Onnodige risico's Pironi bijna fataal Elly van Hulst imponeert fisseltruc Brabham lukt opnieuw niet GEEN LIMIETEN BIJ NK ATLETIEK frontaal Nederland is Amerika niet, maar de straffe selectiemethode die in het land van de (ook sportief) onbegrensde mogelijkheden wordt gehanteerd, zou hier te lande ook best eens nuttig zijn. In de Vere nigde Staten zijn de nationale kampioen schapen tevens selec tiewedstrijden voor in ternationale titeltoer- nooien. Wie zich niet bij de besten plaatst, blijft thuis. Ook als je toevallig een wereldre cord achter je naam hebt staan. Dat kan er nog wel eens toe lei den dat bijvoorbeeld atleten van naam ont breken op de werkelijk belangrijke evenemen ten. Het grote voordeel is echter, dat precies die mensen worden uitgezonden die op het juiste moment in top vorm zijn. Bovendien is daardoor elk nationaal kampioenschap bij voorbaat geen farce. In een land met zo'n groot potentieel topat leten als de Verenigde Staten, is een dergelij ke politiek natuurlijk eenvoudiger uit te voe ren dan in Nederland. Atletiek is hier nu een maal een onderdeurtje in het totale sportge beuren. Toch pleiten veel argumenten voor een strengere aanpak dan tot nu toe het ge val is geweest. Elke keer weer worden er door de KNAU (atle- tiekunie) limieten ge steld waaraan de atle ten moeten voldoen om te mogen afreizen. Omdat er maar weini gen in staat zijn die grenzen te overschrij den of zelfs maar te bereiken, wordt er in de bond water bij de wijn gedaan. Dat resul teert steeds weer in een afvaardiging met lieden die in negen van de tien gevallen voor het oog van Europa of de wereld in het leger der stuntelaars bivak keren. Veel te vaak kregen lopers, sprin gers, stoters en wer pers (en hun vrouwelij ke equivalenten) tic kets, die beter nooit hadden kunnen wor den uitgereikt. Sinds vorig jaar is er ontegenzeggelijk spra ke van een prestatieve opleving in de Neder landse atletiek. Een lo gisch gevolg daarvan, is dat de vertegen woordig voor de Eu ropese kampioen schappen in Athene (6 september) groter zal zijn dan vroeger. Waar schijnlijk komen er straks vijftien sporters in Griekenland in actie. Om dat aantal te berei ken moet de KNAU echter toch weer flink sjoemelen met de li mieten. Zelfs een Elly van Hulst, die een top- seizoen doormaakt, heeft nog niet één li miet gehaald. Bewust of onbewust, dat doet er niet toe. Het stellen van limie ten heeft op die manier natuurlijk weinig zin. Dat de internationale organisaties richtlijnen uitvaardigen is terecht, maar die zijn door gaans zo mild, dat hele contingenten zich zou den kunnen plaatsen. De nationale bonden dienen daarom hun ei gen maatregelen te treffen om een repre sentatieve ploeg op de been te brengen. De Verenigde Staten heeft daar een eenvoudig en keihard systeem voor gevonden. In Neder land zijn we daar blijk baar niet aan toe. Jam mer, want ook in het geval van de EK wordt weer eens de indruk gewekt dat er op hoog niveau atletiek wordt I bedreven. De Neder landse kampioen schappen afgelopen weekeinde in Amster dam mogen dan erg leuk zijn geweest, in ternationaal bezit de KNAU beslist geen vijf tien toppers. Het is dan ook zinvoller voortaan aanzienlijk strenger te selecteren en met een kleiner, maar uitgele zen stel atleten de top- evenementen te bezoe ken. Dat zou kunnen inhouden, dat Neder land hier en daar in het geheel niet wordt ver tegenwoordigd. Jam mer maar helaas. KNAU sjoemelt met limieten MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 3 jaaj Den k )CKENHEIM De over- ining van Ferrari-rijder Irick Tambay in de Gro- Prijs van West-Duitsland md in de schaduw van gebeurtenissen, die het mule-1-weekeinde op Hockenheim-ring tot 11 van de „opwindend van dit seizoen maak- Nadat de door waan- mige snelheden geken- irkte trainingen het uit- "jllen van favorieten als uda (pols gekraakt) en roni (benen verbrijzeld) d opgeleverd, ging in de ;e alle aandacht naar oa opgeven van de Brazi- ;sjanse titelverdediger Nel- n Piquet. juets renstal Brabham, 95. onder regie van FOCA-lei- der Bernie Ecclestone, waagde zich voor de der de keer dit seizoen aan de gewaagde „wisseltruc". De Brabham-bolides van Pi quet en Patrese vertrokken, net als op Brands Hatch en Le Castellet, met half gevulde tanks en extra zachte banden. De gewichtswinst van honderd kilogram door de halfvolle be- zinebunkers en de extra greep op het wegdek, die het gebruik van zacht rubber oplevert, gaf de Brabham-wagens zo veel extra snelheid, dat halverwege de race gemakkelijk een pit stop ingelast kén worden. Die stop wordt benut voor bijtan ken en bandenwissel, maar kon op Hockenheim voor de derde achtereenvolgende keer niet worden uitgevoerd. Weer haalden de Brabham-rij- ders Piquet en Patrese de helft van de wedstrijd niet. In Patre- se's geval werd daar niet over getreurd, Piquets uitvallen ging gepaard met veel emoties. De Braziliaan reed namelijk vol gens schema veel sneller dan de concurrentie en liep per ronde zo'n anderhalve secon de uit. In de zeventiende ronde leidde Piquet, met zijn door een BMW-turbomotor aange dreven, bolide met ruim 25 se conden voorsprong. De in brandoveralls gestoken meca niciens stonden al klaar voor de tankstop/bandenwissel, maar konden het pak weer uit trekken. De Chileen Elizeo Salazar stond het succes van de Brab- hama-truc In de weg. In de 17e omloop werd Salazar gedub beld door de razendsnelle Pi quet. De Chileen zag de leider rechts passeren, maar schrok zo van diens manoeuvre, dat hij vergat vóór de volgende chicane op de rem te trappen. Piquets wagen werd door de geschrokken Salazar van ach teren geramd en viel uit. De Braziliaan verloor zijn zelfbe heersing en rende na het uit stappen achter Salazar aan en timmerde met zijn vuisten op het van helm voorziene hoofd van de Chileen. „Bij zo veel domheid kon ik me echt niet meer beheersen", verontschul digde Piquet na afloop zijn op gewonden gedrag ten opzichte van Salazar. De Chileen, be wust van zijn stommiteit, lever de geen commentaar. Snel verteld Het race-verhaal was daarna snel verteld. Tambay schoof door de „medewerking" van Salazar op naar de eerste plaats. Zijn oppermachtige Ferrari-turbo kon slechts bijge houden worden door de Re nault van René Arnoux, de winnaar van de Franse GP-ra- ce. De twee turbowagens ein digden In dezelfde ronde. De rest van het veld werd op een en meer ronden achterstand gereden. De laatste domme actie van de wedstrijd kwam op naam van de Noordier John Watson. De routinier, na het wegvallen van Pironi, plotseling weer in beeld voor de wereldtitel, verspeelde op Hockenheim de kans zijn achterstand van negen punten op Pironi, grotendeels weg te werken. Op de derde plaats liggend, goed voor vier WK-punten, raakte Watson acht ronden voor het eind van de baan. De McLaren-coureur heeft nog vier GP-races (Oos tenrijk, Zwitserland, Italië en de Verenigde Staten) om Piro ni te achterhalen. ke ICKENHEIM - De sport held werd afgelopen ■ekeinde voor de zoveel- keer opgeschrikt door n gruwelijk ongeluk uit snelste autosport, de mule 1. Op het circuit n Hockenheim bij Hei- Iberg in West-Duitsland leg de 30-jarige Franse ureur Didier Pironi, met ian gen punten voorsprong taanvoerder in het klas- ment om het wereld- mpioenschap, in stro- njende regen drie keer er de kop met zijn Fer- fi. De bolide veranderde, et de coureur vast in de irdels, in drie seconden jrpa een schroothoop. Pironi ei tu I twintig minuten vastge- 'te u ïmd tussen verschrom- ld metaal, dat vooral te- n zijn verbrijzelde on- irbenen drukte. Met zijn ibroken arm kon hij zelf, lor zo ver bij bewustzijn, uitrichten. ,EZ£ oni maakte op Hockenheim selijke momenten door, ar hij was gelukkiger dan i stalgenoot Gilles Villeneu- De Canadees verloor enke maanden geleden op het cir- lit van Zolder in Belgie bij soortgelijk ongeval de Pironi bracht het er ten- iinste levend vanaf. uur na het zware ongeluk elden de behandelende art- het ziekenhuis van Hei- Iberg mee dat het rechter- en van de zwaar gewonde anse coureur voorlopig is ge el. Er was weer bloedcircula- in al zijn gekwetste ledema- waardoor amputatie van it been niet direct noodzake- meer was. Pironi was in ie- ir geval buiten levensgevaar, hart functioneerde nor- maal. Hij bleef op de afdeling intensive care van het zieken huis. Of de lijstaanvoerder in het wereldkampioenschap for mule 1 van dit jaar ooit nog een race-auto kan besturen is uiterst onzeker. Pironi heeft vijf uur op de operatietafel gele gen. Aanstaande - Voor de formule 1-wereld was Didier Pironi tot zijn crash de aanstaande wereldkampioen met negen punten voorsprong. Het ongeluk gebeurde zater dagochtend om half elf in de stromende regen. Pironi had vrijdag al met 1.47.947 de snelste tijd laten afdrukken. Hij was, gezien het weer al verze kerd van de eerste startpositie in de race van gisteren. Niette min joeg hij zijn Ferrari met een snelheid van 240 kilometer per uur over het zes kilometer lange circuit, hoewel de baan door de regen vrijwel blank stond. Wat hem daartoe be zielde, wist niemand. Pironi raakte op volle snelheid de Re nault van zijn landgenoot Alain ProSt, die volgens de Ierse coureur Daly in kalm tempo richting rennerskwartier reed. AMSTERDAM Zoals te verwachten was heeft geen enkele atleet dit weekeinde van de Neder landse kampioenschappen gebruik gemaakt om te voldoen aan de door de KNAU gestelde limieten voor deelname aan de be gin september te houden Europese kampioenschap pen. Niettemin heeft het er alle schijn van, dat de af vaardiging naar Athene grotere vormen gaat aan nemen dan de Sectie Wedstrijdsport aanvanke lijk van plan was. Tot dus ver hadden Annie van Stiphout, Carla Beuskens, Ria Stalman, Cor Vriend, Gerard Nijboer, Rob Drup pers en Robert de Wit zich voor de EK gekwalificeerd. Nijboer dankte zijn uitver kiezing niet aan het berei ken van de limiet van 2.14 uur op de marathon, maar op grond van het Olym pisch zilver van Moskou. Dit weekeinde besloot de atle- tiekbond af te wijken van het principe „geen limiet, geen EK" en toch vier atleten naar de Griekse hoofdstad te stu ren, die in de afgelopen maan den enkele tienden van een se conde te kort waren gekomen. Arno Körmeling (800 m), Hugo Pont (400 m horde), Els Vader (100 en 200 m) en Elly van Hulst (800 en 1.500 m) krijgen eveneens het felbegeerde tic ket in handen, ook al omdat ze ruimschoots onder de „zwak ke" toelatingseisen van de Eu ropese Atletiek Associatie wa ren gebleven. Trainingscoördi nator Herman Buuts zei daar mee te willen voorkomen dat enkele kandidaten zich in de komende weken leeg zouden trachten te lopen, om alsnog aan de limiet te voldoen, en daarna uitgeblust aan de start in Athene zouden verschijnen. Van het viertal imponeerde trouwens Elly van Hulst het meest. De ranke noordelijke atlete, die vreemd genoeg in het ledenregistrer van het Haagse Olympia '48 is opgeno men, nam bewust zowel de 800, 1.500 als 3.000 meter op haar programma en won deze drie nummers prompt. Waarbij ze het geluk had dat de veel voudige titelhoudster op de 3.000 meter, Carla Beuskens, ontbrak vanwege een trai ningsstage in Italië. Daar be reidt de Limburgse atlete zich samen met Annie van Stiphout onder leiding van bondstrainer Wim Verhoorn, voor op het EK, waar beide dames de mara thon lopen. Omvangrijk programma Elly van Hulst liep op advies van haar trainer Theo Karstens de afstanden als een zware training. Een vorm dus, die moest bewijzen of zij een der gelijke belasting in een zo kort tijdsbestek aankan. Dit om vangrijke programma verhin derde haar om tijden van for maat te lopen, hoewel haar 2.03.77 op de 800 meter er mocht zijn en de 9.18.42 op de 3.000 meter ook, gezien de zwakke tegenstand. „Ik merk trouwens wel dat twee afstan den je in de benen gaat zitten, anders had ik nog wel een aanval op het Nederlands re cord (9.05.6) willen doen. Nu beperkte ik me tot winnnen". Elly van Hulst, tot half juni ge blesseerd geweest en daarna op pad gegaan om haar condi tie-achterstand weg te werken, wil haar topvorm in Athene be reiken. Ze ziet via wedstrijden in Viareggio, Koblenz, Brussel en Zurich mogelijkheden om op het juiste moment te „pie ken". „Normaal kun je wed strijden niet gebruiken om een soort trainingsprogramma af te werken, maar met tegenstand in Nederland blijkbaar wel", lachte ze veelbetekend. Om er aan toe te voegen, dat je zelfs in Liechtenstein geen drie titels in één kampioenschap kunt veroveren, zoals een atlete uit dat land haar onlangs had toe vertrouwd. Op zijn gemak Els Vader deed met het winnen van zowel de 100 als 200 m wat er van haar verlangd werd, maar aan de KNAU-eisen kwam ze niet toe, hoewel ei genlijk haar uitverkiezing nooit in gevaar is geweest. Datzelfde geldt voor Arno Körmerling, die in Amsterdam de 1.500 meter op zijn gemak won, maar in Athene de 800 m zal lopen. Een afstand, waarop hij tegenwoordig in ons land de eer moet laten aan de al eer der geselecteerde Rob Drup pers. De Utrechtenaar zege vierde ook in de hoofdstad op nadrukkelijke wijze, .hoewel Körmerling vooraf had aange kondigd Druppers de race te laten maken. Dat lukt hem dan ook, maar Druppers nam, na een boemelrondje van 57.8 sec. op 150 meter voor de fi nish het initiatief, om in 1.49.32 te finishen voor de vergeefs naar aansluiting spurtende Körmerling, 1.50.72. Verspringer Jeroen Bronwas ser, die niemand voor dit na tionaal kampioenschap enige kansen op een ticket voor EK had toegedicht, verbaasde za terdag vriend en vijand door zowaar Zijn kandidatuur voor dit evenement te stellen. Hij begon met een afstand van 7.57 m, vervolgde na een fout- sprong met 7.26 m en overtrof zichzelf, na weer een ongeldige poging, met sprongen van 7.71 m en 7.79 m. De laatste krachtsinspanning betekende slechts een centimeter onder de limiet, maar de rugwind van 3.50 m temperde het optimis me van de bondsofficials enigszins. De Brabander zal in een van de grote meetings moeten bewijzen, dat hij ook onder grote druk karr preste- Hoogspanning Tineke Hidding komt dit week einde al onder hoogspanning te staan als zij moet proberen om tijdens het nationaal kam pioenschap zevenkamp in Veldhoven tenminste 5.800 pünten te vergaren. Daar bleef ze eerder dit seizoen 24 pun ten onder. Tijdens het NK in Amsterdam leverde ze vooral een goede prestatie op de 100 m horde (tweede achter Mar jan Olieslager in 13.79 sec). Ze maakte daarmee duidelijk dat ze in een redelijke vorm ver keert. Haar kansen liggen nog open, evenals van een vier maal vierhonderd meter ploeg, waarvoor met name Herman Buuts zich sterk maakt. Hele maal terecht lijkt die keus evenwel niet. daar Harry Schulting en Koen Gijsbers, in het verleden de motoren van een dergelijk kwartet, in ieder geval in Athene ontbreken. De geblesseerde Diederik Everts, van nature trouwens ook een sprinter, wil Buuts mede daar door als reserve meenemen. De al voor Griekenland gese lecteerde Ria Stalman maakte naast haar overwinning op het kogelstoten met een keurige discusworp van 63.30 meter, ruim boven de limiet, haar uit verkiezing voor het EK meer dan waar. Hoewel ze in internationaal op zicht niet tot de verbeelding spreken, werden er in Amster dam ook nog twee nationale records naar de geschiedenis verwezen. Snelwandelaar Jan Cortenbach eindigde na 20 km zijn race in 1 uur, 35 minuten en 36,9 seconden en dat was meer dan een minuut sneller dan Tjabel Ras met 1.36.41,6 zes jaar geleden had gedaan. Meer opwinding bréchten de speerwerpers teweeg, die het afgelopen seizoen toch al van zich hadden doen spreken. In 1981 brak de uit Roermond af komstige Bert Smit het 14 jaar oude record van Piet Olofsen met 75,90 m. Toen al werd de voorspelling geuit, dat deze prestatie het niet lang als re cord zou houden. Jeroen van der Meer maakte die profetie waar door in "zijn eerste worp 76,06 m voor zich te laten op meten. HES LAGRAND De Fransman Didier Pironi Daly verklaarde niets van het ongeluk zelf te hebben gezien. Ooggetuigen echter zagen de Ferrari drie keer over de kop vliegen, nadat het achterwiel van Prost geraakt was. We reldkampioen Piquet was het eerst bij de in het schroot vast zittende Pironi. Piquet vertelde later: „Pironi vroeg mij uit het wrak te trekken. Ik heb zijn helm afgezet en trok aan een arm. Toen zag ik het bloed stromen en een bot uitsteken. Ik durfde verder niets te doen zonder een dokter erbij". krijgt eerste hulp, nadat hij Door het ongeluk van Pironi werd de training voor de Grote Prijs van West-Duitsland enige tijd onderbroken. Daarna werd er door bijna alle deelnemers doorgereden of er niets ge beurd was. De Italiaan Michele Alboreto weigerde echter op nieuw in te stappen. Alboreto kreeg laaiende ruzie met zijn baas Ken Tyrrell. „Mijn beste vriend ligt in het ziekenhuis. Ik rijd niet meer. Als je banden wilt testen stap je zelf maar in". In de Ferrari-hoek probeerde men de gebeurtenissen te ver dringen. Nadat Pironi in de he- net zijn bolide op het West< licopter naar het ziekenhuis was vervoerd zei Ferrari-inge- nieur Mauro Forghieri tegen tweede rijder Patrick Tambay, eveneens een Fransman: „La ten we er niet meer over pra ten. Didier leeft, dat is de hoofdzaak. We moeten ons nu weer op de race concentreren. Zeg me wat je van de wagen denkt". Ferrari trok Pironi niet officieel terug uit de race. Dat hield in dat de eerste startplaats open bleef. Niki Lauda, de Oosten rijkse oud-wereldkampioen, die vrijdagochtend bij een trai- litse circu raakte. nlngsongeluk op Hockenheim bestrokken was, startte niet. Zaterdag was zijn geblesseer de pols zo gezwollen _dat hij het zinloos achtte om te star ten. Zijn plaats zou worden in genomen door Tom Byrne, de Brit die in de Theodore zou rij den en bij dat merk zoals be kend Jan Lammers was opge volgd. Maar doordat Pironi's startpositie bleef gehandhaafd en het veld dus niet met een man werd inkrompen kwam de door zijn collega's te onerva ren geachte Ier niet aan de start. gezfl - illie van Hulst won met grote voorsprong de 800 meter

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9