Volitie dreigt met geding tegen minister Greenpeace- activisten vastgeketend aan dumpschip Vriendin Britse misdadiger nog in Amsterdam? JWao-ers: verlaging van uitkering is bespreekbaar mm Enorme toename van drugsvangsten op Schiphol Chip verbetert concurrentie-positie Vijftien miljoen voor leerling-bouwplaatsen Totale vacaturestop in gezinsverzorging INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 ol overheid in Uniser- chandaal niet onderzocht N HAAG Er komt geen bestuurlijk onderzoek naar de rol ambtenaren en ambtelijke diensten hebben gespeeld bij het rlenen en handhaven van vergunningen voor het voormalige al verwerkingsbedrijf Uniser. Jniser heeft zich schuldig gemaakt aan het op grote schaal lozen m, ran giftig afval. De directeuren van het bedrijf zijn hiervoor J eroordeeld. In een brief aan de Tweede Kamer waarin zij de qq< Jniser-zaak evalueert, schrijft staatssecretaris Lambers van mi- ieuhygiëne dat een diepgravend onderzoek naar de betrokken- ieid van de overheid bij de Uniser-lozingen teveel tijd zou kos- en. Bovendien zou het onderzoek ernstig bemoeilijkt worden K>rdat de onderzoekers onvoldoende bevoegdheden zouden ibben, aldus de staatssecretaris. Ze vindt verder dat in het ge- ral van mogelijke fouten niet de ambtelijke instanties een ver- vijt moet worden gemaakt, maar dat de structuur heeft gefaald. Een beeld van de bij puur toeval ontdekte Romeinse toren. Oude Romeinse toren ontdekt in Maastricht MAASTRICHT Bij voorbereidingen van de bouw van een appartementencomplex op een braakliggend terrein in Maastricht is bij toeval een muur en een complete toren van de oudst bekende Romeinse neder zetting uit het jaar 360 gevonden. De ligging van een deel van deze nederzetting was al bekend uit eerdere opgravingen, alleen de oostelijke afsluiting ontbrak. Nu die thans is aangetroffen, heeft een archeoloog kunnen vaststellen dat de nederzetting bij de Maas veel minder breed was, dan tot nu was aangenomen. Een gedeelte van de toren komt niet onder het apper- tementencomplex terecht. Het wordt waarschijnlijk ge restaureerd. Van het Romeinse Maastricht moet men zich volgens de archeoloog geen grote voorstelling ma ken. DIT JAAR NOG 125 MAN EXTRA VOOR GROTE STEDEN |Van onze sociaal-economische redactie) Q)EN HAAG De politie bonden blijven van me ling, dat minister Rood )an Binnenlandse Zaken Ie sterkte van de politie korpsen van de vier groot ste gemeenten niet had togen bevriezen zonder overleg met hen. Zij heb ben gisteren tijdens een bespreking op het minis terie dan ook gedreigd met het aanspannen van een kort geding om dat overleg, door de minister niet nodig gevonden, af te dwingen. De bespreking van gisteren was er één van de afdeling ge meentepolitie van het georga niseerd overleg in politie-amb- tenarenzaken. De bonden her haalden, dat de minister /liet had mogen terugkomen op een belofte van zijn voorganger dat de vier korpsen uitgebreid zouden mogen worden, zonder met hen te spreken. Gespreksleider Ter Hark, chef directie politie, bleef echter namens de minister van me ning, dat het georganiseerd overleg er is voor rechtsposi tionele zaken, niet voor korps sterkten. Overigens benadruk te hij dat de vier grote steden er dit jaar wel 125 politiemen sen bij krijgen. De maatregel van minister Rood betreft een bevriezing van de sterkte op 1 januari 1983 op het niveau van 1 januari van dit jaar. Dat be tekent dat de toezegging van Roods voorganger minister Van Thijn, dat de grote steden er in 1982 125 man bij krijgen ongemoeid wordt gelaten. De bonden vinden deze uit breiding niet genoeg en willen dat Rood ook de andere toe zegging van Van Thijn voor de jaren 1983 tot en met 1985 na komt. Voorzitter Teeuwen van de christelijke politiebond sneed gisteren in dit verband ook de veiligheidsaspecten voor de politiedienst aan. Dit naar aanleiding van de recente schietpartijen, met name in Amsterdam. Zijn opvatting is, dat een groter politiekorps de veiligheid verhoogt, zowel voor de burgers als voor de po litiemensen. Hij hekelde ook het gemak, waarmee men blijkbaar vanuit het buiten land wapens in ons land kan mèebrengen. Dit algemene gesprek zonder besluiten zal diepergravend worden voortgezet in het bre de georganiseerde overleg, dat op 23 augustus zal plaats vin den en waarbij zowel minister Rood (gemeentepolitie) als mi nister De Ruiter (rijkspolitie) zullen deelnemen. Het is niet ondenkbaar, dat een kort ge ding reeds vóór die datum wordt aangespannen. AMSTERDAM Zes opvarenden van de Sirius, het actieschip van Greenpaece, zitten sinds gistermorgen met handboeien en kettingen vastgeketend aan een van de losplatforms van het Britse schip de Gem. De activisten wilden met deze actie de dump van enkele duizenden vaten met radio-actief afval in de Atlanti sche Oceaan bemoeilijken. Volgens de laatste berichten zitten zij echter nog steeds vastgeketend, terwijl de be manning van de Gem voorbereidingen treft voor het durftpen via een ander platform. Tijdens de actie gisteren bevonden beide schepen zich 700 kilo meter ten noordwesten van Spanje. De vrijwilligers (een Ameri kaan, een Canadees, een Westduitser, een Australiër en de Ne derlander Willem Groenier), ketenden zich vast aan de „Gem" omdat stalen kooien aan weerszijden van het schip het onmoge lijk maakten om zoals bij eerdere acties, met rubberboten onder de losplatforms te varen. Toen de actievoerders met hoge-druk- spuiten werden „bespoten", maakten zij zich vast aan alle vier losplatforms. De „Gem" hees daarna de platforms aan boord en ging op volle kracht vooruit, met de zes activisten eraan vast. De „Sirius" volgde, aldus „Greenpeace". Volgens de organisatie worden de zes correct behandeld door de bemanning van de Gem en hebben zij zelfs voedsel gekregen. Uit metingen in de onmiddellijke omgeving van de Gem is ge bleken dat het niveau aan radio-activiteit oploopt tot 50 maal de natuurlijke achtergrondstraling, aldus Greenpeace. twe ïtaj j ^AMSTERDAM Pat Ford, de 31-jarige vrien din van de Britse misdadi ger Alan Reeve, die vrij- - ejdag de Amsterdamse en agent J. Honingh dood schoot, is mogelijk nog in m Amsterdam. ^Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat zij er gens in een Amsterdams kraakpand is ondergedo ken. Het wordt echter ook niet uitgesloten dat zij in middels naar het buiten land gévlucht is. De vrouw heeft geen zware strafbare feiten gepleegd, maar de politie is toch wel benieuwd naar wat zij te zeggen heeft. In het kraakpand van Reeve zijn links-extremistische boe ken en pamfletten gevonden. Bovendien zou Pat Ford zich Trotskistische" kringen hebben bewogen. Het staat echter vrijwel vast dat Reeve neen gewone misdadiger is en geen terrorist, zoals de politie even gedacht heeft. Reeve, die twee mensen had Pat Ford. gedood, zat sinds 1964 tot aan zijn ontsnapping in 1981 in de Britse Broadmoorgevangenis. Hij zou in Amsterdam enkele flessen wijn hebben gestolen. Werd echter betrapt en daarop ontstond een vuurgevecht waarbij Honingh om het leven kwam en een andere agent ge wond raakte. Ook Reeve werd gewond. Hij kan voor zijn misdaden maximaal twintig jaar celstraf krijgen. Reeve, die een volle dige verklaring heeft afgelegd en nu is voorgeleid aan justi tie, maakte volgens de politie bij het verhoor een koele, har de, zelfverzekerde en intelli gente indruk DEN HAAG Een herziening van de uitkeringsper centages over de hele linie met behoud van minimaal een uitkering van 75 van het laatste loon is, gezien de economische situatie, bespreekbaar. Dit schrijft de Nederlandse Federatie van Arbeidsongeschikten-orga- nisatiés in leen brief aan de Tweede Kamer en aan mi nister De Graaf van sociale zakèn en werkgelegenheid. Mensen die nu arbeidsongeschikt worden, krijgen tot hun 65-ste een wao-uitkering die 80 van het laatst verdiende loon be draagt. De Nfa wijst in haar brief op de mogelijkheid van enige nuancering binnen de wao-uitkeringen, zoals de mogelijkheid om de uitkering procentueel te laten stijgen naar leeftijd en te gelijk procentueel te laten dalen naar het laatst verdiende inko men. Een andere mogelijkheden die de Nfa aanwijst om te komen tot een herziening van het stelsel van sociale zekerheid en beheer sing van de kosten is: afschaffing of bevriezing van de automati sche prijscompensatie. De Nfa vindt dat de prijscompensatie de functie van koopkrachthandhaving heeft .verloren. Ook een herziening van het kinderbijslagsysteem en beperking van de aow aan mensen met een hoog extra inkomen, worden in de brief aangedragen als studie-onderwerpen, die ertoe zouden kunnen bijdragen de collectieve uitgaven te beheersen. Ferre Grignard overleden ANTWERPEN Ferre Grignard, die een korte pe riode van roem heeft gekend als zanger van protestliedjes in de jaren zestig is op 43-ja- rige leeftijd overleden. Hij leed aan keelkanker. Met zijn lange haar, zijn onge kamde baard en krassend temgeluid was de in Antwer pen geboren zanger karakte ristiek voor de protestbewe ging van de jaren zestig. Zijn liedjes, „Ring, ring (I've got to sing)" en „Crucified Je sus" waren internationale suc cessen. Het idool van de Fran se popmuziek Johnny Halliday nam een Franse versie van het laatste liedje op de plaat op. Tegen het eind van de jaren zestig zonk de ster van Grig nard snel. Hij stapte over naar de schilderkunst. Onlangs had hij een expositie van zijn ex pressionistische schilderijen in **êen plaatselijke galerie. Nederlandse vredes activisten in Spanje vrijgelaten MADRID De Spaanse politie heeft gisteren vijf Nederlanders vrijgelaten die afgelopen zaterdag waren gearresteerd tijdens een vredesdemonstratie in de Zuidspaanse plaats La Linea. Ook achttien ande re aangehouden buiten landers mochten de ge vangenis van Algeciras verlaten. Zij moeten allen Spanje binnen drie dagen verlaten. Zestien Westduitsers, een Brit en een Amerikaan waren met de Nederlanders gearresteerd toen ze met een anti-militaris tische mars door de straten van het stadje La Linea het feit herdachten dat 6 augustus 1945 de Japanse stad Hirosjima verwoest werd door een Ame rikaanse atoombom. Aan de demonstratie deden 300 vre- desdemonstranten mee, die eind vorige week een vredes- kamp betrokken in La Linea, dat dichtbij Gibraltar ligt. Vol gens het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag is dë Spaanse politie tijdens de demonstratie tot arrestaties overgegaan op het moment dat de demonstranten pamfletten gingen uitdelen. In totaal wer den 80 personen opgepakt. De Spanjaarden onder hen kwa men dezelfde dag al vrij. Opmerking over rijgedrag „afgestraft" ROTTERDAM Een 44-jari- ge man uit Rotterdam is giste ren met hoofd- en beenletsel in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij een opmerking had gemaakt over het rijgedrag van een chauffeur van een passerende auto. Volgens de politie voegde de man, die met een kennis op straat liep, een passerende automobilist toe dat deze niet zo hard moest rij den. De auto stopte, waarna een man die naast de bestuur der zat de voetganger zo op het hoofd sloeg dat deze op de grond viel. De automobilist reed hierop over de benen van de gevallen man heen en reed weg, echter zonder zijn „maat" mee te nemen. De laatste, de 25-jarige A.V. uit Den Haag, kon door de politie worden aangehouden. Normaal mag toch optreden VALKENBURG Exploi- tant Huynen van de Scala- Jumbo-dancing in Valken burg ziet sinds gisteren af van juridische stappen tegen burgemeester Gilissen over de door de laatste verboden optredens van de popgroep Normaal in de dancing. De burgemeester en de dan cingexploitant bereiken na urenlang overleg een akkoord, dat inhoudt, dat de groep Nor maal op 17 augustus wel mag optreden. Het voor gister avond geplande optreden bleef verboden, zo deelde de ge meentesecretaris van Valken burg mee. Burgemeester Gilissen denkt, dat op 17 augustus geen vrees meer bestaat voor ordeversto ringen na afloop van het op treden van Normaal. Het hoogseizoen in Valkenburg is &dan voorbij. Een van de speciaal getrainde honden onderzoekt bagage op Schiphol op de aanwe zigheid van drugs. SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol zijn in de eerste zeven .maan den van dit jaar al veel meer verdovende midde len onderschept dan in heel 1981. Over heel '81 is negen kilo he roïne aangetroffen, maar in de periode januari-juli van dit jaar is de score al 55 kilo. In dezelfde periode is negen kilo gram cocaïne onderschept, te gen drie kilogram in heel '81. Ook de hoeveelheden onder schepte hasjiesj en marihuana, zijn duidelijk toegenomen. Al meer dan 1000 duizend kilo hasjiesj en 1200 kilo marihua na vielen in de eerste zeven maanden van dit jaar op Schiphol in handen van de po litie, tegen 1000 kilo hasjiesj en 700 kilo marihuana in '81. Óm dat het aantal zaken niet toe neemt, concludeert de politie dat de organisaties en koeriers bij de smokkel van verdoven de middelen meer risico's ne men dan eerst. De Rotterdamse politie heeft op rijksweg Rotterdam-U trecht een 49-jarige man uit Kopenhagen aangehouden op verdenking van overtreding van de opiumwet. Met de hulp van een speciaal getrainde hond werd elf kilo amfetami nen en vier kilo hasj ontdekt, die de man in z'n huurauto had verstopt. Hoe de man op het spoor is gekomen, wilde de politie niet zeggen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De chip wordt in het rapport van de Raad voor de Arbeidsmarkt met name een krachtige ontwikkeling toegeschreven vanwege de vermindering van de produktiekosten en de verbetering van de con currentiepositie, maar naast de economische vormen ook technische overwegingen prikkels tot invoering: betere beheersing van het produktieproces en verbete ring van de kwaliteit van het produkt. Ook de behoef te aan verbetering van de informatiestromen en van de arbeidsorganisaties maken de weg vrij voor de chips. Aan de andere kant vormt de mens een rem: er is nog onvoldoende kennis van de mogelijkheden, het perso neel is (nog) niet deskundig en er bestaat nogal wat weerstand tegen ingrijpende veranderingen. In de nota wordt gesteld, dat in de landbouw en visserij de werkgelegenheid met 1,3 pet zal afnemen. In deze sector zal het vooral gaan om een betere beheersing en besturing van het pro duktieproces. In de industrie en de ambachtelijke beroepen zul len circa 27.000 banen door de micro-electronica verdwijnen. Daarbij valt vooral te denken aan de voedings- en genotmidde lenindustrie (7800), de metaal (5600), de aardolie- en chemische industrie (4300) en de grafische industrie (3200). In de electro- technische industrie zal de daling het geringst zijn omdat daar sterke compenserende effecten optreden. In de bouw zullen de gevolgen vrijwel nihil zijn. Bij de commerciële dienstverlening en de (semi-)overheid zullen de grootste veranderingen optreden, te weten 5,2 pet (9000) ba nen weg tot 1990. Voor de groot- en detailhandel is het effect van de chips in percentage minder (3,9 pet), maar het betekent wel 30.000 banen. Voegt men daaraan de overheid-puur toe, dan komt men in de tertiaire en kwartaire sector tot een afname van banen van 64.000. Administratief De administratieve beroepen zullen met name worden geteisterd door de chips. Het aantal boekhouder/administrateurs zal met 5,9 pet afnemen, voor andere beroepsgroepen gelden vergelijk bare percentages, variërend van 4,1 pet voor secretaresses tot 5,8 pet voor typistes. In industrie en ambacht is het verlies vooral te verwachten voor chemisache procesarbeiders (3 pet), voedings middelen- en drankarbeiders (3,9 pet), drukkers (3,9 pet) en las sers (2,7 pet). Maar er zullen meer electromonteurs nodig zijn (1,6 pet). Voorts wordt een daling van het winkelpersoneel voor zien met 3,6 pet. Meer chips maken daarentegen meer systeema nalisten en programmeurs nodig: in de komende drie jaar circa 5 pet. De Raad voor de Arbeidsmarkt wijst er met nadruk op, dat zijn cijfers uitsluitend betrekking hebben op het effect van de invoe ring van chips, niet dus op de algemene arbeidssituatie in secto ren en beroepen, die ook economisch bepaald wordt. Zijn uit komsten wijken wat af van die van andere onderzoeken. Zo komt de raad uit op een banenverlies van 12.000 per jaar, terwijl bijvoorbeeld het Centraal Planbureau eerder op 16.000 uitkwam. De gevolgde onderzoekmethode is daaraan debet. In het bijzon der heeft de raad ook de positieve effecten meegeteld. DEN HAAG Minister De Graaf van Sociale Za ken heeft gisteren een be stemming gegeven aan de vijftien miljoen gulden, die in het banenplan van het kabinet waren gere serveerd voor het stimule ren yan leerlingbouw- plaatsén. Hij komt daarbij eerdere toezeggingen na, dat het noorden en het zuiden van het land elk vijf miljoen uit deze pot krijgen. Bij de stimuleringsregeling krijgt de aannemer een premie van 3500 gulden (op jaarbasis) per leerling in groepsoplei- ding. Dit gaat 7,35 miljoen kos ten, uitgaande van 1500 leer lingen in de burgerlijke en uti- litewitsbouw en 600 in de grond-, water- en wegenbouw. Voorts houdt de regeling, een premie voor de opdrachtgever in de sector nieuwbouwwonin gen in van 1500 gulden per woning als de nieuwbouw als leerlingbouwplaats wordt uit gevoerd. Dit gaat, uitgaande van duizend woningen, 1,5 miljoen kosten. Opdrachtge vers voor de bouw van kanto ren, bedrijfsgebouwen e.d. krijgen een premie van ander half procent van de aanneem- som als het werk als leerling bouwplaats wordt uitgevoerd. Voor dit onderdeel is drie kwart miljoen gulden beschik baar. Tenslotte is voor de groepsopleidingen in de overi ge sectoren van de bouwnij verheid 0,4 miljoen gereser veerd. DEN HAAG Alle instellingen op het gebied van ge zinshulp en gezinsverzorging mogen voorlopig in prin cipe geen vacatures meer opvullen. Minister De Boer (CRM) heeft een totale vacaturestop afgekondigd. Vol gens de minister is die vacaturestop nodig om er dit jaar nog 87,5 miljoen gulden op te bezuinigen en in 1983 nog eens 112,5 miljoen. Gedwongen ontslagen zijn in 1983 niet te voorkomen. Er moeten 2500 banen ver dwijnen. Ook is er geen garantie meer dat deze sector in 1983 buiten extra bezuinigingen wordt gehouden, zoals de Kamer had gevraagd. De gezinszorg heeft eerdere bezuinigingen van 63 miljoen gul den niet gehaald en de uitgaven in 1981 waren 50 miljoen gul den hoger dan begroot. De eigen bijdrage in de gezinszorg en gezinshulp gaat ook omhoog waardoor 12,5 miljoen gulden per jaar extra in het laatje komt. Als de besturen van de instellingen de taakstelling niet halen en geen vacaturestop hebben afgekondigd, wordt het nog open staande bedrag gekort op de subsidie voor 1983. Alleen instellin gen die een maximale inspanning leveren maar toch de noodza kelijke bezuinigingen niet halen krijgen een subsidie van De «Boer waarmee het gat gedicht wqjdt Naaktrecreanten verontrusten Leerling (RPF) DEN HAAG Het Ka- merlid Meindert Leerling (RPF) is ernstig veront rust over het toenemend aantal naaktrecreanten. Hij heeft de ministers van justitie en binnenlandse zaken. De Ruiter en Rood. gevraagd of het aantal processen verbaal beves tigt dat er in recreatiege bieden veel meer naakt gerecreëerd wordt. „Waarom wordt er vaak afge zien van vervolging tegen naaktrecreatie?" wil Leerling, die zich afvraagt of de strafbe palingen wel adequaat zijn, weten. „En in hoeverre belem mert het tekort aan politieper soneel opsporing van qvertre- <frrs9" Deze warmte kan in de avond een enkele regen- of onweers bui tot gevolg hebben. Weersgesteldheid van gisteren Zonnig en warm DE BILT Een van de Oceaan afkomstig hogedruk- gebied strekt zich uit over gro te delen van West- en Midden- Europa. De kern ervan ver plaatst zich in het komende et maal langzaam over Duitsland naar het oosten. Een depressie op de Oceaan ten westen van Schotland trekt naar het zee gebied rond de Shetlandeilan- den. Het bij dit lagedrukgebied behorend regenfront dringt slechts langzaam via de Britse eilanden op in de richting van het vasteland. Op de nadering ervan stroomt morgen met zuidenwind warme lucht naar ons land. Het wordt morgen dan ook een zonnige en war me dag met een middagtempe- rüuur van rond 27 graden. Eekto Eindhoven Oen Hektor Frenktort Genéve Innsbruck onbew 24 15 3 mm 12 0 mm 13 0 mm 15 0 mm 12 0 mm 16 0 mm 1» 0 mm 16 0 mm onbew. 30 18 Ou 27 21 23 12 5 mm 25 16 6 mm 24 13 0 mm 35 19 0 mm 28 19 #mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7