Omwegen Wlniek Liftenm use um 'mbiedt ook de niet jde ^ben zeldzame historie Provincie verwerpt alle bezwaren rgegen bestemmingsplan Conradstraat Cock van Andel valt in de prijzen eit Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 lacVHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pietors 'HEN AAN DEN Het provinciaal luur heeft alle bezwa- tegen het bestem- igsplan Conradstraat 9 ongegrond ver- d. Bij dit bestem- [splan gaat het voor- lelijk om een aanzien- verkeersreconstruc- die de problemen ld de oost-westroute in ihen zal moeten oplos- De bewoners van de iradstraat, de Vorse- Iburgstraat en de Stich- actiecomité van Hef- tot Havenbrug vrezen echter dat de verkeerspro blemen op deze straten zullen worden afgewen teld en deze daardoor on leefbaar zullen worden. straat en de Hefbrug en aanleg van een weg door het gebied Kerk en Zanen, vooruitlopend op de stadsuitbreiding in dat gebied. Deze weg moet als om- leidingsweg dienen zolang Rijksweg 11 nog niet is aange legd. phen-Leiden) over de Prins Hendrikstraat en het Hazeveld dwars door een woonwijk heenrijdt. Volgens gemeente De plannen van de gemeente houden het volgende in: re constructie van het gedeelte Woonwijk van de huidige doorgaande route gelegen tussen de Anna van Burenlaan en de Oranje straat; reconstructie van de Conradstraat, gelegen tussen de Oranjestraat en de Maas straat; aanleg van een verbin dingsweg tussen de Conrad- De doortrekking van de Con radstraat tot de Hefbrug is in de eerste plaats bedoeld om een eind te maken aan de hui dige ongewenste situatie waar in het doorgaande oost-west- verkeer (route Utrecht-Al- doorgaande verkeer via de Rijksweg 11 of via een omlei dingsroute langs de nieuw te bouwen wijk Kerk en Zanen kunnen worden geleid. De huidige route wordt dan weer een rustige wijkontsluitings- weg. De provincie geeft toe dat het woonklimaat in de Conrad straat en de Vorselenburg- straat zai kunnen achteruit gaan als gevolg van de ver keersmaatregel. De aanleg van een geluidsscherm aan de Pa rallelweg zal in ieder geval het lawaai afdoende beperken, al dus het college van Gedepu teerde Staten. Schade aan de woningen door trillingen wordt niet aannemelijk geacht omdat de afstand groot genoeg is, maar mits de schade aan toonbaar is kan een beroep worden gedaan op de Wet op de ruimtelijke ordening. De provincie ziet verder geen re den, ook mede in verband met het algemeen belang, om haar goedkeuring aan het bestem mingsplan te onthouden. HILLEGOM De Hille- gommer Cock van Andel heeft zich op bijzondere wijze onderscheiden tij dens diverse bloementen toonstellingen. Tijdens de grote gladiolententoon- stelling op de Floriade won hij een grote gouden en een zilveren medaille. Van Andel kreeg de op dracht om een aantal inzen- dingen voor de grote binnen- gladiolententoonstelling op de Floriade voor zijn reke ning te nemen en met be hulp van hardwerkende en bekwame mensen heeft Van Andel een serie stands opge bouwd die stuk voor stuk klinken als de welbekende klokken. Het loon naar wer ken bleef niet uit. Van Andel ontving, onder hoofdarran gement van de eveneens uit Hillegom komende Cock Veldhuis, de grote gouden medaille voor het arrangeren van de stand van de firma J. en P. Snoek uit Ens (Noord Oost Polder) alsmede een zil veren medialle. voor het ar rangement van de stand met gladiolen van de Stichting Glaco. (Een gladiolenkwe- kerscombinatie). Het behoeft geen betoog dat de Hillegommer bijzonder in zijn sas is met de behaalde- onderscheidingen. Het groot goud is één van de allerhoog ste onderscheidingen in het bloemenvak. Hij verwijst daarbij ook naar zijn mede werkers betrekkend, want hij kan steeds rekenen op de steun van een ploeg mensen die zich volledig inzetten. Van Andel maakt zich in middels alweer op Voor een volgend evenement; name lijk de Breda Flora. Dat is de derde zomerbloemententoon stelling van 18 tot 22 augus tus in de Grote Kerk te Bre da. maal? De leek dat zijn wij dus ziet de installatie al leen maar van de buitenzijde: de deur, eventueel katrollen en kabels die in het niet ver dwijnen. U kunt in het mu seum wel doordringen tot „the heart of the matter", maar wat moet u daar mee? Huh, wat!" Geheimzinnigheid Ik had willen schreeuwen: „Dat is het nou precies, me neer Janse; juist die geheim zinnigheid doorbreken, me neer Janse, dat doorschou wen, het zien van de per plexe kern van de zaak is iets dat ontelbaren zouden moe ten nastreven. Ik zou hen daarbij willen helpen. Kan dat? Kan dat, meneer Janse?" „Wel, als u zo vervelend aan dringt. is dat wel mogelijk, natuurlijk. M^ar u heeft er niks an, als u dat maar weet. Het is interessant voor de man met technische belang stelling, en wel voornamelijk op het gebied van de lifttech- niek. Je ziet daar ook uitslui tend mannen rondlopen, ter wijl hun vrouwen ergens an ders aan een thé complet zit ten, of naar de aapjes lopen te kijken of naar rose flamin go's. Dat kan op aanvraag, ik bedoel het lopen door het museum. Eerst contact opne men met ons secretariaat hier in Zeist. Voor de spaarzame" je hoort Johan Janse bijna denken „zonderlinge" „be zoekers in los verband is het liftenmuseum geopend in de maanden april tot en met ok tober, en dan nog maar op de eerste en derde zaterdag van de maand, van half elf tot half een. Daarna gaat de boel weer op slot, want meneer Verkerk stelt ook prijs op een vrije zaterdag". Nu is Jiet zo, dat destijds de vice-voorzitter van de liften vereniging, ir. E.Warners, het initiatief nam tot het sa menbrengen van een uitzon derlijke technische collectie. Want werkelijk: dat liften museum is wel degelijk de moeite van het aanlopen waard, en meneer Janse meende het ook niet zo erg allemaal, al houdt hij z'n twijfels aangaande een spon taan optredende interesse. Het is ook zo, dat meneer Y.Verkerk, aangesteld als toezichthouder en werkzaam bij het op- en overslagbedrijf dat een hal als museum heeft verhuurd aan de liftenvere- niging, uiteraard beperkt me dewerking kan verlenen. „Maar indien hij tijd beschik baar heeft, is meneer Ver kerk, aldaar, bereid door een gezelschap van ten hoogste vier personen het museum te laten bezichtigen". (Ja, gaat u maar eens die zin ontleden, als u zin heef; zoiets is voor mij een zomers verdrijf, T.P.). „Grotere groepen de Heer beware me er voor dienen contact op te nemen met het secretariaat van de vereniging (Correspondentie adres: Duinweg 19, Postbus 287, 3700 AG Zeist; telefoon 03404-316 60), voor het ma ken van een afspraak. Een rondleiding met uitleg kan met enige inspanning wor den gearrangeerd en duurt dan circa drie kwartier. Als alles goed gaat, tenminste. Zolang het mogelijk is, zal er geen entreegeld worden ge heven. En dan is in het late najaar en in de winter het museum gesloten, in verband IGIO LEIDSE COURANT TONDERLIJK ALPHENS ACHTERAFJE DAT NIET MET ZICHZELF TE KOOP LOOPT dEre0n°f J r" Jar t muz DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 uit 1923; eten gift van „London Transport", die ook verantwoordelijk voor de rode dubbeldekkers. De waterdruklift van rond 1898. met werkzaamheden. Dan zit er helemaal geen lift meer in. U ziet: we blijven, voor uw lekenverdriet, geheel in tech nische stijl". Twijfels Conclusie: u mag best eens komen kijken, maar er wordt aan uw verstand getwijfeld als u aanwipt maar geen lift- technisch inzicht heeft. Je gaat ook niet, in de Goede Week, naar de Donkere Met ten, als je geen affiniteit met het Gregoriaans hebt. In lift- verband is de „tegenweer" niet zozeer omdat meneer Janse of meneer Verkerk geen hart voor de zaak zou den hebben (want dat hebben ze wel degelijk, die liftrandfi- guren), maar men wenst een deceptie te voorkomen. De liftenvereniging en haar he ren willen zich vooral inzet ten ten behoeve van hen die in het liftenvak werkzaam zijn, vooral gediplomeerde liftmonteprs, die net zo moei lijk te vinden zijn als gecerti ficeerde orgelbouwers. Voor mensen die hun brood ver dienen met liftnijverheid is, overigens, een liftboek voor geschreven;, een biblistisch geschrift op het gebied van liftgeloof en -zeden, hetwelk bestaat uit een set binnen werk, met een afzonderlijk blad voor hydraulische liften, en voorzien is van twee om slagen. Waarlijk, de liftenvereniging maakt er veel omslag van. Het zou toch echt niet zo moeilijk hoeven te wezen als je, in een opwelling, iets meer van „de lift" zou willen weten. Als er geen liften wa ren geweest, had New Yorks Manhattan nooit zo hoog kunnen worden, was er nooit een Bijlmer geweest, geen to rende nieuwbouwwijk, geen randstad. Dan was het aan schijn der aarde anders ge worden, maar niet ver trap van de Londense onder grondse. een waterlift (hy draulisch) van onbekende makelijk uit 1898, een „stoomlift", een Oostenrijkse liftkooi uit 1935, een hotellift uit het Parijs van 1923 (en welke liften met hekwerk zijn er mooier en irritanter dan de Parijse?), een Amster damse spijzenlift met hand bediening (een ruk aan het touwtje en het diner kwam naar boven) uit 1920. Koste lijk liftmateriaal (als je niet stil blijft staan bij al die tand wielen) uit alle delen der we reld: Nederland, Oostenrijk, Engeland, Duitsland, Frank rijk, de Verenigde Staten. Enkele modellen zijn in wer king zelfs. Alleen is de wa terlift voorzien van elektri sche hulp. Zwaar werk vaak. bepaald geen lichte kooien onder het liftwerk. Allemaal verzameld dankzij bijdragen van de ge zamenlijke Nederlandse lift- fabrieken. Kabelbreuk: we moeten er niet aan denken. Enfin, wees eens onderne mend en begin de procedure die leidt tot het binnengaan van het ongedachte liftenmu seum van Alphen; eventueel ook liftend te bereiken. Na contact met Zeist, als u, bui ten die paar zaterdagochten den, met meer dan vier men sen bent. Nou. vooruit dan maar: ik heb ook nog het te lefoonnummer van meneer Verkerk; voor als u nou echt zou staan te springen: 01720- 23200, of thuis 017120-21584. U bent heus wel welkom hoor, ook al mocht ik een an dere indruk hebben gewekt. De liftenvereniging zegt het, op een foldertje, zelf: „Een bezoek aan het liftenmuseum zal voor iedereen een leuke ervaring zijn, ook voor die personen die zelden van een lift gebruik maken. See you soon in the museum!" Het is me afschuwelijk ,m')t duidelijk aan het wor- S^v°vJi len: de komkommertijd leerst zo hevig, dat er :elfs doorgedraaid wordt. Het Klaar niet op de nieuws- he reilingen. Het amusante Aardigheidje ligt in deze varme zomermaand niet meer op straat. Je moet :elfs tussen de grasspriet- es en de straattierelantij- t*se Dien naar een onderhou- an Wtjend onderwerpje zoe- ;en. En ook daar is het 1 tomkommer en kwel. een zijn treurige tijden vee dé/oor een stukjesschrijver. van zi Daarom mag niemand songfiet me kwalijk nemen, dat ik opeens gestoten ben op een onverwacht en bijna onmogelijk fe nomeen dat, gecamou fleerd en verborgen, Gangs de Oude Rijn even yt!L°W buiten Alphen elke be langstelling op veilige afstand schijnt te hou- den. eide b 'afTegenover „de Genie" aan de orden Hoorn, niet ver van het hebbel schetterende Avifauna, be vindt zich een instelling waar zelfs de honden geen ^brood van lusten: 's werelds enige en enig echte liftenmu seum. Een wereldprimeur ruim een jaar oud. Hoogstinteressant en op de verbeelding werkend, als je: de naam ziet staan. Veel ver- Ier kom je niet. Het is waar schijnlijk ook 's werelds eni- »e museum, waar je hemel en larde moet bewegen om er linnen te mogen. Vóór ik daar aan toe kwam, aan dat bewegen, hoorde ik via via dat ik in Zeist moest wezen. )p naar Zeist. Dat is het een- 'oudigste. als je even buiten Alphen aan den Rijn naar 1 een i en museum w'"- gek rei ïft slei. 'loris l Instituut 'is alsL iben fn Zeist gingen de deuren r liike0^"' wagenwijd, maar p Ize gingen open. Eigenlijk in p over*u's ter He'de. P°st Biltho- L hij dven* hever n°g Bosch en zou Duin, aa.n de Duinweg, waar Hij iie Je meteen afvraagt hoe ze foto eaan duin komen daar. Pgn ®Een herenhuis, een statige en Ruim een eeuw geleden ging het vervoer nog enigszins „buitenissig". beboste villa, een „mansion" in de zon. Hoofdkwartier van een uniek instituut (dat nil- lens willens wel met iets, unieks naar buiten móest tre den): de Nederlandse Vereni ging voor Liftnijverheid, kortweg aangeduid als „Lif tenvereniging". Ofschoon er geen lift te bekennen valt. Op mijn kloppen en schellen werd opengedaan door een voorkomend heer, die daar gestationeerd is om de escale rende belangen der vereni ging1 te behartigen en verder iedereen met een ongezonde belangstelling voor liften te waarschuwen, dat „er niets aan is". Johan Janse, secreta rieel zaakgelastigde, met een beperkte liftenkennis, zoals zowat iedereen die met het verre liftenmuseum van doen heeft. Want het Alphense liftenmu seum, geopend eind april 1981, is eigendom van de lif tenvereniging die de zaak dus ook gefinancierd heeft. En „over Zeist" ik duidde daar al op is nog steeds de gemakkelijkste manier om in Alphen over de museum drempel te komen. Op de een of andere wijze kon Johan Janse wel begrip opbrengen voor mijn nieuwsgierigheid naar het liftenmuseum. „Maar weet wel waar u aan begint. Zou u het wel doen? Een buitenstaander, een leek, zal er nauwelijks wijs uit kunnen worden. Zelf zie ik er ook weinig gat in, en de toezichthouder, meneer Ybsi- lon Verkerk, heeft het ook maar van horen zeggen als hij af en toe mensen rond leidt. Wat is een lift hele- Deze cabine uit Wenen dateert van ca. 1936. nieuwd. Meer nog dan het vliegtuig, is de lift een le vensnoodzaak gebleken. En wie schrijft er over de lift? Niemand toch zeker. De vlie gende gebroeders Wright, ja, die waren de geestelijke na zaten van Leonardo da Vinei. verzameling van antieke stukken. Maar sinds het midden der vorige eeuw zat Amerika's trots en gevoel voor eigen waarde wel degelijk „in de lift". Rond 1850 begon de eerste lifttechniek ratelend op gang te komen en sedert dien zijn er ingenieuze staal tjes van op- en neergang af geleverd. Opgepoetst staan voorbeelden daarvan in het liftenmuseum te kijk, in een Leerstof Geen amusement, maar voornamelijk statische leer stof voor aankomende, en weer dalende, liftmonteurs. Aanvulling van het lesmate riaal, zo moet je eigenlijk de inventaris van het liftenmu seum zien. Maar het niet we tende publiek kan er ook best even stil bij worden. Er is veel ruimte nodig voor het exposeren van oude pronk stukken (vandaar die hal), zoals de aandrijfmotor van een uit 1910 daterende rol-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5