van onze gevoelens merikanen hebben fertekend beeld OE TREND IS NIET ONAANTASTBAAR MEER Warme zomer veroorzaakt vlinder explosie TICHTING NEDERLAND GROET AMERIKA: 1IDERDORP De eens grote bewondering ir de Verenigde Staten, ize belangrijkste bond- loot, lijkt de laatste tijd bepaalde bevolkings pen in ons land te zijn igeslagen in een anti- erikaanse houding, it name het buitenland- iaatj beleid van de VS on- irvindt regelmatig kri- k. In de Verenigde Sta- bestaat onbegrip over „negatieve houding" i bun „Het Nederlandse :omilk". In een poging daar jrbetering in te brengen, ibben twee Haagse ste- dessen en een huis- anfouw uit Leiderdorp de ernjchting Nederland Groet bJnerika opgericht. 'Jn Jphie van der Voort van Zijp, ?n Ètty de Vos-Peters en Chris- le Meuleman zij vormen eP It stichtingsbestuur willen iaf 16 september een mil- handtekeningen verzame- m landgenoten, die Ame- groeten. Voor die tijd ken zij zo'n 350.000 gulden lig te hebben om adverten- '"Is te kunnen betalen. Proble- °fcn rond premier Van Agt, ^ra4ens naam al dan niet terecht Pr®l het comité van aanbeveling SroJrd gebruikt, bezorgden de aatjie dames onmiddellijk forse ooribliciteit. Stichtingssecreta- °P isse Hetty de Vos vertelt over s *4 achtergronden van het ini- :h°«at houdt de actie in, wat is It achterliggende idee? ac"Het idee is een groet te bren- burn van het Nederlandse volk otepr de Amerikaanse bevol- 'n ®ng. Het is een beetje in het -n per van de Bicentennial noIb jaar vriendschap. Maar r ons is eigenlijk de belang rijkste reden dat een heleboel groeperingen in Nederland de anti-Amerikaanse gevoelens vertalen in agressie, vlaggen verbranden, ruiten ingooien bij een consulaat, etc. etc. Daarmee krijgen ze eigenlijk onevenredig veel aandacht in de pers. Het lijkt soms net of heel Nederland anti-Ameri kaans is. Dat is niet waar, het is slechts een kleine groep die heel hard gilt. Over die oneer lijke indrukken hebben we ons een tijdje druk gemaakt. En toen op een gegeven mo ment in Madurodam die ma quette van Het Witte Huis werd vernield, werden we zo giftig dat we hebben gezegd: „Nu gaan we echt wat doen". Is de actie voortgekomen uit een puur pro-Amerikaanse houding „Rechtvaardigheid. Kijk, ik wil niet zeggen dat wij apert pro-Amerikaans zijn, zeker niet. En met deze actie willen we ook geen enkele politieke actie voor of tegen Amerika ondersteunen Wij doen het voornamelijk terugblik kend op wat de Amerikanen voor ons hebben gedaan. En laten we niet vergeten dat ze nog steeds onze grootste bond genoot zijn". Worden kritische en neutralis- tische gevoelens door Ameri kanen niet bij voorbaat anti- Amerikaans genoemd „Dat geloof ik niet. Kijk, tij dens die bloemlegging bij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam, waren zeker 3.000 mensen, die daar positief inge steld kwamen met boeketten en bedankjes. Er waren hoog uit 100 punkers en jongelui, die anti-Amerikaanse leuzen droegen. Maar wat kwam er op tv? Welke foto's stonden op de voorpagina van een hoop Amerikaanse kranten? Foto's van die punkers! Dat is een vertekend beexd". Is een miljoen handtekeningen zomaar een willekeurige greep7 „Het is al twee keer eerder be naderd. Een keer door die neutronenbom-actie en afgelo pen jaar tijdens de actie voor de Russische joden. We gelo ven we dat we een aardig eind in de richting zullen komen. Als het geld er maar komt om de publiciteit te financieren. We hebben allerlei bedrijven gevraagd geld te storten. De kans dat het allemaal lukt, schat ik zelf erg klein. De an dere twee leden van de stich ting zijn iets optimistischer. We proberen wel voor elkaar te krijgen, dat een stuk of vijf bedrijven garant staan om eventuele tekorten aan te vul len. De handtekeningen willen we tezijnertijd gaan aanbieden in Washington. Aan Reagan zelf. En er is een kansje dat het lukt". Wat denk je dat de uitwerking van deze actie kan zijn? „We zijn echt niet zo zelfinge nomen dat we denken, dat het een wereldschokkend effect teweeg zal brengen, we den ken ook niet dat het voorpagi nanieuws in Amerika wordt. Maar het is natuurlijk nog nooit voorgekomen dat het ene bevriende land zo'n groet of actie op touw zet voor een ander bevriend land. Dat is toch wel uniek. Als wij met een miljoen handtekeningen op Het Witte Huis aankomen, zal dat allicht iets bijdragen tot een betere begripsvorming. De actie is vooral bedoeld om ons land ook eens positief naar buiten te brengen". Stel dat jullie het benodigde geld niet binnenkrijgen, wat dan? „Kijk, je krijgt natuurlijk een bepaald punt, dat je moet be slissen wat je moet doen. We zijn vreselijk bang dat, als de actie niet van de grond komt door gebrek aan geld, er men sen zullen zijn die zeggen: „Dat was nou zo'n pro-Ameri kaanse actie en die is niet van de grond gekomen". Dat is een boemerangeffect, dat we niet willen riskeren. We moeten dus wel verdomd veel geld hebben om er wat van te kun nen maken. Zo niet, dan stu ren we het geld terug". Wat voor reacties hebben jul lie tot nu toe gehad? „Bijna alleen maar positieve. We zijn natuurlijk niet in Am sterdam midden op de Dam gaan staan. Ik denk dat het dan wel wat negatief zou zijn geweest. We wenden ons voor fondsvorming natuurlijk voor namelijk tot directeuren van bedrijven. En die realiseren zich over het algemeen wat we aan Amerika te danken heb ben. We hebben nog niet veel anti-reacties gehad. Ja, die stukjes in de krant rond het misverstand over Van Agt, dat is heel ongelukkig. Maar daar door hebben we wel gemerkt, dat niemand onze actie af kraakt en het verder heel po sitief benadert". Hoe zit die kwestie rond Van Agt nu precies in elkaar? Heeft hij wel of geen toezeg ging gedaan, zitting te nemen in het comité van aanbeve ling? „Wij verkeren in de veronder stelling dat we een toezegging van hem hebben gekregen. Via de Rijksvoorlichtings dienst. Daarna hebben wij dat comité van aanbeveling op ons briefpapier naast de kantlijn afgedrukt en zijn fondsen gaan werven. Nu is daar door ie mand een draai aan gegeven, dat wij uit naam van Van Agt geld inzamelen. Maar dat is ook nooit de bedoeling ge weest. Ik vind het ook echt een goed gebruik dat de eerste minister daar zijn naam niet voor leent. Maar goed, het is nu eenmaal zo gebracht en de. naam van Van Agt is er nu eenmaal zo voor gebruikt". Heeft het mogelijk afbreuk ge daan aan jullie betrouwbaar heid? „Ja, daar zijn wij inderdaad wel bang voor. Daarom heb ben we ook heel snel alle be drijven een brief gestuurd met een kopie van de brief van Van Agt. Die brief is namelijk op zich een aanbeveling voor onze actie". Jullie hebben hem nooit per soonlijk gesproken? „Nee, dat is via een tussenper soon gegaan. Wie dat is kan ik niet zeggen". Een opvallende afwezige in het comité van aanbeveling is de Nederlandse vakbeweging, de FNV bijvoorbeeld. „Kok heeft zich altijd afzijdig gehouden. Op een heel onbe schofte manier. We belden met het kantoor van de FNV en daar werden we te woord gestaan door de rechterhand van meneer Kok. En die man zei: „Hoe kunt u iets pro-Ame rikaans doen, waar haalt u dat idee vandaan, dat is toch bela chelijk. Weet u niet wat dat land allemaal doet". In de me ning van die man waren we natuurlijk helemaal niet geïn teresseerd; we vroegen naar meneer Kok. Op diverse brie ven, die we daarna aan hem hebben geschreven, kregen we helemaal geen antwoord". Stel dat de actie slaagt, wat ge beurt er daarna? „Dan wordt de stichting ont bonden, maar we hopen dat zich door de tijd een probleem gaat voordoen: namelijk dat we uiteindelijk geld over heb ben. Daarvoor hebben we di verse plannen. Eén^daarvan was het geven van geld voor het Vrijheidsbeeld in New York. Als daar niet snel geld voor komt om te restaureren honderd miljoen dollar is het binnen vier jaar kapot. Dus toen kwamen wij op het idee een vinger van het Vrij De oprichtsters van de Stichting Nederland groet Amerika, Hetty de Vos, Sophie van der Voort van Zijp en Christine Meuleman: „We zijn vreselijk bang dat de actie niet van de grond komt door gebrek aan geld en er mensen zijn die zeggen: „Dat was nou zo'n pro- Amerikaanse actie en die is niet van de grond gekomen". heidsbeeld te adopteren, het Hollandse vingertje. Maar uit eindelijk leek het ons toch be ter dat geld in Nederland te houden en is het idee gerezen, iets in Madurodam te doen, om daar iets neer te zetten. Een miniatuur Vrijheidsbeeld of Witte Huis. Maar in de statu ten van Madoradum staat ge loof ik, dat er alleen Neder landse gebouwen en dergelijke mogen komen. Daar moet nu een soort formule voor worden gevonden. Verder is het voor ons een eenmalige bliksemac tie en daar blijft het bij". HtNDRI BELTMAN DEN HAAG Uit alle delen van ons land komen meldingen binnen van ongekend grote aantallen vlinders. In bloemrijke stadstuintjes worden soms dagelijks meer dan hon derd exemplaren tegelijk aangetroffen. Langs de Afsluitdijk werd dezer da gen een zwerm van vele tienduizenden vlinders geconstateerd. Er is hierbij niet alleen sprake van dagvlinders, maar ook van nachtvlinders. De laatsten worden ook in grote hoeveel heden in woningen aangetrof fen, omdat zij 's avonds door het kunstlicht worden aange trokken en via open ramen de huizen binnenzwermen. Hier onder bevinden zich soorten, die andere jaren zelden wor den waargenomen, zoals glas- vleugelpijlstaarten en olifants vlinders. De verklaring voor deze vlin derexplosie ligt in de eerste plaats in het aanhoudende warme zomerweer. De levens cyclus van de vlinder voltrekt zich daardoor in een aanzien lijk sneller tempo dan voor ons land gebruikelijk is. In norma le jaren duurt het voor de meeste vlindersoorten gemid deld ruim twee maanden voor dat de stadia vanaf ei tot rups, pop en volwassen vlinder zich hebben voltrokken. Dank zij de constant hoge temperaturen in deze zomer is de duur van deze cyclus tot vier a vijf we ken teruggebracht. Daar komt nog bij, dat de meeste vlindersoorten in ons land jaarlijks niet meer dan twee generaties tellen. Alleen onder uitzonderlijk gunstige omstandigheden, zoals die van dit jaar, kan ook een derde ge neratie worden verwacht. Dit is bijvoorbeeld het geval met de bontgekleurde kleine vos, ook wel schoenlapper ge noemd, waarvan de eerste ge neratie dit jaar in april is ver schenen, de tweede eind juni, terwijl juist in deze week de derde generatie is komen op dagen. Hetzelfde doet zich dit jaar voor met de exotisch ge kleurde dagpauwoog. Beter beheer Aangenomen mag bovendien worden, dat ook andere facto ren de hand hebben in de vlinderexplosie. Zo draagt het verbeterde florabeheer van onze wegbermen er aanzien lijk toe bij, dat de voedselplan ten voor rupsen in steeds rui me mate aanwezig zijn. Moge lijk speelt ook de toegenomen belangstelling van het publiek voor heemtuinen een positieve rol. Ook het feit. dat voor land- en tuinbouw het gebruik van contactgiften is verboden, heeft de levenskansen voor een aantal vlindersoorten doen toenemen. Verheugend is ook, dat er niet alleen meer vlin ders worden aangetroffen dan in de afgelopen 25 jaar het ge val is geweest, maar dat ook een grotere verscheidenheid van soorten kan worden vast gesteld. Zo werden dit jaar voor het eerst weer op grote schaal kleine blauwe vlindertjes waargenomen, die bekend staan als zandblauwtjes. Een ander vlindertje, dat vanwege het grillige lijnenpatroon op de vleugels landkaartje wordt ge noemd, is dit jaar bij herhaling waargenomen in het centrum van ons land en in de duin streek. Hoewel het zich al meer dan een halve eeuw uit sluitend in de oostelijke pro vincies heeft opgehouden. In noord Nederland werd zelfs enkele keren melding ge maakt van het voorkomen van de grote weerschijnvlinder. Een soort die in de afgelopen jaren bij uitzondering in ons land werd waargenomen. Overigens heeft het maar een haartje gescheeld of er was deze zomer nauwelijks sprake geweest van de aanwezigheid van vlinders. De meeste rup sen kunnen temperaturen tot maximaal 40 graden Celsius gedurende een aantal uren verdragen. Komt de tempera tuur hierboven, dan drogen zij uit en sterven ze. Hoe heet het ook was in de zon, zover is het gelukkig niet gekomen. LUUK GROENENDIJK SNNENLAND leidse courant zaterdag 7 augustus 1982 pagina 7 n een én-procent korting op de loonstijging van trendvolgers. Dat zijn mensen in dienstver lenende en verzorgende beroe pen, voor wie het overheidsbe leid wordt gevolgd. Maar ze zijn niet in overheidsdienst, hun salarissen e.d. worden in tientallen cao's geregeld en daar heeft Rood geen greep op. Hooguit kan minister De Graaf die cao's bijstellen, maar daar is dan wel uitgebreid overleg voor nodig. Bij de ambtenaren, die al eer der spraken over het „dubbel pakken" dat hun beschoren is, heerst grote onzekerheid en daardoor onrust Nu zij op nieuw een veer hebben moe ten laten lijkt niets meer vei lig. Van de bonden hoeven dit kabinet en deze minister niet „wegens overweldigend succes geprolongeerd" te worden. En direct na de vakanties, maar nog vóór de aanstaande ver kiezingen zullen zij dat onge twijfeld laten blijken. Naar het heet heerst er onder de ambte naren een grote actiebereid heid. Mét de trend lijkt ook de loyaliteit van de ambtenaren weg te smelten. ren zijn niet premieplichtig maar dat zou men toch ook nog kunnen rekenen tot het trendsysteem in voor- en te genspoed. En die trend was heilig. Maar nu zit er mr. Rood als minister. En die interim-minister heeft een geheel nieuwe interpreta tie van het trendmechanisme gegeven: Ik wil een inkomens beleid voeren voor de ambte naren, dat zoveel mogelijk aansluit bij het bedrijfsleven, tenzij de financiëel-economi- sche toestand van de rijkskas tot afwijkingen noopt. Wég trend! Formeel is hij er nog wel, maar er is eveneens een zeer ruime rechtvaardigings grond geïntroduceerd om haar niet toe te passen. Dat snijdt elke discussie af, zo menen de bonden. En knarsetandend hadden zij vorige week maar te aanvaarden, dat minister Rood de ambtenaren één pro cent loonstijging afnam van waarop zij trendmatig recht hadden. Ten behoeve van de financiëel-economische positie van de schatkist. De bonden hadden dat procentje nog wel willen inleveren als de op brengst ervan geheel voor meer banen bij de overheid zou worden gebruikt. Maar, zei de minister, dan bezuinig ik niet echt. Knarsetandend, schreven we, want bij de overheid wordt niet onderhandeld maar over legd. In het bedrijfsleven kan de vakbeweging via stakingen en soortgelijke acties wat voor komen of afdwingen, de amb tenarenbonden kunnen echter alleen maar overleggen en moeten uiteindelijk over zich heen laten komen wat de mi nister beslist. Overheidsperso neel heeft geen stakingsrecht. Toegegeven, als ze zich weer barstig gedragen zijn er de laatste tijd geen represailles de rechter stelde ze onlangs nog in het stakingsgelijk maar toch, staken mag niet. Er wordt al heel lang gepraat over een stakingsrecht, maar het wil maar niet van de grond komen. Misschien kan Rood, expert op stakingsge- bied, er eindelijk eens iets aan doen. De minister heeft nog een paar potjes op het vuur staan, waarvan de bonden nu al ril len. Daar is in de eerste plaats de wachtgeldregeling voor het overheidspersoneel. Die is veel gunstiger dan die voor particu liere werknemers. Het ont slaan van een ambtenaar is een dure aangelegenheid. Rood wil zowel de uitkerings percentages als de uitkerings duur op hetzelfde niveau brengen dat in het bedrijfsle ven geldt. De bonden zien dit als een aanloopje voor massaal ontslag bij het tot nu toe on kwetsbaar geachte ambtena renkorps. Neen, dat is het niet, meent de minister, maar tot de trend hoort ook het afsnijden van wat de ambtenaren meer hebben. Dat zou dan tevens kunnen slaan op de ziekengel dregeling en op de pensioen voorziening. Franjes couperen Begrijpelijk, dat de bonden zeggen: Je kunt niet zonder meer heel duidelijke franjes wegknippen als je dit nuttig lijkt omdat je geld wilt bespa ren. Want particuliere werk nemers hebben ook wel din gen (denk aan dertiende maand, tantièmes), die ambte naren niet hebben. Als je wilt vergelijken moet je alles, het hele pakket arbeidsvoorwaar den dus, vergelijken. Maar on dernemend Nederland wil aan zo'n pakketvergelijking niet meewerken, al hebben ze steeds beweerd dat de ambte naren op rozen zitten. Voelen ze nattigheid In elk geval was er vorige week een rap port van wetenschappers van de Rotterdamse Erasmus-uni versiteit, die na onderzoek stelden, dat de overheid wat de beloningen betreft geen koploopster is. Het kabinet en dus de minister heeft de zaken interessant ver pakt. Hij pakt één procent af, wat voor dit halve jaar nog 330 miljoen zou opleveren, laat de schatkistbewaarder circa 75 miljoen houden, geeft 100 mil joen voor werk in de bouw, 100 miljoen voor vakantie-uit breiding voor lagere ambtena ren, 35 miljoen voor verlaging van de VUT-leeftijd en ten slotte 20 miljoen voor een nog niet duidelijk doel. Voor die extra vakantiedag geldt als motief, dat men dan op het ni veau van het bedrijfsleven komt. Maar als dat zo is, aldus de bonden, dan moeten we die dag automatisch volgens het trendmechanisme krijgen en niet nog eens zelf betalen. Eigelijk is de zaak nog doller. Want Rood heeft helemaal geen 330 miljoen (volgend jaar 660 miljoen) te besteden. In dat bedrag zit namelijk ook Voor dat trendmechanisme werden zorgvuldige spelregels opgesteld: welke cao's in het bedrijfsleven bepalend waren voor de ambtenarensalarissen, welke elementen in die cao's wel en welke niet mochten meetellen. Men herinnert zich ongetwijfeld nog het geschil over de vraag, of bepaalde in de bouw tot loon verheven toeslagen al dan niet onder de trend mochten vallen en of herstructurering van de loon schalen bij uitzendbureaus meegerekend mocht worden. Die geschillen speelden zich echter pas veel later af en met name in een tijd, toen de wel vaartsbomen niet meer tot in de hemel groeiden. In een tijd, waarin het bedrijfsleven de ambtenaren droom-arbeids voorwaarden toeschreef en ook sommige parlementariërs ervoor gingen pleiten, dat de overheid een eigen bezoldi- gingsbeleid zou moeten gaan voeren, ja zelfs voorop zou moeten gaan zodat het be drijfsleven zou kunnen gaan volgen. Dat eigen beleid zou dan uiteraard wel zuinig aan moeten zijn. Wie had dat kunnen denken in de jaren zestig We herin neren ons nog de introductie van het begrip welvaartsvast heid bij de overheidspensioe- nen door minister Toxopeus en de verklaring, dat hierdoor de pensioenen zouden meestij gen met de salarissen. Ook meedalen werd hem ge vraagd. De bewindsman keek meewarig, vond het eigenlijk een ongepaste vraag, 't Idee, salarissen die zouden dalen.... Nieuwe interpretatie Opmerkelijk is, dat het trend- mechanisme voornamelijk een kwestie van afspraak is, geen formele (bijvoorbeeld wettelij ke) garantie. Wel de metho diek. Over de toepassing ervan is zelfs al eens met suc ces geprocedeerd. Maar de trend zelf.... De achtereenvol gende ministers hebben er steeds de hand aan gehouden, de handhaving ervan heeft minister Van Thijn in zekere zin zelfs de kop gekost. Goed, er werd wel eens wat beknib beld, bijvoorbeeld toen in het kader van het ombuigingsbe- leid op de ambtenarensalaris sen evenveel werd ingehouden als in het bedrijfsleven de werknemers meer aan premies moesten betalen ambtena EN HAAG Het was des- ds zo'n jaar of twintig ge- den toen mr. Toxopeus nog inister van Binnenlandse Za- in was en daarmee de hoog- e baas van de ambtenaren irla^t we' een *dee ^el 'erheidspersoneel wat de T® onstijging betreft de ontwik- dingen in het bedrijfsleven 1 laten volgen. Het overheids- Tsoneel liep toen wat achter het gebied van de salarië- n (ng we herinneren ons >g spandoeken met „Tox pay waardoor" de overheid oeilijk aan mensen kon ko en, vooral in de hogere re- onen. De minister maakte n die achterstand een einde a de zogenaamde Toxopeus- nde, voerde nog verschillen- verbeteringen in waaron- )t,( t het welvaartsvaste pensi- ■ar n en introduceerde samen ia^|et de ambtenarenbonden het indmechanisme. Daarmee erd voorkomen, dat er nieu- e achterstanden zouden ont- aan, want voortaan zouden ambtenaren gelijk oplopen et de particuliere werkne- ers. Zo'n automatisme voor nam ook, dat er elk jaar 'P1 eer gekissebist moest worden 'er het percentage loonstij- ng bij de overheid.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7