[Heel wat parkeerplaatsen in eidse binnenstad ijn acceptabel 99 Drastische aanpak van wateroverlast in Noordwijkse Jan Kloosstraat Excursie naar kasteel Sypestein Zevenhoven verontrust over opheffing busdienst hGI LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 Ï1IOENENMAN DICK JONGMAN KRABBELT OVEREIND Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Tijdsi t laat rgelee het pi enig speurend be- igels jiouwen van de gede- 8-jari 'eerde inhoud (of men "'""Jet tijdig van tevoren uitnodiging voor de :eptie hebben ont- ngen) wordt het dui- "lijk, dat Leiden er in Breestraat op nummer een schoeiselzaak Weieit bijgekregen. De ar- nadeioze passant moet in s^n4ste instantie bij de geopende deuren inge% de etalageruimte be mens ist opzij schuiven en de 'eer djtree onbelemmerd ma- sitie in de indruk krij- dat deze vindingrij- bloemist onverwacht igineel zijn rijke col bloemstukken, ifjes en bossen onder peren bogen verleven- v^fjtd heeft met aantrek- tden pij^e partijtjes schoe- et Arfn en tassen. Maar nee en fyor, Dick Jongman had de meet af aan een ple- f trige en aangeklede an J{?ning van zijn nieuwe 3avorf10enenzaa^ vot)r ogen: ioenen moesten het en schoenen zijn het (worden ook. De bloe- ;n, daar kan hij niets doen. Die gewerden Jm vanwege hartelijk ideleven van de zijde 7 jakn familie, vrinden en ter ifnnissen en een bonte itiekring, waaronder iet stadhuis". Zo is dan, ids maandagmiddag, veS fontessa due" in een ■elde van bloemen ko en te staan. En in stilte, lor zich heen, hoopt jek Jongman, aanstich- r van het feest en ver- n, twoordelijk runner stuk n een economisch be- leinfyig, dat hij op weg is £ro/fcar een profijtelijke en wekt ?stendiêe toekomst. it ja, ?rwijl mr. Cees Waal, ge- eentelijk bewindsman met in open, tintelend, zij het !n wat spottend, oog voor adsplanning en loco is hij vens in een zomers pak lasi nonchalant een sherry etappes tot zich nam toch wel een vriendelijke an", hoorde ik van terzijde, t een hoek waar men aarblijkelijk begrip toonde ior 's mans niet geringe andaat en zijn volhouden), irwijl enkele van de stedelij- commissies onder de ko- nmaat werden geplaatst, en opgemaakte hapjes en ikken vol verschillend ge- rite drankjes aan grijpende ingers van externe betrek kingen, raadsleden, ambtena- in, winkeliers, media, en imes in doorgaans smettelo- toiletten voorbijgingen lier werd overigens weer ardig wat politiek bedreven, len werd bekeken en men ig; psst, hé, wie is dat ook weer?; die meneer met dat kale voorhoofd): kortom, ter wijl al deze menselijkheden plaatsvonden, bedacht ik me, dat er hoe dan ook in elk geval een „Contessa una" moet zijn geweest. Anders kom je niet aan je due, num mer twee. Doornen 's Middenstanders pad gaat, zeker in Leiden, niet meer over florissante rozen. Al thans, het zijn veelal de door nen die de neringdoenden prikkelen tot waakzaamheid, nauwlettendheid, nadenken en afwegen. En tot 'werklust. Zeker. Maar het is uitkijken geblazen, anders sta je in no time in je hemd en negatief in de kolom „Economisch wel en wee". Je moet tegen woordig verdomd goed weten wat je doet, alvorens, met ga rantie van Vadertje Staat, een kapitaal levenswerk in de Leidse binnenstad op sta pel te zetten. Hier is het Contessa II, als Italiaanse voortgezette gravin in schoenen. Schuin aan de overkant worden concurre rende tassen gesleten door een Franse „gravin", een „comtesse". Dat wordt licht een adellijke vete. Goede hout Het „nieuwe leven" heeft Dick Jongman (37) veel kop- sloop- en bouwzorgen en 15 kilo aan lichaamsgewicht ge kost; „maar dat was het me wel waard". Het is een ochr tend later, na de opening. De dag is nog jong. De eerste klanten komen duidelijk op de schoenen af. Vinden de bloemen prachtig. Er wordt gepast. Leiden leeft en Jong man ook, met aan zijn zijde z'n vrouw Marjolijn, die ook uit het goede hout en het ge looide leer gesneden is. Als een resumé wordt Contessa deel 1 afgedraaid, achter in het magazijn, waar ook een „kantoortje" in de maak is en waar vandaag nog honder den theeroosjes liggen te wachten op een schuins af snijden, alvorens in vaasjes gezet te kunnen worden. Contessa 1 dan; gravin puur, en sinds ruim een half jaar ter ziele. Die „Contessa", aan de Don- kersteeg, maakte Jongman als jongeman bijna 10 jaar mee. Hij was daar tot eind vorig jaar bedrijfsleider. Schoenenman in hart en nie ren. Kreeg een opleiding bij Bata, Best. Was ook sous-chef bij B. aan de Haarlemmer straat. En zo maar door, tot 'filiaalhouder in Den Helder. Waar hij trouwde en kinder tjes kreeg. Na Bata Best ge raakte hij bij Genemans schoenen b.v., „inzake Com- tessa", „zo heette 't dan, aan de Donkersteeg". Veel rei zen, buitenlandse beurzen aandoen. Maar op 't eind was het niet alleen Genemans; Jongman bleef nergens meer. „Het grote geld zette me op de keien, samen met zes an dere medewerkers. Afgelo pen. Schluss. Finito. Naar de knoppen. Incomste Enfin. Dick had nog meer omhanden, in de tussentijd. Zich op de tanden bijtend bleef hij zich, buiten onmid dellijk „zakelijk" verband, manifesteren als bestuurslid van 't Leids City Centrum, LCC, „afdeling Evenemen ten-commissie". En zeven jaar organiseerde hij de Leid se Incomste van St. Nicolaas waarvan je mag denken wat je wil, maar niet vergelij ken met optochten in ge meenten die er „meer Voor over hebben". Straks meer, daarover. Leiden Promotion, een toverwoord zonder direc te toverkracht; ontsproten aan het LCC. Ook weer zoi ets. Dick Jongman heeft een bestuursfunctie in de zaak die als slogan kreeg: „Leiden leeft". „Kijk, daar gaat het me nou om hè: promoten, of hoe je het ook wil noemen. Bevorderen dus. Opbouwen van een begrip, dat de Leidse city nog steeds is. Ik heb al tijd gezegd: als er tien wegen naar Leiden leiden, en negen zijn er afgesloten, dan zullen we die ene, overige weg in de baan der belangstelling moe ten houden". Promoten, heet dat, op de snelle weg der taaiaanpas sing. Dat zal Dick Jongman om het even zijn. „Waar het ons op aankomt is, dat we niet negatief moéten doen. Niet doodschrijven in publi caties; niemand de das om doen, niet severen en mug gen ziften als je zoveel op- bouwends kunt verrichten met zovelen bij elkaar. Het is slecht parkeren in Leiden. Dat is zo. Natuurlijk. Maar er zijn heel wat parkeerplaatsen die acceptabel zijn. Het colle ge" (van B en W, L.O.; die „verduidelijkende" tussen voegingen vind ik nou echt leuk) „het college is destijds een beetje verkeerd begon nen. Het drukte renovaties door en zo, zonder eerst iets voor „het blik" te maken. De auto werd genegeerd. Dat is jammer. Eerst wordt ieder een tot een peil geholpen waarop „de auto" zowat voor Jan en alleman bereikbaar wordt. Sociaal goed. Maar dan moet men opeens maar weer die auto laten staan. Te rugdraaien. Het liefst wil men vóór de winkel stoppen, als winkelend publiek. Men is verwend. Voor mij hoeft dat niet; maar voor duizen den anderen wel". Internationaal Dick Jongman, de verse zelf standige schoenenboetikist aan de Breestraat, heeft zich aan internationale voorbeel den gespiegeld. „Ik noem De familie Jongman bij de poort van haar nieuwe be drijf aan de Leidse Breestraat. voorbeelden: Zürich, Brugge. De laatste stad heeft, bijvoor beeld, goede voorzieningen: op de grachten ,de reien, staan geen auto's meer. Die worden verwezen naar ande re bereikbare plaatsen. En dan Haarlem: een school voorbeeld van hoe men ge woekerd heeft met de be schikbare ruimte. Daar heb ben we Waal mee naar toe genomen. Een oude binnen stad blijft altijd trekken, en moet als winkelcentrum aan trekkelijk blijven. Ik ben nooit bang geweest voor een Leidsenhage of, recentelijk, een Winkelhof. Nee, ik heb bewust gekozen voor de bin nenstad van Leiden. En hele maal niet als laatste der Mo hikanen, want er zullen, naar ik hoop, nog heel wat Mohi kanen bijkomen. Het was ook geen natte vingerwerk van me. Ik heb een rapportje la ten maken door instanties; mijn zaak is gebaseerd op realisme". In dat rapport wordt de Haarlemmerstraat aange merkt als „winkelstraat en promenade". Maar de Bree straat telt voor het meren deel filialen van grote win kelbedrijven. „Ik zit nu mid den in het zwaartepunt van deze straat, en dat is aan te merken als „goed geschikt, in de buurt van kledingzaken op een goed niveau". Tussen de modebedrijven dus. De Haarlemmerstraat is „an ders". Domein voor passan ten en publiek dat op gezel ligheid loopt, „waar schoe nenjongens en het jeans-ge- beuren bij elkaar gaan zit ten". De Breestraat kent een gerichter publiek, en erg veel uit de regio. De bussen stop pen er „voor de deur". Lei den blijft een unieke stad, en Dick Jongman weet exact waar hij het over heeft. Trendsetters In zijn zaak om even com mercieel te worden, van- de weeromstuit, maar het tekent een vakmanschap is veel Italiaanse import, verkregen van de „beurzen": Bologna (twee keer per jaar) en Düs- seldorf als één van de be langrijkste veelzijdige mark ten. Vanuit Düsseldorf wordt het schoenwerk volgens de laatste fashion geïnjecteerd; daar staan ook Japanners met hun schoeisel. Dick Jongman: „Je moet snel bij sturen op 't modieuze vak. Je moet erg vlug reageren tij dens het seizoen. En de jeugd hè, dat is de grote groep van trendsetters: van 13 tot 20 jaar, maar die van 20 tot 30 is de meest bewuste klasse die op schoenen door het leven móet. En kleuren bij de kle ding brengen; zoals van „pe trol" tqt "mosterdgeel". Mo dieus, modieus, in veel kleu ren, maar dan in kwaliteit en pasvorm. Dat hebben we hoog in het vaandel geschre ven". Maar welke schoenver koper heeft dat niet? Ook is er een flinke groep Nederlandse schoenfabrikan ten waarmee Jongman reke ning houdt, „Want de Neder landse schoen is een kwalita tief erg goede schoen". Dick Jongman heeft z'n Leidse zaak gemaakt met de hulp van Leidse bedrijven. Hij stelt er prijs op, dit te ver melden. Buiten de schoenen is alles Leids wat de toon aangeeft. Maar ook drie maanden „eigen sloop- en bouwwerk", dat kosten be sparend heeft gewerkt. Dick werd bijgestaan door familie leden, vrienden en kennissen bij het stel- en draaiwerk aan zijn schoenenzaak „Contessa due", waarmee hij zich de „eerste" waant. Parkeren Parkeergarage. Had er in Leiden al jaren geleden moe ten komen. Kijk naar andere steden met boven de hon derdduizend inwoners.. Die hebben er allemaal één, of meer. Ah, Leiden krijgt er ook één. Tenminste, daar lijkt 't op. Oud-wethouder Kret, de stadsfanaat die al weer een jaar of zeven diri gerend burgemeester van Sassenheim is, heeft in een onthulling, vers van de pers, onlangs een „nabeschou wing" gegeven van zijn Leid se beleid. Niemand schoner dan hij, maar in elk geval kan de Breestraat wel „in pakken" als er geen parkeer garage komt in de binnen stad, volgens zijn zeggen. „Anders komt er geen don der van terecht", zou Bram Kret zeggen. De Leidse socia listen nemen hem een derge lijke houding niet in dank af. Maar gedane zaken nemen geen keer, en de mensen van de „rode fractie" staan nog steeds paf bij hetgeen Kret bij z'n volle bewustzijn te schrijven geeft. Er is altijd ie mand die gelijk moet hebben, maar zelfs de geschiedenis zal daar geen uitsluitsel over geven. Vind ik maar. Want het blijft tegen elkaar op klauteren. En dan Sint Nicolaas in Lei den. Sinds een jaar of zeven laat de Sint zich voor 450 gulden kleden en schminken, en dan nog is er de schimmel en zijn er de vele pieten en ruiters. Zeven jaar lang heeft Dick Jongman zich met dat „keep the homefires bur ning" beziggehouden. Het laatste kwartaal van het jaar: nu moet het er maar eens van komen. Daar is de Sint altijd goed voor. „Maar zeven jaar lang was het moeilijk een stuiver van de winkeliers binnen te krigen". Nu is de Sint wel goedheilig, maar niet gek: ook hij kan niet „rijden" voor een guldentje of 900. 't LCC geeft een ga rantie van 750 gulden voor de Sint om op rijden te gaan, maar er is zeker 1500 gulden nodig. Het „comité" verzond naar alle Leidse bedrijven 500 brieven, om een kleine bijdrage, maar kreeg 40 reac ties daarop binnen: „Erbar melijk", vindt Jongman; „al les hangt aan geld. De Sint laat zicht kleden en schmin ken voor 450 gulden, en dan krijg je nog de schimmel en de pieten erbij. Dan begint Hopezak 's morgens om 8 uur al met zes man te schminken. Nou, wie moet dit allemaal nu opbrengen?" NOORDWIJK De ge meente gaat een proef ne men met drainage om een eind te maken aan de wa teroverlast in de wonin gen aan de Jan Kloos straat en omgeving. Deze proef kost ongeveer f 53.000.-. De raadscom missie voor openbare wer ken gaf gisteravond haar fiat aan dit krediet. In een gedeelte van deze kort na de oorlog gebouwde woon wijk kampt men al jaren met een te hoge stand van het grondwater. Alles wat men tot nog toe had ondernomen om het euvel te verhelpen, is zon der resultaat gebleven. On langs heeft men bronbemaling toegepast, waarbij het water in de bodem op een diepte van circa drie meter werd wegge zogen, maar ook dat heeft niet het gewenste effect gehad. Hetgeen nu nog rest is draina ge (het leggen van afvoerbui zen op plm. 1.40 meter diepte naast de voor- en achtergevel van de betrokken woningen). In totaal gaat het volgens wet houder Warmerdam en zijn staf om ongeveer 150 huizen. Met de uitvoering van het to tale drainage-plan is een be drag van ongeveer 260.000.- gemoeid. Daarom wilde men starten met een proef. Een al ternatief, maar dan ook het enige, zou zijn vervanging van de houten vloeren van de hui zen door beton. Afgezien van de enorme kosten (het raads commissielid Rubingh 'wilde hierover nader geïnformeerd worden) en de overlast voor de bewoners, die de beneden verdieping zouden moeten ontruimen, bleek het nog de vraag of beton het water af doende zal kunnen weren. Ook beton trèkt door. Gevels In de vergadering van de raadscommissie kwamen ove rigens nog meer tegenvallers ter sprake. De gevels van het 19e eeuwse, romantische raad huis met haar torentjes en dakkapellen gaan ernstige ge breken vertonen. Al naarmate1 men deze architectonische schoonheden meer of minder mooi wilde herstellen, raamde men de kosten op zo'n f 50.000.- tot 80.000.-. Een al geheel herstel van allerlei za-w ken in het raadhuis zou zelfs op zo'n 111.000.- komen, re kenden de deskundigen van de wethouder voor. B en W_ willen beginnen met het aller noodzakelijkste en daarvoor vragen zij een krediet van 5.500.-. De raadscommissie had geen bezwaar. Mesker (CDA) pleitte nog voor een fraaiere uitvoering. De wethouder en directeur Sijens van gemeentewerken zegden toe de suggestie van Mesker nog eens nader te zullen be zien. Mevrouw Voorham (PvdA) verzocht om uitbrei ding van het aantal fietsenrek ken bij het gemeentehuis. Schelpenpad De meerderheid van de raads commissie bleek geen moeite te hebben met het verstrekken van een krediet van 27.000.- voor de aanleg van een schel-' penpad ten behoeve van de voetgangers aan de Kapelle- boslaan. Deze moeten thans- gebruik maken van de berm naast de rijbaan, met alle ge vaar daaraan verbonden. Er wordt ter plekke namelijk erg hard gereden. Alleen Rubingh (VVD) had bedenkingen. „Wacht nu twee maanden, dam hebben we meer inzicht in de-, financiële positie van de ge-^ meente", adviseerde hij. Er bleek een pot te zijn van f 75.000.- voor dergelijke klei ne reconstructies. Overigens had de wethouder geen be zwaar de behandeling een maand op te schorten. Een voorstel tot het vast stellen van een heffing van /75,-per strekkende meter voor het gebruik van openbaar gemeente water, ging de portefeuille weer in. De raadsleden in 'de commissie wilden een en ander eerst in de frac tie bespreken. ZOETERWOUDE De Stichting Oud Zoeterwou- de houdt zondag 5 sep tember een excursie naar kasteel Sypesteyn in Oud- Loosdrecht. Deze dagvul- lende excursie start om tien over half elf vanuit het dorp bij de Rabobank en tien minuten later van af de Hoge Rijndijk 48, Huize Van Hartevelt. De bustocht gaat langs de Vinkeveense- en Loos- drechtse Plassen naar Oud-Loosdrecht, waar om 12.00 uur wordt geluncht. Om twee uur volgt de rondleiding door kasteel- museym Sypesteyn en zijn tuinen. Dit unieke stamslot, dat al in de 13e eeuw wordt vermeld is een eeuw geleden door de laat ste jonkheer Van Sypesteyn volledig herbouwd op zijn fun damenten met oude materia len. Het museum staat bekend om zijn fraaie collectie Loos- drechts porcelein uit de acht tiende eeuw. Verder zijn er veel stijlkamers, klokken en schilderijen. De tuinen zijn aangelegd in de stijl van de zestiende en zeventiende eeuw, conlpleet met doolhof. De aan de excursie verbonden kosten bedragen ƒ25, alles in begrepen. Men kan zich tot 4 september aanmelden door het storten van het vereiste be drag op bankrekeningnummer 37.53.09.675 van de Rabobank in Zoeterwoude ten name vair de Excursierekening Stichting1 Oud Zoeterwoude, onder ver-1 melding van de deelnemers.1 Inlichtingen bij Th. van Harte- velt-Liesveld, tel. 071-410287. )nde etacheidvan S.J. Braat 0 tleer ®raat amt)- eeb|ar bi' de 9emeente Lei" oon '°rP. nam gistermiddag aa,:ieel afscheid na bijna 43 bej in gemeentelijke dienst aa, czaam te zijn geweest. De t j0 Braat hield 1 juli in feite siasiP met werken en geniet Ikeu lankzij de vervroegde uit- ;me< mg van een welverdiende dat Siem Braat is in Leider- :eft. jarenlang ambtenaar df de burgerlijke stand ge- on st. Honderden bruidspa- 1 tj® iZijn door hem in het echt londen. De heer Braat 'lJs-1 geboren op 12 augus- wal 1921. Hij begon in no- '^Mber van het jaar 1931 "WI vier collega's in Leider- dat toen n°9 een ecb* I en was. In de loop der tij- ^jal] werd het dorp groot en dslerde het aa"tal collega's ,k tl tot ongeveer 80. Braat koild chef van de afdeling »etel gerzaken. De heer Braat oor rager van de ere-medaille ar. oud, die hem bij zijn 40- ie ambtsjubileum werd uit gooi iikt. Vele collega's en be- n. den maakten gisteren van 5n .^gelegenheid gebruik om iïheid van bem en z'in r d tgenote te nemen. TER AAR Dreigende wolken pakken zich sa men boven de nu nog da gelijks rijdende buslijn Ter AarZevenhoven v.v. Deze sinds vele, vele jaren functionerende bus lijn dreigt te worden op geheven. Vooral het door het openbaar vervoer toch al schaars bediende Ze venhoven zal door deze maatregel worden getrof fen. Sinds jaar en dag wordt er een busdienst onderhouden tussen de plaatsen Zevenho ven en Ter Aar met door gaande verbindingen naar Uithoorn, Alphen aan den Rijn en Leiden. De particu liere busonderneming NAL van de firma Langhout uit Ter Aar begon destijds met deze busdienst, die later door Centraal Nederland, die de busonderneming overnam. werd voortgezet. In principe een onrendabele lijn want te weinig reizigers maken van deze lijn gebruik om hem fi nancieel sluitend te maken. Echter ook een heel belang rijke lijn voor de beide dor pen in het totale service-pak ket omdat er geen alternatief is bij het vervallen van deze openbare busvoorziening. Degenen die niet over eigen vervoer beschikken en dit zijn er toch nog velen en juist de kwetsbare groepen als bejaarden, minder-vali- den en de minst-verdienen den zijn dan ook in het bijzonder op deze busdienst aangewezen. Het" blijkt, dat Centraal Ne derland nu toch het econo mische belang heeft laten prevaleren en is overgegaan tot het voorbereiden van de opheffing van deze lijn dienst. Een en ander is aan de Rijksverkeersinspectie die waakt over de belangen van het instandhouden van openbaar vervoerslijnen en belanghebbenden kunnen daar ook bezwaren tegen de opheffing van de lijn indie nen voorgelegd en deze inspectie zal daarover op niet al te lange termijn een beslis sing nemen. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Celstraf voor Leidse inbrekers DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 23-jarige Leidenaar veroor deeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Een 19- jarige Leidenaar is veroor deeld tot twee maanden en eenentwintig dagen gevange nisstraf. Beide vonnissen gol den met aftrek van voorarrest, waardoor de jongste verdach te, die nog minderjarig was toen hij zijn strafbare feiten pleegde, meteen op vrije voe ten kwam. Meestal met behulp van een- simpel fretboortje, zag het duo kans in tal van plaatsen inbra ken en diefstallen te plegen, waarbij voor een waarde van een half miljoen gulden aan- geld en goederen werd gesto len en schade aangericht. Het tweetal was met inbraken en. stelen actief geweest onder, meer in Leiden, Katwijk, Leidschendam, Voorschoten, Wassenaar en andere plaatsen. De Leidenaars hadden het bij zonder voorzien op antiek en meer speciaal op Friese klok ken. Zij verkochten de gesto len goederen maar hebben niet gezegd aan wie, zodat de helers vrijuit gaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5