Van der Luit ACQUISITEUR/ TRICE Chef tekenkamers IN EN OM DE KAS Tomatenhandel opgeleefd ASSISTENT BEDRIJFSLEIDER^/ binnen de perken LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 PAGIN) Mondelinge cursussen voor: (heus, daar gaal echt nog niets hoven1) Getuigschrift Bedrijfseconomische Basiskennis Ondcrnemcrsdiploma Detailhandel Ijzerwaren Ondcrncmersdiploma Detailhandel Sportartikelen Informaticacursus 'U en de computer' Talencursussen 'op maat' voor bedrijven Middenstandsexamen Marketing Bedrijfseconomie Algemene ontwikkeling Bcroepsgocdcrcnvervocr I Engels Frans Duits Spaans Steno Praktijkdiploma boekhouden Moderne bedrijfsadministratie Staatspraktijkdiploma Examen Accountant- Administraticconsulcnt Bcdrijts- corrcspondcntic Nederlands Frans Duits STUDIEPLANNEN?? MEAB's nieuwe studiewijzer is klaar; vraag 'm aan! U weet toch: 'vragen staat vrij' Ook in de vakantietijd is de MEAB bereikbaar maandag t/m vrijdag van 9.30 -17.30 uur. telefoon 071-130660. Speciale inlichtingen avonden van 7-9 uur: in Leiden: maandag 2-9-16-23 en 30 augustus Herengracht 4 telefoon 071-130660 in Roelofarendsveen: dinsdag 10-17-24 en 31 augustus in de Technische School, Alkemadclaan 17 telefoon 01713-2646 in Katwijk aan Zee: woensdag 11-18-25 augustus en I september in het jeugdhuis. Nieuw! Voer priixMi «OM uHg«vo*rd In bntongrij* wl—IpcoOnl BET0NQARAQES dtv. «fm. v.a. f 2600.- BETON TUINSCHUREN d»V. «fm. V.B. t 1400.- BETON SCHUTTIN0EN 2 m hoog en geplaatst par atr.m. 78.- Minder dan 10 m 15% extra, exd. 18% btw. Bi| deM prijzen la plaatsing Ook la leveren ais zelfbouw. Event, ook alles te leveren In vlakgrljs beton plm. 10% goedkoper. Vraag vrljbl. onze folder. A A B Betonbouw Barrierweg 239 5622 CN Eindhovan of tel. ook'a avonds 040-815041/815559/ 434643 en fabriek Hetpolderstraal 8. Heete. PETROLAND B.V. Aardgas- en aardolie- opsporings- Croep Elf Aquitaine PETROLAND B.V. zoekt ten behoeve van de Divisie Exploratie fp (Geologie Geophysica) een .f De tekenafdeling bestaat inclusief de chef uit drie medewerkers. Daartoe wordt contact gezocht met een ervaren geologisch cartografisch tekenaar m/v. leidinggevende kwaliteiten en goede contactuele eigenschap- j pen. kennis van de Engelse Taal en bij voorkeur enige kennis van de Franse Taal. Als eisen worden gesteld: een adequate opleiding ruime ervaring als Geologisch/ Cartografisch Geologisch Teke naar bij voorkeur opgedaan bij een Oliemaatschappij Standplaats: 's-Gravenhage. Petroland biedt onder meer goede primaire en secundaire arbeids voorwaarden. Geïnteresseerden wordt verzocht him sollicitaties, vergezeld van de gebruikelijke gegevens en een recente pasfoto te zenden aan Petroland B.V., Postbus 93280, 2509 AG 's-Gravenhage, met de vermelding "Vertrouwelijk" op de enveloppe. SIJTHOFF PERS zoekt ten behoeve van de afdeling Abonnementen-Exploitatie van het Economisch Dagblad een part-time die belast zal worden met het telefonisch werven van abonnees voor het Economisch Dagblad en de administratieve verwerking daarvan. Onze gedachten gaan uit naar een medewerk(st)er op MULO/MAVO-niveau, die in staat is de potentiële abonnee korrekt en service-gericht te benaderen. Belangstelling voor een commerciële funktie en een korrekte telefoonstem behoren daarom tot de belangrijkste funktie-eisen.' Wij bieden o.a. een aantrekkelijk salaris en een gratifikatie ter grootte van een extra maand. Inlichtingen omtrent deze funktie worden gaarne verstrekt door de heer A. H. van Lee, chef Abonnementen-Exploitatie Economisch Dagblad, tel.: 070-190860. Schriftelijke sollicitatie richten aan: Sijthoff Pers, afdeling Personeel Organisatie, Postbus 16050, 2500 AA 's-Gravenhage, t.a.v. de heer J. Roos. Gaarne op brief en enveloppe het vakaturenummer HR-034 vermelden. Sijthoff Pers is één van de vi|f groolste dagblad-uitgeverijen in ons land. onafhankelijk van enige parti) of belangengroepen voornamelijk georiënteerd op de provincie Zuid-Holland. Zij geeft onder meer uil: de Haagsche Courant, hel Rotterdams Nieuwsblad, de Goudsche Courant en hel Economisch Dagblad. Als moedermaatschappij geeft zij in samenwerking met Weslerpers B.V. uit: Het Binnenhof en de Leidse Courant en in samenwerking met Randstad-Edities Ie Rijswijk 35 gratis in Zuid-Holland verspreide huis-aan-huis bladen. Abonnees in de Rotterdamse en Goudse regio worden van plaatselijk nieuws voorzien door middel van diverse aparte regio-katerns. Abonnees in de Haagse regio door plaatselijke nieuwsbladen. De totale lezerskring van het bladenpakket overschnjdt ruimschoots het miljoen. De redacties van deze regio-katerns en plaatseliike nieuwsbladen zijn gevestigd binnen hun verzorgingsgebied. Handelsdrukkerijen ziin er in Rijswijk, Den Bnel en Lisse. De centrale directie en de hoofdredactie, computercentrum, technische productie, de commerciële, administratieve en sociale afdelingen zijn gevestigd in een modem bednilscomplex te Rijswijk, tevens hoofdkantoor van de onderneming, die met circa 1600 personeelsleden behoort lol de middelgrote bedrijven in ons land. SIJTHOFF PERS horeca exptoitatiemaatschappij De Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol B.V., met ruim 300 w medewerkers, exploiteert alle horecafaciliteiten in het Stationsgebouw en op de pieren van de Luchthaven Schiphol. jm Binnen de Fast-Food groep, die zelfbedieningsrestaurants en i n coffeeshops omvat, is de functie vacant van: Ki| lw THEO STET B.V. Nummer 11n bagage- en bedrijfsaanhangwagens, boottrailers. Keuze uit ruim 300 stuks zowel nieuw als gebruikt tegen de scherpste prijzen. 2675.- Heerhugowaard 02207-18088 Alphen a.d. Rijn 01720-93845 Steekterweg 78 Begrafenissen - Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432,2300 AK Leiden, telefoon 071-213231 Wassenaar, Dcijlcrwcg 127, telefoon 01751-12436 Voorschoten, Hyacinthstraat 7. telefoon 01717-5985 Zijn/haar belangrijkste taak is, tezamen met de bedrijfsleider en een aantal collega's, uitvoering te even aan de doelstellingen van 3 betrokken afdeling(en). De coördinatie van de dagelijkse activiteiten en het leidinggeven aan een 20-tal medewerkers, vormen hiervan een belangrijk onderdeel. De functie biedt, binnen een bepaalde structuur, een grote mate van zelfstandig heid. rla Functie eisen: Opleidingsniveau: Middelbare of Hogere Hotelschool Leidinggevende, organisato rische capaciteiten Goede contactuele eigen schappen en kunnen werken inm teamverband rer Representatief optreden i l< Gevoel voor hygiene laa Ervaring in de Fast-Food sectorial Bereidheid tot het werken in len wisseldiensten ide Leeftijd ca 25 jaar ite Naast een goed salaris wonden een aantal gunstige secundaire arbeidsvoorwaarden geboden. Zo wordt onder meer voor het werken van zowel de zaterdagen als op zondagen een weekendtoeslag betaald Een psychologische test kan onderdeel zijn van de procedure. Wilt u uw brieven, met ui Antwoordnummer 76911110 T.av. Afdeling Personeelzaken. ins richten aan de HEMS B V, ei iCHIPHOL CENTRUM. Veiling CCWS zet plannen van uitbreiding door Indachtig dat een schip op strand een baken in zee is heeft het bestuur van de Honselersdijkse CCWS kennelijk een waarschuwing gezien in het debacle van de Berkelse bloe menveiling, die plotseling is geconfronteerd met een schul denlast van miljoenen als gevolg van diverse tegenvallers. Niet alleen door de zestien miljoen gulden van de oude ge bouwen, waarvoor geen kopers waren te vinden, maar ook door allerlei misrekeningen in de omzetbedragen. In het Con tactorgaan geeft het bestuur van de CCWS en de directie een beschouwing over de situatie op deze veiling, die nog fors in de uitbreidingen en vernieuwingen zit, waarmee een bedrag van rond 35 miljoen gulden is gemoeid. Er zijn stemmen opgegaan die vragen of men, gezien de om standigheden, wel op de goede weg is, vooral nu de bedrijfs tak in een niet zo rooskleurige economische toestand bevindt. „Veilingen die altijd gezien werden als een bastion en nooit achteruit zouden kunnen gaan, hebben het vertrouwen ver stoord", zo wordt geconstateerd. Velen bezinnen zich dan ook op een heroriëntatie. Ook aan het bestuur van de veiling zijn de ontwikkelingen niet onopgemerkt voorbij gegaan. „Het be stuur heeft herhaaldelijk overwogen of de uitgangspunten tot nieuwbouw in mei 1981 nog wel aanwezig zijn. Regelmatig hebben wij ons afgevraagd of de veranderde omstandigheden geen andere koers vereisen", zo deelt het bestuur mee, dat zich verder afvraagt of de huidige ontwikkeling incidenteel, dan wel structureel is. Een ieder weet dat we nog niet aan het einde van de kostenstijging zijn. Dat roept vragen op: hoe bij voorbeeld de aanvoer zich ontwikkelt en de verhouding tus sen potplanten en snijbloemen. Welke ruimtebehoefte er is en hoe daaraan moet worden voldaan en welke invloed dat heeft op de investering en het veilingspercentage. Het stellen van die vragen is gemakkelijker dan het beantwoorden. Toch meent het bestuur dat men zich niet teveel moet laten leiden door de ontwikkelingen op korte termijn. Gesteld wordt dat de uitbreidingen vooral gericht zijn op de verhandelingssfeer in de veiling en op de handel. „De vraag naar ruimte voor vestiging is groot en momenteel kan niemand tevreden wor den gesteld. De concentratie van aanbod voor een optimaal werkend prijsmechanisme vereist tevens een sterke concen tratie van vraag. Vandaar dat het CCWS-bestuur na vele af wegingen besloten heeft de voorgestelde plannen uit te voe ren", aldus de mededeling. In hetzelfde blad geeft directeur ir. H. de Boon een nadere beschouwing over de huidige gang van zaken en de jongste ontwikkelingen. Hij constateert dat de CCWS in ons land de veiling is met de hoogste produktiviteit per veilingklok, per vierkante meter oppervlakte en per man. Meer produkten zonder wachttijden en een kortere veiltijd en een dito distri- butietijd zijn het resultaat. Het invoeren van stapelwagens, waarvan er thans 6000 zijn verhuurd, stimuleren het groepsvervoer, dat met zeventig procent groeit Het onderhoud van de totaal 20.000 stapelwa gens van de veiling, van vijf kilometer kettingbanen, vijftig trekkers en 175.000 vierkante meter gebouw vergt bij de tech nische sector veel aandacht Ook de voorbereiding en uitvoering van nieuwbouwprojec ten, parkeerterreinen en dergelijke vragen veel inzet. De computergestuurde verwarming, de verlichting en ventilatie zorgen voor laag energieverbruik. De toekomstige financie ring van de investeringen hebben de nodige aandacht. Op korte termijn zal worden overgegaan op een technische ver nieuwing van de computerapparatuur rond het klokgebeuren. Het telefonisch priisinformatiesysteem werkt goed en de ca paciteit zal binnenkort worden verdubbeld. De CCWS krijgt steeds meer het karakter van een exportveiling, zo deelt di recteur De Boon mee. Het prijsherstel op de toma- tenmarkt zette de afgelopen week verder door. Bij de vleestomaten lag het echter moeilijker, want hier nam de prijsdruk toe. Bij de ronde to maten liep de prijs voor de A- I-export tegen het eind van de afgelopen week op naar gemiddeld 1,33 per kilo. Dit prijsherstel werd mogelijk door een aanzienlijk kleiner geworden aanbod. In de laat ste week van juli viel de aan voer met maar liefst acht mil joen kilo terug naar ruim 10,5 miljoen kilo. In de afgelopen 'week veranderde er niet veel in de aanvoer. Bij de vleesto maten nam het aanbod wat toe. De prijs voor de sortering BBB daalde naar 1,36 per kilo. Daarnaast was er sprake van een aanmerkelijk gerin gere concurrentie op de West duitse markt. Vooral Italië en België leverden minder. Voor tomaten uit Bulgarije en Al banië was er eind juli sprake van een invoerheffing. De in voerheffing voor tomaten uit Roemenië is echter met in gang van 4 augustus komen te vervallen. De export van to maten naar Engeland gaf een flinke terugval te zien. De produktie van tomaten in koude kassen in dit land is op het ogenblik in volle gang. De export naar Frankrijk gaf eveneens een flinke terugval te zien. Toch bleef deze in vergelijking met vorig seizoen nog groter. De export naar Frankrijk zal in de loop van de maand verder teruglopen. Als er naar de veilingprijs van tomaten in het Zuidhol lands glasdistrict wordt geke ken, dan valt het volgende op. In de periode van 1 juni tot 1 augustus gaf de gemiddelde prijs een behoorlijke daling te zien. Tot 1 juni lag de prijs op 2,87 per kilo, in de twee erop volgende maanden kwam de gemiddelde prijs op 1,09 terecht. Vorig seizoen lag de gemiddelde prijs in de genoemde maanden op 1,50 per kilo. De gemiddelde prijs over het hele tomatenseizoen werd verder omlaag getrok ken en kwam uit op/ 1,90. In 1981 lag deze op 2,29 en in het jaar 1980 op 2,06 per kilo. Er wordt voor de ko mende week weinig verande ring in het aanbod verwacht en de prijs lijkt zich redelijk te kunnen handhaven. Komkommers Op de komkommermarkt was er eveneens sprake van een kleiner aanbod, zij het veel minder spectaculair dan bij de tomaten. Deze vermindering had echter weinig invloed op de prijsvorming. Het bleef een vrij matte handel, waarbij de prijzen op een lager niveau uitkwamen dan in de laatste week van juli. In de afgelopen week varieerde de prijs voor de sortering van 36 t/m 76 van 28 tot 32 cent per stuk. Dat er sprake was van een ge ringere vraag, valt ook duide lijk af te lezen uit de export- gegevens. De export naar West-Duitsland, Engeland en Frankrijk nam af. De concur rentie op de Westduitse markt was nauwelijks van enigfe be tekenis en tevens aanmerke lijk kleiner dan vorig seizoen. De resultaten op de komkom mermarkt in de periode van 1 mei tot 1 augustus kwamen neer op een gemiddelde prijs van 49 cent per stuk. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in de genoemde periode op 46 cent en in 1980 op 52 cent per stuk. Over het hele seizoen komt de gemiddelde prijs uit op 60 cent. Dit is 2 a 3 cent la ger dan in beide voorgaande seizoenen. Een kleiner aanbod lijkt onder de huidige omstan digheden de enige kans op hogere prijzen. Paprika's Op de paprikamarkt was het weer een keer stuivertje wis selen tussen de aanvoer van rode en groene sorteringen. Het aanbod van groen werd kleiner en de gemiddelde prijs liep op naar f 1,70 per kilo. Het aanbod van rood nam daarentegen weer toe met als gevolg een lagere prijs. De rode sorteringen brachten ge middeld 4,25 per kilo op. In vergelijking met vorig seizoen liggen deze prijzen aanmerke lijk lager. Er was toen echter voor beide sorteringen sprake van een kleiner aanbod. Toen was er tevens sprake van een kleiner concurrerend aanbod op de Westduitse markt. Dit seizoen blijft Italië in toene mende mate concurreren. In de laatste week van juli wist dit land bijna 7 miljoen kilo meer af te zetten dan vorig seizoen. In de maand juli brachten de groene paprika's gemiddeld 1,89 per kilo op. In 1981 lag deze prijs op 2,22 en in 1980 op 2,26. Over het hele seizoen (van 1 maart tot 1 augustus) komt de gemid delde prijs uit op 3,63 (in 1981 3,98 en in 1980 was dit 3,40). Voor de rode papri ka's lag de gemiddelde prijs op 3,31. Deze prijs steekt gunstig af bij die van voor gaande seizoenen. In 1981 werd er 2,81 en in 1980 2,55 per kilo betaald. Over het hele seizoen komt de ge middelde prijs uit op4,31 per kilo (in 1981 4,68 en in 1980 was dit 4,07). De aan voer van beide sorteringen kan de komende week wat kleiner uitvallen, waardoor er op gelijke of hogere prijzen wordt gerekend. Overige gewassen Bij de overige glasgroenten valt er voor de meeste gewas sen een prijsherstel te bespeu ren. De aanvoer van aubergi nes werd kleiner en dit resul teerde in hogere prijzen. Ge middeld werd er 2,14 per kilo betaald. Dit resultaat stelt in vergelijking met vorig sei zoen teleur, want toen lag de gemiddelde prijs op 3,28. Het aanbod was toen wel klei ner. De aanvoer neemt gelei delijk af en er zal sprake zijn van een verder prijsherstel. Courgettes werden in wat mindere mate aangevoerd, de prijs liep op naar 30 cent per stuk. De markt voor dit gewas lijkt de komende week nog wat aan te trekken. Het aan bod van radijs verminderde snel, de prijs liep tegen het eind van de week op naar 64 cent per bos. Het aanbod zal niet veel verandering onder gaan en de prijs zal gelijk blij ven of iets dalen. Goedkope groenten Ook in de afgelopen week bleven veel groentegewassen goedkoop. Bloemkool werd nog steeds in grote hoeveelhe den aangevoerd. De prijs ver anderde slechts enkele centen in gunstige zin. De „zessen" brachten 60 cént per stuk op en de „achten" 56 cent. Het aanbod wordt de komende week kleiner en de prijs zal geleidelijk weer wat oplopen. Het aanbod van prei vertoont inmiddels een duidelijke groei, de prijs daalde naar 71 cent per kilo. Deze ontwikke ling zal de komende week doorzetten. Met andijvie was het de afgelopen week mise rabel gesteld. Een ruim aan bod trof een zeer zwakke vraag. Er werd tegen het eind van de week slechts 22 cent per kilo betaald. Het aanbod lijkt verder toe te nemen en er mag daarom nauwelijks op enige verbetering worden ge rekend. Rettich daalde met een dubbeltje per stuk en kwam op 73 cent uit. Een kleiner aanbod kan er de ko mende week voor zorgen dat de prijs nog verder oploopt. Op de markt voor ijsbergsla veranderde er niet veel. De gemiddelde prijs bedroeg 49 cent per stuk. Er wordt ook voor de komende week wei nig verandering verwacht. Voor spitskool verslechterde de marktsituatie, de gemid delde prijs daalde naar 19 cent per kilo. Het aanbod blijft ruim en herstel zit er niet in. Door een terugval in de aan voer van Chinese kool liep de prijs op naar 75 cent per kilo. Natuursla bracht 29 cent per krop op, door een groter wor dend aanbod neemt de prijs druk de komende week weer toe. Spinazie liep in prijs op naar 51 cent per kilo. Door een groter aanbod lijkt deze prijs de komende week geen stand te kunnen houden. Het aanbod van snijbonen nam wat af, de gemiddelde prijs klom naar 1,62 per kilo. Aanvoer en prijs lijken de ko mende week nog niet veel te veranderen. Pronkbonen worden in toenemende mate aangevoerd, de gemiddelde prijs bedroeg 65 cent per kilo. Aanvoer en prijs lijken niet veel te veranderen. Tegen de verwachting in daalden de sperziebonen verder in prijs. De gemiddelde prijs bedroeg slechts 70 cent per kilo. Een kleiner wordend aanbod zal een verdere prijsdaling voor komen. Bos peen werd weer duurder, de prijs liep op naar cent per bos. Een kleiner aanbod zal zorgen voor een hogere priis. Broccoli bracht 2,85 per Kilo op. Een toene mend aanbod zet de prijs de komende week onder druk. Knolvenkel deed het de afge lopen week met een prijs van 2,75 per kilo goed. Ook voor de komende week wordt er op een goede prijs gerekend, omdat het aanbod niet veel zal veranderen. Bleekselderij bracht 64 cent per stuk op. DROGEZOMER ke Gaat deze zomer de geschiedenis in als „de droge zomer ij r£ *82?" Hij is natuurlijk nog niet om, we zitten misschien goedd^u; op de helft, maar toch schijnt er voor de zoveelste keer w(t c eens wat waarheid te schuilen in de aloude volksverhalen ojer; de hondsdagen. Jan Pelleboer heeft weliswaar niets van al i verhaaltjes overeind weten te houden, maar toch schijnt er so waarheid te zitten in de weerkundige filosofie van boeren j^f tuinders. Gieten en sproeien is het parool. Doe het niet overdag en voofch niet in de brandende zon; wacht tot de avonduren. Het wa^t verdampt dan minder snel. Mocht het ooit nodig zijn overq, water te geven, leg de tuinslang dan op de grond onder de lan wassen, zodat het water in de bodem kan trekken zonder de b' deren nat te maken. jni Wat de tuin- en gazorisproeiers betreft genieten die modellenjga voorkeur, waarvan het resultaat het meest op natuurlijke reglbe val lijkt. Kleine druppeltjes hebben meer resultaat dan dikt p een sproeier, die welhaast een soort nevel gaat vormen, is| n beste. De bekende zwenksproeiers hebben het voordeel, datf, z het water even de tijd geven in de grond te trekken, voordat| v „regen" op die plek terugkomt. Moet men water geven tusfeci hoog opgaande planten, dan is „beregeningsslang" ideaal. Dated een tuinslang met veel gaatjes. Men kan die zelf gemakkejik maken door met een in de gasvlam heetgemaakte dikke naalden dunne spijker op regelmatige afstanden gaatjes te maken in 4se stuk tuinslang, aan het eind afgesloten met een stevige kurkgn houten stop. Óm die eindafsluiting is wel een slangklemmtfj. nodig, want de druk op de waterleiding duwt anders de propke snel weer uit Even naar de groententuin. De mensen in het bezit van vrieskist maken goede tijden door, want eigenlijk valt tegen li aanbod niet meer op te eten. In zo'n warme zomer wordt alt snel rijp. Mensen die met vakantie gaan, zullen een vriend^ kennis in de arm moeten nemen voor hun groententuin, om'h voorkomen dat veel kostelijke groenten verloren gaan. Boontac bijvoorbeeld zullen regelmatig geoogst moeten worden en jd geldt ook voor andere groenten. Slaplanten schieten nu mak^n lijk door, rode bietjes kunnen dat ook doen als ze wat al te 1 blijven staan. 't Is nu ook de tijd om de uitlopers van de aardbeien wegt i snijden en om de haag te knippen. In de bloementuin moetenhn uitgebloeide bloemen geplukt worden. Als ze daardoor g*ls< kans tot zaadvorming worden gegeven, blijven ze langer bicdie en. Mensen, die prijs stellen op extra grote dahlia's moeten Mtic de drie bloemknopjes telkens de twee zijknopjes wegknijpen, Ihi dat alleen de middelste knop blijft staan. Kamerplanten kunnen nu nog worden gestekt. Bii langer i ten wortelen de stekken minder makkelijk. Azalea's en t men worden nu verpot. En wat het gazon betreft: dat kan 1 weer een handjevol kunstmest gebruiken; zo'n nieuw soort, ar het gras niet laat „verbranden". Verfrissend sproeien, niet alleen goed voor het gazot i

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4