Israël stelt PLO ultimatum Italiaanse regering treedt af Zwarte dag voor Amsterdamse politie Ambtenaren oepen hulp Kamer in Slankheidsimperium in België ondermijnd Zaterdag 7 augustus 1982, 72e jaargang no. 22340 Nachtfilm „Gezocht: de vrouw van Sundance" op Ned. I om 23.50 uur. Op Ned. II om 20.27 uur komische film „De schrik van Scotland Yard". Morgen op Ned. I om 21.25 uur brokjes Amerikaanse cultuur in „Tijd te koop". Op Ned. II om 20.15 uur science fiction- film „Solaris". Perioden met zon en in na middag regen- of onweersbui. Middagtemperatuur 24 graden. Zon op: 06.12, onder: 21.18. Schev. hoog water: 5.54 en 18.30, laag water: 1.56 en 14.00 uur. Snel en doeltreffend afvallen, wie wil dat niet? Van mond tot mond gingen de verhalen over behaalde successen in België. In drie maanden tijd bijna veertig pond kwijtraken, daarvoor zorgde een Belgische huisarts, die in Gent in en kele jaren tijd een vermageringsimperium opbouwde, dat voor hem een regelrechte goudmijn werd. Het leverde hem een jaarsalaris op van rond de anderhalf miljoen gulden. Per dag wipten ook zo'n 150 Nederlanders bij hem binnen om* een recept voor z'n wondermedicijnen te pakken te krijgen. Kosten: 35 gulden per visite van enkele minuten en 80 gulden voor de apotheker, de reis buiten beschou wing gelaten. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne waarschuwde deze week voor de kwalijke praktijken van deze arts door een verklaring uit te geven, waarin onom wonden werd gesteld, dat het hier gaat om een de gezond heid ondermijnende vermageringskuur. Het gaf volgers van de kuur de raad zich onmiddllijk met hun huisarts in verbinding te stellen. Verslaggever Kees Jagers was de Belgische arts al voor de waarschuwing van het ministerie op het spoor en doet op de voorpagina van onze bijlage Finale verslag van zijn be vindingen. VERDER IN FINALE Prof. dr. Schillebeeckx: „De kerk, daar wiLik mid- I denin staan. En van harte", j jjj ^81 Twintig jaar geleden: - Nieuw-Guinea, het kruitvat j Arm M dat net niet ontplofte. m Portret van scheidende kleine reisreus Fritz Aronson. Boemerang werpen: het is fascinerend zo'n stuk hout te rug te zien komen. Overeet Nederland zich aan de chips? Vrouwelijke arts bekent euthanasie v GRONINGEN Een 63-jarige vrouwelijke arts uit Ha ren heeft bekend actieve euthanasie te hebben gepleegd op een 73-jarige Groningse, die donderdagmorgen is overleden in een bejaardenhuis in Groningen. De arts heeft er zelf de aandacht op gevestigd dat het hier geen natuurlijke dood betrof, door het Openbaar Ministerie schriftelijk van haar daad te verwittigen. De arts heeft de vrouw, die aan een ernstige ziekte leed, een injectie toegediend. Zij was niet de behandelend arts, maar ken de de vrouw goed. De Groningse officier van justitie mr. M.J. Severijn, die de zaak in onderzoek heeft, kon niet zeggen of de vrouw langs deze weg doelbewust een proefproces wil uitlokken. Hij veronderstelde wel dat zij niet voor niets de openbaarheid heeft gezocht. Indien er na nader onderzoek, inderdaad sprake blijkt te zijn van een on natuurlijke dood, zal men tot arrestatie overgaan. PvdA voert campagne in Spanje AMSTERDAM De PvdA gaat met het oog op de verkiezingen op 8 september campagne voeren aan de Spaanse stranden waar mo menteel veel Nederlanders vakantie vieren. Daarbij zullen speciale verkiezingskranten worden verspreid. Dat heeft een PvdA- -woordvoerder gisteren meegedeeld. Een der gelijke campagne is mogelijk door de contac ten die de PvdA onderhoudt met haar Spaan se zusterpartij de PSOE. Leden van de Spaan se socialistische partij zullen de PvdA-kranten aan de kust uitdelen. De krant bevat onder- meer interviews met Marcel van Dam, Harry van den Berg, Kees de Galan en een gastco lumn van Felipe Gonzales, leider van de Spaanse socialisten. Verder is in de krant een korte weergave van het verkiezingsprogram ma „Eerlijk delen" opgenomen. Watergate als musical ATLANTA Toen Richard Nixon in 1974 het veld moest ruimen als gevolg van het Watergate-schandaal had niemand kunnen denken dat dit grote politieke schandaal ooit nog eens als onderwerp zou dienen voor een musical. Tommy Oliver en Ed Lakso, twee Amerikaanse televisieschrijvers, zagen ech ter brood in het schandaal en sinds kort draait in Atlanta (Georgia) elke avond Wa tergate, A Musical. Zoals viel te verwachten is de musical niet goed ontvangen. De be zwaren van de critici richtten zich niet al leen tegen de onderwerpkeuze, maar ook te gen het feit dat Richard Nixon te sympa thiek wordt afgeschilderd. Mede hierdoor moet de kans dat de musical nog eens in het wereldberoemde Broadway wordt opge voerd, bijzonder klein worden geacht. i opgelegde maatregelen minister (Van onze sociaal-economische redactie) SN HAAG De vijf centrales van overheidsperso- el hebben de Tweede Kamer gevraagd minister lod van Binnenlandse Zaken verantwoording te la- 1 afleggen over de wijze waarop vorige week het erleg door de bewindsman over de arbeidsVoorwaar- n is gevoerd. een brief aan de Kamer zeggen de centrales, dat dit overleg - t niet leidde tot overeenstemming en daardoor uitmondde in izijdig opgelegde maatregelen - niet constructief is geweest, constateren, dat minister Rood wel herhaaldelijk mooie •orden aan het overleg heeft gewijd, maar dat hij geen enkele ging heeft gedaan om tót overeenstemming te geraken. Hij 'am met voldongen feiten om kabinetsbesluiten door te druk- n, aldus de centrales. ambtenarenbonden zijn er vooral gepikeerd over, dat de mi- ter niet is ingegaan op hun aanbod om in te leveren voor rkgelegenheidbevorderende maatregelen in de eigen sector, i uniek aanbod, zo zeggen ze zelf. Zij vragen de parlementsle- n, de minister nu eens aan te spreken over het verschil tussen :ns woorden en daden. SOCIALISTEN STAPPEN UIT COALITIE ROME - Regeringscrisis in Italië. De centrum-linkse coalitie van premier Spa- dolini dreigt te vallen, nu de socialisten gistermid dag officieel hebben be kendgemaakt zich uit de regeringscoalitie te zullen terugtrekken. Vandaag komt het kabinet zonder de uitgetreden 7 socialisti sche ministers bijeen. De algemene verwachting is dat premier Spadolini dan het ontslag van zijn rege ring zal indienen. President Pertini komt van daag van zijn vakantie-adres in Alto Adige naar Rome te rug. Hij heeft al laten door schemeren dat een beslissende stemming in het parlement geen oplossing is, omdat „een halve regering zich niet aan het parlement kan presente ren". De crisis ontstond woensdag nacht toen de Kamer van Af gevaardigden een voorstel van de socialistische minister van financiën verwierp. Dat voor stel wilde enkele belastingfaci liteiten aan de grote oliemaat schappijen ontnemen en was al goedgekeurd door de rege ring. Volgens de socialisten is het aannemen van het wets voorstel van essentieel belang om belastingontduiking verder tegen te gaan. Na verwerping van hun voorstel beschuldigen de socialisten met name de christen-democraten ervan on der druk van de olie-lobby te gen te hebben gestemd. De r egeringscrisis komt als een donderslag bij helderblau we hemel, want enkele dagen geleden nog hadden de coali tie-partners „volledige over eenstemming" bereikt over maatregelen om de economi sche crisis te lijf te gaan. Een klein deel van deze maatrege len (belastingverhogingen) is doorgevoerd, maar de rest, (bezuinigingen, reorganisatie van het overheidsapparaat en arbeidsvoorwaarden) wachten nog op uitwerking. Deze rege ring zal daar waarschijnlijk niet meer aan toekomen. Drie zwarte nationalisten ter dood veroordeeld PRETORIA In Zuid-Afrika bekend gemaakt. werden schuldig bevonden zijn gisteren drie zwarte natio- De drie ter dood veroordeelde aan hoogverraad, vier moor- nalisten ter dood veroordeeld, leden van het Afrikaans Na- den en 16 andere aanklachten, wegens hun betrokkenheid bij tionaal Congres verlieten on- Bij de drie aanvallen op poli- raketaanvallen op drie politie- der het zingen van vrijheids- tiebureaus werden indertijd bureaus. Dat is door het zuida- liederen het hooggerechtshof vier mensen gedood en raak- frikaanse persbureau SAPA in Pretoria. De drie mannen ten er tien gewond. ven in juli procent duurder N HAAG Het leven is in de and juli 0,5 procent duurder /orden. Dat blijkt uit het prijs- excijfer voor de gezinscon- iptie van het Centraal Bureau ir de Statistiek (CBS), dat het ïisterie van Économische Za- i gisteren heeft gepubliceerd, oral de huurverhoging per 1 was de oorzaak, evenals de sstijgingen bij vlees en vlees- ren. Duurder werden ook sui- melk, water en lessen. De zen van kleding en schoeisel lden in verband met de uit koop, verder werden benzine vers fruit goedkoper. PALESTIJNEN MOETEN VOOR MORGENAVOND BEIROET VERLATEN laimanin ■htertuintje... mensen van de Dierenam- lance van Nootdorp zijn heel t gewend, maar een kaai- n van anderhalve meter en e landschildpadden in een agse achtertuin is toch wel t veel van het goede. Zij rden hiermee geconfron- rd na klachten over konij- 7, die tuintjes ruïneerden, konijnen waren inderdaad Isnapt, maar hoe kan het k anders, als een heuse liman voor je hok gevaarlijk at te doen? De krokodil is t de drie landschildpadden, even later werden gevon- ondergebracht in het Die- ipark Wassenaar. Waar ze idaan komen is nog niet idelijk, maar vermoed wordt, f iemand de dieren zonder gunning heeft gehouden. De risen, bij wie ze in de ach- tuin werden aangetroffen, i op het ogenblik met va- Mie. Stroomstoring verlamt treinverkeer EEN DODE, TWEE ZWAAR GEWONDEN AMSTERDAM Bij een schietpartij in Amsterdam is gistermiddag een 27-ja- rige agent om het leven gekomen. Een tweede agent (29) werd hierbij zwaar gewond. Eerder op de dag raakte al een agent gewond bij een onderzoek in een woning. De schietpartij waarbij de agent omkwam vond plaats na een overval op een super markt. Twee agenten van bu reau Warmoesstraat waren op geroepen om assistentie te ver lenen bij een overval gepleegd door de 34-jarige Canadees S. H. Toen de politie-auto daar arriveerde werden zij door H. beschoten. Daarbij raakte de chauffeur door drie kogels zo ernstig gewond dat hij later aan zijn verwondingen be zweek. De bijrijder liep door een ketsende kogel een ver wonding aan de hals op. De dader bedreigde vervolgens omstanders met een zwaar ka liber vuurwapen en gijzelde een automobilist, waarna een achtervolging plaatsvond. Bij de Haarlemmer Houttuinen stapte de dader uit, en tjachtte zich van het leven te beroven. Omdat hij geen kogels meer had, konden politiemensen hem overmeesteren. Al eerder op de dag raakte een rechercheur zwaar gewond bij een schietpartij in een woning waar hij een onderzoek instel de naar een diamantendiefstal. Ook de dader, die pas ontsnapt was uit de Mesdag kliniek, liep daarbij verwondingen op. Tussen beide incidenten door werd in de Spuistraat ook nog een burger geveld door een buikschot. Deze is inmiddels geopereerd en bevindt zich buiten levensgevaar. De oor zaak van deze schietpartij is nog onbekend. Pagina 6: Korps onder zwa re druk LEIDEN Een storing in een schakelstation van de spoor verbinding tussen Leiden en Den Haag heeft gistermiddag het treinverkeer in dit deel van de randstad geheel ver lamd. De vertragingen, ook van internationale treinen, lie pen op tot bijna 2 uur. De storing ontstond om 16.00 uur in een schakelstation, een punt in de spoorverbinding waar krachtstroom naar de bo venleiding wordt geleid. Het duurde tot 18.000 uur voordat de juiste plek van de storing was ontdekt, en het defect kon worden verholpen. Intussen waren vele treinstellen tussen Leiden en Den Haag blijven steken. Een woordvoerder van de spoorwegen sprak in dit verband van een „gigantische vertraging". Een deel van het treinverkeer kon worden om geleid via Breukelen en Woer den. IllllllllllllllUimillllllllillllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllll. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Pèstbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. BEIROET/TEL AVIV- WASHINGTON De strijd in Beiroet laaide gis teravond op, nadat een zware Israëlische luch taanval aan het eindë van de middag een einde had gemaakt aan de betrekke lijke rust in de Libanese hoofdstad. Uit Libanese regeringskringen is vernomen dat Israël de PLO een ultimatum heeft gesteld. Als de PLO niet voor zondag nacht 12.00 uur een begin heeft gemaakt met de ontrui ming van Beiroet, dan zal Is raël de aanval openen om de stad in te nemen. De VS heb ben gisteren de PLO laten we ten dat de kans op een slotof- fensief van de Israëlische in vasiemacht steeds groter wordt als de Palestijnen niet onmiddellijk uit Beiroet ver- Beiroet over zee zullen verla ten en naar de Jordaanse ha venplaat Aqaba zullen gaan voordat een eerste contingent Franse militairen van een in ternationale vredesmacht in de Libanese hoofdstad is gear riveerd. Voorts heeft de PLO zich in principe bereid ver klaard haar zware wapens in Beiroet achter te laten. Deze twee belangrijke concessies van de PLO kwamen nadat de Libanese premier Wazzan had gezegd, dat de PLO had inge stemd de ontruimimng niet in drie maar in twee weken te zullen voltooien. De Libanese regering en de PLO zijn bezig een lijst op te stellen van de Palestijnse guerrillastrijders, die bij de ontruiming uit Bei roet zullen moeten vertrek ken. Pagina 6: Israël negeert op nieuw oproep Reagan. trekken. Op Israël deden de VS een nieuw beroep zich te rug te trekken achter de linies van 1 augustus en het vuren te staken. De Amerikaanse rege ring heeft gisteren een resolu tie, die door :de> Sovjet-Unie was ingediend bij de Veilig heidsraad en waarin werd op geroepen tot een wapenembar go tegen Israël, met een veto geblokkeerd. De PLO heeft gisteravond la ten weten met dé Amérikaan- se afgezant Habib een defini tief akkoord te hebben bereikt over de evacuatie van de Pa lestijnse guerrillastrijders. Slechts een.paar details betref fende d euitvoering van het akkoord moeten nog worden uitgewerkt, zo hebben PLO- functionarissén bekend ge maakt. PLO-functionaris, Hil- lal, zei dat Jasser Arafat ermee heeft imgestemd dat twee ba taljons guerrillastrijders West- Tijdens de korte maar zware Israëlische luchtaanval verloor deze vrouw haar twëe kinde ren. Wanhopig en huilend loopt zij in het centrum van Beiroet weg van de plaats, waar zojuist Israëlische bommenwerpers hun vernietigende werk heb ben gedaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1