pmbudsman nodig voor lagende patiënten Dissident Scholten: blijvend nee tegen coalitie CDA-VVD ÊcidócSouoaiit inister De Boer wil J)k nationaal centrum c »or milieuonderwijs 5NTRALE RAAD VOOR DE VOLKSGEZONDHEID: fractievoorzitters -lillen Van Agt ?ian de tand voelen vreenpeace ertraagt dump an radio-actief fval aanzienlijk Reünie rond de Karei Doorman Utrecht: noodkreet tot de koningin Ware verademing „Open Universiteit gebruiken voor emancipatie vrouw" weer 3AGiNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 HAAG Minister De Boer (CRM) wil een nader t Bos!irZoe^ naar °Pzet van een nationaal centrum voor Dg ur- en milieuonderwijs. Om zo'n centrum is door de ede Kamer gevraagd. De minister, die zelf ook voor- ^öienöjer is van de oprichting van een landelijk centrum, weten wat een dergelijk centrum op dit terrein kan os^i, zonder het werk dat andere instellingen nu ver- Waj en, te doorkruisen. De Boer heeft zijn standpunt be- fscha; Igemaakt in een brief aan de Kamer. Hij ziet zelf als ïlijke taken voor het landelijk centrum: ondersteu- ar van andere instellingen, opleiden van onderwijzers, Taag- ïlnentatie, coördinatie van beleid en het vernieuwen het onderwijs. Bosc H lageni1 Tel Dievenbende gepakt: 300 inbraken opgelost van Haarlemmermeer zo'n 300 inbraken en diefstallen met een totale buit van drie miljoen gulden opgelost. De gestolen goederen: geluidsapparatuur, kleding, koffie, sigaretten, gereedschappen, auto's bromfietsen. Ook werd geld gestolen. Aanleiding voor het recherche-onderzoek was het grote aantal kluiskraken en andere inbraken in en rond de Haarlemmermeer. De hoofddaders zijn, toen ze werden ont dekt, enkele malen op politiepatrouilles in gereden. Van de gestolen goederen is nog maar een klein gedeelte achterhaald. De da ders veroorzaakten bij de inbraken ook nog eens voor 1,5 miljoen gulden schade. Terlouw: Planbureau niet aan leiband van ministeries DEN HAAG Er is geen sprake van dat ambtenaren van ministeries regelmatig druk uitoefenen op het Centraal Planbureau om cijfers en analyses met betrekking tot de economische toekomst in hun voordeel te veranderen. Minister Terlouw (economische zaken) heeft dit gisteren geantwoord aan de Tweede Ka merleden van D'66 Engwirda en Bakker. Deze volksvertegenwoordigers hadden Ter- louw vorige maand gevraagd of het waar is dat de medewèrkers van het CPB regelma tig van buitenaf worden beïnvloed om de werkelijke cijfeTs te vervangen door cijfers die beter passen in het straatje van de de partementen. Volgens de minister is er hooguit wel eens sprake van meningsver schillen tussen het CPB en de ministeries. Verkeersongeval kost leven vader en twee zoons NEEDE Door een foutieve inhaal manoeuvre van een negentienjarige te genligger in het Gelderse Neede, zijn de 38-jarige J. Roerdink en zijn twee zoontjes van negen en zeven gister avond om het leven gekomen. De 41-ja- rige echtgenote kwam er met een lichte hoofwond vanaf. De negentienjarige automobilist uit Delden, die volgens de politie vermoedelijk onder invloed ver keerde, was door een foutieve inhaal manoeuvre op de verkeerde weghelft terechtgekomen. Roerdink botste met zijn auto tegen een boom. Zijn zoontjes waren op slag dood en hij overleed la ter in het ziekenhuis. Zijn vrouw werd uit de auto geslingerd. reeï-ft HAAG Er moet soort ombudsman ko- in de gezondheids- Dat is het advies dat "T( 'entrale Raad voor de camb ksgezondheid binnen- zal uitbrengen aan cles^ister Gardeniers. Een kgroep, die de behan- van patiënten- camfchten heeft onder- JaJ't. komt in het aanbe- Herac ngsrapport tot de con- V( ie, dat er via officiële -alen nauwelijks enige aafsci oegdoening' te krijgen oor de klager. Bij de 79, s -officiële klachtenop- g zijn er zoveel vor men en instanties, dat de patiënt verdwaalt in een doolhof van mogelijkhe den. Er moet daarom een centrale onafhankelijke figuur komen, waar de klagende patient altijd terecht kan en los van de ernst van zijn klacht, snel en koste loos geholpen wordt. Het advies aan de minister pleit voor een experiment met dergelijke patiënten-contact- personen in enkele regio's, om iater tot landelijke invoering over te gaan. De nieuwe in stantie krijgt alleen een be middelende rol; ze kan geen bindende uitspraken doen. „Je moet bedenken", aldus drs. H. E. Nicolai, voorzitter van de werkgroep die het ad vies aan de minister heeft voorbereid, „dat iemand die een klacht heeft over een ver keerde behandeling door een arts of ziekenhuis, daar zelf emotioneel mee zit. Hij moet het kwijt kunnen en niet al leen op een verjaardagsfeestje. Een officiële klacht moet mo gelijk zijn, zonder dat teveel drempels die klacht verhinde ren. Geen formele procedures; geen kosten; niet de angst dat de medische behandeling min der zal worden omdat men klaagt". Serieus nemen „De behandeling van een klacht moet altijd serieus ge nomen worden, snel verwerkt zijn en de klager moet weten wat het resultaat is van zijn aangedragen onvrede. Daarom hebben we gekozen voor een soQrt ombudsman, die tussen de partijen in staat en probeert door bemiddeling het vertrou wen in elkaar terug te bren gen", aldus Nicolai. Op het ogenblik heeft de pa tiënt, die met een serieuze klacht zit een groot aantal offi ciële en niet-officiële instan ties waartoe hij zich kan rich ten. Of, zoals een verpleegster in een ziekenhuis eens tegen een patiënt zei: „als u klachten heeft kunt u overal en nergens terecht". En inderdaad, de re sultaten van een klachtenpro cedure zijn bijna altijd onbe- vredigènd voor de patient. De officiële instanties die een klacht behandelen zijn: de strafrechter, de burgerlijke rechter, de tuchtrechter en de artsenorganisaties. „De ombudsman, die wij in het rapport voorstellen", aldus Ni colai, „zal niet in de eerste plaats het gelijk van een van de partijen nastreven. Hij moet bemiddelen. De officiële kana len blijven open voor het ge val hij de klacht niet kan op-, lossen. Het herstellen van ver trouwen is de belangrijkste taak. Een patiënten-contact persoon, zoals wij de nieuwe figuur noemen, heeft niet de mogelijkheid om bindende uit spraken te doen of sancties op te leggen. We denken daarom dat hij door zowel de patiënt als de medische wereld zal worden geaccepteerd". jfö| OBLEMEN BU GEHEIME DIENST: )S'79 (Van onze parlementaire redactie) f» Bt IN HAAG De voorzitters van de vier grote frac- in de Tweede Kamér willen een gesprek hebben L iremier Van Agt over problemen bij de Inlichtin- ienst Buitenland (IDB). Zij vinden dit noodzake- op basis van informatie, aangedragen door de amb- enbonden Abva-Kabo, CFO en CMHS. Volgens formatie liggen de militaire leiding en de burger- Iewerkers van de IDB met elkaar in de klinch. gesprek met Van Agt moet nog voor de verkiezingen van 8 nbuu ember plaats hebben, aldus CDA-fractievoorzitter Lubbers. Ei iodig kan de zaak later nog uitgebreiderbesproken worden, - Van Agt dan waarschijnlijk demissionair minister-presi- De fractievoorzitters staan in beginsel niet onwelwillend nover een onderzoek door een commissie van drie deskun- n, zoals gesuggereerd door de ambtenarenbonden, vier fractievoorzitters vormen samen de Kamercommissie de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten. Zij zijn de enige ementariërs, die informatie over het reilen en zeilen van de ndan IDB en de drie militaire inlichtingendiensten van de rege- kunnen verlangen. De bonden hebben zich dan ook tot e commissie gewend, nadat gesprekken met de premier zelf 2''ti enkel resultaat gehad zouden hebben. iroblemen bij de IDB, die voor de regering informatie verza- in het buitenland, hebben naar verluidt vooral te maken tegenstellingen tussen de militaire leiding van de dienst en lurgermedewerkers. Ook in 1976 zijn er dit soort moeilijkhe- geweest, waarna er taakomschrijvingen gemaakt zijn. Vol- f i Lubbers moet nu bekeken worden of men zich wel aan die Jn chrijvingen heeft gehouden. c4lel zou de IDB in zekere zin „een staat in de staat" vormen -j rdat zij een eigen buitenlands beleid voert. Zo zou zij gegege- s verschaffen aan de Israëlische geheime dienst, de Mossad, van belang zijn voor de oorlog in Libanon, terwijl de rege- het optreden van Israël in dat land veroordeelt. nt) 1 ISTERDAM Het Britse schip „Gem" dat zich met n 2800 vaten radio-actief afval op 700 km ten irdwesten van Spanje bevindt, is gisteren doorge- ejn n met het storten van de vaten in de Atlantische ;uroïaan. Een woordvoerster van Greenpeace in Am- den dam heeft meegedeeld, dat vrijwilligers van de mi- Zwi i-organisatie het storten aanzienlijk vertragen. lossen geschiedt vanaf een geïmproviseerd platform, omdat 'ier permanente platformen sinds dinsdagmorgen bezet zijn zes activisten van Greenpeace. Het inderhaast aangebrach- }0{ilatform is verre van stabiel. De milieu-organisatie heeft de ional Union of Seamen (NUS, de Britse bond voor scheep- rtpersoneel) op de hoogte gebracht van de voor de beman- abominabele werkomstandigheden. Toen de NUS zich bij ligenaar van de Gem beklaagde, zei deze dat het losschip zijn pingwerk moest staken tot de vrijwilligers van Greenpeace van de Gem hebben teruggetrokken, zes vrijwilligers die sinds dinsdagmorgen aan boord van de n zitten vastgeketend, hebben in het afgelopen etmaal eten drinken gekregen vanaf de Sirius. De bemanning van de n heeft geen pogingen gedaan deze bevoorrading te voorko- i. De Nederlandse vrijwilliger (Pieter Groenier) meldde van- joieGem dat de kapitein zijn bemanning in verband met deze I hikkelijke houding gedreigd heeft met arrestatie op grond „muiterij". lossen van de ruim 2800 vaten zal als Greenpeace zijn rdalzetting" kan handhaven nog verscheidene dagen duren. Utr gens de woordvoerster zijn er gisteren 200 a 300 vaten gelost, niet meer dan 30 en is het onbekend hoeveel vaten met io-actief afval maandag overboord zijn gezet. Het schip ligt doif steeds diep. In hetzelfde gebied 700 km ten noordwesten Spanje, 800 km ten zuidwesten van Engeland zullen Ne land, België en Zwitserland in september radio-actief afval ten. Ondanks toename van recreatie-vaart minder ongelukken DEN HAAG Ondanks de toename van de recrea tievaart in de periode 1977-1980, is het aantal ongelukken afgenomen. Werden in 1977 nog 330 ongelukken geteld, in 1980 waren het er 187. Het aantal gewonden, do den en vermisten was in 1977 totaal 22. Dit' aantal liep in 1978 op naar 28 maar daalde daarna tot 19 in 1980. Deze cijfers heeft minister Zeevalking (verkeer en water staat) de Kamer verstrekt. Volgens Zeevalking wordt bij toekomstige maatregelen ter voorkoming van ongelukken op de waterwegen, gedacht aan het opheffen van knel punten (de voornaamste zijn de Delfste Schie en de vaar route Rotterdam-Amsterdam via de Gouwe), meer over- nachtings- en ankerplaatsen, verbeterde bereikbaarheid van oevers, meer brandveiliging en aanpassing van Rijkspoli- tiebóten voor het verlenen van eerste hulp. VALKENBURG Zelden is een boek onder een zo grote belangstelling ten doop gehou- den als Vliegkampschepen van commandeur-vlieger b.d. H.J.E.van der Kop. De lon- groom van het vliegkamp Val kenburg kon gistermiddag nauwelijks alle genodigden herbergen. Het werd een soort mini-reünie rond de „Karei Doorman", waarbij overigens plannen werden gesmeed voor een echte „alle hens aan denk", volgend jaar voor alle I.100 opvarenden van het Ne derlandse vliegkampschip. Tussen de marine-blauwe uni formen ook veel - inmiddels legendarische - figuren in bur ger, die elkaar nog kenden uit Commandeur Van der Kop met zijn redders van jaren geleden, R. van der Harten (links) en A. Krauwel. vele zee- en luchtslagen uit de Tweede Wereldoorlog. Onmis kenbaar ouder geworden, maar met in hun ogen nog steeds iets van de „far-away- look" van vliegers en zeelie den. Commandeur Van der Kop reikte links en rechts exem- plaren uit van zijn boek. Het eerste voor prins Bernhard, die menigmaal „opstapper" is geweest aan boord van de Doorman. Voordat de voor raad presentie-exemplaren was uitgeput, waren er uiter aard ook boeken voor de twee marinemannen, die indertijd een vitale rol speelden bij de redding van Van der Kop na zijn legendarische, twee en een halve minuut durende duik in een seafury onder de Doorman door. DEN HAAG CDA-dis- sident Jan Nico Scholten vindt dat een neen van CDA-fractieleden tegen een eventuele coalitie van CDA en VVD na de aan staande verkiezingen dit keer ook nee moet blij ven. Een herhaling van het verschijnsel loyalisten (CDA-ers die een dergelij ke samenwerking eigen lijk niet willen maar zich daar loyaal tegen opstel len), zoals zich onder het kabinet Van Agt-Wiegel voordeed, is volgens Scholten niet voor herha ling vatbaar. Het CDA-Kamerlid doet zijn uitspraken in een vraagge sprek met De Volkskrant. Hij sluit zich daarmee impliciet aan bij de mening van VVD- lijsttrekker Ed Nijpels die al een maand geleden benadruk te dat de VVD alleen met een onverdeeld CDA in zee wil gaan, dus zonder dissidenten. Scholten meent dat voor zijn voornamelijk uit ex-ARP-ers bestaande groep een belangrij ke rol kan zijn weggelegd bij de komende kabinetsformatie. Zich baserend op een van de laatste verkiezingsonderzoe- ken is er volgens Scholten door de slinkende aanhang van het CDA en de minder forse groei van de VVD meer kans dan de dissidenten de doorslag kunnen geven bij voorbeeld ten aanzien van de eventuele plaatsing van kruis raketten in Nederland. Schol ten deelt de mening van Van Agt dat de Kamer daarover zou moeten beslissen en op grond van de laatste Vara-en- quête, die. een aanzienlijk klei nere meerderheid voor CDA en VVD aangeeft dan de jong ste NIPO-cijfers ziet Scholten in de Kamer geen meerder heid voor de plaatsing van kernwapens ontstaan. PvdA-VVD De jongste uitgave van het blad Liberaal Reveil is hele maal gewijd aan mogelijk sa menwerking tussen PvdA en VVD. De voorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Ka mer, Zoutendijk, noemt sa menwerking tussen deze twee partijen in een regering op korte termijn erg onwaar schijnlijk. Hoewel er op tal van gebieden overeenstem ming tussen deze partijen be reikt zou kunnen worden zijn de verschillen van mening op het terrein van de plaatsting van nieuwe kernwapens zo fundamenteel dat het vrijwel uitgesloten is dat PvdA en VVD op korte termijn samen in een kabinet kunnen zitten, aldus Zoutendijk. Het PvdA- -Tweede Kamerlid Patijn komt in zijn bijdrage aan het blad tot vrijwel dezelfde con clusie. UTRECHT Burgemees ter en wethouders van Utrecht hebben zich tot koningin Beatrix gewend om aandacht te vragen voor de grote, vooral fi nanciële, nood waarin de stad verkeert. Het college vraagt de koningin haar invloed aan te wenden „om een oplossing te vinden voor de bijna onoplosbare pro blemen van de stad". Utrecht wil dat er een andere verdeling van het geld plaats vindt en wil bovendien meer bevoegdheden krijgen op het gebied van stadsvernieuwing, welzijn, burgerrechten voor minderheden, drugsbestrijding en verkeersoverlast. De Domstad staat er in verge lijking met andere grote ge meenten slecht voor. De ge meente heeft voor dit jaar een tekort van dertig miljoen gul den op de begroting. De Rijksvoorlichtingsdienst reageert nogal laconiek op de noodkreet „De koningin draagt geen verantwoordelijk heid en de brief van Utrecht wordt doorgestuurd aan de verantwoordelijke minister (Rood) van binnenlandse za ken". GAANDEWEG is vrijwel iedereen er wel van overtuigd ge raakt dat de broekriem stevig moet worden aangehaald, als ons land zich aan de economische misère, de werkloosheid, wil ontworstelen. Maar zodra een minister een concreet plan ontvouwt komt de direct betrokken groep onmiddellijk en verontwaardigd in het geweer. Natuurlijk moet er worden ingeleverd, maar altijd door anderen, nooit door „ons". ACHTERUITGAAN in inkomen is natuurlijk voor iedereen vervelend, maar voor sommigen is het méér dan dat. Kort geleden jeremieerden in de Haagse Post medische specialis ten, notarissen en tandartsen dat het voor hen eigenlijk geen doen is te bezuinigen op hun inkomen van enkele tonnen. Ze hebben namelijk van die hoge uitgaven: een groot huis, een dure auto, een kostbare boot. Dan blijft er echt niet zoveel meer over om op te bezuinigen. ZONDER de eigensoortige problemen van sommige beoefe naars van vrije beroepen te kleineren kan wel gesteld wor den, dat er ook tegenwoordig bij de inkomens nog fikse te genstellingen zijn. Honderdduizenden mensen zien op het ogenblik nauwelijks kans de touwtjes aan elkaar te knopen. De vaste lasten spelen ook hun danig parten, maar bij de mensen-met-de-smalle-beurs gaat het om de gas- en elektri citeitsrekening, de huur, kortom de uitgaven voor de eerste levensbehoeften. «JUIST om ook déze mensen op de lange duur uit hun pro blemen te helpen is het nodig dat er offers worden gebracht om onze economie weer op poten te zetten. Ook de mini mumlonen en de minimumuitkeringen zullen naar het zich laat aanzien daar niet voor gespaard kunnen blijven, waarbij een uitzondering moet worden gemaakt voor de „echte minima", (die gezinnen en alleenstaanden die het met één minimuminkomen van goed 1400 gulden per maand moeten zien te redden). We lossen de problemen nooit op als een groepering verbe ten het eigen inkomen blijft verdedigen in afwachting van het inleveren door anderen. Wat een verademing is daarom de brief aan de minister van sociale zaken van de Neder landse Federatie van Arbeidsongeschikten (NFA), (de groe pering waarvan volgens een onderzoek, dat wij vandaag pu bliceren, velen weliswaar weer aan het werk zouden kunnen gaan als er maar werk was). DE NFA stelt nu zelf onder meer voor de wao-uitkeringen zonodig terug te brengen van 80 naar 75 procent. De feitelijke inhoud van de NFA-voor- stellen kan in dit bestek buiten beschouwing worden gelaten; het gebaar alleen al verdient echter bewondering. En navol ging- DEN HAAG - De Open Universiteit moet meer waar borgen voor de vrouwenemancipatie bieden. Dat zegt de Emancipatieraad in een commentaar op de ontwerp- wet op de universiteit. De raad vindt dat de universi teit vrouwen mogelijkheden kan en moet geven om educatievé achterstanden in te halen. ,^Voor vrouwen zijn er meer hindernissen om op latere leeftijd hoger onderwijs te volgen. Daarom moet de studiebegeleiding daar meer en intensiever op worden afgestemd. Voor het slagen van de nieuwe instelling is deze studiebegeleiding erg belang rijk". De raad herinnert eraan, dat het met voorrang opzetten van een open universiteit niet ten koste mag gaan van het verder uitbou wen van het tweede-kansonderwijs. Volgens de raad dreigt dit juist wel te gebeuren. De Open Universiteit kent aangepaste programma's en werkvormen. „Hierbij is het niet reëel, dat de norm gelijkwaardigheid uit het zicht verdwijnt", aldus de raad. De Emancipatieraad dringt ook aan op een snelle uitbreiding van het aantal studierichtingen. Naast rechten, economie en so ciaal-culturele wetenschappen wil de Raad ook studierichtingen uit de beta-faculteiten. „De nieuwe instelling biedt bij uitstek de gelegenheid de deelname van vrouwen aan exacte studierichtin gen te stimuleren". ADVERTENTIE "Sff JSt* Groene Betaalcheques en de-Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Amsterdam onbew. temp temp slap Zonnige perioden DE BILT - Een vrij diepe de pressie, met een kerndruk van 980 mbar, tussen Noorwegen en IJsland trekt verder noord waarts. Over de britse bi- landen en de Noordzee lag vanmorgen een frontale zone, welke de scheidingslijn vormt tussen iets koelere oceaanlucht en warme lucht boven het kontinent. Deze zone passeert het komend etmaal onze om geving. In het binnenland is hierbij plaatselijk een regen of onweersbui mogelijk. Achter eerdergenoemde zone wordt met zuidwestelijke winden koele lucht aangevoerd, die in de middag in het binnenland aanwarmt tot ongeveer 23 gra den. Het blijft vrijwel overal droog met zonnige perioden. Z.-Umburg on bow. Aberdeen zw. bes Athene I. bew. Berll|n onbew. Brussel onbew. Frankfort onbew. Genève onbew. Klagen turt onbew. Londen* Luxemburg 29 12 On 22 14 0 n r. 37 20 0 n onbew. 33 17 0 rr onbew. 29 19 Or zw. bew. 33 16 0 n onbew. 25 13 0 n onbew. 30 23 0 n goh. bew. 23 0 Or onbew. 27 17 0 rr onbew' 32 20 Or I. bew. 22 12 0 n onbew. 25 li On I. bew 26 14 0 n zw. bew. 26 21 - n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7