Belgische werklozen hoeven biet meer te „stempelen Hevige artillerie beschietingen in Beiroet Franse regering slordig met geheime dossiers fertini: Italië snel aar nieuwe regering Opening jachtseizoen kan Corsicanen niet van stemmen weerhouden ÜITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 king in Britse izondheidszorg 'dwe htl NDEN In Engeland is vandaag vijfdaagse staking in de gezond- Iszorg begonnen, die voor vele zie- huizen ernstige gevolgen kan heb- Het gaat om een actie van 60.000 •knemers, overwegend niet-medisch soneel. die geen genoegen willen ne- met het regeringsvoorstel voor een jverhoging van 6 a 7.5 procent, zeel ziekenhuizen zal aan artsen wor- gevraagd uit te maken welke patien- tot de spoedgevallen behoren. De sta- 5 willen alleen basisvoorzieningen dhaven voor spoedgevallen en voor s aanwezige patiënten in de afdelin- voor langdurig zieken. De werkers de gezondheidszorg gelden als een betaalde groep. Indonesisch schip vergaan: 300 doden JAKARTA Ongeveer 300 mensen zijn afgelopen donderdag verdronken toen een overbeladen schip in de wa teren tussen Borneo en Celebes zonk. Dat is door het Indonesische persbu reau Antara bekend gemaakt. Het schip had 400 passagiers aan boord, terwijl de maximum-capacitiet 60 passagiers was. Volgens scheep vaartfunctionarissen was het schip lek geslagen. Ongeveer 100 opvaren den zijn gered door vissersboten. Sommige overlevenden hadden 13 uur lang in de zware zee rondgedre ven. WERELDRECORD GRAPPENMAKEN DUBLIN De Ierse komiek Steve Emerald heeft het wereldrecord grap- penmaken met 87 minuten verbeterd en op 29 uur precies gesteld. Deze on gelooflijke prestatie Emerald mocht slechts vijf. minuten per uur pauze ren leverde hem een staande ovatie op van zijn toehoorders, een bedrag van 1.600 gulden en een vermelding in het Guinness Book of Records. De Ier was er meer dan tevreden mee. Tegen over The Guardian verklaarde hij dat hij een gooi naar het wereldrecord had gedaan omdat een ongeneeslijke zieke kennis hem dat had gevraagd. De geldprijs zou hij schenken aan het Wheatfields ziekenhuis voor ongenees lijk zieken in Leeds. Commissie probeert dit najaar OAE-top te beleggen TRIPOLI De leiders van 26 Afri kaanse staten hebben gisteren op een informele ontmoeting in de Libische hoofdstad Tripoli een comité ge vormd, dat moet onderzoeken of er dit najaar een topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) belegd kan worden. Vorige week donderdag had deze conferentie moeten beginnen, maar werd door ge brek aan voldoende deelnemers voor onbepaalde tijd opgeschort. 22 van de 51 lidstaten waren niet komen opda gen uit protest tegen de toelating van het Polisario als OAE-lidstaat. Het is de eerste keer dat een topconferentie van de OAE werd afgelast. „Prins Charles niet van Wales LONDEN Prins Charles heeft geen recht op de titel Prins van Wales. Tot deze opzienbarende conclusie komt Geraltt Lloyd Owen, een 37-jarige inwoner van Wales. Volgens Owen was de Welshe prins Llywelyn de laatste echte Prins van Wales. Met zijn dood in 1282 zou de prinselijke lijn zijn uitgestorven. Wat prins Charles betreft voegde hij eraan toe: „Ik heb nog meer recht op de titel Prins van Wales dan hij. Tenslotte stam ik nog af van de oude prin sen van Gwynedd" (een landstreek in Wa les). Zoals viel te verwachten heeft prins Charles zich van commentaar onthouden. Duidelijk is echter wel dat het Engelse ko ningshuis in het naar zelfstandigheid hun kerende Wales niet in dezelfde mate wordt geadoreerd als in de rest van het Britse ko ninkrijk. „GALTIERI WILDE OORLOG VERMIJDEN' LONDEN Generaal Leopoldo Galtieri wil de de Argentijnse troepen eind april van de Falkland Eilanden terugtrekken om een mi litaire confrontatie met Groot-Brittannië te voorkomen. Maar de commandant van de marine, die ook deel uitmaakt van de junta, ging daarmee niet akkoord. Dit schreef giste ren de „Sunday Times". Galtieri „vernam op 29 april dat de VS na het mislukken van de pendeldiplomatie van minister Haig openlijk Groot-Brittannie zouden gaan steunen en dat zij sancties wilden afkondigden tegen Argen tinië", aldus het Britse blad. De Argentijnse president wilde toen zijn troepen van de Falkland Eilanden terugtrekken en onder handelingen beginnen met Londen, maar het hoofd van de marine, admiraal Anaya, was daar vierkant tegen. lij ILat!u: op atste ;ntele besl n onze correspondent Mare de Koninck) SSEL De Belgi- minister van tewerk- ling en arbeid, Michel nsenne, heeft zijn land met een nieuw maatregelen tegen werkloosheid. Meest allende voornemen de minister is om per anunari eindelijk het 'auchte „doppen" (dage- ;o rast h ket 1 lijks stempelen door werklozen) af te schaffen. Verder wil de bewindsman eenmans-bedrijven ertoe over halen een medewerker in dienst te nemen, door de inge wikkelde personeelsadmini stratie van deze zelfstandigen voortaan door het arbeidbu- reau te laten afhandelen. De regering-Martens zal deze plannen naar verwachting binnenkort bekrachtigen. Sinds jaar en dag moeten werklozen in België zich elke dag op het plaatselijke arbeids bureau melden. Daar krijgen ze een dagstempel in hun dos sier. Wie niet komt opdagen krijgt over die dag geen uitke ring. Het systeem beoogt het zwartwerken te bestrijden. Daartoe ook krijgt elke „dop per" dagelijks pas in het stem pellokaal te horen op welk uur hij de volgende dag moet ver schijnen. Bijna een half mil joen mensen heeft zich bij de huidige record-werkloosheid aan dit regime te onderwer pen. Minister Hansenne acht het stempelen niet langer aan vaardbaar en heeft verklaard een „menselijker en moder ner" controle-systeem door te zullen voeren. Bovendien is het zwartwerken nooit effec tief door „de dop" beteugeld, omdat klussen vaak niet tijd gebonden is. De minister wil nu een „arbeidskaart" invoe ren, welke aan iedere legale werknemer die geen werk loosheidsuitkering ontvangt, zal worden uitgereikt. Zodra iemand werkloos wordt en recht heeft op een uitkering, wordt de arbeidskaart inge trokken. „Sociale inspecteurs" zullen voortaan in de bedrij ven gaan controleren op het bezit van arbeidskaarten. Te gen de plannen wordt het no dige verzet verwacht. Muur van BB Kinderen op een luchtbed drijven in de buurt van een muur, die op de nominatie staat te verdwij nen. Het is de muur rond het huis van Brigitte Bardot (La Madrague) in de buurt van Saint Tropez aan de Middellandse Zee. Jaren geleden kreeg BB toestemming deze muur door te trekken tot in zee, omdat het strand bij haar huis werd bevolkt door nieuwsgierige toeristen en fotografen. Ko mende winter lijkt het echter met de privacy van BB gedaan, omdat een Franse minister de privé- stranden rond de Middellandse Zee wil aanpakken. De muren rond privé-strandjes moeten volgens hem verdwijnen. Behalve de muur van BB staan ook die om de buiten van de familie Von Opel en het verblijf van dirigent Von Karajan op de nominatie om te verdwijnen. Commentaar van Brigitte Bardot: „Als die muur verdwijnt, dan verdwijn ik ook". aus roept B tOt lCjestand in 1 Salvador S SALVADOR Paus Jo nes Paulus heeft gisteren ng troepen tot een bestand regeringstroepen en het t in El Salvador. Het her schrijven, dat werd az4rgelezen in de kathedraal San Salvador, roept op tot loening. Ex-guerrillastrij- i zouden dan waarborgen hun veiligheid moeten t! lijk Thii lii tel. 31 paus schreef ook dat de lamentele oorzaak van het •ld in El Salvador gezocht worden in de gapende tussen de kleine groep in en de grote massa van ïn. r juist op de dag dat de Ischap van de paus werd is gelezen is het geweld in Salvador weer opgelaaid. rrillastrijd^rs en rege- j, stroepen zouden in hevige «hten zijn gewikkeld om bezit van de stad Ciudad (20.000 inwoners) in ioordoosten van het land. een van beide legers de onder controle heeft was orgen niet bekend. De ndingen met het gebied verbroken. Wel is bekend dat de strijd aan mensen het leven heeft Een Turk wordt door twee gewapende agenten in burger weggeleid, nadat hij gewond was geraakt tijdens de schotenwisseling tussen Turkse politie en een commandogroepering van het „Geheime leger voor de Bevrijding van Armenië". Zeker zeven doden bij aanslag in Ankara ANKARA Nog steeds is er geen duidelijkheid hoeveel slachtoffers er zaterdag zijn gevallen tijdens de aanslag die een Armeens zelfmoordcom mando aanrichtte op het vlieg veld bij Ankara. Volgens het Turkse militaire bewind zijn er zes doden ge vallen en raakten er 72 ge wond. Maar de plaatselijke po litie en ziekenhuiswoordvoer ders zeiden dat er negen men sen waren gedood en 71 waren gewonden. Onder de doden zou zich zeker een terrorist be vinden. Een andere werd ge arresteerd. De verantwoord- leijkheid voor de aanslag is op geëist door het Asala, de groot ste Armeense groepering die tegen het Turkse bewind strijdt. Het is opgericht in 1975 en heeft zijn hoofdkwartier in Beiroet. VERWARRING IN ISRAEL OVER EVACUATIEPLAN BEIROET/TEL AVIV/PA- RIJS Hevige beschietingen zijn vanochtend in de Libane se hoofdstad uitgebroken tus sen Israëlische troepen en Pa lestijnse guerrillastrijders. De strijd concentreerde zich van ochtend in de omgeving van het Nationale Museum, waar zich de belangrijkste doorlaat post tussenm Oost- en West- Beiroet bevindt. Israëlische tanks, die in groten getale zijn samengebracht in de buurt van het Museum, namen deel aan de beschietingen die van ochtend om zeven uur zijn be gonnen. De strijd laaide in Beiroet op nadat er in Israël verwarring was ontstaan over het evacua tie-plan, dat voorziet in een snelle aftocht van de Palestijn se guerrillastrijders uit Liba non. Dit plan is door alle par tijen geaccepteerd, met uitzon dering van Israël. Terwijl pre mier Begin zich voorzichtig optimistisch over het evacua tieplan had uitgelaten, liet zijn minister van defensie Sharon weten er geen enkel heil in te zien. De verwarring over het Israëlische standpunt werd vergroot door uitspraken van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjamir. Deze zei gisteren voor het De acteur Kirk Douglas (R) geeft een in Libanon gewond geraakt Israëlische militair de hand. Douglas bracht gisteren een bezoek aan het Hadassah-Ziekenhuis in Jeruzalem. Hij was uitgenodigd door de hulporganisatie van Israëlsiche soldaten. Amerikaanse televisiestation ABC, dat een compromis op handen is zodra „een meerder heid" van de PLO-strijders is vertrokken voor de statione ring van de vredesmacht. Vrij wel tegelijkertijd verklaarde de Israëlische ambassadeur bij de VN, Arens, voor het Ame rikaanse televisiestation CBS „hoopvol, maar tevens scep tisch" te zijn over de bemidde lingskansen van Habib. De voormalige Libanese pre mier Salam, een van de be langrijkste tussenpersonen bij de indirecte onderhandelingen tussen Habib en de PLO, liet op zijn beurt weten dat de eva cuatie van de PLO op handen is en dat alleen nog maar en kele detailkwesties moeten worden opgelost. Habib en an dere Amerikaanse functiona rissen in Beiroet weigerden commentaar te geven. Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson, krijgt de vredes macht in Beiroet tot taak „te zorgen voor het veilige en waardige vertrek van de PLO uit de Libanese hoofdstad". Sharon had eerder gezegd dat de vredesmacht, die groten deels uit Franse en Italiaanse militairen zal bestaan, zal wor den misbruikt als "schild waarachter de PLO gewoon kan blijven functioneren in Beiroet". Een PLO-functiona- ris heeft ondertussen laten we ten geen bezwaar te hebben tegen een andere samenstel ling van de voorhoede van de vredesmacht. Het voorstel om de Fransen als eerste Beiroet te laten binnentrekken is af komstig van Habib. In Koeweit hebben gisteren 50.000 mensen gedemonsteerd tegen de Israëlische invasie in Libanon en de rol daarbij van de VS. De demonstranten eis ten het gebruik van het olie wapen tegen de VS en de ver breking door Koeweit van de diplomatieke betrekkingen met de VS. kCCIO De verkiezingen van gisteren op Corsica sa r een regionaal parlement hebben, hoewel de defi- eve uitslag nog wel even op zich zal laten wachten, „autonomisten" (UPC) een sleutelpositie in het par ent opgeleverd. Dat blijkt uit de voorlopige resulta- voor zover die vanmorgen beschikbaar waren. De kiezingen waren een eerste stap op weg naar auto- mie voor Corsica na 213 jaar bestuur vanuit Parijs. ^gens de voorlopige uitslag krijgen de rechtse partijen 25 de in totaal 61 zetels. De linkse (regerings)partijen krij- De uitslag betekent verder een fors gezichtsverlies voor de separatisten, die de totale onafhankelijkheid van Corsica wil len. Zij hadden opgeroepen niet te gaan stemmen, maar bijna 70 procent van de Corsicanen heeft de gang naar de stembus wel gemaakt. Die hoge opkomst is des te opvallender, omdat gisteren op Corsica ook het jachtseizoen begon. Bijna iedere Corsicaan is een hartstochtelijk jager, zodat een extra lage opkomst gevreesd werd. Maar aan het einde van de dag zijn velen toch komen stemmen. De autonomisten van de UPC (Unie van het Corsicaanse Volk), die voor het eerst aan de verkiezingen deelnamen, willen dat het eiland meer zelfbestuur krijgt. Daarmee slui ten zij aan op de plannen van de regering in Parijs. Het Cor sicaanse parlement is namelijk het eerste in een groot plan voor de regionale decentralisatie; een van de voornaamste politieke programmapunten van de regering van president Mitterrand. In de overige 21 Franse regio's zullen verkiezin gen voor een eigen parlement pas over ruim twee jaar plaats hebben. Het nu gekozen parlement, dat 61 leden telt en een zittings duur heeft van zes jaar, is gekozen via het systeem van even redige vertegenwoordiging en niet via het in Frankriik gangbare districtenstelsel. Dat is gedaan met de bedoeling om de greep van de „clans" (enige invloedrijke families) op het lokale bestuur te breken. Het parlement krijgt medezeggen schap in de economische en culturele ontwikkeling van het eiland. Waarnemers menen evenwel dat de assemblee net zo veel moeite zal hebben met de separatisten en de clans als de centrale regering in Parijs. De separatisten plegen herhaalde lijk aanslagen tegen instellingen en personen die naar zij zeg gen de Franse „kolonisator" vertegenwoordigen. Door het eigen karakter van de politieke situatie op Corsica is men in Frankrijk zeer voorzichtig met het verbinden van een landelijke betekenis aan de verkiezingen. onze correspondent Cees Manders) IE Na het aftreden van aliaanse regering van pre- Spadolini afgelopen za- i, wordt verwacht dat ident Pertini na de ver- ite gesprekken met de lei van de politieke partijen morgen een formateur zal 'ijzen. Uit alles blijkt dat resident het land snel aan nieuwe regering wil hel- enteel is nog niet te zeg- wie formateur wordt en e opdracht hij meekrijgt: orming van een regering an rekenen op een meer- sid in het parlement of ts de vorming van een re- g. die nieuwe verkiezin- ■frioet voorbereiden. [rote meerderheid in de Italiaanse politiek is tegen ver vroegde verkiezingen, alleen de socialisten (PSI) met tien procent van het electoraat achter zich zijn voorstanders. Zij hebben dan ook de crisis veroorzaakt. De val van de regering-Spado- lini heeft Italië verrast. Toch zullen de meeste Italianen pas iets van de moeilijkheden in Rome merken als ze tegen 1 september van vakantie zijn teruggekeerd. Hun politieke leiders daarentegen hebben nu al van vakantie moeten terug keren, of hebben niet eens de kans gehad om weg te gaan. Zij zullen de traditioneel snik hete augustusmaand mogen besteden aan politieke bespre kingen over de toekomst van het land. Welnu, deze is uiterst somber, zo spreekt uit de meeste commentaren in de kranten. Italië kan juist nu geen sterke regering missen. Het financieringstekort stijgt naar 200 miljard gulden; de lire zwabbert, Italië's grootste privé- bank is zojuist geliqui deerd; overeenstemming tus sen werkgevers en werkne mers over de afbouw van de automatische prijscompensatie kan geen uitstel meer dulden en internationaal is.de situatie minder rooskleurig dan ooit. Maar de ernst van deze pro blemen betekent niet automa tisch dat de politieke crisis ook van korte duur zal zijn. Duide lijk is dat de tegenstellingen tussen met name de christen- -democraten en de socialisten zo groot zijn geworden dat de relatie tussen deze twee zo vertrouwde politieke partners wel eens lang verstoord kan blijven. ONTHULLINGEN IN JOURNAL DU DIMANCHE: (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het Franse blad Journal du Dimanche heeft dit weekeinde onthuld, dat uit de politie-prefectuur van Parijs sinds mei vorig jaar een twintigtal belang rijke geheime dossiers over vooraanstaande politieke fi guren en organisaties zijn verdwenen. Het gaat daar bij om dossiers over presi dent Mitterrand, de voor naamste oppositie-leider Chirac, ex-keizer Bokassa van Centraal-Afrika, de Gaullistische militanten- -groep SAC èn de linkse vakbondscentrale CFDT. Verder onthulde het blad dat politie-functionarissen meubilair, dat het eigendom was van het ministerie van binnenlandse zaken, aan Algerijnen verkocht heb ben. De goederen zouden inmiddels naar Algerijë zijn verdwenen. Vorige week onthulde de Journal du Dimanche een opzienbarende handel in Franse identiteitspapieren. Een hoge functionaris ver kocht valse identiteitskaar ten aan buitenlanders, vooral aan gastarbeiders. De functionaris was de di recteur van de afdeling identiteitspapieren van de Parijse politie-prefectuur en is inmiddels gearresteerd. Hoewel de politie dit on- kent, hebben volgens de Journal du Dimanche ook „terroristen" valse papieren weten te bemachtigen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7