Milieugroepen In gemeenten tegen uitbreiding ivaterwinning In de duinen Medaillon blijft spoorloos Victoria regia bloeit weer Bouw parkeergarage alternatief voor overlast Provincie schrapt subsidie studenten huisvesting Garenmarkt beste lokatie voor nieuwe basisschool BEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 utomobilist na 9 ihtervolging nek etser aangehouden majlDEN Een 23-jarige Leide- ir is gisteravond op het Leven aangehouden op verdenking poging tot doodslag. De man or ^tervolgde volgens de politie al twintig minuten een 27-jarige ;nde stadsgenoot. man achtervolgde de fietser jens zijn zeggen om met hem te i* Jkn- De politie ontdekte de man fldë^het Levendaal, toen hij de fiet- nks op de stoep probeerde omver te n. De man is in het kader het verdere onderzoek inge- jdprjten op het politiebureau. Bloemen in het Spel" mooiste praalwagen van Bloemencorso Veilingvoorzitter J. Vianen bij het elektrische voertuig, waarmee hij het Rijnsburgs Bloemencorso opende. RIJNSBURG De ope ningswagen van het zesen dertigste Rijnsburgs Bloe mencorso, „Bloemen in het Spel" is gistermiddag tot de mooiste praalwagen van dit corso utgeroepen. Dat ge beurde tijdens de opening van de drukbezochte corso- show in het oude gebouw van de Flora Veiling. Het corso trekt vandaag vanaf door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk. De voorzitter van de veiling vereniging Flora, J. van via nen, opende gisteren de show van praal- en personenwagens. Hij zette in zijn toespraak de „pet" van de kweker op. „Deze doet zoveel mogelijk zijn best om het volk iets moois te tonen, maar door de slechte veilingprijzen (warmte en stijgende kosten) wordt dat hem moeilijk gemaakt". Voor al de oliecrisis in 1973 heeft de kwekers volgens hem parten gespeeld, omdat dure investe ringen moesten worden ge daan in infra-roodbestraling" en aardgasaansluitingen. „Nu staat de kwker voor de buiten staander in een net pak, maar feitelijk heeft hij aileen zijn zwembroek nog en het hem aangereikte zwemvest (over heidssteun) is te klein. De kweker is met handen en voe ten bezig ziin bedrijf zo goed mogelijk te laten functioneren en heeft daardoor geen tijd zich te bekommeren teruglo pende subsidies waardoor te weinig reclame kan worden gemaakt. Het vakmanschap is goed, maar desondanks bestaat er internationaal angst voor de toekomst van de Hollandse kweker", aldus Vianen. Na deze ernstige woorden werd ook vreugde getoond. De prijzen werden uitgedeeld. Naast „Bloemen in het Spel" kreeg de personenauto num mer 5 van H. van der Kwaak ook een groot gouden medaille als mooiste luxe wagen. Een bijzonderheid viel op bij de bindersprijzen. Het gouden en het zilveren boeket werden door dezelfde binder binnen gesleept: W. van den Eijkel uit Rijnsburg. Hij kreeg de prijzen voor de fleurige personenau to's 27 en 36. DLGENDE WEEK 30R RAAD VAN STATE stanj iist« I J rek 1 vani m ag ^ASSENAAR/KATWIJK dboe Een aantal milieuorga- wjiaties en de gemeenten e 'assenaar en Katwijk zijn i de Raad van State in omroep gegaan tegen een ■gunning voor de Leid- Duinwatermaat- igmdiappij (LDM), de water- ■J 'Incapaciteit in de duinen n Wassenaar en Kat- og^jk aanzienlijk uit te ;iden. Dat beroep dient iek ömende donderdag om .00 uur. De gemeenten de organisaties vrezen vergaande aantasting de natuur in het duin- ied. - 22} Leidsche Duinwatermaat- lappij noemt een grotere achtjterwincapaciteit noodzake- 02 voor het veilig stellen van bs" i drinkwatervoorziening in jon<t gemeenten in de Leidse re- xIoaL en hollenstreek. De jofJM zelf meent dat de uit- (Ntiding van de capaciteit die 2 Prtar nu is toegewezen door i322* ministerie van volksge zindheid en milieuhygiëne CRol 1 het minste is. De drinkwa- in cfmaatschappij had zelf een ig grotere uitbreiding voor -9.r Onderzoek De gemeenten Wassenaar en Katwijk en de milieuorganisa ties vinden dat eerst eens on derzocht moet worden wat de gevolgen zijn van zo'n grote duininfiltratie. Momenteel is in provinciaal verband een on derzoek aan de gang naar die gevolgen, in het kader van het zogenaamd integraal onder zoek drinkwatervoorziening Zuid-Holland. De vergunning had pas mogen worden afgege ven als de resultaten van dit onderzoek bekend waren. Nu dit niet is gebeurd, is het vol gens de bezwaarmakenden nog maar de vraag of het unie ke duinlandschap tussen de Wassenaarse slag en het Kat- wijkse bos in deze vorm be houden kan blijven. De gemeenten en milieuorga nisaties zijn.ervan overtuigd, dat nadelige gevolgen van een uitbreiding van de waterwin ning voor de natuur niet te vermijden zijn. De gemeente Katwijk schrijft zelfs dat al be langrijke delen van het gebied door de waterwinning zijn aangetast. Landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarden zijn daardoor al ver loren gegaan. De milieuorganisaties (Natuur en Milieu, Stichting Duinbe houd en waterwinning, Na tuurbescherming Staatsbosbe heer en de Stichting Initialing Rijksdorp) menen dat uitbrei ding van de capaciteit van de LDM ook mogelijk is zonder dat in het duingebied te doen. Overcapaciteit Daarbij denken zij bijvoor beeld aan het water van Den Haag en Rotterdam. Via slechts een kleine ingreep zou dit water door de LDM benut kunnen worden. Dat zou ook beter inspelen op de benutting van de overcapaciteit die het Rotterdamse waterleidingsbe drijf in de Biesbosch heeft lig gen. Door de organisaties wordt ook naar voren gebracht, dat er kans bestaat op een verho ging van het grondwaterpeil in het zo belangrijke bollenge- bied tussen Wassenaar en Kat wijk. Dit zou momenteel al vaak hoger liggen dan nor maal wordt geacht. Een verde re infiltratie zou dat nog ver ergeren. Ook daarom moet eerst het drinkwateronderzoek in Zuid-Holland worden afge wacht, aldus de milieuorgani saties. LEIDEN De Leidse brandweer was gisteren in de waterput van De Burcht druk op zoek naar een me daillon van een Deense toe rist. Na een speurtocht van drie kwartier gaven de vier brandweerlieden het op. Het zoeken van het medaillon was onbegonnen werk. Op de bodem van de de twaalf me ter diepe waterput ligt een één meter dikke laag afval. Gewacht wordt nu op de eerste schoonmaakbeurt van de put. Misschien dat het me daillon dan tevoorschijn komt. De Deen, Carl Valdemar Henry Olsen uit Charlotten- lund, had het medaillon tij dens een bezichtiging van de Burcht in de put laten vallen. Een gevoelig verlies. De Deen lijdt aan een zeldzame bloedzieke, waarvan de gege vens op het medaillon staan vermeld. De Deense toerist verloor het medaillon op twaalf juli. Hij meldde het verlies niet, maar reisde terug naar Denemar ken. Daar schreef hij een brief aan de burgemeester van Leiden. In die brief doet hij burgemeester C. Goekoop uit de doeken hoe hij het me daillon verloor en vertelt hij, VERGEEFSE ZOEKTOCHT IN WATERPUT dat hij zeer gehecht is aan het kleinood. In de brief spreekt de 32-jari- ge Deen de hoop uit, dat men, wanneer de put wordt schoongemaakt, het medail lon zal vinden. Hij is bereid de kosten van het verzenden te betalen. Het medaillon, dat van puur zilver is, betekent erg veel voor hem. Hij droeg het dertig jaar. Hij schrijft dat hij zich naakt voelt zon der de hanger om zijn nek. Na het lezen van de brief be sloot de gemeente niet op de eerstkomende schoonmaak beurt van de put te wachten. De brandweer werd inge schakeld om in de droog staande waterput naar het medaillon te zoeken. Langs twee aan elkaar gebonden ladders kon in de put worden neergedaald. Na drie kwar tier zoeken gaf de branweer het op. Deze (vruchteloze) actie kost de Deen geen cent. De ge meente Leiden draait op voor de kosten. Als dat geen goed toeristenbeleid is... GEMEENTE IN ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN SCHUTTERSVELD ssetelDEN In het ont- irp bestemmingsplan iuttersveld is te weinig ening gehouden met .t aantal parkeerplaat sen. Verschillende instan- hebben de gemeente op attent gemaakt. In ontwerp bestem- i^ngspan wordt uitgegaan het feit, dat auto's in irages onder de bedrijfs- ibouwen worden gepar- de ierd. Mochten die gara- siiscP er wegens te hoge kos- ad,°n niet komen, dan Jiij.prdt het parkeren een loiobleem, meent ook de gemeente. Als alternatief kan een parkeergarage worden gebouwd. Om dit mogelijk te maken, heeft de gemeente het bestem mingsplan aangepast. In het ontwerp bestemmings plan is sprake van 1.200 par keerplaatsen. Voor bewoners van het Schuttersveld zijn 550 plaatsen bestemd, voor bedrij ven 650. Omdat het Schutters veld gedeeltelijk is bestemd voor de bouw van kantoren, vinden veel instanties en par ticulieren dat aantal parkeer plekken te weinig. De Rijks consulent zegt, dat er minstens 1.560 parkeerplaatsen moeten komen, de Kamer van van Koophandel spreekt over een aantal van minimaal 2.000. In het bestemmingsplan wordt er vanuit gegaan, dat de auto's in garages onder de bedrijven worden geparkeerd. Mocht dat financieel niet haalbaar zijn, dan is de bouw van een par keergarage een alternatief, zegt de gemeente. In antwoord op bezwaarschrif ten van particulieren stelt de gemeente, dat er van parkeer overlast geen sprake zal zijn. Mensen, die wonen aan de Ma- redijk en omgeving, vrezen dat door de bouw van kanto ren sluipverkeer en parkeero verlast zullen voorkomen. De gemeente wijst die bezwaren van de hand. Gewezen wordt op de gunstige ligging van het station. Men moet gebruik ma ken van het openbaar vervoer, daarom zal de parkeermoge- lijkheid bij het station ook niet worden uitgebreid. Wat de overlast van het verkeer be treft, wijst de gemeente op de reconstructie van het Stations plein, het Rijnsburgerviaduct en de Schuttersveldweg. Er werden veel bezwaarschrif ten ingediend tegen de moge lijke bouw van een groot win kelbedrijf op levensmiddelen- gebied. Een van de protesten daartegen werd geuit door het Leids City Centrum. Men meent, dat de vestiging van een dergelijk winkelbedrijf ongewenst is omdat het de concurrentie-positie van het winkelgebied in de binnenstad ondergraaft. De gemeente stelt, dat deze protesten op een misverstand berusten. Er is helmaal niet voorzien in de bouw van een groot winkelbe drijf, aldus het college. In het ontwerp bestemmingspan is sprake van een detailhandels bedrijf in de levensmiddelen sector. Bedoeld werd niet-le- vensmiddelensector. In het Schuttersveld, gelegen tussen de spoorlijn Leiden- Amsterdam, Schuttersveld- weg, de wijk Maredijk en de Haarlemmertrekvaart, zijn zo'n 600 woningen gepland, voor kantoren is 60.000 vier kante meter uitgetrokken. Ook is voorzien in de bouw van een hotel. Het plan is, om in vier fasen te bouwen. Be gonnen wordt met de bouw van kantoren in de NS-strook, de bouw van woningen in het noordoostelijk deel (nabij de Maredijk) en de aanleg van een groengebied. Dat laatste wordt gedaan om de bewoners van de nieuwe huizen zo min mogelijk overlast te bezorgen wanneer verder wordt ge bouwd. De tweede fase voor ziet in de verdere bouw van kantoren in de NS-strook en woningen in westelijkerich ting. Bebouwing van het zuid oostelijk gedeelte is fase 3. Fase 4 is de afronding. LEIDEN/DEN HAAG De Stichting Leidse Studenten Huis vesting (SLSH) krijgt geen subsidie van de provincie Zuid-Hol land voor de restauratie van monumentale panden. Gedeputeer de Staten (GS) hebben een beroepsschrift van de SLSH tegen de beslissing van de provincie om met subsidiëring te stoppen onge grond verklaard. GS negeren hiermee een advies van de AROB- commissie, waarbij de SLSH in beroep was gegaan. De restauratie en het onderhoud van de monumentale panden van de SLSH loopt gevaar door deze bezuiniging bij de provin cie. Met name het restaureren en voor één- en tweepersoons huishoudens geschikt maken van monumentale panden die door de stichting voor dat doel vooral in de binnenstad worden aangekocht wordt volgens de SLSH hierdoor erg moeilijk. Dit omdat de SLSH de (aanvullende) provinciale subsidie hard no dig heeft. De SLSH was in beroep gegaan tegen een nieuwe sub sidieverordening van de provincie. In die verordening staat, dat de provincie stichtingen subsidieert die geen winst maken en die het restaureren van monumentale panden tot doel hebben. De statuten van de SLSH komen erop neer dat zonder winstbejag, wordt geprobeerd studenten te huis vesten. Dit louter formele verschil heeft de provincie aangegre pen om een verzoek van de SLSH om bij te dragen in de restau ratie van de stoep van het pand Oude Singel 58 af te wijzen. (De SLSH was tegen deze weigering van de provincie in beroep ge gaan in een poging ook op grond van de nieuwe verordening subsidie te verwerven voor andere projecten; de stoep zou als een precedent moeten werken). De AROB-commissie vond de opstelling van de provincie te formeel, maar GS blijven bij hun beslissing. De SLSH gaat bij de Raad van State in beroep. WETHOUDER VAN DAM HOUDT VOL: LEIDEN De Garen markt blijft de eerste keus voor de vestiging van een nieuwe openbare basis school in de binnenstad. De Kaasmarkt is een re delijk alternatief, hoewel minder aantrekkelijk van uit het oogpunt van scho lenspreiding. De lokaties ir. Driessenplein en Gere- straat zijn derderangs. Tot deze conclusies komt on derwijswethouder H. van Dam. Hij grijpt daarmee terug naar zijn oorspronkelijke uit gangspunt in weerwil van af wijkende meningen van be langengroepen en politieke partijen. De onderwijswethou der stelt voor, dat een wiizi- ging van het bestemmingsplan voor de Garenmarkt ter visie wordt gelegd om aan de hand van de binnenkomende be zwaarschriften te bepalen of handhaving van het voorstel eventueel tot onaanvaardbare vertraging in de noodzakelijke procedures zal leiden. Uit gangspunt daarbij is, dat de nieuwe openbare school bin nen twee jaar moet zijn ge bouwd. Zou dit niet lukken, dan moet voor een andere lo katie (Kaasmarkt) worden ge kozen. De overheersende ver wachting is overigens, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Het voorstel komt voort uit de noodzaak om de verouderde scholen in de binnenstad te vervangen. Aan de Haarlem merstraat zal nieuwbouw ge pleegd worden door het pro testants-christelijk en rooms- katholiek onderwijs. Haanstra heeft te kennen gegeven lie ver een eigen basisschool te ontwikkelen vanuit de be staande Haanstra-kleuter- school dan „onder te gaan" in een openbare school. De open bare school aan de 3 Oktober- straat kan volgens de wethou der niet pehandhaafd blijven. De oudervereniging heeft la ten weten, dat de lokatie Kaasmarkt voor vele ouders te ver zou zijn. Daarbij wil men het liefst als zelfstandige school blijven bestaan, maar door een gebrek aan leerlin gen is dit niet mogelijk. De wethouder concludeert dat de lokatie Garenmarkt uit het oogpunt van spreiding van ba sisscholen gunstiger ligt dan de andere plekken. De bouw van een school aan de Kaas markt zou te noordelijk zijn voor de kinderen in grote de len van de binnenstad. De Ga renmarkt is tevens met het openbaar vervoer aanzienlijk beter bereikbaar dan de Kaas markt. rspoedig slot anïiigdrecreatie ENHEIM Met de af- ik van Kinderstad en de ltste avond van de wandel- aagse is gisteren een ek «rspoedig eind gekomen aan *0» activiteiten van de Jeug- 0 ecreatie. De dienst gemeen- i.35Éverken verzorgde samen 11.ét de jeugd voor een snelle 1 9® ruiming van het huttendorp. Jr* kinderen mochten voor dat peuren eerst nog touwtrek- )0 Etf» en spijkerzoeken. „De •rtrekkers" (tot 10 jaar) en ,.ie Muppets" (vanaf 10 jaar) rijken de sterkste touwtrek- van de tien groepen. Bert der Eikel bleek de beste jkerzoeker: hij vond maar >t 83 exemplaren. Avondvierdaagse telde dit 286 deelnemers. Helaas iten er vier voortijdig uit jen. Onder de deelnemers Haniren twee bijzondere men- 9V de heer C. van der Zwet, al vijftien keer meeliep en 0 et 70-jarige J. Sligerland, die T de zev« kilometer liep. k Ifor Hsnl zevende maal de vijf- LEIDEN Begin volgende week zal de Victoria regia weer in bloei staan. In de Leidse Hortus wordt ver wacht, dat deze beroemde nachtbloeier met bladen die een doorsnee hebben van 2,25 meter, groot genoeg om een kind te kunnen dragen, zich dinsdag of woensdag zal ont vouwen. De eerste nacht zal de bloem stralend wit van kleur zijn, de tweede nacht is hij purperrood. De geschiedenis van deze tro pische waterlelie uit het Ama zone-gebied gaat terug tot 1801. Toen ontdekte de „plan- tenjager" Haenke de Victoria regia. Voordat hij de kans had zijn vondst wereldkundig te maken, stierf hij op de Philip- pijnen. Het duurde dertig jaar voordat Europese plantkundi gen de Victoria opnieuw ont dekten. De vondst drong nu wel door in Europa. Botani sche tuinen, maar ook particu liere tuineigenaren, probeer den de plant in hun bezit te krijgen. Nadat vele pogingen om jonge planten over te bren gen of meegebrachte zaden te laten ontkiemen, waren mis lukt, slaagde Paxton (bloemist bij de Hertog van Devonshire) er in 1849 als eerste in de plant op het landgoed Chatsworth in bloei te krijgen. In Nederland was het de Amsterdamse Hor tus die in 1859 de plant als eerste in bloei had. In Leiden, waar men een speciale, kroon- vormige kas had gebouwd en in 1870 voor het eerst zaden had ontvangen, duurde het tot 1872 voordat daar de Victoria regia voor het eerst bloeide. De tropische waterlelie groeit in het Amazone-gebied in on diepe kommen die gedurende een deel van het jaar droog liggen. Het is nog steeds niet duidelijk of de plant als een éénjarige beschouwd moet worden, of als een overblij vende plant, die weliswaar ge heel afsterft in het naiaar maar uit verborgen gedeelten elk jaar weer opnieuw uit loopt. In efk geval wordt de Victoria in de Leidse Hortus als éénjarige behandeld; dat wil zeggen dat er in het zeer vroege voorjaar wordt gezaaid (meestal met zaden afkomstig van de eigen plant). De zaden zijn zo groot als een erwt en zwart van kleur. De bladen van de plant kunnen een doorsnee krijgen van 2,25 meter en hebben een opstaan de rand van tien centimeter. Het blad heeft een groot draagvermogen doordat aan de onderzijde dikke nerven lo pen, waardoor het blad als het ware in vakjes wordt ver deeld. Tussen het wateropper vlak en de onderzijde van het blad onstaat dan een soort luchtkussen, waardoor het blad blijft drijven en zelfs een kind zou kunnen dragen. De plant geeft meerdere bloe men per jaar. Om de 4-5 dagen komt er een nieuw blad en te gelijkertijd verschijnt er ook weer een bloemknop. Het jon ge blad is bootvormig opge rold, maar groeit binnen enke le dagen uit tot een blad van maximale afmetingen. Aan de onderzijde van de bladeren en ook aan de stelen zitten ste kels. In de herfst, als de tempera tuur daalt, gaat de plant snel achteruit: er komen minder bloemen die ook steeds kleiner worden en ook de bladeren stellen niet veel meer voor. Eind oktober wordt de rest van de plant uit het bassin verwijderd, terwijl dan ook zo veel mogelijk zaden uit de modder worden opgevist.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3