Chip maakt 100.000 banen overbodig Doorbraak in PLO- aftocht uit Beiroet Opnieuw anti-joodse aanslag in Parijs Werkloosheid tijgt sterk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Woensdag 11 augustus 1902,72e jaargang no. 22343 I TV-TIPS I HET WEER Elvis Presley in film „G.I. Blues" op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 18.59 uur de nieuwe Newyorkse straatdans „Breaking" en om 19.25 uur in „Kenmerk" aandacht voor de Palestijnen. Zonnig met in de avond moge lijk een regen- of onweersbui Middagtemperatuur 27 graden. Vrij krachtige wind. Zon"* op: 06.18, onder 21.11. Schev. hoog water 8.33 en 21.01, laag water 4.22 en 16.43 uur. SYRIË STELT GRENZEN OPEN BEIROET De Amerikaanse afgezant. Habib, heeft een doorbraak bereikt in zijn po ging een regeling te treffen voor de Palestijnse aftocht uit Beiroet. Syrië heeft zich bereid verklaard Palestijnse guerril lastrijders op te nemen. Gister middag ging de Israëlische re gering in principe al akkoord met het evacuatieplan. Een van de obstakels was toen nog de Syrische weigering om Pa- lestijnen toe te laten. Het Syrische persbureau SANA meldde dat de Syrische regering gisteravond had' be sloten haar grenzen voor Pa lestijnse commando's open te stellen. Dit kan gezien worden als een doorbraak in de bemid delingspoging van Habib, om dat Syrië zich voorheen op het standpunt had gesteld dat de Palestijnen in Beiroet moesten blijven. Het Syrische besluit werd met verrassing in Jeru zalem ontvangen. Het komt te gemoet aan een van de belang rijkste Israëlische voorwaar den voor een Palestijnse af tocht: de opstelling van een lijst met Arabische lénden, die de Palestijnen willen ontvang en. Tevens moet het aantal Palestijnen vermeld worden, dat naar elk Arabisch land vertrekt. Syrië zou bereid zijn 4.600 Pa lestijnse commando's op te ne men. Jordanië neemt 1.000 strijders op en de rest gaat naar Irak. De PLO-leiding, in clusief Jasser Arafat, zal zich in Kairo vestigen. Pagina 8:Blokkade en bom bardementen zorgen voor ca tastrofe in Beiroet. Politie schiet gewelddadige Hagenaar in been DEN HAAG Nadat hij twee politiemannen met een dikke ijzeren staaf had belaagd is een 24-jari- ge Hagenaar gisteravond rond elf uur met een ko gel in het linkerboven been geveld. De agent die het schot loste ontzette daarmee zijn bedreigde collega, die ternauwer nood slagen met een an derhalve meter lange en zeven centimeter dikke ij zeren staaf kon ontwijken. Na een botsing op de Regen- tesselaan reed de 24-jarige Ha genaar door. Een in de buurt zijnde politiewagen zette de achtervolging in tot in de Da- guerrestraat. Daar reed de Ha genaar plotseling achteruit en botste tegen de achteropko mende politiewagen aan. Met een dikke ijzeren staaf gewa pend wilde de 24-jarige man vervolgens de agenten te lijf gaan. Enkele waarschuwingen konden de man niet tot beda ren brengen. Een welgemikt schot op het been van de man maakte een eind aan de ge vaarlijke situatie. Met een vleeswond is de Hagenaar overgebracht naar het zieken huis. De man wordt doodslag op twee agenten ten laste ge legd. ■chtstelling op elektrische stoel MOND In de gevangenis van Richmond nia) is vanmorgen de 38-jarige Frank Cop- >p de elektrische stoel terechtgesteld. Ex-po- an Coppola kreeg de doodstraf wegens een ïoord op een vrouw. Hij heeft altijd volge- in onschuldig te zijn. Maar zijn tweede t en de echtgenoot van de vermoorde vrouw [den dat hij wèl schuldig was. Coppola, die al 'aar in de dodencel van de gevangenis van nond zat, heeft de afgelopen weken geëist et vonnis zou worden uitgevoerd. Hij wilde nde maken aan de „ondraaglijke toestand" jijn familie. Zijn moeder, eerste vrouw, broer yee zonen steunden Coppola in zijn verzoek toltrekking van het vonnis. Tegenstanders fe doodstraf vrezen, dat deze executie leidt jle andere. In de Amerikaanse gevangenissen iden zich nog 1.038 ter dood veroordeelden, )HALtyp hun executie wachten. .nerikaan kent ir). augu ;oop 210, van 9 irdhal ei V en D overwint afkeer van kernwapens DEN HAAG Het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann zal geen artike len meer op de markt brengen met teksten waarin tegen kernwapens wordt geprotesteerd. Ook leuzen tegen kernenergie worden niet meer ge bruikt. De teksten waren aangebracht op ondermeer kaftpapier en pennene- tuis. In een vorige maand landelijk ver spreide „school campus"-krant werd voor deze artikelen reclame gemaakt. Ouders die vonden dat het warenhuis hun spruiten „eenzijdige" voorlichting gaf, hebben hiertegen geprotesteerd. Daarop is het concern begonnen de op drukken tegen oorlog en milieuvervui ling weer te verwijderen. Inbrekers na achtervolging aangehouden LEIDEN Na een wilde ach tervolging van Leiden naar Udenhout heeft de politie van nacht twee mannen aangehou den, die zich schuldig hebben gemaakt aan een inbraak bij het pompstation op de rijks weg 4 ter hoogte van de Euro- paweg. De daders, een 24-jari- ge man uit Waddinxveen en een 26-jarige man uit Boskoop worden in de loop van van daag vanuit Den Bosch over gebracht naar het politiebu reau in Leiden. Bij de actie raakten drie politiemannen uit Nieuwegein gewond. Twee surveillerende agenten van de Leidse politie zagen vannacht het blauwe alarm- licht van het pompstation aan gaan en twee mannen in een auto wegvluchten. Bij het pompstation bleek de auto maat van de nachtpomp te zijn opengebroken. Uit de auto maat werd ruim honderd gul den genomen, maar de schade aan het apparaat bedraagt 12.000 gulden. De achtervolging werd ingezet met behulp van politiekorpsen uit omliggende gemeenten. De vluchtauto reed echter zo hard, dat hij niet tot stoppen gedwongen kon\yorden. Bij het verkeersplein Leidschen- dam ging het richting Utrecht. Onderweg werden stoptekens van de politie van Woerden en Utrecht genegeerd. Voorbij Nieuwegein namen de daders de afslag Udenhout. Een volkswagenbusje van de plaatselijke politie blokkeerde de weg. De inbrekers konden een botsing vermijden, maar belandden met hun auto wel in een sloot. Een achtervolgen de politiewagen van Nieuwe gein kon dat niet meer en bot ste op het busje. Daarbij raak ten drie agenten gewond. Zij moesten met respectievelijk een hersenschudding, een ge broken enkel en een zware hersenschudding en hoofd wond in het Elisabethzieken- huis worden opgenomen. gen- udige oord ISTON Een 28-jarige rikaan heeft bekend dat Ie afgelopen anderhall negen vrouwen heeft ioord en inlichtingen geven over de dood van n andere vrouwen. De kwam met zijn bekente- ladat de rechtbank had ifd hem niet te zullen ns wegens de moor- Wel kreeg de man een zestig jaar cel we- nbraak. Volgens de ter gaf de man als enige '7 laring voor de negen den, dat hij „eenvoudig van vrouwen houdt". RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT VOORSPELT VOOR JAREN TACHTIG: (Van onze sociaal-economi sche redactie) DEN HAAG Door de verdere invoering van micro-electronica (chips) zullen tot 1990 in ons land een kleine honderdduizend banen verloren gaan. Het grootste verlies aan werkgelegenheid zal zich voordoen in de ad ministratieve beroepen. De positieve kant van de opmars van de chips is, dat de kwaliteit van het resterende werk be ter wordt en dat partti mers, hoger opgeleiden, jongeren en gehandi capten wat gemakkelij ker een baan kunnen vinden. Ouderen, bui tenlanders, ongeschool den en vrouwen echter moeilijker. Dit alles is gebleken uit een onder zoek, dat de Raad voor de Arbeidsmarkt, een onderdeel van de SER, heeft ingesteld. Rekening houdende met de toepassingsmogelijkheden en het invoeringstempo de chips, meent het vandaag over het onderzoek ver schenen rapport dat de op mars van de micro-electro nica zich het snelst zal vol trekken in de produktiesec- tor vdor de procesbesturing. Van een invoering van ro bots hoeft men voorlopig niet veel te verwachten. Daarentegen springt de ver wachte automatisering van de administraties er flink uit, waarbij ook vooral moet worden gedacht aan word processors (automatische tekstverwerking) en auto matische kasregisters. Een laag tempo van invoering wordt toegedacht aan de au tomatische verrekening in het betalingsverkeer. Pag.7: Chip verbetert con- currentie-positie Weer brand in schoenenzaak in Spuistraat PARIJS In het centrum van Parijs is vannacht op nieuw een anti-joodse aanslag gepleegd. Een bom ont plofte in een gebouw, waarin een voormalige joodse bank en een onderneming die Israëlische citrusvruch ten importeert zijn gevestigd. Een vrouwelijke voorbij ganger werd zwaar gewond. De schade aan het gebouw is groot. De politie vermoedt dat deze aanslag het werk is van de ex treem-linkse organisatie „Action Directe" (die wij gisteren abu sievelijk extreem-rechts noemden - red.). De naam van deze or ganisatie stond in rode letters op een muur in de buurt van het getroffen gebouw. Volgens de Franse minister van binnenlandse zaken Deferre is de aanslag van maandag op het restaurant Goldberg niet het werk van „Action Directe", maar van een buitenlandse groepering. Daarbij wordt gedacht aan de radicale, dissidente Palestijnse groep van Abou Nidal, die door de PLO bij verstek ter dood is veroordeeld. Met de wapens die in Parijs zijn gebruikt, werd in mei geschoten op de Israëlische ambassadeur in Londen en vorig jaar in een synagoge in Wenen. Bedie aan slagen zijn door Nidal opgeëist. Premier begin van Israël heeft naar aanleiding van het anti- joodse geweld in Frankrijk gedreigd met de vorming van een eigen militie door de joden in Frankrijk. De regering Mitterrand heeft dat idee direct van de hand gewezen. Frankrijk zal zelf zorgen voor de veiligheid van zijn joodse burgers, aldus de rege ring in Parijs. Nep-agent neemt juwelen in bewaring LANDGRAAF De politie' van Maastricht heeft gisteren een 30-jarige man uit. die plaats aangehouden die er van wordt verdacht zich te hebben uitgegeven voor een recher cheur. In die functie zou hij een echtpaar uit de gemeente Landgraaf een groot aantal ju welen ter waarde van hon derdduizend gulden afhandig hebben gemaakt. Met een op een revolver gelijkend voor werp, een namaak politiepen ning en handboeien, meldde hij zich afgelopen week bij zijn slachtoffers met het verhaal, dat bij hen zou worden inge broken. Om diefstal van juwe len te voorkomen moesten de bewoners van het huis hun ju welen verzamelen en aan hem in bewaring geven. Vervol gens ging hij er met de juwe len vandoor. Aan de hand van het door het echtpaar gegeven signalement kon de man wor den achterhaald. groep buitenlandse vrouwen, allemaal woonachtig in Beiroet, demonstreerden gisteren bij de erie Semaan, de g rensovergang tussen Oost- en West-Beiroet, tegen de Israëlische belegering de Libanese hoofdstad. Onder de demonstranten bevonden zich ook enkele Nederlandse vrou- getuige de tekst op een van de spandoeken. N HAAG In de maand juli is de werkloosheid ker 'gestegen dan op grond van seizoensinvloeden d verwacht. Eind vorige maand waren er volgens ministerie van sociale zaken 551.100 werklozen, 00 meer dan eind juni. .jn 's zomers in de landbouw en horeca meer banen, zodat er lichte daling van de werkloosheid, of tenminste een kleine- ijging had moeten plaatsvinden. laats daarvan kwamen er. zelfs als seizoensinvloeden uit de ;s worden gehaald, duidelijk meer werklozen bij: 6.100 500 werklozen tegenover 537.400 een maand eerder), waren eind juli 375.400 werkloze mannen 18.000) en ?00 vrouwen 11.500). Het aanbod van banen daalde vorige id met 1000. Dat aantal bedroeg eind juli 11.600. r<ist niet naar Paris St. Germain KMAAR De Parijse drie jaar, waarbij de transfer- 7olg< tbalvereniging Saint- som van de Alkmaarse top- u ma Tnain heeft vannacht scorer 1.6 miljoen gulden be- ch.e langdurige onderhan- lechtingen besloten om divisieclub heerste gisteren }bra<?s Kist van AZ 67 niet nogaj wat paniek omdat het ontracteren. vertrek van Kist voor de be zetting van de aanvalslinie was aanvankelijk een de. nodige problemen zou op- iract aangeboden voor leveren. IIIIIIIIliillllllillllllllllllllllllM OEN HAAG Nauwelijks een maand nadal brand een schoenenzaak van Van Woensel in de Spuistraat in de as had gelegd, is gisteravond een iets verderop gelegen schoenenwinkel van Presburg door vuur verwoest. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Omdat beide schoenenzaken van één en dezelfde eigenaar zijn, stelt de recherche een onderzoek in naar de oorzaak van de branden. Opzet wordt niet uitgesloten, temeer daar beide branden in de kelders zijn begonnen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1