£ddóe (Sowicmt ^litiebond erwacht emonstratie )ij crematie Eén dode en twee gewonden bij massale vechtpartij chietende anadees RA-terrorist? Werkgevers verdeeld over loonmatiging Beslissing kruisraketten kan weer worden uitgesteld De grote steden en de openbare orde CDA-VOORZITTER BUKMAN: Zonnige perioden gin! NNENLAND leidse courant maandag 9 augustus 1982 pagina s cord aantal bezoekers 'De Efteling' .TSHEUVEL Het Brabantse ikjespark 'De Efteling' in Kaats- 'el heeft het afgelopen weekeinde recordaantal van ruim 90.000 be kers gehaald. oral de twee zomerfestijnavonden, arbij het hele park en de sprookjes ren verlicht en waarbij alles bege- werd door speciaal geluid en licht- icten, trokken erg veel bezoekers: 100. Het oude weekend-record da- •t van vorig jaar, toen 55.600 mensen poorten passeerden. Toen was er een zomeravondfestijn en boven- o nog een middeleeuws riddertoer- ii. Vooral zaterdagnacht ontstonden nogal wat files tussen Tilburg en ïgen. Echte problemen deden zich ter nergens voor. Inval in speelhol VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft zaterdagnacht een illegaal speelhol in het Bella- mypark opgerold. Tijdens de inval werden vijf men sen gearresteerd, onder wie een 41- jarige man uit Vlissingen, eige naar van de ruimte waar roulette gespeeld werd. Ook een 41-jarige croupier uit Eindhoven en drie spelers, twee uit Vlissingen en één uit Breda, zijn aangehouden. Op het moment van de inval waren er 25 mensen in de speelzaal. De poli tie nam voor 7.000 gulden speel geld en materialen in beslag. De gearresteerde mannen hebben een bekentenis afgelegd en zijn daar na vrijgelaten. Jongen dood na val van balkon VLISSINGEN De 23-jari- ge Erwin Verduin uit Vlis singen is zaterdagmiddag in het ziekenhuis in Vlissingen overleden aan de verwon dingen die hij eerder op de dag had opgelopen door een ongeluk bij zijn huis. De jon geman was bezig het balkon van zijn huis te schilderen dat zich op de derde etage, dertien meter boven de grond, bevond. Hij had zich met een touw aan het bal kon bevestigd, maar dat brak tijdens zijn val af, aldus de politie. Verzekering dekt schade na inbeslagname soft drugs GRONINGEN De stichting Stuff Vrij uit Groningen heeft een zogeheten „Cannabis- verzekering" ingesteld. Wanneer de verze kerde het bewijs kan overleggen dat zijn mariuhuana of hasj door de politie in beslag is genomen, betaalt de verzekering uit. De vergoeding bedraagt maximaal de waar de van een portie hasj of marihuana van dertig gram. Dat is de grens die bij wet is ingesteld om onderscheid te maken tussen gebruikers en handelaren. Voor hasj is de maximum-uitkering 240 gulden en voor ma rihuana 150 gulden. De stichting Stuff Vrij is voor legalisering van het gebruik van hasj en marihuana. De verzekering heeft inmid dels tien klanten, die per jaar vijftien gul den premie betalen. Stuff Vrij streeft ernaar in de toekomst een aparte verzekering voor dealers op te zetten. Demonstratie tegen dump radio-actief afval DEN HELDER In de binnen- stad van Den Helder is zaterdag (rustig) gedemonstreerd tegen het dumpen van radio-actief afval in zee. De demonstratie, waaraan 500 mensen meededen, is volgens de organisatoren een voorproefje van de grote demonstraties die plaats gaan vinden als het radio-actief afval vanuit Petten naar Den Hel der (waarschijnlijk deze maand) wordt getranporteerd. De demonstranten vinden dat het radio-actieve afval op land moet worden opgeslagen, omdat er op zee geen controle mogelijk is. Dit zou gevaren voor het milieu met zich mee kunnen brengen. Een Amster damse agent maakt een zwart lint vast aan de antenne van zijn surveil lancewagen. Alle politiewa gens in Amster dam reden er het weekeinde mee, ter nage dachtenis van hun vrijdag doodgeschoten collega J. Ho- ningh. STERDAM Het is goed mogelijk dat de rmatie woensdagmid- van de afgelopen dag neergeschoten sterdamse politieman Honigh (27), zal uitlo- i op een demonstratie I. verontwaardigde col- i's. Dit heeft voorzitter Teeuwen van de Alge- en Christelijke Politie- id vanmorgen gezegd, actiebereidheid onder sterdamse agenten is eelgens hem erg groot, Va wege de rellen de ernitste tijd in de hoofdstad de aangekondigde be- :zing van het korps, lenc t ee hi 1 De Amsterdamse Kamer van Koophandel heeft in een brief aan de minister van binnen landse zaken aangedrongen op het handhaven van de eerder toegezegde versterking van het Amsterdamse politiekorps, omdat „gebleken is dat de po litie te weinig middelen heeft om lijf en goed te bescher men". De Politiebond wil gaan onderzoeken welke maatrege len mogelijk zijn om de veilig heid van de politiemensen zélf te verbeteren. Hiertoe worden deze week de leden geraad pleegd. Gisteren is gebleken dat de 34- jarige Canadees S.H. die vrij dag politieman Honigh dood schoot, daarbij een revolver heeft gebruikt die vorig jaar is ontvreemd uit een douane loods op Schiphol. De politie is er inmiddels achter gekomen dat de man zijn domicilie had in een woning in de hoofdstad en dat hij niet zoals hij zelf verklaarde één dagje in Ne derland was. De 29-jarige agent die bij de schietpartij gewond raakte, is momenteel buiten levensge vaar. De bouw van de Stopera, het stadhuis/muziektheater aan het Waterlooplein, is vandaag hervat. Jongeren hadden op 3 juli jongstleden grote schade aangericht aan het materieel op het bouwterrein. De politie verwacht geen ongeregeldhe den meer, maar voor de zeker heid wordt bijna 200 man mo biele eenheid paraat gehou den. Olievlek op de Waal opgelost ARNHEM Een illegale lo zing van gasolie heeft vrijdag op de Waal bij Nijmegen een vlek van meer dan tien kilo meter lang over de hele breedte van de rivier ver oorzaakt. Een onmiddellijk na ontdek king van de verontreiniging gestart onderzoek door de Rijkspolitie te water heeft nog niet tot opsporing van de da ders geleid. Volgens een poli tiewoordvoerder was de olie vlek zaterdag overigens al weer voor een groot deel ver waaid. De vlek is nu helemaal weg. SANTPOORT Tijdens de feestweek in Santpoort zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag één dode en twee zwaar gewonden gevallen na een massale vechtpartij, waarbij acht Heli's Angels uit Haarlem en vijftig kermisgangers betrokken waren. In to taal raakten acht mensen onder wie enkele politie mensen gewond. Momen teel liggen nog twee per sonen in het ziekenhuis; zij verkeren buiten le vensgevaar. Tijdens de vechtpartij werden messen, vuurwapens, cafémeu- bilair en stenen gebruikt. De Heli's Angels zouden boven dien met traangas hebben ge werkt, waarmee ook de politie is bespoten. Na ongeveer een uur wist de politie met assistentie van de politie uit Haarlem beide kam pen te scheiden. Na het op trekken van de rook lagen de gewonden her en der over het slagveld verspreid. Een van hen, een 24-jarige man uit IJ- muidcn was zodanig met mes steken toegetakeld, dat hij la ter in een ziekenhuis overleed. Twee andere inwoners uit IJ- muiden werden zwaar gewond door messteken in darmen en lever. Na een spoedoperatie, verkeren zij nu buiten levens gevaar. De politie arresteerde in de loop van de nacht zes Heli's Angels, maar zit nu nog drin gend om getuigen verlegen. Het onderzoek wordt door 25 rechercheurs voortgezet. Vol gens een politiewoordvoerder uit Velsen is het vooral door de massaliteit van de vecht partij nog niet duidelijk wat de aanleiding is geweest en wie tegenover wie hebben gestaan Vast staat dat alleen de Heli's Angels wapens bij zich had den. Volgens hem is het „niel zo moeilijk om aan traangas in spuitbussen te komen. Ik ge loof dat die bussen in West- Duitsland zelfs gewoon ver kocht worden". JE lost de criminaliteit in ons land niet op door bij elke ge welddadige gebeurtenis maar weer een nieuw blik agenten open te trekken. De politie moet meer de straat op en dat is best mogelijk als er maar een einde wordt gemaakt aan de bureaucratie op de bureaus. Dat zijn in het kort enkele argu- menten, waarmee D'66-minister Rood zijn besluit tracht te rechtvaardigen om de sterkte van de gemeentelijke politie korpsen op het huidige peil te bevriezen. Bij verscheidene politiekorpsen zal een verbetering van de organisatie ongetwijfeld een grotere inzetbaarheid mogelijk makqn. Minister Rood komt echter in hoge mate ongeloof waardig over als hij alle korpsen over één kam scheert. In de grote steden ziet de politie zich nu eenmaal geplaatst voor grotere problemen en, dat geldt zeker voor Amsterdam en Den Haag. de afgelopen dagen hebben daar weer eens de trieste bewij zen voor geleverd. In Amsterdam een agent dood geschoten en twee agenten neergeschoten. Bomaanslagen in Amster dam en Den Haag. Eveneens in Den Haag verlaat dit week einde bij een ruzie een van de aanstichters een discobar om even later terug te keren met een vuurwapen, waarmee hij een tegenstander levensgevaarlijk verwondt. Een woord voerder van de Haagse politie heeft er op gewezen, dat een groeiend aantal vuurwapens zich in verkeerde handen be vindt. Per jaar stuit de politie in de Residentie ongeveer drie honderd keer op illegale vuurwapens. VANDAAG zijn in Amsterdam de werkzaamheden aan de Stopera begonnen, nadat enkele weken geleden onaanvaard baar vandalisme onder het oog van de politie dat on mogelijk had gemaakt. Om een herhaling van die onver kwikkelijke situatie te voorkomen heeft de hoofdstedelijke politie links en rechts van de bureaus agenten geplukt om een permanente eenheid van tweehonderd man op de been te brengen, voorlopig tot begin september. Deze opsomming zou moeiteloos kunnen worden uitgebreid. Minister Rood zou er verstandig aan doen terug te komen op zijn ongenuan ceerd besluit, en de politiekorpsen in de vier grote steden de uitbreiding te geven, die zijn voorganger Van Thijn (PvdA) al had toegezegd. Haags bedrijf nieuwe kandidaat voor Gilda DEN HAAG Een „kapitaalkrachtige Haagse onderneming" wil de Gilda-dropfabriek in Rotterdam overnemen. Dit heeft de curator van de failliete dropfabriek gisteren bekendgemaakt. Dit weekeinde liet Jamin, een andere kandidaat voor de overna me, weten geen interesse meer te hebben voor Gilda. Vandaag wil de curator de nieuwe gegadigde voorstellen aan de vakbonden. De curator wilde de naam van de onderneming vanmorgen niet vertellen. Wel kon hij zeggen dat het bedrijf niet in de snoepbranche werkzaam is. 8*1 ijdra, ningi i ove ben In woi h (STERDAM Bij de Amsterdamse politie heersen ir fels omtrent de identiteit van de 34-jarige Canadees s4., die afgelopen vrijdag op de Brouwersgracht in de n )fdstad twee politiemensen neerschoot. Het onder- k is dank zij de vele getuigen van de schietpartij wel rond en de Canadees wordt morgen voor de of- ir van justitie geleid. hardnekkige geruchten als zou S.H. een IRA-terrorist zijn zijn opleiding in het Verre Oosten heeft gehad, worden van g< tiezijde niet zozeer tegengesproken, als wel in het onzekere laten. „Het is een rustige slimme vogel"! typeert commissaris lise deze Canadees. Nicaise is districtschef van bureau War- ia sstraat, die nauw bij het onderzoek betrokken is. „Wij twij- n alleen nog aan zijn identiteit en daarom kunnen wij zijn cedenten niet controleren en kan ik daar dus niets over zeg- 34-jarige S.H. beweert in Canada geboren te zijn en daarna nogal zwervend leven te hebben geleid. Volgens het onder en talloze getuigenverklaringen is de Canadees een geoe- schutter, die zeker een gedegen schietopleiding gehad moet ben. In zijn gekraakte woning aan de Van Boetzelaerstraat d een groot wapenarsenaal aangetroffen en genoeg springs- om de hele Scheveningse gevangenis op te blazen. 1 staat dat hij uitgebreide contacten had in de kraakwereld zowel Amsterdam als Londen. Op het hoofdbureau aan de idsgracht wordt hij sterk in de gaten gehouden, omdat de tie bang is dat hij weer zal trachten de hand aan zichzelf te heen. Er gaan ook geruchten dat men misschien van buitenaf d proberen hem te bevrijden of te liquideren. Jjelg niet gedood tor politie vi ASTRICHT De 23- 4ge punker Jean Linc- uit Lanaken (België) afgelopen donderdag Tleden aan de gevol- i van een overdosis d drugs en niet aan de ppen die hij een week eden opliep bij een 0( htpartij tussen een ii ep punkers en de istrichtse politie. Dat de officier van justi- mr. J. Laumen giste- meegedeeld. justitieel klachtenbureau ij Maastricht had vrijdag bij hoofdofficier van justitie klacht ingediend over „ab ri """g maal hard optreden" van Ta Maastrichtse politie tegen j,i Kinkers tijdens relletjes. Belg overleed in het zie- 'iuis van het Belgisch-Lim- se Genk. De punkers stel le politie verantwoordelijk zijn dood. Volgens de po- was er geen sprake van optreden. „De punkers en zich baldadig gedragen hch heftig tegen arrestatie ege ïl 'f ft Caribbean Carnaval in Utrecht Een bonte stoet van showbands, exotische groepen en praalwagens trok zaterdag door de Utrechtse binnenstad ter gelegenheid van het Caribbean Carnival '82, dat enigszins te vergelijken is met het carnaval van Rio de Janeiro. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkgeversorganisaties zijn ver deeld over de vraag wat voor sociaal-economisch be leid de regering de komende jaren moet voeren. Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (midden- en kleinbedrijf) zal zich waarschijnlijk niet aansluiten bij de mening van onder meer VNO en NCW dat er snel een forse loonmatiging moet komen. Dit bleek uit opmerkingen van drs L.B.E. Vonk, econoom van het KNOV, dit weekeinde op de radio. Vonk vertelde dat er in werkgeverskringen gesproken wordt over de noodzaak van een matiging over de hele linie met vijf procent, bijvoorbeeld door afschaffen van de prijscompensatie „Dat is te fors. tenminste als er niets tegenover staat". Volgens Vonk is zo n teruggang alleen verantwoord als de regering bereid is tot een lastenverlichting voor de werknemers. De KNOV-econoom wees erop dat er in het midden- en kleinbe drijf 1,5 miljoen mensen hun brood verdienen. Volgens hem zul len vele zaken failliet gaan als de koopkracht van de Nederland se bevolking, die toch al steeds meer afneemt, op een dergelijke drastische manier verder zou worden aangetast. Mochten andere organisaties van werkgevers daar toch aan vasthouden, dan zal het KNOV in de Sociaal-Economische Raad, die binnenkort een advies over het te voeren beleid aan de regering moet uitbren gen, een afwijkend standpunt innemen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgens CDA-voorzitter Piet Buk man is het niet per se no dig dat er volgend jaar al besloten wordt of er ook in ons land kruisraketten zullen komen. „Een jaar later zou zo'n geweldig drama niet zijn". Bukman zei dit het afgelopen weekeinde voor de TROS-ra- dio in reactie op een artikel van premier en CDA-lijstrek- ker Van Agt, waarin deze stel de dat in 1983 de beslissing zou moeten vallen. De CDA-voor zitter onderschrijft overigens wel de mening van Van Agt d.:t Nederland deze zaak niet „tot Sint Juttemis" voor zich uit kan blijven schuiven. Hij vindt het dan ook beslist nood zakelijk dat de knoop de ko mende regeringsperiode wordt doorgehakt. Bukman toonde zich „ver baasd" over het feit dat de PvdA de beslissing over deze zaak niet wil overlaten aan de Tweede Kamer. Premier Van Agt had deze suggestie aan de sociaal-democraten gedaan als „een handreiking", om niet bij voorbaat een kabinet van CDA en PvdA onmogelijk te maken. Toch behoeft deze re actie niet betekenen dat zo'n coalitie nu al geheel van de baan is, meent Bukman. „De PvdA is wel eens meer van mening veranderd. Zij zijn een soort windvaan op allerlei be leidsterreinen: het ene jaar dit, het andere jaar dat". Dat sommige christen-demo craten de ideeën van hun lijst trekker op het punt van de kruisraketten niet delen, wil nog niet zeggen dat het CDA een verdeelde partij is. Dat was Bukmans reactie op de uitspraak van VVD-leider Ed Nijpels, dat zijn partij niet met een verdeeld CDA zou gaan regeren. „Enkele Kamerleden, van wie de bezwaren erkend zijn, denken er anders over. Het is humbug dat verhaal. Nijpels zal het CDA moeten accepteren zoals het is". Brinkhorst voor de AVRO-microfoon, dat de PvdA op het punt van de kruisraketten water bij de wijn zal moeten doen. Hij acht het absoluut noodzakelijk dat de komende regering eensge zind zal zijn ook ten aanzien van vrede en veiligheid. Een voorbehoud van de PvdA wat betreft de kruisraketten, zoals in het vorige kabinet, vindt hij niet langer verantwoord. „Ik hoop dat in de PvdA het in zicht zal ontstaan dat de inter nationale situatie belangrijker is dan de eigen nationale situa tie". Brinkhorst wees op de mogelijkheid dat de onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in Genève negatief beïnvloed worden door de weigering van Nederland de kruisraketten oo|t te stationeren. Man op politiebureau overleden DEN BOSCH De 25-ja- rige M. Azar uit Den Bosch is zaterdagmiddag op het politiebureau in zijn woonplaats overleden. Hij verbleef op het bureau voor verhoor in verband met zijn optreden tegen een functionaris van de parkeerpolitie. Azar had zijn auto urenlang op een parkeerplaats voor kort- parkeerders in het stadscen trum laten staan en maakte zich erg kwaad toen de par keerpolitie hem daar op wees. De ter assistentie geroepen ge meentepolitie nam hem mee voor verhoor op het bureau. Daar werd Azar gefouilleerd en naar een wachtkamertje ge bracht. Bij de eerste controle bleek alles in orde, maar een half uur later lag hij op de grond. Een politieman pro beerde de man te reanimeren onderweg naar het ziekenhuis overleed Azar. Hij kwam uit Israël en dreef in Den Bosch een Israëlisch restaurant. Dr. Zeldenrust zal sectie verrich- Een storing in de hogere luchtlagen van de atmosfeer heeft de afgelopen zaterdag in Zwitserland, Duitsland en bij ons (vooral Limburg), flink wat regen gebracht. Er kwa men op verschillende plaatsen ook onweersbuien voor. De storing is gisteren naar Italië en Joegoslavië getrokken en heeft daar verscheidene on weersbuien veroorzaakt. Een wolkenzöne waaruit wat regen of motregen viel, lag vandaag boven ons 'land. Dit slechtweergebied wordt ge volgd door enkele opklarin gen, die samenhangen met een zwak hogedrukgebied boven Engeland. Een depressie bracht vanochtend in Ierland regen. Deze depressie zal in de komende nacht ons land pas seren. Voor morgen wordt droog weer verwacht en perio den met zon. De middagtem- peratuur komt rond de 21 gra den te liggen. weersgesteldheid v tamp tamp alag Amsterdam motreg. 22 170.1 De Bilt motreg. 24 170.1 Deelen geh bew. 25 16 0 Eelde rw bew. 25 18 0 Eindhoven geh. bew 25 16 0 Den Helder motreg. 21 170 1 Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbruck Klagenturl regenb. 20 12 2 n Kopenhagen zw.bew. on bew. 20 13 0 n zw bew. 22 16 11 n Stockholm Zurich zw bew Casablanca zw bew Las Palmas zw b onbew. 29 15 0 n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5