jax ook zonder Crui jff erder dan jaar geleden Astrid Suurbeek: eindeloos, tijdloos ZEVENDE KEER IN ACHT JAARIN FINALE AMSTERDAM-TOERNOOI René van de Kerkhof wijst PSV de weg Velstra tweede in WK-vierspan MOOS EN WARRINGA UITGESCHAKELD VOOR TENNISTITEL tekent lucratief in Arabië HORIZONTE Tele Santana, Braziliaanse bondscoach die er in niet in slaagde de beste spelers wereldkampioenschap naar titel te leiden, gaat vanaf januari in werken. In het con- dat hij gisteren in Belo Horizonte hem door de Arabie- bergen beloofd: een tegen- van 600.000 dollar (1.7 miljoen voor twee jaar, een maandsa- van 15.000 dollar (42.000 gulden), huis, een auto met chauffeur en vliegtickets om af en toe zijn Brazilië te bezoeken. Het van Santana als Braziliaans wordt in december ont- Didier Pironi naar huis HEIDELBERG De Franse formu- le-1 coureur Pironi, die in het afgelo pen weekeinde tijdens de training van de Grand Prix van West-Duitsland bij een crash ernstig gewond raakte, gaat redelijk vooruit en zal waarschijnlijk maandag worden overgebracht naar een ziekenhuis in Parijs. Hoewel geen complicaties worden verwacht bij het herstel van de cou reur is het onwaarschijnlijk, dat hij zijn loopbaan zal kunnen voortzetten. Pironi liep aan beide benen en een arm gecompliceerde breuken op. De doktoren van het ziekenhuis in Hei delberg hebben een ingewikkelde operatie van zes uur aan zijn rechter been verricht, waardoor amputatie kon worden voorkomen. Didier Pironi: gezondheid redelijk vooruit. Doorgaantoernooi badmintontop onzeker NIEUWEGEIN Het voor 26 en 27 ok tober vastgestelde masterstoernooi bad minton in Ahoy', met een groot aantal wereldtoppers als Liem Swie King, Prakash Padukone en vertegenwoordi gers van de Volksrepubliek Chine, is vrijwel zeker van de baan. Strubbelin gen in de internationale badmintonwe- reld hebben Nederland van zijn eerste belangrijke, met ruim 40.000 gulden ge doteerde, invitatietoernooi beroofd. Een toezegging van de Internationale Bad minton Federatie (IBF) van vorig jaar november werd afgelopen maand teniet gedaan door een schrijven van diezelfde organisatie, dat de door de Nederlandse Badminton Bond genoemde data niet aanvaardbaar waren. Excelsior en AZ lonken naar Blanker ROTTERDAM De vroegere Ajacied Ton Blanker staat op het verlanglijstje van AZ'67 en Excelsior. Vandaag speelt de 22- jarige spits met de eredivisie club uit Rotterdam een oefen wedstrijd tegen KV Mechelen. Indien de test positief uitvalt, wil Excelsior Blanker huren van Real Zaragoza. AZ'67 wil hem ook hebben om zo snel mo gelijk het verlies van Kees Kist (naar Paris SG) goed te maken. Blanker speelde na zijn Ajax- tijd achtereenvolgens voor Gui- maraes in Portugal, Real Zara goza en Salamanca. MSTERDAM Ajax eft dankzij de zege van 2 op Tottenham Hotspur et aleen voor de zeven- keer in acht jaar de fi- ile van het Amsterdam- ernooi bereikt, maar te rns een zeer te waarde- revanche genomen op Britten. Vorig jaar Brd Ajax, toen nog zon- tr Johan Cruijff, door de in de eerste ronde In het Europa Cup-toer- >oi der bekerwinnaars elijk gedecideerd uit- ihakeld. Gisteravond, opnieuw zonder Cruijff, bleek Ajax verder te zijn bijna een jaar geleden. De Amsterdammers, die mor gen in de finale AZ '67 ont moeten, dat FC Köln uitscha kelde (1-0), hebben dus aan hun eerste serieuze test voor eigen publ.ek een niet geringe stimulans overgehouden. En de wetenschap, dat ook zonder Cruijff tegen een ploeg als het gereputeerde Tottenham Hot spur een prestatie kan worden geleverd. Een hoofdrol in het jonge team van Ajax was gisteravond weggelegd voor Dick Schoena- lavön Molby en Leo van Veen van Ajax vechten een lucht- lel uit met Mark Falco van de Spurs. Galvin (9) kijkt ker, die van trainer Aad de Mos een zeer offensieve op dracht had gekregen. Schoena ker fungeerde naast de op nieuw onder de maat blijvende Europese topscorer Wim Kieft, die in de hele voorbereidings fase op het komende seizoen al door gebrek aan scherpte wei nig scoort en gisteravond kort voor het einde werd vervan gen door talent Marco van Basten, als tweede aanvaller. En hij vervulde die rol met verve. Niet alleen door het tweede en derde doelpunt te maken, maar ook door voort durend voor gevaar te zorgen. Ajax leek trouwens een moei lijke avond tegemoet te gaan, want na drie minuten reeds leidde Totter\)iam Hotspur dankzij een treffer van Ro berts. Hoewel Ajax gaandeweg wat meer greep kreeg op de gang van zaken, duurde het tot de 26ste minuut voor Mole naar (in de ploeg voor de ge blesseerde Boeve) uit een van richting veranderd schot gelijk kon maken. Offensief Deze treffer leidde een Am sterdams offensief in, waar mee de 36.000 kijkers volledig hun instemming konden be tuigen. Onder leiding van de geïnspireerde Olsen, die zijn landgenoten Lerby en Molby als harde werkers naast zich wist, ontplooide Ajax offensie ven, waaruit Schoenaker in de 39ste minuut via de lat scoor de. Roberts echter bracht op slag van rust de partijen weer op gelijke voet: 2-2. De Spurs trokken onder inspirerende leiding van Hoddle na de pau ze het initiatief naar zich toe, maar verder dan een schot op de lat van Galvin kwamen de Britten niet. Ajax kon zich gaandeweg weer ontworstelen aan de En gelse druk. maar kon zich toch niet veel reële kansen creëren. Op een moment, dat er het naar uit begon te zien, dat strafschoppen de tweede fina list zouden moeten opleveren onderstreepte Schoenaker de vooruitgang in het groeiproces Ype Anema van AZ '67 waagt een schot op het doel van FC Köln. Paul Stelner appel leert voor buitenspel en Pier Tol (links) en Edhem Slijvo volgen de ontwikkelingen van afstand. va het Ajax-zonder-Cruijff. Ditmaal via de paal loodste hij zijn ploeg in veilige haven, naar de revanche op de Spurs en in een perspectiefrijke situ atie voor komend seizoen. Tottenham Hotspur - Ajax 2-3 (2- 2). Scoreverloop: 3. Roberts 1-0, 26. Molenaar 1-1, 39 Schoenaker 1-2, 44. Roberts 2-2. 84. Schoenaker 2-3. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers 36.000. Tottenham Hotspur Clemence; Mabbutt. aMiller. Lacy, Hughton; Ro berts (Brooke), Hoddle; Galvin, Ha zard; Crooks, Archibald. Ajax: Schrijvers; Molenaar. Van Veen, Rijkaard (Van 't Schip). Ophol; Schoenaker. Vanenburg, Molby, Ler by; Kieft (Van Basten). Olscn. Gretigheid Gretigheid lag aan de basis van de zege (1-0), die AZ '67 behaalde op FC Köln. Dat ele ment zal de Alkmaarse équipe ook vanaf volgende week, als de Nederlandse voetbalcompe titie weer begint, in de race moeten brengen naar het ten doel gestelde Europese voet bal. Waarbij het feit, dat in de Europa Cup-editie '83-'84 vier Nederlandse clubs in de UEFA Cup-discipline mogen aantre den een plezierig gegeven is voor trainer Hans Eyken- broek. Deze kon gisteravond in de openingswedstrijd van het Amsterdam 707-toernooi vaststellen, dat de boedel, die hij van Georg Kessler heaft geërfd niet failliet is. maar dat er na het ultime vertrek van Kees Kist ook geen al te opti mistische verwachtingen mo gen worden gekoesterd. AZ '67 zonder libero Metgod, voorstopper Spelbos, midden velders Nygaard en Peters is voorlopig nog een ploeg zon der gezicht. Met de Deen Ei- genbrod (26) heeft Eyken- broek een goede stopper terug, maar daarmee is de vijfvoudi ge aderlating slechts zeer ten dele opgevangen. Het midden veld van AZ '67, dat de her stellende kandidaat-libero Hugo Hovenkamp en de ge blesseerde Jos Jonker miste, bestond gisteravond tegen het zeer teleurstellende FC Köln uit de jonge Weysters en Ane ma naast routiniers Arntz en Tiktak. De laatste, gekomen van Sparta, smaakte het ge noegen de lethargie van FC Köln af te straffen. De Alk- maarders benutten daarmee een van een handvol mogelijk heden, waarbij de door het pu bliek bepaald niet hartelijk be jegende doelman Harald Schu macher (vanwege het WK-in- cident contra Battiston) echter steeds reddend kon optreden. De Westduitse ploeg van Ri- nus Michels kon daar slechts één riante, door Klaus Fischer gemiste, kopkans tegenover stellen. FC Köln - AZ '67 0-1 ((H)). Score- verloop: 59. Tiktak 0-1. Scheidsrech ter: Mulder. Toeschouwers: 26.000. FC Köln: Schumacher; Hónerbaeh, Strack (Konopka), Steiner. Willmer; Cullmann, Slijvo. Engels, Zimmer- n. Littbarski, Fischer. EINDHOVEN De finale van het internationale voet baltoernooi in Eindhoven gaat morgen tussen tussen de Belgische kampioen Standard Luik en organisator PSV. De Eindhovense eredivisieclub versloeg de En gelse middenmoter Brighton met 3-0. Standard bereik te de eindstrijd door na een gelijk spel van 0-0 in een zeer matig duel tegen Ipswich Town de noodzakelijk geworden serie strafschoppen beter te benutten. De Belgische formatie miste geen enkele strafschop, voor Ipswich miste Frans Thijssen. De 11.000 toeschouwers in Eindhoven zagen PSV tegen Brighton pas na rust loskomen. Een minuut na de hervatting opende de voor Ruud Geels ingevallen René van de Kerkhof de score. Jur- rie Koolhof volgde zijn voorbeeld in de 52e en 59e minuut. Door het verlies tegen PSV komt Brighton morgen in de strijd om de derde en vierde plaats uit tegen Ipswich Town. NEC en Vitesse ontmoeten elkaar morgen in Arnhem in de eindstrijd om de Gelderland Bokaal. De strijd om de derde en vierde plaats gaat tussen Wageningen en De Graafschap. Vitesse dankt zijn plaats in de finale, doordat het na het gelijke spel van 1-1 tegen De Graafschap zegevierde in de serie straf schoppen. Overigens had Herman Gerdsen Vitesse in de laatste minuut van de officiële speeltijd naast De Graafschap, dat lange tijd door een treffer van Loek Bijl leidde. NEC werkte zich in de eindstrijd door Wageningen via treffers van Frans Janssen en Albert Heisper met 2-0 te verslaan. De resultaten van andere gisteravond gespeelde oefenwedstrijden zijn DOSC-PEC Zwolle '82 0-7 (0-4): doelpunten Van Roon (3), Fühler (2), Wegge- laar. Drost; toeschouwers: 750. Heracles-Austria Wien 1-3 (1-3): Unaola 1-0, Steinkochler 1-1, Obermayer 1-2, Pfeiler 1-3; toeschouwers: 3500. APELDOORN Tijdens de dressuurproef is Tjeerd Velstra naar de tweede plaats in het algemeen klassement van het wereldkampioenschap vier spannen opgeklommen. De dressuur leverde een overwin ning op voor West-Duitsland, dat eindigde voor Polen, en Nederland. De dressuur was voor de Hongaarse titelverde diger Gyorgy Bardos eveneens een uitstekende gelegenheid tot positieverbetering. Bardos steeg van de 23e naar de (ge deelde) zesde plaats. De Engel se prins Philip, de gemaal van Koningin Elisabeth de tweede, bezette na de dressuur de vier de plaats in de rangschikking. Uitslag: 1 West-Duitsland 77 straf- punten: 2. Polen 82; 3. Nederland 89; 4. Groot-Brittannie en Verenigde Staten 92; 6. Hongarije 101; 7. Zwit serland 106: 8. Zweden 112. De individuele rangschikking na de dressuur is: 1, Bernd Dun (Wdl) 32 strafpunten; 2. Tjeerd Velstra (Ned) 35; 3. Zigmund Laiiszewski (Pol) 40. 4. Prins Philip (Gbr) 41; 5. Antony Musial (Pol) 42; 6. Emil Jung (Vst) 44; 7. Gyorgy Bardos (Hon) 45 Overige Nederlanders; 18. IJsbrand Chardon 54; 24. Sem Groenewoud 57. Jonge ruiters tweede in Wolfsburg WOLFSBURG De Nederlandse ruiteréquipe is in de team wedstrijd om het Europees kampioenschap springen voor junio ren in Wolfsburg als tweede geëindigd. De afvaardiging vart Ita lië veroveijde de titel. West-Duitsland, dat vorig jaar kampioen werd, eindigde als derde. Het resultaat van de landenwedstrijd telde ook mee voor de in dividuele klassering. Van de Nederlandse ploeg, bestaande uit Jan Tops, Eric van de Vleuten, Sven Harmsen en Ton Klum- pers, plaatste titelverdediger Tops zich voor de finale van de in dividuele wedstrijd. Tops reed op het paard San Marco. De Nederlandse amazone Irma Smulders eindigde in een spring concours op het paard Pluco als vijfde. Winnaar werd de West duitser Klaus Brinkmann op Sumatra, die het parkoers zonder fouten in 39.99 seconden aflegde. De combinatie Smulders en Pluco noteerde 46.41 seconden. Favoriet start niet DEN HAAG De favo- riet voor de supertrio-ren om de Meijendel-prijs over 2100 meter morgen op Duindigt, Desert Fal con, zal niet aan de start komen. Het Ierse paard (nr. 4), dat gereden zou worden door Ken Davies, heeft een peesblessure. Oc4 het paard nummer 5, My Doublette, gereden door H.J. Van der Kraats zal niet starten in het su pertrio. Het paard is ook uitgeschakeld door een blessure. Mats Wilander uitgeschakeld TORONTO De winnaar van de open Franse tennistitel, de Zweed Mats Wilander, is er niet in geslaagd de kwartfinales te bereiken van het Grand-Prixtoernooi in Toronto. Hij verloor van de Israëliër Shlomo Glicksteirr: 76, 67, 46. Wilander zou bij winst voor de eerste keer sinds „Roland Garros" weer tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl zijn uitgekomen. Lendl won vrij gemakkelijk van de Amerikaan Tim Gullikson met 6 4, 7—6. ding «1MSH klODt CursuS» x (serves jin Kortrijk (n HAAG HMSH is door Belgische profclub KV rijk onaangenaam verrast, se voetbalclub dacht teravond op het complex de Vrederustlaan tegen eerste elftal te moeten itballen, maar in werkelijk; bleken de Belgen te zijn iomen met een formatie uuri» reserves. Daarmee had de iteur-derdeklasser geen igge ffeite en won met 5-2. leveningen had gisteravond bezoek uit België, de der- ilasser SC Menen. Deze was al is het inmiddels ex- 300tj6S)eveninger Dick Jol kwijt- pakt aan tweedeklasser ker. Zèchem Sport- veel te sterk htwert|r zjjn gastheren. SC Me- )hen u waar oud-prof van onder- pr DHC, Holland Sport en D'ÉSEjy Wim Reijers als speler- JJltler fungeert, zegevierde 'én liefst 8-0. koelde l Schut» '""hortwereld ÜTTGART De interna- ;ervicetfa'e wielrenunie heeft de Haarüdefrikaanse ploeg, die wil- ideelnemen aan de Ronde tt Duitsland geen startver- hning verleend. Dit ge- avan l'edde vanwege de apart- Pspolitiek, die de Zuidafri- tet schjnse regering volgt, van alifJTTGART De Neder- i. sddse handbalkampioen bij de t groothes. Swift Roermond, heeft ing in flens een toernooi in Stutt- zowel gewonnen als ver- ™oeqeln' Swift verloor met 8-7 nin 7fr WIF Sofia, maar won met 0,0"70Ü van ATV Basel. SCHEVENINGEN Astrid Suurbeek in de fi nale van het NK-tennis! Niets ten kwade van deze vrolijkste speelster onder de deelnemers, maar wie de tegenwoordig in Ame rika woonachtige Suur beek in 1967 Nederlands kampioene had zien wor den en gisteren op de Scheveningse Metsbanen pas voor de tweede keer kwam kijken naar de „na tionale", wreef zich de ogen uit. Een waarachtig déja vu-effect. Zonder de hulp van een tijdmachine keerde men liefst vijftien jaar terug in de historie. Voor een tweede titel wacht Suurbeek echter nog de strijd met Marian ne van der Torre (20). De kampioene van 1979 en 1980 versloeg de veel be ter slaande Judith War- ringa (17) en voorkwam daarmee dat Suurbeek (35) een tegenstandster kreeg die meer dan de helft jonger is dan zij. Het is jammer voor de jeugd, maar Astrid Suurbeek kan er ook niets aan doen, dat ze toe vallig in het land was en haar rackets bij zich had. Tja, en Het trainersechtpaar Janice en Henk van Hulst geflankeerd door hun op de Mets zo succesvolle pupillen Judith Warringa en Menno Oosting (links). dan met 35 jaar nog zo'n con ditie bezitten en sluw zijn als een oude vos, daar bleek giste ren ook Karin Moos niet tegen bestand. Haar knieën knikten net als die van Marcella Mes- ker twee dagen daarvoor had den geknikt. Weg was haar Amsterdamse lef, verdwenen waren de harde slagen waar mee zij Elly Vessies had uitge schakeld. Wat overbleef was een bang meisje, dat zich nog goed haar competitienederla gen tegen Suurbeek kon her inneren. En de laatste duwde en sloeg de ballen precies waar ze heen moesten. In het onverwacht rustige tempo was Suurbeek enorm in het voordeel. Een voorsprong van 5-2 in de eers te set gaf zij nog wel prijs, maar in de tie-break was zij de sterkere: 7-6. Een door haar veronderstelde arbitrale ver gissing had de weerstand van Karin Moos gebroken. De tweede reeks ging met 6-4 ver loren. Suurbeek blij, Moos boos. Judith Warringa uit het Bra bantse Son en Marianne van der Torre speelden ondanks een sterk toegenomen wind de beste wedstrijd van de dag. Van der Torre beperkte zich tot percentage-tennis, speelde op zeker. Warringa. een enorm talent' dat evenals haar plaatsgenoot Menno Oosting vanuit de kwalificatie tot de halve eindstrijd was doorge drongen, werd met de neder laag van 6-4, 7-5 niet beloond voor haar initiatiefrijke en ge durfde spel. Wel werd zij ge straft voor de vaak onnodige risico's, die zij nam door bij krachtige draaiwinden op de lijnen te mikken. Haar dubbel- handige backhand nam zij steeds uiterst snel, maar met haar topspinforeband antici peerde zij zelden dat de wind de bal afremde. De lange Bra bantse bleef onverantwoord ver van de bal staan en sloeg dan vaak volkomen mis. Judith Waringa zakte dit jaar voor haar HAVO-exam«n. maar laat de school nu voor wat deze is. Zij verkiest een loopbaan als proftennisster en incasseerde onlangs in West- Duitsland reeds haar eerste kapitaaltje door in een inter nationaal satellietcircuit als tweede te eindigen. Vandaag strijden de heren om de finaleplaatsen. Louk San ders begint om elf uur tegen Ton Sie en het duel wordt daarna gevolgd door de ont moeting Huub van Boeckel- Menno Oosting. HERMAN JANSEN Uitslagen: Halve finales damesenkelspel: Astrid Suurbeck-Karin Moos 7-6, 6-4; Marianne van der Torre-Judith War ringa 6-4. 7-5. Halve finales herendubbelspel: Thung/Theo Gorter-Koek Sanders 7-5, 6-1, 6-3; Albert/Van Boeckel-Ap- pelboom/Van Geuns 6-3, 6-4. 6-2. Halve finales gemengddubbelspel: Mesker/Van Boeckel-Jurg'Willem- sen 6-1, 6-3; Vessics/Thung-Zwaan- /Sie 6-2. 7-6. LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7