Wereldbank waarschuwt: arme landen straks nog armer Aftocht van PLO stap voor stap dichterbij inks stemadvies ïeimelijk opgesteld TOMATEN :N VARKENSLEVER 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ravage door slippartij in Schipholtunnel ISRAEL DOET CONCESSIES Ëeicl&e ©omo/nt My Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen, kwartaal ZS7,35; jaar/ 217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Maandag 16 augustus 1982, 72e jaargang no. 22347 HET WEER In de nacht enkele buien en minimumtemperatuur onge veer 13 graden. Overdag gelei delijk meer zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Zon op 06.27, onder 21.01. Schev. hoog water 1.50 en 14.45. Laag water 10.04 en 22.41. In „Achter het nieuws" op Ned. II om 20.27 uur start van verkiezingscampagne van de PvdA in Den Bosch. In „Thea ter thuis" om 21.50 uur herha ling documentaire over jeugd- prostitutie. Op Ned. I om 19.05 uur Swie- bertje en om 22.20 uur „Cum laude". Zwitsers dorp roept innfge «afhankelijkheid uit r. Hei •nder- ELLERAT Europa is sinds het afge- Duiten pen weekeinde een staat rijker. Het 69 [Woners tellende dorp Vellerat in de witserse Jura, dat geheel tegen de wil in zijn burgers ook na de oprichting van it kanton Jura tot het kanton Bern is ijven behoren, heeft zich namelijk zater- ig uitgeroepen tot „republiek" en „vrije •meente". Het geeft eigen paspoorten en i" jstzegels uit. De zegels kunnen veel geld aard worden, zeker wanneer ze per on- •luk gestempeld worden. De PTT van witserland heeft namelijk op voorhand dat brieven met eigenge maakte postzegels uit Vellerat niet afge- empeld worden als men het even voor omen kan. tamer v ïuken, ar hel toilet, gbad, n aan akka- luiting Dolfi jn als waakhond PERTH Een dolfijn heeft een 11-jarige Australische jongen die tijdens het surfen naar zee was afgedreven, beschermd tegen haaien. Toen de jongen eindelijk was gesignaleerd en gered door een vliegtuig van de luchtmacht, vertelde hij dat de dolfijn vier uur lang naast hem en om hem heen had gezwonnen en hem zo, als een waakhond, had be schermd tegen ter plaatse veel voorkomende haaien. Mansholt zeilt elf maanden over wereldzeeën De 73-jarige dr. Sicco Mansholt, vroeger onder meer minister van landbouw en voorzitter van de Europese Commissie, is gisteren vanuit de haven van Lau- wersoog aan een ongeveer elf maanden durende tocht over de wereldzeeën be gonnen. Mansholt maakt de tocht met drie andere bemanningsleden, van wie er twee over een half jaar worden afge lost. De bedoeling van Mansholt is om via onder meer de Canarische en Kaap- verdische Eilanden naar Zuid-Amerika te varen. Verder denkt hij ook Suriname te bezoeken. V/oensdag of donderdag hoopt hij in het Zuidengelse Wight te ar- V riveren. Op de foto wuift Mansholt bij zijn vertrek, naar de achterblijvers. Voorschotens jacht volledig uitgebrand VOORSCHOTEN Een kostbaar jacht is vannacht in Voorschoten vol ledig uitgebrand. De politie vermoedt dat hier sprake is van brandstichting. De schade wordt geraamd op zestig mille. Het jacht lag in een haven ach ter de Leidseweg. Om twee uur van morgen werd de brand ontdekt. De brandweer kon overslaan van het vuur ternauwernood voorkomen, door nabijgelegen vaartuigen te ver plaatsen. me! j. He! houd, open U. 1e toilet, ge: 1 i een ivaar- I.- k.k. inhuis eruit- en en ieder- met rkast. was-|r< amer, 1 b fASHINGTON Als de jke landen er niet in sla- •n de rente omlaag te engen en handelsbeper- ■.jingen te voorkomen, dan eeft dat voor de Derde 'ereld als consequenties: in dramatische stijging an de armoede, werk- josheid en het menselijk lijden. De wereld als ge heel zal tot een tragere groei veroordeeld worden. Alden Clausen, president van de Wereldbank, uit deze waar schuwing in het vandaag ver schenen jaarlijkse rapport van de bank. De Wereldbank toont zich in het rapport uiterst som ber over de toekomst van de meeste ontwikkelingslanden, vooral die in Afrika. Ongeveer vijftig landen zullen dit decen nium vrijwel geheel afhanke lijk blijven van de vrijgevig heid van de rijke landen, zo voorspelt het rapport. De eco nomische groei in de meeste landen met lage inkomens, be halve China en India, zal te verwaarlozen zijn. De Wereldbank, een wereld wijde organisatie die onder gunstige voorwaarden kredie ten verstrekt aan ontwikke lingslanden, laat zich minder somber uit over de landen met een middelmatig inkomen. „In veel van deze landen zal de economische groei die van de industrielanden aanzienlijk kunnen overtreffen", aldus het rapport. Al met al zullen volgens de Wereldbank onge veer 50 landen hun afhanke lijkheid van westerse hulp kunnen verminderen, vooral door een vergroting van de agrarische produktie. De olie- exporterende landen zullen voorts meer produkten gaan exporteren die niet op aardolie zijn gebaseerd. Uit een overzicht van de rijke industrielanden blijkt dat Ne derland evenals Frankrijk de Verenigde Staten voorbij is gestreefd als gekeken wordt naar het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking. De VS staan nu op de negende plaats. Zwitserland staat nog steeds bovenaan de lijst, ge volgd door West-Duitsland, Zweden, Denemarken, Noor wegen, België. Frankrijk en Nederland. voon- keu- OORZITTER PAX CHRISTI WIST VAN NIETS apka- irding l.- k.l REDA Het advies van Pax ipsti onv bij de komende bbelGiveede Kamerverkiezingen te itzichtBfnrncn op PvdA, PPR, PSP, 'N of EVP, is opgesteld bui- /asta-111 medeweten van de voor gaar» ter van deze organisatie, bis- hop H. Ernst van Breda. De sschop vernam het stemad- 1 aoo'es uit de media, zo heeft hij en weten. I.- k.k. oproep om „links" te stern en is een initiatief van IKV Pax Christi gezamenlijk. Zij seren hun voorkeur op de 'erweging dat de genoemde irtijen de plaatsing van nieu- Navo-kernraketten in ons land onder alle omstandighe den afwijzerrr De hulpbisschop van Rotter dam, mgr. R. Bar, en de secre taris van de Nederlandse Raad van Kerken dr. Fiolet wijzen, los van de inhoud, een kerke lijk stemadvies van de hand Beiden menen dat de kerken zich van partijpolitiek moeten onthouden Voorzitter Ernst van Pax Christi is vorige week teruggekeerd van een reis door Indonesië. Tijdens die reis was hij vrijwel dagelijks telefonisch bereikbaar. „De bisschop vindt de gang van za ken dan ook niet fijn", aldus zijn woordvoerder vanmorgen. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Tomaten, 1 OCT kilo 1.^0 Varkenslever, 1 QQ 500 g ®<ax3)C§) 3-25 JL.C/O albejrfc heijn >ookbeeld tem aak!. Ij t. Tap) ten 9? Ameri- anse lucht- achtkapitein Gray •udt er een it vreemde I anier op na. istraal Zijn COlle- 185 b lichai ïhtmacht- beha/ licieren te en we larschuwen erd or de geva- n in het au- praci verkeer, uwjilke vrijdag- v. 2 ddag be rt. 021 jgt Gray zijn iard en aakt hij ver red als de een r tod een ron- j u heover e ba_ 1 Vanden- 236 'rg in Cali- rnië, in de fop dat zijn SHfookbeeld in- aHf daad tot grilliger weg- pdrag leidt. De ravage in de Schipholtunnel. HAARLEMMERMEER Een kettingbotsing, waarbij zeker 35 auto's betrokken waren, heeft gisteren geleid tot een enorme ravage in de Schipholtunnel. De auto mobilisten werden bij het uitkomen van de tunnel ver rast door de regenval, waardoor slippartijen ontston den. Enkele inzittenden raakten licht gewond. Daar door ontstond een kilometers lange file op Rijksweg 4. Een inwoner van Landgraaf (Limburg) heeft vannacht een stuntje in het plaatsje Onderbanken met de dood moeten beko pen. Hij wilde op een rijdende auto springen maar viel er af en kwam onder een zwaarbeladen aanhangwagen terecht. Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de weg Lelystad- Almere zijn gisteren zeker vier mensen om het leven gekomen. Een vijfde inzittende is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Verder kwamen er dit weekeind in de rest van het land nog vijf mensen door verkeersongelukken om. Een 30-jarige Schiedam mer kwam om het leven toen hij van achteren werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder na het ongeluk .doorreed. BEIROET/JERUZALEM Na een dag van onder handelen met de Israëli sche regering is de Ameri kaanse gezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, weer een stapje dichterbij een definitieve regeling voor de aftocht van de PLO uit West-Bei- roet gekomen. Israël deed enkele belangrijke con cessies, die Habib vandaag in Beiroet bespreekt met de Libanese leiders en in direct met de PLO. Als Habib zijn onderhandelin gen voor woensdag kan afronden, wordt verwacht dat de eerste groep PLO- strijders nog voor het ko mend weekeinde uit Bei roet vertrekt. Intussen blijft het, op een paar schotenwisselingen na, rustig in Beiroet, 's Avonds werpen Israëlische vliegtuigen licht- fakkels af, bedoeld als geheu gensteuntje voor de PLO dat een militaire niet uit de weg zal worden gegaan als het di plomatieke overleg faalt. De concessies die Israël heeft gedaan hebben onder meer be trekking op de internationale troepenmacht. Na een belofte van president Mitterrand dat Franse troepen de PLO niet in bescherming zullen nemen, lijkt Israël akoord met de komst een Frans contigent, als onderdeel van de internatio nale troepenmacht. Eisen waaraan Israël blijft vasthou den zijn het vrijlaten van door de PLO gevangen genomen Is raëlische militairen en het te ruggeven van de lijken van zes Israëliërs, die in 1978 in Libanon zijn gesneuveld. Ver eer behoudt Israël zich het recht voor om PLO-strijders die in West-Beiroet achterblij ven zelf te verwijderen. In een interview met de Was hington Post heeft president Reagan verklaard dat de VS Israël kunnen dwingen een einde te maken aan de militai re actie in Libanon. „Maar ik hoop niet dat dit nodig zal zijn aldus Reagan, die niet wilde vertellen welke sancties de VS tegen Israël zouden kunnen nemen. Pagina 7: Moeder Teresa redt kinderen uit West-Bei- rpet. Schrijvers ziet Galjé blunderen AMSTERDAM AZ '67 is de on verwachte win naar geworden van het Amster dam 707-toer- nooi. Na een spectaculaire fi nale tegen een soms briljant Ajax toonden de Alkmaarders na een eindstand van 3-3 zich ze kerder bij het nemen van (negen) strafschoppen. AZ '67. vooraf be stempeld als de zwakste van de vier deelnemende ploegen, dankte de derde zege na 1977 en 1979 voor al aan doelman Hans de Koning. In schril contrast met diens prestatie stond het optreden van Hans Galjè, die verantwoordelijk was voor de eerste twee treffers van AZ'67. Galjè herstelde zich weliswaar goed, maar zal Piet Schrijvers, die alles vanaf de bank bekeek, toch weer voor zich moeten dulden in de competitie. FC Köln werd derde door Tottenham Hotspur via strafschoppen te verslaan, nadat er in negentig minu ten niet was gescoord. Jack van Zanten, organisator van het toernooi, werd zaterdag onderscheiden met de gouden bondsspeld van de KNVB. Volksliederen Honkbalweek per trompet HAARLEM Het organisatiecomité van de Haarlem se Honkbalweek had voor de opening van de twaalfde editie iets nieuws bedacht. De volksliederen van de deelnemende ploegen werden niet als gebruikelijk via een geluidsband ten gehore gebracht, maar Carl An- gelo speelde ze op zijn trompet. Angelo, vroeger als honkballer een talentvol komiek, had vier minuten moeten voorspelen, maar daarna waren de organisa toren al van zijn kwaliteiten overtuigd. De kamerge noot van Angelo vond het een minder geslaagd idee, want in de late uurtjes wenste Angelo steeds nog even het Wilhelmus en het Japanse volkslied door te ne men. Het Nederlandse team begon de Honkbalweek met een overwinning van 9-8 tegen de studenen van Mis sissippi, maar leed gisteren een nederlaag van 11-4 tegen de nationale (amateur)ploeg van de Verenigde Staten. Carl Angelo mocht op zijn trompet bij de opening van de Honkbalweek de volksliederen ten gehore bren gen. Iraanse sportlieden in verzet PARIJS Drie Iraanse voetbalspelers en éèn Iraanse worstelaar hebben zich aangesloten bij de in Frankrijk levende oppositieleider van de „Volks-Mudjahedin" Massoud Radjavi. Het gaat om de worstelkampioen Gholami en de voetballers Agha, Rozeghar en Adibi. De vier sportlieden hebben hun collega's in Iran opge roepen hun voorbeeld te volgen en hebben de rege ring van Khomeini veroordeeïd. menner APELDOORN De Neder landers men nen zo slecht nog niet. In Apeldoorn werd de Fries Tjeerd Vel- stra wereld kampioen vierspan. In het landen- klassement was óók goud wegge legd voor Ne derland. De koninklijke deelnemer Prins Philip werd ver- Tjeerd Velstra ontvangt van prinses dienstelijk Margriet de gouden medaille. zesde. Juantorena op weg terug HAVANA De Cubaanse atleet Alberto Juantorena. die tijdens de Olympische Spelen van Montreal opzien baarde, toonde dit weekeinde bij wedstrijden in Hava na met scherpe tijden op de 400 en 800 meter op de goede weg te zijn. Sebastian Coe, de ster van Mos kou, ontmoet Juantorena binnenkort in Brussel. Bij de Ivo van Damme-herdenkingswedstrijd op 27 augustus duelleert het duo op de 800 meter. Juantorena begint zijn Europese circuit op 18 augustus in Zürich. Van der Velden zwaar gewond LUIK Speedbootcoureur Cees van der Velden is af gelopen zaterdag zodanig gecrashd tijdens de Grote Prijs van België, dat hij ijlings naar een ziekenhuis in Luik moest worden overgebracht. Van der Velden liep een bekkenfractuur op, had inwendige bloedingen en een verschoven vijfde wervel. Zijn formule 1-race werd gestaakt in de achttiende ronde en gewonnen ver klaard aan Molinari (Ita). In de formule 3-race werd de Nederlander John Grootegoed derde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1