enkele volksdansen te leren, werd goed gebruik gemaakt. De jacht van een jager op een hert werd zondag op een bij zonder fraaie manier uitge- ahffcs! Finse groep in actie Weer volkomen anders zijn de dansen uit het hoge noorden, in dit geval vertegenwoordigd door Rimpparemmi uit Fin land. Invloeden uit het aan grenzende Rusland lijken aan wezig in deze Finse dansen, getuige de kozakachtige been bewegingen van de heren. Bij zonder leuk was ook de mi miek bij de woordenloze spel tussen mannen en vrouwen, soms afwijzend, dan weer toe geeflijk. Stoere passen De Turkse groep Folk-tur uit Istanboel voerde een zeer krachtige, mannelijke volks dansstijl ten tonele. Stoere pas sen van de in het zwart gehul de mannen brachten veel en thousiasme bij het publiek te weeg. De rol van de vrouwen leek daarbij wat onderge schikt. Een paar vrouwelijke dansers leken aanvankelijk per ongeluk hun hoofddoek te verliezen, maar dat bleek ver derop in de dans een steen des aanstoots te moeten worden. Het oprapen van een doek door één van de mannen re sulteerde in een spectaculair dansend mesgevecht met een gelukkige onbesliste afloop. De groep Gvanim uit Israël, waarvoor onopvallende poli tiebewaking aanwezig was leek de lieveling van het pu bliek te zijn. De fraaie balle tachtige stijl, afgewisseld met sierlijke acrobatische danspas sen op blote voeten sloeg zeer aan bij de toeschouwers. Stijl vol was ook de aankleding. Tarwe-oogst Gegarandeerd succes was na tuurlijk verzekerd bij de twee groepen uit Oost-Europa. De nog altijd zeer levendige fol klore in deze landen staat borg voor een constant hoge kwali teit. De Bulgaarse groep Ernst Telmann leek daarbij beter op dreef dan het ensemble Resite- ana uit Roemenië, dat niette min ook zeer de moeite waard was. In beide groepen viel het gedisciplineerde, bijna acroba tische benenwerk van de man nen op en de sierlijke werve lingen van de vrouwen, verge zeld van de meeslepende zige- neurmuziek van de orkestjes. De Bulgaarse groep beeldde zondagmiddag de tarwe-oogst uit. De mannen hielden zich bezig met oogsten, de vrouwen beeldden de opkomende kore naren uit, waarbij ze in een ra zendsnelle beweging hun rok ken omsloegen waardoor de kleur veranderde van groen (onrijp) in geel. Het dertiende volksdansfesti- val werd gisteren afgesloten met de parade van alle deelne mende groepen van die dag. Als afscheid werd bij het draaien der landenbordjes in acht talen de kreet „tot ziens" getoond.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3