Dorrestein verrast Koppe en Kroeze delen leiding bij NK speedway Poloteam ontbeert motivatie Estafetteploeg dame in chaos ten onder Goedgeefsheid van Streuer afgestraft IE Tweede titc SPORTTRIBUME LEIDSE COURANT MAANDAG 9 AUGUSTUS 1982 PAGINA 11 OhHUIS TER HEIDE Niet al leen de score baarde opzien. Tijdens het open golfkampi- oenschap van Nederland toon de Jan Dorrestein de toe schouwers. (die de afgelopen vier dagen in groten getale wa ren opgekomen) een constant stijgende lijn. Begon de Arn hemmer het toernooi op de Utrechtse plub De Pan donder dag reeds met een score van 72 slagen (hetgeen gelijk was aan par ofwel de gemiddelde score van de baan), daarna ging het steeds beter. Vrijdag ging Dorrestein in 71 slagen rond, zaterdag in 70 en giste ren kwam Dorrestein na 18 ho les op 69 slagen uit. Dat totaal van 282 leverde hem een mét de Engelsman Gordon Brand jr. gedeelde achtste plaats op. Het door de afwezigheid van werkelijk aansprekende spe lers behoorlijk gedevalueerde toernooi werd uiteindelijk na een enerverende finale gewon nen door de 19-jarige Paul Way, een eerste jaars-profes- sional uit het Engelse graaf schap Kent. In het begin van de zeventiger jaren beleefde Dorrestein het hoogtepunt van zijn carrière. Tot tweemaal toe won hij het Keniaans Open. Zijn allersterk- te prestatie leverde de toen aan het Europese circuit deel nemende Dorrestein toen de Nederlander als tiende het Britse Open, per traditie één van de drie sterkst bezette toernooien ter wereld, beëin digde. Het toenmalige deelne mersveld mag evenwel in geen enkel opzicht worden vergele ken, bij het in Huis ter Heide aanwezige gezelschap golfers. Desondanks mocht de presta tie van de inmiddels 36-jarige Dorrestein, die thans alweer enkele jaren als professional op de Rosendaelsche Golfclub in Arnhem werkt en daardoor niet meer aan gedegen eigen trainingen laat staan het spe len van veel belangrijke wed strijden toekomt, er natuurlijk best zijn. De nuttige adviezen van broer Cees, die op De Pan werkt en daarom alle nukken van deze fraaie baan kent, zul len hieraan niet vreemd zijn geweest. Al te veel konsek- wenties mogen aan dit succes van Jan Dorrestein evenwel niet worden verbonden, want vandaag staat hij alweer les te geven en is hij niet, zoals de vrijwel alle andere deelnemers, op toernee langs Europa's golftoernooien. De matige bezetting van deze 63e editie van het Nederlandse Open werd ook geaccentueerd door het feit dat liefst zes Ne derlanders de eerste twee da gen overleefden, waarin zoals gebruikelijk het kaf van het ko ren werd gescheiden. Drie amateurs (Joost Hage. Carel Braun en Bart Nolte die met 290 slagen als beste amateur eindigde) en evenzovele profs (John Woof, Gees Renders en Jan Dorrestein) schaarden zich tegen hun gewoonte in onder de 69 deelnemers aan de laat ste ronde. De twee voor vele dollars aangetrokken trekpleis ters Sam Snead en Tommy Bolt sneefden vrijdag wél. De geschrokken organisatie, die tevoren alle waarschuwingen over hun verminderde presta ties in de wind had geslagen, gelastte hals-over-kop zater dag nog een demonstratie in, maar zondag vlogen beide ve teranen alweer terug naar de Verenigde Staten. Wisselende kansen Het geheel ontwikkelde zich tenslotte tot een „toernooi van de wisselende kansen", want gaandeweg de slotronde mochten zeker tien deelne mers zich voor" kortere of lan gere tijd tot de absolute kans hebbers rekenen. Voor de laat ste 18 holes stond de uiteinde lijke winnaar Paul Way nog drie slagen achter op leider Mike Miller. De gebrilde Schot bleek echter niet tegen de druk bestand, ging steeds meer fouten maken en eindig de op een gedeelde elfde plaats. Ook Jeff Hall. die de eerste twee dagen een zeer constante indruk had achter gelaten, viel ten prooi aan een inzinking. De Engelsman, die vrijdag bonje met de plaatselij ke politie had gekregen, kwam in de top van het eindklasse ment zelfs helemaal niet meer voor. Paul Way had zijn zege (goed voor een hoofdprijs van ruim 33.000 gulden) vooral te dan- lan Dorrestein had een constant stijgende lijn. ken aan een sterke eindsprint. In de laatste ronde liet hij zes birdies (één slag onder par) alsmede op de elfde hole een eagle (twee slagen onder par) noteren. Zijn score van 65, een evenaring van het eerder door Miller gerealiseerde baanre cord, bracht hem op een totaal van 276 slagen. De na hem binnen komende Feherty en Fernandez verbruikten twee pogingen meer. Jan Dorrestein werd door de bijna 6000 toe schouwers bij de laatste hole eveneens zoals als een topper betaamt verwelkomd. Hij kwam aan de eindstreep zes slagen op Paul Way tekort. Van laatstgenoemde zal golf- minnend Nederland in de toe komst waarschijnlijk echter nog veel horen. DICK KIERS Raas zegeviert voor eigen deur 's HEERENHOEK In zijn woonplaats 's Heerenhoek heeft Jan Raas gisteren een ronde voor wielerprofs gewon nen. Tweede werd de Belg Ro ger de Vlaeminck en derde Joop Zoetemelk. Oud-schaats- fenomeen Eric Heiden zag zijn heroptreden op de fiets, tevens voorbereiding op de WK op de baan in Leicester, beloond worden met een zevende plaats. Hennie Kuiper bracht zaterdag de Ronde van Kortenhoef op zijn naam. Joop Zoetemelk werd hier tweede en Gerrie Knetemann derde. Hierna won nen Zoetemelk en Lubberding dezelfde dag nog een koppel- koers in Voorthuizen over 50 km voor Hennie Kuiper en Adri van der Poel en de broers Jan en Adri van Houwelingen. Stayerkampioen Rene Kos ze- gieverde achter Bruno Walrave in Winkel tijdens een derny- koers. Knetemann (achter Zijl aard) werd tweede en Jan Jon kers (achter Koch) derde. Gis teren was Knetemann voor 15.000 toeschouwers in Rot terdam achter Joop Zijlaard de sterktste tijdens een derny- kóers. Hij bleef Renè Pijnen (achter Koch) en de Belg Clau de Criquielion (achter Van Til burg) voor. Ad Wijnands is winnaar gewor den van de Grote Prijs van Dortmund, na een race over 150 km. Adri van der Poel werd tweede. De klasseringen van de Nederlanders waren Hanegraaf (vierde), Bert Oos terbosch (zesde) en Gerard Veldschoten (zevende). De Nederlandse équipe voor de ploegentijdrit op de WK won zaterdag in Maren-Kessel. Het kwartet, bestaande uit Sol- leveld, Schipper, Van Binds- bergen en Van Oorschot legde de 99 km af in 2.04.03. Tweede werd Gazelle en derde De Ped delaars. Gerard Nijboer klaar voor EK BRESCIA Gerard Nijboer, de zilveren medaillewinnaar op de marathon bij de olympische spelen in Moskou, lijkt klaar voor de Europese atletiekkam- pioenschappen, die van 6 t/m 12 september in Athene wor den gehouden. «Nijboer zege vierde gisteren in het indivi duele klassement van de jaar lijkse zes landenwedstrijd 30 kilometer hardlopen in Brescia. Nijboer liep de afstand in 1 uur 33'minuten en 12 seconden. De Nederlandse recordhouder marathon (2.09.01) arriveerde met ruim een minuut voor sprong op de Italiaan Stefano Brunetti, die in 1.34.27 tweede werd aan de eindstreep. De zes landenwedstrijd werd met 28 punten gewonnen door Ita lië voor West-Duitsland (41) en Nederland (45). RIJSWIJK De strijd om het Nederlands kampioen schap speedway is nog volledig open. Afgelopen weekeinde werd op de baan van Rijswijk de eers te van een drietal etappes afgewerkt, welke opening een gedeelde eerste plaats opleverde. Hennie Kroeze uit Zenderen en Frits Kop pe uit Voorburg leiden het veld van twintig coureurs met 14 wedstrijdpunten na de eerste vijf manches. Daarachter zit echter direct een sterk rijdende Rudi Muts, die op het Rijswijkse Sportpark Prinses Irene met de nodige pech werd geconfronteerd. Wel kan nu al worden gecon cludeerd dat Henk Steman zijn vorig jaar in Amsterdam vero verde nationale titel zal inleve ren. De Voorburgse coureur staat met zeven punten voorlo pig jn de middenlinie. Het speedway in Rijswijk was overigens ditmaal niet zo bij ster spectaculair. Bij de lan- den-ontmoetingen is altijd veel kwaliteit aanwezig, waardoor in sommige heats het complete veld van vier rijders bijna tege- lijktijdig de bocht in gaat. Bij de Nederlandse kampioen schappen deden zich die situa ties niet voor, omdat slechts een klein deel -van de twintig rijders over een echt goede techniek beschikt. Afgelopen weekeinde verscheen een groot aantal coureurs, dat slechts een paar keer op een speedway-baan had gereden. Dit'deed dé concurrentie geen goed en het zou raadzaam zijn deze titelstrijd in de toekomst met een kleiner aantal deelne mers te laten verrijden. Titelhouder Henk Steman was juist van plan weer eens ou derwets te vlammen. Steman reed dit seizoen nog niet één keer op de baan van Rijswijk omdat hij de nodige proble men heeft met de organisatie. Steman en organisator Bob de Jóng hebben de nodige finan ciële en persoonlijke proble men met elkaar, waardoor Ste man niet op Rijswijkse bodem verscheen. Afgelopen weekein de deed hij dat wel, maar met Het speedway leverde ditmaal minder sensatie op, al oogt deze actie niet onaantrek kelijk. weinig succes. Steman wenste een goede prestatie neer te zetten en in zijn enthousiasme ging hij let terlijk en figuurlijk onderuit. In de zevende heat - Stemans twpede - gleed zijn motor in de slechtste bocht onderuit en in de dertiende heat moest Ste man wegens een haperende motor voortijdig afstappen. Door die combinatie van pech en al te voortvarend rijden, werd Steman op een forse achterstand van zijn voor naamste concurrenten gezet. Voor eigen publiek zette de net van een armbreuk herstelde Frits Koppe („IK ben^ er nog lang niet, want ik verwacht van Kroeze en Muts nog de nodige tegenstand") een goede pres tatie neer. De Voorburger, die stilistisch goed voor de dag kwam met soms beide voeten op de pedalen, reikte viermaal tot de hoogste score, alleen in een directe confrontatie met Hennie Kroeze moest hij de overwinning aan zijn medeko ploper laten. Kroeze, die de snelste tijd op zijn naam schreef, reed verder zeer con stant en moest alleen eenmaal Rudi Muts voor laten gaan. Muts reed trouwens ijzersterk. De brutale coureur uit Scher- penzeel leek ook als beste rij der te eindigen-, maar in de laatste race ging hij onderuit, waardoor hij bij de herstart niet meer mocht opdraven. Dit onfortuin kostte Muts, die vijf jaar in de Engelse competitie uitkwam, tenminste twee pun ten en de dagoverwinning. Verrassend was verder het op treden van Jan van der Brom. De coureur uit Amersfoort reed zeer gedurfd en hield het gas tot vlak voor de bochten open. Door zijn agressieve tacktiek wist Van der Brom zjch ook net achter de top te vestigen en de verwachting is dat Van der Brom zich in de komende jaren bij de nationale top zal voegen. DENNIS MULKENS ANDERSTORP De Neder landers Egbert Streuer en Ber nard Schnieders mogen dan vorige week de eerste Grand- -Prixzege uit hun motorsport loopbaan op de naam geschre ven hebben, tot de echte pro fessionele top van deze wegra ce-tak behoort het Asser twee tal nog lang niet. Grote Prijs van Zweden gere den werden, zijn laatste stel nieuwe banden aan regerend wereldkampioen Rolf Biland. Streuers goedgeefsheid werd in de race afgestraft. Binnen twee ronden bleken de ge bruikte banden van Streuers driewieler van hopeloze kwali- teit. De winnaars van Silversto- ne zwalkten in vijfde positie over de baan, kregen twee ronden voor het eind nog ma chinepech. maar konden hun span na het afvlaggen van win naar Biland toch nog als elfde combinatie over de streep du wen. In de 500cc-race. waarin Fran co Uncini door het afzeggen van Roberts als wereldkam pioen van start kon gaan, ze gevierde de Japanner Kataya- ma mede dank zij pech van Uncini. Boet van Duimen, de enige Nederlandse troef in de 500cc, werd in Anderstorp ze vende. In de 125cc-klasse werd Angel Nieto door een slecht lopende machine slechts zesde, maar die verrichting was voldoende voor de elfde wereldtitel. Ne derlandse deelnemers waren weinig fortuinlijk tijdens de training. Mar Schouten brak zijn sleutelbeen, zijspancou- reur Charles Vroegop brak een enkel en een arm. GUAYAQUIL De Ai kaan Greg Louganis he bij het schoonspringen tweede wereldtitel I haald. Na zijn zege op drie-meterplank won hij de laatste wedstrijdd eveneens het torenspri gen. Hij had ruim vier pu ten voorsprong op Vlai mir Aleinik uit de Sovji -Unie, die zilver verovert Het brons ging naar Amerikaan Bruce Kimba GUAYAQUIL Of er nu een Hongaar of een Joegoslaaf langs de kant staat, het Neder lands zevental zal waarschijn lijk nog geruime tijd een wat amateuristisch aandoende eend in de professionele wa- terpolobijt blijven. Een gevolg in verschil in volgorde van prioriteiten. In Nederland werk en waterpolo. Bij de echte grootmachten: waterpolo als werk. Joegoslavië, Cuba. Hon garije en de Sovjet-Unie kun nen desnoods de discipline en eentonigheid van trainings kampen verdragen. Westduitse poloërs drinken de spanning met een biertje weg. De Ne derlandse waterpolospeler daarentegen zakt langzaam weg en is moeilijk meer te mo tiveren. Dat alles speelde een rol in de eindfase van het we reldkampioenschap in Guaya quil. Nederland was opgebrand na anderhalve maand van toer nooien en trainingskampen, toen eenmaal de Olympische kwalilifcatie was veilig gesteld. Wat coach Denes Pocsik ook bedacht, de spirit kwam er niet meer in. Vrijdag ging de wed strijd tegen de Sovjet-Unie met 7-5 verloren, waarbij het ex cuus opging, dat het hier de zwaarste tegenstander van het toernooi betrof. Op de laatste dag eindigde de ontmoeting met de Westduitsers in een ne derlaag van 5-3. Daarbij was niet te merken dat het aan Ne derlandse kant om het brons ging. Integendeel, de Duitsers waren kwaad dat het verschil slechls twee doelpunten be droeg. Nu mocht in de eind strijd Hongarije met een ver schil van een doelpunt verlie zen om toch zeker te zijn van het zilver. De Hongaren waren echter niet voor dat handeltje te vinden. Ze zetten de Russen stevig de duimschroeven aan en als het doelpunt dat ze te gelijkertijd met het slotsignaal maakten, had geteld, waren de Magyaren zowaar nog wereld kampioen geworden. Nu keur de de jurytafel de treffer aan, waardoor met de eindstand van 7-7 de titel naar de Russen ging. Tweede dus Hongarije, derde West-Duitsland en vier de Nederland. Een buitengewoon hoge eind klassering voor een team, dat drie keer won en viermaal ver loor. Aanvoerder Buunk: "Vier jaar geleden in West-Berlijn wonnen we meer wedstrijden, maar we eindigden wel als der tiende". Van de overwinningen waren de wedstrijden tegen Canada en Frankrijk verplichte nummers. Die met 9-7 op Cuba was echter van onschat bare waarde. "Die laatste twee minuten toen we van 7-7 naar 9-7 gingen, hebben het voor ons helemaal gemaakt", aldus Dick Nieuwenhuizen. Het gaf Oranje de gelegenheid via een nederlaag met een doelpunt verschil tegen Hongarije (6-7) de finalepoule binnen te stap pen. "Ik feliciteer jullie daar natuurlijk van harte mee, maar ergens heb ik het gevoel dat het toch een beetje vreemd is, dat we erg blij zijn met eei derlaag", sprak KNZB-voorzitter Klaas var r Pol toe. Nog vreemder wa daarmee de kwalificatie de Olympische Spelen wa ker gesteld. Balbezit Er voer een vorm van ti denheid in het team die sl< met de grootste moeit strijdlust was om te zetten gen de Russen lukte dat het best. In de derde pei maakte Noordegraaf nog keer gelijk (4-4) en in de vi was het Van Belkum dit achterstand tot 5-6 verkle Het eindoffensief dat had ten komen, bleef uit. De sen bleven in balbezit scoorden kort voor tijd 5- De slotwedstrijd tegen. Westduitsers had niet vee l( het lijf. Van Belkum en La weerd werden scherp afge en de overige spelers wi nauwelijks iets te bedi om de vijandelijke zone-v diging in te breken. Het ge waren afstandsschoten meestal naast of over gin West-Duitsland liep uit 3-0. Het vertrek van Loeb Freund met drie persoon fouten gaf Buunk c.s. wat i r.eI mogelijkheden. De achtersf werd verkleind tot 2-3. kwam er niet uit. Otto een overtreding van Van kum uit en met de Leide op de kant maakte Weye^ marge weer twee doelpunt m[ dve;n Al De Oostduit- se Petra Scheider is blij met haar „gouden" Medaille-verdeling De medailleverdeling van de WK zwemmen, terpolo, schoonspringen en kunstzwemmen Goud Zilver Brons 1. Verenigde Staten 13 2. Oost-Duitsland 12 3. Sovjet-Unie 5 4. Canada 3 5. West-Duitsland 2 6. Nederland 1 7. Brazilië 1 8. Hongarije 0 9. Australië o 10. Groot-Britannie 0 11. Japan o 12. Zweden o 13. China 0 14. Italië o 15. Roemenie 0 16. Joegoslavië 0 NB: Op de 100 meter schoolslag dames wer twee zilveren medailles uitgekeerd. GUAYAQUIL Op de voorlaatste dag van de wereldkampioenschappen zwemmen in Guayaquil waren voor het eerst be teuterde gezichten in het Nederlandse kamp te aan schouwen. De wisselslag estafetteploeg van de da mes verloor in een dolle race, die goud opleverde voor Oost-Duitsland en een tweede klassering voor de Verenigde Staten, het brons met een vinger lente verschil. De Sovjet- Unie bleek net iets sneller. Terzijde van Oost-Duitsland en de Verenigde Staten vocht de Nederlandse damesploeg een adembenemend duel uit met de drie banen verderop zwem mende Russinnen. Het was een achtervolgingsrace. omdat rugslagzwemster Jolanda de Rover ondanks een goede start (1.04.37) nogal wat terrein moest prijs geven. Petra van Staveren consolideerde op de schoolslag het verschil (1.11.25), waarna Annemarie Verstappen overnam. Met haar was het eerder die dag in de series nogal vreemd verlopen. Bij het te water gaan was het zwembrilletje van de 200 meter kampioene vol wa ter gelopen, zodat ze noch het keerpunt noch de finish kon zien. Conny van Bentum, die haar afloste, werd door de zig zag-koers van de Brabantse zodanig in de war gebracht, dat ze bijna te vroeg wegging. De jury raadpleegde de finish- beelden alvorens Nederland tot de finale werd toegelaten. In de eindstrijd nam Verstap pen wel goed over. Ze deed meer dan dat. Ze zette meteen de achterstand om in een voorsprong, en na haar tus sentijd van 1.00.55 was Van Bentum degene op wie werd gejaagd. Dat duurde twee volle banen en èan het eind was er met het oog geen. verschil waarneembaar. De elektronica besliste met een eenhonderd ste van een seconde ten gun ste van de Russinnen. De 4.12.37 was wel een Neder lands record, de veertiende uit de serie. Mentale klap Oost-Duitsland pakte in totaal die dag drie eerste plaatsen te gen de Verenigde Staten één, waardoor de DDR de leiding overnam met negenmaal goud tegenover Amerika zéven keer. De mentale klap werd daarbij uitgedeeld door Dirk Richter, de 17-jarige opvolger van de inmiddels legendarische Ro land Matthes op de rugslag. Enkele meters voor de finish lag hij nog vrijwel gelijk met de Amerikaan Rick Carey, toen gooide hij zijn lichaam in een achterwaartse saldo waardoor hij met een voorsprong van een halve seconde als eerste aantikte. Mattthes zou het hem niet hebben verbeterd. Richter is van een generatie die de veel voudige wereldrecordhouder niet meer heeft zien zwemmen. Hij voetbalde liever, maar na enkele beenbreuken schakelde hij om en had het geluk terecht te komen bij Dresden-trainer Uwe Neumann. Deze had met Ulrike Richter, Ulrike Treiber en Rica Reinisch een hele serie rugslagkampioenes afgelev en wilde nu wel iets met de ren doen. In nauwelijks jaar begeleidde hij Riclap naar de top. Het succes et Oostduitse zwemif^V hangt niet langer alleen Joerg Woithe. Bij de Oostduitse dames p< Petra Schneider het goud de 200 meter wisselslag haar ploeggenote Ute Gew ger. Het kwam als een veri sing dat de Oostduitse nersstaf daarna geen zwem van formaat voorhanden voor de 800 meter vrije Petra Schneider werd opni ingezet, maar was te moe nog veel te kunnen doen. gevolg daarvan prolongei de Amerikaanse Kim hamm moeiteloos haar van vier jaar geleden in W -Berlijn. Tot degenen die denkelijk ver achterbleven, hoorde ook de Nederlai Jolande van der Meer die zesde finishte. Op de laatste dag werder de finales twee wereld- en Europees record gebroken.-^, de dames verbeterde de Oi duitse Cornelia Sirch het ■*'- reldrecord op de 200 rugslag: 2.09.91. Bij de h( brak het wisselslagteam de Verenigde Staten het eijkoc wereldrecord met een tijd 3.40.84. De tweede plaats de Sovjet-Unie in 3.42.86 kende een Europees recorq^g Nederlandse zwemrecords GUAYAQUIL De Nederla men In Guayaquil werden gey e Verslappen Her 2.36,51 4 t 100 meti pen 56.69 •rvoorn 52. i: (Kroes 51 lyers 56,94 - Wilma van 57,34 - Conny van Bentum 56,56) 47,53, en: (Verslappen 56,69 - Annelies laas 56,62 - Van Velsen 57,37 - Van Ben- 1.51,84 7™" lafette: (K dijk 50,83) 3. ilag hllngemann 1.541 1.52,70 - Vervoorn 1.54.52) 7.3 Drost Til.80 Vervoorn'"vS^M)" 7.3Q

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12