Ioorbereiding restauratie Waalse kerk aan Breestraat r 4ALSEKERK ONTSTAAN UIT VERDRUKKING EN VERVOLGING GIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 PAGINA DE NIEUWE KROON PRINS VAN JAPAN: „Een aardig kereltje, wiens op voeding, geheel anders dan die van zijn voorza ten, uitsluitend Euro- peesch is". En dat was natuurlijk een pré, ook voor het Zondagsblad. GOED GEZIEN: „Hij: ach mejuffrouw, als ik toch mijn heele leven in uwe schoone oogen zou mo gen staren. Zij (spottend): Verbazend, denkt u nog maar zóó kort te leven?" EEN 60-JARIG ECHT PAAR TE STOMPWIJK: „Cornelis Nieywveen, 81 Jaar oud, en Hendrica van Bohemen, 84 jaar oud, die hun 60-jarige bruiloft ho pen te vieren". Belgë scheidde zich af van het verenigd koninkrijk der Nederlanden toen beiden nog kleuters waren. Onder redactie van Ton Pieters. De schommelende tem peraturen kunnen begin augustus 1912 nooit zo schokkend hoog zijn ge weest als precies zeventig jaar later. Natuurlijk valt dit niet op te maken uit al die hoeden en petten die er destijds gedragen werden, want die deden de mensen van z'n leven niet af, al was het nog zo heet. En ook werden de lange uniformjassen nooit door de politie-be- ambten uitgedaan; zo mer- en winterdienst, je liep er bij zoals het ambt voorschreef te doen. Ook trok zijne jubilerende Haarlemse doorluchtige hoogwaardigheid mon seigneur A.J.Callier (40 jaar priester) onder geen enkele voorwaarde de warme toog en het schoudermanteltje uit. Noch onttrok hij zich aan de tergende, benauwen de witte boord. Z.D.H. mocht misschien, wat minder pontificaal, transpireren onder de last van opperkleed en hoogheid, maar hij hield een mogelijke klacht over dat ongemak vol gens geloof en zeden binnenskamers. Hij zal ook nooit echt aan het strand zijn geweest, mon seigneur. Nee, dat is het allemaal niet. Maar ik mis die parasollen, het afweren van de zon, in hef „Geïllustreerd Zondags blad", en dit is pas een ware, warme graadmeter. De da mes, blank als de onschuld, stelden er nog geen enkele prijs op bruin te worden, al eeuwenlang niet. Het zou te boers zijn; te weinig ladylike. Noch verminderden zij de karrevrachten aan boven- en ondergoederen; een thema, waarop het Victoriaanse tijd perk. graag voortborduurde. De tijd der „verlichting", on- derdreund door twee wereld oorlogen, zou nog een half eeuwtje op zich laten wach ten. Nee, ik zie geen glimpje zon neschijn, zo rond 10 augustus '12. Het was trouwens toch geen opwekkende situatie: Z. Em. kardinaal Fischer werd in Keulen met veel pompa en „Pickelhauben" („vóór den imposanten Dom") begraven, en de mijn Lotharingen bij Bochum in Westfalen kende een reusachtige ontploffing, waarbij honderden mijnwer kers werden gedood. Juist toen de Duitsche Keizer Wim de Tweede de jubilerende „ontzaglijke Krupp-fabrie- ken" bezocht en er het order pakket bekeek. Ach, ik lees liever wat Johan de Raadsel- redacteur liet vertellen over Blokneus, „een aardig, klein kaboutertje* dat zich kostelijk vermaakte met de mieren, die ijverig heen en weer lie pen met hare zware lasten en die Blokneus heel aardige ge schiedenissen vertelden over hare Koningin en het leven in hare holen en nesten". Maar een Londens restaurant sloeg alles: „In een der groote restaurants in Picadilly ko men per jaar niet minder dan vijf millioen menschen eten. Dat is ongeveer 15000 per dag! Voor onze Hollandsche restaurateurs om te water tanden! In dit reuzenrestau- rant zijn meer dan duizend bedienden en employés. Twee mannen doen er den heelen dag niets anders dan messen wasschen machi naal natuurlijk. Twee andere schillen den geheelen dag door aardappelen even eens met de machine. Er worden per dag ongeveer 80000 borden gebruikt, die ook al in een machine 120 in vijf seconden, met droging door heete lucht worden gewasschen. De bezoekers van deze kolos sale inrichting gebruiken per dag 4000 eieren, bijna 5000 li ter zwarte koffie en ruim 6000 liter koffie met melk. Er kunnen 2200 eetlustigen te gelijk een plaats vinden in dit restaurant, en dat nog zonder dat er bijzondere maatregelen genomen wor den!" A.G.VAN DER ZEE: „Die op 8 Augustus niet minder dan 65 jaren in dienst was bij den heer W.A.Reijn- ders te Delft. De 78-jarige jubilaris, een bekwaam man" (maar geen heer) „die nog van geen rusten weten wil, is de eenige tingieter In Delft". Toen A.G. al een olijk knaapje van een jaar of 5 was, schreef Chopin zo'n beet je z'n laatste nocturne, of misschien wel een wals. :n voofchien ook omdat elke pre- wa|nt meer dan één gemeente rer<fc, komt men nauwelijks de ian samenwerking met an- le b kerken, zelfs de ringver- jringen met de hervormde lenjga's worden lang niet al- regibezocht. „Er worden zo- dik) punten aangesneden die «si mijn gemeente niet gel- datr, zegt ds. RijJs, „en boven- dat| vind ik de persoonlijke tusfecten belangrijker dan Dateringen". De Utrechtse ke^ikante, mevroüw M. He- laldan-Hubatka, meent dat de in 41se gemeenten de leden jrkjgrote persoonlijke vrijheid im®. „Het is een platform van roppcen en vragen, een samen weg zijn, samen zoeken n de waarheid", zo geeft zij ïn bnstandigheden in Utrecht t alt, „niet een dogmatisch indragen van wat men gevon- om heeft". De Jonge uit Lei- •oniacht het van groot belang :n |de Waalse gemeente het akjn is van het ontstaan van e Wed. Hervormde kerk uit ferdrukking en vervolging. 'ef>t is goed je dat te blijven tenhneren", meent hij. Alle gemeenten hebben bo- i een sterk sociale itie, en dat is een stukje un Franse erfenis. Welis- zijn in de loop der jaren Waalse ziekenhuizen, be- cyfienhofjes, weeshuizen en n tjpniescholen verdwenen, rt, landacht en belangstelling elkaar is gebleven. ptone 'aalse kerk in Nederland t een boeiend stuk histo- fp, historie waarvan eigen- betrekkelijk weinig be is buiten de eigen kring, het algemeen wordt de e kerk geassocieerd met hugenoten uit Frankrijk, is ook juist en een aantal de thans nog bestaande [eenten dateert inderdaad lie tijd. Maar dat was al de de golf vluchtelingen uit :uiden die in het gastvrije (erland onderdak vonden, ontstaan van de Waalse [eenten hangt zeer nauw len met het ontstaan van COft Nederlands Hervormde "L Beiden stoelen op de van Calvijn. De eerste lse kerken in Zuid-België Noord-Frankrijk hielden Aquarel uit 1787 van de Gasthuiskerk in Leiden. )EN Ook na vier- erd jaar heeft het be- van de Waalse ge iten in Nederland zin, omdat zij een ex- Eacet toevoegen aan terkelijk palet. Dat is nening van de heer -"-[-Jan de Jonge, dia- in de Leidse Waalse tente en voorzitter de Waalse historische nissie. zich aan de „Confessio Belgi- ca" van 1561, die al snel werd overgenomen door de kerken van de reformatie in de rest van de Lage Landen. Deze „Confessio de foi" bevindt zich in een manuscript van 1580 in de Waalse bibliotheek in Am sterdam. De beweging groeide, hetgeen niet naar de zin was van ko ning Philips II van Spanje, heerser over de Nederlanden. Hertog Alva werd er op uitge stuurd om het volk dat de godsdienst op eigen wijze wil de beleven, te onderdrukken en overal werden de troepen van de reformatoren terugge slagen. Tot Prins Willem van Oranje het bevel op zich nam, de 80-jarige oorlog begon en in 1572 de Geuzen Den Briel be vrijdden. Naarmate er meer steden zich onttrokken aan het Spaanse juk, trokken er meer zuidelijke Nederlanders naar het noorden. De eerste Waalse gemeente in Nederland ont stond in Middelburg in 1574; in 1578 volgde Amsterdam. Ook in Leiden, Utrecht, Delft en Haarlem vormden zich in deze tijd Waalse gemeenschap pen. Behalve naar Nederland weken ook vele Walen uit naar Engeland en Duitsland. Hugenoten In Frankrijk was sinds 1598 het Edict van Nantes van kracht, dat inhield dat de pro testanten in redelijke vrijheid hun godsdienst konden beoe fenen. Geleidelijk wordt toch de druk op deze „afvalligen" zwaarder en al rond 1670 vluchtten velen naar het noor den. In 1685 herroept Lode- wijk XIV officieel het Edict en beveelt dat allen zich weer be keren tot het ware geloof. Geen predikant mocht meer zijn ambt uitoefenen; hij moest terugkeren tot de moederkerk of het land verlaten. Van de zeshonderd protestantse voor gangers die Frankrijk toen tel de, trokken er bijna vierhon derd naar Nederland, waar zij gastvrij werden opgenomen. De Waalse gemeente van Am sterdam groeide in enkele ja ren van 2.000 tot 15.000 leden, onder wie veertig predikan ten. Maar ook in andere delen van ons land kwamen Fransen terecht: Arnhem, Zutphen, Zwolle, Leeuwarden, Sneek, Den Bosch en Maastricht. In 1688 zijn er ruim zestig Waalse kerken. Onder de vluchtelin gen waren veel Vlaamse tex tielarbeiders en wevers, Fran se boeren en winkeliers. Een aantal wijnboeren werd later door de Oost Indische Com pagnie naar Zuid-Afrika ge bracht om daar de wijnbouw van de grond te helpen, iets wat uitstekend gelukt is. Van daar dat men ook in dat land vele Franse namen terugvindt. Taal Ook de tweede golf vluchtelin gen assimileerde zich geleide lijk met het ontvangende land. Na honderd jaar bestaat de helft van de Waalse gemeen ten al niet meer en zijn er nog slechts achtenveertig predi kanten. Niet alleen dat de Franse en Waalse vluchtelin gen zich in het dagelijks ver keer van de Nederlandse taal gingen bedienen, velen namen bovendien de Nederlandse na tionaliteit aan en veranderden zelfs hun naam: Le. Blanc werd De Wit, Dubois Van den Bosch, Deschamps werd Van der Velde en Dupont Verbrug- ge. De Franse overheersing van Nederland door Napoleon deed de Waalse kerk geen goed en alleen de sterkste ge meenten bleven over. Thans telt de Waalse Reünie in Ne derland zestien gemeenten, waarvan enkele zeer kleine, Gasthuis. In 1635 werd aan dit aanvanke lijk ook niet zo grote kerkge bouw een zijschip en een gale rij bijgebouwd. Dat was wel nodig, want Leiden telde in die jaren meer dan vijfduizend Waalse kerkgangers. Daarvan zijn er nu nog slechts vijftig over. Het gebouw is nu echter wel aan enig herstel toe en men overweegt het terug te brengen in de situatie van 1883. Orgel en preekstoel zijn veel ouder; die zijn nog af komstig van de inmiddels af gebroken Vrouwenkerk. Bibliotheek In 1852 werd in Leiden de Waalse Bibliotheek gesticht. Daarin vonden de archiefstuk ken van de Waalse Synodes vanaf 1578 een plaats. Aan vankelijk werden deze docu menten voor elke Synodever gadering, die steeds in een an dere gemeente plaatsvond, door het hele land meege sleept. In 1777 kregen zij een plaats in de Waalse kerk van Leiden en in de loop der jaren kreeg de bibliotheek behalve een historische ook een weten schappelijke betekenis. In 1973 werd de verzameling van Lei den overgebracht naar Am sterdam. En vanuit het oude Hospice Wallon aan de Vijzel straat is het geheel nu meever huisd naar het nieuwe bejaar dentehuis aan de Veluwelaan. Éénmaal in de week, op dins dag van tien tot vijf uur, is de leeszaal geopend voor belang stellenden. Dan kan men voor studiedoeleinden de vele stuk ken raadplegen. Behalve de kerkeraadsacta van de Syno des zijn ook de archieven van de meeste opgeheven en nog bestaande Waalse gemeenten hier ondergebracht. Er is een grote collectie boeken en ge schriften over de geschiedenis van de Waalse kerken in Ne derland en over de Hugenoten. Er zijn portretten, gravures, kerkzegels en oude penningen. In het kaartregister worden twee miljoen copieën bewaard van doop-, huwelijks- en over- lijdensacten van Waalse en Hugenootse vluchtelingen van 1575 tot 1811. Ook de geschrif ten van diverse Waalse predi kanten zijn hier voor het na geslacht veilig gesteld. Er is een collectie Franse bijbels en documentatie over het Franse kerklied. De nalatenschap wordt zorgvuldig bewaard en beheerd, het geheel draait uit sluitend op vrijwillige giften, men heeft geen overheidssub sidie. De Waalse gemeenten hebben trouwens op alle gebied veel over voor hun kerk. Dat blijkt al uit het feit dat soms kleine gemeenten van vijftig of hon derd leden een predikant kun nen handhaven. JANTINE J. DE BOER oei van dat voortbestaan ten koste van alles een te handhaven, maar God en en in vrijheid het ge- e belijden. „Het voortbe- moet meer zijn dan al- werken aan het eigen :ven, men moet ook nog Laak zien voor de toe- zo formuleert hij, namens predikant Da- Lips de mening van de gemeente. In 1902 lef de predikant Poujol: n/vjWaalse kerk heeft toe als zij aan haar verle- rasthoudt". In de meeste se gemeenten is die taak et bestaan ervan is zinvol de 40.000 Fransen die in rland wonen. Voor zover otestants zijn, kunnen zij n geloof beleven, voor de ;n is het een contact- In sommige plaatsen is lalse kerk zinvol als een ;tOfpat«eve mogelijkheid voor en die zich in hun her- de of gereformeerde ge- te niet - meer - thuisvoe- En dat kan voor de een neer behoudende, voor de een meer liberale op zijn. Want de zestien se gemeenten van Neder- zijn even verschillend als est van de Nederlands ormde Kerk, waarvan zij uitmaken. Men vindt er en minder conservatieve kanten. Wat zij wel ge- hebben is dat men de niet de plaats vindt om ek te bedrijven. De Waal lis behoorde dan ook tot linderheid die zich tegen leslissing over de IKV in [hervormde synode uit- i. Er zijn binnen het tendom vele meningen lanzien van de politieke iling van het evangelie. Waalse gemeenschap dat men dat niet op de ^Hmoet drijven, zodat er ten Ige daarvan ook binnen xk scheidslijnen ontstaan •door het wezenlijke van ':erk-zijn in de verdruk- raakt. „Wij zijn meer in dd«|ualistisch ingesteld", zo ds. Daniel Rips uit Lei- rraan toe. al j r sq enftform tiende eeuw vaak kerkgebou wen toegewezen die de rooms- katholieken waren afgeno men. Zo trok men in Breda en Haarlem in de Begijnenkapel, in Leiden en Arnhem in de Gasthuiskapel, Delft, Gronin gen en Zwolle bezitten even eens oude gebouwen, terwijl men in Utrecht aanvankelijk de beschikking kreeg over de St. Janskerk, en later verhuis de men naar de eveneens naast de Dom staande St. Pie terskerk. „Ik heb het gevoel", zegt de Utrechtse predikante mevrouw M. Hegeman, „dat juist dankzij die oude kerkge bouwen vele gemeenten nog levend zijn". In Utrecht zijn in elk geval dankzij de prachtige, twintig jaar geleden drastisch gerestaureerde Pieterskerk, in de Waalse gemeente vele initi atieven ontplooid. Er is een cantorij waarvoor altijd stu denten en leraren van het Conservatorium te krijgen zijn en waaraan vele solisten graag willen meewerken. Men maakte onlangs zelfs een plaat, met de opbrengst waarvan het onderhoud van de kerk weer betaald kan worden. Er is een aktieve groep ge meenteleden die zich om het gebouw bekommert. Ook in Leiden heeft zich een commis sie gevormd, die voorbereidin gen treft voor de restauratie van het kerkgebouw aan de Breestraat. Was aanvankelijk de Vrouwenkerk de plaats waar de Waalse eredienst werd gehouden, ten tijde van de Tweede Refuge uit Frank rijk werd deze te klein en kreeg men medegebruik van de Gasthuiskerk, de kapel van met in totaal zeven r ten: drie Fransen, één Belg en drie Nederlanders. In 1578 maakten de Walen de helft van de Synode uit, in 1816 vormden zij nog een kerkoro- vincie in de Ned. Hervormde Kerk en vanaf 1951 nog slechts een classis. In de loop der jaren zijn ook veel Nederlanders lid gewor den van de Waalse kerk. In de vorige eeuw was het in Am sterdam en Den Haag een sta tussymbool tot deze gemeente te behoren, maar dat element is nu wel helemaal verdwe nen, zo meent men. Toch zijn nog velen lid omdat men in de Waalse kerk gedoopt is of om dat grootmoeder tot deze kerk behoorde. „Naar een Franse preek luistert men met andere oren", meent ds. Rips, „al spreekt iedere kerk wel zijn eigen taal. Maar omdat men goed op de tekst moet letten, vangt men ook nuances op die misschien in het Nederlands zouden ontgaan". Hoewel de liturgie in het Frans is gebleven, spreekt ds. Rips op huisbezoek bij zijn Ne derlandse gemeenteleden Ne derlands. En hij spreekt dat uitstekend na vijftien jaar in Nederland (Haarlem en Lei den). Gebouwen De meeste Waalse gemeenten beschikken over een mooi kerkgebouw, vele meer dan vierhonderd jaar van het be staan oud. Aan de grote groe pen Waalse protestanten wer den in de zestiende en zeven-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5