ÉeicUe ©omcmt hl üt m Lubbers: geen plaats voor dissidenten in CDA-fractie PLO begint donderdag met aftocht uit Beiroet Windhoos richt ravage aan op Sneekermeer no erkenner van elf wemt in paniek vee kilometer arijs pn tegen ïrreur ;bu Zestig gezinnen draaien op voor zes ton baatbelasting ^CIFISTEN WEIGEREN SPANJE TE VERLATEN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank? Amro-bank W.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vrijdag 13 augustus 1982, 72e jaargang no. 22345 Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. In de middag ongeveer 19 graden. Morgen zon op: 6.22; onder 21.07 uur. Schev. hoogw.: 10.50 en 23.21 uur. Laag: 6.16 en 18.53 uur. Showdanseres Julie Andrews danst met Rudolf Nurejew op Ned. I om 19.50 uur. Om 20.40 uur tv-spel „Cupido's pijlen" en om 21.55 uur Heinz Rüh- mann in „Opgelegd pandoer". Op Ned. II om 19.15 uur op merkelijke records in „De eerste de beste", om 20.27 uur Corrie van Gorp en om 22.55 uur Dionne Warwick. ije benzineprijs deel automobilist N 3459 W5C ANN HAAG „De automobilist heeft baat bij het vrijlaten van de benzine- s. Minister Terlouw (Economische Za- heeft misgegokt met de veronderstel- dat de concurrentie de benzineprijs aag zou halen". Dat zeggen Konsu- ten Kontakt en de Industriebond naar aanleiding van een tweede „mo topname" bij 300 benzinestations. Vol- hen is super nu, in vergelijking met eerste momentopname eind vorige nd, 1,4 cent duurder geworden en nor- benzine 1,7 cent. De benzineprijs op 1 augustus „losgelaten". „De olie- tschappijen houden het prijsvoordeel igen zak", aldus FNV en KK. Boete voor afbijten vingertop ENSCHEDE Wegens het afbijten van een stukje vinger is gisteren een 23-jarige Enschedeër door de Almelose politierech ter mr. N. van Veen veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 400,-. De Enschedeër kreeg op 27 februari in een cafetaria te Oldenzaal ruzie met een 22-jarige stadge noot. Buiten kwam het tot een gevecht, waarbij de jongste met een paaltje de auto van verdachte beschadigde. Met één vin nige hap nam de woedende Enschedeër wraak. „Doorgaans kan ik met die jongen goed opschieten, maar er zijn ogenblikken dat je behoorlijk kwaad wordt", aldus deelde verdachte de rechter mee. Zijn te genstander miste na afloop van het tref fen een stuk vinger. Ruim in't vel Moeders moois- ten zijn het be paald niet, deze ruim in het vel zittende Shar Peirs. De vier jonge hondjes, eigendom van een kennelhou der in Hamburg, zijn echter wel veel waard. De Shar Peir is een uiterst zeldzame dog. Het viertal op de foto heeft dan ook een in drukwekkende stamboom. Telefonische Sportdienst dagelijks DEN HAAG Op maandag 30 augustus zal de Telefonische Sportweekend- dienst van het ANP (telefoon 020-214214) wor den uitgebreid tot een dagelijk se 24-uurs Tele fonische Sport dienst. De dienst is nu nog be perkt tot de weekeinden dat met dagen -ntelijke heer W. enry nda Verleden ANGELES - De kortgele- met een Oscar voor de „On golden pond" onder den Amerikaanse filmac- Henry Fonda overleed ravond aan een hartaan- ing in het Cedars-zieken- in Los Angeles. Hij was een aantal malen eerder tomen en leefde al jaren een pacemaker, rijn sterven stonden aan bed zijn vrouw Shirlee, ede zijn zoon Peter en ter Jane, beiden acteurs, la speelde in vele films tal typische Amerikanen, van :owboy tot Abraham Lin- Zie ook pag. 13: Henry Fon da was dertig jaar een be trouwbaar acteur DE HAND GELOPEN „ONTGROENING" (Van een onzer verslaggevers) KEVEEN "Een „ontgroenings"-ritueel op de Vinkeveense ;en heeft bijna het leven gekost van een elfjarige zeever ier. Gistermiddag kreeg hij als jongste van een groep van jootcommandant de opdracht om met een plank naar een d te zwemmen, bij wijze van ontgroening. Daar zou hij dan -oep weer aantreffen. Dat deed hij, maar trof er niemand Denkende dat hij op het verkeerde eiland was aangekomen hij nogmaals te water, om naar een volgend eiland te nmen. Hij vergat daarbij echter zijn plank. Hij raakte zijn inggevoel kwijt en bereikte na een zwemtocht van bijna kilometer volkomen uitgeput de wal, waar hij uren later, het al lang donker was, werd gevonden door iemand die lond uitliet. DEN HAAG De CDA-fractieleider Ruud Lubbers vindt dat er in de 'nieuwe fractie na de aanstaande verkiezin gen geen ruimte meer is voor afwijkende menin gen. Voor loyalisten, zo als onder het kabinet Van Agt-Wiegel voor kwamen, zou de ko mende jaren geen plaats meer zijn, aldus Lub bers gisteravond voor het NOS Journaal. Lubbers reageert hiermee op de aankondiging van het huidige CDA-Tweede-Ka- merlid Jan Nico Scholten, dat de voormalige dissiden ten zich opnieuw zullen verzetten tegen samenwer king van CDA en VVD. Volgens Lubbers mogen nieuwe fractieleden wél voor een dergelijke mening uitkomen, maar dienen zij zich neer te leggen bij de opvattingen van de meer derheid van de CDA-frac- tie. Het gaat er volgens Lubbers om helder en dui delijk positie te kiezen. „De halfslachtigheid van het loyaljsme past daar niet in", aldus Lubber. „Als een indi vidueel fractielid niet met de keuze omtrent politieke samenwerking uit de voe ten kan, zal hij zijn lidmaat schap van de CDA-fractie niet meer waar kunnen ma ken", zo zei de huidige frac tieleider van het CDA. „Als de CDA-fractie het eens is geworden over de coalitie vorming, moet men daarna niet verder meer zeuren. Voor wie het met die keuze niet eens is, is geen plaats meer in die fractie", zei Lubbers resoluut. Na de aanstaande Kamer verkiezingen wil Lubbers opnieuw de CDA-fractie in de Tweede Kamer gaan lei den. Hij geeft daaraan de voorkeur boven een minis terspost in het nieuw te vormen kabinet. Pagina 9: Jan Nico Schol ten: „Dit is ex-communi catie van één van de fusie partners" BEIROET/JERUZALEM/NEW YORK De evacuatie van PLO-strijders begint volgende week donderdag. Dit heeft de Libanese staatsradio vanochtend bekend gemaakt. De eerste groep Palestijnen zal 's morgens vroeg per schip naar de Jordaanse havenstad Akaba worden overgebracht. De Libanese Radio deelde ver der in een op Cyprus opgevangen bericht mee, dat het Libanese leger naast de internationale vredesmacht ,,een zeer belangrijke rol" zal spelen. Het zal na het vertrek van de Palestijnen moeten toezien op de veilig heid in de Palestijnse vluchtelingenkampen. Onder zware Amerikaanse druk heeft Israël gisteravond de ver woestende bombardementen op Beiroet gestaakt. De Israëlische minister van defensie, Sharon, verzette zich tegen dit Ameri-' kaanse besluit, maar hij werd ip het parlement door andere mi nisters weggestemd. In New York riep de Veiligheidsraad op tot een „onmiddellijke opheffing" van de Israëlische belegering van Beiroet. De Israëlische luchtaanvallen van gisteren "kwamen voor velen als een grote verrassing, omdat de dag daarvoor een akkoord was bereikt over de terugtrekking van de Palestijnen uit Liba non. Gedurende elf uur voerden Israëlische bommenwerpers ongeveer honderd aanvallen uit en oefenden de zwaartse bom bardementen uit op Beiroet sinds het begin van de invasie. Vol gens Libanese bronnen zijn hierbij zeker 300 burgers omgeko- De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren woedend gere ageerd op de nieuwe Israëlische bombardementen. Reagan zou in zijn woedende reactie hebben gezegd, dat de be trekkingen met Israël op het spel stonden. De Veiligheidsraad is gisteren naar aanleiding van de Israëli sche bombardmenten in spoedzitting bijeengekomen Met 15 te gen 0 stemmen werd een resolutie aangenomen, die eist een on middellijk staakt-het-vuren van beide partijen en van Israël eist het beleg van Beiroet op te heffen. Tevens wordt in de resolutie aangedrongen op Israëlische medewerking om VN-waarnemers in Beiroet te stationeren. Dezen moeten zo/snel mogelijk een rapport uitbrengen over de situatie in de Libanese hoofdstad. Pagina 10: Israëlische ministers reageren verbaasd op bom bardementen Palestijnen tussen hamer en aambeeld. Peres ontmoet Den Uyl DEN HAAG De Israëlische oppositieleider, Peres, heeft mor gen met PVDA-leider, Den Uyl, in Buitenveldert een gesprek over de situatie in het Midden-Oosten. Dit is vanochtend door de PVDA meegedeeld. Het gesprek vindt plaats op verzoek van de Israëlische Arbei derspartij. Peres onderbreekt hiermee in Nederland zijn terug reis van New York naar Tel Aviv. In de VS heeft Peres met een aantal vooraanstaande politici gesproken, waaronder de minister van buitenlandse zaken Schultz. Tijdens het gesprek met Den Uyl zal waarschijnlijk ook gesproken worden over de rol die de Socialistische Internationale in het Midden-Oosten kan vervul len. Den Uyl is vice-voorzitter van deze Internationale. M] tIJS De Franse po- heeft gisteren maat- ilen bekendgemaakt, ertoe moeten bijdra- dat een einde komt de golf van terreur rdoor Parijs momen getroffen wordt. Zo t voortaan een par- verbod bij ambassa- en andere mogelijke iwitten van terreurac- ihoogte en ligp lel. 070- luchten wstraat Haag trengere veiligheidsmaat- gaven Parijs gisteren anblik van een stad in gstijd. Overal was politie de ambassades van met de landen in het Mid- Dosten was de bewaking kend. Intussen lijkt bin- het Franse kabinet een overse te zijn ontstaan als ep van de aanslagen. Mi- van justitie Badinter igde aan dat hij tegen uit erlijke veiligheidsmaatre- is. Hij reageerde daar op uitlatingen van minis- van binnenlandse zaken irre, die onder meer gere normen bij het ver- i van politiek asiel heeft *it. In spookachtige omstandigheden worstelen watersporters met de elementen op het Sneekermeer. De eigenaar van het jolletje op de voorgrond heeft voor de zekerheid het anker uitgegooid en de giek laten zakken. LEEUWARDEN Een hevige onweersbui, ge paard met een windhoos, heeft gistermiddag een ware ravage aangericht op het Sneekermeer in Fries- Jand. In minder dan twee minuten sloegen ruim honderd boten om. Kort daarvoor waren circa 3.000 zeiljachten het meer opgegaan in het kader van de jaarlijkse Sneekweek. Kinderen van zes jaar en jonger waren in hun klei ne jolletjes geheel aan de elementen overgeleverd. Dank zij een goed gecoör dineerde reddingsactie kon iedereen in veiligheid worden gebracht. Het onweer verraste de zeilers volkomen en veranderde het meer in korte tijd in een ge vaarlijk kolkende poel. Door de windhoos ontstonden veel aanvaringen. Ook op het IJs- selmeer en de overige Friese meren kwamen tientallen zei lers als gevolg van het nood weer in ernstige moeilijkhe den. De rijkspolitie te water werd overstelpt met telefoon tjes van ongeruste familiele den van deelnemers aan de Sneekweek. Bij de reddingsactie op het Sneekermeer werden vier bo ten van de rijkspolitie ingezet. Ook Provinciale Waterstaat en particulieren met motorboten waren behulpzaam bij het op vissen van drenkelingen. In veel gevallen was er sprake van bijna-verdrinkingen. Pas na 2,5 uur waren alle zeil boten met averij geborgen. De denkelingen waren tegen die lijd onder een warme deken en voorzien van hete chocola demelk al van de schrik beko men. MAASBRACHT In het Limburgse dorpje Sint Joost (gemeente Maasbracht hebben zestig gezinnen een werkgroep gevormd om te protesteren te gen de hoge „baatbelasting" die zij voor de aanleg van voorzieningen moeten betalen in Maasbracht. De gezinnen, die samen zes ton moeten op hoesten, betalen bedragen tus- seh de 4000 gulden en 83.000 gulden. Door de baatbelasting worden de kosten van de aan leg van plaatselijke voorzie ningen gedeeltelijk op de bur gers verhaald. Volgens de ge meentesecretaris worden de huizen van de bewoners meer waard door de voorzieningen. De gemeentewoordvoerder verklaarde dat „baatbelasting een legale zaak is voor voor zieningen die getroffen wor den ten gunste van de inwo ners van Sint Joost". Opmer kelijk is dat de bewoners van het plaatsje Echt, de buren van Sint Joost, géén baatbelasting hoeven te betalen, hoewel ze ne( zo goed baat hebben van de voorzieningen. In Echt worden de voorzieningen be taald uit de onroerend goedbe- lasting, die over alle bewoners van die gemeente gespreid worden. snlo v.a. 14< smf. aaif' 0-1975 )RID Negentien jonge buitenlanders die deze week vijf Nederlanders. De groep baseert zijn verzet tegen de uit- ;ns deelneming aan een demonstratie voor ontwapening wijzing op een artikel in de Europese Conventie voor de dagen in een Spaanse gevangenis hebben gezeten, wei- Rechten van de Mens, die het recht op vrije meningsuiting, het land te verlaten, zoals de politie hen heeft opge- ook in het buitenland, garandeert, Onder de aangehouden pacifisten bevinden zich ook Jongetje (4) verdronken in Trekvliet DEN HAAG De vier jarige André Tetenburg uit de Molenaarstraat in Den Haag is gisteravond rond half zes verdron ken in de Trekvliet, ter hoogte van de Wiek- straat. Het jongetje was met zijn vriendjes aan het spelen toen hij in het water terecht kwam. Duikers van de brand weer vonden na twintig minuten zoeken het stof felijk overschot van de jongen. Dodelijk ongeval Ommedijkseweg LEIDEN De 37-jarige mo torrijder J. Ruygrok uit Lei den is gisteren kort na zes uur dodelijk verongelukt op de Ommedijkseweg. De motorrijder wilde, komen de uit de richting Haagsche Schouw, via de Ommedijkse weg de rijksweg A44 oprijden. Hij verleende geen voorrang aan de hem tegemoetkomende personenauto, bestuurd door een 25-jarige man uit Leiden. De motorrijder werd wegge slingerd en overleed korte tijd later in het Academisch Zie- Olifant als wasserette PRAAG Een olifante noppasser in de dierentuin van Praag heeft een exclu sieve reinigingsprocedure ontdekt voor vlekken, die de wasserette niet uit zijn overhemd kon krijgen. De oppasser besloot het hemd alleen nog maar te dragen in het olifantenverblijf. Omdat het daar erg warm was deed bij het op zekere dag 'uit. Op het moment dat hij zijn hemd weer wilde pakken, stond het Indische olifantsvrouwtje Gulab het op te peuzelen. Toen het hemd een na tuurlijke omloop later weer tevoorschijn kwam, was het van alle smetten vrij. „De olifant heeft be wezen", aldus de oppasser, „dat de natuur beter werk doet dan de chemische wasserij van de gemeente Praag".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1